Jump to content

Samsung B2710


tsoukou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σας εχω και γω το samsung b2710 ενα χρονο περιπου και ολα καλα.αλλα ξαφνικα 2 βδομαδες τωρα δεν δουλευει η δονηση!!!!! το κινητο δουλευει κανονικα ολα , αλλα σα να μην υπηρχε ποτε δονηση μπορει καποιος να βοηθησει??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα σας εχω και γω το samsung b2710 ενα χρονο περιπου και ολα καλα.αλλα ξαφνικα 2 βδομαδες τωρα δεν δουλευει η δονηση!!!!! το κινητο δουλευει κανονικα ολα , αλλα σα να μην υπηρχε ποτε δονηση μπορει καποιος να βοηθησει??

 

Οπως ανέφερα στο προηγούμενο ποστ,η δόνηση στην καινούργια μου συσκευή,δεν δουλεύει από την πρώτη στιγμή.Ακόμη έχει τις ζελατίνες πάνω!!Εφ'όσον η δόνηση,είναι επιλογή από το μενού (και μόνο) σημαίνει ότι σου χάλασε ο μηχανισμός της δόνησης.

 

Βλέπω ότι ακόμη έχεις εγγύηση (το έχεις μόνο 1 χρόνο),οπότε το επιστρέφεις και παίρνεις καινούργιο,καθώς δεν επισκευάζεται το συγκεκριμένο (σφραγισμένο,πρεσσαριστό και χωρίς βίδες).

 

Απλώς κανε ένα backup όλα τα αρχεία και επαφές.Αν θέλεις,κράτα μας ενήμερους για την πορεία.

 

Μπορείς να δεις λίγο τον φωτισμό του φακού,σε παρακαλώ?Είναι λευκό στη μέση και κίτρινο περιμετρικά.Αν θέλεις βάλτο κοντά σε ένα λευκό τοίχο.Η Samsung μου είπε ότι έτσι είναι.Ποιος φωτισμός δεν είναι όλότελα λευκός όμως,για μέγιστη απόδοση??

 

Το firmware αναβαθμίζεται μέσω KIES ή όχι?H Samsung μου είπε όχι.

 

Ευχαριστώ

 

Χρήστος

Edited by malestrom
Link to comment
Share on other sites

Οπως ανέφερα στο προηγούμενο ποστ,η δόνηση στην καινούργια μου συσκευή,δεν δουλεύει από την πρώτη στιγμή.Ακόμη έχει τις ζελατίνες πάνω!!Εφ'όσον η δόνηση,είναι επιλογή από το μενού (και μόνο) σημαίνει ότι σου χάλασε ο μηχανισμός της δόνησης.

 

Βλέπω ότι ακόμη έχεις εγγύηση (το έχεις μόνο 1 χρόνο),οπότε το επιστρέφεις και παίρνεις καινούργιο,καθώς δεν επισκευάζεται το συγκεκριμένο (σφραγισμένο,πρεσσαριστό και χωρίς βίδες).

 

Απλώς κανε ένα backup όλα τα αρχεία και επαφές.Αν θέλεις,κράτα μας ενήμερους για την πορεία.

 

Μπορείς να δεις λίγο τον φωτισμό του φακού,σε παρακαλώ?Είναι λευκό στη μέση και κίτρινο περιμετρικά.Αν θέλεις βάλτο κοντά σε ένα λευκό τοίχο.Η Samsung μου είπε ότι έτσι είναι.Ποιος φωτισμός δεν είναι όλότελα λευκός όμως,για μέγιστη απόδοση??

 

Το firmware αναβαθμίζεται μέσω KIES ή όχι?H Samsung μου είπε όχι.

 

Ευχαριστώ

 

Χρήστος

το kies μπαρουφες ειναι ο φωτισμος ειναι λευκος στο κεντρο και κιτρινος περιμετρικα. τι να πω δεν περιμενα οτι θα χαλαγε ειναι και αντοχης τρομαρα του!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας εχω και γω το samsung b2710 ενα χρονο περιπου και ολα καλα.αλλα ξαφνικα 2 βδομαδες τωρα δεν δουλευει η δονηση!!!!! το κινητο δουλευει κανονικα ολα , αλλα σα να μην υπηρχε ποτε δονηση μπορει καποιος να βοηθησει??

 

φίλε ακριβώς αυτό το πρόβλημα εχω και εγώ και είμαι πάνω στον χρόνο χρήσης πάνω κατω! ξέρει κανείς το που να το πάω για θεσσαλονικη?

))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

το kies μπαρουφες ειναι ο φωτισμος ειναι λευκος στο κεντρο και κιτρινος περιμετρικα. τι να πω δεν περιμενα οτι θα χαλαγε ειναι και αντοχης τρομαρα του!!!!!!!!!

 

Ναι.Είδα και τα Sonim.Εχω ένα και τα έπαιξε.Το καλύτερο είναι πως πρέπει να το στείλεις Τσεχία για αντικατάσταση.40-50 ευρώ!! Πλακώθηκα με τον τύπο εκεί,για τα καλά.Τι να το κάνω αν το πατάς,το κοπανάς,το ψήνεις και ένα σωρό άλλες μαμακίες,αν ΔΕΝ δουλεύει?Πολλά προβλήματα από πολύ κόσμο.Για'αυτό αντί να δώσω 400 ευρώ αγοράζω 4 Β2710 και θα μου κρατήσουν παραπάνω.Αν στα 3 χρόνια εγγύηση (που έχουν τα Sonim) χρειαστεί να το στείλω Χ φορές (επί 40 ευρώ)? δεν θα πάρω.Ετσι με 2 χρόνια που έχει αυτή η συσκευή,πετάγομαι στο Περιστέρι και παίρνω και καινούργια συσκευή.

 

Τελικά το πήρα πίσω.Καινούργια συσκευή και ναι,δουλεύει η δόνηση.Απ'ότι βλέπω έχει εξελιχθεί σε πρόβλημα η δόνηση.Πάντως για Αθήνα,επίσημος αντιπρόσωπος είναι η Smartec http://www.smartec.gr/index.php

 

Πάρ'τους ένα τηλέφωνο>Ισως μπορούν να σου πουν για Θεσσαλονίκη αλλιώς μίλα με την Samsung,για να σε κατευθύνουν εκείνοι.

 

Από σταθερό: 80111-SAMSUNG (80111 7267864),

αστική χρέωση

Από κινητό: 210 6897691

Δευτέρα - Παρασκευή 09:00 - 18:00

 

Ασχετο αλλά αγόρασα και το C3350 (και το πουλάω τώρα).Το Β2710 μου αρέσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

το πήγα στο servis τησ θεσσαλονικης και μου είπαν οτι θα το στείλουν Αθηνα και οτι το πιο πιθανό ειναι να γίνει αντικατάσταση επειδή δεν ανοίγει! αλλά σε κανα 10ημερο

. καλά δεν έχει σταματήσει η παραγωγή του κινητού? πως θα το αντικαταστήσουν? ελπίζω οχι με κανένα αλλο μεταχειρισμένο!

))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από μένα.

Προσπαθώ να βρω ένα firmware που να έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά μέχρι τώρα δεν βρήκα κάτι με Ελληνική υποστήριξη. Εχω κάνει αρκετή έρευνα αλλά μάταια.

Πχ.

B2710XXJI5 CSC: B2710OXCJI3 - B2710XXJI5 CSC: B2710OXCJJ2 - B2710XXJJ2 CSC: B2710OXCJJ3 - B2710MAJI1 CSC: B2710COSJI2 - B2710MAJI2 CSC: B2710COSJI3

Προς το παρών έχω βάλει μια για να δουλεύει απλά

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει κάποιος να μου δώσει μια διεύθυνση (Url)

Η κάτι τέλος πάντων για να μπορώ να γράφω ελληνικά και να βρίσκω και τις επαφές από τον τηλεφωνικό κατάλογο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Δοκίμασε αυτά (αν δεν το έχεις κάνει ήδη)

 

http://www.mediafire.com/?jk0yb2b8sicdjvb

http://www.mediafire.com/?121wm6htqh0n7cc

 

Password:

 

malestrom

Edited by malestrom
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ malestrom τα είχα δοκιμάσει αλλά το έκανα ξανά με τα δικά σου αρχεία (είχε διαφορά σαν μέγεθος αρχείου) αλλά και πάλι τίποτα.

Υπάρχει τελικά τρόπος για να έχω ελληνικά?

Το μόνο που έχω βρει είναι ένα τύπο απο Tουρκία που πουλάει τις roms μέσο Twitter... αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει κάπου αλλού... καταλαβαίνω δεν είναι και κανένα σουπερ κινητό για να ασχοληθούνε αλλά... αυτό είναι και το μόνο που είχα βρει για "σκληρή" χρήση... και η αλήθεια είναι ότι έχει αντέξει πολλά μαζί μου... και μίας και "λεφτά... δεν υπάρχουν" αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήταν πολύ καλό!!!

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να κάνουμε extract την Ελληνική ROM και να την ανεβάσουμε.Σαν Τα smartphones δηλαδή.Μπορείς να μου πεις πως αλλάζεις την ROM σε αυτό το κινητό?Με flashing προφανώς,αλλά πως?

 

Edit

 

Εχεις δοκιμάσει κάποια από αυτά?

 

B2710XEJJ1

http://www.mediafire.com/?ncwgcbsl86sg6fv

 

B2710XXJI4_XSAJI1

http://www.mediafire.com/?15u09lf09q5n16c

 

B2710XXJK1

http://www.mediafire.com/?7vvcaw1ka9b7pal

Edited by malestrom
Link to comment
Share on other sites

MALESTROM καλημέρα …..είσαι τεράστιος… μεγαθήριο.

Την έβαλα την ROΜ και έχω ελληνικά επιτέλους χωρίς το χαζό my view της cosmote… και νομίζω είναι νεότερη από αυτή που είχα.

Όσο για το πώς αλλάζεις Rom είναι εύκολο.

Με κλειστό το κινητό ξεκινάς και κρατάς πατημένα το volume το κάτω, μαζί με το 9 και το κουμπί του POWER ON.

 

http://www.tsar3000.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=297:how-to-update-firmware-of-samsung-b2710-xcover-271&catid=57:how-to&Itemid=104

 

Ακολουθείς τις οδηγίες αυτές και στο software που κάνει την δουλειά βάζεις τα εξής

Boot, Rsrc1, Rsrc2 (low), Factory FS, CSC, SHP APP.

Τα άλλα που είναι κενά τα αφήνεις ως έχουν.

Συνδέεις το usb στο κινητό και σου γράφει ready com 5… η όπου το βρει

(Αν δεις ότι δεν σου γράφει ready πρέπει να κάνεις install to τελευταίο Samsung Kies software…αν σου κάνει νερά τότε έχεις πολλές συσκευές στις usb… βγαλτες και θα είσαι οκ)

Σε ευχαριστώ και πάλι… είσαι τεράστιος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κατάφερα και βρήκα ένα firmware σαν το δικό μου.

 

Δοκίμασέ αυτό:

 

http://www.mediafire.com/?2pdw7ha1n6yi5ra

Φίλε malestrom νομίζω πως θα χρειαστώ κι εγώ το firmware σου, έκανα βλακεία κι έβαλα ένα και δεν έχει Ελληνικά. Το link σου είναι private δεν μπορώ να κατεβάσω, μπορείς να βοηθήσεις; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμενα οτι θα ασχολουντε ακομα ανθρωποι με αυτο το κινητο.

παρεπιπτοντως το εχω ακομα και δεν εχει παθει τπτ παροτι το πεταω περα δωθε.

για το φως που ρωτησε ο φιλος νομιζω οτι εισαι οκ.

επισης θελω να τονισω οτι το site του tsar ειναι ολα τα λεφτα!

SAMSUNG GT-B2710

SW VER

B2710BOJL1

CSC VER

B2710TMOJL1

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμενα οτι θα ασχολουντε ακομα ανθρωποι με αυτο το κινητο.

παρεπιπτοντως το εχω ακομα και δεν εχει παθει τπτ παροτι το πεταω περα δωθε.

για το φως που ρωτησε ο φιλος νομιζω οτι εισαι οκ.

επισης θελω να τονισω οτι το site του tsar ειναι ολα τα λεφτα!

 

Του πατέρα μου είναι το κινητό και το έχει για δουλειά. Αν συνδυάσουμε ότι το παρόν thread αφορά το b2710 και πως το site του tsar δεν έχει ελληνικά firmware, τότε δεν είναι όλα τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε malestrom νομίζω πως θα χρειαστώ κι εγώ το firmware σου, έκανα βλακεία κι έβαλα ένα και δεν έχει Ελληνικά. Το link σου είναι private δεν μπορώ να κατεβάσω, μπορείς να βοηθήσεις; Ευχαριστώ

 

Μπορείς να το κατεβάσεις τώρα,φίλε μου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ ρε φιλαράκι, μου σωσες τη ζωη, σε περίμενα πόσες μέρες να μπεις!

Ελπίζω να τα καταφέρεις!

 

:):):)

Edited by malestrom
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Ελπίζω να τα καταφέρεις!

 

:):):)

 

καλησπερα και απο μενα,...

 

 

πρεπει να κανα χοντρη πατατα,,,,,εκανα οτι ελεγε το σαιτ το τσαρ και πηρα το firmware που εδωσες πιο πανω,.....τωρα το κινητο δεν ξεκιναει και εχει μια μαυρη οθονη και γραφει επανω

 

densbl boot loader for qsc6xx

uploader ver 5.62

 

 

μηπως εχεις καμια λυση γι αυτο?το τηλεφωνο εχει κολλησει σ αυτην την λειτουργεια...υπαρχει περιπτωση να το ξαναεπαναφερω??

 

ευχαριστω προκαταβολικα και περιμενω πως και πως απαντηση....

 

 

τελικα οντως εκανα πατατα.......δεν ακολουθησα ολα τα βηματα οπως επρεπε..τελικα ολα πηγαν καλα το ξανακανα οπως επρεπε και ειναι ολα οκ....μπηκε η καρδια μου στη θεση της,....και ειναι μονο 6 ωρων κινητο....

 

 

ευχαριστω πολυ

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πο πο αυχία φίλε.. Πάντως το δικο μου όποτε έχει πάει νερό σκυλί! Καμιά φορά θέμα με το να μην με ακούνε αλλά με μια επανεκκίνηση κομπλέ! Όσο για την ''αχάρακτή" οθόνη τι να πω... Εμένα μου γρατσουνίστηκε από ένα πέσιμο σε πέτρες....

Καλημεριζω.... τελικα το πηρα το τηλεφωνο :)

ολα καλα... τριτη 8 του μηνα το μεσιμερι το φορτισα... και το βραδυ το πηρα στην δουλεια. Εκει καθως καθαριζα πατατες (δουλευω σε ταβερνα) χτυπαει το B2710 XCOVER ΤΗΣ SAMSUNG!!! και ξεροντας οτι δεν το ενοχλει το ελαχιστο νερο που ειχα στα χερια μου το σηκωνω....

Μετα απο 10 λεπτα εβλεπα το τηλεφωνο και τρεμοπαιζε η οθονη!!! μετα απο λιγο εσβησε!!!

Το κλεινω, το ανοιγω του εβγαλα την μπαταρια τα ιδια...επισης διακρινω υγρασια στο λαμπακι του φακου...!!! τωρα 8 το πρωι τεταρτης 9 του μηνα προσπαθω να παρω την SAMSUNG στο τμημα εξυπηρετησης πελατων και μου λεει οτι οι γραμμες ειναι κλειστες!!!!! θα ανοιξουν στις 9, ενω στην σελιδα λεει οτι λειτουργουν καθημερινες 8.00-18.00!!!

Συνεπεια μεταξυ σελιδας και πραγματικοτητας <<βερυκοκο>>.

Επισις απ΄οτι διαβασα στην σελιδα τους λενε οτι διαθετει πιστοποιηση ΙΡ67. Μετα απο αυτο που επαθα ψαχνω να το βρω καπου γραμμενο στα χαρτια του τηλεφωνου αλλα ματαια.

Και παλι συνεπεια μεταξυ σελιδας και πραγματικοτητας <<σαπιο βερυκοκο>>.

Νικος

 

 

edit: και για τους δυσπιστους...

http://i52.tinypic.com/b8n3aq.jpg

ετυχε μονο στο δικο μου δηλαδη????

 

Το είχα πριν ένα χρόνο το b2100 και έφαγε μία στον τοίχο και έσπασε η οθόνη... :whistle:

ναι σε εμενα ειχε και οπως λες το κινητο εχει πιστοποίηση ip-67 δλδ μεχρι 1 μετρο για 30 λεπτα...μην το αγορασει κανεις!!!!!!!!!!! samsung b2100 και ξερο ψωμι!!!!

 

παντος σε εμενα ο φακος δεν εμπαζε την πρωτη φορα που το εβαλα κατω απο το νερο...

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα. Παρέλαβα εχθές το παραπάνω κιν. για το πατέρα μου και βάζοντας το στο samsung kies μου ζητήθηκε και έκανα αναβάθμιση λογισμικού, η οποία δεν έπιασε ποτέ το 100%. Σήμερα το έβγαλα από το καλώδιο με αποτέλεσμα να έχει την ένδειξη, όταν το ανάβω, της ΜΗ σύνδεσης στο pc. Το τηλέφωνο δουλεύει κανονικά μονό όταν το εκκινήσω συνδεδεμένο με το pc. Προσπάθησα να βάλω πάλι το λογισμικού αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα κανείς??? (ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ HARD RESET ME "vol. down - 9 - ΚΟΥΜΠΙ ΕΝΑΡΞΗΣ " ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ) Edited by mintzax
be yourself....:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα!

Πήρα και εγώ το συγκεκριμένο κινητό και προς το παρόν είμαι ευχαρηστημένος! Το έβαλα κατω από τη βρύση και δεν κατάλαβε τίποτα(ούτε ο φακός). Μια ερώτηση μόνο: Πως μπορώ να βρω συμβατότητες με bluetooth ακουστικά; Για παράδειγμα το HM1200 σε κάποια sites φαίνεται να ειναι συμβατο, σε κάποια άλλα όχι...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung B2710

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...