Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Stinger δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από άλλα Android κινητά για δω πως συμπεριφέρετε ο αισθητήρας της θερμοκρασίας, αλλά στο Blade (ανεξαρτήτου ρομ) έχει αρκετές ψέυτικες ενδείξεις!

 

Όπως πολύ σωστά λες σε τυχαίες στιγμές μπορεί να σου δείξει 49°-50° C και μετά να δείξει το φυσιολογικό που θα ~26°-29° C....

 

Τώρα που το κοίταξα από περιέργεια, ξεκίνησε στους 55° C (!!!) "έπεσε" στους 44° C μετά στους 33° και τώρα μου δείχνει 21° (!!!). :wacko:

 

Είναι τρελοί αυτοί οι κινέζοι!!! :p

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι συσχετίζεται με το setCPU, καθότι το bug το είχα παρατηρήσει και από την Stock rom της Wind, ίσως όχι τόσο πολύ όμως....

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Stinger δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από άλλα Android κινητά για δω πως συμπεριφέρετε ο αισθητήρας της θερμοκρασίας, αλλά στο Blade (ανεξαρτήτου ρομ) έχει αρκετές ψέυτικες ενδείξεις!

 

Όπως πολύ σωστά λες σε τυχαίες στιγμές μπορεί να σου δείξει 49°-50° C και μετά να δείξει το φυσιολογικό που θα ~26°-29° C....

 

Τώρα που το κοίταξα από περιέργεια, ξεκίνησε στους 55° C (!!!) "έπεσε" στους 44° C μετά στους 33° και τώρα μου δείχνει 21° (!!!). :wacko:

 

Είναι τρελοί αυτοί οι κινέζοι!!! :p

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι συσχετίζεται με το setCPU, καθότι το bug το είχα παρατηρήσει και από την Stock rom της Wind, ίσως όχι τόσο πολύ όμως....

 

Ωραίος, ευχαριστώ για την επιβεβαίωση κόντευα να πηδήξω!! :lol: Άρα κάνει τα δικά του... μικρό το κακό :)

Link to comment
Share on other sites

Για να κρατήσουμε το thread καθαρό, αν έχετε κάτι στο θέμα των SD cards, κάντε κάποιο ποστ εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=292959

 

Μόνο για SD

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, ευχαριστώ για την επιβεβαίωση κόντευα να πηδήξω!! :lol: Άρα κάνει τα δικά του... μικρό το κακό :)

 

ρε παιδια λογικο ειναι να υπαρχουν αυξομειωσεις στη θερμοκρασια και να πιανει τετοιες θερμοκρασιες δεν πιστευω οτι ειναι bug. σκεφτειτε μια τοσο μικρη συσκευη τι εχει πανω επεξεργαστη μνημες ειναι απολυτως λογικο και δεν πιστευω οτι εχουν σε κινητο διοδους για να περναει αερας. το ιδιο συμβαινει και στα λαπτοπ αναλογικα παντα!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια λογικο ειναι να υπαρχουν αυξομειωσεις στη θερμοκρασια και να πιανει τετοιες θερμοκρασιες δεν πιστευω οτι ειναι bug. σκεφτειτε μια τοσο μικρη συσκευη τι εχει πανω επεξεργαστη μνημες ειναι απολυτως λογικο και δεν πιστευω οτι εχουν σε κινητο διοδους για να περναει αερας. το ιδιο συμβαινει και στα λαπτοπ αναλογικα παντα!

 

Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι όταν πιάνεις το κινητό σου και ειδικά το κομμάτι πλαστικού πίσω από την μπαταρία, ζεματάει;;;;; :wacko:

 

Εμένα είναι δροσερό πάντως! :p

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια λογικο ειναι να υπαρχουν αυξομειωσεις στη θερμοκρασια και να πιανει τετοιες θερμοκρασιες δεν πιστευω οτι ειναι bug. σκεφτειτε μια τοσο μικρη συσκευη τι εχει πανω επεξεργαστη μνημες ειναι απολυτως λογικο και δεν πιστευω οτι εχουν σε κινητο διοδους για να περναει αερας. το ιδιο συμβαινει και στα λαπτοπ αναλογικα παντα!

 

Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι όταν πιάνεις το κινητό σου και ειδικά το κομμάτι πλαστικού πίσω από την μπαταρία, ζεματάει;;;;; :wacko:

 

Εμένα είναι δροσερό πάντως! :p

 

Καλά τα λέει ο μαφ,

oχι δεν είναι λογικό, άμα πιάσει τα 55άρια που δείχνει θα αρχίσει να μυρίζει καμένο πλαστικό! :lol: Και επίσης δεν είναι λογικό όσο το δουλευεις και το ζορίζεις να δείχνει νορμαλ (26-30) και μόλις το αφήσεις Standby να πηγαίνει 55!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με το κινητό και συγκεκριμένα με τη JJ RLS7.

 

Εχω φλασάρει τη παραπάνω ρομ μαζί με τα εξτρά της (oc, ring battery meter, hw accelerated ui) και ενώ τις πρώτες μέρες το κινητό δουλεύει άψογα, μόλις βγάλω γύρω στις 8-10 φωτογραφίες, το πρόγραμμα της κάμερας κολλάει. Αφού κλείσω με τον task manager το πρόγραμμα της κάμερας (κ μετά από reboot), όταν τη ξανανανοίξω εμφανίζει ένα μήνυμα του στυλ: Δε μπορεί να γίνει σύνδεση με τη κάμερα, δοκιμάστε αργότερα. Υπ'όψιν ότι αυτό εμφανίζεται σε οποιοδήποτε πρόγραμμα βαλω για φωτογράφιση.

 

Αν τώρα μπώ στο clockworkmod recovery και κανω wipe στη dalvik cache, το πρόγραμμα επανέρχεται και η κάμερα λειτουργεί κανονικά για άλλες 8-9 φωτό.:wacko:

 

Με τη ρομ της WIND το πρόβλημα δεν εμφανίζεται πάντως. Σε άλλη ρομ που είναι βασισμένη στη japanese jellyfish εμφανίστηκε ξανά!

 

Any Ideas? Μήπως φταίει το οτι έχω κάνει partitions στην SD (αυτή που ήταν μαζί με το τηλέφωνο) ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με το κινητό και συγκεκριμένα με τη JJ RLS7.

 

Εχω φλασάρει τη παραπάνω ρομ μαζί με τα εξτρά της (oc, ring battery meter, hw accelerated ui) και ενώ τις πρώτες μέρες το κινητό δουλεύει άψογα, μόλις βγάλω γύρω στις 8-10 φωτογραφίες, το πρόγραμμα της κάμερας κολλάει. Αφού κλείσω με τον task manager το πρόγραμμα της κάμερας (κ μετά από reboot), όταν τη ξανανανοίξω εμφανίζει ένα μήνυμα του στυλ: Δε μπορεί να γίνει σύνδεση με τη κάμερα, δοκιμάστε αργότερα. Υπ'όψιν ότι αυτό εμφανίζεται σε οποιοδήποτε πρόγραμμα βαλω για φωτογράφιση.

 

Αν τώρα μπώ στο clockworkmod recovery και κανω wipe στη dalvik cache, το πρόγραμμα επανέρχεται και η κάμερα λειτουργεί κανονικά για άλλες 8-9 φωτό.:wacko:

 

Με τη ρομ της WIND το πρόβλημα δεν εμφανίζεται πάντως. Σε άλλη ρομ που είναι βασισμένη στη japanese jellyfish εμφανίστηκε ξανά!

 

Any Ideas? Μήπως φταίει το οτι έχω κάνει partitions στην SD (αυτή που ήταν μαζί με το τηλέφωνο) ?:confused:

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο και μόλις έβγαλα καμία 20αριά στη σειρά τώρα και δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Έχω ίδιο Setup με το δικό σου (jfrls7, hw ui, oc bus κτλ) με μόνη διαφορά ότι δεν έχω κάνει partitions την κάρτα. (αλήθεια γιατί να θέλεις Partitions στην κάρτα? :confused:)

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς με το λινκ που έδωσες, ναι μεν κατεβασα τους drivers, αλλά με win XP pro, φτανω στο σημείο όπου μου ζητά να να κλείσω το κινητό και μετα άνοιγα και συνάμμα +volume, (βλέπω το πράσινο ανθρωπάκι) αλλά όταν προσπα8ώ να περάσω τους drivers απο το device manager - other devices - Android, μου λέει

The drivers for this device are not installed. (Code 28)

 

To reinstall the drivers for this device, click Reinstall Driver.

 

Εχει κανείς να προτίνει κάτι?

Please help. Εχω την εντύπωση πως πλίγομαι σε μια κουταλιά νερό!!!

 

 

χμμ.. δεν έχω να πώ κατι άλλο... κ μενα προσωπικά δεν μου δούλεψε, το έκανα με live cd ubuntu :) και έπαιξε αμέσως! αν θες οδηγίες ευχαρίστως...

 

Σε παρακαλώ πάρα πολύ. εάν εχεις λίγο χρόνο...

Βλεπω όλους τους άλλους να καταφέρνουν και εγώ τίποτα.

Δωσε λινκς και οδηγίες, plz!!!

 

thank's

Νίκος

:O

Link to comment
Share on other sites

Εγω με on telecoms (pirelli router) και ειμαι στον κατω οροφο και πιανει μια χαρα.
:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι στο διπλα δωματιο και δεν πιανει wifi ελεος! ειναι ελαττωματικο???

 

Και εγώ έτσι νόμιζα ότι ήταν ελαττωματικό. Εάν έξω βρίσκεις wifi και μπαίνεις τότε ίσως να φταίει το ρουτερ σου. Εγώ έχω προαναφέρει ότι είχα netgear DGN2000(θεωρείται πολύ καλό) και μόλις έβαλα thompson από Forthnet με έβαλε αμέσως και δεν με πέταξε ποτέ και έπιανε και σ΄όλο το σπίτι χωρίς πρόβλημα.

Που θέλω να καταλήξω, εάν έχετε άλλο ρουτερ εξτρα δοκιμάστε το.

Βοηθά πολύ και το Blade Wifi fix(δωρεάν στο market).

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με RLS7 και εχω μεταφερει ολες τις εφαρμογες και τα παιχνιδια στην καρτα μνημης εκτος απο τα widgets.στην αρχικη οθονη εχω το simifolder με 4 φακελους στους οποιους εχω εφαρμογες κλπ. μερικες φορες οταν τους ανοιγω για να επιλεξω εφαρμογη μου δειχνει μονο οσες εφαρμογες εχει μεσα ηδη το τηλεφωνο απο την αρχη πχξυπνητηρι ενω αλλες φορες δειχνει κανονικα ολες οσες εχω βαλει. τι φταιει??
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο και μόλις έβγαλα καμία 20αριά στη σειρά τώρα και δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Έχω ίδιο Setup με το δικό σου (jfrls7, hw ui, oc bus κτλ) με μόνη διαφορά ότι δεν έχω κάνει partitions την κάρτα. (αλήθεια γιατί να θέλεις Partitions στην κάρτα? :confused:)

 

Τώρα μου έβαλες ιδέες για να σβήσω τα partition, τα είχα κάνει για να περνάω τις εφαρμογές εκεί... anyway βγήκε η RLS8 όποτε έχουμε πάλι ξανά-μανά φλασαρισματα:)

Link to comment
Share on other sites

...anyway βγήκε η RLS8 όποτε έχουμε πάλι ξανά-μανά φλασαρισματα:)

 

Ώρα να δούμε αν δουλεύει σωστά το φλασάρισμα πάνω στην προηγούμενη ρομ (RLS7) :ninja:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση σχετικα με το wifi προβλημα. το προβλημα ειναι οτι αποσυνδεεται οταν το κινητο μπαινει σε sleep mode και οτι δεν συνδέεται μετα αυτόματα ή οτι αποσυνδέεται και μετα δεν μπορει να συνδεθει ουτε manually και χρειαζεται reset το router? Αν ειναι το 2ο το καταλαβαινω αλλα αν ειναι το 1ο, ετσι δεν κανουν κ τα αλλα κινητα?
Link to comment
Share on other sites

Ώρα να δούμε αν δουλεύει σωστά το φλασάρισμα πάνω στην προηγούμενη ρομ (RLS7) :ninja:

 

Εχε στα υποψιν οτι...

 

IMPORTANT! Everyone must wipe data/cache when updating to RLS8. Even if you tried RLS7.5 (sorry but I signed some more stuff after RLS7.5 so a wipe is needed)

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση σχετικα με το wifi προβλημα. το προβλημα ειναι οτι αποσυνδεεται οταν το κινητο μπαινει σε sleep mode και οτι δεν συνδέεται μετα αυτόματα ή οτι αποσυνδέεται και μετα δεν μπορει να συνδεθει ουτε manually και χρειαζεται reset το router? Αν ειναι το 2ο το καταλαβαινω αλλα αν ειναι το 1ο, ετσι δεν κανουν κ τα αλλα κινητα?

 

Εχεις δοκιμασει να κλεισεις και να ξαναανοιξεις το wifi (στο κινητο)?

 

Link to comment
Share on other sites

Εχε στα υποψιν οτι...

 

IMPORTANT! Everyone must wipe data/cache when updating to RLS8. Even if you tried RLS7.5 (sorry but I signed some more stuff after RLS7.5 so a wipe is needed)

 

Ωραίος, δεν το είχα δει!!!! :O

 

εβαλε κανενας την rls8? το κακο ειναι οτι θελει wipe.... δεν μπορω να κρατησω τα save απο το angry birds?

 

Titanium backup for the win..... :cool:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς με το λινκ που έδωσες, ναι μεν κατεβασα τους drivers, αλλά με win XP pro, φτανω στο σημείο όπου μου ζητά να να κλείσω το κινητό και μετα άνοιγα και συνάμμα +volume, (βλέπω το πράσινο ανθρωπάκι) αλλά όταν προσπα8ώ να περάσω τους drivers απο το device manager - other devices - Android, μου λέει

The drivers for this device are not installed. (Code 28)

 

To reinstall the drivers for this device, click Reinstall Driver.

 

Εχει κανείς να προτίνει κάτι?

Please help. Εχω την εντύπωση πως πλίγομαι σε μια κουταλιά νερό!!!

 

 

 

 

Σε παρακαλώ πάρα πολύ. εάν εχεις λίγο χρόνο...

Βλεπω όλους τους άλλους να καταφέρνουν και εγώ τίποτα.

Δωσε λινκς και οδηγίες, plz!!!

 

thank's

Νίκος

:O

 

 

Εχει κανεις άλλος να προτείνη κάτι άλλο?

Κάποιος βρε παιδιά...

:(

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, έκανα το "Recalibration battery".

Όταν στο τέλος μπήκατε στο Clockwork για "wipe battery stats", σας έβγαλε εκεί κάποιο μήνυμα "successful completed" ή τίποτα ανάλογο όταν πατήσατε "Yes"?

Σε μένα δεν έβγαλε κάτι και δεν ξέρω κατά πόσο τελικά έγινε το "wipe".

Έχω το Clockwork 2.5.1.8 με Jellifish RLS7.

 

Υ.Γ. Μέχρι στιγμής πάντως, δεν είδα κάποια διαφορά...

 

Κανείς?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει να κλεισεις και να ξαναανοιξεις το wifi (στο κινητο)?

 

ναι ναι ξερω και για το wifi fix. Απλα ρωταω για να καταλαβω. Εμενα οταν ξυπναει απο sleep ενω το μενου του wifi στην 2η homescreen (wind rom) δειχνει οτι ειναι ανοιχτο, στην πραγματικοτητα δεν ειναι, με settings "sleep when screen turns off". Αν το κλεισω και το ξαναανοιξω δουλευει. Tωρα δοκιμαζω τι γινεται με το "never sleep" του wifi.

Link to comment
Share on other sites

1)ειμαι με RLS7 και εχω μεταφερει ολες τις εφαρμογες και τα παιχνιδια στην καρτα μνημης εκτος απο τα widgets.στην αρχικη οθονη εχω το simifolder με 4 φακελους στους οποιους εχω εφαρμογες κλπ. μερικες φορες οταν τους ανοιγω για να επιλεξω εφαρμογη μου δειχνει μονο οσες εφαρμογες εχει μεσα ηδη το τηλεφωνο απο την αρχη πχξυπνητηρι ενω αλλες φορες δειχνει κανονικα ολες οσες εχω βαλει. τι φταιει??

 

2)καθε φορα που περναω νεα ρομ πρεπει να κανω εγκατασταση μια μια παλι τις εφαρμογες που εχω κανει backup με το titanium backup?? δεν υπαρχει αλλος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Για να κρατήσουμε το thread καθαρό, αν έχετε κάτι στο θέμα των SD cards, κάντε κάποιο ποστ εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=292959

 

Μόνο για SD

 

μήπως πρέπει να μπει και στην πρώτη σελίδα; Για να το βλέπουν και να μην ρωτάνε, ρωτάμε συνέχεια...:)

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...