Jump to content

Samsung B2710


tsoukou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://blog.etech.com/wp-content/uploads/2010/09/Samsung-B2710-Rugged-Cell-Phone-Samsung-Xcover-271-Specs-and-Price-1.jpg

 

Dimensions

104.4 x 49.9 x 18.6 mm

Weight

115 g

Display

2” TFT 256K colors

Camera

- 2 megapixels

- 1600 x 1200 pixels

- Video rec: QVGA @ 15fps

Memory

microSD support

Network

- 850 / 900 / 1800 / 1900 (2G)

- 900 / 2100 (3G UMTS)

- 3G (384 kbps)

Connectivity

- Bluetooth v2.0

- microUSB 1.1

Audio/Video formats - MP4/H.263 (Video)

- MP3/WAV/eAAC+/WMA (Audio)

Extras

- IP67 certified – dust and water proof

- Noise cancellation

- Urethane body

- Facebook, Twitter, Yahoo & Gtalk apps

- Digital compass

- Pedometer

- Altimeter

- Flash light

Battery

Standard Li-Ion 1000 mAh battery

Colors

Black & Blue

 

http://www.phonearena.com/htmls/Samsung-B2710-phone-p_4745.html

 

Δείκτης SAR:

0.665 W/kg

 

το αγορασα σημερα απο το πλαισιο.ειναι ο αντικαταστατης του b2100,με καλυτερα χαρακτηριστικα και φυσικα ανθεκτικο στην σκονη την υγρασια και αδιαβροχο μεχρι 1 μετρο στο νερο και 30 λεπτα αντοχη μεσα σε αυτο.αν το εχει παρει κανενας να γραψει για τις εντυπωσεις του.http://www.gsmarena.com/samsung_xcover_271-3415.php

Edited by Superuser
Ενημέρωση πρώτου ποστ θέματος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μέχρι πόσα GB μνήμης μπορεί να υποστηρίξει;

 

εγω του εχω βαλει μια 4gb και λειτουργει μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μήπως γνωρίζετε ποιά είναι η τιμή SAR γι'αυτό το κινητό?

 

το βιβλιαρακι του λεει 0,665 πολυ καλο πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!Σαν τιμή ακούγεται καλή,γιατί για το προηγούμενο-το GT-B2700- είχα βρει στο διαδίκτυο τιμή 1.99,τιμή απαγορευτική.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,

 

Ψαχνω να βρω το software firmware του b2710 για ελλαδα χωρις ομως προεγκαταστημενο λογισμικο για κάποιο πάροχο.

 

Υπαρχει πουθενά.??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kαλημέρα παιδιά! καλώς σας βρήκα.

 

Πρόσφατα αγόρασα απο κατάστημα Γερμανός σκέτη συσκευή (χωρίς σύνδεση)

το GT-B2710.

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει τόσο ώστε να μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Ωστόσο έχω ένα προβληματάκι και χρειάζομαι βοήθεια...

 

Έχουν διαθέσει τη δεξιά θέση του soft menu(?) στο my view όπως φαντάζομαι

ξέρετε. Αυτό για εμένα σημαίνει τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα άνοιγμα της σύνδεσης

απο λάθος (και φαντάζομαι και αντίστοιχη χρέωση...).

 

Προσπαθώ να αλλάξω την χρήση της θέσης απο τις Ρυθμίσεις/τηλεφωνο/συντομέυσεις

και μου λέει πως δεν γίνεται όσο η "έξυπνη λειτουργία αναμονής" είναι ενεργή.

Στο αντίστοιχο μενού επεξεργασίας της "έξυπνης" έχω αποεπιλέξει τα πάντα και συνεχίζει να την θεωρεί ενεργή.

 

Διαβάζοντας το φορουμ έμαθα ο αδαής :D ότι η διαδικασία απομάκρυνσης της εταιρικής

κοροϊδίας μας μέσω των συσκευών που αγοράζουμε ονομάζεται debranding. :ninja:

 

Θα 'θελα να παρακαλέσω τους πιό έμπειρους να βάλουν ένα χεράκι βοήθειας για να την

εφαρμόσω (1) και να μου δώσετε τα φώτα σας όσον αφορά την σύνδεσή μου μέσω microUSB και BlueTooth

με win ή osx (2) με σκοπό να χρησημοποιώ την σταθερή σύνδεση

internet στο κινητό μου(3) όπως και κάποιον browser(4).

Επίσης αν γνωρίζετε πως λειτουργεί το GPS εξηγήστε μου (5).

 

Ζητάω πολλά, το ξέρω, αλλά νομίζω ότι οι απορείες αυτές θα καλύψουν και τους μελοντικούς χρήστες της συσκευής.

 

Το μόνο που έχω να "προσφέρω" μέχρι στιγμής είναι ότι το καλώδιο microUSB που δεν

δίνει η samsung (κατάντια) είναι το ίδιο με των nokia και φαντάζομαι τόσο κοινό όσο

και τα άλλα είδη USB.

Eπίσης ένα bug που βρήκα στην "έξυπνη λειτουργία αναμονής" είναι ότι μετά απο

επαναφορά ρυθμίσεων το "διπλο ρολόϊ" δείχνει κανονικά τις ζώνες που επιλέγεις

αλλα τις ονομάζει όπως την δεύτερη και τις δύο.

 

Ελπίζω μέσα στις γιορτές να αναρτήσω ένα έυκολο step by step οδηγό για να μετατρέψουμε

το καλώδιο των ακουστικών από miniUSB σε μικρό stereo και να

χρησιμοποιούμε όποιο σετ ακουστικών ή ηχείων θέλουμε.

 

σας έπριξα με την πολυλογία, σορυ :)

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ χθες. Ακόμα δεν έχω προλάβει να το εξερευνήσω πλήρως αλλά ένα ενοχλητικό είναι ότι το πλήκτρο του φακού πατιέται ακόμα και όταν είναι κλειδωμένο το πληκτρολόγιο οπότε αν πατηθεί μέσα στην τσέπη θα τρώει μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Αν το δείς απο μιά μερια είναι χρήσιμο γιατί προσθέτει στην αμεσότητα

της χρήσης. Δεν ξέρω αν το χρησιμοποιείς σε καμιά εκδρομή κ.λπ. πιστεύω ότι

θα ήταν δύσχρηστο να πρέπει να το ξεκλειδώσεις και μετά να ανάψεις το φακό...

 

Πάντως το lead που έχει, παρόλη την ικανοποιητική απόδοση που έχει δεν είναι

απο τα ενεργοβόρα και θεωρώ ότι θα πρέπει να αφήσεις αναμένο το φακό

πάνω απο 2 ώρες για να δείς σημαντική πτώση στη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Αν το δείς απο μιά μερια είναι χρήσιμο γιατί προσθέτει στην αμεσότητα

της χρήσης. Δεν ξέρω αν το χρησιμοποιείς σε καμιά εκδρομή κ.λπ. πιστεύω ότι

θα ήταν δύσχρηστο να πρέπει να το ξεκλειδώσεις και μετά να ανάψεις το φακό...

 

Πάντως το lead που έχει, παρόλη την ικανοποιητική απόδοση που έχει δεν είναι

απο τα ενεργοβόρα και θεωρώ ότι θα πρέπει να αφήσεις αναμένο το φακό

πάνω απο 2 ώρες για να δείς σημαντική πτώση στη μπαταρία.

 

Τουλάχιστον θα έπρεπε το συγκεκριμένο πλήκτρο να είναι σε μία εσοχή και όχι απόλυτα εκτεθειμένο όπως τώρα, ώστε να λειτουργεί χωρίς ξεκλείδωμα αλλά μόνο με εκούσιο πάτημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, απλά το "σωστό" γενικότερα είναι να ορίζουμε εμείς

την διαχείρηση της συσκευής που αγοράσαμε.

Κάνε λίγο υπομονή, διάβασα λίγο περί νομοθεσίας και θα μιλήσω αύριο

με την samsung.

Εμένα είναι πλέον άχρηστα τα κουμπιά < > της αριστερής

μεριάς μιας και σιχαίνομαι τους ήχους πλήκτρων. Γιατι να μην τα χρεισημοποιώ

για την ένταση κλήσεων ή για πλοήγηση κληθέντων για παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το αγόρασα χθες κι εγώ!Ακόμα δεν το άνοιξα!Πρώτη φόρτιση πόσο να το κρατήσω να φορτίσει;;Σύνδεση Cote.
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες αν θέλεις. Θα σου λέει ότι φορτίστηκε απο τις 3-4 αλλα μη δίνεις σημασία.

 

Tα μέχρι τώρα στοιχεία λένε ότι πρέπει να το αφήσω στον "τεχνικό" ο οποίος

χρειάζεται 11 μέρες για να το παραδώσει... λογικό, δεν περιμένει εμένα ο άνθρωπος

για να εργαστεί.

 

Κανείς για καμιά λύση debranding;

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά! καλώς σας βρήκα.

 

Πρόσφατα αγόρασα απο κατάστημα Γερμανός σκέτη συσκευή (χωρίς σύνδεση)

το GT-B2710.

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει τόσο ώστε να μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Ωστόσο έχω ένα προβληματάκι και χρειάζομαι βοήθεια...

 

Έχουν διαθέσει τη δεξιά θέση του soft menu(?) στο my view όπως φαντάζομαι

ξέρετε. Αυτό για εμένα σημαίνει τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα άνοιγμα της σύνδεσης

απο λάθος (και φαντάζομαι και αντίστοιχη χρέωση...).

 

Προσπαθώ να αλλάξω την χρήση της θέσης απο τις Ρυθμίσεις/τηλεφωνο/συντομέυσεις

και μου λέει πως δεν γίνεται όσο η "έξυπνη λειτουργία αναμονής" είναι ενεργή.

Στο αντίστοιχο μενού επεξεργασίας της "έξυπνης" έχω αποεπιλέξει τα πάντα και συνεχίζει να την θεωρεί ενεργή.

 

Διαβάζοντας το φορουμ έμαθα ο αδαής :D ότι η διαδικασία απομάκρυνσης της εταιρικής

κοροϊδίας μας μέσω των συσκευών που αγοράζουμε ονομάζεται debranding. :ninja:

 

Θα 'θελα να παρακαλέσω τους πιό έμπειρους να βάλουν ένα χεράκι βοήθειας για να την

εφαρμόσω (1) και να μου δώσετε τα φώτα σας όσον αφορά την σύνδεσή μου μέσω microUSB και BlueTooth

με win ή osx (2) με σκοπό να χρησημοποιώ την σταθερή σύνδεση

internet στο κινητό μου(3) όπως και κάποιον browser(4).

Επίσης αν γνωρίζετε πως λειτουργεί το GPS εξηγήστε μου (5).

 

Ζητάω πολλά, το ξέρω, αλλά νομίζω ότι οι απορείες αυτές θα καλύψουν και τους μελοντικούς χρήστες της συσκευής.

 

Το μόνο που έχω να "προσφέρω" μέχρι στιγμής είναι ότι το καλώδιο microUSB που δεν

δίνει η samsung (κατάντια) είναι το ίδιο με των nokia και φαντάζομαι τόσο κοινό όσο

και τα άλλα είδη USB.

Eπίσης ένα bug που βρήκα στην "έξυπνη λειτουργία αναμονής" είναι ότι μετά απο

επαναφορά ρυθμίσεων το "διπλο ρολόϊ" δείχνει κανονικά τις ζώνες που επιλέγεις

αλλα τις ονομάζει όπως την δεύτερη και τις δύο.

 

Ελπίζω μέσα στις γιορτές να αναρτήσω ένα έυκολο step by step οδηγό για να μετατρέψουμε

το καλώδιο των ακουστικών από miniUSB σε μικρό stereo και να

χρησιμοποιούμε όποιο σετ ακουστικών ή ηχείων θέλουμε.

 

σας έπριξα με την πολυλογία, σορυ :)

 

Γιάννης

Αχ βρε Γιάννη, νομίζω πως τα γράφω εγώ αυτά που γράφεις. Μπήκα στο forum για να βρω απάντηση.

Το μόνο που μπορώ να σου πω για το GPS είναι πως δίνει το στίγμα σε μοίρες άρα αν θες μοίρες λεπτά και δεύτερα, από το αρχικό νούμερο αφαίρεσε τις μοίρες πολλαπλασίασε το υπόλοιπο με το 60 κλπ....

Πχ αν είναι 35.5647833 οι μοίρες είναι 35.

Πολλαπλασίασε το 0.5647833 με το 60=33,886998 τα λεπτά είναι 33.

Πολλαπλασίασε το 0,886998 με το 60=53,21988 δεύτερα

Άρα:35 33' 53.22''

Μπορούσαν και καλύτερα.

 

Χρόνια σου Πολλά για αύριο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα χρησιμοποιησουμε 2 προγραμματα:

1) Τrekbuddy http://www.trekbuddy.net/releases/1.0.8/index.html <-standard (Nokia S40, SonyEricsson, Siemens, Samsung, ...)

2) Mobile Atlas Creator http://mobac.dnsalias.org/

 

 

Μετεφερουμε το jar στην μνημη του κινητού μας και το κανουμε install. Με το Mobile Atlas Creator θα δημιουργήσουμε τους χάρτες για το Τrekbuddy.

 

Δημιουργία χαρτών - Mobile Atlas Creator

Πρώτα διαλέγουμε την περιοχή που μας ενδιαφέρει. Με την ροδελλα έχουμε zoom in/out, με το δεξί κάνουμε pan και με το αριστερό πατημένο διαλέγουμε περιοχή.

1 Διαλέγουμε το είδος του χάρτη που θέλουμε. Προσωπικά με βολεύει παρά πολλή ο Google Tarrain

2 Διαλέγουμε το zoom του χάρτη. Όσο πιο μεγάλο το zoom τόσο πιο πολλές λεπτομέρειες θα φαίνονται αλλά και το αρχεία θα είναι πολλή μεγάλο

3 Γράφουμε ενα σχετικό όνομα για τον χάρτη και πατάμε Add selection

4 Διαλέγουμε το treckbuddy untared arlas

5 create atlas

 

Περιμένουμε μέχρι το προγραμα να δημιουργήσει τον χαρτη. Μολις τον δημιουργήσει τον μεταφέρουμε ολο τον φάκελο στην κάρτα μνήμης στον φάκελο trekbuddy/maps

Link to comment
Share on other sites

το εχω το κινητο ενα μηνα τωρα. ειναι πολυ γερο σιγουρα.

στο δικο μου ο φακος δεν ανοιγει εαν δεν το ξεκλειδωσεις πρωτα...

μου την σπαει που κλειδωνει τοσο γρηγορα και δεν ειδα καμμια ρυθμιση γι αυτο.

 

πριν παρω αυτο το κινητο ειχα ενα sony me σαρ 1.3.. αυτο οπως λεει εχει 0.665 αλλα το νιωθω να καιει το κεφαλι μου πιο πολυ απο το sony που ειχα..???

 

το θεωρω πολυ χαζο να βαζεις gps και ν αμην δινεις την δυνατοτητα εστω να αγορασεις ενα προγραμμα gps...απαραδεκτο νομιζω..

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων: Πατάμε "τροποποίηση" αν θέλουμε να προσθέσουμε κάτι σε υπάρχον μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Απο σημα πως παει το τηλεφωνακι? Καθως επισης και το ηχειο παιζει δυνατα ή μπα? Η μπαταρια πιστευω να ειναι του τυπου ''ξεχναω να το φορτωσω'' ετσι δεν ειναι??

Ευχαριστω :)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημεριζω.... τελικα το πηρα το τηλεφωνο :)

ολα καλα... τριτη 8 του μηνα το μεσιμερι το φορτισα... και το βραδυ το πηρα στην δουλεια. Εκει καθως καθαριζα πατατες (δουλευω σε ταβερνα) χτυπαει το B2710 XCOVER ΤΗΣ SAMSUNG!!! και ξεροντας οτι δεν το ενοχλει το ελαχιστο νερο που ειχα στα χερια μου το σηκωνω....

Μετα απο 10 λεπτα εβλεπα το τηλεφωνο και τρεμοπαιζε η οθονη!!! μετα απο λιγο εσβησε!!!

Το κλεινω, το ανοιγω του εβγαλα την μπαταρια τα ιδια...επισης διακρινω υγρασια στο λαμπακι του φακου...!!! τωρα 8 το πρωι τεταρτης 9 του μηνα προσπαθω να παρω την SAMSUNG στο τμημα εξυπηρετησης πελατων και μου λεει οτι οι γραμμες ειναι κλειστες!!!!! θα ανοιξουν στις 9, ενω στην σελιδα λεει οτι λειτουργουν καθημερινες 8.00-18.00!!!

Συνεπεια μεταξυ σελιδας και πραγματικοτητας <<βερυκοκο>>.

Επισις απ΄οτι διαβασα στην σελιδα τους λενε οτι διαθετει πιστοποιηση ΙΡ67. Μετα απο αυτο που επαθα ψαχνω να το βρω καπου γραμμενο στα χαρτια του τηλεφωνου αλλα ματαια.

Και παλι συνεπεια μεταξυ σελιδας και πραγματικοτητας <<σαπιο βερυκοκο>>.

Νικος

 

 

edit: και για τους δυσπιστους...

http://i52.tinypic.com/b8n3aq.jpg

ετυχε μονο στο δικο μου δηλαδη????

Edited by vgnFE31h
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια ειναι το χειροτερο κινητο της ζωης μου οχι απο software αλλα απο ανθεκτικοτιτα και για εναν αγνωστο λογο πειρε νερο πολυ νερο μεχρι που χαλασε ...το καπακι της μπαταριας σπαει πιο δυσκολα σε σχεση με του b2100 αλλα το b2100 ειναι σκυλι σε σχεσςη με αυτο...
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι το χειροτερο κινητο της ζωης μου οχι απο software αλλα απο ανθεκτικοτιτα και για εναν αγνωστο λογο πειρε νερο πολυ νερο μεχρι που χαλασε ...το καπακι της μπαταριας σπαει πιο δυσκολα σε σχεση με του b2100 αλλα το b2100 ειναι σκυλι σε σχεσςη με αυτο...

 

πως απο αγνωστο λογο??? καπου θα το εβαλες σε νερο με πιεση λογικα.... βγαλε μπαταριες σιμ κτλ... χτυπα το με το σεσουαρ ξανα κ ξανα.... με ανοιχτες ολες οι "πορτες"... λογικα θα δουλεψει... οπως το δικο μου......

Και κατι αλλο βρε παιδια... το κινητο το εχω δοκιμασει σε λογικα νερα, δηλαδη αντε να το πιασω με βρεμενα χερια... οκ νερο δεν παιρνει... τωρα αν το βαλεις κατω απο την βρυση..... αστο καλυτερα.... καθως το βουτηξα κ μεσα σε νερα και το μονο σημειο που ειδα να μπαζει ειναι ο φακος.... δεν ειναι καλα κλεισμενος απο το πλαστικο γυρω γυρω απ'αυτο.... ειναι κατασκευαστικο σφαλμα?? μπορειτε να μου πειτε εαν και στο δικο σας υπαρχει ενα κενο γυρω γυρω απο τον φακο???

Ευχαριστω πολυ... :)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

πως απο αγνωστο λογο??? καπου θα το εβαλες σε νερο με πιεση λογικα.... βγαλε μπαταριες σιμ κτλ... χτυπα το με το σεσουαρ ξανα κ ξανα.... με ανοιχτες ολες οι "πορτες"... λογικα θα δουλεψει... οπως το δικο μου......

Και κατι αλλο βρε παιδια... το κινητο το εχω δοκιμασει σε λογικα νερα, δηλαδη αντε να το πιασω με βρεμενα χερια... οκ νερο δεν παιρνει... τωρα αν το βαλεις κατω απο την βρυση..... αστο καλυτερα.... καθως το βουτηξα κ μεσα σε νερα και το μονο σημειο που ειδα να μπαζει ειναι ο φακος.... δεν ειναι καλα κλεισμενος απο το πλαστικο γυρω γυρω απ'αυτο.... ειναι κατασκευαστικο σφαλμα?? μπορειτε να μου πειτε εαν και στο δικο σας υπαρχει ενα κενο γυρω γυρω απο τον φακο???

Ευχαριστω πολυ... :)

ναι σε εμενα ειχε και οπως λες το κινητο εχει πιστοποίηση ip-67 δλδ μεχρι 1 μετρο για 30 λεπτα...μην το αγορασει κανεις!!!!!!!!!!! samsung b2100 και ξερο ψωμι!!!!

 

παντος σε εμενα ο φακος δεν εμπαζε την πρωτη φορα που το εβαλα κατω απο το νερο...

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung B2710

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...