Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βρε παιδια καποιος ο οποιος να εχει ασχοληθει με το ξεκλειδωμα δικτυου στο κινητο υπαρχει?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμένα πχ το κινητό μου σηκώνει τον g3mod, και τον fugumod αλλά κολάει στον fugumod prerelease...

 

απότι κατάλαβα, αυτά τα 3 είναι που "ταιριάζουν" στην 7.x και τα πιο καλά που υπάρχουν αυτήν την στιγμή.

Από που μπορούμε να τα κατεβάσουμε και σε ποιά έκδοση?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γύρισα πίσω στην 7.0

Έχω όμως ένα πρόβλημα και θα ήθελα βοήθεια . Όταν ξεκινά το κινητό μου γράφει σφάλμα σύνδεσης του Google talk. Εγώ δεν το χρησιμοποιώ αλλά το γράφει συνέχεια. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω; please help.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γύρισα πίσω στην 7.0

Έχω όμως ένα πρόβλημα και θα ήθελα βοήθεια . Όταν ξεκινά το κινητό μου γράφει σφάλμα σύνδεσης του Google talk. Εγώ δεν το χρησιμοποιώ αλλά το γράφει συνέχεια. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω; please help.

 

Reboot...

 

SEND FROM MY KYRILLOS' 7.1-G3MOD 1.7 ULTIMATE USING TAPATALK

Link to comment
Share on other sites

Μετά μπες με root explorer στην διαδρομή /system/etc/init.d

και βρες το script: 99Supercharger και μετονόμασε το σε S99Supercharger (ο root explorer είναι paid εφαρμογή)

Κάνε επανεκκίνηση και είσαι κομπλέ!

 

εχω δοκιμασει 2-3 free explorers αλλα δεν με αφηνει να κανω μετονομασια (ειναι αδυνατη γραφει..)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Κύριλλε, αν κατάλαβα καλά από αυτά που είπες, το supercharger script αυξάνει την τάση ώστε να μπορεί ο επεξεργαστής να "σηκώσει" το overclocking; Η μαντάρα τα κατάλαβα;:confused::confused::confused:

Επίσης η 7.1 περιλαμβάνει το gpsfix ή πρέπει να το κάνουμε manual;

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Κύριλλε, αν κατάλαβα καλά από αυτά που είπες, το supercharger script αυξάνει την τάση ώστε να μπορεί ο επεξεργαστής να "σηκώσει" το overclocking; Η μαντάρα τα κατάλαβα;:confused::confused::confused:

Επίσης η 7.1 περιλαμβάνει το gpsfix ή πρέπει να το κάνουμε manual;

 

Οχι, βασικά το supercharger βοηθάει στην καλύτερη διαχείρηση μνήμης ram. :) Εγώ δεν χρησιμοποιώ gps fix. Στον προαστιακό που ήμουν εν κινήση λοκαρε σε 5'.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, βασικά το supercharger βοηθάει στην καλύτερη διαχείρηση μνήμης ram. :) Εγώ δεν χρησιμοποιώ gps fix. Στον προαστιακό που ήμουν εν κινήση λοκαρε σε 5'.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως δε νομίζω πως το δικό μου μπορεί να λοκάρει σε 5 λεπτά και μάλιστα σε κίνηση. Εκτός αν έχω τα δεδομένα δικτύου ανοιχτά :confused: . Όπως και να 'χει ευχαριστώ για την απάντηση. Επίσης είχα γράψει και πριν λίγες μέρες πως στην 7.1 στην εφαρμογή των μηνυμάτων παραμένει το bug με το 3x4 πληκτρολόγιο που υπήρχει και στην 6 (μόνο όταν γράφει κανείς ελληνικά και μόνο από το δεύτερο γράμμα και έπειτα). Απλά το λέω σε περίπτωση που δεν το είδες :). Ευχαριστούμε για την πολύ καλή δουλειά που κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει 2-3 free explorers αλλα δεν με αφηνει να κανω μετονομασια (ειναι αδυνατη γραφει..)

το R/O κάντο R/W στον φάκελο και θα σου δουλέψει;)

 

Σχετικά με την 7.1 νομίζω ότι το kickasskernel script είναι λίγο fail. Νέα έκδοση δεν ξέρω τι να προσθέσω οπότε το αφήνω. (Μέχρι στιγμής updated youtube και superuser... ***** δηλαδή). Καμιά πρόταση?

 

Εχει βγει Google maps V5.9.0

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.. εκανα αναβαθμιση μεσω kies και οταν μπαινω market ειναι πολυ διαφορετικο απο πριν.. ετσι πρεπει να ειναι η¨κατι δεν παει καλα κ πρεπει να την ξαναπερασω? σας ευχαριστω εκ των προτερων..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.. εκανα αναβαθμιση μεσω kies και οταν μπαινω market ειναι πολυ διαφορετικο απο πριν.. ετσι πρεπει να ειναι η¨κατι δεν παει καλα κ πρεπει να την ξαναπερασω? σας ευχαριστω εκ των προτερων..

 

Είναι η καινούργια έκδοση του μάρκετ.

 

Sent from my GT-I5800

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει 2-3 free explorers αλλα δεν με αφηνει να κανω μετονομασια (ειναι αδυνατη γραφει..)

http://georgek.4shared.com

 

Μπες στο λινκ που δινω και θα εχεις τον Root Explorer :)

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει 2-3 free explorers αλλα δεν με αφηνει να κανω μετονομασια (ειναι αδυνατη γραφει..)

 

o root explorer είναι πρόγραμμα που σου επιτρέπει να κάνεις αλλαγές στην rom την βασική. Ενώ είναι read only σου επιτρέπει να κάνεις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Με τον g3mod extreme τι ρυθμίσεις χρειάζεται να κάνω στο setcpu?Και κάτι άλλο......τα profiles του Κυρίλλου όταν είχαμε τον fugumod ισχύουν?Η πρέπει να φτιάξουμε άλλα?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις τα προφιλ του κυριλλου κ απλα μετα να παιξεις λιγο με τις τιμες min max γιατι ο g3mod αλλαζει το ρολοι ανα 200 MHz ενω ο fugumod οχι οποτε δν ειναι εγκυρες οι ετοιμες τιμες.

 

Sent from my GT-I5800

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις τα προφιλ του κυριλλου κ απλα μετα να παιξεις λιγο με τις τιμες min max γιατι ο g3mod αλλαζει το ρολοι ανα 200 MHz ενω ο fugumod οχι οποτε δν ειναι εγκυρες οι ετοιμες τιμες.

 

Sent from my GT-I5800

 

Ok,κατάλαβα!Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αγανακτισμενος! Πηγα να κανω partition μεσω Recovery.... τι καταφερα? μια τρυπα στο νερο. με λεει εχω 21 mb ελευθερα και δεν μ αφηνει να κανω ουτε 40kb εφαρμογη εγκατασταση. καλο? βασικα δεν ξερω τι πατησα. απλα εκανε κ ενα ωραιο reset (αν το λεω σωστα) και ητανε σαν να εβαλα μολις καινουρια rom. δεν ειχε τπτ το κινητο μεσα. ξενερωσα ασχημα. anyway. αφηστε τα χαμενα αρχεια. αν μπορει ας μου εξηγησει καποιος πως κανω partition μεσω recovery η καποιον αλλον τροπο και τι μεγεθη να δωσω σε καρτα 1gb.

μονο plz μην μου πειτε ''ΔΕΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΗ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΣΤΟ SITE ΤΟΥ'' στο site του λεει με την εφαρμογη mad_team_app2sd <===--- no idea what it is η που το βρισκω.

 

Επισης εχασα ηχο κλησης ειδοποιησεων. δεν ακουγεται κανενας ηχος οταν ερχεται μυνημα.τα εχω τσεκαρει ολα και ειναι ok. αν εχει κανεις καμια ιδεα....ευχαριστω. αλλιως θα ξεσκονισω το 3310 :P

Edited by lowbapboy
facebook.com/tasis.athanasiou
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει με συνοπτικές διαδικασίες ποιες οι διαφορές μεταξύ του g3mod και του fugumod kernel?Πάτησα στο google αλλά δεν μου έβγαλε καμιά αντίστοιχη εύρεση.
Link to comment
Share on other sites

Αγανακτισμενος! Πηγα να κανω partition μεσω Recovery.... τι καταφερα? μια τρυπα στο νερο. με λεει εχω 21 mb ελευθερα και δεν μ αφηνει να κανω ουτε 40kb εφαρμογη εγκατασταση. καλο? βασικα δεν ξερω τι πατησα. απλα εκανε κ ενα ωραιο reset (αν το λεω σωστα) και ητανε σαν να εβαλα μολις καινουρια rom. δεν ειχε τπτ το κινητο μεσα. ξενερωσα ασχημα. anyway. αφηστε τα χαμενα αρχεια. αν μπορει ας μου εξηγησει καποιος πως κανω partition μεσω recovery η καποιον αλλον τροπο και τι μεγεθη να δωσω σε καρτα 1gb.

μονο plz μην μου πειτε ''ΔΕΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΗ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΣΤΟ SITE ΤΟΥ'' στο site του λεει με την εφαρμογη mad_team_app2sd <===--- no idea what it is η που το βρισκω.

 

Επισης εχασα ηχο κλησης ειδοποιησεων. δεν ακουγεται κανενας ηχος οταν ερχεται μυνημα.τα εχω τσεκαρει ολα και ειναι ok. αν εχει κανεις καμια ιδεα....ευχαριστω. αλλιως θα ξεσκονισω το 3310 :P

 

Δοκιμασε ενα reboot,αλλιως μαλλον πρεπει να ξαναφλασαρεις!!!Οσο για τη καρτα σου ειναι μικρη (αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχεις δικαιωμα στο partition!!!).Εγω με 4giga καρτα δεν εχω κανει και δεν εχω κανενα προβλημα χωρου!Αν επιμενεις παντως ας σε βοηθησουν οι πιο....ειδικοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε ενα reboot,αλλιως μαλλον πρεπει να ξαναφλασαρεις!!!Οσο για τη καρτα σου ειναι μικρη (αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχεις δικαιωμα στο partition!!!).Εγω με 4giga καρτα δεν εχω κανει και δεν εχω κανενα προβλημα χωρου!Αν επιμενεις παντως ας σε βοηθησουν οι πιο....ειδικοι!!!

 

 

εκανα πολλα reboot αλλα ηχο στα μηνυματα ακομα δεν εχω.

oσο για το partition κ εγω ελπιζω να με βοηθησει καποιος που ξερει γιατι θα ξανακανω καμια βλακεια. :(

 

Επισης ξερω οτι ειναι χαζομαρα το partition σε 1gb.... αλλα τεσπα. ακομα σε πειραματικο σταδιο ειναι το κινητο κ μαλλον εχω αγανακτισει. :/

Edited by lowbapboy
facebook.com/tasis.athanasiou
Link to comment
Share on other sites

εκανα πολλα reboot αλλα ηχο στα μηνυματα ακομα δεν εχω.

oσο για το partition κ εγω ελπιζω να με βοηθησει καποιος που ξερει γιατι θα ξανακανω καμια βλακεια. :(

 

Λοιπόν. Αρχικά νομίζω ότι πρέπει να ξαναφλασάρεις για να επανέλθουν όλα. Κατά 2ον όταν κάνεις partition πρέπει να κάνεις backup τα αρχεία σου γιατί στην ουσία χωρίζεις τον χώρο της κάρτας σου και τον διαβάζει μετά διαφορετικά. Αυτό για το μέλλον αν και αντιλαμβάνομαι το πακέτο που έχεις φάει να χάσεις τα αρχεία σου. Άρα έχουμε και λέμε. Αν έχεις τπτ που να έχει παραμείνει από αρχεία ή προγράμματα κάνε backup των αρχείων σου και αν έχεις εφαρμογές ή δεδομένα κάνε backup με titanium. Μετά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Φορμάτ στην κάρτα μνήμης. Μπες σε recovery mode. Κάνε wipe data και μετά wipe cache partition. Έτσι το κινητό έχει καθαρίσει εντελώς. Μετά φλάσαρε την ρομ. Αφού τελειώσεις με το φλασάρισμα και είναι όλα κομπλέ, πριν περάσεις τπτ από αρχεία ή εφαρμογές μπαίνεις recovery και πας για partition. Εγώ που έχω 1GB έβαλα 256MB ext και 0 swap. Άρα recovery->advanced->partition sd->256MB ext->0MB swap ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!! Wipe data και μετά wipe cache ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!! Reboot και έτοιμος!!! Ότι άλλο θες και μπορώ να βοηθήσω ρώτα...

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά. Ξαναφλάσαρα την 7.0 και δεν βλέπω υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων στα sms. Μιλάω για το πληκτρολόγιο της σαμμυ. Μόνο αγγλικά είχε? Δεν μπορω να θυμηθώ. Πάντως με ελληνικά έστελνα με την 7.1. Για βοηθείστε λίγο. Πάω να επιλέξω δεύτερη γλώσσα και μου βγάζει μοναδική εντολή τα αγγλικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παιδιά. Ξαναφλάσαρα την 7.0 και δεν βλέπω υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων στα sms. Μιλάω για το πληκτρολόγιο της σαμμυ. Μόνο αγγλικά είχε? Δεν μπορω να θυμηθώ. Πάντως με ελληνικά έστελνα με την 7.1. Για βοηθείστε λίγο. Πάω να επιλέξω δεύτερη γλώσσα και μου βγάζει μοναδική εντολή τα αγγλικά.

 

Στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου όπου υπάρχουν οι διαθέσιμες γλώσσες κοίταξες;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά. Ξαναφλάσαρα την 7.0 και δεν βλέπω υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων στα sms. Μιλάω για το πληκτρολόγιο της σαμμυ. Μόνο αγγλικά είχε? Δεν μπορω να θυμηθώ. Πάντως με ελληνικά έστελνα με την 7.1. Για βοηθείστε λίγο. Πάω να επιλέξω δεύτερη γλώσσα και μου βγάζει μοναδική εντολή τα αγγλικά.

 

Wipe data / wipe cache /reboot και θα στρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου όπου υπάρχουν οι διαθέσιμες γλώσσες κοίταξες;

 

Εξυπακούεται, αλλιώς δεν θα ποστάριζα την απορία μου :)

 

Wipe data / wipe cache /reboot και θα στρώσει...

 

Απο recovery σκέτο? Να μην ξαναφλασάρω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...