Jump to content

Android - Συγχρονισμός-μεταφορά δεδομένων (επαφών, ημερολογίων, κλπ)


gassim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θεμα ειναι καθαρα αισθητικο και μονο.

 

Αν παω στπ κινητο και σβησω ολες τις επαφες και συγχρονισω με gmail θα χαθουν και απο gmail ή θα περασουν και στο κινητο με την μορφη που τις εχω εκει ???

 

 

Το ερωτημα εχει και την αλλη πλευρα του...

 

Αγοραζουμε ενα κινητο που φυσικα δεν εχει επαφες και συγχρονιζουμε...Υπαρχει κινδυνος να χαθουν και απο gmail ?

 

Για την πρωτη ερωτηση σου κανε μια εξαγωγη επαφων στην sd σε μορφη vcf (να τις εχεις και μπακαπ) για να εισαι σιγουρος και μετα παιξε να δεις τι κανει.........για την δευτερη ερωτηση θα σου τις συγχρονισει :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 425
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για την πρωτη ερωτηση σου κανε μια εξαγωγη επαφων στην sd σε μορφη vcf (να τις εχεις και μπακαπ) για να εισαι σιγουρος και μετα παιξε να δεις τι κανει.........για την δευτερη ερωτηση θα σου τις συγχρονισει :)

 

Ευχαριστω.

Για την δευτερη (αγορα νεου κινητου) πως ξερω οτι θα συγχρονισει με βαση το gmail και οχι το κενο απο επαφες κινητο ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

Για την δευτερη (αγορα νεου κινητου) πως ξερω οτι θα συγχρονισει με βαση το gmail και οχι το κενο απο επαφες κινητο ?

 

μην αγχωνεσαι....οφειλετε στην εξυπναδα που εχει το gmail :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.

Με ανησυχησε το γεγονος οτι εσβησα μια επαφη απο το κινητο , εκανα συγχρονισμο και εφυγε και απο το gmail.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί αν σβήσω μια επαφή δεν περνάει αλλά χάνεται και από το gmail? ουσιαστικά ένα καινούριο κινητό δεν είναι σαν να έχεις σβήσει όλες τις επαφές? Τι μια, τι όλες...

 

Στην περίπτωση του καινούριου κινητού δεν έχει καθόλου επαφές. Έχεις όμως πχ ήδη στο gmail σου. Θα προσθέσεις στο κιν λογαριασμό google και με τον πρώτο συγχρονισμό θα σου επαναφέρει και ότι έχεις στο gmail. Από κει και μετά ότι και να κάνεις στις επαφές σου από οπουδήποτε θα επηρεάσει και τα άλλα. Είτε επαφές στο gmail είτε στο outlook είτε και αλλού. Η φιλοσοφία αυτή είναι. Μια κοινή βάση δεδομένων. Από οποιοδήποτε τερματικό την τροποποιήσεις, θα ενημερωθεί.

 

Το πιασες;

η ερώτησή σου έχει ήδη απαντηθεί πιο πριν ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

 

Μετά από μία τριετία στο WinMo γυρνάμε σε Android. Όλες οι επαφές μου είναι αποθηκευμένες στο Outlook (φωτό και λοιπά). Θέλω να τις περάσω στο νέο κινητό. Η διαδικασία που σκέφτομαι να ακολουθήσω είναι:

 

(α) νέος λογαριασμός gmail (για να μην μπερδευτούν παλιά με νέα δεδομένα).

(β) export csv από Outlook

(γ) import στο Gmail

(δ) σύνδεση κινητού με Gmail

(ε) συγχρονισμός

 

Οι ερωτήσεις είναι δύο:

(α) καλά τα σκέφτομαι;

(β) πρέπει να αποθηκεύω τις νέες εφεξής επαφές με κάποιον συγκεκριμένο τρόπο για να συγχρονίζονται;

(γ) τι γίνεται με τις profile pics;

(δ) το κινητό (lg optimus black) είναι άδειο από εφαρμογές. Θέλω να συγχρονίσω επαφές με FB/Twitter. Γίνεται;

 

ΤΗΧ!

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο Android

  1. τα σκέφτεσαι τέλεια
  2. κατά την δημιουργία μιας νέας επαφής θα επιλέγεις το google σαν αποθήκευση (αφού φυσικά δημιουργήσεις τον google λογαριασμό σου για να μπορείς να μπαίνεις και στο market) για να συγχρονίζονται.
  3. εννοείς αν θα περάσουν από το αρχείο .scv στον google λογαριασμό σου άρα μετά και στο κινητό;
  4. δημιουργώντας τον google λογαριασμό σου μπορείς να μπαίνεις στο market και στο άπειρο πλήθος top free εφαρμογών (η λεγόμενη "μαγκιά" του android). Αυτό που θέλω να σου προτείνω είναι να πας πρώτα Μενού-Ρυθμίσεις-Λογαριασμοί & Συγχρονισμός και να πατήσεις "Προσθήκη Λογαριασμού". Εάν έχει σαν επιλογή facebook λογαριασμού έχει καλώς. Εάν όχι πάλι, θα μπεις στο μαρκετ και από τις πρώτες Κορυφαίες Δωρεάν Εφαρμογές θα δεις την εφαρμογή facebook την οποία θα κατεβάσεις και θα εγκαταστήσεις. Δεν θυμάμαι αν αυτός είναι ο τρόπος εμφανισμού της επιλογής για δημιουργία facebook λογαριασμού όταν δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις που σου είπα. Στις Ρυθμίσεις-Λογαριασμοί & Συγχρονισμός, επανέρχομαι, αφού θα έχεις εισάγει τον λογαριασμό σου facebook θα τικάρεις την επιλογή "Συγχρονισμός επαφών" αφού έχεις περάσει και συγχρονίσει τις google επαφές σου. Σημειωτέον ότι το ίδιο ισχύει και για το twitter. Και συχγρονίζοντας τις επαφές σου με facebook/twitter θα σου φέρει και αυτόματα και τις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Σε ότι αφορά στο 3, ναι, θα μου περάσει τις εικόνες (ρωτάω επειδή κάπου έχω διαβάσει ότι τα google avatars είναι πολύ μικρά)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Σε ότι αφορά στο 3, ναι, θα μου περάσει τις εικόνες (ρωτάω επειδή κάπου έχω διαβάσει ότι τα google avatars είναι πολύ μικρά)

ναι σ' αυτό έχω έναν ενδιασμό αλλά ο συγχρονισμός επαφών facebook με google θα στα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

ναι σ' αυτό έχω έναν ενδιασμό αλλά ο συγχρονισμός επαφών facebook με google θα στα περάσει.

 

Θα στρωθώ στη δουλειά και θα ποστάρω αποτελέσματα! ΤΗΧ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρεται, καλώς σας βρίσκω! Προσπαθώ να περάσω τις επαφές μου από το pc στο gmail κάνοντας εξαγωγή σε αρχείο csv και τελικά στις επαφές του gmail εμφανίζονται μόνο τα ονόματα χωρίς τηλέφωνα. Δοκίμασα να τσεκάρω διαφορετικά τα πεδία κατα τη διαδικασία αλλά τίποτε. Έχω Vista και Open office, λέτε να παίζει κάποιο ρόλο? Διορθώνεται? Ο τελικός στόχος είναι να περάσω τις επαφές μου στο zte racer που μόλις απέκτησα και με ταλαιπωρεί σε αυτόν τον τομέα λίγο :confused:

 

Προσπαθώ να περάσω τις επαφές μου από το pc στο gmail κάνοντας εξαγωγή σε αρχείο csv και τελικά στις επαφές του gmail εμφανίζονται μόνο τα ονόματα χωρίς τηλέφωνα.

Έλυσα το πρόβλημα σώζοντας το αρχείο csv ως .txt με κωδικοποίηση ansi και κατόπιν το gmail το είδε και εμφάνισε όλα τα προσωπικά στοιχεία (σχεδόν) κανονικά. Καλημέρα και εις το επανιδείν!

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

χρειάζεται σκληρή προσπάθεια για να είσαι άνετος :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Χμ δεν περνάει όμως τις φωτογραφίες των επαφών όμως στο gmail... Υπάρχει κανένα κολπάκι;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Μετά από το παραπάνω πρόβλημα που είχα κάθισα και διέγραψα όλες τις παραπανίσιες επαφές.

 

Τώρα προέκυψε κάτι άλλο. Ενώ έχω διαγράψει όλες μου τις επαφές από το κινητό, δεν βρίσκω τον τρόπο για να τις επαναφέρω από το gmail στο κινητό. Ο συγχρονισμός έχει να κάνει μόνο από κινητό σε gmail?

 

Με μια πρόχειρη ματιά δεν βρήκα κατι παρομοιο.:(

 

EDIT: όλα εντάξει, έβγαλα κάποια άκρη

Edited by thant
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, πως μπορω να περασω τις επαφες μου απο το gmail στο outlook 2010? εκανα εξαγωγη των επαφων απ το gmail αλλα δεν μου βγαζει τους ελληνικους χαρακτηρες παρα μονο ερωτηματικα! :(
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα το ιδιο κανει καμια βοηθεια παιδια

 

Εγω τελικα το εκανα. Εβαλα την γλωσσα του gmail στα Ελληνικα και εκανα εξαγωγη των επαφων σε αρχειο. Αυτη τη φορα φαινονται κανονικα και οι ελληνικοι χαρακτηρες! :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαγωγη σε τι τυπο αρχειου εκανες ???

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εξαγωγη σε τι τυπο αρχειου εκανες ???

 

Σε :Μορφή CSV του Outlook (για εισαγωγή στο Outlook ή σε κάποια άλλη εφαρμογή).

 

Ευχαριστω.

Το εκανα.Πηγαινω Εισαγωγη απο αλλο προγραμμα ή αρχειο/Αρχειο προσωπικων φακελων (.pst) ή καπως αλοιως ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

Το εκανα.Πηγαινω Εισαγωγη απο αλλο προγραμμα ή αρχειο/Αρχειο προσωπικων φακελων (.pst) ή καπως αλοιως ?

αφού καλημερίσω, να ενημερώσω:

πηγαίνεις στην επιλογη: εισαγωγή από άλλο πρόγραμμα ή αρχείο και μετά στην 3η επιλογή(εμένα είναι στα Αγγλικά το office μου): Comma separated Values (Windows), μετά του δηλώνεις πού θα βρεί αυτό το αρχείο και τέλος βάζεις την κουκίδα στη μεσαία επιλογή: να σου επιτρέψει ενδεχόμενες 2πλοεγγραφές...(Allow duplicates to be created)

..;)

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

αφού καλημερίσω, να ενημερώσω:

πηγαίνεις στην επιλογη: εισαγωγή από άλλο πρόγραμμα ή αρχείο και μετά στην 3η επιλογή(εμένα είναι στα Αγγλικά το office μου): Comma separated Values (Windows), μετά του δηλώνεις πού θα βρεί αυτό το αρχείο και τέλος βάζεις την κουκίδα στη μεσαία επιλογή: να σου επιτρέψει ενδεχόμενες 2πλοεγγραφές...(Allow duplicates to be created)

..;)

 

Ευχαριστω παρα πολυ.Αυτο ηταν !!! Στο ελληνικο office το λεει σαν : Τιμές οροθετημένες με κόμματα windows.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest kvargiam

Απο ενα Samsung galaxy που τρέχει την έκδοση 2.1, θελουμε να μεταφέρουμε τις επαφες σε ένα iphone.

Ο Η/Υ που διαθέτουμε ειναι Mac OS και to Samsung KIES for MAC δεν υποστηριζει αυτο το τηλέφωνο.

Τι μπορώ να κάνω;

 

Σκέφτηκα αν υπάρχει καμιά δωρεάν εφαρμογη η οποία να κάνει export τις επαφες σε κάποιο αρχειο και να το εισάγω στο iphone.

Η έκδοση 2.1 δεν μπορει να αναβαθμιστει σε 2.2, ελείψει τεχνικης υποστηριξης.

 

Καμιά ιδέα, παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

Απο ενα Samsung galaxy που τρέχει την έκδοση 2.1, θελουμε να μεταφέρουμε τις επαφες σε ένα iphone.

Ο Η/Υ που διαθέτουμε ειναι Mac OS και to Samsung KIES for MAC δεν υποστηριζει αυτο το τηλέφωνο.

Τι μπορώ να κάνω;

 

Σκέφτηκα αν υπάρχει καμιά δωρεάν εφαρμογη η οποία να κάνει export τις επαφες σε κάποιο αρχειο και να το εισάγω στο iphone.

Η έκδοση 2.1 δεν μπορει να αναβαθμιστει σε 2.2, ελείψει τεχνικης υποστηριξης.

 

Καμιά ιδέα, παρακαλώ;

 

Αυτή την στιγμή δεν προλαβαίνω να το κοιτάξω, αλλά όπως είπες, το export είναι η λύση και λογικά δεν χρειάζεται καν πρόγραμμα. Μέσα από τις επαφές κάπου θα υπάρχει επιλογή για export. Κοίταξε το.

Link to comment
Share on other sites

συνχρονισε τις επαφές σου με το gmail και μετά συνχρονισε και το iphone μέσο itunes με το ίδιο gmail και είσαι έτοιμος.

εγώ έτσι το έκανα, απλά και γρήγορα!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...