Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχω βάλει με επιτυχία την 5.7 του κυρίλου και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν έχω βάλει το gpsfix που γράφει ο κυρίλος στην 6ver . Το gps κλειδώνει πολύ γρήγορα δεν έχω πρόβλημα. Η ερώτηση είναι αν θελήσω να βάλω την 6.0 θα πρέπει να σβήσω τα partitions που είχα δημιουργήσει στην εγκατάσταση της 5.7 στην sd ( και πως γίνεται αυτό; ) ή θα το αφήσω όπως είναι και η rom θα τα δει από μόνη της;

2ο ερώτημα είναι αν θα χρειαστεί να βάλω το gpsfix στην καινούρια 6.0 ή το έχει από μόνη της μέσα και δεν χρειάζεται και το gps δουλεύει κανονικά. Ευχαριστώ προκαταβολικά. :O

 

Φίλε η 6.0 έχει μέσα το GpsSetup2 1.0. Δεν το έχω δοκιμάσει αν κλειδώνει αλλά δες το και αν δεν, τότε κατεβάζεις το GPSFix. Όσον αφορά τα partition, εγώ κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και format την sd και μετά και ένα wipe data/wipe cache partition για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο πριν φλασάρω. Μετά ξανακάνεις partition μέσω CWM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπον,η σειρα μου για εντυπωσεις της 6!!!Απλα ΤΕΛΕΙΑ!!!Πολυ γρηγορη,παρα πολυ γρηγορη,ισως η πιο γρηγορη!!!Και δεν υπερβαλλω!!Κυριλλε,ξεπερασες καθε προσδοκια αυτη τη φορα!!!Χωρις να εχω κανει καμμια ρυθμιση με setcpu και πεταει!Στην αρχη μου κολλησε κι εμενα,αλλα βγαζοντας τη μπαταρια και ανοιγοντας το κινητο ξετυλιχτηκε το θαυμα!!!ΜΠΡΑΒΟ και παλι ΜΠΡΑΒΟ!!

 

Μια και μονο ταπεινη παρατηρηση για την.........σφαιρατη(το ανεφερα αυτο;) 6:Δεν εχει χρωμα!!!!ΓΙΑΤΙ;;;Βαλτε λιγο χρωμα βρε παιδια!!!Κυριλλε κοιταξε το για την.......6.1!!!!!Χαχαχα!!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη μου κολλησε κι εμενα,αλλα βγαζοντας τη μπαταρια και ανοιγοντας το κινητο ξετυλιχτηκε το θαυμα!!!

 

Μια βοήθεια, γιατί εγώ δεν τα κατάφερα ακόμα: πως ΑΚΡΙΒΩΣ το έκανες?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη μου κολλησε κι εμενα,αλλα βγαζοντας τη μπαταρια και ανοιγοντας το κινητο ξετυλιχτηκε το θαυμα!!!

 

Μια βοήθεια, γιατί εγώ δεν τα κατάφερα ακόμα: πως ΑΚΡΙΒΩΣ το έκανες?

 

Ακολουθησα τις οδηγιες κατα γραμμα και κολλησε κατα το ανοιγμα στο λογοτυπο του android!!Εβγαλα τη μπαταρια,το ανιξα και αυτο ηταν!!!Ανοιξε κανονικα!!Δεν εκανα τπτ το ιδιαιτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι βοηθεια! Οταν παω να συνδεσω το τηλεφωνο στον υπολογιστη στη μαζικη αποθηκευση δε μου διαβαζει την καρτα. Πηγα να κανω Partition για το Link2SD με βαση αυτα που λεει ο Astronaytis αλλα ..... Πειτε μου πως να γυρισω σε 2.2 Froyo original
Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως αν κανεις format την καρτα και factory reset (ισως και ενα wipe cache) το κινητο θα λυθει το θεμα.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,η σειρα μου για εντυπωσεις της 6!!!Απλα ΤΕΛΕΙΑ!!!Πολυ γρηγορη,παρα πολυ γρηγορη,ισως η πιο γρηγορη!!!Και δεν υπερβαλλω!!Κυριλλε,ξεπερασες καθε προσδοκια αυτη τη φορα!!!Χωρις να εχω κανει καμμια ρυθμιση με setcpu και πεταει!Στην αρχη μου κολλησε κι εμενα,αλλα βγαζοντας τη μπαταρια και ανοιγοντας το κινητο ξετυλιχτηκε το θαυμα!!!ΜΠΡΑΒΟ και παλι ΜΠΡΑΒΟ!!

 

Μια και μονο ταπεινη παρατηρηση για την.........σφαιρατη(το ανεφερα αυτο;) 6:Δεν εχει χρωμα!!!!ΓΙΑΤΙ;;;Βαλτε λιγο χρωμα βρε παιδια!!!Κυριλλε κοιταξε το για την.......6.1!!!!!Χαχαχα!!

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε, το εκτιμώ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Hello, i had time and i configured my device to conserve battery. I configured setcpu and i would like to share my settings.

 

Those settings will make your battery to last longer.

 

Here is a screenshot:

http://img94.imageshack.us/img94/5161/deviceqy.png

 

 

Instructions (only for v6.0 oc)

  1. Download setcpu (v2.2.4) from here: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419 (or buy it from android market)
  2. Download my profiles: http://www.megaupload.com/?d=9RWE037N
  3. Install setcpu, put my profiles in your sd.
  4. Go to the first page, tick set on boot.
  5. Go to the second page, press the menu button and click "Restore". Select the my profiles' file.
  6. Enjoy

 

Κάνω ένα quote για να το δουν όλοι :P

 

Edit: ουπς σορρυ για το double post!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε, το εκτιμώ!! :)

 

Ααααα!!!Το καλο να....γραφεται!!!!Εμεις ευχαριστουμε για το χρονο που διαθετετε εσεις οι...γνωστες!!! (και αναφερομαι και στον αστροναυτη και σε ολους τους αλλους!)

Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα με τα ελληνικά... στο πληκτρολόγιο

 

μετά την εγκατάσταση δεν έβλεπε ελληνικά. Έβγαλα μπαταρία και έγινε το θαύμα.....

Μετά όμως το παρτίσιον στην κάρτα έχω βγάλει δυο φορές μπαταρία αλλά τίποτα....

 

Καμιά βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να περασω την v6.0 αλλα το κινητο μενει επ απειρον στο logo του android... Πριν ειχα την 5,3. Δοκιμασα χωρις την sd τιποτα... Δοκιμασα να βγαλω μπαταρια τιποτα... Εκανα wipe data & cache τιποτα... Εχει καποιος αλλος καποια αλλη ιδεα? Η αληθεια ειναι πως θελω να δοκιμασω πως πηγαινει η rom με το OC... Ποση ωρα εκανε περιπου μεχρι να ανοιξει το κινητο στο 1ο boot?

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να περασω την v6.0 αλλα το κινητο μενει επ απειρον στο logo του android... Πριν ειχα την 5,3. Δοκιμασα χωρις την sd τιποτα... Δοκιμασα να βγαλω μπαταρια τιποτα... Εκανα wipe data & cache τιποτα... Εχει καποιος αλλος καποια αλλη ιδεα? Η αληθεια ειναι πως θελω να δοκιμασω πως πηγαινει η rom με το OC... Ποση ωρα εκανε περιπου μεχρι να ανοιξει το κινητο στο 1ο boot?

και εγώ το ιδιο έπαθα και ακόμα καμμία απάντηση...

αναγκάστηκα να βάλω την NON-OC, που περνάει με την 1η.

Ενας φίλος είπε οτι του άνοιξε δια μαγείας βγάζοντας την μπαταρία για λίγο. Για δοκίμασε και πες μας!

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα την 6.0 του κυρίλου. Πραγματικά πολύ καλή. Πετάει. Είναι όπως θα έπρεπε να είναι αυτό το κινητό. Έβαλα και το setcpu με το profile του κυρίλου. Θα δω πως θα κινηθεί η μπαταρία. Αν δεν βάλω το setcpu το κινητό τρέχει συνεχώς στα 1300;;;; Ας μου απαντήσει κάποιος. Γιατί χωρίς το setcpu ζεστάθηκε πολύ και το ένοιωθα από κάτω. Έτρωγε και την μπαταρία γρήγορα. Είναι όντως έτσι;;;

Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά Κυρίλε. Μπράβο. :)

 

ΥΣ: Κάτι προβλήματα που είχα στην 5.7 με κωλύματα στην εγγραφή και ανάγνωση της κάρτας sd, τώρα λύθηκαν. Πολύ σημαντικό!!!. (έχω κάνει partitions)

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα την μπαταρια για ωρα και δοκιμασα ξανα.. Αλλα τιποτα δυστυχως... Θα δοκιμασω λοιπον κ γω με αλλον kernel... Κριμα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα την 6.0 του κυρίλου. Πραγματικά πολύ καλή. Πετάει. Είναι όπως θα έπρεπε να είναι αυτό το κινητό. Έβαλα και το setcpu με το profile του κυρίλου. Θα δω πως θα κινηθεί η μπαταρία. Αν δεν βάλω το setcpu το κινητό τρέχει συνεχώς στα 1300;;;; Ας μου απαντήσει κάποιος. Γιατί χωρίς το setcpu ζεστάθηκε πολύ και το ένοιωθα από κάτω. Έτρωγε και την μπαταρία γρήγορα. Είναι όντως έτσι;;;

Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά Κυρίλε. Μπράβο. :)

 

ΥΣ: Κάτι προβλήματα που είχα στην 5.7 με κωλύματα στην εγγραφή και ανάγνωση της κάρτας sd, τώρα λύθηκαν. Πολύ σημαντικό!!!. (έχω κάνει partitions)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3709019#post3709019 :)

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ κυρίλε. Το έκανα ήδη αυτό. Απλά ρώτησα αν δεν βάλω το setcpu τότε θα τρέχει συνεχώς στα 1300;

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα την μπαταρια για ωρα και δοκιμασα ξανα.. Αλλα τιποτα δυστυχως... Θα δοκιμασω λοιπον κ γω με αλλον kernel... Κριμα.

 

Kυριλλε δοκιμασα και με τον OC kernel της 4,1 και παλι δν ανοιγει το κινητο... Υπαρχει καποια πιθανη αιτια που μπορει να φταιει κ σου ερχεται στο μυαλο??? Ειναι κριμα να μην μπορουμε να χαρουμε κ εμεις την OC κεδοση σου....

 

Κατεβαζω τωρα την non-OC αλλα νομιζω οτι θα ειναι σαν κατι να λειπει...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

kyrille στην 5,7 ειχες βαλει κατι εξτρα ηχους που στην 6,0 δεν τους εχεις. Θα μπορουσες να μου πεις απο που να τους κατεβασω; Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

αν κάνει κανέις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έχωντας την 6.0 μέσα, χάνει κάτι από την ΡΟΜ ή όλα είναι οκ?

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω παντως οτι αυτη η εκδοση θελει πιο πολυ ram σε σχέση με την 5,3. Κατα τα αλλα και χωρίς το OC φαίνεται αρκετά καλή. Συγχαρητήρια στο Κύριλλο για τον χρόνο που διαθέτει για να φτιάχνει τις rom του!

 

Δεν εφτιαξα swap στην αρχη. Αν το κάνω τώρα θα μου σβήσει την κάρτα ή θα το φτιάξει στον ελεύθερο χώρο που υπάρχει μέσα? Επίσης αν κάνεις update μέσω zip απο CWM χάνεις ότι τροποποιήσεις έχεις κάνει?

Edited by Psylos_

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...