Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα το widget που μπορείς να ανοιγοκλείσεις wifi/bluetooth/gps/φωτεινότητα/συγχρονισμό (έλεγχος ενέργειας λέγεται) και είδα ότι το gps ήταν ανοιχτό.σίγουρα αυτό έτρωγε αρκετή μπαταρία.

Χωρίς να αλλάξω τίποτα θα δω αύριο πως θα πάει η μπαταρία και θα σας πω.

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

Δεν ήταν πάντα ανοιχτό το gps. Απλά ήταν διαθέσιμο για χρήση στις εφαρμογές που το χρειάζονται. Όταν το κλείσεις από το extended controls ή από το "έλεγχος ενέργειας" που λες ή από την μπάρα ειδοποιήσεων, τότε δεν είναι διαθέσιμο ακόμα και αν το χρειαστεί κάποια εφαρμογή.

 

Γνώμη μου είναι να μην ψάχνεσαι τόσο με το πόσο κρατάει η μπαταρία. Αυτά τα κινητά βγάζουν 2 μέρες αν δεν ασχολείσαι καθόλου μαζί τους. Με ελάχιστη χρήση αντέχουν μία μέρα. Στο Galaxy S αν έχεις widgets και εφαρμογές που κάνουν αυτόματα ανανέωση (κάποιες βάζουν services που τρέχουν συνέχεια), live wallpapers, data session συνέχεια ανοιχτό, τότε έχεις μεγάλη κατανάλωση. Επίσης υπάρχουν και διάφορα firmwares με κακή αυτονομία. Στο δικό μου έχω 2 μήνες τώρα την JM5, έχω βγάλει τα διάφορα widgets, έχω ανοιχτό data session μόνο όταν το χρειάζομαι και τουλάχιστον τη μέρα την βγάζει άνετα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Εγώ έχω την ακριβώς αντίθετη άποψη. Μπορείς να ανεβάσεις κάποια φώτο;

Μήπως υπάρχουν και διαφορές στην κάμερα ανά firmware; Ξέρει κανείς;

 

οι φωτο του ειναι πολυ καλες,με ζωντανα και μαλιστα,για πρωτη φορα σε samsung,με φυσικα χρωματα,αυτο που βλεπεις εσυ το αποτυπωνει και η καμερα.Εως τωρα σε ολα τα samsung οι φωτογραφιες <κοκκινιζαν> και δεν υπηρχε φυσικοτητα.Οσο για σκοτεινες ληψεις μην περιμενεις επαγγελματικες φωτο αλλα αν το συγκρινεις με αλλα τηλεφωνα τα οποια εχουν φλας θα δεις την διαφορα!!!τραβηξα φωτο με 3 διαφορετικα κινητα,τα οποια ειχαν 5αρα καμερα και φλας με led, την ιδια σκηνη και το galaxy ηταν μπροστα.Αυτο που ειναι ολα τα λεφτα ειναι η ποιοτητα της εικονας στην ληψη βιντεο,απιστευτη!!αυτο που με χαλαει μονο ειναι οτι τα fps πρεπει να ειναι σε χαμηλα επιπεδα (ετσι νομιζω) γιατι στην αναπαραγωγη καταλαβαινεις τις κινησεις περιστροφης που τυχον εχεις κανει κατα τη ληψη του βιντεο (κατι σαν σπασιματα δηλαδη).

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις δοκιμασει αυτη την mesh case hot cover?

http://cgi.ebay.ca/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110563799967

Καλησπέρα! Από την πρώτη μέρα είμαι με τη θήκη αυτή! Είναι, κατα την άποψή μου, ό,τι καλύτερο υπάρχει για θήκες χωρίς καλυψη οθονης.

Ομορφη (με το λογοτυπο της συσκευης), ανθεκτική, λειτουργική, κουμπωνει σωστα και ευκολα το κινητο. Τη συστηνω ανεπιφυλακτα.

 

Όσον αφορά το θεμα της μπαταριας που συζητείται το τελευταιο διαστημα τελειωνω καποιες δοκιμες και θα σας γραψω και τις δικες μου εντυπωσεις αναλυτικα. Θαρρω πως τα πολλα Widgets ειναι αυτα που δημιουργουν το προβλημα και οχι οι αυτοματες ενημερωσεις. Όπως επισης και το Advanced Task Killer μου φαινεται οτι ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΖΕΙ μπαταρια. Όχι αυτο καθ' αυτό αλλά το αποτέλεσμα της δουλειάς είναι που δημιουργεί αναγκη για μπαταρια...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα με το κινητο
...ξερει καποιος τι μπορω να κανω?

 

Ανοιξε το kies χωρις να ειναι συνδεδεμενη η συσκευη σου. Πανω αριστερα λεει kies και εχει ενα drop down μενου, απο οπου θα επιλεξεις να κατεβασει τους drivers. Αν εχεις laptop απενεργοποιησε το bluetooth διοτι χθες ειχα και εγω θεμα, αλλα βρηκα πως εφταιγε αυτο.

Τωρα εχω ενα αλλο θεμα. Ενω μου συνδεθηκε μια φορα σωστα, τωρα δεν συνδεεται παλι. Με εχει στο περιμενετε. Ημαρτον. Το μονο που εκανα ηταν να πατησω undo lagfix v1 ουτως ωστε να κανω το firm update και μετα να εγκαταστησω το oclf v2. Aν το συνδεσω σε mass storage με ανοιχτο το Kies, το αναγνωριζει και λεει πως δεν υποστηριζεται η λειτουργια... Αλλα το βλεπει! wtf?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Κωστα σ' ευχαριστω για το καλοσωρισμα νωριτερα, χαιρομαι που σε βλεπω εδω, οπως και τα υπολοιπα παιδια. Ακομα δεν μπορω να πω οτι με ενοχλει ιδιαιτερα η πιθανη καθυστερηση του froyo, αλλα επειδη αναφερθηκες συγκριτικα στο 4αρι, απο μερους μου σου αναφερω οτι το κρατησα 2 εβδομαδες και το εδωσα λογω βασικα του προβληματος με το σημα. Εκει σκεψου απαραδεκτο να εχεις δωσει τοσα χρηματα και να σου χανει στιγμιαια το σημα ετσι ξαφνικα η να προσεχεις πως το κρατας για να μην το χασει. Το θεωρησα λιγο γελοιο, τουλαχιστον μεχρι να το φτιαξουν. Με το SGS ομολογω εχω εντυπωσιαστει, κανει πραγματα πολυ καλα, μεταξυ αυτων το καλυτερο και γρηγοροτερο internet browsing που εχω δει σε συσκευη μεχρι σημερα, και η καλυτερη οθονη... Βλεπω κι αλλα πραγματα που αναδεικνυονται με την ενασχοληση σας μεχρι σημερα, και βοηθουν ολους. Την καλημερα μου!

Υ.Γ. το μονο θεμα που δεν μπορω να καταλαβω σε αυτη τη συσκευη ειναι η ελλειψη του φωτογραφικου φλας και με ποια λογικη εγινε αυτο κατασκευαστικα...

 

Κώστα καλημέρα. Χαίρομαι που ενας πρωην κάτοχος iPhone4 διαπιστώνει τα σημεία που υπερτερεί το galaxy. Το έχω 2 μήνες τώρα και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την συσκευή.

Αν προσθέσεις ένα δυο πραγματάκια ώστε να βελτιωθεί η διαχείριση μνήμης, τότε γίνεται τέλειο.

Για την κάμερα θα ήθελα να πω κι εγώ, ότι σε δωμάτιο με καλό φωτισμό μπορείς να βγάλεις φωτό και βίντεο πολύ αξιοπρεπή και μάλιστα σε σύγκριση με το HD2 που έχει διπλό led οι φωτογραφίες του galaxy ήταν καλύτερες.

Τα led έχουν την τάση να ασπριζουν σαν να καίνε τα πρόσωπα η τα αντικείμενα που βρίσκονται κοντά, ενώ το υπόλοιπο πλάνο υποφωτιζεται αφού το φλας δεν μπορεί να κάνει τίποτα μακρύτερα η δεξιά και Αριστερά.

 

Να δώσω κι ένα τιπ για καλύτερα αποτελέσματα σε τέτοιες δύσκολες φωτογραφισεις.

Θα το πω με απλά λόγια για να γίνει κατανοητό.

Μόλις ανοίγουμε την κάμερα, στο κέντρο της υπάρχει ενα τετράγωνο πλαίσιο.

Αν το μετακινησουμε με το δάχτυλο μας στο σημείο που θελουμε να φωτιστεί περισσότερο και να έχει καλύτερη ευκρινια, θα έχουμε πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Για παράδειγμα θελουμε να φωτογραφισουμε σε κλειστό χώρο με μέτριο φωτισμό ένα πρόσωπο.

Μετακινουμε το πλαίσιο πάνω στο πρόσωπο και περιμένουμε να γίνει πράσινο για να πατήσουμε να βγει η φωτογραφία.

Καθυστερεί λίγο παραπάνω αλλά έχουμε πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και σε άλλες περιπτώσεις όταν για παράδειγμα τραβάμε φωτογραφίες εξωτερικά και στο πλάνο μας λόγο της θέσης του ήλιου έχουμε σκοτεινά και πιο φωτεινά σημεία.

 

Το βίντεο ναι μένα τραβά σε HD αλλά τα καρέ είναι λιγότερα απ ότι θα έπρεπε. Αν δεν κάνω λάθος τραβά με 24 καρέ ενώ απαιτούνται τουλάχιστον 30 για τέλεια αποτελέσματα.

 

Εγώ όταν έχω πλάνα με πολύ κίνηση, προτιμώ να τα τραβω 720Χ480 παρά σε 1280Χ720.

Για παράδειγμα αν θέλω να πάρω σκηνές από τα γενεθλεια ενός παιδιού, ττην ώρα που είναι γύρω από την τούρτα, μπορώ άνετα να τραβηξω σε HD ανάλυση, αφού είναι σχεδόν στατικό πλάνο.

Αντίθετα σ ένα Λουνα Παρκ, προτιμώ το 720x480 αφού τα πάντα κινούνται πολύ γρήγορα.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ολο προβληματα το Kies και θα γινω γραφικος οπου να ναι.

Συνδεθηκα τελικα αφου κατεβασα παλι τους drivers. Παλι, χωρις να εχει αλλαξει κατι, αλλα τελος παντων. Πατησα για αναβαθμιση υλικολογισμικου και κολλαει εκει.

Παντως σοβαρα, αν εξαρτιομουν απο το kies για οτιδηποτε αλλο εκτος απο αναβαθμισεις (που και αυτο γινεται και αλλιως απο οσο ξερω), πιθανοτατα να το ειχα στειλει το τηλεφωνο.

ΕΝΤΙΤ: Με τα πολλα ξεκολλησε, αλλα μου κλεινει το προγραμμα στο downloading του firmware. Ο,τι να ναι :lol:

ENTIT: Bored now, τα παραταω, οταν βγει το froyo θα δω τι θα κανω.

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο ναι μένα τραβά σε HD αλλά τα καρέ είναι λιγότερα απ ότι θα έπρεπε. Αν δεν κάνω λάθος τραβά με 24 καρέ ενώ απαιτούνται τουλάχιστον 30 για τέλεια αποτελέσματα.

 

Το πρόβλημα με το βίντεο σε αυτές τις κάμερες δεν είναι τα frames αλλά το φαινόμενο jello. Το φαινόμενο jello διορθώνεται με firmware upgrade...αν αποφασίσουν να το φτιάξουν...όχι μόνο η Samsung αλλά γενικότερα όλοι οι κατασκευαστές, αλλά κανείς τους δεν ασχολείται με αυτό. Το ίδιο και με το aliasing. Στις HDDSLR που χρησιμοποιούν πλέον και στον κινηματογράφο το επιδιώκουν και τα διορθώνουν αυτά με firmware upgrade. Ο ιδανικότερος αριθμός είναι το 24 για τα frames ενός βίντεο. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλημέρα. Χαίρομαι που ενας πρωην κάτοχος iPhone4 διαπιστώνει τα σημεία που υπερτερεί το galaxy. Το έχω 2 μήνες τώρα και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την συσκευή.

Αν προσθέσεις ένα δυο πραγματάκια ώστε να βελτιωθεί η διαχείριση μνήμης, τότε γίνεται τέλειο.

Για την κάμερα θα ήθελα να πω κι εγώ, ότι σε δωμάτιο με καλό φωτισμό μπορείς να βγάλεις φωτό και βίντεο πολύ αξιοπρεπή και μάλιστα σε σύγκριση με το HD2 που έχει διπλό led οι φωτογραφίες του galaxy ήταν καλύτερες.

Τα led έχουν την τάση να ασπριζουν σαν να καίνε τα πρόσωπα η τα αντικείμενα που βρίσκονται κοντά, ενώ το υπόλοιπο πλάνο υποφωτιζεται αφού το φλας δεν μπορεί να κάνει τίποτα μακρύτερα η δεξιά και Αριστερά.

 

Να δώσω κι ένα τιπ για καλύτερα αποτελέσματα σε τέτοιες δύσκολες φωτογραφισεις.

Θα το πω με απλά λόγια για να γίνει κατανοητό.

Μόλις ανοίγουμε την κάμερα, στο κέντρο της υπάρχει ενα τετράγωνο πλαίσιο.

Αν το μετακινησουμε με το δάχτυλο μας στο σημείο που θελουμε να φωτιστεί περισσότερο και να έχει καλύτερη ευκρινια, θα έχουμε πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Για παράδειγμα θελουμε να φωτογραφισουμε σε κλειστό χώρο με μέτριο φωτισμό ένα πρόσωπο.

Μετακινουμε το πλαίσιο πάνω στο πρόσωπο και περιμένουμε να γίνει πράσινο για να πατήσουμε να βγει η φωτογραφία.

Καθυστερεί λίγο παραπάνω αλλά έχουμε πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και σε άλλες περιπτώσεις όταν για παράδειγμα τραβάμε φωτογραφίες εξωτερικά και στο πλάνο μας λόγο της θέσης του ήλιου έχουμε σκοτεινά και πιο φωτεινά σημεία.

 

Το βίντεο ναι μένα τραβά σε HD αλλά τα καρέ είναι λιγότερα απ ότι θα έπρεπε. Αν δεν κάνω λάθος τραβά με 24 καρέ ενώ απαιτούνται τουλάχιστον 30 για τέλεια αποτελέσματα.

 

Εγώ όταν έχω πλάνα με πολύ κίνηση, προτιμώ να τα τραβω 720Χ480 παρά σε 1280Χ720.

Για παράδειγμα αν θέλω να πάρω σκηνές από τα γενεθλεια ενός παιδιού, ττην ώρα που είναι γύρω από την τούρτα, μπορώ άνετα να τραβηξω σε HD ανάλυση, αφού είναι σχεδόν στατικό πλάνο.

Αντίθετα σ ένα Λουνα Παρκ, προτιμώ το 720x480 αφού τα πάντα κινούνται πολύ γρήγορα.

 

φιλε μου το βιντεο ειναι σταθερα μεσα και εξω στα 29.34 fps! πουθενα δεν πεφτει στα 24! με το iphone 4 εξω ειναι 30 fps ενω σε εσωτερικο χωρο πεφτει στα 24 με σπασιματα και κοκο στην εικονα. το λεω αυτο γιατι ειχα το iphone 4 και φιλος μου το galaxy. εγω περιμενω το γαλαξια τιη αλλη εβδομαδα.και θα σας πω για το μηλο 4 γιατι δεν ττα λενε ολα! η πλοηγηση στο ιντερνετ με wifi kai 3g ειναι αρκετα αργη!

το εκανα test με το hd2 διπλα διπλα και το hd2 φορτωνε πολυ γρηγοροτερα!στο ιδιο ρουτερ και σε αλλο που δοκιμασα!να ξερετε οτι πιο σφαιρα browser γρηγοροτερη πλοηγηση στο ιντερνετ απο το γαλαξια δεν υπαρχει!αλλου ειναι το θεμα στο γαλαξια και αναφερθηκε..στο lag των εφαρμογων και στα κρασαρισματα.. εκει το μηλο 4 δινει τα ρεστα του! δεν καταλαβενει τιποτα..και κατι αλλο για να τα λεμε ολα...η ποιοτητα των εφαρμογων στο μηλο ειναι κατα πολυ ανωτερη απο το αντροιντ δυστυχως...και σας το λεω γιατι τα εχω λιωσει και τα 2 τιλεφωνα.και μηλο 4 και γαλαξια..αλλα οπως ειπα θα παω σε γαλαξια την αλλη εβδομαδα...απλα φοβαμαι πολυ αυτο με το lag των εφαρμογων..μακαρι με το lagfix να δω βελτιωση οπως λενε και τα παδια εδω...

Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει το kies και δε μπορω να συνδεσω το κινητο...τι να φταιει...

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

οι φωτο του ειναι πολυ καλες,με ζωντανα και μαλιστα,για πρωτη φορα σε samsung,με φυσικα χρωματα,αυτο που βλεπεις εσυ το αποτυπωνει και η καμερα.

Τι να πω... Εγώ που έρχομαι από κινητό διετίας (N82) απογοητεύτηκα πολύ με τις φώτος. Ελπίζω να γίνει τίποτα και με την κάμερα στο "γιαουρτάκι"...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω κανεις root και lagfix.Δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα...

Αυτο που παρατηρω ομως ορισμενες φορες κατα τη διαρκεια του boot,ο ηχος απτο boot screen δεν συγχρονιζεται με το βιντεακι(ο ηχος ακουγετε πρωτος)...

 

Γιατι γινεται αυτο?

Ειναι λογικο να συμβαινει?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω κανεις root και lagfix.Δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα...

Αυτο που παρατηρω ομως ορισμενες φορες κατα τη διαρκεια του boot,ο ηχος απτο boot screen δεν συγχρονιζεται με το βιντεακι(ο ηχος ακουγετε πρωτος)...

 

Γιατι γινεται αυτο?

Ειναι λογικο να συμβαινει?

 

Ναι αυτό συμβαίνει συχνά, έχει αναφερθεί και στον κατασκευαστή του fix στο xda, και είχε πει αν θυμάμαι καλά ότι θα το κοιτάξει σε κάποιο επόμενο version

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχει, οι task killers δεν είναι καλό πράγμα... διάβασε το post μου στο blog σου... :p

Το drop-down notification bar σου δεν έχει ακόμα το GPS υποθέτω, δίπλα στο wifi? Δε θυμάμαι τώρα τί firmware έχεις..

στο drop-down δεν εχει ακομα σ'εμενα το gps. δεν με πειραζει ομως. το αλλαζω και απο το widget :).

 

συμφωνω οτι το gps μπορει να ειναι ενεργο αλλα δεν το χρησιμοποιει συνεχεια αλλα μονο οταν το ζητησει καποια εφαρμογη.

 

ομως, εχω κλεισει το Gps και μετα απο 5 ωρες με 3 ωρες ανοιχτο wifi, παιρνωντας μονο email (καθως κοιμομουν), και ομιλια περιπου 10 λεπτα, ειμαι στο 91%.

νομιζω οτι ειναι λιγο καλυτερα. θα δω πως θα παει η μερα και θα σας πω :).

 

Μου ήρθε προχτές αυτή η θήκη...http://www.mobilefun.co.uk/krusell-dons-leather-pouch-for-samsung-galaxy-s-i9000-black-p25174.htm ...πολύ καλή ποιότητα και εφαρμογή στο κινητό...κρίμα που δεν μου ήρθε νωρίτερα γιατί ήδη στην οθόνη έχει γίνει ήδη μία μικρή γρατζουνιτσα παρότι το προσέχω σαν τα μάτια μου..όχι gorilla μάλλον king Kong γυαλί πρέπει να βγάλουν...

πολυ καλη αυτη η θηκη !!!! πραγματικα απο πολλες που αναφερθηκαν εδω αυτη ειναι πιστευω πολυ καλη και πολυ ευχρηστη :). καλοφορετη και καλοριζικη φιλε :).

 

μια ερωτηση, απο το netimes.com εχει παρει κανεις απο εδω μεσα screen protector ? θα κανω παραγγελια καποια πραγματα και θελω να παρω και screen protector. εχετε να μου προτεινετε κατι απο αυτο το site ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

TonyK.........μια ερωτηση, απο το netimes.com εχει παρει κανεις απο εδω μεσα screen protector ? θα κανω παραγγελια καποια πραγματα και θελω να παρω και screen protector. εχετε να μου προτεινετε κατι απο αυτο το site ?

 

 

 

αν και σε αλλες συσκευες δεν ειχα προβλημα με τα συγκεκριμενα τα προιοντα, απο εκει πηρα τα πρωτα screen protector για το galaxy,απαραδεκτα ολα,μενουν πολλες δακτυλιες και ειναι <<καπως>> κομμενα στο υψος των αισθητηρων.

ψαξε απο ebay

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για ολα το τηλεφωνο δεν σας ειπα δουλευη κανονικα μονο που δεν εχει ελληνικα καθολου.Με τον φορτιστη τα ιδια κανει ενω ειναι ανιχτο κλινει και αμα το βγαλω κανει επανεκινηση απο οτι ειδα οσο ειναι στο φορτιστη η μπαταρια ειναι ζεστη και πρεπει να το φορτονει πολυ αργα

 

Καλησπέρα φίλε Τζαναμπέτη... καταλαβαίνω ότι είσαι ταραγμένος, αλλά αυτό που έκανες ήταν τραγικό...

 

Έχουμε πει πολλές φορές αν διάβαζες το φόρουμ λίγο παραπάνω, ότι ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να φλασάρουμε firmwares άλλων προϊόντων στο δικό μας, γιατί το firmware περιέχει σημαντικά πράγματα που ελέγχουν τη μητρική πλακέτα, τον επεξεργαστή, τους οδηγούς για τα διάφορα μέρη του hardware.... και όπως είπα μόλις χθες σαν απάντηση στο ποστ που σε έκανε να φλασάρεις, το Captivate έχει διαφορετικό hardware από το Galaxy S I9000. Και φυσικά δε σου δουλεύει το μεσαίο πλήκτρο, αφου το Captivate δεν έχει μεσαίο πλήκτρο.

Κανονικά δε θα ανοιγε καθόλου, αλλά είναι συγγενικές κατασκευές, γι'αυτό ανοίγει.

 

Πρέπει να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες... όταν λες ότι το τηλέφωνο δουλεύει κανονικά, τί εννοείς; Μπορείς να κάνεις και τηλεφωνήματα; Πολύ αμφιβάλλω...

EDIT: Αφού το έπαθε και 2ος μία μέρα μετά, η φρογιο έκδοση τελικά κρατάει τις λειτουργίες και χαλάει το usb..

 

Αν πάντως μπορείς να μπεις σε recovery mode να κάνεις ένα wipe data, και μετά σε download mode και να το συνδέσεις με το odin, μπορεί να μη χάθηκαν όλες οι ελπίδες. Αλλά απ'ότι καταλαβαίνω δε μπορείς.

 

Η πιό κοντινή σε σένα περίπτωση είναι αυτή (αν και φλάσαρε Eclair Captivate όχι Froyo), που τελικά το πήγε στη Samsung και του είπανε ότι χρειάζεται καινούρια μητρική πλακέτα, και του πήραν 140 ευρώ.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=767420

 

Βγάλε τη μπαταρία για κανένα δεκάλεπτο, και μετα βάλτην και δοκίμασε να μπεις σε download mode. Βασικά αν δε μπορείς να μπεις σε download mode, βρήκες το μόνο τρόπο που μπορεί να γίνει τούβλο το τηλέφωνο, να του φλασάρεις firmware άλλης συσκευής, λύπάμαι... πρέπει να το πας στη Samsung.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

μπορει να υπαρξει καποια ενδειξη οταν το τηλ ειναι σε κατασταση αναμονης που να μας δειχνει οτι υπαρχει καποιο συμβαν κλησεις η μηνυμα η κατι αλλο

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μπορει να υπαρξει καποια ενδειξη οταν το τηλ ειναι σε κατασταση αναμονης που να μας δειχνει οτι υπαρχει καποιο συμβαν κλησεις η μηνυμα η κατι αλλο

Ευχαριστω

το τηλεφωνο οταν ειναι σε κατασταση αναμονης σε ειδοποιει μονο ηχητικα για οποιαδηποτε ειδοποιηση το εχεις ρυθμισει. αυτος ο τροπος υπαρχει σε ολα τα smartphones.

πως αλλιως θελεις να σε ειδοποιει ? να αναβει η οθονη ας πουμε ? υπαρχει και η δονηση φυσικα.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

μπορει να υπαρξει καποια ενδειξη οταν το τηλ ειναι σε κατασταση αναμονης που να μας δειχνει οτι υπαρχει καποιο συμβαν κλησεις η μηνυμα η κατι αλλο

Ευχαριστω

 

Mπορεί να ψάχνεις κάτι τέτοιο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3326953#post3326953

- Alex
Link to comment
Share on other sites

απο μονο του δεν εχει,βαζοντας καποια εφαρμογη(πχ handcent)μπορει να αναβει η οθονη στα μυνηματα και να εχει και reminder
Link to comment
Share on other sites

μπορει να υπαρξει καποια ενδειξη οταν το τηλ ειναι σε κατασταση αναμονης που να μας δειχνει οτι υπαρχει καποιο συμβαν κλησεις η μηνυμα η κατι αλλο

Ευχαριστω

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=730692

 

;)

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο οταν ειναι σε κατασταση αναμονης σε ειδοποιει μονο ηχητικα για οποιαδηποτε ειδοποιηση το εχεις ρυθμισει. αυτος ο τροπος υπαρχει σε ολα τα smartphones.

πως αλλιως θελεις να σε ειδοποιει ? να αναβει η οθονη ας πουμε ? υπαρχει και η δονηση φυσικα.

πως θα ενεργοποιησω την ενδειξη πες μου σε παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το βιντεο ειναι σταθερα μεσα και εξω στα 29.34 fps! πουθενα δεν πεφτει στα 24! με το iphone 4 εξω ειναι 30 fps ενω σε εσωτερικο χωρο πεφτει στα 24 με σπασιματα και κοκο στην εικονα. το λεω αυτο γιατι ειχα το iphone 4 και φιλος μου το galaxy. εγω περιμενω το γαλαξια τιη αλλη εβδομαδα.και θα σας πω για το μηλο 4 γιατι δεν ττα λενε ολα! η πλοηγηση στο ιντερνετ με wifi kai 3g ειναι αρκετα αργη!

το εκανα test με το hd2 διπλα διπλα και το hd2 φορτωνε πολυ γρηγοροτερα!στο ιδιο ρουτερ και σε αλλο που δοκιμασα!να ξερετε οτι πιο σφαιρα browser γρηγοροτερη πλοηγηση στο ιντερνετ απο το γαλαξια δεν υπαρχει!αλλου ειναι το θεμα στο γαλαξια και αναφερθηκε..στο lag των εφαρμογων και στα κρασαρισματα.. εκει το μηλο 4 δινει τα ρεστα του! δεν καταλαβενει τιποτα..και κατι αλλο για να τα λεμε ολα...η ποιοτητα των εφαρμογων στο μηλο ειναι κατα πολυ ανωτερη απο το αντροιντ δυστυχως...και σας το λεω γιατι τα εχω λιωσει και τα 2 τιλεφωνα.και μηλο 4 και γαλαξια..αλλα οπως ειπα θα παω σε γαλαξια την αλλη εβδομαδα...απλα φοβαμαι πολυ αυτο με το lag των εφαρμογων..μακαρι με το lagfix να δω βελτιωση οπως λενε και τα παδια εδω...

Μην φοβάσαι τίποτα για το lag.

Αν βάλεις το auto killer και παράλληλα με κάποιο άλλο προγραμμα ρυθμίσεις να μην τρεχουν μονες τους κάποιες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς, θα είσαι ένταξη και χωρίς lag fix.

Δες το βιντεακι στην υπογραφή μου. Έχω απενεργοποιησει το lag fix και μόνο τα δυο προγράμματα που ανέφερα παραπάνω βοηθούν ώστε να μην παρουσιάζεται το πρόβλημα.

 

Σ ευχαριστώ για τις διαπιστώσεις σχετικά με το iPhone 4. M ενδιαφέρουν οι απόψεις αυτών που το είχαν η έχουν.

Δεν κρύβω ότι το σκέφτομαι. Όχι γιατί έχω κάποιο πρόβλημα με το galaxy, αλλά γιατί βλέπω ότι η samsung δεν αντιλαμαβανεται ότι δεν αρκεί ένα τέλειο hardware.

Αν δεν δωθει το froyo μέσα στον Οκτώβρη, σημαίνει ότι έχουν πρόβλημα.

Ακόμα είναι αρχή του μήνα, θα περιμένω μέχρι το τέλος και μετά θα αποφασίσω.

Δεν έχω περιθώρια γιατί θα βρίσκομαι Ελλάδα για 20 μέρες και ότι κάνω πρέπει να το κάνω μέσα σ αυτό το διάστημα, αφού δεν μπορώ να κάνω αγοροπωλησιες εδώ που βρίσκομαι για δουλειές.

 

Σχετικά με το browsing, συγκρινοντας το galaxy με το iPad, σε πολλα sites είναι ένα τσακ πιο γρήγορο από το galaxy και σε αλλά το galaxy. Τα θεωρώ ισοδυναμα.

Αλλά το iPad είναι κατα γενική ομολογία πιο γρήγορο σε όλα από το iphone4 λόγο ότι στο iPhone o επεξεργαστης είναι υποχρονισμενος.

 

Εκεί που υπάρχει μεγάλη διάφορα υπέρ του galaxy είναι στο download και upload.

To ίδιο αρχείο, το ίδιο βίντεο στο ίδιο wifi.

Ανεβασα στο YouTube κάποια βιντεακια απ ευθείας από το galaxy και έπαθα Πλάκα.

Ξεπέρασε σε ταχύτητα upload ακομα και το MacBook pro που έχω.

Τα τεσταρησα σε βίντεο ίδιου μεγέθους.

 

Φοβάμαι λοιπόν ότι αν επιστρέψω πάλι σε iPhone θα μου λείπουν πολλά πράγματα που τα κάνει τέλεια το galaxy.

Έπειτα έχω και το iPad, οπότε μπορώ να χρησιμοποιώ όλες τις Καλές εφαρμογές του app store και όπως ξέρεις οι ειδικά φτιαγμένες apps for iPad είναι πολύ καλύτερες.

 

Οπότε κάθομαι στα αυγά μου μέχρι να ελθω Ελλάδα, βάζω το Galaxy δίπλα στο iphone4 ενός φίλου και κάνω πλήρες συγκριτικό στα πράγματα που ενδιαφέρουν μόνο εμένα.

 

Θεωρώ το froyo πιο χρήσιμο λειτουργικό στην καθημερινότητα μας από τι ios.

Τονίζω πιο χρήσιμο όχι καλύτερο.

Το ios χρειάζεται ένα γερό lifting στο interface ώστε να έχουμε άμεση πρόσβαση σε βασικές πληροφορίες χωρίς να χρειάζεται να ανοίξουμε ενα κάρο εφαρμογές.

Από την άλλη, το ios multi tasking, δίνει τα ίδια αποτελέσματα χωρίς όμως να ταλαιπωρεί την ram της συσκευής.

Κάτι που αποδεικνύεται από την χρήση του στο iPad που έχει μόνο 256ΜΒ ραμ.

Φίλοι developers που έχουν λάβει το beta2 της έκδοσης 4.2, μου λένε ότι παρόλο ότι πλέον υπάρχει το multi tasking, οι μετρήσεις το δείχνουν πιο γρήγορο από την έκδοση που έχει τώρα και η οποία δεν διαθέτει multi tasking.

 

Μ ενδιαφέρει πολύ το froyo γιατί κάποιες βελτιώσεις μου είναι απαραίτητες στην δουλειά μου. Οπότε αν αργήσει η γίνει καμία στραβη και δεν δωθει ποτέ όπως έγινε σε άλλες συσκευές της samsung παλιότερα θα έχω πρόβλημα.

Αν δεν το δώσουν μέσα σ αυτόν τον μήνα ποτέ θα το δώσουν; Τον Γεναρη που θα ανακοινωθεί ο διάδοχος του galaxy?

 

Τι να πω... Εγώ που έρχομαι από κινητό διετίας (N82) απογοητεύτηκα πολύ με τις φώτος. Ελπίζω να γίνει τίποτα και με την κάμερα στο "γιαουρτάκι"...

Φίλε μην συγκρίνεις ΝΟΚΙΑ multimedia συσκευές με smartphones.

Για λόγους κόστους και όγκου δεν χρησιμοποιούν κάμερες τέτοιας ποιότητας .

Εδώ δίνουν βάση σε αλλά πράγματα που δεν τα είχες στο NOKIA.

Αν δεν σου χρειάζονται αυτά, κακώς δεν πήρες το N900 η δεν ξέρω ποιο άλλο.

 

 

@@TonyK

 

Αντώνη σίγουρα το gps χρησιμοποιηται μόνο όταν το χρειάζεται κάποια εφαρμογή. Μπορείς να το δεις αυτό και στην notification bar, αφού εμφανίζεται το σηματακι.

Όμως για δες σχεδόν όλες οι free εφαρμογές προσπαθούν να βρουν την θέση σου είτε με το gps είτε μέσω wifi.

Δεν ξέρω μήπως όταν είναι ανοικτό δοκιμάζουν πρώτα μέσω gps.

Θα δοκιμάσω και θα σου πω.

Πάντως όλοι οι οδηγοί για οικονομία στην μπαταρία αναφέρουν να μην το αφήνουμε ανοικτό αν δεν το χρειαζόμαστε.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα την άποψή σας για το θέμα του wi fi.

Μέσα στο σπίτι και σε απόσταση 2 μέτρων από τον ρούτερ, χωρίς εμπόδιο μπροστά, το εικονίδιο δεν μου δείχνει πλήρες σήμα. Πρέπει να πάω το κινητό στο μισό μέτρο από τον ρούτερ για να δείξει πλήρες σήμα. Δύο δωμάτια δε παραπέρα σήμα μηδέν.

Σε εξωτερικούς χώρους σε σημεία που αποδειδειγμένα έβρισκα δυνατό σήμα από ελεύθερα access points τώρα δεν βρίσκω καν σήμα.

Το αναφέρω γιατί με άλλα κινητά που χρησιμοποιούσα δεν υπήρχε πρόβλημα λήψης. Το έχετε παρατηρήσει και εσείς; Ξέρετε αν είναι πρόβλημα firmware που θα ληθεί με το froyo ή είναι θέμα hardware;

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...