Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια, εχω μια ερωτηση. Εχω περασμενη την 5.7 του κυριλλου με g3mod 1.6 ultimate και απο την αρχη δουλευε αψογα. Απιστευτη αυτονομια (εχει τυχει και 12 μερες με συντηριτικη χρηση) και καλη αποκριση γενικα. Εχω βρει τη υγεια μου απο τοτε και γιαυτο δεν εχω αναβαθμισει ακομα σε καποια πιο νεα εκδοση. Εδω και μερικες εβδομαδες μου εμφανισε για πρωτη φορα το μηνυμα : "su binary outdated" και μου το εμφανιζει κατα διαστηματα. Οσες φορες και αν προσπαθησα να κανω το update απετυχε... (καποιο μηνυμα βγαζει οτι δεν βρισκει καποιο path) Βεβαια αυτο δεν εχει επιρεασει τη λειτουργια του τηλεφωνου η των εφαρμογων απλα ειναι λιγο εκνευριστικο να εμφανιζεται καθε τοσο. Υπαρχει καποιος τροπος να λυθει αυτο το θεμα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή έχω μείνει με την 6.1 και σκέφτομαι να αναβαθμίσω, αλλά ακούω και διαβάζω κάτι περίεργα που δεν καταλαβαίνω (system.img, supercharger, extras κλπ)

Πως ακριβώς περνάω το v9.0 system.img και τι κάνει;

Ευχαριστώ.

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στο titanium και σε αλλα προγράμματα φαίνονται κινεζικά και τετραγωνακια αντι για γράμματα. Μπορώ να περασω τα παλιά font μήπως φταινε τα fonts;

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Το font φταίει αλλά δεν είναι σοβαρό πρόβλημα. Εγώ προτιμάω το font από του android.. Την παλιά font θα την περάσεις μέσω recovery (είναι στα v9.0 extras.)

 

δεν γνωριζω πολλα, πρεπει να περασω πρωτα την jpu και μετα την ρομ;

 

Όχι δεν είναι αναγκαίο.

 

Επειδή έχω μείνει με την 6.1 και σκέφτομαι να αναβαθμίσω, αλλά ακούω και διαβάζω κάτι περίεργα που δεν καταλαβαίνω (system.img, supercharger, extras κλπ)

Πως ακριβώς περνάω το v9.0 system.img και τι κάνει;

Ευχαριστώ.

 

Ξεχάστε το system img, είναι για Multiboot. Ακολούθησε τον παραδοσιακό τρόπο. :P

Link to comment
Share on other sites

Με το Old Market τι παίζει, είναι παλιότερη υποέκδοση του 3; Εχει bug η νεότερη έκδοση; Μπορώ να το βάλω σαν zip όπως είναι μέσω recovery; Αλλά αν θέλω να το ανανεώσω πως θα το αφαιρέσω; Συγνώμη που ρωτάω τόσα πολλά άλλα έχω χαθεί..

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Optional, Enable Hybrid Data2sd Αυτο δεν καταλαβα πως το κανουμε

 

 

edit: ok το βρηκα sorry

Edited by dialynas
Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

κυριλλε και στα υπόλοιπα παιδιά

μπράβο σας , ήσαστε εκπληκτικοί και σας εύχομαι μια μέρα η γνώσης σας και το μυαλό σας να σας αποδώσει και στα επαγγελματικά σας.

συνεχίστε τη καλή δουλειά που κάνετε.

θα ήθελα λίγη βοήθεια στο πως να κάνω ροοτ το κινητό μου , μιας και είναι καινούργιο και περασμένο με την 2.2

και έπειτα να περάσω και το νέο rom v9.0 oc

έχω κοιτάξει σχεδόν όλα τα ποστ αλλά έχω ψιλό μπερδευτεί.

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το font φταίει αλλά δεν είναι σοβαρό πρόβλημα. Εγώ προτιμάω το font από του android.. Την παλιά font θα την περάσεις μέσω recovery (είναι στα v9.0 extras.)

 

 

 

Όχι δεν είναι αναγκαίο.

 

 

 

Ξεχάστε το system img, είναι για Multiboot. Ακολούθησε τον παραδοσιακό τρόπο. :P

για εμάς που έχουμε 8.3beta, τι παραπάνω έχει η 9.0?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

για εμάς που έχουμε 8.3beta, τι παραπάνω έχει η 9.0?

 

Είναι σε JPU base από ότι κατάλαβα. Εμάς είναι σε JPS.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!! ερωτηση: υπαρχει τροπος να μπω στην 9.0 χωρις τη χρηση odin (αρα κ συνδεση του κινητου με το pc)?? να στειλω πχ τα αρχεια που κατεβασα της v9.0 NON-OC που κατεβασα με bluetooth απο το pc που βρισκομαι στο κινητο μου κ με τη χρηση κανενος application στο κινητο να κανω τη δουλεια (ειμαι σε νετ καφε κ χιλιομετρα μακρυα απο το σπιτι μου, γι' αυτο ρωταω :p )... ειμαι ηδη στην 8.1 ενημερωτικα!
Link to comment
Share on other sites

λοιπών ακολούθησα προσεκτικά της οδηγίες .

σύνδεσα το κινητό με pc με τα πλήκτρα και το κινητό σε dl mode

reset files sto odin

select ops το αρχειο που δινει

select one packege και τικ και στο κουτί την επιλογή

περνάει κανονικά τα αρχεία στο κινητό κάνει το reset αλλά δεν ανταποκρίνεται για να μου πάει στο wipe data/factory reset

 

ακριβώς απο κάτω μου γράφει

cmw for 3gmod kernel

e; cant open cashe /recovery/log

e: cant open CASHE:recovery/log

τι κανουμε τωρα;;

Edited by wolfman13
υγ.κανει reboot καπια στιγμη και κολαει στην οθονη επανακισεις με το κερνελ και να κανει εναν ηχο.
Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου. σίγουρα πατιετε απο εμενα.αυτο γινετε οταν εχω το κινιτο στην τσεπη και κανω την θεση κάθισμα. ;)

 

bug ειναι.τα εκανε και σε εμενα και σε ενα φιλο μου...και οι δυο μας εχουμε θηκη σκληρη,αρα αποκλειεται να πατιεται μονο του..

Link to comment
Share on other sites

λοιπών ακολούθησα προσεκτικά της οδηγίες .

σύνδεσα το κινητό με pc με τα πλήκτρα και το κινητό σε dl mode

reset files sto odin

select ops το αρχειο που δινει

select one packege και τικ και στο κουτί την επιλογή

περνάει κανονικά τα αρχεία στο κινητό κάνει το reset αλλά δεν ανταποκρίνεται για να μου πάει στο wipe data/factory reset

 

ακριβώς απο κάτω μου γράφει

cmw for 3gmod kernel

e; cant open cashe /recovery/log

e: cant open CASHE:recovery/log

τι κανουμε τωρα;;

 

 

οπως εισαι εκει,με τα βελακια εντασης ηχου πας wipe data,το κανεις και reboot.μου τα εβγαλε και εμενα αυτα,δεν τρεχει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλε δε μπορω να σου απαντησω σε αυτο που θες ,αλλα μου εκανε εντυπωση η αυτονομια μπαταριας. Με τι χρηση σου κρατησε τοσο? Απλα ανοιχτο σε αναμονη τις περισσοτερες ωρες και ελαχιστη ομιλια? Δηλαδη πανω κατω 10% μπαταρια καθημερινα?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πφ.. τέλος καλά όλα καλά!!!!έτοιμο το κινητό και δείχνει ανανεωμένο !!!αρχίζει η εξερεύνηση!

μια ερώτηση πως μπαίνω στο CWM recovery για να κάνω παρτισιον και τη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

πφ.. τέλος καλά όλα καλά!!!!έτοιμο το κινητό και δείχνει ανανεωμένο !!!αρχίζει η εξερεύνηση!

μια ερώτηση πως μπαίνω στο CWM recovery για να κάνω παρτισιον και τη κάρτα.

 

κρατησε πατημενο το on/off button!εχει επιλογη :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια ερωτηση.. ειμαι ηδη στην 8.1 και θελω να περασω την 9.0! το v9.0 system.img '(only for multiboot) τι ειναι ακριβως? αν το περασω στο κινητο και μπω σε recovery mode μπορω να κανω απο κει την αναβαθμιση? χωρις να συνδεω το κινητο στο pc, χρησιμοποιωντας odin κλπ??
Link to comment
Share on other sites

κυριλλε και στα υπόλοιπα παιδιά

μπράβο σας , ήσαστε εκπληκτικοί και σας εύχομαι μια μέρα η γνώσης σας και το μυαλό σας να σας αποδώσει και στα επαγγελματικά σας.

συνεχίστε τη καλή δουλειά που κάνετε.

θα ήθελα λίγη βοήθεια στο πως να κάνω ροοτ το κινητό μου , μιας και είναι καινούργιο και περασμένο με την 2.2

και έπειτα να περάσω και το νέο rom v9.0 oc

έχω κοιτάξει σχεδόν όλα τα ποστ αλλά έχω ψιλό μπερδευτεί.

ευχαριστώ!

 

Κατέβασε αυτό, http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682 βάλε το κινητό σε debugging mode (Ρυθμίσεις, εφαρμογές, ανάπτυξη και βάλε το τικ στο πρώτο.)

Πάντως δεν χρειάζεται να κάνεις root εκτός και αν θες να βάλεις το τιτανιυμ ώστε να κρατήσεις backup.

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια ερωτηση.. ειμαι ηδη στην 8.1 και θελω να περασω την 9.0! το v9.0 system.img '(only for multiboot) τι ειναι ακριβως? αν το περασω στο κινητο και μπω σε recovery mode μπορω να κανω απο κει την αναβαθμιση? χωρις να συνδεω το κινητο στο pc, χρησιμοποιωντας odin κλπ??

 

Ναι. Κατεβάζεις το system.img (το κανεις extract), το βάζεις στην κάρτα μνήμης (sdcard/Android/data/G3MOD/roms/Kyrillos_rom/)

Μπαίνεις σε recovery => multiboot => switch rom, και επιλέγεις kyrillos rom. Δεν χρειάζεται και wpe data...

 

Επίσης, καλό θα ήταν να αναβαθμίσεις το g3mod σε 2.1b2, πάλι μέσω recovery http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=18839074&postcount=1364

 

ΥΓ: Σορρυ για το double post

Link to comment
Share on other sites

Γαμώτο! Μπλόκαρε το ρημάδι και έκανα wipe data αλλά μετά χάθηκαν οι γλώσσες από το πληκτρολόγιο samsung και δεν ξαναγύρισαν ούτε με φλασάρισμα!!! Και ξανά wipe data και ξανά τίποτα! Τι γίνεται ρε Κύριλλε;;;
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κυριλλε το κινητό είναι έτοιμο και λειτουργεί,έφαγα βέβαια κάποια κολλήματα με το κινητό όπως ότι δεν μπουταρε με τίποτα , δεν έμπαινε μέσα στο κινητό και βάραγε κατά διαστήματα η δόνηση , με αρκετά ρημπουτ έφτιαξε μόνο του , έβαλα το κλασικό μενου γιατί νομίζω οτι το adw το βαραίνει αρκετά. έχω βάλει την 9 oc , τώρα ψάχνομε με το επεξεργαστή να τον ρυθμίσω ώστε να δουλεύει σωστά και με τη μπαταριά, άμα έχεις καμιά ιδέα μου λες.

επίσης έκανα παρτισιον την κάρτα εκανα wipe data, μου έχει κρατήσει το 1 γιγα που έβαλα αλλά το τηλ δεν το βλέπει καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά με την 9. Έχω την. Νοn Oc. Η ρομ ειναι πολυ καλή. Η μόνη διάφορα με την 8. 1 που είχα , ειναι η εξής. Ενω ειχα τον ίδιο kernel και στις δυο, η μπαταρία στην 9 πέφτει πολυ γρήγορα. Το παρατήρησε κανείς άλλος; g3mod 2. 1 nonoc

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε ένα μεγάλο μπράβο και πάλι για την 9

Είναι τιτάνια η ρομ.

 

Μια ερώτηση:

 

Θα βγει update με ελληνική γλώσσα στο swype πληκτρολόγιο? είναι κρίμα να μην έχει ελληνικά γιατί είναι ανώτερο από την προηγούμενη έκδοση swype.

 

ευχαριστώ

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μετά από ενάμιση χρόνο διαρκούς και αδιάκοπης χρήσης και τους τελευταίους 9 μήνες με δικιά μου custom rom, έχω να πω μόνο ότι η Samsung έχει φτιάξει ένα πολύ καλό κινητό, το οποίο παρά την ταλαιπωρία του συνεχίζει να λειτουργεί άψογα και με διάρκεια μπαταρίας πάντα πάνω από τρεις μέρες!!!

Best value for money!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κυριλλε το κινητό είναι έτοιμο και λειτουργεί,έφαγα βέβαια κάποια κολλήματα με το κινητό όπως ότι δεν μπουταρε με τίποτα , δεν έμπαινε μέσα στο κινητό και βάραγε κατά διαστήματα η δόνηση , με αρκετά ρημπουτ έφτιαξε μόνο του , έβαλα το κλασικό μενου γιατί νομίζω οτι το adw το βαραίνει αρκετά. έχω βάλει την 9 oc , τώρα ψάχνομε με το επεξεργαστή να τον ρυθμίσω ώστε να δουλεύει σωστά και με τη μπαταριά, άμα έχεις καμιά ιδέα μου λες.

επίσης έκανα παρτισιον την κάρτα εκανα wipe data, μου έχει κρατήσει το 1 γιγα που έβαλα αλλά το τηλ δεν το βλέπει καμιά ιδέα;

 

για τον επεξεργαστη θα προτεινα το set cpu,απο google search,και ρυθμιση στο 800-1000 μεγιστο(μπορεις και full)

και οπως εχει,στο ελαχιστο.εχει επιλογες.να το εβαζες στο on demand, και τικ on boot

για μπαταρια,free στο android market,battery callibration.εχει οδηγιες θα σε καθοδηγησει.

 

gt i5800 kyrillos rom v 9.0 oc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...