Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να μη το παρεις εγω το εχω και το εχω μετανιωσει

 

Αν επιτρεπεται, γιατι το μετανιωσες? Τι δε σου αρεσε?

Τοσο μεγαλη διαφορα κανει η τελευταια εκδοση στον γαλαξια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ακολούθησα όλες τις οδηγίες με τη σειρά. τώρα όταν πάω να κατεβάσω μια εφαρμογή μου λέει "error while downloading "ονομα εφαρμογης". There is insufficient space on the device.

πφφφ δεν θα φτιαξει ποτε!!! Ξέρει κανείς τι παίζει μήπως?

Τα βήματα που έκανα είναι τα εξής. Format την κάρτα και την έκανα fat32 με 1giga παρτισιον. μετα wipe data reboot. Πέρασα τα 4 αρχεία του Κύριλλου στη θέση που δίνει και reboot. Αυτα

EDIT

Τελικα μετά από reboots το μνμ δεν το βγάζει αλλά εξακολουθεί να έχει internal 145mb και μετά από κάθε εγκατάσταση να μειώνεται. :-(

Ναι το έχω και εγώ. Θα πας στο titanium και θα μεταφέρεις στην sd τα περισσότερα προγράμματα που δεν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα φόρτωσης. Έτσι θα ελευθερωθεί μνήμη από την εσωτερική και έτσι θα μπορείς να κάνεις εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 24 ώρες με την 8.2.1 οι εντυπώσεις μου είναι άριστες. Δεν έχω καταλάβει αν είναι ενεργοποιημένο το kickasskernel αλλά καλού κακού το έβγαλα να μην ξεκινάει γιατί το κινητό το αισθάνομαι πιο σταθερό χωρίς αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω και εγώ. Θα πας στο titanium και θα μεταφέρεις στην sd τα περισσότερα προγράμματα που δεν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα φόρτωσης. Έτσι θα ελευθερωθεί μνήμη από την εσωτερική και έτσι θα μπορείς να κάνεις εγκατάσταση.

Σε ευχαριστω πολυ αλλα εχω καποιεςβασικες ερωτησεις.

1 πως ακριβως γινεται αυτο;

2 ποιο το νοημα του παρτισιον αφου την ιδια διαδικασια μπορω να την κανω με μια εφαρμογη οπως για παραδειγμα με το app2sd?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα μετα απο καιρο....λογω προβληματων πηρα απουσιες :) ρε παιδια για πειτε τωρα απο 6.1 μπορω να παω κατευθειαν στην 8?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα μετα απο καιρο....λογω προβληματων πηρα απουσιες :) ρε παιδια για πειτε τωρα απο 6.1 μπορω να παω κατευθειαν στην 8?

 

Yes you can ;)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια η 8...σημερα βεβαια ειχα κανα δυο force close κατα την διαρκεια τηλεφωνηματος,αλλα γενικα πολυ καλη
Link to comment
Share on other sites

να παω απο την 6.1 στην 8.2.1 ετσι?μονο με το update zip?

 

Οχι....

Θα φλασαρεις την 8.0 μεσω Odin, kai μετα θα περασεις το update.zip της 8.2.1

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Πως αντιμετοπιζετε το φαινομενο αφου ανοιξουμε καποιες εφαρμογες με το πατημα του home μενουν ανοικτες και οταν γινουν αρκετες κολαει το κινητο?
Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

Πως αντιμετοπιζετε το φαινομενο αφου ανοιξουμε καποιες εφαρμογες με το πατημα του home μενουν ανοικτες και οταν γινουν αρκετες κολαει το κινητο?

 

Με το supercharger. Ενεργοποίησε το και βάλε την επιλογή που θες. Δες στην υπογραφή του Κύριλλου στο xda.

 

Sent from my Kyrillos13 Galaxy 3 v8.2.1 via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως αντιμετοπιζετε το φαινομενο αφου ανοιξουμε καποιες εφαρμογες με το πατημα του home μενουν ανοικτες και οταν γινουν αρκετες κολαει το κινητο?

 

Κρατας το home πατημενω κ εκει πατας διαχειρηση εφαρμογων και απο εκει κλεινης οπεις εφαρμογες θελεις ή κατεβασεις κανενα προγραμμα απο το μαρκετ υπαρχουν πολλες οπως το task killer, optimize toolbox κ αλλα πολλα.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Σημερα το μεσημερι εκανα την αναβαθμιση και δεν εχω πληρη αποψη. Το σιγουρο ειναι οτι φαινεται οτι παει ακομα πιο γρηγορα. κυριως στο ξεκλειδωμα και στα μενου. Θελω να δοκιμασω την μπαταρια και τις επαφες για εχω ολοκληρωμενη αποψη. Αυριο θα ξερω καλυτερα.
Link to comment
Share on other sites

O kyrillos θα πρεπει να εχει πιει το μαγικο φιλτρο του πανοραμιξ!δεν εξηγουνται αλλιως τα μαγικα!σε μενα η 8.2.1 πραγματικα πεταει!εξαιρετικη δουλεια σε ευχαριστουμε!!!

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξαναρωτήσει αλλά δεν έλαβα απάντηση. Μετά την αναβάθμιση από 8.1 σε 8.2 το supercharger θέλει επανενεργοποίηση εφόσον το είχαμε ενεργό στην 8.1;;;;
Link to comment
Share on other sites

O kyrillos θα πρεπει να εχει πιει το μαγικο φιλτρο του πανοραμιξ!δεν εξηγουνται αλλιως τα μαγικα!σε μενα η 8.2.1 πραγματικα πεταει!εξαιρετικη δουλεια σε ευχαριστουμε!!!

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

:P

 

Η v8.3 αναμένεται λίγο πιο γρήγορη (700+ στο quadrant, 740 σε εμένα)

 

Changelog:

 

Font: Ubuntu (Regular, Bold & Mono) [v0.80, Its awesome]

Samsung Galaxy Nexus official audio [Alarms, Notifications, Ringtones, Ui]

Minor framework fixes/tweaks [Changed Lockscreen Music Control png's, Fixed a graphic glitch/bug on AOSP & 4Tab Lockscreens, Updated ~90 icons from the new android sdk platform14]

Updated Fonts [Hebrew, Thai & Fallback]

Fixed the cut-letters bug in Dialer

Updated Supercharger Script [RC3.1]

Updated Hosts file

SQlite3 sync disabled (Αυτό δίνει το ++ στο I/O)

Added option to hide Clock, PM/AM from status bar in /settings/Time&Date/

 

http://farm7.static.flickr.com/6058/6292601827_2c33a48096.jpg http://farm7.static.flickr.com/6060/6293124658_bf470961dd.jpg http://farm7.static.flickr.com/6118/6292601869_78155e4056.jpg

 

Είχα ξαναρωτήσει αλλά δεν έλαβα απάντηση. Μετά την αναβάθμιση από 8.1 σε 8.2 το supercharger θέλει επανενεργοποίηση εφόσον το είχαμε ενεργό στην 8.1;;;;

 

Ναι σε κάθε update της ρομ που περνάς.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε κάθε update της ρομ που περνάς.

 

Κύριλλε δε μου εμφανίζει όμως τις συνήθεις επιλογές. Πάτησα su και μετά v6_supercharger και δεν εμφανίστηκε ούτε η επιλογή για το scrolling speed ούτε η επόμενη. Αντίθετα μου γράφει:

 

...... Supercharger can attempt proper integration with system files on boot using init.rv. If it sticks, it makes for a much cleaner mod κλπ κλπ............. Intergrate? Enter N for No, any key for Yes.

Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε δε μου εμφανίζει όμως τις συνήθεις επιλογές. Πάτησα su και μετά v6_supercharger και δεν εμφανίστηκε ούτε η επιλογή για το scrolling speed ούτε η επόμενη. Αντίθετα μου γράφει:

 

...... Supercharger can attempt proper integration with system files on boot using init.rv. If it sticks, it makes for a much cleaner mod κλπ κλπ............. Intergrate? Enter N for No, any key for Yes.

 

Yes, και μετά δεν είμαι σίγουρος, η ναι ή όχι.. πάτα οχι..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η καταναλωση μπαταριας αυξηθηκε. Πλεον ουτε τεσσερις ωρες δε μου φτανει. Θα βαλω επεξεργαστη στα 800 και βλεπουμε.

Στις φωτογραφιες φαινεται το προβλημα ξεκαθαρα. Μετα απο ολονυκτιο φορτσμα με το κινητο κλειστο για πρωτη φορα. Η μπαταρια ξεφορτιζεται και χωρις να χρησιμοποιειται το κινητο. Σημερα εχει δουλεψει ελαχιστα και παρολα αυτα η οθονη οπως φαινεται στις φωτογραφιες τραβαει ρευμα ακομα και κλειστη.

Edited by iliastr
Link to comment
Share on other sites

εγκατεστησα χθες το link2sd και στο storage info μου εμφανιζει και το παρτισιον το οποιο εχω κανει!στην εσωτερικη υπαρχει 43% ελευθερος χωρος και στο παρτισιον 85%.ειναι οκ το παρτισιον?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, λέω να σας δώσω μια beta έκδοση της v8.3 όπου δεν θα την δώσω στο xda. Ορίστε: http://www.megaupload.com/?d=MYH061W4

Επίσης επειδή είναι beta δεν σημαίνει ότι μπορεί να έχει κολλήματα αλλά σημαίνει ότι δεν την έχω τελειώσει ακόμα σαν v8.3 :P

 

Changelog μέχρι στιγμής:

- Νέα γραμματοσειρά: Ubuntu (Τα σπάει)

- Κάτι νέοι ήχοι συστήματος, κλήσεις, ειδοποιήσεων και για ξυπνητήρι από το καινούριο Samsung Galaxy Nexus

- Updated Supercharger Script [RC3.1]

- SQlite3 sync disabled (Αυτό δίνει το ++ στο I/O, και λίγο καλύτερη μπαταρία)

- Και στο μενού πλέον υπάρχει η επιλογή να κάνεις hide το ΑΜ/ΜΜ και το ρολόι από την status bar.

 

Καλό θα ήταν επίσης να βάλετε και τους νέους kernels: G3mod v2.1 beta2 OC/NON-OC

NON OC => Σε λίγο το λινκ γιατί είναι down το xda

OC => http://www.mediafire.com/?0w1nqzos8ts80fh

 

 

Δυστυχως η καταναλωση μπαταριας αυξηθηκε. Πλεον ουτε τεσσερις ωρες δε μου φτανει. Θα βαλω επεξεργαστη στα 800 και βλεπουμε.

Στις φωτογραφιες φαινεται το προβλημα ξεκαθαρα. Μετα απο ολονυκτιο φορτσμα με το κινητο κλειστο για πρωτη φορα. Η μπαταρια ξεφορτιζεται και χωρις να χρησιμοποιειται το κινητο. Σημερα εχει δουλεψει ελαχιστα και παρολα αυτα η οθονη οπως φαινεται στις φωτογραφιες τραβαει ρευμα ακομα και κλειστη.

 

Από αυτό φαίνεται ότι έχει τεράστιο πρόβλημα η μπαταρία. Ίσως θέλει αλλαγή. Αποκλείεται να μην σου κρατάει 4 ώρες!

 

Δοκίμασε αυτόν τον κερνελ: http://www.mediafire.com/?0w1nqzos8ts80fh

 

ΥΓ: Φόρτισε full την μπαταρία (μέχρι 4172volt+), κατέβασε το battery calibration από το market, πάτα calibrate, ξεσύνδεσε το κινητό και περίμενε μέχρι να κλείσει από μόνο του.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Yes, και μετά δεν είμαι σίγουρος, η ναι ή όχι.. πάτα οχι..

Υπάρχει κάποια εφαρμογή με την οποία να μπορούμε να δούμε ΣΩΣΤΑ όλα τα Partition της κάρτας με το hybrid2sd, γιατί στο Titanium δεν τα βλέπουμε σωστά?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή με την οποία να μπορούμε να δούμε ΣΩΣΤΑ όλα τα Partition της κάρτας με το hybrid2sd, γιατί στο Titanium δεν τα βλέπουμε σωστά?

 

Αν βάλεις τον παραπάνω kernel, μπορείς να το δεις και από titanium :p

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια!

Επειδη δεν ειμαι καθολου σχετικος με το θεμα...θελω την βοηθεια σας!

Εχω στο κινητο μου την εκδοση 2.2 (νομιζω οτι ειναι και η τελευταια ανανεωση που εκανε η εταιρια...αν ειμαι λαθος διορθωστε με να βαλω την πιο καινουρια!) και θελω να κατεβασω χαρτες. Υπαρχουν δωρεαν μεσα απο το Market?

Οταν λεω δωρεαν να μπορω να τους ανοιγω χωρις χρεωσεις και δορυφορικα συστηματα.... Η καποια δωρεαν πλοηγηση...

 

Υ/Σ εχω απενεργοποιησει ολες τις χρεωσεις μεσα απο το ιντερνετ απο την cosmote

 

Ολες οι απαντησεις ειναι δεκτες!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...