Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αλλά εγώ να ξαναρωτήσω: Μπορείς να επαναφέρεις το κινητό στα ακριβή εργοστασιακά specs από πλευράς firmware, δηλαδή να μην φαίνεται πουθενά η διαδικασία rooting, κ.λ.π., κ.λ.π. ?

 

Ευχαριστώ.

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μολις παταω εκκινηση του odin, μου πεταει παραθυρο που λεει "image path" και κατι κινεζικα μετα. μπαινει ομως κανονικα..... τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

Όσοι αντιπετωπίζετε πρόβλημα με το froyo, κάντε factory reset και συνήθως στρώνει. Αν δεν στρώσει μπορείτε να ξαναπεράσετε την JG6 που είχατε πριν την froyo (οδηγίες κάτω από τις οδηγίες για το froyo. αυτό που είναι με υπογραμισμένα γράμματα.

 

treasure: αν κάνεις root το τηλέφωνο και το πας για σερβις για άλλο πρόβλημα τότε θεωριτικά η εγγύηση δεν ισχύει αφου έχεις κάνει root. ΑΛΛΑ γίνεται να το κάνεις un-root πάλι το τηλέφωνο και να μην φαίνεται ότι το έκανες κάποτε root. και συνεχίζει να ισχυεί η εγγύηση.

 

haris77: στην σελίδα 6 έχει πολύ αναλυτικές οδηγίες σχετικά με το update.

 

macattack: η τελευταία επίσημη είναι η JG6 και JG8. ναι μπορείς να βάλεις ξανά (μέσω Odin) την JG6 που είχε το κινητό μόλις το αγόρασες. στην σελίδα 6 κάτω από τις οδηγίες για την froyo, λέει πως να περάσεις την JG6.

 

spirosteam: εμ. είδα σε ένα site να το αγνοήσεις και να συνεχίσεις. :P

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Όσοι αντιπετωπίζετε πρόβλημα με το froyo, κάντε factory reset και συνήθως στρώνει. Αν δεν στρώσει μπορείτε να ξαναπεράσετε την JG6 που είχατε πριν την froyo (οδηγίες κάτω από τις οδηγίες για το froyo. αυτό που είναι με υπογραμισμένα γράμματα.

 

treasure: αν κάνεις root το τηλέφωνο και το πας για σερβις για άλλο πρόβλημα τότε θεωριτικά η εγγύηση δεν ισχύει αφου έχεις κάνει root. ΑΛΛΑ γίνεται να το κάνεις un-root πάλι το τηλέφωνο και να μην φαίνεται ότι το έκανες κάποτε root. και συνεχίζει να ισχυεί η εγγύηση.

 

Κύριλλε,

 

ποια είναι η διαδικασία να το κάνω unroot ώστε να μην φαίνεται ότι έχει γίνει κάποια στιγμή root ???

 

Ευχαριστώ.

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

macattack: η τελευταία επίσημη είναι η JG6 και JG8. ναι μπορείς να βάλεις ξανά (μέσω Odin) την JG6 που είχε το κινητό μόλις το αγόρασες. στην σελίδα 6 κάτω από τις οδηγίες για την froyo, λέει πως να περάσεις την JG6.

ευχαριστουμε για ολα φιλε μου.εσυ πως την βλεπεις την froyo.δεν εχεις θεμα?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για ολα φιλε μου.εσυ πως την βλεπεις την froyo.δεν εχεις θεμα?

 

η froyo είναι πολύ πιο γρήγορη από την eclair αλλά όχι και τόσο σταθερή ακόμα, επειδή δεν είναι η τελική. έχει και κάποια μικρο-bugs οπότε εσείς διαλέγετε όποια θέλετε :)

 

treasure: για unroot κατέβασε την εφαρμογή z4root από το μάρκετ και πάτα πρώτα re-root και μετά un-root.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που βλέπω να λείπει από την Froyo του Tab ?( ή δε το βρίσκω ) είναι η επιλογή FONTS.

 

Έχει κάπου επιλογή να βάλουμε άλλη γραμματοσειρά ή πρέπει να βάλουμε κανα προγραμματάκι;

 

 

Όσον αφορά το Wifi, μου το χασε και εμένα το μεσημέρι 1 φορά, θα τσεκάρω απόψε περισσότερα να δω τι ακριβώς παίζει.

 

 

Με το Root, εκτός από το adfree που είπε και ο Κύριλλος, μπορείς να έχεις ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΓΧΟ της συσκευής, πχ μπορείς να βγάλεις εργοστασιακές εφαρμογές που δε χρησιμοποιείς ώστε να ελευθερώσεις χώρο, ή απλά να μη σου γεμίζουν τζάμπα την οθόνη. Πχ, κάτι talk / memo κλπ, καθώς υπάρχουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ εφαρμογές στο market :)

 

Επίσης, όπως πάλι είπε ο Κύριλλος το root / unroot γίνεται ΜΟΝΟ ΜΕ 1 ΚΛΙΚ με το z4root!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που βλέπω να λείπει από την Froyo του Tab ?( ή δε το βρίσκω ) είναι η επιλογή FONTS.

 

Έχει κάπου επιλογή να βάλουμε άλλη γραμματοσειρά ή πρέπει να βάλουμε κανα προγραμματάκι;

 

ούτε εγώ έχω βρεί τέτoια επιλογή --> οπότε θα πρέπει να βάλουμε κανένα πρόγραμμα υποθέτω.. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια γρήγορη ερώτηση. Έχει βγει επίσημα 2.1 για το galaxy 3?

 

2.1 έχει από μόνο του :) 2.2 δεν έχει βγει επίσημα αλλά την περιμένουμε Δεκέμβρη - Ιανουάριο

Link to comment
Share on other sites

η froyo είναι πολύ πιο γρήγορη από την eclair αλλά όχι και τόσο σταθερή ακόμα, επειδή δεν είναι η τελική. έχει και κάποια μικρο-bugs οπότε εσείς διαλέγετε όποια θέλετε :)

 

treasure: για unroot κατέβασε την εφαρμογή z4root από το μάρκετ και πάτα πρώτα re-root και μετά un-root.

Κύριλλε,

 

πριν τρέξω το root/unroot από z4root, θα πρέπει να έχω εγκαταστήσει το παλιό firmware (eclair) ή μπορώ και από το froyo που είμαι ήδη να τρέξω το root/unroot από z4root και εννοείται ότι αυτό θα με βγάλει στην εργοστασιακή eclair ?

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε,

 

πριν τρέξω το root/unroot από z4root, θα πρέπει να έχω εγκαταστήσει το παλιό firmware (eclair) ή μπορώ και από το froyo που είμαι ήδη να τρέξω το root/unroot από z4root και εννοείται ότι αυτό θα με βγάλει στην εργοστασιακή eclair ?

 

Βασίλης

 

τα έχεις μπερδέψει λίγακι :)

1) αν έχεις κάνει root κατέβασε το z4root, κάνε re-root και un-root. (από το froyo)

2) για να επιστρέψεις στην eclair θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που είναι κάτω από το froyo στην σελίδα 6 (κάτω από το υπογραμισμένο). κάνε πρώτα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά η διαδικασία είναι ολόιδια εκτός από το αρχείο του firmware. (δεν θα επιλέξεις one package γιατί είναι 4 αρχεία. θα δεις στον οδηγό τι να επιλέξεις)

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

κυριλλε στο κιτ της επαναφορας στον odin στο phone μου βγαζει invalid file type και μεσα στο rar ειναι η jh2 οχι h jg6
Link to comment
Share on other sites

τα έχεις μπερδέψει λίγακι :)

1) αν έχεις κάνει root κατέβασε το z4root, κάνε re-root και un-root. (από το froyo)

2) για να επιστρέψεις στην eclair θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που είναι κάτω από το froyo στην σελίδα 6. κάνε πρώτα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά η διαδικασία είναι ολόιδια εκτός από το αρχείο του firmware. (δεν θα επιλέξεις one package γιατί είναι 4 αρχεία. θα δεις στον οδηγό τι να επιλέξεις)

Δεν έχεις καθόλου άδικο για το μπέρδεμα αλλά πρέπει να μου αναγνωρίσεις ότι κάνω έντιμη προσπάθεια να κάνω catch-up με γνώστες εκτιμώ του είδους (και το λέω σαν πολύ θετικό)! :)

 

Ερώτηση 1: Γιατί να μην περάσω μέσω Odin το παλιό firmware και μετά να ακολουθήσω την διαδικασία μέσω z4root ? Δεν είναι το ίδιο με αυτό που προτείνεις παραπάνω?

 

Ερώτηση 2: To z4root που κατέβασα μου βγάζει μόνο τρεις επιλογές α) Temporary root β) Permanent Root γ) Un-root. Τι προτείνεις? Να κάνω Permanent root και μετά unroot ή κατευθείαν unroot?

 

Ερώτηση 3: Αν υποθέσουμε ότι τέλος καλό και όλα καλά, και τα κάνω όλα σωστά και καταλήγω με το παλιό firmware και δεν φαίνεται πουθενά ότι ήμουν rooted! Tο kies θα συνεχίζει να κάνει κανονικά τα updates της συσκευής όταν θα την συνδέω?

 

Σ'ευχαριστώ.

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καθόλου άδικο για το μπέρδεμα αλλά πρέπει να μου αναγνωρίσεις ότι κάνω έντιμη προσπάθεια να κάνω catch-up με γνώστες εκτιμώ του είδους (και το λέω σαν πολύ θετικό)! :)

 

Ερώτηση 1: Γιατί να μην περάσω μέσω Odin το παλιό firmware και μετά να ακολουθήσω την διαδικασία μέσω z4root ? Δεν είναι το ίδιο με αυτό που προτείνεις παραπάνω?

 

Ερώτηση 2: To z4root που κατέβασα μου βγάζει μόνο τρεις επιλογές α) Temporary root β) Permanent Root γ) Un-root. Τι προτείνεις? Να κάνω Permanent root και μετά unroot ή κατευθείαν unroot?

 

Ερώτηση 3: Αν υποθέσουμε ότι τέλος καλό και όλα καλά, και τα κάνω όλα σωστά και καταλήγω με το παλιό firmware και δεν φαίνεται πουθενά ότι ήμουν rooted! Tο kies θα συνεχίζει να κάνει κανονικά τα updates της συσκευής όταν θα την συνδέω?

 

Σ'ευχαριστώ.

 

Βασίλης

 

1,2) κάνε πρώτα pernament root, και μετά unroot.

 

3) ναι κατά 99% θα δουλεύουν τα Update μέσω kies

 

 

κυριλλε στο κιτ της επαναφορας στον odin στο phone μου βγαζει invalid file type και μεσα στο rar ειναι η jh2 οχι h jg6

 

λοιπόν πρώτον στο κιτ επαναφοράς είναι η jg6 και όχι η jh2. το CSC είναι jh2 και δεν παίζει ρόλο. έκανες αποσυμπίεση? που/πότε σου βγάζει invalid file type??

Link to comment
Share on other sites

1,2) κάνε πρώτα pernament root, και μετά unroot.

 

3) ναι κατά 99% θα δουλεύουν τα Update μέσω kies

 

 

 

 

λοιπόν πρώτον στο κιτ επαναφοράς είναι η jg6 και όχι η jh2. το CSC είναι jh2 και δεν παίζει ρόλο. έκανες αποσυμπίεση? που/πότε σου βγάζει invalid file type??

 

οταν το βαζω στο phone στον odin μου βγαζει invalid image type

Link to comment
Share on other sites

οταν το βαζω στο phone στον odin μου βγαζει invalid image type

 

εμ δεν ξέρω κάνε ξανά αποσυμπίεση και ξαναπροσπάθησε :) και κλείσε και ξαναάνοιξε το odin

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

εμ δεν ξέρω κάνε ξανά αποσυμπίεση και ξαναπροσπάθησε :) και κλείσε και ξαναάνοιξε το odin
ok.sto ops να αφησω το apollo 0531?
Link to comment
Share on other sites

1,2) κάνε πρώτα pernament root, και μετά unroot.

 

3) ναι κατά 99% θα δουλεύουν τα Update μέσω kies

 

 

 

 

λοιπόν πρώτον στο κιτ επαναφοράς είναι η jg6 και όχι η jh2. το CSC είναι jh2 και δεν παίζει ρόλο. έκανες αποσυμπίεση? που/πότε σου βγάζει invalid file type??

Μετά το Permanent Root/Unroot, η Έκδοση Kernel αναφέρει 2.6.32.9 root@SE-S611 #1 . Είναι σωστό να αναφέρεται η λέξη root αφού υποτίθεται ότι έκανα un-root ή και σε περίπτωση που δεν είχα κάνει root το κινητό στο παρελθόν πάλι το ίδιο θα έγραφε?

 

Ευχαριστώ.

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ok.sto ops να αφησω το apollo 0531?

 

ναι. και ξετίκαρε το One package και τικαρε autoboot και protect ops. αφου επιλέξεις τα άλλα 4 αρχεία (boot, phone,pda,csc) βάλε το κινητό σε download mode σύνδεσε το, περίμενε το odin να στο αναγνωρισει, κάνε το σταυρό σου και πάτα start :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά το Permanent Root/Unroot, η Έκδοση Kernel αναφέρει 2.6.32.9 root@SE-S611 #1 . Είναι σωστό να αναφέρεται η λέξη root αφού υποτίθεται ότι έκανα un-root ή και σε περίπτωση που δεν είχα κάνει root το κινητό στο παρελθόν πάλι το ίδιο θα έγραφε?

 

Ευχαριστώ.

 

Βασίλης

 

εμ όχι δεν είναι απόλυτα σωστό. δοκίμασε ξανά pernament root, reroot και unroot :) αα και το κινητό να είναι σε debugging mode πάντα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΥΣΗ?

KANΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΗΜΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΟ pC ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ¨ΑΓΝΩΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ¨ ΤΙ ΣΤΟ @@@@? ΞΑΝΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ kIES ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΕ. ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!

 

 

ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΞΑΝΑ ΜΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝ ΠΙΑ!!! ΑΓΝΩΣΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ!!!!ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ....ΑΚΟΜΑ.....ΤΙΠΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΥΣΗ?

KANΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΗΜΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΟ pC ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ¨ΑΓΝΩΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ¨ ΤΙ ΣΤΟ @@@@? ΞΑΝΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ kIES ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΕ. ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!

 

 

ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΞΑΝΑ ΜΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝ ΠΙΑ!!! ΑΓΝΩΣΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ!!!!ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ....ΑΚΟΜΑ.....ΤΙΠΟΤΕ

 

το βάζεις σε download mode πριν το συνδέσεις?

πρέπει να είναι κλειστό και σε download mode (volume down + home + power)

Link to comment
Share on other sites

ναι. και ξετίκαρε το One package και τικαρε autoboot και protect ops. αφου επιλέξεις τα άλλα 4 αρχεία (boot, phone,pda,csc) βάλε το κινητό σε download mode σύνδεσε το, περίμενε το odin να στο αναγνωρισει, κάνε το σταυρό σου και πάτα start :)
κι ομως το εκανα αλλα δεν αλλαξε τιποτα!!παραμενει το froyo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...