Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μέσω ενός προγράμματος, του odin. δεν είναι σίγουρο ότι θα έχει επιτυχία... η διαδικασία του flashing είναι σχεδόν ίδια με του galaxy s που θα βρεις στο φορουμ. Αν τελικά το περάσω θα σου πω τι να κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μέσω ενός προγράμματος, του odin. δεν είναι σίγουρο ότι θα έχει επιτυχία... η διαδικασία του flashing είναι σχεδόν ίδια με του galaxy s που θα βρεις στο φορουμ. Αν τελικά το περάσω θα σου πω τι να κάνεις.

 

Κατέβασα το αρχείο. Περιμένω οδηγίες σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το αρχείο. Περιμένω οδηγίες σου. ;)

 

το αρχείο που κατέβασες είναι σε rar. αποσυμπίεσε το με τον κωδικό samfirmware.com

 

κατέβασε και αυτό http://www.multiupload.com/LFJRACWNQ2 και αυτό http://www.multiupload.com/SOMN2EWF0J

 

ωραία, βλέπω θετικά σχόλια και θα το κάνω σε 5 !!! :P

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παιδιά; Για όταν βγει η επίσημη αναβάθμιση να κάνω unroot την συσκευή μου (πριν την αναβάθμιση) και να σβήσω τα αρχεία για τα Live Wallpapers αφού θα παίζουν κανονικά; Παίζει ρόλο;
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Θελει μετα παλι root? το εκανες με τον ιδιο τροπο παλι?

 

βασικά έκανα root με την εκπληκτική εφαρμογή z4root που μπορείς να κατεβάσεις από το market !!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις οδηγίες.

1-2 ερωτήσεις:

 

1. Έχω root με το z4root. Πρέπει να κάνω un-root πριν από τη διαδικασία (και σβήσιμο του z4root)?

2. Η αφαίρεση SIM και SD θεωρείται κρίσιμη ή περιττή?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις οδηγίες.

1-2 ερωτήσεις:

 

1. Πρέπει να κάνεις un-root πριν από τη διαδικασία (και px. σβήσιμο του z4root)?

2. Η αφαίρεση SIM και SD θεωρείται κρίσιμη ή περιττή?

 

1) κάνε unroot με το z4root πριν φλασαρεις.

2) άφησε τες μέσα και τις 2, δεν θα πάθουν τίποτα. απλά ακολούθησε βήμα-βήμα την διαδικασία.

 

καλή επιτυχία !! :)

 

Καληνύχτα πάω για ύπνο...

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, ο Odin πετάει σφάλμα. "cannot open usb serial port Code 5 ". Το δοκίμασα σε Windows 7 x32 και x64, λάπτοπ και σταθερό, και στα 2 πετάει το ίδιο σφάλμα..

 

Σε XP το έκανες Κύριλλε;

 

EDIT: Κατάφερα τελικά να το τρέξω αφού ενεργοποίησα το usb debugging αλλά ενώ τελειώνει το φλασάρισμα με PASS, στο κινητό βλέπω με κόκκινα γράμματα 2 μηνύματα:

 

"Delete file failed" και

 

"Cache wipe failed"... και...έχει πιο πάνω σαν Default επιλογή "Reboot System Now". Πατάω Reboot και κολλάει στο Logo "Samsung". Τη 1η φορά κολλούσε στο 2ο Logo, στο 2ο φλασάρισμα κόλλησε στο 1ο Logo...τώρα το ξαναφλάσαρα...πφφ...

Edited by ektel
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα τελικά να το τρέξω αφού ενεργοποίησα το usb debugging αλλά ενώ τελειώνει το φλασάρισμα με PASS, στο κινητό βλέπω με κόκκινα γράμματα 2 μηνύματα:

 

"Delete file failed" και

 

"Cache wipe failed"... και...έχει πιο πάνω σαν Default επιλογή "Reboot System Now". Πατάω Reboot και κολλάει στο Logo "Samsung". Τη 1η φορά κολλούσε στο 2ο Logo, στο 2ο φλασάρισμα κόλλησε στο 1ο Logo...τώρα το ξαναφλάσαρα...πφφ...

 

Κι εμένα μου το έβγαλε αυτό, κι εμένα πέρασε με PASS, και επέλεξα reboot now. Κόλλησε στο logo της Samsung για 2 λεπτά, αλλά μετά έκανε boot και είχε froyo :)

 

Αν έχεις αμφιβολία, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το αφήσεις να κάνει το πρώτο boot κανένα 5λεπτο :)

 

z4root δουλεύει κανονικά :)))

 

ΥΓ: Η οθόνη σαν να τρεμοπαίζει με το αρχικό wallpaper... Αν το αλλάξεις είναι ΟΚ... Weird :(

Edited by ohimso
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, ο Odin πετάει σφάλμα. "cannot open usb serial port Code 5 ". Το δοκίμασα σε Windows 7 x32 και x64, λάπτοπ και σταθερό, και στα 2 πετάει το ίδιο σφάλμα..

 

Σε XP το έκανες Κύριλλε;

 

EDIT: Κατάφερα τελικά να το τρέξω αφού ενεργοποίησα το usb debugging αλλά ενώ τελειώνει το φλασάρισμα με PASS, στο κινητό βλέπω με κόκκινα γράμματα 2 μηνύματα:

 

"Delete file failed" και

 

"Cache wipe failed"... και...έχει πιο πάνω σαν Default επιλογή "Reboot System Now". Πατάω Reboot και κολλάει στο Logo "Samsung". Τη 1η φορά κολλούσε στο 2ο Logo, στο 2ο φλασάρισμα κόλλησε στο 1ο Logo...τώρα το ξαναφλάσαρα...πφφ...

 

:/ σε windows 7 x64 το έκανα, και μου έβγαλε και εμένα τα μυνήματα cache wipe failed και delete file failed, πάτησα reboot και περίμενα 3-4 λεπτά στο bootscreen, και είμαι οκ. το ξαναφλάσαρες?? αποτελέσματα? αφού μπορείς και μπαίνεις σε download mode, δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα, προσπάθησε να ξαναφλασάρεις

 

Κι εμένα μου το έβγαλε αυτό, κι εμένα πέρασε με PASS, και επέλεξα reboot now. Κόλλησε στο logo της Samsung για 2 λεπτά, αλλά μετά έκανε boot και είχε froyo :)

 

Αν έχεις αμφιβολία, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το αφήσεις να κάνει το πρώτο boot κανένα 5λεπτο :)

 

z4root δουλεύει κανονικά :)))

 

ΥΓ: Η οθόνη σαν να τρεμοπαίζει με το αρχικό wallpaper... Αν το αλλάξεις είναι ΟΚ... Weird :(

 

όντως τρεμοπαίζει με το αρχικό wallpaper :/

 

kyrille13 για πες μας κι άλλες εντυπώσεις.

Πάντως η διαδικασία είναι λίγο επίφοβη έτσι; Διστάζω να την κάνω γιατί έχω να κάνω κι ένα ταξίδι, μη μείνω από κινητό.

 

ναι είναι κάπως επικύνδυνη.

το κινητό είναι ΠΟΛΥ πιο γρήγορο, ανταποκρίνετε αρκετά καλά, αλλά δεν είναι ακόμα τόσο σταθερό. Δηλαδή πετάει μερικά force close στα μυνήματα. ο browser είναι πιο γρήγορος, η μπαταρία μάλλον καλύτερη από πριν, νέες εφαρμογές, πιο καλό scrolling!!

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

kyrille13 για πες μας κι άλλες εντυπώσεις.

Πάντως η διαδικασία είναι λίγο επίφοβη έτσι; Διστάζω να την κάνω γιατί έχω να κάνω κι ένα ταξίδι, μη μείνω από κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Phone: Galaxy 3

Update: Froyo 2.2 (I5800XXJP8) Δεν είναι η τελική/επίσημη αλλά σιγά σιγά έρχεται και η τελική

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΑ ΕΊΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΓΓΥΆΤΑΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ (εγώ το πέρασα επιτυχώς το update)

Αν κάτι δεν πάει καλά το κινητό μπορεί να χρειαστεί σερβις.

Διαβάστε τις οδηγίες 2 φορές πριν φλασάρετε. μέχρι στιγμής όσοι από το φορουμ του XDA δοκίμασαν να βάλουν froyo, ήταν όλες οι αναβαθμίσεις επιτυχημένες.

Καλή Επιτυχία !!!

Κύριλλε σ'ευχαριστώ!

 

Έτρεξα την αναβάθμιση με (απόλυτη) μέχρι στιγμής επιτυχία!

 

Θα σας γράψω σχόλια για μπαταρία με καινούργιο λογισμικό, αφού αυτός είναι ο μεγάλος μου ΄πόνος΄ με αυτό το κινητό!

 

Και πάλι ευχαριστώ για τις πολύ καλές οδηγίες!

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε Κύριλλε για τον οδηγό!

 

Πειράζει να περιμένω άλλα θυμ.. εε άτομα να το δοκιμάσουν και να δω πρώτα εντυπώσεις; χεχ χεχ..

Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε σ'ευχαριστώ!

 

Έτρεξα την αναβάθμιση με (απόλυτη) μέχρι στιγμής επιτυχία!

 

Θα σας γράψω σχόλια για μπαταρία με καινούργιο λογισμικό, αφού αυτός είναι ο μεγάλος μου ΄πόνος΄ με αυτό το κινητό!

 

Και πάλι ευχαριστώ για τις πολύ καλές οδηγίες!

 

Βασίλης

Τρεχάτε κόσμε!!!!

 

Η απόλυτη επιτυχία (ευτυχώς που το έβαλα σε παρένθεση) έγινε απόλυτη αποτυχία προς το παρόν!!!

 

Το κινητό έχει κολλήσει και πέρα από την αρχική οθόνη δεν βγάζει ΤΙΠΟΤΑ!!!!

 

Δοκίμασα να μπω με hard reset αλλά ΤΙΠΟΤΑ!

 

Καμμιά ιδέα ????

 

Ευχαριστώ.

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τρεχάτε κόσμε!!!!

 

Η απόλυτη επιτυχία (ευτυχώς που το έβαλα σε παρένθεση) έγινε απόλυτη αποτυχία προς το παρόν!!!

 

Το κινητό έχει κολλήσει και πέρα από την αρχική οθόνη δεν βγάζει ΤΙΠΟΤΑ!!!!

 

Δοκίμασα να μπω με hard reset αλλά ΤΙΠΟΤΑ!

 

Καμμιά ιδέα ????

 

Ευχαριστώ.

 

Βασίλης

 

λοιπόν, καταρχάς το κινητό άνοιξε κανονικά και πχ όταν έκανες επανεκκίνηση κόλησε?

1) βγάλε την μπαταρία για περίπου μισό λεπτό και ξαναδοκίμασε.

2) το κινητό μπαίνει σε download mode ?? volume down + home + power?

edit: κολάει στο boot screen??

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, καταρχάς το κινητό άνοιξε κανονικά και πχ όταν έκανες επανεκκίνηση κόλησε?

1) βγάλε την μπαταρία για περίπου μισό λεπτό και ξαναδοκίμασε.

2) το κινητό μπαίνει σε download mode ?? volume down + home + power?

edit: κολάει στο boot screen??

Το κινητό άνοιξε κανονικά αλλά σε κάποια στιγμή πήγα να πετάξω στον κάλαθο αχρήστων ένα εικονίδιο εφαρμογης από την desktop οθόνη! Εκεί freezeάρισε όλο το κινητό, έβγαλα την μπαταρία για να κλείσει και μετά πάπαλα! Μετά έκανα όλα αυτά που περιγράφεις με τον συνδυασμό κουμπιών αλλά....τζίφος!

 

Τώρα που σου γράφω (και σαν έσχατη λύση) ξαναπερνάω μέσω odin την Froyo, μήπως και πάρει μπρος!

 

Αυτά!

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, 10 λεπτά το άφησα και ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ BOOT. Το ίδιο πράγμα με το παιδί...δε ξέρω γιατί σε κάποια δούλεψε και άλλα όχι, ίσως να είχατε άλλο firmware;; Το έχω μόλις 2 μέρες και είχε το τελευταίο επίσημο firmware...

 

Δοκίμασα να βάλω και το 2.1 Νοεμβρίου, κι εκεί τίποτα..δε λέει να μπουτάρει.. πφφφ

 

Download mode μπαίνει κανονικά, εμένα πλέον κολλάει στο 1ο Logo που γράφει "GΤ-I5800"..

 

Επίσης, όταν το συνδέω ενώ είναι κλειστό με το Kies, μου μπαίνει αυτόματα σε recovery mode..αλλά δε βλέπω να μπορώ να κάνω κάτι.

Edited by ektel
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό άνοιξε κανονικά αλλά σε κάποια στιγμή πήγα να πετάξω στον κάλαθο αχρήστων ένα εικονίδιο εφαρμογης από την desktop οθόνη! Εκεί freezeάρισε όλο το κινητό, έβγαλα την μπαταρία για να κλείσει και μετά πάπαλα! Μετά έκανα όλα αυτά που περιγράφεις με τον συνδυασμό κουμπιών αλλά....τζίφος!

 

Τώρα που σου γράφω (και σαν έσχατη λύση) ξαναπερνάω μέσω odin την Froyo, μήπως και πάρει μπρος!

 

Αυτά!

 

Βασίλης

 

Οκ καλά κάνεις. λογικά θα φτιαχτεί !! περιμένω νέα.

 

Παιδιά, 10 λεπτά το άφησα και ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ BOOT. Το ίδιο πράγμα με το παιδί...δε ξέρω γιατί σε κάποια δούλεψε και άλλα όχι, ίσως να είχατε άλλο firmware;; Το έχω μόλις 2 μέρες και είχε το τελευταίο επίσημο firmware...

 

Δοκίμασα να βάλω και το 2.1 Νοεμβρίου, κι εκεί τίποτα..δε λέει να μπουτάρει.. πφφφ

 

Download mode μπαίνει κανονικά, εμένα πλέον κολλάει στο 1ο Logo που γράφει "GΤ-I5800"..

 

λοιπόν αφού μπαίνει σε download mode είσαι οκ. του νοεμβρίου το firmware το JK1 είναι άθλιο firmware. περίμενε να σου βρώ ένα πιο παλιό να βάλεις και μετά ξαναπερνάς το 2.2

 

EDIT: κατέβασε αυτό I5800XWJG6 (αν δεν κάνω λάθος είναι το firmware που έχει το κινητό όταν το πήραμε.) κωδικός: samfirmware.com

λοιπόν οπότε κατέβασε αυτό και πέρνα το με τις ίδιες οδηγίες και όλα θα πάνε καλά !! καλή επιτυχία. μπορεί να έφτεξε το firmware που είχες,μπορεί το JG3 να μην είχε καλή συμβατότητα με το καινούριο.

EDIT2: οκ αλλά σου προτίνω να βάλεις το JG6 για καλύτερη συμβατότητα. το JG3 είναι το προιγούμενο του JG6

 

Αυτό που είχε μέσα νομίζω ήταν ένα G3.

 

 

Κάτσε να δω στο samfirmware, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ένα G3 είχε μέσα.

 

EDIT: ΟΚ, θα δοκιμάσω αφού είναι ίδιο με το δικό σας ^^

 

AA επίσης το κατέβασα για να δω τα αρχεία που έχει μέσα.

μην επιλέξεις one package, επέλεξε τα αρχεία ένα ένα, 4 είναι.

στο efs μην επιλέξεις τίποτα.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν αφού μπαίνει σε download mode είσαι οκ. του νοεμβρίου το firmware το JK1 είναι άθλιο firmware. περίμενε να σου βρώ ένα πιο παλιό να βάλεις και μετά ξαναπερνάς το 2,2

 

Αυτό που είχε μέσα νομίζω ήταν ένα G3.

 

 

Κάτσε να δω στο samfirmware, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ένα G3 είχε μέσα.

 

EDIT: ΟΚ, θα δοκιμάσω αφού είναι ίδιο με το δικό σας ^^

Edited by ektel
Link to comment
Share on other sites

AA επίσης το κατέβασα για να δω τα αρχεία που έχει μέσα.

μην επιλέξεις one package, επέλεξε τα αρχεία ένα ένα, 4 είναι.

στο efs μην επιλέξεις τίποτα.

 

ΟΚ, θα το κάνω και θα σου πω σε 10 λεπτάκια το αποτέλεσμα ;)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν αφού μπαίνει σε download mode είσαι οκ. του νοεμβρίου το firmware το JK1 είναι άθλιο firmware. περίμενε να σου βρώ ένα πιο παλιό να βάλεις και μετά ξαναπερνάς το 2.2

 

EDIT: κατέβασε αυτό I5800XWJG6 (αν δεν κάνω λάθος είναι το firmware που έχει το κινητό όταν το πήραμε.) κωδικός: samfirmware.com

λοιπόν οπότε κατέβασε αυτό και πέρνα το με τις ίδιες οδηγίες και όλα θα πάνε καλά !! καλή επιτυχία. μπορεί να έφτεξε το firmware που είχες,μπορεί το JG3 να μην είχε καλή συμβατότητα με το καινούριο.

EDIT2: οκ αλλά σου προτίνω να βάλεις το JG6 για καλύτερη συμβατότητα. το JG3 είναι το προιγούμενο του JG6

Ευχαριστώ για όλα τα σχόλια και την βοήθειά σας αλλά δεν πρόλαβα να τα διαβάσω και έχω ήδη ξεκινήσει να βάζω reset data/factory settings μέσα από το menu του downloader!!!! Δηλαδή εκεί που έπρεπε να επιλέξω reboot, επέλεξα την επιστροφή στα εργοστασιακά settings! Τώρα μου γράφει Formatting DATA αλλά πόσα λεπτά θα κρατήσει αυτή η διαδικασία ???? :(

 

Θα σας ενημερώσω...!

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλα τα σχόλια και την βοήθειά σας αλλά δεν πρόλαβα να τα διαβάσω και έχω ήδη ξεκινήσει να βάζω reset data/factory settings μέσα από το menu του downloader!!!! Δηλαδή εκεί που έπρεπε να επιλέξω reboot, επέλεξα την επιστροφή στα εργοστασιακά settings! Τώρα μου γράφει Formatting DATA αλλά πόσα λεπτά θα κρατήσει αυτή η διαδικασία ???? :(

 

Θα σας ενημερώσω...!

 

Εμένα κολλούσε κι εκεί, δεν έκανε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλα τα σχόλια και την βοήθειά σας αλλά δεν πρόλαβα να τα διαβάσω και έχω ήδη ξεκινήσει να βάζω reset data/factory settings μέσα από το menu του downloader!!!! Δηλαδή εκεί που έπρεπε να επιλέξω reboot, επέλεξα την επιστροφή στα εργοστασιακά settings! Τώρα μου γράφει Formatting DATA αλλά πόσα λεπτά θα κρατήσει αυτή η διαδικασία ???? :(

 

Θα σας ενημερώσω...!

 

εννοείς ότι ενώ φλάαρες και σου βγήκε το recovery αντι για reboot πάτησες reset data/factory settings ?? εε λογικά δεν θα έγινε και τίποτα αλλά δεν ξέρω πόση ώρα διαρκεί. :/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλα τα σχόλια και την βοήθειά σας αλλά δεν πρόλαβα να τα διαβάσω και έχω ήδη ξεκινήσει να βάζω reset data/factory settings μέσα από το menu του downloader!!!! Δηλαδή εκεί που έπρεπε να επιλέξω reboot, επέλεξα την επιστροφή στα εργοστασιακά settings! Τώρα μου γράφει Formatting DATA αλλά πόσα λεπτά θα κρατήσει αυτή η διαδικασία ???? :(

 

Θα σας ενημερώσω...!

Tρίχες πάλι! Κόλλησε! Θα κατεβάσω το προηγούμενο firmware που μου στείλατε! Ξανά λοιπόν!

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...