Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αρκετά ΜΒ;έτσι κ αλλιως δεν εχω πολλές εφαρμογές

 

το News & weather μου εμφανιζεται σαν απλο εικονίδιο και οχι όπως το widget του καιρού

 

ευχαριστώ

 

Το δοκίμασα κι εγω το fancy weather. Μια χαρα τα παει και δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα με την ram.

 

To ΟΝΕ με εκπλησει καθημερινά. Έχει μακραν την καλύτερη διαχείριση ram απ όσες android συσκευές έχω δει.

Του έχω τις άκρως απαραίτητες εφαρμογές, συμπεριλαμβανομένων του skype, tango, msn κλπ. Δεν καταλαβαίνει τίποτα.

 

Ο δε συνδιασμος 1500αρας μπαταρίας με 600άρη επεξεργαστη και οθόνη 3.2" δίνει αυτονομία παρόμοια με αυτη του iphone4.

 

Αν είχαν ακολουθήσει την ίδια συνταγή στο optimus 2x βάζοντας 1giga ram και 1800 άρα μπαταρία, θα το είχα αγοράσει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ram υπαρχει! (οπως "λεφτα υπαρχουν" :p )

 

αρκετά ΜΒ;έτσι κ αλλιως δεν εχω πολλές εφαρμογές

 

το News & weather μου εμφανιζεται σαν απλο εικονίδιο και οχι όπως το widget του καιρού

 

ευχαριστώ

 

εχει widget, για ψαξε καλυτερα... ;)

 

απλα πες του να σου εμφανιζει μονο καιρο και οχι news

 

θα ειναι καπως ετσι το widget στις κεντρικες οθονες (η πρωτη απο τις 3 εναλλακτικες)

http://www.topintheworld.com/wp-content/uploads/2010/11/coolandroidwidgetsnewsandweather2.jpg

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρόνια πολλά,

 

Το κινητό έχει αισθητήρα φωτός; Διότι στο φως της ημέρας και ιδίως με ήλιο κυριολεκτικά δεν βλέπεις τίποτα στην οθόνη...!!πάρα πολύ αρνητικό σημείο του κινητού.

 

δυστυχως φιλε μου δεν εχει

 

για αυτο το λογο εγω προσωπικα κατεβασα το widget "brightness level" απο curvefish (τσαμπα στο μαρκετ εννοειται) και το εβαλα στη κεντρικη μου οθονη και αναλογα με τις απαιτησεις μου ρυθμιζω απο κει χειροκινητα τη φωτεινοτητα

 

το ανοιγεις δηλαδη και περα απο τη μπαρα που σερνεις για να επιλεξεις φωτεινοτητα σου εχει "κουμπια" να επιλεξεις και ποσοστα 0%, 25%, 75% , 100%

 

οποτε επιλεγεις ενα απο αυτα με ενα απλο πατημα (και μπορεις να το ρυθμισεις να κλεινει το μενου αφου κανεις την επιλογη σου)

 

δεν ειναι το ιδιο ευχρηστο με το να χεις αισθητηρα, αλλα ειναι η πιο γρηγορη και πρακτικη εναλλακτικη κατα την ταπεινη μου αποψη αφου με 2 πατηματα εχεις αμεσα τη φωτεινοτητα που θες χωρις να ψαχνεσαι στις επιλογες

 

μπορεις να βαλεις απλα shortcut της εφαρμογης, κανει ακριβως το ιδιο πραγμα, αλλα αν το βαλεις σαν widget σου λεει και το ποσοστο % της φωτεινοτητας

 

μπορεις βεβαια να αλλαζεις γρηγορα φωτεινοτητα απο widgets στυλ switchpro ή το προεγκατεστημενο power widget (αν θυμαμαι σωστα) , αλλα αυτο σου δινει περισσοτερες επιλογες και δεν σου εμφανιζει λανθασμενα χωρις να το θελεις οτι το εχεις στο αυτοματο (που στην ουσια δεν υπαρχει κατι τετοιο στη συσκευη μας) και ειναι 1x1 δεν πιανει χωρο να πεις οτι ενοχλει

 

παρε κι εσυ φωτο

 

http://curvefish.com/wp-content/gallery/brightnesslevel/brightness_02.png

 

ΥΓ στο 75-100% ακομα και με αρκετο ηλιο βλεπεις καλα , δεν το χω δοκιμασει ακομα σε καποια παραλια με ηλιο που τυφλωνει :P αλλα ελπιζω οτι θα την παλευει

μεχρι στιγμης παντως δεν ειχα περιπτωσεις οπου δε μπορεσα να δω κατι

 

τα βραδια παντως ή σε κλειστους χωρους το ριχνω στο 0% ή αντε στο 25% για εξοικονομηση μπαταριας και με αυτο το widget ειναι πιο ευκολο απο το να τρεχω στα settings, ισως η πιο χρησιμη εφαρμογη για αυτο το τηλεφωνο οσο απλη κι αν ειναι

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει η κοπέλα μου αυτό το κινητό και έχει πρόβλημα τώρα τελευταία με χαμένες κλήσεις και sms. Είναι γνωστό πρόβλημα; Υπάρχει κάποια λύση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει η κοπέλα μου αυτό το κινητό και έχει πρόβλημα τώρα τελευταία με χαμένες κλήσεις και sms. Είναι γνωστό πρόβλημα; Υπάρχει κάποια λύση;

 

Για να μην συμβαινει αυτο η θα το εχει μονιμα στο 3G, η θα διακοψει με καποια εφαρμογη τα data μεσω apn.

 

Προφανως το εχει σε 2G και οταν η συσκευη κανει συγχρονισμο η ειναι συνδεμενη στο ιντερνερτ, δεν μπορει να δεχθει κλησεις και sms.

Αντιθετα με 3G μπορουν να γινονται ταυτοχρονα .

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να "ανοίξουμε" μόνοι μας το τηλέφωνο;

Σήμερα παρατήρησα τους πρώτους κόκκους σκόνης στην οθόνη και καθώς είμαι ψείρας με το κινητό μου,και επειδή δεν έχω άλλο,δεν σκέφτομαι να το στείλω στο service γι αυτό τον λόγο.

Έτσι μου μπήκαν οι σκέψεις να το ανοίξω μόνος μου αλλά φοβάμαι μην κάνω καμιά πατατιά...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να "ανοίξουμε" μόνοι μας το τηλέφωνο;

Σήμερα παρατήρησα τους πρώτους κόκκους σκόνης στην οθόνη και καθώς είμαι ψείρας με το κινητό μου,και επειδή δεν έχω άλλο,δεν σκέφτομαι να το στείλω στο service γι αυτό τον λόγο.

Έτσι μου μπήκαν οι σκέψεις να το ανοίξω μόνος μου αλλά φοβάμαι μην κάνω καμιά πατατιά...

 

Εκτός του ότι είναι δύσκολο γιατί υπάρχει κίνδυνος να κανεις κάποια ζημια, μόλις αφαιρέσεις το τζαμί που υπάρχει εμπρός απο την οθόνη, θα περάσει περισσότερη σκόνη.

Αυτη η δουλεια γίνεται σε ειδικούς χώρους που με κάποιο τροπο αποκλείουν την σκόνη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για να μην συμβαινει αυτο η θα το εχει μονιμα στο 3G, η θα διακοψει με καποια εφαρμογη τα data μεσω apn.

 

Προφανως το εχει σε 2G και οταν η συσκευη κανει συγχρονισμο η ειναι συνδεμενη στο ιντερνερτ, δεν μπορει να δεχθει κλησεις και sms.

Αντιθετα με 3G μπορουν να γινονται ταυτοχρονα .

 

Δηλαδή πρέπει να είναι σε 3G αλλά να διακόψει τα data μέσω εφαρμογής; Ποια εφαρμογή το κάνει αυτό; Κάτι του στυλ quick settings;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες η αντομπ ακόμα κλασμενο το έχει το κινητό;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

ο επεξεργαστης του κινητου δεν εχει σετ εντολων που απαιτει το flash και αυτο δε λυνεται με κανενα τροπο , οποτε απλα ξεχνα το flash στο κινητο αυτο

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

καλά και εγώ έφαγα φρίκη μέχρι να το βρω και τώρα δεν θυμάμαι πώς το έκανα!

 

επειδή το έβαλα σε δύο pc (win7 + winXP) κοίτα ποια διαδικασία ακολούθησα και ελπίζω να σε βοηθήσει:

 

1) εγκατέστησα το lg suite IV ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ

2) όταν το πρωτοσύνδεσα και τα winxp ήθελαν drivers πάτησα CANCEL

3) αφού εγκαταστάθηκε το suite σύνδεσα το κινητό και το άφησα λίγη ώρα γιατί τα winxp το αναγνώρισαν και έκαναν τα δικά τους (κάτι εγκαταστάσεις κτλ).

4) μετά από 2-3 λεπτά (έχω και αργό pc) άνοιξα την εφαρμογή (το suite)

5) δεν το αναγνώρισε..

 

ε, τότε άρχισα τα πειράματα.. κάνε τα παρακάτω με ότι συνδυασμό μπορείς να σκεφτείς:

 

1) ρυθμίσεις -> αποθήκευση σε κάρτα SD -> μαζική αποθήκευση μόνο ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ

2) άνοιξε το suite και δες αν το βλέπει

 

αν όχι

1) ρυθμίσεις -> αποθήκευση σε κάρτα SD -> μαζική αποθήκευση μόνο ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ

2) όταν εμφανίσει το "χρήση usb" (κάτι τέτοιο στο κινητό) ΠΑΤΑ ΤΟ να ενεργοποιηθεί

 

αν όχι

1) ρυθμίσεις -> αποθήκευση σε κάρτα SD -> μαζική αποθήκευση μόνο ΜΗΝ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ

2) όταν εμφανίσει το "χρήση usb" (κάτι τέτοιο στο κινητό) ΠΑΤΑ ΤΟ να ενεργοποιηθεί

 

1) ρυθμίσεις -> αποθήκευση σε κάρτα SD -> μαζική αποθήκευση μόνο ΜΗΝ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ

2) όταν εμφανίσει το "χρήση usb" (κάτι τέτοιο στο κινητό) ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΟ

 

κάποιο από τα παραπάνω δουλεύει...

μετά θα αντιμετωπίσεις άλλα κουφά.. είτε θα μπορείς να μεταφέρεις τις επαφές από το κινητό στο pc αλλά όχι τα video/photos/mp3 είτε το αντίστροφο!

 

δεν έχω καταφέρει να δουλεύουν όλα όπως νομίζω ότι πρέπει..

δηλαδή να συνδέω το κινητό και να έχω full synch σε επαφές,video,κτλ

 

Καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παίδες η αντομπ ακόμα κλασμενο το έχει το κινητό;

 

Με άλλα λόγια... δεν είναι θέμα adobe αλλά hardware limitation της συσκευής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενταξη παιδια μην θελουμε με 600αρη επεξεργαστη να εχουμε και flash. Προτιμω οπως ειναι το browsing με αξιοπρεπεστατη ταχυτητα, παρα να σερνεται για να βελουμε καποιες σελιδες με flash.

Δεν γινεται μια συσκευη των 200 ευρω να διαθετει οσα αυτες των 400+.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά του συγκεκριμένου τηλεφώνου. Και θα ήθελα μια τελική άποψη από την κοινότητα εδώ. Απ’ όσο το έχω ψάξει είναι από τις καλύτερες συσκευές στην συγκεκριμένη οικονομική κατηγορία.

Ποια είναι η δικιά σας άποψη??

Επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι για τα αξεσουάρ του τηλεφώνου.

Που μπορώ να βρω δερμάτινες θήκες της LG και ζελατίνες προστασίας της LG για το Optimus One??

Ευχαριστώ!!!

 

PS: Ο τίτλος έχω την εντύπωση πως είναι λάθος. Το τηλέφωνο δεν είναι P500 και όχι 550???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να παραθεσει εναν αναλυτικο οδηγο στα ελληνικα για το πως flashαρουμε custom roms στο κινητο μας?με το x10mini μια χαρα τα καταφερα αλλα μ αυτο εδω εχω μπερδευτει πολυ:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά του συγκεκριμένου τηλεφώνου. Και θα ήθελα μια τελική άποψη από την κοινότητα εδώ. Απ’ όσο το έχω ψάξει είναι από τις καλύτερες συσκευές στην συγκεκριμένη οικονομική κατηγορία.

Ποια είναι η δικιά σας άποψη??

Επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι για τα αξεσουάρ του τηλεφώνου.

Που μπορώ να βρω δερμάτινες θήκες της LG και ζελατίνες προστασίας της LG για το Optimus One??

Ευχαριστώ!!!

 

PS: Ο τίτλος έχω την εντύπωση πως είναι λάθος. Το τηλέφωνο δεν είναι P500 και όχι 550???

Εξαρταται ποιες ειναι οι απαιτησεις σου. Αν θελεις να κανεις με το ΟΝΕ οτι κανει καποιος με το optimus 2x, δεν θα σε ικανοποιησει.

Αν ομως θες μια οικονομκη συσκευη που σου δινει περισσοτερα απο οποιαδηποτε αλλη επωνυμη σ αυτα τα χρηματα θα μεινεις απολυτα ικανοποιημενος.

 

Το λειτουργικο τρεχει καλυτερα ισως απο αλλες πολυ ακριβοτερες συσκευες. Το μεγαλο του οπλο ειναι η ram με τα 512ΜΒ.

Εκει που θα κανεις καποιες υποχωρησεις ειναι στο θεμα βιντεο φωτογραφια αλλα παντα συγκρινομενα με συσκευες ακριβοτερες.

Επισης η οθονη χωρις να ειναι κατι το εξαιρετικο ειναι πολυ καλη για την κατηγορια του.

Θα κανεις την δουλεια σου ανετα.

Μονο σε μεταχειρισμενο μπορεις με αυτα τα χρηματα να αγορασεις κατι καλυτερο, με οτι αυτο συνεπαγεται.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες.. πήρα καινούρια κάρτα γιατί η μανίσια μου έκανε restart από μόνη τησ και μου σπασε τα νεύρα...μπορεί κάποιος να μου πει πως να περάσω τισ επαφές και να κάνει αναγνώριση του τηλ που με καλεί και όχι να βγάζει απλά το τηλ όπωσ πριν?
Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται μια συσκευη των 200 ευρω να διαθετει οσα αυτες των 400+.

 

γινεται, αν καποιος ξεπερασει το θεμα του "κινεζικου κινητου" και κοιταξει προς το ideos x5 το οποιο δεν φαινεται να ειναι απλα αξιοπρεπεστατο για τα λεφτα του (οπως ειναι το blade το οποιο εχει σημαδια "φθηνιας" ), αλλα ενα πολυ καλο κινητο γενικοτερα το οποιο θα μπορουσε να κοστιζει 400+ ευρω αν ειχε αλλο σηματακι.

 

εγω προσωπικα θα περιμενω να το δω και απο κοντα για να εχω μια πληρη γνωμη

(οχι για να αντικαταστησω το optimus, αφου ουτε μισο χρονο δεν το εχω και ειναι αξιοπρεπεστατο και αν ειναι θα το αντικαταστησω με καποιο διπυρηνο μελλοντικα)

 

αλλα απο τα "επωνυμα" κινητα αυτης της κατηγοριας χρηματων το lg ειναι με διαφορα το καλυτερο και μην ξεχναμε οτι και το lg αν και επωνυμο δεν χαιρει της ιδιας εκτιμησης απο πολυ κοσμο..

 

θυμαμαι ακομα το ζωο πωλητη , ο οποιος μολις του ζηταω το P500 μου αντιπροτεινε το wildfire..

του εξηγησα ευγενικα οτι δε θελω να βγαλω τα ματια μου με τη τραγικη αναλυση του, αλλα αυτος εκει htc και ξερο ψωμι..

το ιδιο και αλλοι με το galaxy 3 , το οποιο στην αφη και μονο φαινεται φθηνιαρικο και ευθραυστο σε σχεση με το lg

(+ η χειροτερη οθονη + το 2.1 χαρη στο οποιο σερνεται)

 

οποτε καλο ειναι να μην πεφτουμε παντα στη παγιδα του σηματος εκτος και αν εχουμε πολλα λεφτα για ξοδεμα και θελουμε να παρουμε ο,τι πιο high end υπαρχει.

αλλα να παρουμε μια τραγικη συσκευη απο μια εταιρεια που εχει ονομα και βγαζει τις ναυαρχιδες του android μονο και μονο για να χουμε και μεις το σηματακι και να νιωσουμε λιγακι περισσοτερο premium ειναι για μενα παρα πολυ κακη κινηση

 

καλημέρα παίδες.. πήρα καινούρια κάρτα γιατί η μανίσια μου έκανε restart από μόνη τησ και μου σπασε τα νεύρα...μπορεί κάποιος να μου πει πως να περάσω τισ επαφές και να κάνει αναγνώριση του τηλ που με καλεί και όχι να βγάζει απλά το τηλ όπωσ πριν?

 

αν ειχες κανει το τελευταιο update αυτο θα σταματουσε και δε θα χρειαζοσουν αλλη καρτα , σε μενα που τα restart ηταν αρκετα συχνα (ισως γιατι ειχα/εχω πολλες εφαρμογες στην sd.. αυτο πρεπει να παιζει καποιο ρολο) μετα το update δεν εχει γινει ουτε ενα και το κινητο λειτουργει επιτελους οπως θα πρεπε

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

ειναι κατι το δυσκολο αυτη η αναβαθμιση? δεν θελω να μπλεχτω με πραγματα που δεν γνωριζω...

 

η μονη δυσκολια που υπαρχει ειναι οτι σε μερικους δε βλεπει ο υπολογιστης το κινητο..

αυτο δεν ξερω γιατι συμβαινει να σου πω την αληθεια αλλα συμβαινει

 

 

κατα τα αλλα δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη.

 

μεσα στη παλια σου καρτα sd , αν δεν της εχεις κανει φορματ , υπαρχει το lg pc suite και καποιοι usb divers αν θυμαμαι καλα.

 

τα εγκαθιστας ολα συνδεεις το κινητο (οχι σε mass storage mode, δηλαδη οχι να διαβαζει την sd σου , αν το suite "βλεπει" το κινητο σου εισαι σε πολυ καλο δρομο) κανεις update το suite καλου κακου και μετα του λες να κοιταξει για update της συσκευης.

 

και μετα η διαδικασια ειναι απλη, απλα θα πατας επομενο κτλ..

 

και μετα περιμενεις, μετα το update μην τρομαξεις που η συσκευη σου θα αργησει να ανοιξει, στο πρωτο boot παντα ετσι γινεται και γενικα η διαδικασια θελει το χρονο της

 

λογικα δε θα σου πειραξει και καμια απο τις εφαρμογες σου, εμενα δε μου πειραξε τιποτα

 

θα προτιμουσα το update να γινοταν over the air , αλλα δυστυχως πρεπει να τρωμε το suite στη μαπα..

 

να πω οτι εγω εχω win 7 64 bit και απο αποψη λειτουργικου δεν ειχα καποιο θεμα με τα προγραμματα της lg

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

ειναι κατι το δυσκολο αυτη η αναβαθμιση? δεν θελω να μπλεχτω με πραγματα που δεν γνωριζω...

 

Καθολου δυσκολη. Δες εδω

http://www.lg.com/gr/support/mc-support/mobile-phone-support.jsp

 

Θα σου προτεινει να παρεις backup πριν ξεκινησεις την διαδικασια. Να το κανεις για να μην χασεις τα δεδομενα σου. Προσεξε να εξασφαλισεις τις επαφες σου αν δεν τις εχεις καπου αλλου αποθηκευμενες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ναι κάποιον οδηγό για την αναβάθμιση? επίσης ο τίτλος του θέματοσ γιατί έχει αλλάξει σε LG Optimus One P550 ?
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Προσεξε να εξασφαλισεις τις επαφες σου αν δεν τις εχεις καπου αλλου αποθηκευμενες.

 

επαφες στο gmail και δεν χανονται ποτε :cool:

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...