Jump to content

[Modding] Motorola Milestone


xoulis_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια, γνωριζουμε τιποτα περι ξεκλειδωματος του Bootloader? Η motorola , αν θυμαμαι καλα, δεν ειχε υποσχεθει να ξεκλειδωσει ολες τις συσκευες της ; Τι γινεται τωρα;

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 865
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια, γνωριζουμε τιποτα περι ξεκλειδωματος του Bootloader? Η motorola , αν θυμαμαι καλα, δεν ειχε υποσχεθει να ξεκλειδωσει ολες τις συσκευες της ; Τι γινεται τωρα;

 

Είχαν πει για τέλος του 2011! Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

έχουμε ψωμι μπροστα μας δηλαδη...

Ακόμα στεκεται ευπρεπως και μαλιστα με τετοιον ανταγωνισμο!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πολύ αμφιβάλω ότι θα δούμε ξεκλείδωτο bootloader, αλλά πλέον δεν με απασχολεί κιόλας. Μια χαρά την κάνουμε την δουλειά μας τόσο καιρό, είτε με Cyanogen είτε με MIUI.

Τώρα που η MIUI θα βγάλει και κινητό (Xiaomi), κτήνος και με ξεκλείδωτο bootloader και με Dual Boot απ'ότι βλέπω στα sites, είναι μονόδρομος για όποιον του άρεσε το Interface και τα miui apps. ;)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Μετά την cm7 rc13 και αφού τελείωσε η μπαταρία, φορτίζει μέχρι 5% και σταματά η φόρτιση!!! Μετά, αφού σβήσει το κινητό, αρχίζει πάλι να φορτίζει και στο 5% πάλι τα ίδια!!! Υπάρχει κάποια γνωστή λύση σε αυτό?

 

Edit. Μετά απο πολλά...5%....τώρα φαίνεται να πάει καλά και είναι στο 47%...

Τι να έγινε όμως?!?

Edited by subneo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εγώ απο την άλλη ψάχνω κάτι classic. Αναζητώ ένα theme για την 2,3,5 (icenfire = golauncher) που να φέρνει πιο πολύ σε κλασικό android. Δηλαδή, να είναι με τη λευκή του τη μπαρίτσα, τα κλασικα του εικονιδια και τη λιτότητα που χαρακτήριζε ένα android phone.

Κάτι τέτοιο:

http://www.itechnews.net/wp-content/uploads/2009/10/Verizon-Motorola-Droid-Android-2.0-Phone-1.jpg

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Μετά την cm7 rc13 και αφού τελείωσε η μπαταρία, φορτίζει μέχρι 5% και σταματά η φόρτιση!!! Μετά, αφού σβήσει το κινητό, αρχίζει πάλι να φορτίζει και στο 5% πάλι τα ίδια!!! Υπάρχει κάποια γνωστή λύση σε αυτό?

 

Edit. Μετά απο πολλά...5%....τώρα φαίνεται να πάει καλά και είναι στο 47%...

Τι να έγινε όμως?!?

 

Κάνε ένα battery calibration:

1) Κλείσε το κινητό και βάλε το να φορτίζει.

2) Αν αρχίζει να φορτίζει και πάει μέχρι 100%, ενώ το έχεις στην πρίζα, βγάλε την μπαταρία και περίμενε μέχρι να εμφανιστεί μία "αδεια" μπαταρία με ένα ? και τότε ξαναβάλε την μπαταρία και άσε το να φορτίσει.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάνε ένα battery calibration:

1) Κλείσε το κινητό και βάλε το να φορτίζει.

2) Αν αρχίζει να φορτίζει και πάει μέχρι 100%, ενώ το έχεις στην πρίζα, βγάλε την μπαταρία και περίμενε μέχρι να εμφανιστεί μία "αδεια" μπαταρία με ένα ? και τότε ξαναβάλε την μπαταρία και άσε το να φορτίσει.

 

H απλά εγκατέστησε την ομώνυμη εφαρμογή από το market.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα battery calibration:

1) Κλείσε το κινητό και βάλε το να φορτίζει.

2) Αν αρχίζει να φορτίζει και πάει μέχρι 100%, ενώ το έχεις στην πρίζα, βγάλε την μπαταρία και περίμενε μέχρι να εμφανιστεί μία "αδεια" μπαταρία με ένα ? και τότε ξαναβάλε την μπαταρία και άσε το να φορτίσει.

 

Ναι, πήγε 100% αλλα τώρα εχει πέσει στο 70%

Θα το ξαναφορτίσω και θα δοκιμάσω αυτό που προτείνεις.

Thanks..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά!

 

Προσπαθώ να βρώ μια σταθερή ROM να βάλω στο τηλέφωνο και να μην κάνω πολλά updates γιατι πλέον δεν έχω το χρόνο ...

Tελικά όποια ΡΟΜ και να βάλω όλο και κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει. Έχω την CM RC11 εδώ και 2 μήνες περίπου και δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος - υπάρχουν (πολλές) φορές που το τηλέφωνο "σέρνεται"....

 

Πρίν είχα την FroyoMOD και ήμουν σχετικά ευχαριστημένος (το πρόβλημα που έιχα ήταν οτι το default keyboard δεν είχε ελληνικά. Είχα βάλει το Μultiling , αλλά δεν συγκρίνεται με το default CM )

 

Υπάρχει κάποια ROM από τις τελευταίες που προτείνετε?

Την FroyoMOD (2.9.3) ή την CM RC14, τις έχει δοκιμάσει κανείς ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

 

Προσπαθώ να βρώ μια σταθερή ROM να βάλω στο τηλέφωνο και να μην κάνω πολλά updates γιατι πλέον δεν έχω το χρόνο ...

Tελικά όποια ΡΟΜ και να βάλω όλο και κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει. Έχω την CM RC11 εδώ και 2 μήνες περίπου και δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος - υπάρχουν (πολλές) φορές που το τηλέφωνο "σέρνεται"....

 

Πρίν είχα την FroyoMOD και ήμουν σχετικά ευχαριστημένος (το πρόβλημα που έιχα ήταν οτι το default keyboard δεν είχε ελληνικά. Είχα βάλει το Μultiling , αλλά δεν συγκρίνεται με το default CM )

 

Υπάρχει κάποια ROM από τις τελευταίες που προτείνετε?

Την FroyoMOD (2.9.3) ή την CM RC14, τις έχει δοκιμάσει κανείς ;

 

Ευχαριστώ

 

Εγώ χρησιμοποιώ την rc14! Εϊμαι πολύ ευχαριστημένος, και από θέμα ταχύτητας και από θέμα διάρκειας της μπαταρίας! Κάποιες φορές αν τρέχουν αρκετά προγράμματα στο background λογικό είναι να σέρνεται, μην ξεχνάμε ότι η 2.3 θέλει περισσότερη μνήμη για να λειτουργήσει χωρίς προβλήματα. Αλλά και στο δικό μας λειτουργεί καλύτερα από ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ την rc14! Εϊμαι πολύ ευχαριστημένος, και από θέμα ταχύτητας και από θέμα διάρκειας της μπαταρίας! Κάποιες φορές αν τρέχουν αρκετά προγράμματα στο background λογικό είναι να σέρνεται, μην ξεχνάμε ότι η 2.3 θέλει περισσότερη μνήμη για να λειτουργήσει χωρίς προβλήματα. Αλλά και στο δικό μας λειτουργεί καλύτερα από ποτέ!

 

Thanx! Θα την δοκιμάσω λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχω περασει γιατι δε βρισκω διαφορες με την 3,0. Βλεπει κανεις καποιο + ?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=941851

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γεια σας παιδιά. Έχω την μαμά 2.2.1. Έχετε να μου προτείνετε καμιά rom 2.3 που να είναι σταθερή, smooth και να εκμεταλλεύεται τα plus της 2.3 (ταχύτητα, διαχείριση ram και μπαταρίας) ?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα πριν μερικές ημέρες την Cyanogen Mod 7.1.0-RC15-11.09.12 (2.3.5) από εδώ.

 

Μέχρι στιγμής η συσκευή δουλεύει μια χαρά και είναι και πιο γρήγορη από ότι ήταν με την επίσημη 2.2.1.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα dyannisb. Για ταχύτητα και 2.3 Android, βάλε την CM7:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=941346

Αν θες περισσότερη RAM ελεύθερη βάλε την CM6 που της περνάνε και πολλά πράγματα από την CM7:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1155454

Πολλή γρήγορη διαβάζω ότι είναι και η Iceandfire. Έχω να την δοκιμάσω καιρό, αλλά κι εγώ ευχαριστημένος είχα μείνει:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=941851

 

Αν θέλεις να έχεις ένα εντελώς διαφορετικό κινητό πάντως, δες την MIUI. ;)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1144519

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιάννη.

Για να περάσεις την CM6, πρέπει να περάσεις την 2.2.1 GOT που έχει ενσωματωμένη την Vulnerable Recovery, και μετά από την OpenRecovery (Androidiani πχ) κάνεις τα 3 Wipe και μετά Apply Update. Το zip της CM6 και των Google Apps πρέπει να τα έχεις περάσει στην SD στον φάκελο OpenRecovery/Updates.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

Πηρα ενα motorola droid verizon απο ebay κ περιμενω να ερθει.

Το πηρα 40 ευρω με τα μεταφορικα.ΘΑ δουλευει με vodafone η θα μου ειναι αχρηστο?

Link to comment
Share on other sites

Θα σε στενοχωρήσω: Motorola Droid από το δίκτυο της Verizon μου μυρίζει CDMA συσκευή πράγμα που σημαίνει ότι εδώ (όπως σχεδόν και σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη) θα σου είναι απολύτως άχρηστο σαν τηλέφωνο. Edited by Eastwood
Link to comment
Share on other sites

cdma σύμφωνα με gsmarena δεν έχει βγει για το μιλεστονε. άρα το μόνο προβλημα θα είναι κάποιο unlock της συσκευης απο την verizon, αν υφισταται.

σωστα;

 

 

εδιτ: μονο 40€; σε τι κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Το Motorola Droid είναι το US αντίστοιχο του δικού μας Milestone. To Droid της Verizon εξ'ορισμού είναι CDMA συσκευή αφού το δίκτυο της Verizon είναι CDMA όπως έγραψα δυο posts πιο πάνω.

 

Συνεπώς μια που είναι CDMA συσκευή δεν πρόκειται να λειτουργήσει σε GSM δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...