Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα σας,έχω ένα προβληματάκι με την μπαταρία μου και δεν κρατάει πάνω από 24 ώρες με κανονική χρήση και 2g!

θα ήθελα καμία συμβουλή!

έχω την έκδοση kyrilos rom v7.0.

Link to comment
Share on other sites

για οσους εχουν δονησεις ασχετες με την 8.1 του κυριλλου απλα πριν φλασαρουν μην κανουν μονο φλασαρισμα αλλα ας καθαρισουν και την sd...εμενα τουλαχιστον ετσι εφτιαξε...οσο για το ραδιοφωνο καποιος που καταφερε να το περασει στην 8.1 ας μας πει τον τροπο αναλυτικα αφου κανετε που κανετε μερικοι τον κοπο διαθεστε 5 λεπτα να μας πειτε αναλυτικα.....και παλι ευχαριστω galaxy-cos
Link to comment
Share on other sites

-Σε ολες τις ρομ του κυριλλου που δοκιμασα το ξυπνητηρι κολαει μετα το χτυπημα καθε πρωι και πρεπει να γινει αναγκαστικο κλεισιμο.

-Με την 8.1 non O.C. η μπαταρια κραταει μια μερα μονο σε παλαιοτερη rom νομιζω 5.7 ή 6 κρατουσε 2-3 μερες υπαρχει τροπος να αυξησουμε την διαρκεια της?

-Μια εφαρμογη που να λειτουργει για call recording υπαρχει ?

-Σε γενικες γραμμες η ρομ ειναι πολυ καλη και σταθερη αν και τα παραπανω διορθωθουν θα μιλαμε για μια ρομ ΑΨΟΓΗ.

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

μπαταρια τριτη μερα σημερα στο 43 τοις εκατο...δεν καταλαβαινω γιατι δεν σας κραταει.αν το παλευετε συνεχεια,λογικο ειναι.

easy buy world απλα απατεωνες.Μια φορα κερδισα παιχνιδι για xbox 360 σε διαγωνισμο που υποτιθεται θα επαιρνα το παιχνιδι απο αυτους.Εστειλα τα στοιχεια μου κτλ και ακομα το περιμενω...(πανω απο ενα χρονο).σε email που τους εστειλα να δω τι γινεται εννοειται οτι μου απαντησαν οτι φταινε τα ελτα και οχι αυτοι...μακρυα!

πριν βαλετε οποιαδηποτε ρομ,να καθαριζετε με φορματ wipe data/cache την καρτα μνημης για να μην εχετε προβληματα τυπου δονησης,force close κτλ..

Link to comment
Share on other sites

για οσους εχουν δονησεις ασχετες με την 8.1 του κυριλλου απλα πριν φλασαρουν μην κανουν μονο φλασαρισμα αλλα ας καθαρισουν και την sd...εμενα τουλαχιστον ετσι εφτιαξε...οσο για το ραδιοφωνο καποιος που καταφερε να το περασει στην 8.1 ας μας πει τον τροπο αναλυτικα αφου κανετε που κανετε μερικοι τον κοπο διαθεστε 5 λεπτα να μας πειτε αναλυτικα.....και παλι ευχαριστω galaxy-cos

 

Για το ραδιοφωνο απλα βαζεις το .apk στο φακελο system/app με τον root explorer

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

μπαταρια τριτη μερα σημερα στο 43 τοις εκατο...δεν καταλαβαινω γιατι δεν σας κραταει.αν το παλευετε συνεχεια,λογικο ειναι.

easy buy world απλα απατεωνες.Μια φορα κερδισα παιχνιδι για xbox 360 σε διαγωνισμο που υποτιθεται θα επαιρνα το παιχνιδι απο αυτους.Εστειλα τα στοιχεια μου κτλ και ακομα το περιμενω...(πανω απο ενα χρονο).σε email που τους εστειλα να δω τι γινεται εννοειται οτι μου απαντησαν οτι φταινε τα ελτα και οχι αυτοι...μακρυα!

πριν βαλετε οποιαδηποτε ρομ,να καθαριζετε με φορματ wipe data/cache την καρτα μνημης για να μην εχετε προβληματα τυπου δονησης,force close κτλ..

 

over clock εκδοση εχεις?

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

-Σε ολες τις ρομ του κυριλλου που δοκιμασα το ξυπνητηρι κολαει μετα το χτυπημα καθε πρωι και πρεπει να γινει αναγκαστικο κλεισιμο.

-Με την 8.1 non O.C. η μπαταρια κραταει μια μερα μονο σε παλαιοτερη rom νομιζω 5.7 ή 6 κρατουσε 2-3 μερες υπαρχει τροπος να αυξησουμε την διαρκεια της?

-Μια εφαρμογη που να λειτουργει για call recording υπαρχει ?

-Σε γενικες γραμμες η ρομ ειναι πολυ καλη και σταθερη αν και τα παραπανω διορθωθουν θα μιλαμε για μια ρομ ΑΨΟΓΗ.

 

Τι ξυπνητήρι το παθαίνει αυτό σε όλες τις ρομ της samsung..

Δοκίμασε άλλον κερνελ αν θες, πχ τον fugumod standard 2.4 beta3

 

για οσους εχουν δονησεις ασχετες με την 8.1 του κυριλλου απλα πριν φλασαρουν μην κανουν μονο φλασαρισμα αλλα ας καθαρισουν και την sd...εμενα τουλαχιστον ετσι εφτιαξε...οσο για το ραδιοφωνο καποιος που καταφερε να το περασει στην 8.1 ας μας πει τον τροπο αναλυτικα αφου κανετε που κανετε μερικοι τον κοπο διαθεστε 5 λεπτα να μας πειτε αναλυτικα.....και παλι ευχαριστω galaxy-cos

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1058071 (11)

Link to comment
Share on other sites

ναι.

Επισης εδω http://http://www.megaupload.com/?d=H12QID7X

κατεβαστε και φλασαρετε με odin (δεν χρειαζεται wipe κτλ,δεν χανονται δεδομενα..)

Link to comment
Share on other sites

-Σε ολες τις ρομ του κυριλλου που δοκιμασα το ξυπνητηρι κολαει μετα το χτυπημα καθε πρωι και πρεπει να γινει αναγκαστικο κλεισιμο.

-Με την 8.1 non O.C. η μπαταρια κραταει μια μερα μονο σε παλαιοτερη rom νομιζω 5.7 ή 6 κρατουσε 2-3 μερες υπαρχει τροπος να αυξησουμε την διαρκεια της?

-Μια εφαρμογη που να λειτουργει για call recording υπαρχει ?

-Σε γενικες γραμμες η ρομ ειναι πολυ καλη και σταθερη αν και τα παραπανω διορθωθουν θα μιλαμε για μια ρομ ΑΨΟΓΗ.

 

Θέλω να τοποθετηθώ όσο έχει να κάνει με το ξυπνητήρι στην 8.1 Χτυπάει κανονικά την ώρα που το βάζω αλλά μόλις σύρω την μπάρα της αναβολής κλείνει κανονικά αλλά ΔΕΝ ξαναχτυπάει.Από 7.1 κ προγενέστερες rom του Κυρίλλου δεν συνέβαινε.Το'χει παρατηρήσει και κάνεις άλλος?Κυρίλλε γνωρίζεις εσύ τι συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλον κερνελ αν θες, πχ τον fugumod standard 2.4 beta3

 

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1058071 (11)

 

για μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας?Και μπορω να τον βαλω σε μια non overclock rom 8.1 ?

Edited by dialynas
Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

για μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας?Και μπορω να τον βαλω σε μια non overclock rom 8.1 ?

 

Ναι :P http://code.google.com/p/fugumod-i5800/downloads/detail?name=Fugumod_froyo_I5800_standard_v2.4.beta3.tar&can=2&q=

Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα την 8.1 και μπορω να πω οτι αρκετα γρηγορη!!!

Εχω ομως 2 "θεματακια"...

1) Πως μπορω να βαλω καποιο δικο μου τραγουδι για ringtone, γιατι δεν γινεται πλεον μεσω του mp3 player.

2) Στο πληκτρολογιο της Samsung εχει μονο Αγγλικα (εχω κανει 2-3 reboot), υπαρχει τροπος να βαλω και τα Ελληνικα ?

 

Συγχαρητηρια Κυριλλε!!!!

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

μπαταρια τριτη μερα σημερα στο 43 τοις εκατο...δεν καταλαβαινω γιατι δεν σας κραταει.αν το παλευετε συνεχεια,λογικο ειναι.

easy buy world απλα απατεωνες.Μια φορα κερδισα παιχνιδι για xbox 360 σε διαγωνισμο που υποτιθεται θα επαιρνα το παιχνιδι απο αυτους.Εστειλα τα στοιχεια μου κτλ και ακομα το περιμενω...(πανω απο ενα χρονο).σε email που τους εστειλα να δω τι γινεται εννοειται οτι μου απαντησαν οτι φταινε τα ελτα και οχι αυτοι...μακρυα!

πριν βαλετε οποιαδηποτε ρομ,να καθαριζετε με φορματ wipe data/cache την καρτα μνημης για να μην εχετε προβληματα τυπου δονησης,force close κτλ..

 

για κάποιους το κινητό δεν είναι διασκέδαση αλλά εργαλείο για τη δουλειά τους. Ένας από τους λόγους που διάλεξα αυτό το κινητό είναι και η μπαταρία. Εγώ προσωπικα το έσκιζα το κινητο και συνεχίζω να το σκιζω. Αυτή η Rom ρουφάει ρεύμα και μάλιστα πολύ.

Ενδεικτικα αναφέρω ότι εχω μόνιμα το gps και το wifi ανοικτο δουλευω αρκετα το ιντερνετ οποτε εχω και 3g. αλλα 12 ωρες που κραταει τωρα δεν το εκανε ποτε.

Και τελειωνωντας θα πω οτι θα παραμεινω σε αυτη τη romκι ας παιρνω μαζι μου και τον φορτιστη γιατι το κινητο πλην των επαφων ειναι galaxy s στην ταχυτητα. Και αυτο με βολευει. Μακαρι να βρεθει και λυση στο θεμα μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Με ανοιχτο μονιμα τα gps, wifi, 3G πραγματικα μαλλον εχεις καποια τεραστια μπαταρια για να σου κραταει κ 12 ωρες... Εμενα σε 2 ωρες το gps μου ειχε ρουφηξει την μπαταρια περιπου στο 20% απο φουλ μια φορα που το ειχα ξεχασει ανοιχτο χωρις να το παρατηρησω...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Με ανοιχτο μονιμα τα gps, wifi, 3G πραγματικα μαλλον εχεις καποια τεραστια μπαταρια για να σου κραταει κ 12 ωρες... Εμενα σε 2 ωρες το gps μου ειχε ρουφηξει την μπαταρια περιπου στο 20% απο φουλ μια φορα που το ειχα ξεχασει ανοιχτο χωρις να το παρατηρησω...

 

και ομως σε προηγουμενες rom μου κραταγε μιαμιση με δυο μερες. Ο τροπος χρησης παραμενει ιδιος.

Link to comment
Share on other sites

για κάποιους το κινητό δεν είναι διασκέδαση αλλά εργαλείο για τη δουλειά τους. Ένας από τους λόγους που διάλεξα αυτό το κινητό είναι και η μπαταρία. Εγώ προσωπικα το έσκιζα το κινητο και συνεχίζω να το σκιζω. Αυτή η Rom ρουφάει ρεύμα και μάλιστα πολύ.

Ενδεικτικα αναφέρω ότι εχω μόνιμα το gps και το wifi ανοικτο δουλευω αρκετα το ιντερνετ οποτε εχω και 3g. αλλα 12 ωρες που κραταει τωρα δεν το εκανε ποτε.

Και τελειωνωντας θα πω οτι θα παραμεινω σε αυτη τη romκι ας παιρνω μαζι μου και τον φορτιστη γιατι το κινητο πλην των επαφων ειναι galaxy s στην ταχυτητα. Και αυτο με βολευει. Μακαρι να βρεθει και λυση στο θεμα μπαταρια.

 

Έχει αναφερθεί το πρόβλημα και ευθύνεται στον κερνελ. Περιμένουμε ενημέρωση του g3mod 2.0 σε g3mod 2.1 όπου το πρόβλημα μπαταρίας θα διορθωθεί. Αναμονή :)

 

 

Μολις εβαλα την 8.1 και μπορω να πω οτι αρκετα γρηγορη!!!

Εχω ομως 2 "θεματακια"...

1) Πως μπορω να βαλω καποιο δικο μου τραγουδι για ringtone, γιατι δεν γινεται πλεον μεσω του mp3 player.

2) Στο πληκτρολογιο της Samsung εχει μονο Αγγλικα (εχω κανει 2-3 reboot), υπαρχει τροπος να βαλω και τα Ελληνικα ?

 

Συγχαρητηρια Κυριλλε!!!!

 

Καλησπέρα,

 

1) δημιούργησε 3 φάκελους στην κάρτα μνήμης /media/audio/ringtones/ (τον έναν μέσα στον άλλο) και βάλε το τραγούδι που θες εκεί και κάνε reboot/

2) χρησιμοποίησε το gingerbread :) Είναι πολύ πιο βολικό. Grrr αυτή η samsung μια σωστή δουλειά δεν έχει κάνει. Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική με τις γλώσσες του πληκτρολογίου της..

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

1) δημιούργησε 3 φάκελους στην κάρτα μνήμης /media/audio/ringtones/ (τον έναν μέσα στον άλλο) και βάλε το τραγούδι που θες εκεί και κάνε reboot/

2) χρησιμοποίησε το gingerbread :) Είναι πολύ πιο βολικό. Grrr αυτή η samsung μια σωστή δουλειά δεν έχει κάνει. Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική με τις γλώσσες του πληκτρολογίου της..

 

Το θεμα με το ringtone το ελυσα βαζοντας στο system/app το παλιο mp3 player....

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

και ομως σε προηγουμενες rom μου κραταγε μιαμιση με δυο μερες. Ο τροπος χρησης παραμενει ιδιος.

αυτο που τρωει σε όλες τι εκδόσεις την μπαταρία είναι το WiFi. Αν δεν το χρησιμοποιείτε συχνά και βάλετε προφίλ στο setcpu, όλα είναι φυσιολογικά :-)

Μια ερώτηση: οταν το έχω στο αυτoκίνητο (με φορτιστή) και τρεχω το igo, η θερμοκρασία (φυσιολογικά) αυξάνεται. Ποιό είναι το όριο θερμοκρασίας που πρέπει να βάλω στο setcpu? (αν βάλω μικρό όριο και ρίξω την συχνότητα, κρασάρει το igo...)

Δεν θα παψω να λέω οτι είναι η 1η OC εκδοση που κάθεται σωστά στο κινητό μου και πόσο εντυπωσιασμένος είμαι απο την ομαλή λειτουργία του...

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ αν δεν το καταλάβατε συνάδελφοι....

το gingerbread με τα νεα μπουτόν είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλό!

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

αυτο που τρωει σε όλες τι εκδόσεις την μπαταρία είναι το WiFi. Αν δεν το χρησιμοποιείτε συχνά και βάλετε προφίλ στο setcpu, όλα είναι φυσιολογικά :-)

Μια ερώτηση: οταν το έχω στο αυτoκίνητο (με φορτιστή) και τρεχω το igo, η θερμοκρασία (φυσιολογικά) αυξάνεται. Ποιό είναι το όριο θερμοκρασίας που πρέπει να βάλω στο setcpu? (αν βάλω μικρό όριο και ρίξω την συχνότητα, κρασάρει το igo...)

Δεν θα παψω να λέω οτι είναι η 1η OC εκδοση που κάθεται σωστά στο κινητό μου και πόσο εντυπωσιασμένος είμαι απο την ομαλή λειτουργία του...

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ αν δεν το καταλάβατε συνάδελφοι....

 

Εγω εχω βαλει 44 C...

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

γεα σας παιδια ειμαι καινουριος στο forum !Αρχικα να πω συγχαρητηρια στον kyrillos για την 8.1 απλα τα σπαει!!!:D Εχω ομως ενα προβληματάκι και θα ηθελα την βοήθεια σας!! οταν πάω να κατεβάσω κτ απ το android market με wifi δείχνει μόνο την μπάρα π λεει downloading χωρίς να κατεβαινει τπτ! οταν ομως παω να κατεβασω κατι με 3G ολα μια χαρα!! Ευχαριστω εκ των προτερων:):):)
Link to comment
Share on other sites

αλλαξα τον kernel με τον g3mod1.6 ultimate. δεν μου αναγνωρισε στην αρχη τα bacup toy titanium, με επανεγκατασταση και μετα απο 3-5 φορες τις εβαλα ξανα ολες τις εφαρμογες και δεδομενα μου. εως τωρα με πολυ χρηση wifi και τηλεφωνα αρκετα, απο το πρωι ειμαι στο 77 % κατι που με τον μανισιο κερνελ, θα ειχα μεινει ρεστος..... ολη την ζημια την κανει o kernel στην 8.1. και κατι που προσεξα τωρα, στο τιτανιουμ, μου λεει εσωτερικη μνημη 4 gb (8gb card με partition)!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορει το κινητο να συνδεθει με wifi με το laptop και να μεταφερει αρχεια απο το ενα στο αλλο?αν ναι πως?
Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

Μπορει το κινητο να συνδεθει με wifi με το laptop και να μεταφερει αρχεια απο το ενα στο αλλο?αν ναι πως?

 

Ναι με το dropbox. Υπαρχουν και αλλα πολλα οπως το springpat.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...