Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για χαρά παίδες! Καιρό είχα να γράψω, αν και παρακολουθώ. Επιτέλους κατάφερα να κάνω το PC να αναγνωρίσει το τηλέφωνο(τελικά τα updates της Microsoft υπάρχουν για κάποιο λόγο!).

Ρε παίδες να ρωτήσω, έχω 2.1 και θέλω να πάω στην επίσημη 2.2.

Καταρχήν στο KIES(2.0.0.11032_12) δε μου βγάζει αναβάθμιση(φοράω XWJG8/XXJG3/COSJH1). Αν κάνω την αναβάθμιση μέσω ODIN θεωρείται επίσημη αναβάθμιση; Τέλος, πρέπει να φλασάρω και το boot-loader;

 

Δεν υπάρχει επίσημη 2.2 για το κινητό μαs.Μέσω odin γίνεται αναβάθμιση αλλά όχι σε επίσημη 2.2

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδες κι απο μενα!πηρα χτες το galaxy 3.βρηκα pc με windows τελικα περασα froyo,αλλα οταν παω να περασω μεσω odin τη rom του kyrilloa κολλαει εκει που λεει setup connection...ειμαι σε download mode και δεν ξερω τι παιζει...τι κανω λαθος?

 

Σου το έχει αναγνωρίσει το κινητό το odin?

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει επίσημη 2.2 για το κινητό μαs.Μέσω odin γίνεται αναβάθμιση αλλά όχι σε επίσημη 2.2

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Η JPM τι είναι; :confused:

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αναβάθμισα από 3.0 σε 4RC2... download mode, start, reboot kyrille KYRILLOS13 RC2 και το κινητό έγινε πύραυλος σε 6 λεπτά. Δεν χρειάστηκα wipe data, παίζει ήδη με το default 1300. Μέχρι στιγμής, μετά από update στο market, backup titanium και ψάξιμο γενικά στο κινητό δεν αντιμετώπισα κανένα κόλλημα!

Ευχαριστώ Κύριλλε και όλη την ομάδα για την υπομονή, τον χρόνο και τον κόπο σας.

Να είστε καλά!

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σου το έχει αναγνωρίσει το κινητό το odin?

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

ναι εχει γινει κιτρινο το κουτακι στα αριστερα.επιλεγω one package, auto reboot και protect ops, βαζω το ops και το αρχειο .tar στο one package και παταω start.κολλαει στο setup connection. froyo μπηκε χωρις προβλημα.επισης αλλες φορες λεει οτι το odin crashes. εχω windows 7 μηπως φταιει αυτο? :(

Edited by kokojojobobo
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Πάντως πριν 2 ώρες βγήκε καινούριο official firmware :) Μπορείς να το δοκιμάσεις αν θες. http://hotfile.com/dl/114606097/800f179/I5800XWJPE.rar.html

 

Κύριλλε, το παραπάνω link σε βγάζει στην 4.0RC2 ?

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να βαλω Kyrillos'_rom_v4.0_RC2 αλλα κολησα στο εξης(το αρχείο tar που πρόεκυψε από την αποσυμπιεση της ρομ της επιλογής σας)αυτο που το βρισκουμε,κατεβασα την 4.0_RC2 αλλα δεν τα εβγαλα ακρη(μιας και δεν τα παω καλα με σπαστηρια)

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει γινει κιτρινο το κουτακι στα αριστερα.επιλεγω one package, auto reboot και protect ops, βαζω το ops και το αρχειο .tar στο one package και παταω start.κολλαει στο setup connection. froyo μπηκε χωρις προβλημα.επισης αλλες φορες λεει οτι το odin crashes. εχω windows 7 μηπως φταιει αυτο? :(

 

Δοκίμασε το από την αρχή. Και τσεκαρε και τον εντοπισμό σφαλμάτων στο κινητό. Ρυθμισειs εφαρμογές ανάπτυξη.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το από την αρχή. Και τσεκαρε και τον εντοπισμό σφαλμάτων στο κινητό. Ρυθμισειs εφαρμογές ανάπτυξη.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

παρατηρησα οτι πρωτα crashαρει το odin και μετα στη δευτερη προσπαθεια λεει setup connection.θα προσπαθησω ξανα και θα σου πω αν τα καταφερω...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να βαλω Kyrillos'_rom_v4.0_RC2 αλλα κολησα στο εξης(το αρχείο tar που πρόεκυψε από την αποσυμπιεση της ρομ της επιλογής σας)αυτο που το βρισκουμε,κατεβασα την 4.0_RC2 αλλα δεν τα εβγαλα ακρη(μιας και δεν τα παω καλα με σπαστηρια)

 

Όταν κάνεις αποσυμπίεση βρίσκεις ένα αρχείο ζιπαρισμενο.Αυτό θα βάλεις στο odin στο one package

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα οτι πρωτα crashαρει το odin και μετα στη δευτερη προσπαθεια λεει setup connection.θα προσπαθησω ξανα και θα σου πω αν τα καταφερω...:wacko:

 

Αν έχεις windows 7 κανε στο odin δεξί κλικ εκτέλεση ωσ διαχειριστής

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Βρήκα λοιπόν και πέρασα την 4.0RC2. Τώρα πως μπορώ να περάσω από πάνω τον kernel που 'ξεκλειδώνει' την ταχύτητα της CPU?

 

Τον περιλαμβάνει η 4.0RC2 ? (Fugumod Kernel v2.4 alpha3 Bleeding Edge [Not sure, Thanks to marcellusbe]

-Overclock up to 1.3Ghz! [supported frequencies: 83, 166, 222, 333, 667, 866, 1066, 1300 Mhz])

 

Ευχαριστώ.

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by treasure

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο το προηγούμενό μου μήνυμα. Έβαλα τη 2.2! :)

Μπορώ να περάσω την 4 αμέσως ή πρώτα την 3.3?

 

Αν έχεις 2.2jpf μπορείς να περάσεις κατευθείαν την 4

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Βρήκα λοιπόν και πέρασα την 4.0RC2. Τώρα πως μπορώ να περάσω από πάνω τον kernel που 'ξεκλειδώνει' την ταχύτητα της CPU?

 

Τον περιλαμβάνει η 4.0RC2 ? (Fugumod Kernel v2.4 alpha3 Bleeding Edge [Not sure, Thanks to marcellusbe]

-Overclock up to 1.3Ghz! [supported frequencies: 83, 166, 222, 333, 667, 866, 1066, 1300 Mhz])

 

Ευχαριστώ.

 

Βρεs στις εφαρμογές σου setcpu. Από εκεί πειράζειs τον επεξεργαστή. Τικαρειs το set on boot και είσαι οκ

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις windows 7 κανε στο odin δεξί κλικ εκτέλεση ωσ διαχειριστής

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

οκ ολα καλα.ευχαριστω πολυ!και συγχαρητηρια για τον οδηγο,πολυ κατατοπιστικος!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι απαραίτητο το φλασάρισμα του Boot loader για μετάβαση από 2.1 σε 2.2(πχ JPE); Θέλω να παίξω λίγο με τις απλές Froyo πριν περάσω στις μονταρισμένες.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Με την 2 rc εχει προβλημα με την μπαταρια με50% με μια κληση ξαφνικα εσβησε

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι απαραίτητο το φλασάρισμα του Boot loader για μετάβαση από 2.1 σε 2.2(πχ JPE); Θέλω να παίξω λίγο με τις απλές Froyo πριν περάσω στις μονταρισμένες.

 

δεν είναι απαραίτητο το φλασάρισμα του bootloader.

 

Με την 2 rc εχει προβλημα με την μπαταρια με50% με μια κληση ξαφνικα εσβησε

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Αυτό συμβαίνει σε όλα τα firmware.. Μόλις πάει 100% η μπαταρία, τρέξε το battery_calibration app... και κάνε calibrate.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 4, αλλά δεν μπορώ να συνδέσω κανένα λογαριασμό μου (gmail, facebook κλπ). Βγάζει σφάλμα σύνδεσης.:worry: Ενώ στο ίντερνετ συνδέεται κανονικά... Τι παίζει να συμβαίνει?

Κατά τα άλλα, πολύ καλή έκδοση! :)

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Στην 4.0RC2 χάθηκαν ΟΛΑ τα εικονίδια και οι εφαρμογές που έχουν σχέση με την πλοήγηση!!! Γιατί ?

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει ταχύτητα 667, δεν έχω κάνει παρτίτιον, έκανα battery calibration. Όλα οκ μέχρι στιγμής.

Αυτό που δεν φεύγει είναι στην γραμμή ειδοποίησης το εικονίδιο του setcpu το οποίο ακόμα και με kill του Advanced task killer δεν το κουνάει ρούπι.

 

Μένει ενεργό? καταναλώνει μπαταρία και επεξεργαστική ισχύ η εφαρμογή?

 

Κύριλλε τελικά δεν μου είπες για το παρτίτιον κα΄τι που σε ρώτησα νωρίτερα το απόγευμα. Απλά θέλω την συμβουλή σου μια και εσύ αν θυμάμαι εισαι με κλασσ 2 κάρτα

 

Καλό βράδυ μάγκες

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Οποίος έχει what's up η cu μπορώ να τον βοηθήσω και δια μέσω τηλεφώνου για αλλαγή ρομ η ότι άλλο θέλει. Επίσης μπορείτε να εγκαταστήσετε το teamviewer αναζητήστε στο στο ίντερνετ και να αναλάβω όλη την δουλειά της αναβάθμισης. Εσυ το μόνο που θα κάνετε είναι να συνέδεσε αποσύνδεετάι το κινητό. Είπα να να αναβάθμισω λίγο τις υπηρεσίες αναβάθμισης ρομ στο forum μαs ..ευχαριστώ.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

A, ρε astronayti, δεν παίζεσαι... What's up, teamviewer... Μπράβο σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση. Εχω την ρομ 3.3 του Kyrillos. Πως μπορω να κανω Uninstall το Launcher Pro?

 

Α και κατι ακομα. Οταν πρωτοεβαλα την ρομ ειχε επιλογη ποιο launcher θελω να διαλεξω. Εβαλα τοτε use LauncherPro by default. Που ειναι η επιλογη για να διαλεξω καποιο αλλο?

Edited by billis_kou
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...