Jump to content

Samsung B2710


tsoukou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου φαίνεται ότι ήσουν κάτοχος του παλιού... Όντως αυτό μου ξυνισε όταν πήρε νερό ο φακός...μετά μπήκε κ στην οθόνη...κοίτα...νερό μέσα στην οθόνη μπήκε λόγω της πίεσης που είχε η βρύση...που σημαίνει ότι είναι λες κ μπήκε 3μέτρα κάτω από το νερό.... ;) τώρα στον φακό...κ σε ποτήρι να το βάλω βγάζει κάτι φυσαλίδες... Κ μπαίνει νερό στον φακό...γι'αυτό ρώτησα εάν γίνεται κ σε εσάς αυτό...γιατί κατα τα αλλα καλά πηγαίνει το τηλέφωνο...οπότε μπορεί αυτό να είναι κατασκευαστική βλακεία.... Φαίνεται κ σε κάποια "πραγματικά" βίντεο στο youtube... Edited by vgnFE31h
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα.

Παιδια ποση ωρα χρειαζεται φορτισμα απο αδεια μπαταρια να γεμισει ???

 

καποιοι πιο πανω νομιζω αναφερουν για κανενα δυωρο... σε κανενα δυο μερες που θα μου αδειασει θα σου πω ακριβως εαν δεν με εχει προλαβει κανενας αλλος.... ;) :rolleyes::rolleyes:

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

καποιοι πιο πανω νομιζω αναφερουν για κανενα δυωρο... σε κανενα δυο μερες που θα μου αδειασει θα σου πω ακριβως εαν δεν με εχει προλαβει κανενας αλλος.... ;) :rolleyes::rolleyes:

 

 

Εμενα μου παιρνει γυρω στο 4ωρο....και το θεωρω υπερβολικα πολυ χρονο...

Σε ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.πιστευω να γραφω στη σωστη θεση το μυνημα μου.αγορασα το κινητο 28/12.στις 5/1 το παω στην wind λογω του οταν μιλουσα ο συνομιλητης μου ακουγε την φωνη του 2 φορες,ακουγε θορυβους και διαφορα σε σημειο να μην ειναι δυνατη η επικοινωνια λογω θορυβων ενω ημουνα στο σπιτι χωρις να ακουγεται κανεις θορυβος.το παραλαμβανω στις 28/1 αφου το κανανε επαναπρογραμματισμο λενε.ετσι εγραφε το χαρτι που μου στειλανε.στις 29/1 παλι πισω γιατι δεν ειχε αλλαξει κατι ως προς την ποιοτητα της συνομιλας.στις 26/2 το παιρνω παλι στα χερια μου με το δελτιο της επισκευης να αναφερει αλλαγη πλακετας.αλλα παλι τα ιδια.τηλεφωνο δεν εχω.τι να κανω μπορει καποιος να μου πει?δεν σπαει κιολας οταν το κοπαναω!2 μηνες χωρις τηλεφωνο !
Link to comment
Share on other sites

τωρα για το σπασιμο δεν ξερω... ειναι ανθεκτικο τοσο πολυ οσο λενε τελικα??? Μηπως να το πηγαινες σε κανενα επισημο σερβις?? και οχι στην wind? ;)
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου ο φακος δεν ανοιγει εαν δεν το ξεκλειδωσεις πρωτα...

 

Αυτο με το ανοιγμα του φακου χωρις να ξεκλειδωνει πρωτα το πληκτρολογιο ενταξει

ειναι τεραστια μ@λ@κι@ και φυσικα τα χω παρει στο κρανος. Εχει συμβει ηδη 2 φορες

και αν δεν το τσεκαρω και το αφησω στην τσεπη, καποια στιγμη θα αδειασει ολη η

μπαταρια :mad: .

Εισαι σιγουρος αγαπητε, πως στο δικο σου δεν αναβει ο φακος, αν πρωτα δεν

ξεκλειδωσει το πληκτρολογιο;

Θελω σε παρακαλω να το τσεκαρεις ξανα και εσυ και οι υπολοιποι κατοχοι, γιατι θα

κανω ντου στη Samsung και πρεπει να εχω επιχειρηματα. Πρεπει λοιπον να μαθουμε

τι firmware τρεχει στο δικο σου που δεν αναβει ο φακος. Για να το δεις αυτο, σε

κατασταση αναμονης και με ξεκλειδωτο πληκτρ/γιο, πατας τα εξης πληκτρα :

*#1234# Ποσταρισε σε παρακαλω την version που σου γραφει μπας και βγαλουμε

ακρη.

Το δικο μου τρεχει την παρακατω version: (SW VER) B2710XXJI4

(CSC VER) B2710OXCJI2

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το ανοιγμα του φακου χωρις να ξεκλειδωνει πρωτα το πληκτρολογιο ενταξει

ειναι τεραστια μ@λ@κι@ και φυσικα τα χω παρει στο κρανος. Εχει συμβει ηδη 2 φορες

και αν δεν το τσεκαρω και το αφησω στην τσεπη, καποια στιγμη θα αδειασει ολη η

μπαταρια :mad: .

Εισαι σιγουρος αγαπητε, πως στο δικο σου δεν αναβει ο φακος, αν πρωτα δεν

ξεκλειδωσει το πληκτρολογιο;

Θελω σε παρακαλω να το τσεκαρεις ξανα και εσυ και οι υπολοιποι κατοχοι, γιατι θα

κανω ντου στη Samsung και πρεπει να εχω επιχειρηματα. Πρεπει λοιπον να μαθουμε

τι firmware τρεχει στο δικο σου που δεν αναβει ο φακος. Για να το δεις αυτο, σε

κατασταση αναμονης και με ξεκλειδωτο πληκτρ/γιο, πατας τα εξης πληκτρα :

*#1234# Ποσταρισε σε παρακαλω την version που σου γραφει μπας και βγαλουμε

ακρη.

Το δικο μου τρεχει την παρακατω version: (SW VER) B2710XXJI4

(CSC VER) B2710OXCJI2

 

Εγώ πάντως πριν 2 βδομάδες περίπου είχα αναβαθμιστεί στην τελευταία έκδοση (SW B2710XXJK1 CSC B2710OXCJJ4) πιστεύοντας ότι ο φίλος είχε πιο κανούργια η οποία διόρθωνε το θέμα αλλά και πάλι ανάβει και κλειδωμένο.

Edited by thetoday7
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πριν 2 βδομάδες περίπου είχα αναβαθμιστεί στην τελευταία έκδοση (SW B2710XXJK1 CSC B2710OXCJJ4) πιστεύοντας ότι ο φίλος είχε πιο κανούργια η οποία διόρθωνε το θέμα αλλά και πάλι ανάβει και κλειδωμένο.

 

Τι ακριβως παιζει με τα firmware updates των Samsung;

Πως, απο που, μπορουμε να το κανουμε;

Παλια ειχα SonyEricsson και γινοντουσαν ολα τι ωραια απ τους server τους.! Δεν

βρηκα κατι αναλογο στο site της Samsung εκτος απ το kies. Γινεται με αυτο; Μπα ε;

Πρεπει οπωσδηποτε να μας πει ο φιλος που δεν του αναβει με κλειδωμα, το firmware

που τρεχει η συσκευη του, μπας και το βρουμε και το περασουμε.

Να ναι κανενα παλιοτερο αραγε και στις νεοτερες version το αφαιρεσαν; Τοσο μ..κες

ειναι;

Και αντε και πες το βρηκαμε.! Και αν εχει τιποτα αλλα bugs και την πατησουμε αλλοιως;

Μαλλον θα τους παρω κανα τηλ αυριο στη Samsung να δω τι θα μου πουνε.........

 

Και το πιο πιθανο ειναι να μου πουν καμια χοντραδα (αν δωσει η μαμα Samsung καποιο update που το διορθωνει θα σας ενημερωσουμε κυριε) και τετοια καταλαβατε.!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι με βολευει αυτο... να αναβει ο φακος με κλειδωμενο πληκτρολογιο..... Αλλου ειναι το δικο μου προβλημα... Τις σκονες, βρωμιες που μαζευει το ηχειο που ακουμε τον συνομιλιτη μας πως τις βγαζουμε? με καμια ηλεκρικη σκουπα?? χαχαχα

Παντως γενικα εαν εξαιρεσουμε την βυθιση του εξ'ολοκληρου σε νερο για ωρα και ισως την αντοχη του στα πεσιματα (φαινονται κατι χτυπηματα απο τα πεσιματα που εχει φαει τα οποια δεν ειναι και πολλα...) ειναι οτι λεει.... :)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου την σπάει που για να το ξεκλειδώσω, πρέπει να πατήσω 2 φορές το *. Φαντάζομαι, ότι έτσι είναι σε όλα ε?
Link to comment
Share on other sites

Και η φωτεινότητα της οθόνης, είναι λίγη όταν έχει πολύ ήλιο ή μου φαίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Θα χρησιμοποιησουμε 2 προγραμματα:

1) Τrekbuddy http://www.trekbuddy.net/releases/1.0.8/index.html <-standard (Nokia S40, SonyEricsson, Siemens, Samsung, ...)

2) Mobile Atlas Creator http://mobac.dnsalias.org/

 

 

Μετεφερουμε το jar στην μνημη του κινητού μας και το κανουμε install. Με το Mobile Atlas Creator θα δημιουργήσουμε τους χάρτες για το Τrekbuddy.

 

Δημιουργία χαρτών - Mobile Atlas Creator

Πρώτα διαλέγουμε την περιοχή που μας ενδιαφέρει. Με την ροδελλα έχουμε zoom in/out, με το δεξί κάνουμε pan και με το αριστερό πατημένο διαλέγουμε περιοχή.

1 Διαλέγουμε το είδος του χάρτη που θέλουμε. Προσωπικά με βολεύει παρά πολλή ο Google Tarrain

2 Διαλέγουμε το zoom του χάρτη. Όσο πιο μεγάλο το zoom τόσο πιο πολλές λεπτομέρειες θα φαίνονται αλλά και το αρχεία θα είναι πολλή μεγάλο

3 Γράφουμε ενα σχετικό όνομα για τον χάρτη και πατάμε Add selection

4 Διαλέγουμε το treckbuddy untared arlas

5 create atlas

 

Περιμένουμε μέχρι το προγραμα να δημιουργήσει τον χαρτη. Μολις τον δημιουργήσει τον μεταφέρουμε ολο τον φάκελο στην κάρτα μνήμης στον φάκελο trekbuddy/maps

 

φιλε μου πολυ χρησιμες οι πληροφιριες σου....

 

να σε ρωτησω, οταν επιλεγεις το ζοομ επιλεγεισ πολλες τιμες (π.χ. 1,2,3,....15) η επιλεγεις μονο μια τιμη για το ποσο ζοομ να κανει (π.χ. 15.)?

 

επισης ποια τιμη ζοομ ειναι για σενα η πιο καλη επιλογη(τι χρησιμοποιεις εσυ) για να ειναι ευαναγνωστος ο χαρτης.... γιατι κανει αρκετη ωρα να τους φτιαξει το προγραμμα ωστε να κανω δοκιμες....

 

 

ευχαριστω

http://briefcase.pathfinder.gr/download/532490/t-panoramix2.jpg Ο Panoramix μίλησε !
Link to comment
Share on other sites

Επιδη το θεμα της ενεργοποιησης του φακου, παρα την θεληση μου (με κλειδωμενο πληκτρολογιο) μεσα στη τσεπη μου, με καιει και με εκνευριζει αφανταστα, απεστειλα ενα mail στην Samsung και σας το παραθετω παρακατω αυτουσιο.!

Νομιζω οτι αφορα πολλους και αν ποτε λαβω απαντηση, θα την δημοσιευσω επισης αυτουσια......

 

 

Γεια σας.

Αγόρασα πριν μερικές μέρες το Samsung GT-B2710 από κατάστημα της Wind, της οποίας είμαι συνδρομητής. Έχω ένα σοβαρό, κατά τη γνώμη μου πρόβλημα το οποίο δεν οφείλεται σε κακή χρήση η υπαιτιότητα δική μου, αλλά σε κακό σχεδιασμό της συσκευής και του λογισμικού που φέρει.

Πριν αναφερθώ στο πρόβλημα, θα ήταν χρήσιμο να αναφέρω πως η συσκευή τρέχει την εξής Firmware Version: (SW VER) B2710XXJI4

(CSC VER) B2710OXCJI2.

Στο πρόβλημα τώρα. Επέλεξα αυτή την συσκευή για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ανθεκτικότητας που προσφέρει σε υγρασία, σκόνη, χτυπήματα, αλλά και για την μεγάλη χωρητικότητα της μπαταρίας (μεγάλη διάρκεια).

Ο λόγος που την επέλεξα είναι η ενασχόληση μου με την ορειβασία- πεζοπορία. Στις κατά καιρούς, δύσκολες συνθήκες που μπορεί να συναντήσει κανείς στο βουνό, μια τέτοια συσκευή στην τσέπη θα μπορούσε να του σώσει ακόμη και τη ζωή.! Και φαίνεται πως αυτή η συσκευή μπορεί πράγματι να ανταπεξέλθει στα δύσκολα, σε σχέση πάντα με μια απλή (λιγότερο ανθεκτική) συσκευή.!

Μια λοιπόν από τις πολύ χρήσιμες λειτουργίες αυτής της συσκευής, είναι και αυτή του φακού. Αφού στο πάνω μέρος της φέρει λυχνία LED και στο πλάι το κουμπί ενεργοποίησης της.........

Και εδώ ακριβώς είναι το πρόβλημα.!! Δυστυχώς, ο φακός ενεργοποιείτε ακόμη και όταν το πληκτρολόγιο της συσκευής είναι κλειδωμένο. Ενώ κανένα άλλο πλήκτρο δεν μπορεί να είναι ενεργό μετά το κλείδωμα, ο φακός μπορεί.!! Και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να πατιέται το μπουτόν μέσα στην τσέπη, μιας και είναι ιδιαίτερα μαλακό στην πίεση, να ανάβει ο φακός και φυσικά η συσκευή να χάνει πολύτιμη ενέργεια, η και να μένει τελείως από μπαταρία..!!

Αν δεν το έχει ο χρήστης στο νου του δηλαδή, πως μπορεί να πατήθηκε το μπουτόν ενεργοποίησης του φακού, μέσα στην τσέπη του, παρά την θέληση του, είναι σίγουρο πως θα μείνει από μπαταρία..!! Κάτι το οποίο θα μπορούσε να είναι τραγικό για κάποιον που για οποιονδήποτε λόγο, βρέθηκε σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης στη φύση και χρειάστηκε το κινητό του για να καλέσει σε βοήθεια..!!

Αναρωτιέμαι λοιπόν τα εξής και είναι αυτά για τα οποία θα ήθελα έγκυρες και υπεύθυνες απαντήσεις.

1) Έτσι σχεδίασε η Samsung το τηλέφωνο και αποφάσισε πως θέλει να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο, η πρόκειται για Bug του λειτουργικού;

Αν όντως θέλει να δουλεύει έτσι, πρόκειται για φανερή ανοησία ακόμη και αν το έκανε για λόγους ευχρηστίας (για άμεση ενεργοποίηση του φακού σε ξαφνικό σκοτάδι π.χ). Αν το ήθελε αυτό, θα έπρεπε να είχε το μπουτόν είτε σε κάποια εσοχή, είτε να ήταν ιδιαίτερα σκληρό στην πίεση, για να αποφευχθεί η ακούσια ενεργοποίηση του. Υπάρχουν και άλλες συσκευές στη αγορά που φέρουν φακό. Καμία δεν επιτρέπει την ενεργοποίηση του με κλειδωμένο πληκτρολόγιο. Θέλησε η Samsung να διαφοροποιηθεί η να πρωτοτυπήσει;

2) Αν πρόκειται για Bug, για δυσλειτουργία η λάθος κατά τον προγραμματισμό του λογισμικού δηλαδή, υπάρχει η πρόκειται να υπάρξει Firmware Update που να το διορθώνει;

Οι πληροφορίες που έλαβα από το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών ήταν συγκεχυμένες για το θέμα.

3) Σε περίπτωση που η Samsung δεν θέλει, δεν μπορεί, η οτιδήποτε άλλο, να ασχοληθεί με αυτό το (σοβαρό) θέμα και να δώσει Update που να το διορθώνει, μπορεί να τροποποιηθεί το τρέχων λογισμικό από τους τεχνικούς κάποιου επίσημου service, έτσι ώστε να αποτρέπεται η ενεργοποίηση του φακού μέσα στην τσέπη μου;

 

Θα χαρώ πολύ να με ενημερώσετε το συντομότερο δυνατόν.

 

Φιλικά ΓΙΑΝΝΗΣ

 

Sorry για το τεραστιο post :X

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε Άν και Τί θα σου απαντήσουν.

Μπράβο για την πρωτοβουλία. Είναι όντως σπαστικό, απο την άλλη είναι και σπαστικό το ξεκλείδωμα του πληκτρολογίου της συγκεκριμένης συσκευής. Δεν ξέρω ποιό απο το δύο είναι τελικά....σπαστικότερο :p

Link to comment
Share on other sites

Και ιδου η επισημη απαντηση της μαμας Samsung:

 

 

Αγαπητέ κύριε Τάδε

 

 

 

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electonics Hellas!

 

 

 

 

Σχετικά με το αίτημα σας, σας παραθέτουμε τα παρακάτω,

 

 

 

 

Η λειτουργία της συσκεύης είναι τέτοια ώστε ανα πάσα στιγμή να υπάρχει δυνατότητα ενεργοποίησης του φακού, αυτό που μπορούμε να σας προτείνουμε ως η πιό πρακτική λύση θα ήταν να προμηθευτείτε μια θήκη για τη συσκεύη σας ώστε να βεβαιωθείτε πως το πλήκτρο ενεργοποίησης του φακού δεν θα πατηθεί παρά μόνο μετά απο δική σας πρωτοβουλία.

 

 

Για περαιτέρω πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζι μας τηλεφωνικώς,

 

απο Δευτέρα εως Παρασκευή, απο τις 09:00 – 18:00, στα παρακάτω τηλέφωνα:

 

 

 

 

-Από σταθερό 80111-SAMSUNG (80111 7267864), αστική χρέωση

 

Δεν μπορω να πω παντως......ταχυτατη εξυπηρετηση. Σε 12 ωρες μου εδωσαν αυτη την ανοητη απαντηση :lol: .

Λες και μεσα στην θηκη δεν θα πατιεται το μπουτον.! Με το που το βαλω θα αναψει :p . Τι να τους πεις τωρα.........

Βρε μπας και ακουει εκεινο το παλικαρι, που ελεγε πως στο δικο του δεν αναβε ο φακος χωρις ξεκλειδωμα; Πως θα γινει να τον βρουμε αραγε;

Και μηπως μπορει καποιος να μου πει πως και αν μπορω, να κανω μονος μου update;

Γινεται με αυτο το ρημαδι το Kies; Αν μου πειτε ναι θα τρελαθω, γιατι εχω κανει τα παντα και δεν αναγνωριζει το τηλεφωνο.

Ολο Συνδεση........... γραφει και μενει εκει :mad: .

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, εγώ έτσι το έκανα. Μήπως έχεις Windows 7? Το λέω γιατί με τα 7 υπάρχει όντως ένα θέμα. Κι εγώ με xp το έκανα στο τέλος. Edited by thetoday7
Link to comment
Share on other sites

Ωραία απάντηση πάντως.

 

Σχετικά με το update, ένακα κανονικά μέσω Kies και windows XP.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, εγώ έτσι το έκανα. Μήπως έχεις Windows 7? Το λέω γιατί με τα 7 υπάρχει όντως ένα θέμα. Κι εγώ με xp το έκανα στο τέλος.

 

Ναι που να παρει, Win 7 εχω. Τι διαολο θελει αραγε; Προφανως κατι με τους drivers θα παιζει. Παντως στο site της Samsung λεει πως τρεχει και σε 7.

Γ@μω την υποστηριξη τους γ@μω :X .

Ευχαριστω παιδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ξέρω ότι το post μου ειναι λιγο εκτος θεματος αλλα δεν υπαρχει καποιο θεμα γι'αυτο το μοντελο της samsung,που κατα βαση πιστευω ειναι ο αντικαταστατης του B2100 καθως ειναι πιο απλο απο το Β2710 και με πολυ πιο μεγαλης χωρητικοτητας μπαταρια(2100 mah αν θυμαμαι καλα).Και δεν πρεπει να εχει προβληματα οπως το Β2710 π.χ. αναβει ο φακος,κτλ...

Ειναι και στην μιση τιμη!!!Σας ευχαριστω για την υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγώ έχω το b2710, αλλά αν ήμουν στην θέση σου, θα έπαιρνα το e2370, αν αναζητούσα ένα αδιάβροχο, ανθεκτικό κινητό με μεγάλη αυτονομία και φακό. Έχει και μικρότερο σαρ. Όταν πήρα το δικό μου δυστυχώς, δεν το ήξερα το e2370.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το b2710, αλλά αν ήμουν στην θέση σου, θα έπαιρνα το e2370, αν αναζητούσα ένα αδιάβροχο, ανθεκτικό κινητό με μεγάλη αυτονομία και φακό. Έχει και μικρότερο σαρ. Όταν πήρα το δικό μου δυστυχώς, δεν το ήξερα το e2370.

 

το απόγευμα θα πάω να το πάρω και θα αποφασίσω εκείνη τη στιγμή

σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το έχει τελικά και ένας συνάδελφος και κάναμε ένα τεστ το βάλαμε σε ποτήρι με νερό και δεν πέρασε σταγόνα.

 

όντως για να ανοίξει ο φακός πρέπει να το ξεκλειδώσεις το κινητό είναι λίγο μεγάλο αλλά κατά τα άλλα μια χαρά μου φάνηκε.

και από όσο μου είπε οτι του έχει ξαναπέσει σε νερό και όλα καλά και ότι η μπαταρία του κρατάει παραπάνω από εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung B2710

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...