Jump to content

Android - Συγχρονισμός-μεταφορά δεδομένων (επαφών, ημερολογίων, κλπ)


gassim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω για ΝΟΚΙΑ αλλά ο default τρόπος είναι να βρεις ένα τρόπο να κάνεις export της επαφές σου σε ένα csv ή vcf αρχείο το οποίο μετά κάνεις import από το gmail contacts ή από τις επαφές στο κινητό.

 

Kαταρχην ευχαριστω για την αποκριση σου.

 

Οντως, εκανα extract τα sms μου σε csv μορφη, αλλα οταν παω να "ανοιξω" το αρχειο με το PC Tool for veryandroid sms backup (σημ. ειναι η Trial εκδοση), μου βγαζει το μην. οτι δεν ειναι καταλληλη η μορφη.

 

Καποιος αλλος που να το εχει κανει?

 

Το προγραμμα Veryandroid sms backup για το κινητο, "κανει δουλεια"? Εννοω δηλ. αυτο το προγραμμα που το τρεχω απευθειας απο το κιν. κι οχι απο το PC.

 

Το sms tools - all in one?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 425
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαταρχην ευχαριστω για την αποκριση σου.

 

Οντως, εκανα extract τα sms μου σε csv μορφη, αλλα οταν παω να "ανοιξω" το αρχειο με το PC Tool for veryandroid sms backup (σημ. ειναι η Trial εκδοση), μου βγαζει το μην. οτι δεν ειναι καταλληλη η μορφη.

 

Καποιος αλλος που να το εχει κανει?

 

Το προγραμμα Veryandroid sms backup για το κινητο, "κανει δουλεια"? Εννοω δηλ. αυτο το προγραμμα που το τρεχω απευθειας απο το κιν. κι οχι απο το PC.

 

Το sms tools - all in one?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Το SMS tools free είναι, δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και για εναν ακομη τροπο (μεταφορας μηνυματων sms απο symbian σε android).

 

Το προγραμματακι MobileTrans "κανει δουλεια"?

 

http://www.wondershare.com/phone-transfer/

 

Το εχει δοκιμασει κανεις?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ευπειθώς αναφερω οτι το προγραμματακι sms tool all in one δεν εκανε δουλεια.

 

Με το δευτερο που post-αρισα, υπαρχει το εξής προβλημα. Μου ζηταει να γινεται debugging οταν συνδεω μια συσκευη usb. Αλλα στο μενου μου, ειναι κλειδωμενη-ανενεργη αυτη η επιλογη.

 

Πώς το ενεργοποιω?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αναφέρω οτι το προγραμματακι Mobile Trans της Wondershare ειναι εξαιρετικο.

 

Αντιγραφηκαν περιπου 4500 sms απο το παλιο μου κινητο (Nokia 5800 Symbian S60) στο Samsung Core με τρομακτικη ευκολια. Απλώς ενα κλικ! Το συστηνω ανεπιφύλακτα.

 

Αυτο ομως που προξενει εντύπωση ειναι η αδιαφορία των χρηστων εδω στο μεγαλύτερο forum για κινητα. Ειναι δυνατον να μην υπαρχει εστω και ΕΝΑΣ που να εκανε αυτην την δουλεια? Εδω ειμαστε για να μοιραζόμαστε εντυπώσεις και να παρέχουμε βοηθεια.

 

Anyway..

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση :

 

Γιατί ενώ μου γράφει μόνιμο μήνυμα κάτω από το λογαριασμό μου : "Σφάλμα συγχρονισμού" με ένα θαυμαστικό και στο κάτω μέρος "To Sync αντιμετωπίζει προβλήματα αυτή τη στιγμή.Θα είναι διαθέσιμο ξανά σε λίγο" , όταν μπαίνω στο λογαριασμό τα πάντα συγχρονίζονται κανονικά;

 

Εdit : Οk, το έλυσα το κουφό θέμα με uninstall και reinstall του google account μου.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Εχω ολες τις επαφές στο Gmail, το κινητο χάλασε. Πως μπορώ να δω τις επαφές από το Gmail του υπολογιστή ώσπου να πάρω καινούριο κινητο
Link to comment
Share on other sites

Εχω ολες τις επαφές στο Gmail, το κινητο χάλασε. Πως μπορώ να δω τις επαφές από το Gmail του υπολογιστή ώσπου να πάρω καινούριο κινητο

 

Μπαινεις εδω και τις βλεπεις αφου βεβαια συνδεθεις

 

 

 

https://mail.google.com/mail/u/0/?tab=wm#inbox

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μπαινεις εδω και τις βλεπεις αφου βεβαια συνδεθεις

 

 

 

https://mail.google.com/mail/u/0/?tab=wm#inbox

 

Φίλε ευχαριστώ εκεί μπαίνω είναι ενεργοποιημένο κανονικά, αλλά σε ποιο σημείο να κοιτάξω για επαφές δεν μπορώ να τις βρω

Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση για τον συγχρονισμο επαφων μεταξυ κινητου (samsung core) με gmail.

 

Ο συγχρονισμός τι κατεύθυνση ακολουθει?

 

Δηλ. εστω οτι εχω 450 επαφες στο κινητο (τις οποίες τις εισηγαγα απο τον λογ/σμο μου στο gmail). Αρα, αρχικα υπαρχουν 450 επαφες και στο κινητο και στο gmail.

 

Προσθετω "χειροκινητα" 2 επαφες στο κινητο, αρα συνολο 452 στο κινητο.

 

Οταν κανω συγχρονισμο, θα αντιγραφουν αυτες οι 2 στο gmail? Δηλ. η κατευθυνση ειναι απο το κιν. προς το gmail?

 

Αν καμια φορα θελει καποιος να κανει το αναποδο? Δηλ. ας πουμε να σβησει 200 επαφες απο το gmail, και να ενημερωσει ετσι το κινητο του, τοτε τι γινεται αν κανουμε συγχρονισμο?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι έχεις κάνει τελευταίο, μένει και στα 2 μετά τον συγχρονισμό.

Είτε από το Κινητό είτε από το PC.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχω το έξης περίεργο πρόβλημα. Στο κινητό έχω 2 λογαριασμούς gmail, ο ένας τρώει κολλήματα που και που και δεν κάνει συγχρονισμό. Από χθες δε λέει να συγχρονίσει. Ακόμη και μέσα από την εφαρμογή να μπω, πατάω refresh και τίποτα. Συγχρονίζει κανονικά ημερολόγια, επαφές, keep, και μόνο στο gmail λέει syncing now. Το πρόβλημα είναι ότι όταν το παθαίνει, εκτός ότι δεν έρχονται τα mail, τρώει μπαταρία. Ξέρεις κανείς τι μπορεί να συμβαίνει και πως μπορώ να το λύσω; Edited by karx
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν κάνω συγχρονισμό μου συγχρονίζει για κάποιον λόγο και όλες τις διευθύνσεις e-mail που έχω στείλει κατά καιρούς mail και τις περνάει σαν επαφές στο κινητό. Πως μπορώ να το βγάλω αυτό; Ή τουλάχιστον στο κινητό να φαίνονται μόνο οι επαφές που αντιστοιχούν σε αριθμό
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν κάνω συγχρονισμό μου συγχρονίζει για κάποιον λόγο και όλες τις διευθύνσεις e-mail που έχω στείλει κατά καιρούς mail και τις περνάει σαν επαφές στο κινητό. Πως μπορώ να το βγάλω αυτό; Ή τουλάχιστον στο κινητό να φαίνονται μόνο οι επαφές που αντιστοιχούν σε αριθμό

 

Αν έχεις Samsung ή LG έχει κάπου ρύθμιση Show contacts with numbers only. Αν έχεις τον Android dialer, δεν γίνεται. Βάλε να σου δείχνει μόνο τα google contacts και ρύθμισε μέσα από το gmail>contacts (από υπολογιστή) να έχεις τις επαφές με τηλέφωνο στο my contacts και τις επαφές που είναι μόνο email στο other, έτσι δεν θα στους εμφανίζει και στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας,

 

Νεος στο android, μολις αγορασα το s4 mini, εχω το εξης προβλημα. Uελω στις επαφες να εμφανιζονται μονο οι επαφες που εχω στο gmail( αν ξερει και κανεις πως να τις περασω στην συσκευη, ας βοηθησει), αυτο το εχω κανει, απλα θελω οταν κανω αναζητηση μια επαφη να ψαχνει μονο στις επαφες του gmail, δλδ σε αυτες που εχω να εμφανιζονται, και οχι σε ολες τις επαφες (facebook, skype, κτλ).

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Νεος στο android, μολις αγορασα το s4 mini, εχω το εξης προβλημα. Uελω στις επαφες να εμφανιζονται μονο οι επαφες που εχω στο gmail( αν ξερει και κανεις πως να τις περασω στην συσκευη, ας βοηθησει), αυτο το εχω κανει, απλα θελω οταν κανω αναζητηση μια επαφη να ψαχνει μονο στις επαφες του gmail, δλδ σε αυτες που εχω να εμφανιζονται, και οχι σε ολες τις επαφες (facebook, skype, κτλ).

στις ρυθμισεις των επαφων εχει επιλογη ''φιλτρο'' για εμφανιση επαφων μονο οσες εχεουν τηλ.αριθμο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

στις ρυθμισεις των επαφων εχει επιλογη ''φιλτρο'' για εμφανιση επαφων μονο οσες εχεουν τηλ.αριθμο.

 

Ενω εχω και το φιλτρο για νουμερα μονο αλλα και το φιλτρο να εμφανιζει μονο τις επαφες google, οταν κανω αναζητηση τις εμφανιζει ολες google,facebook, skype

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση 1.

Αν ενα χρηστης εχει δυο συκευεσ ανδροιδ και θελει να εχει διαφορετικο τηλεφωνικο καταλογο σε καθε συσκευη μπορει να τα συγχρονιζει με το 1 λογαριασμο gmail ή χρειαζεται 2??

 

Ερωτηση 2.

Πως γινεται το gmail να εχει 570επαφες και οταν συγχρονιζει το κινητο να κατεβαζει 650 επαφες?

Link to comment
Share on other sites

Ενω εχω και το φιλτρο για νουμερα μονο αλλα και το φιλτρο να εμφανιζει μονο τις επαφες google, οταν κανω αναζητηση τις εμφανιζει ολες google,facebook, skype

 

Αναζητηση google εννοεις η απο επαφες?

 

 

 

 

 

Ερωτηση 1.

Αν ενα χρηστης εχει δυο συκευεσ ανδροιδ και θελει να εχει διαφορετικο τηλεφωνικο καταλογο σε καθε συσκευη μπορει να τα συγχρονιζει με το 1 λογαριασμο gmail ή χρειαζεται 2??

 

Ερωτηση 2.

Πως γινεται το gmail να εχει 570επαφες και οταν συγχρονιζει το κινητο να κατεβαζει 650 επαφες?

Εχει δυο κατηγοριες επαφων

Τηλεφωνικα και αυτοματης προσθηκης(καπως ετσι,) επαφες αυτοματα αποθηκευμενες απο email.

Τσεκαρε τα

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πως συγχρονίζω τις φωτογραφίες από τις επαφές στην ίδια ανάλυση; έχω δυο κινητά και μόλις συγχρονίζει το άλλο από gmail μου χαλάει τις photo από τι επαφές
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην συγνωμη αν ποσταρω σε λαθος θεμα!

Θελω να στειλω σημειωσεις απο κινητο με symbian, σε κινητο με android. Ξερετε καποια καλη εφαρμογη?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια δωρεάν εφαρμογή για να κάνεις synch με outlook?

 

μιλάω για όταν η εταιρεία δεν έχει στο δικό της λογισμικό τέτοια επιλογή...

και θέλω απευθείας με outlook και όχι μέσω gmail!

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων στο huawei μου, το εστεισα μια χαρα, αλλα δε μου περναει τις επαφες απο τον λογαριασμο gmail στο κινητο.. με την καμμια.. εχω κανει ανω κατω το νετ, αλλα τζιφος.... Edited by varitimos84
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...