Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου το κλεισε πάλι το Wifi.. χμμμ...

 

Στις ρυθμίσεις πάντως το Wifi είναι στο Never Sleep.

 

Πάντως παρατηρώ ότι όταν χάνει τη σύνδεση, δε μπορείς να το ανοιγοκλείσεις πάλι από τη notification bar, πρέπει να πας στις ρυθμίσεις Wifi και εκεί γράφει "Wifi error". Όταν πατήσεις πάνω του, τότε ξανα-ενεργοποιεί το Wifi... ποιος ξέρει τι παίζει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπορούμε να πάρουμε την επίσιμη μέσω kies με registry hack μόλις βγει.. :)

Καλά...!...εσύ είσαι ικανός να μας ξενυχτάς για πολλά βράδια μου φαίνεται!!!:lol: 'Ημαρτον!!!:lol:

 

ΥΓ. Πότε θα γίνει το registry hack ??? Πότε? Πότε?;)

ΥΓ. Τελικά το Froyo ξαναπέρασα!!! Εμμμ! Άμα είναι να rootάρουμε, ας έχουμε ό,τι καλύτερο!

 

Καληνύχτα φίλοι μου!

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά...!...εσύ είσαι ικανός να μας ξενυχτάς για πολλά βράδια μου φαίνεται!!!:lol: 'Ημαρτον!!!:lol:

 

ΥΓ. Πότε θα γίνει το registry hack ??? Πότε? Πότε?;)

ΥΓ. Τελικά το Froyo ξαναπέρασα!!! Εμμμ! Άμα είναι να rootάρουμε, ας έχουμε ό,τι καλύτερο!

 

Καληνύχτα φίλοι μου!

 

Βασίλης

 

το registry hack υπάρχει. το επίσημο froyo περιμένουμε. απότι έχω διαβάσει σχετικά με registry hack στο kies, μπορούμε να πειράξουμε κάτι τιμές στην registry ώστε το kies να νομίζει πχ το επίσημο eclair και να κάνουμε froyo update μέσω kies. γιατί όταν φλασάρουμε με odin λέει το kies ότι δεν υπάρχει update για το κινητό μας.

 

Καληνύχτα :)

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάντως κάποια προβληματάκια αυτό το firmware απ' ότι βλέπω. Μάλλον θα περιμένω την επίσημη έκδοσή του γιαουρτιού πριν προχωρήσω.

 

Από μπαταρία ρε παιδιά, εσείς που το βάλατε το φρογιο, να μας πείτε πως πάει. Γιατί εγώ ενώ δεν είχα πρόβλημα μόλις έκανα την αναβάθμιση στο I5800XWJG8 μου κάνει κάποια κουλά. Ενώ κρατάει η μπαταρία πολλές μέρες, τις προάλλες μου έσβησε ενώ ήταν στο 30% και σήμερα από το 50% έπεσε απότομα στο 15% και μετά στο 5%. Αυτά δεν μου τα έκανε με το παλιό firmware κι ελπίζω το παγωμένο γιαουρτάκι να τα διορθώσει. Για ρίξτε λοιπόν μια ματιά και στις ενδείξεις της μπαταρίας οι έχοντες froyo. :cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το γύρισα στο Eclair... κυρίως λόγω του ότι δεν έπαιζε τίποτα από videos... Αλλά ήταν μία ενδιαφέρουσα προσπάθεια για μένα, που δεν είχα ξαναασχοληθεί!

 

Περιμένουμε λοιπόν το επίσημο, σταθερότερο Froyo!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάντως κάποια προβληματάκια αυτό το firmware απ' ότι βλέπω. Μάλλον θα περιμένω την επίσημη έκδοσή του γιαουρτιού πριν προχωρήσω.

 

Από μπαταρία ρε παιδιά, εσείς που το βάλατε το φρογιο, να μας πείτε πως πάει. Γιατί εγώ ενώ δεν είχα πρόβλημα μόλις έκανα την αναβάθμιση στο I5800XWJG8 μου κάνει κάποια κουλά. Ενώ κρατάει η μπαταρία πολλές μέρες, τις προάλλες μου έσβησε ενώ ήταν στο 30% και σήμερα από το 50% έπεσε απότομα στο 15% και μετά στο 5%. Αυτά δεν μου τα έκανε με το παλιό firmware κι ελπίζω το παγωμένο γιαουρτάκι να τα διορθώσει. Για ρίξτε λοιπόν μια ματιά και στις ενδείξεις της μπαταρίας οι έχοντες froyo. :cool::cool::cool:

 

η μπαταρία μου τώρα στο froyo είναι 15%. μου φαίνεται κρατάει περισσότερο απόσο μου κράταγε με eclair.

 

EDIT: τουλάχιστον πήραμε μια ιδέα από Froyo :) εγώ θα το χρησιμοποιώ πάντως και όταν βγει επόμενη έκδοση froyo θα ξαναφλασάρω και θα σας ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

 

Από μπαταρία ρε παιδιά, εσείς που το βάλατε το φρογιο, να μας πείτε πως πάει. Γιατί εγώ ενώ δεν είχα πρόβλημα μόλις έκανα την αναβάθμιση στο I5800XWJG8 μου κάνει κάποια κουλά. Ενώ κρατάει η μπαταρία πολλές μέρες, τις προάλλες μου έσβησε ενώ ήταν στο 30% και σήμερα από το 50% έπεσε απότομα στο 15% και μετά στο 5%. Αυτά δεν μου τα έκανε με το παλιό firmware κι ελπίζω το παγωμένο γιαουρτάκι να τα διορθώσει. Για ρίξτε λοιπόν μια ματιά και στις ενδείξεις της μπαταρίας οι έχοντες froyo. :cool::cool::cool:

 

Η μπαταρία και σε εμένα κρατάει περισσότερο αλλά το σημαντικότερα είναι ότι δε μου κάνει τα κουλά που μου κανε πριν όπως αυτά που περιγράφεις!

 

Όσο για το Wifi - παρατηρώ ότι κάθε Χ λεπτά (γύρω στα 15 νομίζω) πέφτει αυτόματα. Δε ξέρω γιατί, αλλά πιστεύω ότι είναι ΣΤΑΘΕΡΟΣ ο χρόνος που πέφτει. Υποψιάζομαι ότι ενώ το βάζουμε στο "never sleep" (αυτή είναι και η default επιλογή), για κάποιο λόγο δε λειτουργεί.

 

EDIT: Μετά από 4-5 ώρες σερί με ανοιχτό το wifi και πλοήγηση / market browing, δεν έχασε ούτε 1 φορά τη σύνδεση!

Edited by ektel
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία και σε εμένα κρατάει περισσότερο αλλά το σημαντικότερα είναι ότι δε μου κάνει τα κουλά που μου κανε πριν όπως αυτά που περιγράφεις!

 

Όσο για το Wifi - παρατηρώ ότι κάθε Χ λεπτά (γύρω στα 15 νομίζω) πέφτει αυτόματα. Δε ξέρω γιατί, αλλά πιστεύω ότι είναι ΣΤΑΘΕΡΟΣ ο χρόνος που πέφτει. Υποψιάζομαι ότι ενώ το βάζουμε στο "never sleep" (αυτή είναι και η default επιλογή), για κάποιο λόγο δε λειτουργεί.

 

EDIT: Μετά από 4-5 ώρες σερί με ανοιχτό το wifi και πλοήγηση / market browing, δεν έχασε ούτε 1 φορά τη σύνδεση!

Καλημερα στα παιδια!

 

Η μπαταρια έχει σταματήσει να κάνει τα δικα της με τις λάθος ενδείξεις (απ'ότι φαίνεται) και το wifi δεν αποσυνδέεται πλέον! Εκτιμώ ότι αν η διάρκεια της μπαταρίας δεν έχει βελτιωθεί, τουλάχιστον έχει βελτιωθεί σημαντικα η απεικόνιση οπότε για εμένα αυτό είναι ένα μεγάλο συν!

 

Παρόλα αυτα εγώ επιμένω σε κάτι που αν δεν μπορέσουμε να το λύσουμε τότε δεν θα έχει ολοκληρωθεί κατ'εμέ το project που ονομάζουμε rooting! Πως δηλαδή θα εξαφανίσουμε απο την Ένδειξη Kernel την λέξη root (προφανώς μιλάω για την διαδικασία του rooting καούν όχι για την λέξη αυτή καθεαυτή)! :-)

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στα παιδια!

 

Πως δηλαδή θα εξαφανίσουμε απο την Ένδειξη Kernel την λέξη root (προφανώς μιλάω για την διαδικασία του rooting καούν όχι για την λέξη αυτή καθεαυτή)! :-)

 

Καλημέρα, αν δεν με απατά η μνήμη μου αυτό το είχε και πριν να κανεις root. Ας μας πει κάποιος που δεν έχει κάνει καθόλου root εάν το γράφει ή όχι

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν δεν με απατά η μνήμη μου αυτό το είχε και πριν να κανεις root. Ας μας πει κάποιος που δεν έχει κάνει καθόλου root εάν το γράφει ή όχι

 

 

Έχει δίκιο ο Χριστόφορος και αυτό προτείνω κι εγώ!

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν δεν με απατά η μνήμη μου αυτό το είχε και πριν να κανεις root. Ας μας πει κάποιος που δεν έχει κάνει καθόλου root εάν το γράφει ή όχι

 

Αν δεν είσαι root δεν πρέπει να το γράφει. Στην αρχή που δεν ήμουν δεν τογραφε

 

EDIT: RadiactiveToy όντως μάλλον ισχύει αλλά αν δεν κάνεις root δεν σου βγάζει root στο kernel. Αν κάνεις root και μετά unroot τότε υποθέτω συνεχίζει να σου βγάζει root kernel ...

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Δείτε σε αυτό το λινκ τι λενε στις απαντήσεις 10 και κάτω για την περίπτωση του Galaxy S που νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να μην ισχύει και για το ι5800. Το "root@......" στο kernel version δεν αναφέρεται στο αν το τηλέφωνο είναι root ή όχι....

 

http://www.samsunggalaxysforum.com/samsung-galaxy-s-rooting/so-i-have-rooted-my-sgs-but-do-i-need-to/

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μην αγχώνεστε ΑΔΙΚΑΑΑ!

 

Με 1 κλίκ κάνεις root και μετά UNROOT και δίνεις το τηλέφωνο στην Samsung! Δεν υπάρχει θέμα με το root!!

Link to comment
Share on other sites

οκ το βρηκα μεσω του titanium. ναι ειμαι root. σε ευχαριστω για την πληροφορια.

ΑΔΕΡΦΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΜΟΝΤΕΜ ΤΟ ΚΙΕΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΩ PDA ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ

Link to comment
Share on other sites

συμπολεμιστες τα φωτα/βοηθεια σας

 

ξεκινησα χθες να το φλασαρω στο γιαουρτακι, εκανα ολα τα βηματα μεχρι το σημειο που το συνδεεις και περιμενεις στο odin να το δεις αλλα ΜΑΤΑΙΑ!

καμια επαφη με το πισι. ενω δειχνει οτι φοορτιζει , δεν το αναγνωριζει. στο ενα μου πισι μου βγαζει σφαλμα (αγνωστη συσκευη usb) και στο αλλο τιποτε. το ξεκιναω κανονικα αλλα και παλι τιποτε. εχω βγαλει και εχω βαλει το kies 6 φορες μεχρι τωρα αλλα τιποτε. ισοποσες φορεςεχω κανει hard reset στο κινητο αλλα παλι τι[ποτε. εχει κανει ιδεα τι αλλο να δοκιμασω? δοκιμασα και το *#7284# αλλα παλι τιποτε. λετε να μπρικαρε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να περάσω καινούργια themes/skins, κ.λ.π. στο rooted κινητό μου?

 

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που πρέπει να φορτωθεί πριν για να φορτώσω τα themes? Ποια είναι η διαδικασία?

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα τους εμπειρότερους: Αν υποθέσουμε ότι το να κάνεις root μια συσκευή είναι το πρώτο σκαλί (και σχετικά εύκολο με τις οδηγίες σας) για να καστομάρεις (κατά το custom-made) το κινητό σου,..... το δεύτερο βήμα (που αν κατάλαβα καλά είναι η αλλαγή της ROM) αξίζει τα λεφτά του? Θέλω να πω, είναι εξίσου εύκολο και σχετικά ασφαλές ή καλύτερα να παίξουμε με τα κουβαδάκια μας εμείς οι νεότεροι (στο android πάντα) και να το αφήσουμε γι'αργότερα ?!? :)

 

ΥΓ: Αν μια εφαρμογή δεν την έχεις κάνει αποδεκτή στην λίστα της SuperUser εφαρμογής δεν εκτελείται αλλά παραμένει ανενεργή ?

 

Ευχαριστώ.

 

Βασίλης

Edited by treasure

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

 

αυτό το KIES πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ρόλο παίζει.... για να μη μακρυγορώ, πλέον το κινητό το συνδέω αλλά δεν το αναγνωρίζει με τίποτα... τι απεγκαταστάσεις, τι update, βάλε βγάλε απενεργοποίησε sd.... τίποτα.... το ξανάκανα μέχρι και un-root...

για την ιστορία απλά να πω ότι έχω Win7 enterprise και το κινητό έχει eclair 2.1 update1 και δοκίμασα και galaxy S ενός φίλου αλλά ούτε κι εκείνο το βλέπει...

 

αν έχετε καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη :)

In the flat field :ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

 

αυτό το KIES πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ρόλο παίζει.... για να μη μακρυγορώ, πλέον το κινητό το συνδέω αλλά δεν το αναγνωρίζει με τίποτα... τι απεγκαταστάσεις, τι update, βάλε βγάλε απενεργοποίησε sd.... τίποτα.... το ξανάκανα μέχρι και un-root...

για την ιστορία απλά να πω ότι έχω Win7 enterprise και το κινητό έχει eclair 2.1 update1 και δοκίμασα και galaxy S ενός φίλου αλλά ούτε κι εκείνο το βλέπει...

 

αν έχετε καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη :)

 

Δοκίμασε να βγάλεις την κάρτα SD που έχεις και μετά ξαναδοκίμασε να το συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

 

αυτό το KIES πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ρόλο παίζει.... για να μη μακρυγορώ, πλέον το κινητό το συνδέω αλλά δεν το αναγνωρίζει με τίποτα... τι απεγκαταστάσεις, τι update, βάλε βγάλε απενεργοποίησε sd.... τίποτα.... το ξανάκανα μέχρι και un-root...

για την ιστορία απλά να πω ότι έχω Win7 enterprise και το κινητό έχει eclair 2.1 update1 και δοκίμασα και galaxy S ενός φίλου αλλά ούτε κι εκείνο το βλέπει...

 

αν έχετε καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη :)

 

Κοίταξε αν το USB DEBUGGING είναι ενεργοποιημένο! Πρέπει να είναι O F F για να δει το Kies την συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

 

αυτό το KIES πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ρόλο παίζει.... για να μη μακρυγορώ, πλέον το κινητό το συνδέω αλλά δεν το αναγνωρίζει με τίποτα... τι απεγκαταστάσεις, τι update, βάλε βγάλε απενεργοποίησε sd.... τίποτα.... το ξανάκανα μέχρι και un-root...

για την ιστορία απλά να πω ότι έχω Win7 enterprise και το κινητό έχει eclair 2.1 update1 και δοκίμασα και galaxy S ενός φίλου αλλά ούτε κι εκείνο το βλέπει...

 

αν έχετε καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη :)

 

Aν δεν αναγνωρίζει ούτε το galaxy s του φίλου σου είναι θέμα drivers στο pc σου. Δοκίμασε να επανεγκαταστήσεις τους drivers από το Kies (πάνω αριστερά έχει μια επιλογή).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

 

αυτό το KIES πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ρόλο παίζει.... για να μη μακρυγορώ, πλέον το κινητό το συνδέω αλλά δεν το αναγνωρίζει με τίποτα... τι απεγκαταστάσεις, τι update, βάλε βγάλε απενεργοποίησε sd.... τίποτα.... το ξανάκανα μέχρι και un-root...

για την ιστορία απλά να πω ότι έχω Win7 enterprise και το κινητό έχει eclair 2.1 update1 και δοκίμασα και galaxy S ενός φίλου αλλά ούτε κι εκείνο το βλέπει...

 

αν έχετε καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη :)

 

Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να φταίει και τυχών άλλες συνδεμένες συσκευές usb(stick, mobile internet κτλ)

εγώ είχα σε 2 υπολογιστές πρόβλημα το ένα έφταιγε το usb internet mobile και στο άλλο το usb που έχω για να e-banking

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν να ευχαριστήσω πολύ για τις απαντήσεις!

 

το πρόβλημα στο δικό μου το έλυσα πριν λίγη ώρα κάνοντας επαναφορά του τηλεφώνου σε εργοστασιακές ρυθμίσεις .... τόσο απλά :)

 

... άρα κάποια εφαρμογή που είχα μου έκανε τη ζημιά...

τώρα για του φίλου το galaxy S, θα του προτείνω να κάνει το ίδιο...

In the flat field :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξέρει κάνεις πως βάζουμε τόνο στο swype στις καινούριες λέξεις;

 

Αν σβήσω κάποια προεγκατεστημενη εφαρμογή (που χρειάζεται ροοτ για να γίνει) αν κάνω επαναφορά ρυθμίσεων, θα ξανάεμφανιστεί όπως ήταν πριν;

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξέρει κάνεις πως βάζουμε τόνο στο swype στις καινούριες λέξεις;

 

Αν σβήσω κάποια προεγκατεστημενη εφαρμογή (που χρειάζεται ροοτ για να γίνει) αν κάνω επαναφορά ρυθμίσεων, θα ξανάεμφανιστεί όπως ήταν πριν;

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

 

1) Κράτα πατημένο το γράμμα μέχρι να εμφανιστεί η λίστα με τις επιλογές, μια θα είναι και το γράμμα τονισμένο.

 

2) Όχι, δε θα ξαναεμφανιστεί. Οπότε αν νομίζεις οτί θα τη χρειαστείς, κράτα backup πριν τη σβήσεις.

 

 

καταρχήν να ευχαριστήσω πολύ για τις απαντήσεις!

 

το πρόβλημα στο δικό μου το έλυσα πριν λίγη ώρα κάνοντας επαναφορά του τηλεφώνου σε εργοστασιακές ρυθμίσεις .... τόσο απλά :)

 

... άρα κάποια εφαρμογή που είχα μου έκανε τη ζημιά...

τώρα για του φίλου το galaxy S, θα του προτείνω να κάνει το ίδιο...

 

Στο φίλο σου (ίσως κι εσύ έπρεπε να το κάνεις), πες του να διαβάσει τα FAQ του Galaxy S, που αναφέρονται λόγοι που δε συνδέεται το Kies... ίσως γλυτώσει το factory reset.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Αυτό που παρατήρησα εχθές ήταν πως σε εισερχόμενη κλήση, η οθόνη 'παγωνε', τα πλήκτρα δεν ανταποκρινονταν στο πάτημα, ενώ και η οθόνη όταν ξεκολαγε είχε έναν απόκοσμο πράσινο χρωματισμό!

 

 

Απεγκατεστησα λοιπόν το CPU Tuner μήπως και ευθυνόταν αυτό!

 

Θα σας πω νέα όταν εχω!

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...