Jump to content

Samsung B2710


tsoukou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το έχει τελικά και ένας συνάδελφος και κάναμε ένα τεστ το βάλαμε σε ποτήρι με νερό και δεν πέρασε σταγόνα.

 

όντως για να ανοίξει ο φακός πρέπει να το ξεκλειδώσεις το κινητό είναι λίγο μεγάλο αλλά κατά τα άλλα μια χαρά μου φάνηκε.

και από όσο μου είπε οτι του έχει ξαναπέσει σε νερό και όλα καλά και ότι η μπαταρία του κρατάει παραπάνω από εβδομάδα

 

Σε χαρακτηριστικά, είναι κατώτερο του Β2710, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε χαρακτηριστικά, είναι κατώτερο του Β2710, σωστά?

 

το Β2710 είναι που έχει ο συνάδελφος και αυτό θα πάρω τελικά το 2370 είναι κατώτερο σε χαρακτηριστικά

Link to comment
Share on other sites

το Β2710 είναι που έχει ο συνάδελφος και αυτό θα πάρω τελικά το 2370 είναι κατώτερο σε χαρακτηριστικά

 

το έχει τελικά και ένας συνάδελφος και κάναμε ένα τεστ το βάλαμε σε ποτήρι με νερό και δεν πέρασε σταγόνα.

 

όντως για να ανοίξει ο φακός πρέπει να το ξεκλειδώσεις το κινητό είναι λίγο μεγάλο αλλά κατά τα άλλα μια χαρά μου φάνηκε.

και από όσο μου είπε οτι του έχει ξαναπέσει σε νερό και όλα καλά και ότι η μπαταρία του κρατάει παραπάνω από εβδομάδα

 

 

Τότε, κάπου μπερδευτήκαμε. Στο Β2710, ο φακός τίθεται σε λειτουργία και χωρίς να ξεκλειδώσεις το πληκτρολόγιο, και γι'αυτο, προβληματίστηκε ο προηγούμενος φίλος και έστειλε email στην Samsung.

Edited by sakissalonika
Link to comment
Share on other sites

Τότε, κάπου μπερφευτήκαμε. Στο Β2710, ο φακός τίθεται σε λειτουργία και χωρίς να ξεκλειδώσεις το πληκτρολόγιο, και γι'αυτο, προβληματίστηκε ο προηγούμενος φίλος και έστειλε email στην Samsung.

 

Ακριβως..!!

Και γι αυτο θα ηθελα να πεις στον συναδελφο, αγαπητε GTSE, αν δεις αυτο το μηνυμα,

να μας πει πιο firmware τρεχει η συσκευη του και να μας το ποσταρεις ακριβως οπως

το βλεπεις στην οθονη σε παρακαλω.

Για να το δεις αυτο, σε κατασταση αναμονης και με ξεκλειδωτο πληκτρ/γιο, πατας τα εξης πληκτρα :

*#1234#

Θα βοηθησει πολυ αυτο ολους οσους εχουν προβλημα με το αναμα του φακου χωρις

την θεληση τους. Αν ξερουμε πια firmware version ειναι, μπορει να την βρουμε ισως

στο net, να την περασουμε και να ησυχασουμε απ αυτη την ανοησια των Κορεατων.!

 

Εισαι σιγουρος ομως πως δεν αναβει ο φακος αν δεν ξεκλειδωθει το πληκτρ/γιο;

Θα χαρουμε πολυ να μας απαντησεις :D

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε αδεια αδεια τωρα την αλλη εβδομαδα θα μαθω το κακο ειανι οτι το μαγαζι δεν ειχε φέρει και αυτό που παραγγειλα για να το δω οποτε από την αλλη εβδομαδα θα σας εχω νεα απο 2 κινητα ελπιζω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια το πηρα και εγω σημερα και τωρα πηρα 2 φιλους και εμενα απο πολυ βαθος λες και μιαω μεσα απο πηγαδι ξερετε τι φταιει?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς, αν σε αυτό το κινητό μπορούμε να εγκαταστήσουμε καμια εφαρμογή άλλη αν όχι την ίδια, με το Advanced Call Manager. Εϊναι εφαρμογή που την είχα σε Nokia E71 και την χρησιμοποιούσα καθημερινά, για να επιλέγω ποιές επαφές μου θέλω να χτυπάνε και ποιές όχι.

Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει please?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρα και εγω σημερα και τωρα πηρα 2 φιλους και εμενα απο πολυ βαθος λες και μιαω μεσα απο πηγαδι ξερετε τι φταιει?

 

Για ξαναδοκιμασε να μιλησεις με καποιον, μηπως εφταιγε το σημα ή κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρα και εγω σημερα και τωρα πηρα 2 φιλους και εμενα απο πολυ βαθος λες και μιαω μεσα απο πηγαδι ξερετε τι φταιει?

 

παιδια καλησπερα.πιστευω να γραφω στη σωστη θεση το μυνημα μου.αγορασα το κινητο 28/12.στις 5/1 το παω στην wind λογω του οταν μιλουσα ο συνομιλητης μου ακουγε την φωνη του 2 φορες,ακουγε θορυβους και διαφορα σε σημειο να μην ειναι δυνατη η επικοινωνια λογω θορυβων ενω ημουνα στο σπιτι χωρις να ακουγεται κανεις θορυβος.το παραλαμβανω στις 28/1 αφου το κανανε επαναπρογραμματισμο λενε.ετσι εγραφε το χαρτι που μου στειλανε.στις 29/1 παλι πισω γιατι δεν ειχε αλλαξει κατι ως προς την ποιοτητα της συνομιλας.στις 26/2 το παιρνω παλι στα χερια μου με το δελτιο της επισκευης να αναφερει αλλαγη πλακετας.αλλα παλι τα ιδια.τηλεφωνο δεν εχω.τι να κανω μπορει καποιος να μου πει?δεν σπαει κιολας οταν το κοπαναω!2 μηνες χωρις τηλεφωνο !

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς, αν σε αυτό το κινητό μπορούμε να εγκαταστήσουμε καμια εφαρμογή άλλη αν όχι την ίδια, με το Advanced Call Manager. Εϊναι εφαρμογή που την είχα σε Nokia E71 και την χρησιμοποιούσα καθημερινά, για να επιλέγω ποιές επαφές μου θέλω να χτυπάνε και ποιές όχι.

Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει please?

 

Ευχαριστώ

 

 

Καμιά ιδέα κάποιος? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως..!!

Και γι αυτο θα ηθελα να πεις στον συναδελφο, αγαπητε GTSE, αν δεις αυτο το μηνυμα,

να μας πει πιο firmware τρεχει η συσκευη του και να μας το ποσταρεις ακριβως οπως

το βλεπεις στην οθονη σε παρακαλω.

Για να το δεις αυτο, σε κατασταση αναμονης και με ξεκλειδωτο πληκτρ/γιο, πατας τα εξης πληκτρα :

*#1234#

Θα βοηθησει πολυ αυτο ολους οσους εχουν προβλημα με το αναμα του φακου χωρις

την θεληση τους. Αν ξερουμε πια firmware version ειναι, μπορει να την βρουμε ισως

στο net, να την περασουμε και να ησυχασουμε απ αυτη την ανοησια των Κορεατων.!

 

Εισαι σιγουρος ομως πως δεν αναβει ο φακος αν δεν ξεκλειδωθει το πληκτρ/γιο;

Θα χαρουμε πολυ να μας απαντησεις :D

 

Μόλις το πηρα ο φακος ανάβει μόνο εάν το ξεκλειδωσης

Sw version b2710xxji4

.sc version b2710xcji2

 

Πάντως πρώτες εντυπώσεις θετικές

 

Τελικά ανάβει και με κλειδωμένο πληκτρολόγιο

 

 

Όλα αυτά που θες βρίσκονται εδώ. Η διαδικασία είναι ιδιαίτερα απλή, αλλά χρειάζεται προσοχή. Αρχικά μπορείς να δεις τι σου προσφέρει (features) και στην συνέχεια έχει κάποιες οδηγίες που θα σε βοηθήσουν. Την κατεβάζεις από το 2ο ποστ (κατέβασε την v8 NON-OC και βάλτη και μετά την v8.1 που μπαίνει με ένα διαφορετικό τρόπο). Μόλις την φλασάρεις και εντοπίσεις πρόβλημα ή έχεις απορία για κάτι δες εδώ, και αν δεν σε καλύψει ρωτάς εδώ :) Καλό φλασάρισμα.

 

Ευχαριστώ, μελετάω πυρετωδώς.

 

Νομίζω ότι όλα πήγαν καλά.

Ελληνικά δεν υπάρχουν απ' ότι είδα πέρα από το πληκτρολόγιο της samsung (δεν με πειράζει)

Οδηγίες για να περάσω την έκδοση 8,1 που θα βρω; Το αρχείο το βρήκα στο πιο πάνω λινκ.

Επίσης υπάρχει αδυναμία συγχρονισμού με τις επαφές στο gmail. Η εφαρμογή κρασάρει στην έκδοση 8.0... Τι πρέπει να κάνω;

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε gtse.!!

 

από όσο είδα στο site της samsung υπάρχουν 3 firmware update και 3 software update

 

http://www.samsung.com/gr/function/search/espsearchResult.do?keywords=b2710&input_keyword=b2710

http://www.samsung.com/gr/function/search/espsearchResult.do?keywords=b2710&input_keyword=b2710

 

θα δοκιμάσω να συνδέσω το κινητό στο pc θα κατεβάσω και το πρόγραμμα για να δω εάν είναι νεώτερα από αυτό που έχει το δικό μου και θα ενημερώσω

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

από όσο είδα στο site της samsung υπάρχουν 3 firmware update και 3 software update

 

http://www.samsung.com/gr/function/search/espsearchResult.do?keywords=b2710&input_keyword=b2710

http://www.samsung.com/gr/function/search/espsearchResult.do?keywords=b2710&input_keyword=b2710

 

θα δοκιμάσω να συνδέσω το κινητό στο pc θα κατεβάσω και το πρόγραμμα για να δω εάν είναι νεώτερα από αυτό που έχει το δικό μου και θα ενημερώσω

 

Αγαπητε gtse ευχαριστουμε για την οποια βοηθεια προσφερεις με τις πληροφοριες σου. Νομιζω πως τα εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα ομως και προκειμενου να βγει ως παραπληροφορηση αυτη η προσφορα σου, ας ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγμματα......

 

Firmware update και Software update ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα. Αφορα την αναβαθμιση του λειτουργικου της συσκευης (ειτε για επιλυση προβληματων, ειτε για προσθηκη νεων δυνατοτητων), μεσω ενημερωμενης εκδοσης που αντλει η συσκευη απο τους servers της

Samsung οταν την εχουμε συνδεσει με καλωδιο στο PC και τρεξουμε το Kies. Αν υπαρχει νεοτερη version απ αυτη που τρεχει το τηλεφωνο μας, το ανιχνεύει το Kies και μας προτεινει να το αναβαθμίσουμε.

Στις περισσσοτερες των περιπτωσεων, καλο θα κανει στην συσκευη μας μια τετοιου ειδους επισημη αναβαθμιση. Προβληματα, ειναι περισσοτερο πιθανο να δημιουργηθούν οταν θελησει κανεις να τρεξει ανεπισημη-τροποποιημενη version (για τους λογους του ο καθενας),

οπου συνήθως βρισκει σε διαφορα sites.

Δεν ειναι δεδομενο πως θα συμβει κατι κακο και θα χαλασει η συσκευη του π.χ αν το κανει. Μαλιστα σε ορισμενες περιπτωσεις ειναι και μονοδρομος αν θελει για παραδειγμα να κανει Debranding για να αφαιρεσει τις ενοχλητικές συντομευσεις-τροποποιησεις-κλειδωματα που βαζουν οι διαφοροι παροχοι ανα τον κοσμο στο λειτουργικο.

Αν ακολολουθησει κανεις τις ακριβεις οδηγιες που δεινει ο δημιουργός τους, ειναι εξαιρετικα σπανιο να παει κατι στραβα και να καταστραφει η να χρειαστει να παει σε service την συσκευη του. Αλλωστε ακριβως το ιδιο μπορει να συμβει και με καποια επισημη version.!

Μια τετοια ανεπισημη Version ψαχνω και εγω λοιπον, που να εχει αυτην την πολυ απλη τροποποιηση.......Να μην αναβει ο γ@μ...νος ο φακος οταν το βαζω στην τσεπη.

Γιατι απ οτι φαινεται η Samsung δεν το θεωρει bug αυτο (δυσλειτουργία η κακο προγραμματισμο αλλοιως), αλλα θελει η συσκευη να δουλευει με αυτον τον τροπο.! Και παρολο το κραξιμο που εχει φαει απο δεκαδες χρηστες της συσκευης, μεχρι το πριν ενος μηνου update, δεν ειχε κανει καμια αλλαγη σε αυτο το θεμα.

Ας ελπισουμε οτι σε καποιο επομενο θα το κανει. Η να βρεθει ενας προγραμματιστης επιτελους να το "χακεψει" να ησυχασουμε :D

Τιποτα μεχρι στιγμης παντως.

Και να προσθεσω πως επιτελους ξυπνησαν και το διορθωσαν στο site τους: Για να κανεις firmware-software update μεσω Kies, ειναι δυνατον μονο μεσω Microsoft Windows 2000, Windows XP ή Windows Vista. Οσοι εχουν Win 7 απλα ξεχαστε το.

 

Συγνωμη για το τεραστιο post. Πολυλογια μ επιασε :X

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε gtse ευχαριστουμε για την οποια βοηθεια προσφερεις με τις πληροφοριες σου. Νομιζω πως τα εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα ομως και προκειμενου να βγει ως παραπληροφορηση αυτη η προσφορα σου, ας ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγμματα......

 

Firmware update και Software update ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα. Αφορα την αναβαθμιση του λειτουργικου της συσκευης (ειτε για επιλυση προβληματων, ειτε για προσθηκη νεων δυνατοτητων), μεσω ενημερωμενης εκδοσης που αντλει η συσκευη απο τους servers της

Samsung οταν την εχουμε συνδεσει με καλωδιο στο PC και τρεξουμε το Kies. Αν υπαρχει νεοτερη version απ αυτη που τρεχει το τηλεφωνο μας, το ανιχνεύει το Kies και μας προτεινει να το αναβαθμίσουμε.

Στις περισσσοτερες των περιπτωσεων, καλο θα κανει στην συσκευη μας μια τετοιου ειδους επισημη αναβαθμιση. Προβληματα, ειναι περισσοτερο πιθανο να δημιουργηθούν οταν θελησει κανεις να τρεξει ανεπισημη-τροποποιημενη version (για τους λογους του ο καθενας),

οπου συνήθως βρισκει σε διαφορα sites.

Δεν ειναι δεδομενο πως θα συμβει κατι κακο και θα χαλασει η συσκευη του π.χ αν το κανει. Μαλιστα σε ορισμενες περιπτωσεις ειναι και μονοδρομος αν θελει για παραδειγμα να κανει Debranding για να αφαιρεσει τις ενοχλητικές συντομευσεις-τροποποιησεις-κλειδωματα που βαζουν οι διαφοροι παροχοι ανα τον κοσμο στο λειτουργικο.

Αν ακολολουθησει κανεις τις ακριβεις οδηγιες που δεινει ο δημιουργός τους, ειναι εξαιρετικα σπανιο να παει κατι στραβα και να καταστραφει η να χρειαστει να παει σε service την συσκευη του. Αλλωστε ακριβως το ιδιο μπορει να συμβει και με καποια επισημη version.!

Μια τετοια ανεπισημη Version ψαχνω και εγω λοιπον, που να εχει αυτην την πολυ απλη τροποποιηση.......Να μην αναβει ο γ@μ...νος ο φακος οταν το βαζω στην τσεπη.

Γιατι απ οτι φαινεται η Samsung δεν το θεωρει bug αυτο (δυσλειτουργία η κακο προγραμματισμο αλλοιως), αλλα θελει η συσκευη να δουλευει με αυτον τον τροπο.! Και παρολο το κραξιμο που εχει φαει απο δεκαδες χρηστες της συσκευης, μεχρι το πριν ενος μηνου update, δεν ειχε κανει καμια αλλαγη σε αυτο το θεμα.

Ας ελπισουμε οτι σε καποιο επομενο θα το κανει. Η να βρεθει ενας προγραμματιστης επιτελους να το "χακεψει" να ησυχασουμε :D

Τιποτα μεχρι στιγμης παντως.

Και να προσθεσω πως επιτελους ξυπνησαν και το διορθωσαν στο site τους: Για να κανεις firmware-software update μεσω Kies, ειναι δυνατον μονο μεσω Microsoft Windows 2000, Windows XP ή Windows Vista. Οσοι εχουν Win 7 απλα ξεχαστε το.

 

Συγνωμη για το τεραστιο post. Πολυλογια μ επιασε :X

 

απο οσο μου λεει η εφαρμογη kies εχω το τελευταιο version.

 

 

τωρα το firmware με το software μπορει να ειναι και διαφορετικα μην το δενεις και κομπο οτι ειναι και ξεχωριστα στο λεω λογω εμπειριας.

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επιτελους..!! Η τελευταια version του Kies που κατεβασα απ το site της Sansung, εγκαθισταται και τρεχει κανονικα στα Win 7 :D

Ξυπνησαν μαλλον......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας και καλο καλοκαιρι να χουμε,

χτες το τσιμπησα αυτο γιατι παω προς τα πισω στα κινητα μιας και εχω καρτα και δεν εχω 3g ια και τετοια κολπα . τουλαχιστον ειπα να το ευχαριστηθω απο αποψη αντοχης(νερα σε καφετεριες,πεσιματα και μαλ****ς :)

εβαλα kies κτλ. και ειδα οτι εχω τα εξης

SW VER

B2710XXJK1

CSC VER

B2710OXCJJ4 (XEZ)

και φυσικα γραφει οτι δεν υπαρχει νεο update :(

SAMSUNG GT-B2710

SW VER

B2710BOJL1

CSC VER

B2710TMOJL1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω παλι εχω ενα αλλο προβληματακι... Οσο αφορα την ακυρωση θορυβων... οταν ειμαι πανω στο ποδηλατο και παω να μιλησω δεν με ακουνε.... λογω του καποιου αερα που υπαρχει... Και σκεφτομαι μηπως ειναι κανενα προβλημα του λογισμικου... επιδη λογικα αυτο την κανει... (το προηγουμενο μοντελο ειχε και ξεχωριστο μικροφωνο....μαλλον ηταν καλυτερο?) Ειναι λογικο κατι τετοιο? δηλαδη να μην αφαιρει τον ηχο απο τον αερα...

Καθως επισης και μερικες φορες που το τηλεφωνο βρεχεται δεν με ακουνε και καθολου... μετα απο μια επαννεκινηση ολα καλα...

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων ;)

 

Το Kies μάλλον λέει κάτι εντελώς διαφορετικό "This version of the device cannot be updated", έχει όμως το ίδιο αποτέλεσμα, κανένα update για ενημέρωση.

 

ειπα να κανω και εγω μια αναβαθμιση λογισμικου... ομως μου βγαζει το ιδιο μηνυμα (στα ελληνικα :rolleyes: )

Τι κανουμε εδω??

Edited by sakiss
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Επιδη το θεμα της ενεργοποιησης του φακου, παρα την θεληση μου (με κλειδωμενο πληκτρολογιο) μεσα στη τσεπη μου, με καιει και με εκνευριζει αφανταστα, απεστειλα ενα mail στην Samsung και σας το παραθετω παρακατω αυτουσιο.!

Νομιζω οτι αφορα πολλους και αν ποτε λαβω απαντηση, θα την δημοσιευσω επισης αυτουσια......

 

 

Γεια σας.

Αγόρασα πριν μερικές μέρες το Samsung GT-B2710 από κατάστημα της Wind, της οποίας είμαι συνδρομητής. Έχω ένα σοβαρό, κατά τη γνώμη μου πρόβλημα το οποίο δεν οφείλεται σε κακή χρήση η υπαιτιότητα δική μου, αλλά σε κακό σχεδιασμό της συσκευής και του λογισμικού που φέρει.

Πριν αναφερθώ στο πρόβλημα, θα ήταν χρήσιμο να αναφέρω πως η συσκευή τρέχει την εξής Firmware Version: (SW VER) B2710XXJI4

(CSC VER) B2710OXCJI2.

Στο πρόβλημα τώρα. Επέλεξα αυτή την συσκευή για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ανθεκτικότητας που προσφέρει σε υγρασία, σκόνη, χτυπήματα, αλλά και για την μεγάλη χωρητικότητα της μπαταρίας (μεγάλη διάρκεια).

Ο λόγος που την επέλεξα είναι η ενασχόληση μου με την ορειβασία- πεζοπορία. Στις κατά καιρούς, δύσκολες συνθήκες που μπορεί να συναντήσει κανείς στο βουνό, μια τέτοια συσκευή στην τσέπη θα μπορούσε να του σώσει ακόμη και τη ζωή.! Και φαίνεται πως αυτή η συσκευή μπορεί πράγματι να ανταπεξέλθει στα δύσκολα, σε σχέση πάντα με μια απλή (λιγότερο ανθεκτική) συσκευή.!

Μια λοιπόν από τις πολύ χρήσιμες λειτουργίες αυτής της συσκευής, είναι και αυτή του φακού. Αφού στο πάνω μέρος της φέρει λυχνία LED και στο πλάι το κουμπί ενεργοποίησης της.........

Και εδώ ακριβώς είναι το πρόβλημα.!! Δυστυχώς, ο φακός ενεργοποιείτε ακόμη και όταν το πληκτρολόγιο της συσκευής είναι κλειδωμένο. Ενώ κανένα άλλο πλήκτρο δεν μπορεί να είναι ενεργό μετά το κλείδωμα, ο φακός μπορεί.!! Και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να πατιέται το μπουτόν μέσα στην τσέπη, μιας και είναι ιδιαίτερα μαλακό στην πίεση, να ανάβει ο φακός και φυσικά η συσκευή να χάνει πολύτιμη ενέργεια, η και να μένει τελείως από μπαταρία..!!

Αν δεν το έχει ο χρήστης στο νου του δηλαδή, πως μπορεί να πατήθηκε το μπουτόν ενεργοποίησης του φακού, μέσα στην τσέπη του, παρά την θέληση του, είναι σίγουρο πως θα μείνει από μπαταρία..!! Κάτι το οποίο θα μπορούσε να είναι τραγικό για κάποιον που για οποιονδήποτε λόγο, βρέθηκε σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης στη φύση και χρειάστηκε το κινητό του για να καλέσει σε βοήθεια..!!

Αναρωτιέμαι λοιπόν τα εξής και είναι αυτά για τα οποία θα ήθελα έγκυρες και υπεύθυνες απαντήσεις.

1) Έτσι σχεδίασε η Samsung το τηλέφωνο και αποφάσισε πως θέλει να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο, η πρόκειται για Bug του λειτουργικού;

Αν όντως θέλει να δουλεύει έτσι, πρόκειται για φανερή ανοησία ακόμη και αν το έκανε για λόγους ευχρηστίας (για άμεση ενεργοποίηση του φακού σε ξαφνικό σκοτάδι π.χ). Αν το ήθελε αυτό, θα έπρεπε να είχε το μπουτόν είτε σε κάποια εσοχή, είτε να ήταν ιδιαίτερα σκληρό στην πίεση, για να αποφευχθεί η ακούσια ενεργοποίηση του. Υπάρχουν και άλλες συσκευές στη αγορά που φέρουν φακό. Καμία δεν επιτρέπει την ενεργοποίηση του με κλειδωμένο πληκτρολόγιο. Θέλησε η Samsung να διαφοροποιηθεί η να πρωτοτυπήσει;

2) Αν πρόκειται για Bug, για δυσλειτουργία η λάθος κατά τον προγραμματισμό του λογισμικού δηλαδή, υπάρχει η πρόκειται να υπάρξει Firmware Update που να το διορθώνει;

Οι πληροφορίες που έλαβα από το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών ήταν συγκεχυμένες για το θέμα.

3) Σε περίπτωση που η Samsung δεν θέλει, δεν μπορεί, η οτιδήποτε άλλο, να ασχοληθεί με αυτό το (σοβαρό) θέμα και να δώσει Update που να το διορθώνει, μπορεί να τροποποιηθεί το τρέχων λογισμικό από τους τεχνικούς κάποιου επίσημου service, έτσι ώστε να αποτρέπεται η ενεργοποίηση του φακού μέσα στην τσέπη μου;

 

Θα χαρώ πολύ να με ενημερώσετε το συντομότερο δυνατόν.

 

Φιλικά ΓΙΑΝΝΗΣ

 

Sorry για το τεραστιο post :X

 

ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ.ΣΟΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΒΑΡΙΕΜΕ ΝΑ ΨΑΧΝΟ ΛΕΞΙΚΑ.

ΕΠΕΣΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΧΕΡΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΙΝ.ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ ΤΟ Β2700.ΚΑΛΟ.

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΓΡΟΤΗΣ ΚΥΡΙΩΣ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟΣ.Ο ΦΑΚΟΣ ΜΕ ΚΛΕΙΔΟΜΕΝΟ ΠΛΙΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΕΤΙΤΟΣ.ΓΙΑΤΙ ΒΡΑΔΥ ΚΡΑΤΑΣ 1002 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΟΥΛΙ ΝΕΡΑ ΠΑΝΤΟΥ ΧΑΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΛΑΣΠΕΣ ΔΕΝ 8Α ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΛΙΚΤΟΛΟΓΙΟ.ΧΕΙΜΟΝΑΣ ΠΑΓΟΜΕΝΑ ΟΛΑ -10 ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΟΥΔΙΑΣΜΕΝΑ ΑΝΑΨΕ ΤΟΝ ΝΑ ΣΕ ΔΩ..ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙΣ ΓΑΝΤΙΑ..ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΡΕΚΤΕΡ ΜΕ ΓΑΝΤΙΑ ΔΕΝ ΚΟΤΣΑΡΕΤΕ.ΤΕΣ ΠΑ.ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΤΣΙΜΕΝΤΟ.ΚΑΡΦΟΣΑ ΚΑΙ 3 ΜΙΚΡΑ ΠΑΣΑΛΑΚΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΣΙΜΑΔΙΑ ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.ΤΟ ΕΧΩ ΠΙΑΣΕΙ ΜΕ ΒΡΕΓΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ ΠΑΝΟ ΑΠΟ 50 ΦΟΡΕΣ.ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΝΕΡΟ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΟΧΙ.ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΕΒΓΑΖΑ ΚΑΤΙ ΑΧΥΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΚΟΨΑ ΤΗΝ ΜΕΜΒΡΑΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΙΦΟΡΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ.ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ SONIM ( http://www.sonimtech.com/ )

ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΔΕΣ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΟΠΙΚΑ 350 ΠΕΣΟΣ ΓΙΑ ΤΗΛ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΝΩ..

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ.ΣΟΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΒΑΡΙΕΜΕ ΝΑ ΨΑΧΝΟ ΛΕΞΙΚΑ.

ΕΠΕΣΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΧΕΡΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΙΝ.ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ ΤΟ Β2700.ΚΑΛΟ.

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΓΡΟΤΗΣ ΚΥΡΙΩΣ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟΣ.Ο ΦΑΚΟΣ ΜΕ ΚΛΕΙΔΟΜΕΝΟ ΠΛΙΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΕΤΙΤΟΣ.ΓΙΑΤΙ ΒΡΑΔΥ ΚΡΑΤΑΣ 1002 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΟΥΛΙ ΝΕΡΑ ΠΑΝΤΟΥ ΧΑΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΛΑΣΠΕΣ ΔΕΝ 8Α ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΛΙΚΤΟΛΟΓΙΟ.ΧΕΙΜΟΝΑΣ ΠΑΓΟΜΕΝΑ ΟΛΑ -10 ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΟΥΔΙΑΣΜΕΝΑ ΑΝΑΨΕ ΤΟΝ ΝΑ ΣΕ ΔΩ..ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙΣ ΓΑΝΤΙΑ..ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΡΕΚΤΕΡ ΜΕ ΓΑΝΤΙΑ ΔΕΝ ΚΟΤΣΑΡΕΤΕ.ΤΕΣ ΠΑ.ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΤΣΙΜΕΝΤΟ.ΚΑΡΦΟΣΑ ΚΑΙ 3 ΜΙΚΡΑ ΠΑΣΑΛΑΚΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΣΙΜΑΔΙΑ ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.ΤΟ ΕΧΩ ΠΙΑΣΕΙ ΜΕ ΒΡΕΓΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ ΠΑΝΟ ΑΠΟ 50 ΦΟΡΕΣ.ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΝΕΡΟ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΟΧΙ.ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΕΒΓΑΖΑ ΚΑΤΙ ΑΧΥΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΚΟΨΑ ΤΗΝ ΜΕΜΒΡΑΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΙΦΟΡΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ.ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ SONIM ( http://www.sonimtech.com/ )

ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΔΕΣ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΟΠΙΚΑ 350 ΠΕΣΟΣ ΓΙΑ ΤΗΛ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΝΩ..

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

 

Ενταξει λοιπον. Οπως καταλαβαινει ο καθε χρηστης αυτου του τηλεφωνου, αλλους τους βολευει να αναβει ο φακος αμεσα και αλλους οχι (οπως εμενα). Το καλυτερο φυσικα θα ηταν να ειχε επιλογη μεσα απο το μενου της συσκευης για το αν θες να ανοιγει ο φακος με κλειδωμενο η οχι πληκτρολογιο. Πολλα ζηταμε ε; Κριμα ομως γιατι για τα λεφτα του ειναι καλη συσκευη.

Τα Sonim ειναι και επισημα πλεων (μπηκε και στο βιβλιο γκινες προσφατα) οι πιο ανθεκτικες συσκευες στον πλανητη.

Κριμα που ειναι τοσο ακριβα :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εδώ μιλάμε για το Samsung Xcover 271 σωστά?το οποίο είναι το πιο καινούργιο από τα 'ανθεκτικά' τησ Samsung ε? αν ναι να ρωτήσω το βυζμα του φορτιστή ειναι mini/micro usb?η κάτι άλλο? και εχει υποδοχή για ακούστηκα με βυζμα 3.5' και τελικά με το gps τι γίνετε?μπορεις να έχεις με καπιον τροπο δωρεαν πλοήγηση η οχι?και αν οχι μπορείς να κάνεις τιποτα με το gps που να μην χρειαζετε να συνδεθεί με το Internet?

 

εδώ μιλάμε για το Samsung Xcover 271 σωστά?το οποίο είναι το πιο καινούργιο από τα 'ανθεκτικά' τησ Samsung ε? αν ναι να ρωτήσω το βυζμα του φορτιστή ειναι mini/micro usb?η κάτι άλλο? και εχει υποδοχή για ακούστηκα με βυζμα 3.5' και τελικά με το gps τι γίνετε?μπορεις να έχεις με καπιον τροπο δωρεαν πλοήγηση η οχι?και αν οχι μπορείς να κάνεις τιποτα με το gps που να μην χρειαζετε να συνδεθεί με το Internet?

 

ακούει κανένας....???

 

ξέρει καπιος πως μπορώ να βγάλω απο το δεξί πληκtρο επιλογής το my view τις cosmote?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

τωρα με συνχωρητε που ξανα ανοιγω αυτο το θρεντ και για αυτο το τηλ αλλα μιας και το εχω και εχει καποια αθλια και χαζα μπαγκ δεν θα με χαλαγε καθολου να πειραματιστω για debranding.

εχει κανεις καποιο λινκ με προγραμα,rom και οδηγιες?

ευχαριστω εκ των προτερων.

SAMSUNG GT-B2710

SW VER

B2710BOJL1

CSC VER

B2710TMOJL1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λεπον Nix θα το περιγραψω οσο πιο απλα μπορω...πατας κλασικα το πρασινο κουμπι για να δεις ολες τις τελευταιες κλησεις κτλ.

εκει πολλες φορες μπορει να παταγα σε μια επαφη για επανακληση για να μην πηγαινω παλι στις επαφες και να ψαχνω και ενω εδεχνε οτι επερνε(εβγαζε το μικρο τηλεφωνακι πανω) στην ουσια κολαγε απλα τις κλησεις.δλδ μπορουσες να πλοηγηθεις στο κινητο μενου κτλ.

αλλα δεν μπορουσες να ξανα κανεις η να δεχτεις κλησεις εκτος αν εβγαζες μπαταρια.(δεν εκλεινε κιολας απ το κουμπι.)

 

παρολα αυτα ηθελα να πω οτι τελικα βρηκα ενα ακυρο σαιτ που εχει ολα τα software και τα roms και δοκιμασα μονος μου να το φλασαρω με αλλο rom. μετα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια και χωρις ιδιαιτερη δυσκολια το πετυχα. το κινητο μου πλεον εχει μια απο τις βερσιον της T-Mobile λιγες αλλαγες στα μενου(λογικο) ,δεν εχει ελληνικα μενου αλλα δεν με πειραζει ΚΑΙ...δεν εχει αυτα τα χαζα bug :)

οποτε ειμαι ευτιχισμενος προς το παρον.αυτο με το φακο που ρωταγαν καποιοι φιλοι δεν λυθηκε αλλα προσωπικα δεν με χαλαει που ανοιγει και ξεκλειδωτο.ισως σε καποιο αλλο απ τα ROM να μη γινεται αλλα ειναι αρκετα κ δεν θα τα δοκιμασω ακομα ολα.

 

αλλαξα και την version στο signature σε αυτη που εχω βαλει τωρα.

Edited by baios81
αλλαγη signature.

SAMSUNG GT-B2710

SW VER

B2710BOJL1

CSC VER

B2710TMOJL1

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα

 

Μόλις το αγόρασα και εγώ.Μια ερώτηση μόνο.Ο φακός όταν ανάβει,το φως που αποδίδει είναι λευκό στη μέση και κίτρινο γύρω.Ετσι πρέπει να είναι?

 

και επίσης δεν δουλεύει η δόνηση.Ωραίο κινητό για πρώτη μέρα.....

Edited by malestrom
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung B2710

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...