Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά με ποια λογική χάνεται η εγγυηση αφού είναι official firmware της samsung(2.2.1) εστω και εαν δεν προορίζεται για την Ελλάδα?? Δεν το καταλαβαίνω αυτό...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά με ποια λογική χάνεται η εγγυηση αφού είναι official firmware της samsung(2.2.1) εστω και εαν δεν προορίζεται για την Ελλάδα?? Δεν το καταλαβαίνω αυτό...

επειδη αλλαζεις το sales code μεσω του kies patcher, υποθετω γι'αυτο τον λογο.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με ποια λογική χάνεται η εγγυηση αφού είναι official firmware της samsung(2.2.1) εστω και εαν δεν προορίζεται για την Ελλάδα?? Δεν το καταλαβαίνω αυτό...

 

γιατι πολυ απλα η καθε χωρα περνει την δικια της εκδοση για αυτο χανεται και η εγγυηση :p μην το ψαχνεις :p

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.... θα κανω λιγο υπομονη μηπως και σκασει καμμια 2.2.2 'η κατι αντιστοιχο για να αναγκαστω τοτε να περασω ρομ...

παραδοξως απο χτες το απογευμα δεν εχει ξανακλεισει μονο του...

τι να πω...

πιο πολυ ανησυχησα μηπως και ειχε παθει κατι το κινητο...:O:O

αλλα απο τα λεγομενα σου πρεπει να ειναι καθαρα software και κατι να μην εχει κατσει καλα...

καλημερες κ χρονια πολλα..

δεν εχω αποκλεισει το ενδεχομενο να φταιει το hardware απλα αμα ξαναφλασαρεις και σου κανει παλι τα ιδια τοτε θα εχεις αποκλεισει την πιθανοτητα να φταιει το software

Μια ερωτηση η οποια πιθανως να εχει ξαναπαντηθει και για την απαντηση της ειμαι σχεδον βεβαιος, αλλα για σιγουρια : Αν περασω τη JPY στο κινητο μου,το οποιο έχει JM5 αυτη τη στιγμη,για να επανελθει η εγγυηση, αρκει απλα να ξαναπερασω τη JM5 συμφωνα με τον οδηγο του Tyxerakia? Ευχαριστώ.

αν εχεις after sales code EU και το επαναφερεις παλι στην JM5 με EU θα εχεις παλι την εγγυηση σου κανονικα

Προσπάθησα να κάνω εγκατάσταση το Ζ4root μέσω αρχείου apk. από το xda αλλά δεν το κάνει με τίποτα.Είδα ότι μπορεί να γίνει root σε 2.2 και με superoneclick απο xda αλλά έχει πολλές εκδόσεις .Ποιά είναι καλύτερη έκδοση απο αυτές που έχει?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682 για ελληνικό επίσημο πια 2.2?

βαλε την τελευταια

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως όποιος έχει όρεξη για φλασαρίσματα επιβάλλεται να περάσει τη JPY..

Έβαλα χθες την έκδοση του Darky απο το XDA και πρέπει να πω ότι μέχρι στιγμής έχω άλλο κινητό...Υπερβολικά γρήγορο, κουκλί (με στοιχεία από τη 2.3 πχ η Notification bar) και με χαμηλή κατανάλωση στη μπαταρία.

 

τι να πω, μάλλον πρέπει να προσλάβει παιδιά από το XDA η Samsung

 

EDIT: Μόλις είδα ότι βγήκε η έκδοση 7,6 του Darky, ενώ μόλις χθες πέρασα την 7,5 δεν τον προλαβαίνεις τον τύπο :rolleyes:

Edited by zavarakatranemia
Link to comment
Share on other sites

τι να πω, μάλλον πρέπει να προσλάβει παιδιά από το XDA η Samsung

 

δεν αμφιβαλω οτι πολλα απο τα παιδια του xda γιατι για παιδια προκειται τις περισσοτερες φορες και ηλικιας κατω των 20, εχουν ταλεντο και σιγουρα θα μπορουσαν να κανουν παπαδες δουλευοντας στη samsung και στη καθε samsung με λιγη εκπαιδευση παραπανω

Edited by suspect21
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

έχω μερικές απορίες που από μια σύντομη ματιά στις τελευταίες σελίδες δε μπόρεσα να λύσω.

 

Φοράω την 2.2. (από 3 UK, αναβάθμιση μέσω Kies) και έχω κάνει root (z4root) και 1 click lag fix 2.2+ (apk).

 

Το κινητό πάει γενικά γρήγορα, με κάποια ενοχλητικά κολλήματα κατά καιρούς.

 

Αξίζει να βγάλω το OCLF και να περάσω την τελευταία Rom του Darky?

Κάποιοι αναφέρουν προβλήματα με τη διάρκεια της μπαταρίας (όπως είμαι τώρα μου βγάζει 1,5 μέρα με λογική χρήση).

Επίσης, δεν έχω δει πουθενά να αναφέρεται πως βγάζει κανείς την Darky Rom (αν ποτέ το θελήσω).

Διαβάζω πως το voodoo fix είναι καλύτερο από το OCLF αλλά η νέα Rom του Darky δεν το έχει ενεργοποιημένο εξαρχής. Δε το χρειάζεται;

 

Διάβασα κάτι για μια 2.2.1 αλλά δεν το έχω ψάξει. Μήπως να έβαζα αυτή; (ενα ναι/όχι αρκεί, θα ψάξω να βρω πως θα αναβαθμίση)

 

Η άλλη μου επιλογή είναι να παραμείνω όπως είμαι και να περιμένω την 2.3...

 

Ευχαριστώ και καλή χρονιά σε όλους!

Let me be your fantasy
Link to comment
Share on other sites

δεν αμφιβαλω οτι πολλα απο τα παιδια του xda γιατι για παιδια προκειται τις περισσοτερες φορες και ηλικιας κατω των 20, εχουν ταλεντο και σιγουρα θα μπορουσαν να κανουν παπαδες δουλευοντας στη samsung και στη καθε samsung σε με λιγη εκπαιδευση παραπανω

 

Ακριβώς.. Ο Darky για παράδειγμα, είναι 18 χρονών.. Μπράβο του, ελικρινά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

έχω μερικές απορίες που από μια σύντομη ματιά στις τελευταίες σελίδες δε μπόρεσα να λύσω.

 

Φοράω την 2.2. (από 3 UK, αναβάθμιση μέσω Kies) και έχω κάνει root (z4root) και 1 click lag fix 2.2+ (apk).

 

Το κινητό πάει γενικά γρήγορα, με κάποια ενοχλητικά κολλήματα κατά καιρούς.

 

Αξίζει να βγάλω το OCLF και να περάσω την τελευταία Rom του Darky?

Κάποιοι αναφέρουν προβλήματα με τη διάρκεια της μπαταρίας (όπως είμαι τώρα μου βγάζει 1,5 μέρα με λογική χρήση).

Επίσης, δεν έχω δει πουθενά να αναφέρεται πως βγάζει κανείς την Darky Rom (αν ποτέ το θελήσω).

Διαβάζω πως το voodoo fix είναι καλύτερο από το OCLF αλλά η νέα Rom του Darky δεν το έχει ενεργοποιημένο εξαρχής. Δε το χρειάζεται;

 

Διάβασα κάτι για μια 2.2.1 αλλά δεν το έχω ψάξει. Μήπως να έβαζα αυτή; (ενα ναι/όχι αρκεί, θα ψάξω να βρω πως θα αναβαθμίση)

 

Η άλλη μου επιλογή είναι να παραμείνω όπως είμαι και να περιμένω την 2.3...

 

Ευχαριστώ και καλή χρονιά σε όλους!

 

βαλε την stock 2.2.1

ειτε την JPY ειτε την JPU

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

γιατι πολυ απλα η καθε χωρα περνει την δικια της εκδοση για αυτο χανεται και η εγγυηση :p μην το ψαχνεις :p

 

Δεν εχει λογικη αυτο και σκεφτομαι εαν στο service κάνουν παραχώρηση αμα δουν οτι εχεις βάλει firmware άλλης χωρας. Δηλαδή γιατι αμα χαλάσει αυτού που την εχει official να του το φτιάξουν δωρεάν και εμένα οχι, εφόσον είναι ιδιο κινητό με ιδιο software...τεσπα

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να δω που καταναλώνεται η μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία απορία που την έχω πολύ καιρό...

 

Στη lock screen της Samsung όταν έχεις αναπάντητη ή μήνυμα σου εμφανίζει ένα κομματάκι του puzzle να έχει φύγει από τη θέση του.

Αν κάποιος εγκαταστήσει το Handcent (όλοι; ), το κομμάτι puzzle για μη αναγνωσμένα μηνύματα δεν εμφανίζεται.

 

Ξέρει κανείς ένα τρόπο να εμφανίζεται με το handcent αυτό;

 

Στο XDA έχουν ανοίξει 2-3 θέματα σχετικά αλλά δεν έχουν λάβει απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει λογικη αυτο και σκεφτομαι εαν στο service κάνουν παραχώρηση αμα δουν οτι εχεις βάλει firmware άλλης χωρας. Δηλαδή γιατι αμα χαλάσει αυτού που την εχει official να του το φτιάξουν δωρεάν και εμένα οχι, εφόσον είναι ιδιο κινητό με ιδιο software...τεσπα

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να δω που καταναλώνεται η μπαταρία?

 

κανονικα δεν ισχυει η εγγυση γιατι για να εχεις μια ανεπισημη εκδοση σημαινει οτι την εβαλες με καποιου ειδους χακερια που σημαινει οτι εβαλες σε κινδυνο τη λειτουργια της συσκευης που σημαινει οτι αν κατι παει στραβα εισαι υπεθυνος και δεν σε καλυπτει η εγγυση

 

πηγαινε στις ρυθμισεις->πληροφοριες σχετικα...-> χρηση μπαταριας

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία απορία που την έχω πολύ καιρό...

 

Στη lock screen της Samsung όταν έχεις αναπάντητη ή μήνυμα σου εμφανίζει ένα κομματάκι του puzzle να έχει φύγει από τη θέση του.

Αν κάποιος εγκαταστήσει το Handcent (όλοι; ), το κομμάτι puzzle για μη αναγνωσμένα μηνύματα δεν εμφανίζεται.

 

Ξέρει κανείς ένα τρόπο να εμφανίζεται με το handcent αυτό;

 

Στο XDA έχουν ανοίξει 2-3 θέματα σχετικά αλλά δεν έχουν λάβει απάντηση

 

Δεν αναγνωριζεται γιατι εχεις απενεργοποιησει τα notifications απο την default εφαρμογη των sms κι εχεις πλεον σαν default το handcent. Για να εμφανιστει παλι υποθετω οτι θα πρεπει να κανεις παλι την αλλη εφαρμογη default η να ενεργοποιησεις τις ειδποποιησεις και απο αυτην. Τοτε βεβαια θα ερχονται 2 ειδοποιησεις και θα σπασουν τα νευρα σου.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει λογικη αυτο και σκεφτομαι εαν στο service κάνουν παραχώρηση αμα δουν οτι εχεις βάλει firmware άλλης χωρας. Δηλαδή γιατι αμα χαλάσει αυτού που την εχει official να του το φτιάξουν δωρεάν και εμένα οχι, εφόσον είναι ιδιο κινητό με ιδιο software...τεσπα

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να δω που καταναλώνεται η μπαταρία?

για να δεις πληρη εικονα στο που παει η μπαταρια σου, πηγαινε στον dialer (στην οθονη που παιρνεις τηλεφωνο) και γραψε το εξης :

*#*#4636#*#*

θα σου βγαλει μια ομορφη οθονουλα με επιλογες.

πηγαινε στο ιστορικο μπαταριας και θα βρεις οτι θελεις :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

για να δεις πληρη εικονα στο που παει η μπαταρια σου, πηγαινε στον dialer (στην οθονη που παιρνεις τηλεφωνο) και γραψε το εξης :

*#*#4636#*#*

θα σου βγαλει μια ομορφη οθονουλα με επιλογες.

πηγαινε στο ιστορικο μπαταριας και θα βρεις οτι θελεις :).

 

καλο :D thanks

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναγνωριζεται γιατι εχεις απενεργοποιησει τα notifications απο την default εφαρμογη των sms κι εχεις πλεον σαν default το handcent. Για να εμφανιστει παλι υποθετω οτι θα πρεπει να κανεις παλι την αλλη εφαρμογη default η να ενεργοποιησεις τις ειδποποιησεις και απο αυτην. Τοτε βεβαια θα ερχονται 2 ειδοποιησεις και θα σπασουν τα νευρα σου.

 

Ναι.. Δοκίμασα να έχω ενεργές τις ειδοποιήσεις του default και να κλείσω του handcent, αλλά μετά όταν άνοιγα και διάβαζα το μήνυμα στο handcent δεν έσβηνε η ειδοποίηση..έπρεπε να το διαβάσω στη default εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. Δοκίμασα να έχω ενεργές τις ειδοποιήσεις του default και να κλείσω του handcent, αλλά μετά όταν άνοιγα και διάβαζα το μήνυμα στο handcent δεν έσβηνε η ειδοποίηση..έπρεπε να το διαβάσω στη default εφαρμογή

 

Ναι δυστυχως ετσι γινεται. Οποτε μαλλον οι επιλογες ειναι 2: ή χρησιμοποιεις handcent και ξεχνας το εφεδακι με το κομματακι του puzzle ή χρησιμοποιεις αναγκαστικα την default. Εκτος αν καποιος το εχει ψαξει περισσοτερο και γνωριζει κατι αλλο.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

βαλε τις ρυθμισεις που εχει ο Αντωνης (tonyk) στο blog του,εδω,δουλευουν αψογα κι εγω wind εχω.

 

 

edit:εχε υποψη σου οτι πρεπει να φιαξεις 2 apn,ενα για ιντερνετ κι ενα για mms,αφου τα φιαξεις κοιτα να δεις αν ειναι ανοικτη η συνδεση data του κινητου (αν ειναι ανοικτη θα δεις στη notification bar το σημα 3G η το Η η το Ε,αν δεν τα δεις κρατα πατημενο το πληκτρο on/off της συσκευης και στη λιστα που θα ανοιξει επελεξε την ενεργοποιηση των δεδομενων)

 

μωρε ολα σωστα ειναι..5 android ειχα...τι να κανω για τα mms..τα νευρα μου:mad::mad:...μηπως θελει αλλες ρυθμισεις και δεν το ξερω??μιλαμε παντα για wind και jpy 2.2.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πριν λίγο κατάφερα να βρω τρόπο να περάσω τα bookmarks από το pc μου στο galaxy. Ήταν κάτι που μέχρι σήμερα ήξερα ότι γινόταν μόνο μέσω του dolphin browser με κάποιο extension.

 

Τα βήματα είναι τα εξής:

 

Κατεβάζουμε το Google Toolbar στο pc μας.

Αφού εγκατασταθεί, κάνουμε ένα restart τον firefox (αυτόν χρησιμοποιώ εγώ).

Αφού ξεκινήσει ξανά, στο tab bookmarks, επιλέγουμε "Import firefox bookmarks".

Αμέσως όλα αντιγράφονται στον λογαριασμό μας στην Google (gmail).

Έπειτα κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε στην συσκευή μας την εφαρμογή από το market Google Bookmark Import Tool.

Μετά την εγκατάσταση, και αφού ανοίξουμε την εφαρμογή, επιλέγουμε Import From Google και εκεί μας ζητάει το πρόγραμμα να δώσουμε τα στοιχεία του gmail λογαριασμού μας.

Με το που περάσουμε και αυτά τα στοιχεία, αυτόματα όλα τα bookmarks περνάνε στον default browser - συσκευή.

 

Ελπίζω να ήταν απλό και κατανοητό.

Edited by matmikros
Matt
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.προσφατα εβαλα μεσω kies την2.2.τελικα καταλαβα οτι λαθος εκανα.Η συγκεκριμενη ρομ κολλαει απιστευτα.Το λαγκαρισμα ειναι μεγαλο.τι μπορω να κανω για να μην εχω αυτην την κατασταση?

1)αν κανω hardreset πως θα περασω ξανα επαφες και φωτος μεσα απο sd card και titanium buck up?

2)θα ειναι καλυτερα αν μεσω kies patcher περασω την 2.2.1?αν ναι τι κωδικο πρεπει να περασω στο kies(αντιστοιχο του COS)?αν το κανω χανω την εγγυηση και μετα θα πρεπει να φλασαρω την m2 αν εχω καποιο προβλημα?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, είναι διαθέσιμη και η "fashion" έκδοση του κινητού από τον Giorgio Armani, με διαφορετική σχεδίαση από το απλό Galaxy S.

 

http://www.skroutz.gr/s/310319/Samsung-i9010-Galaxy-S-Giorgio-Armani-16GB.html

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, είναι διαθέσιμη και η "fashion" έκδοση του κινητού από τον Giorgio Armani, με διαφορετική σχεδίαση από το απλό Galaxy S.

 

http://www.skroutz.gr/s/310319/Samsung-i9010-Galaxy-S-Giorgio-Armani-16GB.html

 

 

Πιο άσχημο από το κανονικό είναι...

Link to comment
Share on other sites

Aπλως για την ιστορια να αναφερω οτι το κινητο μου το πηρα απο παρακατω site:

http://www.kinitomania.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=1026&category_id=1&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

Δεν ειναι παραεισαγωγης αλλα εισαγωγης απο voda hellas.Οποτε για καποιον που σκεφτεται να το παρει μετρητοις προφανως και δεν αξιζει να δωσει τα 553 ευρω που ζηταει η voda γιατι με 438 εχεις το ιδιο κινητο με εγγυηση voda.gr.Επισης ημουν τυχερος μιας και ειχε 3 button και 2e recovery.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάπου κάποτε δεν είχε αναφερθεί τρόπος να γίνει backup το προσαρμοσμένο λεξικό του swype για να μην το χάσουμε μετά από αναβάθμιση ή hard reset; δεν μπορώ να το βρω με τπτ. Αν πράγματι θυμάμαι καλά και υπάρχει, ίσως είναι καλό να το βάλουμε και στους οδηγούς.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...