Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδες θελω ενα μετρο συγκρισης να μου δωσετε, σχετικα με την κατανάλωση της μπαταρίας, γιατι έχω ψιλοτρελλαθει με το πόσο γρήγορα αδειάζει !!:mad:

 

1.ανοιγω το τηλ στις 07.30 κάθε πρωί με 100% μπαταρία

2.στις 12.00 το μεσημέρι η μπαταρία είναι στο 70-75% με την εξής χρήση : 2-3 διαβάσματα στο Tweetdeck, 5λεπτα προβολή ταινίας (μεσα στο μετρο, όσο προλάβω δλδ), 2-3 mp3 αναπαραγωγή (περπατώντας), ένα γρήγορο σερφάρισμα κυρίως στο tromaktiko και τέλος.

3.τηλέφωνο δεν μιλάω πολύ...καθημερινά γ'υρω στις 5-6 φορές όλες κι όλες (εκτος συγκεκριμένων ημερων λογο δουλειας που το σκίζω)

4.στις 5-6 το απόγευμα η μπαταρία είναι γύρω στο 40-30%

5.μετα τις 9.00 το βράδι ειναι στο 15-20% max....και επειδη εκεινη την ώρα το σκιζω στο twitter τα φτηνει και θέλει επαναφόρτιση

ΣΥΝΟΛΟ 14 ώρες max με ελάχιστη χρήση

να σημειώσω ότι : αυτόματος συγχρονισμός λογαριασμών ειναι απενεργοποιημένος, wifi μονίμως κλειστό (εκτός σπιτιού που εχω), φωτισμός στο χαμηλο-μέτριο, gps σχεδόν ποτε, παιχνιδια δεν πάιζω...κλπ

ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ:blink: ????

 

Ένας τρόπος για να σου κρατάει περισσότερο η μπαταρία είναι όταν δεν χρησιμοποιείς ιντερνετ να κλείνεις το gprs ή να το βάζεις σε 2 g . To 3g για εμένα είναι ότι πιο ενεργοβόρο στο τηλέφωνο.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδες θελω ενα μετρο συγκρισης να μου δωσετε, σχετικα με την κατανάλωση της μπαταρίας, γιατι έχω ψιλοτρελλαθει με το πόσο γρήγορα αδειάζει !!:mad:

 

1.ανοιγω το τηλ στις 07.30 κάθε πρωί με 100% μπαταρία

2.στις 12.00 το μεσημέρι η μπαταρία είναι στο 70-75% με την εξής χρήση : 2-3 διαβάσματα στο Tweetdeck, 5λεπτα προβολή ταινίας (μεσα στο μετρο, όσο προλάβω δλδ), 2-3 mp3 αναπαραγωγή (περπατώντας), ένα γρήγορο σερφάρισμα κυρίως στο tromaktiko και τέλος.

3.τηλέφωνο δεν μιλάω πολύ...καθημερινά γ'υρω στις 5-6 φορές όλες κι όλες (εκτος συγκεκριμένων ημερων λογο δουλειας που το σκίζω)

4.στις 5-6 το απόγευμα η μπαταρία είναι γύρω στο 40-30%

5.μετα τις 9.00 το βράδι ειναι στο 15-20% max....και επειδη εκεινη την ώρα το σκιζω στο twitter τα φτηνει και θέλει επαναφόρτιση

ΣΥΝΟΛΟ 14 ώρες max με ελάχιστη χρήση

να σημειώσω ότι : αυτόματος συγχρονισμός λογαριασμών ειναι απενεργοποιημένος, wifi μονίμως κλειστό (εκτός σπιτιού που εχω), φωτισμός στο χαμηλο-μέτριο, gps σχεδόν ποτε, παιχνιδια δεν πάιζω...κλπ

ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ:blink: ????

φιλε για πες μας ποια ρομ εχεις και τι radio ?

πηγαινε στις ρυθμισεις-->πληροφοριες και πες μας. αν εχεις οπως κι'εγω την jg1 Με ραδιο jf5 τοτε εχεις θεμα με την αυτονομια οπως κι'εγω γιατι φταιει πρωτα απ'ολα το radio.

το εχω αναφερει πολλες φορες εδω μεσα οτι πρωτη φορα μου τυχαινει να εχω καλυτερη αυτονομια με το wifi ανοιχτο, παρα με το 3g internet ανοιχτο.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Αν όλοι οι συνήθεις ύποπτοι (GPS, wifi, sync, e.t.c.) είναι υπό έλεγχο, θα πρότεινα hard reset ή φλασάρισμα με νέα ROM και καλιμπράρισμα της μπαταρίας.

 

App off topic: τώρα δοκιμάζω το Google Maps Navigation (brut), καλά, έχω πάθει την πλάκα μου. Τι Destinator και π@π@ριές; Πείτε στους κουτοπόνηρους έλληνες παρόχους μας να πάρουν τα "δωράκια" τους και να τα βάλουν....:X !

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Αν όλοι οι συνήθεις ύποπτοι (GPS, wifi, sync, e.t.c.) είναι υπό έλεγχο, θα πρότεινα hard reset ή φλασάρισμα με νέα ROM και καλιμπράρισμα της μπαταρίας.

 

App off topic: τώρα δοκιμάζω το Google Maps Navigation (brut), καλά, έχω πάθει την πλάκα μου. Τι Destinator και π@π@ριές; Πείτε στους κουτοπόνηρους έλληνες παρόχους μας να πάρουν τα "δωράκια" τους και να τα βάλουν....:X !

 

αν καταλαβα αναφερεσαι σε μενα!για το Destinator που αναφερεις εχεις απολυτο δικιο!οσο για τα αλλα 1) πως γεινεται καλιμπραρισμα της μπαταριας? και μετα βλεπουμε για τα αλλα!μαλλον θα ξαναφλασαρω την ειδια γτ ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτην!αλλα καλιμπραρισμαπως κανω!

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα αναφερεσαι σε μενα!για το Destinator που αναφερεις εχεις απολυτο δικιο!οσο για τα αλλα 1) πως γεινεται καλιμπραρισμα της μπαταριας? και μετα βλεπουμε για τα αλλα!μαλλον θα ξαναφλασαρω την ειδια γτ ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτην!αλλα καλιμπραρισμαπως κανω!

 

Διάβασε εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=722862

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

φιλε για πες μας ποια ρομ εχεις και τι radio ?

πηγαινε στις ρυθμισεις-->πληροφοριες και πες μας. αν εχεις οπως κι'εγω την jg1 Με ραδιο jf5 τοτε εχεις θεμα με την αυτονομια οπως κι'εγω γιατι φταιει πρωτα απ'ολα το radio.

το εχω αναφερει πολλες φορες εδω μεσα οτι πρωτη φορα μου τυχαινει να εχω καλυτερη αυτονομια με το wifi ανοιχτο, παρα με το 3g internet ανοιχτο.

 

Γιατί δεν περνάτε την πιο πρόσφατη έκδοση radio? Είναι η XXJPK. Αναβάθμιση με ODIN, χωρίς re-partition και είστε κομπλέ. Όχι ότι υπάρχουν πολλές διαφορές, αλλά είναι καλύτερα απ'τις παλιότερες.

 

Π.Χ.: Φωτισμός οθόνης στο μέγιστο, απενεργοποιημένος αισθητήρας φωτισμού, δικτύωση μόνο σε 3G+ δίκτυο, ομιλία περίπου μισή ώρα μέσω bluetooth, ακρόαση μουσικής μέσω bluetooth ακουστικών περίπου 1,5 ώρα, αποστολή 5-6 μηνυμάτων και σερφάρισμα με wi-fi περίπου ένα 20λεπτο. Μ'αυτά έχω 1 μέρα αυτονομία, από νωρίς το πρωί έως αργά το βράδυ.

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.Δοκίμασε κανείς να βάλει την JPM ? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=818556 από ότι διάβασα είναι official! Αυτή είναι η έκδοση που πήρε πίσω η samsung?Αν ξέρει κάποιος....

 

Λοιπόν ρώτησα στο xda και σας παραθέτω την απάντηση. σελιδα 14 η ερώτηση μου (post 137) και η απαντηση (post 139)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ρώτησα στο xda και σας παραθέτω την απάντηση. σελιδα 14 η ερώτηση μου (post 137) και η απαντηση (post 139)

 

Nαι μόνο που το παιδί είναι Τσέχος και δεν έχει ιδέα για το Ελληνικό πληκτρολόγιο (και τί ωραία που τα γράφει... :p). Όχι, δεν έχει ελληνικά η JPM, ούτε η JP6, που ήταν αυτή που έδωσε η Samsung στις Σκανδιναβικές χώρες και την πήρε πίσω.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

φιλε για πες μας ποια ρομ εχεις και τι radio ?

πηγαινε στις ρυθμισεις-->πληροφοριες και πες μας. αν εχεις οπως κι'εγω την jg1 Με ραδιο jf5 τοτε εχεις θεμα με την αυτονομια οπως κι'εγω γιατι φταιει πρωτα απ'ολα το radio.

το εχω αναφερει πολλες φορες εδω μεσα οτι πρωτη φορα μου τυχαινει να εχω καλυτερη αυτονομια με το wifi ανοιχτο, παρα με το 3g internet ανοιχτο.

 

δεν εχω πειραξει τπτ

PDA:I9000XWJM2

PHONE:I9000XXJM1

CSC:I9000OXXJM1

 

ενα root και ενα lagfix μονο...:O

Δεν επιτρέπονται αγγελίες εκτός Buy&Sell.
Link to comment
Share on other sites

Nαι μόνο που το παιδί είναι Τσέχος και δεν έχει ιδέα για το Ελληνικό πληκτρολόγιο (και τί ωραία που τα γράφει... :p). Όχι, δεν έχει ελληνικά η JPM, ούτε η JP6, που ήταν αυτή που έδωσε η Samsung στις Σκανδιναβικές χώρες και την πήρε πίσω.

 

Και για αυτό έχουμε εσένα εδώ, για να μας αποτρέπεις απο τις μ****ς που ενδεχόμενα θα κάναμε :lol:

 

Η αλήθεια είναι ότι τρωγόμουν να την δοκιμάσω.Δεν πειράζει υπομονή για την Official

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Και για αυτό έχουμε εσένα εδώ, για να μας αποτρέπεις απο τις μ****ς που ενδεχόμενα θα κάναμε :lol:

 

Η αλήθεια είναι ότι τρωγόμουν να την δοκιμάσω.Δεν πειράζει υπομονή για την Official

 

Εντάξει, μπορείς να τη δοκιμάσεις, και όπως λέει κι αυτός να βάλεις το HTC_IME που έχει Ελληνικά, καθώς και να εγκαταστήσεις ελληνικό Swype. Απλά δεν έχει απ'τη μαμά του.... αλλά γίνεται. Και η δικιά μου συσκευή Αγγλικό firmware έχει, αλλά γραφώ κανονικότατα Ελληνικά πια... απλά δεν εχώ ελληνικό Samsung πληκτρολόγιο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο με το καλιμπραρισμα μπαταριας δεν καταλαβα τπτ?

μπορει καποιος να με βοηθησει στα ελληνικα?

πως το κανω και θα με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο με το καλιμπραρισμα μπαταριας δεν καταλαβα τπτ?

μπορει καποιος να με βοηθησει στα ελληνικα?

πως το κανω και θα με βοηθησει?

 

Λέει ότι για να καλιμπράρεις τη μπαταρία πρέπει:

1)Να αδειάσεις τελείως τη μπαταρία (χρησιμοποίησε κάποιο πρόγραμμα που τρώει πολύ μπαταρία)

2)Μετά να φορτίσεις τελείως τη μπαταρία μέχρι να σου βγάλει το μήνυμα ότι είναι πλήρως φορτισμένη

3)Τότε δώσε τις εντολές:

su

rm /data/system/batterystats.bin

 

Σ' ενημερώνω ότι απλώς μεταφράζω τις οδηγίες που δίνει ο τύπος. Δεν είμαι καθόλου σχετικός με το θέμα.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Λέει ότι για να καλιμπράρεις τη μπαταρία πρέπει:

1)Να αδειάσεις τελείως τη μπαταρία (χρησιμοποίησε κάποιο πρόγραμμα που τρώει πολύ μπαταρία)

2)Μετά να φορτίσεις τελείως τη μπαταρία μέχρι να σου βγάλει το μήνυμα ότι είναι πλήρως φορτισμένη

3)Τότε δώσε τις εντολές:

su

rm /data/system/batterystats.bin

 

Σ' ενημερώνω ότι απλώς μεταφράζω τις οδηγίες που δίνει ο τύπος. Δεν είμαι καθόλου σχετικός με το θέμα.

 

οκ

πες οτι τα κανω ολα μια χαρα

τις εντολες που τις δεινω?

Link to comment
Share on other sites

οκ

πες οτι τα κανω ολα μια χαρα

τις εντολες που τις δεινω?

 

Σε ένα terminal emulator (κατέβασέ το από το market) ή στο adb.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μπορείς να τη δοκιμάσεις, και όπως λέει κι αυτός να βάλεις το HTC_IME που έχει Ελληνικά, καθώς και να εγκαταστήσεις ελληνικό Swype. Απλά δεν έχει απ'τη μαμά του.... αλλά γίνεται. Και η δικιά μου συσκευή Αγγλικό firmware έχει, αλλά γραφώ κανονικότατα Ελληνικά πια... απλά δεν εχώ ελληνικό Samsung πληκτρολόγιο.

 

 

Τώρα με μπριζώνεις.Δεν χρησιμοποιώ samsung πληκτρολογιο,swype for ever.Το ελληνικο swype πώς το κάνω εγκατάσταση?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

οκ

πες οτι τα κανω ολα μια χαρα

τις εντολες που τις δεινω?

 

Εισαι root φανταζομαι.Σωστα?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Χθες δυστυχώς κατάλαβα ολους αυτούς που αναφέρουν προβληματα με το GPS.

 

Ανοιγω το GPS Test (παντα το κανω πριν ανοίξω το πρόγραμμα οδηγησης) και περπατάω 2 λεπτά μεχρι το αμαξι. Μεχρι τότε εβλεπε 2-3 δορυφορους αλλα δεν εκανε lock. Λεω οκ αργησε αυτη τη φορά. Το βάζω στην βάση στο αυτοκίνητο και ξεκινάω. 10 λεπτα μετα και εβλεπε 6-8 δορυφορους χωρις ομως να τους κάνει lock (εκανα restart και το ιδιο)...

 

Τελικά πηρε μπρος στα μέσα της διαδρομής. Πρώτη φορα κατάλαβα αυτούς που λενε οτι το GPS μερικές φορες είναι unusable. Στον γυρισμό λεω ας το βάλω για δοκιμη και ομως ενω ημουν σε ιδια περιοχη 2 λεπτα που το ειχα ανοιχτό δεν εκανε lock.

 

Δεν ξερω τι επαθε ξαφνικα χθες, καμια ιδέα (εχω eclair jm2)?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα :)

 

ειμαι παιδια

ευχαριστω πολυ

οταν τελειωσει ολο αυτο τηα σας ενημερωσω

τωρα ειμαι στη διαδικασια αποφορτησης!

Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς που έχουν βάλει στο μάτι το 3G ως τον κύριο υπεύθυνο για το σκότωμα της μπαταρίας, αλλά και γενικά όσοι βλέπετε μεγάλες καταναλώσεις, μήπως βρίσκεστε σε περιοχές με χαμηλό σήμα (ιδίως 3G); Όταν συμβαίνει αυτό, το τηλέφωνο καταναλώνει συνεχώς αρκετά περισσότερη ενέργεια για να μπορέσει να συνδεθεί-μείνει συνδεδεμένο με την κεραία. Δυστυχώς, σε αυτή την περίπτωση το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να αλλάξουμε τοποθεσία... :rolleyes:
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς που έχουν βάλει στο μάτι το 3G ως τον κύριο υπεύθυνο για το σκότωμα της μπαταρίας, αλλά και γενικά όσοι βλέπετε μεγάλες καταναλώσεις, μήπως βρίσκεστε σε περιοχές με χαμηλό σήμα (ιδίως 3G); Όταν συμβαίνει αυτό, το τηλέφωνο καταναλώνει συνεχώς αρκετά περισσότερη ενέργεια για να μπορέσει να συνδεθεί-μείνει συνδεδεμένο με την κεραία. Δυστυχώς, σε αυτή την περίπτωση το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να αλλάξουμε τοποθεσία... :rolleyes:

 

Η καταναλωση μπαταριας οταν το κινητο ειναι απλα stand by νομιζω οτι ειναι τοσο μικρη, ακομα και 3g, που δεν υπαρχει λογος να την αναφερουμε οταν μιλαμε για αυτονομια μιας μερας. Η περισσοτερη μπαταρια νομιζω πως καταναλωνεται απο την οθονη, αποτι εχω παρατηρησει στο δικο μου κινητο τουλαχιστον.

Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

παντως εγω με την goodbye rfs δεν εχω κανενα προβλημα στη μπαταρια

πχ σημερα το βγαλα 8μιση το πρωι στο 100% και τωρα ειμαι στο 57% με internet browsing facebook emails και ενα συγχρονισμο στις επαφες στο google επεισης το εχω στο αυτοματο για το δικτυο και εννοειται αρκετα τηλεφωνηματα απο το πρωι

καλα ειναι τι λετε?

 

ααα μου ρθε και η θηκη sgp λεπτομεριες στο αναλογο thread

Edited by mantzaros
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...