Jump to content

Συγχρονισμός μέσω Wi-Fi


gkp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα σημερα εκανα ασυρματο τηλεχειρισμο μεσω wifi του υπολογιστη απο το qtek!

αλλα παρολο που καταφερα αυτο, καταφερα το qtek να βλεπει το workgroup toy pc , otan paw na surfarw tipota den gineta (vgazei minima page not found!) oute sygxronismo.! Episis me ena lan explorer prog,. enw vlepei kanonika to diktio peftoun paketa, den mporw na paw ena ypokatalogo pio mesa na dw ton c, diladi apo to qtek vlepw mono ton workgroup\gus\ tou pc

Giati?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 282
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ego pantos meso wifi blepo kanonika internet. Aplos exo ena hotspot to opoio sindeetai sto ethernet tou router meso hub kai apo to PC mou trexo to winradius gia authentication. Diladi ginetai NAT sto router pairnei to Hotspot mia pseutiki IP kai antistoixa to hotspot dinei sto qtek 2020i mia alli pseutiki IP gia na blepo internet. Episis exo kanei to PC mou authentication server gia security. Ostoso mporei to hotspot na doulepsei kai me pragmatiki IP pano sto ethernet tou router xoris na ginetai NAT sto router alla fusika to qtek 2020i pairnei thn pseutiki pou 8a to dosei to hotspot.
Link to comment
Share on other sites

HOW TO:Internet se Qtek S100 μέσω LAN (Router/NIC/wifi)

 

[από τον χρήστη Lusifer_gr]

 

Λοιπόν αφού παιδεύτηκα αρκετά κατέληξα σε αυτές τι ρυθμίσεις έτσι ώστε να κάνω το Qtek S100 / i-mate Jam να έχει internet μέσω:

 

α) 1 Κάρτα Sandisk Wi-fi + 256 mb RAM (πολύ χρήσιμη διότι ενσωματώνει 2σε1)

 

β) 1 Asus WL-167G USB 2.0 Wlan Adapter (WIFI σε USB 2.0)

 

γ) 1 Zyxel 652-R Adsl router

 

δ) Απλή κάρτα δικτύου 10/100

 

ε) 3com 8port switch

 

 

 

Λοιπόν,

 

 

Σε ένα στημένο LAN με τα παραπάνω ( Zyxel, 3com, Network card ) εγκαθιστούμε το ASUS Wlan adapter σε ένα απο τα pc (ή και οποιοδήποτε USB Wlan ή καρτα Wlan adapter έχουμε) και έπειτα πάμε Network Connections.

 

Εκεί βλέπουμε τα εξής:

 

Wireless Network Connection + Local Area Connection

 

Απενεργοποιούμε το internet connection sharing kai sta 2 (αν υπάρχει) και

επιλέγουμε και τα δύο μαζί με το mouse και κάνουμε δεξί κλικ/ bridge connections.

 

 

Μετά, δεξί κλικ/ properties στο Network Bridge.

 

Πάμε TCP/IP Properties και βάζουμε τα εξης:

(ρυθμίσεις για zyxel σα να ρυθμίζαμε το δίκτυο κανονικά)

 

 

IP ADRESS: 192.168.1.33

SUBNET MASK: 255.255.255.0

GATEWAY: 192.168.1.1

 

 

DNS (πχ otenet)

PREFERRED DNS: 195.170.0.2

ALTERNATE DNS: 195.170.2.1

 

Οι ρυθμίσεις στο PC τελείωσαν, πάμε τώρα στο PPC (Qtek):

 

Εγκαθιστούμε το πρόγραμμα/Driver της SanDisk μέσω active sync και βάζουμε την SD wifi μέσα στο Qtek. Αφού την αναγνωρίσει πάμε Έναρξη/Ρυθμίσεις/Συνδέσεις/Κάρτες Δικτύου

 

Επιλέγουμε το TAB "προσαρμογείς δικτύου" και πατάμε "Sandisk wifi sd card"

 

Επιλέγουμε το TAB Διεύθυνση IP και στο "χρήση συγκεκριμένης ΙP" βάζουμε:

 

Διεύθυνση IP: 192.168.1.34

Μάσκα Δικτύου: 255.255.255.0

Προκαθ. Πύλη: 192.168.1.1

 

Έπειτα, πάμε στο tab "Διακομιστές Ονομάτων" και συμπληρώνουμε τα πρώτα 2 DNS με αυτά που μας έχει δώσει ο ISP μας.

 

πχ. OTENET

 

DNS: 195.170.0.2

2ος DNS: 195.170.2.1

 

Πατάμε 3 φορές το ΟΚ, βγάζουμε την SD και την ξαναβάζουμε για να πάρει τις ρυθμίσεις κ.ο.κ.

 

Τώρα λογικά το Qtek θα βρει το δίκτυο και θα μας ρωτήσει αν θέλουμε να συνδεθούμε. Του λέμε "Ναι" και έχουμε internet.

 

 

Αυτός ο Οδηγός θα ανανεώνεται μέχρι να γίνει πλήρης.

 

things to write:

 

1. Συγχρονισμός μέσω Active Sync

2. File Sharing (!!!)

3. Αυτόματη Αναγνώριση Δικτύων (px. Vodafone, Home, Work) έτσι ώστε

όταν θα είμαστε σπίτι να παίρνει ιντερνετ από το router, οταν είμαστε on the road από την Vodafone, όταν είμαστε στη δουλειά από το router/pc της δουλειάς κ.ο.κ.

 

 

Υ.Γ. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια πάνω σε αυτό τον οδηγό έτσι ώστε να γίνει πιο ολοκληρωμένος. Όποιος νομίζει πως μπορεί να βοηθήσει ας στείλει PM. Ευχαριστώ.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

[χρήστης nkonte]

 

KAla ola ayta alla me to Qtek2020i ti kanoume ?

Opos 3eroume to Qtek2020i exei WLAN kai einai kai enas logos pou to phra.8a 8ela an exei kataferei kapoios na synde8ei se WLAN na mas pei pws to ekane.Egw prosopika exw ena USR9106 to opoio exw syndesei sto internet einai access point dhl WiFi kai 8elw mesw aytou na syndesw to Qtek sto internet.3erw oti apo thn stigmh pou 8a mporesw na synde8w sto lan aytomata 8a exw kai internet.to olo 8ema einai oti kanei anazhthsh kai den vriskei tipota giayto help paides.Eyxaristw ek twn proterwn.

 

[χρήστης SIRHC]

 

την ίδια διαδικασία ακολουθείς αλλά δεν εγκαθιστάς τους drivers της SanDisk, πας στο επόμενο βήμα κατευθείαν.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ego exo parei to qtek 9090 kai eno ola tou einai entaksei kai oraia ena pragma mou exei spasei ta nevra! Thelo na mpaino sto internet meso tou palmtop-kinitou aftou kai kaneis den kserei na mou pei ti rithmiseis prepei na kano...apo to katastima pou to agorasa me stelnoun stin cosmote (opou einai i sindesi tis kartas sim pou xrisimopoio) kai apo tin cosmote me stelnoun stin antiprosopeia tis qtek...kai paei legontas!! Eleos!!! Exeoun spasei ta nevra mou! Mporei kapoios na me diafotisei?THELO NA MPORO NA MPAINO STO INTERNET...den to iksera oti tha itan toso diskolo...!
Link to comment
Share on other sites

Εχω στο ΄σπίτι μου ασυρματο δικτυο (δυο υπολογιστες) και θέλω να προσθεσω σε αυτο το δικτυο και το pocketpc (LOOX 720), γνωριζει ποιες ρυθμίσεις πρεπει να κανω. και οι δυο υπολογιστες εχουν windows XP.

Οποιος γνωριζει και θελει να βοηθησει ας παραθεσει αναλυτικες οδηγιες (βημα προς βημα) γιατι δεν ειμαι και ο πιο... σχετικος στα δικτυα των υπολογιστων.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

file moy ekana tis ρυθμισεις ολες οσεσ ειπες και ενω πριν εβλεπα κανονικα το δικτυο αλλα δεν μπορουσα να σερφαρω και να δω τον local folder τωρα δεν μπορω να συνδεθω καν!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια πως μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ με το ΜΙΟ 168 με wi-fi?

θα πρεπει να πληρωνω μηνιατικη συνδρομη και αν ναι ποσο περιπου;

ευχαριστω

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στη δουλεια εχουμε wifi και μολις εκανα τις ρυθμισεις για να συνδεθω. Ολα καλα με το 2020i. Σερφαρω κανονικα και κατεβαζω emails αλλα πως μπορω να δω τα αρχεια ενος υπολογιστη στο pda μου? Δεν βλεπω πουθενα τετοια επιλογη. Κανεις?
SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Telika th lysh th brika mesw tou resco explorer opou mexri kai mapping mporeis na kaneis. Fobero. To pda egine aperando se xritikothta afou ta arxeia (mp3 videos word excel etc) trexoun kanonika kai poly grigora!
SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό που είχα καταφέρει μια φορά στην τύχη και δεν ξέρω πως ήταν το εξής...

 

Μπορούσα συγχρόνως και να συγχρονίζω και να σερφάρω χωρίς να αλλάζω στην κάρτα την επιλογή work σε internet...

 

Ξέρει κάποιος πως γίνεται να το κάνει αυτόματα...Σίγουρα γίνεται γιατί το είχα καταφέρει σε ένα iPAQ 4700

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Paides eksisou kalo programataki einai kai to network browser exei poli kales epiloges sto pos na diaxirizee to dixtio sou.tha to vreite edw http://www.vmobilesoftware.com einai trial alla dokimaste to.prepei na anoiksoume ena topic mono me sp@smen@ apo edw kai pera mou fenete :D .Otan eixa to p800 eixame vrei trela pragmata kai sp@smen@ kai twra pou exoume windows 2005 sto ppc mas na mhn mporoume na ta exoume oloklhra...aparadekto :X polla eipa dokimaste to :cool:

Νόμιμος κάτοχος Imate Jasjar :superman:

 

http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=20539

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά έχω και εγώ σοβαρό πρόβλημα με το WiFi του Qtek 9100 που έχω. Έχει Windows Mobile 2005 όπως ξέρετε. Δεν ξέρω αν όλοι όσοι είχατε πρόβλημα σας βοήθησε αυτό το thread ώστε να το λύσετε, εγώ πάντως δεν τα κατάφερα.:( Μπορεί κάποιοςπου ξέρει να βοηθήσει και εμένα? Δεν με νοιάζει τόσο πολύ το wireless sync όσο το Internet. Βοηθήστε σας παρακαλώ πολύ!!! Ευχαριστώ...
Nothing is colder than ice...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγώ σοβαρό πρόβλημα με το WiFi του Qtek 9100 που έχω. Έχει Windows Mobile 2005 όπως ξέρετε. Δεν ξέρω αν όλοι όσοι είχατε πρόβλημα σας βοήθησε αυτό το thread ώστε να το λύσετε, εγώ πάντως δεν τα κατάφερα.:( Μπορεί κάποιοςπου ξέρει να βοηθήσει και εμένα? Δεν με νοιάζει τόσο πολύ το wireless sync όσο το Internet. Βοηθήστε σας παρακαλώ πολύ!!! Ευχαριστώ...

Στα WM5 και Active Sync 4 ο συγχρονισμός μέσω wifi έχει καταργηθεί, για λόγους ασφαλείας. Γίνεται όμως με άλλα προγραμματάκια, ψάξτο λίγο στο google. [edit: check this, http://www.pocketinformant.com/products_info.php?p_id=sync&dir=wm]

Το ιντερνετ δουλεύει μια χαρά. Μόλις βρεις διαθέσιμο access point σε ρωτάει το qtek "πού συνδέεται, internet ή work" λες ιντερνετ και όλα τζάμι, αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα δεν με νοιάζει τόσο πολύ το sync (το κανω και με usb). Για το Ιντερνετ έχω ακόμα πρόβλημα. Όντως μόλις βρει access point μου βγάζει ενα μηνυματάκι που λεει βρέθηκε δίκτυο και σε ρωτάει αν σε συνδέει στο Ιντερνετ η σε work. Πατάω Ιντερνετ και όντως αν πάω στα connections μου βγάζει connected. Πάω να ανοίξω μια σελίδα στον Internet Explorer και βλέπω κάτω connecting και μετά locating και κολλάει εκεί. Όσο και να περιμένω δεν κάνει τπτ παρα μόνο μου βγάζει κάποια στιγμή μήνυμα οτι δεν μπορεί να βρεθεί ο προορισμός (μου το κάνει σε όλα τα sites που δοκίμασα). Έχω απογοητευτεί. Εσύ Euphoria μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ακριβώς τι ρυθμίσεις έχεις κάνει ακριβώς? Pleaseee :(
Nothing is colder than ice...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον έκανα και εγώ αυτά που κορόιδευα. Έγινε το Ιντερνετ μέσω WiFi:D αλλά δεν ξέρω πως... :confused: Αντί για Internet που έβγαζε μόλις έβρισκε access point διάλεξα το work. Πείραξα κάτι διάφορα και έγινε...
Nothing is colder than ice...
Link to comment
Share on other sites

Telika th lysh th brika mesw tou resco explorer opou mexri kai mapping mporeis na kaneis. Fobero. To pda egine aperando se xritikothta afou ta arxeia (mp3 videos word excel etc) trexoun kanonika kai poly grigora!

 

ΦΟΒΕΡΟ! Ολος ο σκληρος στα χερια σου!

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς να σετάρει το iPAQ 4700 σε wi-fi με ασύρματο adsl router (USR 91xx).

Eνώ βλέπει το ασύρματο δίκτυο, προσπαθεί να κάνει connect, αλλά ξαναβγάζει "available" χωρίς να μπορεί να συνδεθεί.

Παρεμπιπτόντως, το laptop συνδέεται μια χαρά με το usr 91xx, με wireless pcmcia card.

 

Καμιά ιδέα? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί πολύ με τη σύνδεση του qtek 2020i μέσω wifi με το φορητό fsc m3438g που έχει ενσωματωμένη κάτα wifi Intel® PRO/Wireless 2200B.

Διάβασα

αυτό το άρθρο αλλά ποσώς βοήθησε διότι δε μπορώ να το ακολουθήσω από το βήμα 2 και έπειτα μιας και το μενού στο οποίο αναφέρεται διαφέρει κατά πολύ από αυτό που έχει το 2020i.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

ευχαριστώ

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...