Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού έκανα την αναβάθμιση όπως αναφέρεται στο xda-developers.com, εκτέλεσα το βήμα 9.2) δηλαδή με το terminal emulator ετρεξα το mkfs.vfat /dev/block/mmcblk0p1 αφού προηγουμένως βέβαι εκανα partition με mad_team_app2sd (1000,200) και τώρα μετά το reboot η κάρτα δείχνει ότι έχει μονο 2,5GB απο τα 4GB που είχε, τι συμβαίνει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Εχω περασμένη την rc3 χωρίς πρόβλημα στα maps & έχω κάνει fsconvert.

Για να περάσω την final απο ότι κατάλαβα δεν χρειάζετε wipe/data (δεν χάνουμε δεδομένα) σωστά; Μετά την αναβάθμιση σε 4 final θα πρέπει να ξαναπεραστεί το fsconvert;

Ευχαριστώ.

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αφού έκανα την αναβάθμιση όπως αναφέρεται στο xda-developers.com, εκτέλεσα το βήμα 9.2) δηλαδή με το terminal emulator ετρεξα το mkfs.vfat /dev/block/mmcblk0p1 αφού προηγουμένως βέβαι εκανα partition με mad_team_app2sd (1000,200) και τώρα μετά το reboot η κάρτα δείχνει ότι έχει μονο 2,5GB απο τα 4GB που είχε, τι συμβαίνει?

 

αυτο σημαινει οτι πετυχε το partition. τα 1000mb παιζουν τον ρολο της εσωτερικης μνημης οπου θα εγκαθιστονται οι εφαρμογες, και τα 200mb χρησιμευουν ως βοηθητικη ram (τα ειπα καλα κυριλλε? :P) επομενως απο τα 4gb αφαιρεσε το 1.2gb :) εφοσον εχεις ηδη μικρη μνημη 4gb ισως θα ηταν καλυτερο να κανεις λιγο μικροτερο partition δηλαδη καπου 750,100-150 αλλα και τωρα καλα θα εισαι.

Edited by panoc_pspa

Froyo 2.2

Kyrillos' Rom v5.3 Honeycomb Edition JPM

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εχω περασμένη την rc3 χωρίς πρόβλημα στα maps & έχω κάνει fsconvert.

Για να περάσω την final απο ότι κατάλαβα δεν χρειάζετε wipe/data (δεν χάνουμε δεδομένα) σωστά; Μετά την αναβάθμιση σε 4 final θα πρέπει να ξαναπεραστεί το fsconvert;

Ευχαριστώ.

 

Δεν χάνεις δεδομένα, τα maps μάλλον θα δουλεύουν μόνο με wipe data. Χρειάζεται το fs.convert..

 

Αφού έκανα την αναβάθμιση όπως αναφέρεται στο xda-developers.com, εκτέλεσα το βήμα 9.2) δηλαδή με το terminal emulator ετρεξα το mkfs.vfat /dev/block/mmcblk0p1 αφού προηγουμένως βέβαι εκανα partition με mad_team_app2sd (1000,200) και τώρα μετά το reboot η κάρτα δείχνει ότι έχει μονο 2,5GB απο τα 4GB που είχε, τι συμβαίνει?

 

Από 4gb που είναι η κάρτα (περίπου 3,7gb πραγματική χωρητηκότητα) μείον 1200 πάει 2,5. :)

 

Edit: Με πρόλαβε ο πάνος :P

 

 

Καλησπέρα.

Δοκίμασα να περάσω την 4 του Κύριλου και μου βγάζει για όλες τις εφαρμογές "αναγκαστικό κλείσιμο". Δεν έκανα wipe data / cache.

Δεν με αφήνει να μπω σε launcher και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνο.

Καμιά ιδέα;

 

Πριν είχα την 3.3

 

μπες στο recovery mode και κάνε wipe data & cache.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες ξέρει κανείς αμα θα κανει δουλεια καλωδιο usb απο i900 OMNIA ; http://www.filosofou.gr/prod.php?id=11420 θελω να το φλασαρω και το μονο που βρηκα για galaxy 3 εκανε ενα 30αρι

 

http://www.filosofou.gr/prod.php?id=11418 αυτο πρεπει να κανει για το galaxy3

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

Kyrillos' Rom v4.0 FINAL Ultimate Edition JPM done!

Έκανα wipe πρίν περάσω την final στο titanium - maps (wipe data) και στην 4 επιβεβαιώνω ότι είναι όλα ΟΚ

Ευχαριστώ και πάλι.

Αγοράσαμε ένα κινητό και μας το έχεις κάνει πολύ, μα πολύ, ΓΑ*Ω :)

Edited by kint

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κυριλλε καταρχην συγχαρητηρια!!!Εισαι απαιχτος!!!Αυριο το πρωι θα περασω ΚΑΙ τη final εκδοση!!!Να σε ρωτησω κατι:Η CPU σε τι ταχυτητα πρεπει να ειναι (max-min);Τελικα wipe data/ cache κανουμε;Αυτα για την ωρα,τα υπολοιπα αυριο στη....πραξη!!!!
Link to comment
Share on other sites

http://www.filosofou.gr/prod.php?id=11418 αυτο πρεπει να κανει για το galaxy3

 

Αγόρασα αυτά πριν καιρό για Nokia και κάνουν και για Galaxy 3

http://cgi.ebay.co.uk/2x-Mini-USB-Micro-Adapter-Charger-Converter-Motorola-/220572338083?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccessories_MobilePhoneChargers&hash=item335b22c7a3

Είτε για φόρτιση είτε για data κλπ κλπ με όποιο καλώδιο και αν το έχω συνδέσει.

Μικρά βολικά και κάνουν δουλειά.

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κυριλλε καταρχην συγχαρητηρια!!!Εισαι απαιχτος!!!Αυριο το πρωι θα περασω ΚΑΙ τη final εκδοση!!!Να σε ρωτησω κατι:Η CPU σε τι ταχυτητα πρεπει να ειναι (max-min);Τελικα wipe data/ cache κανουμε;Αυτα για την ωρα,τα υπολοιπα αυριο στη....πραξη!!!!

 

καλό είναι να πάρεις backup και να κάνεις wipe... Τον cpu σε ότι ταχύτητα θες τον τρέχεις. Βάλτον 1000 για να έχεις και καλή μπαταρία. Αύριο θα μπω σε περισσότερες λεπτομέριες σχετικά με τα profiles στο setcpu.

Link to comment
Share on other sites

Κυριλε αν βρουμε και μια εφαρμογη για call record θα ειναι σουπερ το galaxy3

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έκανα το κινητό 2.2 με το odin απλά το θέμα είναι ότι δεν ισχύει πλέον το root, έκανα κάποιο λάθος η έτσι γίνεται ;τώρα πάω να περάσω κατευθείαν την final του Κύριλλου απλά το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να έχω το back up του google maps λόγω του ότι το titanium δεν δουλεύει χωρίς root...Για την ανεπίσημη 2.2 μέσω odin, πως το κάνω πάλι root;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έκανα το κινητό 2.2 με το odin απλά το θέμα είναι ότι δεν ισχύει πλέον το root, έκανα κάποιο λάθος η έτσι γίνεται ;τώρα πάω να περάσω κατευθείαν την final του Κύριλλου απλά το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να έχω το back up του google maps λόγω του ότι το titanium δεν δουλεύει χωρίς root...Για την ανεπίσημη 2.2 μέσω odin, πως το κάνω πάλι root;

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις backup το google maps :P Για root googlare "superoneclick"

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις backup το google maps :P Για root googlare "superoneclick"

 

και στις οδηγίες σου γιατί λες ότι πριν το flasharisma της rom πρέπει να κάνουμε wipe το data του google map ;;;Δεν είναι το ίδιο πράγμα ;Όπως και να έχει μετά το πέρασμα της rom πρέπει να βάλουμε το fs.convertfile έτσι;Σε ευχαριστώ όπως και να έχει φίλε μου με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

και στις οδηγίες σου γιατί λες ότι πριν το flasharisma της rom πρέπει να κάνουμε wipe το data του google map ;;;Δεν είναι το ίδιο πράγμα ;Όπως και να έχει μετά το πέρασμα της rom πρέπει να βάλουμε το fs.convertfile έτσι;Σε ευχαριστώ όπως και να έχει φίλε μου με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ!!

 

δεν είναι αναγκαστικό αν έχεις κάνει wipe data στο κινητό :)

Link to comment
Share on other sites

εντάξει Κύριλλε πέρασα την τελικη rom και πάει φανταστικά απλά το market δεν δουλεύει καμιά φορα κάτι εμφανίζει a network error has occured κάι επίσης η τοποθεσία μου δεν ανιχνεύεται σε καμιά δεφαρμογή.Τι πρέπει να κάνω; Edited by edy220
Link to comment
Share on other sites

παιδια flashara την final αλλα στον αριθμο κατασκευης στις πληροφοριες τηλεφωνου μου γραφει kyrillo s rom ultimate edition jpm.final δεν γραφει πουθενα.μηπως δεν περαστηκε σωστα η final?
kyrillo's v 4.0 final ultimate edition
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να βάλετε ένα λινκ για να κατεβάσω την 4 final ?

 

Υπάρχει λινκ στις 3-4 προηγούμενέs σελίδες

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα κι εγω!!!Μια χαρα!!! Η εφαρμογη setcpu ομως δεν βρισκει access στη root και ειναι readonly!!!Καμια ιδεα;; Παντως κι εμενα γραφει Kyrillos rom v4.0 Ultimate Edition JPM!!Λογικα ετσι πρεπει να γραφει;; Edited by minasc
Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε, όταν λες να γράψουμε την fs.convert στο fugumod εννοείς να σβήσουμε ένα άλλο αρχείο fs που ήδη υπάρχει εκεί μέσα ή να το αφήσουμε κι αυτό?

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα κι εγω!!!Μια χαρα!!! Η εφαρμογη setcpu ομως δεν βρισκει access στη root και ειναι readonly!!!Καμια ιδεα;; Παντως κι εμενα γραφει Kyrillos rom v4.0 Ultimate Edition JPM!!Λογικα ετσι πρεπει να γραφει;;

 

Απλά δεν έγραψε κάτι άλλο ο κυρίλλοs. Το άφησε ωs είχε

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αρχείο fs.convert εκεί μέσα. Το βάζεις και κάνεις επανεκκίνηση.

Υπήρχε ένα FS (τύπου current) το οποίο το έσβησα! ...κι ο θεός βοηθός... :lol: !

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...