Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το 1ο ειναι πως θα το κανω να μην μπενει στο internet παρα μονο με wifi (εχω βαλει λειτουργια δικτιου μονο GSM αλλα παλι κατεβαζει)

 

Να ρωτήσω, επειδή εγω αυτό το πρόβλημα δεν το έχω. Ήταν μήπως κανένα πρόγραμμα που έχεις βάλει και κατεβάζει απο 3G;

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για να σταματήσεις να χρεώνεσαι αυτόματα κατεβάζοντας από 3g/edge/gprs, εγώ χρησιμοποιούσα το mobile data controller αλλά άλλαξα σε APNdroid (χωρίς κάποιο λόγο απλά για να το δοκιμάσω και αυτό). Οπότε μπορείτε να δοκιμάσετε όποιο θέλετε, και τα 2 την ίδια δουλεία κάνουν...

 

και 2ον, όταν γράφεις μήνυμα π.χ. γυρνάς το κινητό πλάγια (σε landscape), πατάς το γρανάζι και αλλάζεις γλώσσα. Έχω παρατηρήσει ότι δεν αλλάζει από αγγλικά σε ελληνικά σέρνοντας το δάχτυλο από κάτω προς τα πάνω. Μόνο το αντίθετο γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

για να σταματήσεις να χρεώνεσαι αυτόματα κατεβάζοντας από 3g/edge/gprs, εγώ χρησιμοποιούσα το mobile data controller αλλά άλλαξα σε APNdroid

εγω που έχω κάρτα και έχω δει οτι προς το παρόν δεν χρεώνομαι, δεν το εγκαθιστώ ακομα. Έλεγα να το κάνω αν δω κατι ύποπτο.

 

Πάντως αυτά τα 200ΜΒ (τόσα δεν είναι; ) είναι πολύ λιγα για το τηλέφωνο!!.. Αντε να έρθει η Froyo να βάζουμε τις εφαρμογές στην SD.... :cry: :cry:

 

2ον, όταν γράφεις μήνυμα π.χ. γυρνάς το κινητό πλάγια (σε landscape), πατάς το γρανάζι και αλλάζεις γλώσσα. Έχω παρατηρήσει ότι δεν αλλάζει από αγγλικά σε ελληνικά σέρνοντας το δάχτυλο από κάτω προς τα πάνω. Μόνο το αντίθετο γίνεται..

 

Για δοκίμασε να το κάνεις χωρίς να περάσεις το δάχτυλό σου πάνω απο το space. Όλως περιέργως στην κανονική όψη με το space δουλεύει, ενώ πλάγια όχι. Ελπίζω να δούμε και εδώ κατι στο Froyo..

 

Ξέρει κανείς πως να βγάλω το καταραμένο TTS ? (Text-to-speech). Το εγκατεστησα (χαζομάρα μου) και δεν ξέρω πως βγαίνει! Είναι πολύ σπαστικό αυτό που βγάζει, το γκρί παράθυρο που εμφανίζει το κάθε sms με τις διάφορες επιλογές..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ακολούθησα την απλή οδό με τη χρήση του z4root.

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

 

Το πρόβλημά μου τώρα είναι πως κατά τη διαδικασία εγκατάστασης του ελληνικού swype,

όπως αυτή προδιαγράφεται στην 1η σελίδα, εμφανίζονται δύο προβλήματα (σύμφωνα με τη σειρά ενεργειών):

 

1. Δεν είναι δυνατή η απεγκατάσταση του Swype. Η μόνη επιλογή που είναι

διαθέσιμη είναι αυτή του "Force Stop". Δεν υπάρχει καν επιλογή "Uninstall"...

 

2. κατα την αντιγραφή του αρχείου libSwypeCore.so στον κατάλογο \system\lib

μετά το παράθυρο διαλόγου για overwrite του υπάρχοντος αρχείου, λαμβάνω μήνυμα αποτυχίας εγγραφής/ μετακίνησής του...

Δοκίμασα να μετονομάσω ή ακόμα και να διαγράψω το υπάρχον αρχείο, αλλά δεν

υπήρξε διαφορετικό αποτέλεσμα...

 

Κάποια ιδέα?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ακολούθησα την απλή οδό με τη χρήση του z4root.

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

 

Το πρόβλημά μου τώρα είναι πως κατά τη διαδικασία εγκατάστασης του ελληνικού swype,

όπως αυτή προδιαγράφεται στην 1η σελίδα

 

Nαι, δε γίνεται η αφαίρεση από το σύστημα, οπότε αρκεί να σβήσεις το libSwypeCore.so και το Swype.apk από το /system/app/, καθώς και το φάκελο του Swype από το /data/data . Aν μετά κάνεις reboot, το Swype δε θα υπάρχει. Tροποποίησα το λάθος μήνυμα.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπήρξε επιτυχία...

Μήπως έχει σχέση κι η έκδοση του root explorer?

- Με μια έκδοση που στη Διαχείριση Εφαρμογών αναφέρεται ως "Version 20" είχα τη δυνατότητα να σβήσω και να μετακινήσω τα παραπάνω αρχεία στους εν λόγω φακέλους...

- Με μια έκδοση που στη Διαχείριση Εφαρμογών αναφέρεται ως "Version 22" δεν είχα τη δυνατότητα να κάνω τίποτε από τα παραπάνω...

Επίσης, σε καμία από τις δύο αυτές εκδόσεις δεν μπορώ να αλλάξω μεταξύ RO και RW, είναι μόνιμα "mounted as R/W" και το κουμπί μόνιμα γράφει "Mount RO" ή "Remount as RO"...

 

EDIT: Αν κάποιος το έχει καταφέρει, ας το αναφέρει...

Edited by ADVrider
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπήρξε επιτυχία...

Μήπως έχει σχέση κι η έκδοση του root explorer?

- Με μια έκδοση που στη Διαχείριση Εφαρμογών αναφέρεται ως "Version 20" είχα τη δυνατότητα να σβήσω και να μετακινήσω τα παραπάνω αρχεία στους εν λόγω φακέλους...

- Με μια έκδοση που στη Διαχείριση Εφαρμογών αναφέρεται ως "Version 22" δεν είχα τη δυνατότητα να κάνω τίποτε από τα παραπάνω...

Επίσης, σε καμία από τις δύο αυτές εκδόσεις δεν μπορώ να αλλάξω μεταξύ RO και RW, είναι μόνιμα "mounted as R/W" και το κουμπί μόνιμα γράφει "Mount RO" ή "Remount as RO"...

 

EDIT: Αν κάποιος το έχει καταφέρει, ας το αναφέρει...

 

Tί εννοείς δεν υπήρξε επιτυχία; Τί πήγε στραβά; Η τελευταία έκδοση του root explorer πάντως είναι η 2.12.4, δεν ξέρω πώς την αναφέρει στη διαχείριση εφαρμογών... Ποιός φάκελος είναι μόνιμα mounted r/w?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Tί εννοείς δεν υπήρξε επιτυχία; Τί πήγε στραβά; Η τελευταία έκδοση του root explorer πάντως είναι η 2.12.4, δεν ξέρω πώς την αναφέρει στη διαχείριση εφαρμογών... Ποιός φάκελος είναι μόνιμα mounted r/w?

 

- Εννοώ πως εξακολουθεί να μου εμφανίζει το παλιό swype με τα παλιά χρώματα και χωρίς τη δυνατότητα επιλογής της ελληνικής γλώσσας...

- Ο μητρικός φάκελος "/" έχει επάνω την υποσημείωση "Mounted as R/W",

ενώ το κουμπί "Mount R/O" είναι μόνιμα σε αυτήν την επιλογή και δεν αλλάζει σε "Mount R/W" όταν το πατάω...

 

ΥΓ. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

- Εννοώ πως εξακολουθεί να μου εμφανίζει το παλιό swype με τα παλιά χρώματα και χωρίς τη δυνατότητα επιλογής της ελληνικής γλώσσας...

- Ο μητρικός φάκελος "/" έχει επάνω την υποσημείωση "Mounted as R/W",

ενώ το κουμπί "Mount R/O" είναι μόνιμα σε αυτήν την επιλογή και δεν αλλάζει σε "Mount R/W" όταν το πατάω...

 

ΥΓ. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...

 

Περίεργο που ο root είναι r/w... παρ'όλα αυτά, σ'ενδιαφέρει περισσότερο ο /system/app και ο /system/lib. Αν πας εκεί και σβήσεις το swype.apk, τί γίνεται; Δε μπορεί να υπάρχει μετά το reboot!

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Με την έκδοση 2.12.4 του root explorer το θέμα με το R/W και R/O λύθηκε...

Εν πάσει περιπτώσει, το γεγονός πως δεν γίνεται εναλλαγή ανάμεσα σε

R/O και R/W σημαίνει πως κάποιος θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός

σε κάποιες εκδόσεις του root explorer ως προς τις ενέργειές του στους φακέλους συστήματος...

 

Στο διατάυτα τώρα, μετά το πρώτο reboot τα αρχεία που αναφέρεις δεν υπήρχαν στους φακέλους...

Αντέγραψα τα καινούρια στη θέση τους και μετά το δεύτερο reboot δεν μου εμφανίζει καν την επιλογή swype, υπάρχει μόνο η δυνατότητα για κλασσικό πληκτρολόγιο...

Προσπάθησα να κάνω install το swype.apk χειροκίνητα αλλά ενώ ξεκινά τη διαδικασία δεν το εγκαθιστά...

 

Δε βρίσκω δηλαδή καθόλου τα αρχεία

 

/data/data/com.swype.android.inputmethod/

/data/dalvik-cache/system@app@Swype.apk@classes.dex

 

και δυστυχώς δεν κράτησα backup...

 

Και τώρα τι?

 

EDIT:

Λοιπόν νεώτερα...

Οι μουγκοί μίλησαν κι οι τυφλοί είδαν...

 

Η πορεία ενεργειών που αναφέρει ο Tyxerakias είναι σωστή με δύο ακόμη βήματα μετά το 2ο reboot:

1. Πηγαίνουμε στη Διαχείριση Εφαρμογών κι απεγκαθιστούμε τα απομηνάρια του "παλιού" Swype...

2. Εγκαθιστούμε το "νέο" Swype...

 

Μετά από αυτά όλα λειτουργούν κανονικά....

Τουλάχιστον σε εμένα αυτή η διαδικασία λειτούργησε...

 

Ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για την ενασχόληση με το θέμα μου...

Edited by ADVrider
Link to comment
Share on other sites

μετά το δεύτερο reboot, πάω στο /system/app/swype.apk και το εγκαθιστώ αλλά μου λέει "Application not installed".

 

Παίζει ρόλο το οτι στα properties είναι:

Owner: system

Group: sdcard_rw

 

και στα permission είναι τσεκαρισμένα μόνο τα:

Group : Read, Write, Execute

Others : Read, Execute

 

(ενω σε άλλες εφαρμογές ο user εχει permissions και στις ιδιότητες λέει owner: root, group: root)

 

??

 

και δυστυχώς δεν κράτησα backup...

αν θες σου στέλνω τα αρχεία που κράτησα εγώ backup..

Edited by ipnotistis
Link to comment
Share on other sites

μπορω να κανω root το galaxy 3 με το oclf του Ryanza???

 

υποτειθεται πως λειτουργει για το galaxy s αλλα ισχυει το ιδιο και για το 3?

δηλαδη απλα παταω το root device απο το oclf και ειμαι ετοιμος???

Link to comment
Share on other sites

μετά το δεύτερο reboot, πάω στο /system/app/swype.apk και το εγκαθιστώ αλλά μου λέει "Application not installed".

 

Φίλε ipnotistis πήγαινε στη διαχείριση εφαρμογών και απεγκατέστησε την παλιά έκδοση του swype. Μετά εγκαθιστάς την καινούργια κι είσαι εντάξει.

 

Όσο για τα αρχεία που λες, θα με υποχρέωνες...

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μπορω να κανω root το galaxy 3 με το oclf του Ryanza???

 

υποτειθεται πως λειτουργει για το galaxy s αλλα ισχυει το ιδιο και για το 3?

δηλαδη απλα παταω το root device απο το oclf και ειμαι ετοιμος???

 

Λογικά θα λειτουργεί, αρκεί το 3 να μπαίνει στο recovery με τον ίδιο συνδυασμό κουμπιών. Μόλις το κάνεις όμως βγάλε το oclf.

 

μετά το δεύτερο reboot, πάω στο /system/app/swype.apk και το εγκαθιστώ αλλά μου λέει "Application not installed".

 

Παίζει ρόλο το οτι στα properties είναι:

Owner: system

Group: sdcard_rw

 

και στα permission είναι τσεκαρισμένα μόνο τα:

Group : Read, Write, Execute

Others : Read, Execute

 

(ενω σε άλλες εφαρμογές ο user εχει permissions και στις ιδιότητες λέει owner: root, group: root)

 

??

 

Μάλλον δεν παίζει ρόλο, αλλά αν θες να τα έχεις όπως τα άλλα, με το root explorer μπορείς να κάνεις τα permissions ίδια με τα άλλα (744), και μετά με ένα τερμιναλ emulator ή το adb μπορείς να κάνεις:

su

chown root:root /system/lib/libSwypecore.so

chown root:root /system/app/Swype.apk

exit

 

και είσαι οκ.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

μπορω να κανω root το galaxy 3 με το oclf του Ryanza???

 

υποτειθεται πως λειτουργει για το galaxy s αλλα ισχυει το ιδιο και για το 3?

δηλαδη απλα παταω το root device απο το oclf και ειμαι ετοιμος???

 

μπορείς να κάνεις root και με την εφαρμογή z4root, του RyanZA .

Link to comment
Share on other sites

Νέο Γερμανικό Firmware για το galaxy 3:

Model: GT-I5800 | Code: DBT | Version: I5800XXJP9/I5800OXXJP9/I5800XXJH2 | Date: 24.11.2010 14:08 | Size: 124,35 MB | ID: 1623306437

 

λέτε να είναι froyo?

 

 

μακάρι να ανέβει στο samfirmware.

Samfirmare tweet:

"Todays its firmware day! Many new files! Stay tuned!"

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ipnotistis πήγαινε στη διαχείριση εφαρμογών και απεγκατέστησε την παλιά έκδοση του swype. Μετά εγκαθιστάς την καινούργια κι είσαι εντάξει.

 

Είχα ήδη κάνει την απεγκατάσταση.

Τελικά μετα απο ενα ακόμα restart (το νυχτερινό κλείσιμο) φαίνεται οτι πήρε μπρός παρόλα τα "application not installed" και τώρα δουλεύει! Περίεργα πράγματα. ακολούθησα τα βήματα ακριβώς όπως κ συ.

 

Όσο για τα αρχεία που λες, θα με υποχρέωνες...

Θα το κάνω μόλις πάω σπίτι το βράδυ και σήμερα ή αύριο θα ποστάρω λινκ με τα αρχεία για να τα έχουν όσοι χρειαστούν. Εκτός κ αν με προλάβει άλλος.

 

Μάλλον δεν παίζει ρόλο, αλλά αν θες να τα έχεις όπως τα άλλα, με το root explorer μπορείς να κάνεις τα permissions ίδια με τα άλλα (744), και μετά με ένα τερμιναλ emulator ή το adb μπορείς να κάνεις:

su

chown root:root /system/lib/libSwypecore.so

chown root:root /system/app/Swype.apk

exit.

 

Ευχαριστώ για τον οδηγό σου. Το adb είναι κατι σαν το cmd των Windows? (όπως και το terminal emulator?).

 

μπορείς να κάνεις root και με την εφαρμογή z4root, του RyanZA .

και εγώ αυτό θα έλεγα.

 

Νέο Γερμανικό Firmware για το galaxy 3:

Model: GT-I5800 | Code: DBT | Version: I5800XXJP9/I5800OXXJP9/I5800XXJH2 | Date: 24.11.2010 14:08 | Size: 124,35 MB | ID: 1623306437

 

λέτε να είναι froyo?

 

 

μακάρι να ανέβει στο samfirmware.

Samfirmare tweet:

"Todays its firmware day! Many new files! Stay tuned!"

 

αναμμένα κάρβουνα κανείς; :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ για τον οδηγό σου. Το adb είναι κατι σαν το cmd των Windows? (όπως και το terminal emulator?).

 

 

Koίτα στους οδηγούς (FAQ) για το Galaxy S στην υπογραφή μου για το τί είναι το adb...

Eίναι ο τρόπος επικοινωνίας pc με android μέσω command line.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ !!! ανέβηκε στο http://www.samfirmware.com το πρώτο leaked froyo firmware !!!

twitted από samfurmware

- Get Froyo on your Galaxy Apollo! Have fun all!

- Samsung I5800 Firmware: I5800XXJP8 Online! (Android 2.2)

- NEWS: http://tinyurl.com/2efozl5 Samsung Galaxy Apollo gets Froyo!

 

δεν γνωρίζω πότε θα γίνει η επίσημη αναβάθμιση μέσω kies. Πάντως κατα 99% θα το περάσω το firmware και θα σας πω εντυπώσεις..

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ !!! ανέβηκε στο http://www.samfirmware.com το πρώτο leaked froyo firmware !!!

twitted από samfurmware

- Get Froyo on your Galaxy Apollo! Have fun all!

- Samsung I5800 Firmware: I5800XXJP8 Online! (Android 2.2)

- NEWS: http://tinyurl.com/2efozl5 Samsung Galaxy Apollo gets Froyo!

 

δεν γνωρίζω πότε θα γίνει η επίσημη αναβάθμιση μέσω kies. Πάντως κατα 99% θα το περάσω το firmware και θα σας πω εντυπώσεις..

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ !!! ανέβηκε στο http://www.samfirmware.com το πρώτο leaked froyo firmware !!!

twitted από samfurmware

- Get Froyo on your Galaxy Apollo! Have fun all!

- Samsung I5800 Firmware: I5800XXJP8 Online! (Android 2.2)

- NEWS: http://tinyurl.com/2efozl5 Samsung Galaxy Apollo gets Froyo!

 

δεν γνωρίζω πότε θα γίνει η επίσημη αναβάθμιση μέσω kies. Πάντως κατα 99% θα το περάσω το firmware και θα σας πω εντυπώσεις..

 

Περιμένουμε εναγωνίως...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ !!! ανέβηκε στο http://www.samfirmware.com το πρώτο leaked froyo firmware !!!

twitted από samfurmware

- Get Froyo on your Galaxy Apollo! Have fun all!

- Samsung I5800 Firmware: I5800XXJP8 Online! (Android 2.2)

- NEWS: http://tinyurl.com/2efozl5 Samsung Galaxy Apollo gets Froyo!

 

δεν γνωρίζω πότε θα γίνει η επίσημη αναβάθμιση μέσω kies. Πάντως κατα 99% θα το περάσω το firmware και θα σας πω εντυπώσεις..

 

Πέρασέ το ... :wacko::wacko::wacko: και πες μας εντυπώσεις...:wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ !!! ανέβηκε στο http://www.samfirmware.com το πρώτο leaked froyo firmware !!!

twitted από samfurmware

- Get Froyo on your Galaxy Apollo! Have fun all!

- Samsung I5800 Firmware: I5800XXJP8 Online! (Android 2.2)

- NEWS: http://tinyurl.com/2efozl5 Samsung Galaxy Apollo gets Froyo!

 

δεν γνωρίζω πότε θα γίνει η επίσημη αναβάθμιση μέσω kies. Πάντως κατα 99% θα το περάσω το firmware και θα σας πω εντυπώσεις..

 

Πως γίνεται η αναβάθμιση άμα κατεβάσουμε το αρχείο; :O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...