Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μα 1500αρα εχουμε!!!!!εκτος αν θες να την παρεις για 2

 

ερωτηση προς ναυτιλομενους

 

αν με το καλο ερθει και ελλαντα το γιαουρτακι πρεπει να φλασαρω αυτη που ειχα αρκετα για να κανω την αναβαθμιση μεσω @#$!@ κιες? για να μην εχω γενικα προβληματα βλεπε παραπανω ποστ?

 

Δεν νομίζω θα κανεις την χακερια με την registry και θα σου την περάσει. Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες να δεις πως γίνεται.

Απλα θα πρέπει κάποιος να σου δώσει τις σωστές ονομασιες απο την δική του registry για να κατεβασεις την ελληνική.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε τι ρύθμιση τον έχεις τον autokiller; Επίσης δοκίμασε να πατήσεις το πράσινο κουμπί των κλήσεων και βγες με το home button...το έχω πάντα έτσι για πιο γρήγορη πρόσβαση στις κλήσεις

 

Sent from my Galaxy S

οι ρυθμισεις του autokiller ειναι στις default που ειχε οταν τον εγκατεστησα,δεν πειραξα τιποτα απο αυτες.αυτην την στιγμη τον πεταξα και το δοκιμαζω σκετο να δω τι γινεται.το προβλημα μου δεν ειναι οτι αργει να μπει στις κλησεις,ισα ισα μπαινει κουβαρια εκει,το θεμα ειναι με κατι κλησεις που περιεγραψα πριν και ειναι λιγο κουφο.

 

EDIT: ρε παιδια μεγαλη υστερια επεσε με την αναβαθμιση στη 2.2,περιμενετε πρωτα να ερθει εδω,δεν προκειτε να αργησει και απο εκει και περα να την δοκιμασουν πρωτα οσοι μπορουν γιατι υπαρχει περιπτωση να πηγαινουν αρκετα πραγματα στραβα,εγω τουλαχιστον δεν θα την βαλω αν δεν ενημερωθω απο αλλους χρηστες για το τι παιζει με αυτην.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουμε έλεγχο για update μέσω kies πρέπει να έχουμε βγάλει root+lagfix? (ή δεν υπάρχει πρόβλημα, και τα αφαιρούμε όταν είμαστε έτοιμοι να κάνουμε το update?)
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω θα κανεις την χακερια με την registry και θα σου την περάσει. Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες να δεις πως γίνεται.

Απλα θα πρέπει κάποιος να σου δώσει τις σωστές ονομασιες απο την δική του registry για να κατεβασεις την ελληνική.

 

και χωρις ελληνικο swype?

 

καποιος εχει τα ονοματα απο τη registry?θελει κανεις να τα μοιραστει?

Link to comment
Share on other sites

και χωρις ελληνικο swype?

 

καποιος εχει τα ονοματα απο τη registry?θελει κανεις να τα μοιραστει?

 

Swype greek μπορεις ευκολα να βαλεις μετα. Τα ονοματα ειναι στις προηγουμενες σελιδες

Link to comment
Share on other sites

και χωρις ελληνικο swype?

 

καποιος εχει τα ονοματα απο τη registry?θελει κανεις να τα μοιραστει?

 

Το θέμα είναι ότι και να σου δώσουμε τις παραμέτρους της registry από ελληνική official έκδοση, δεν μπορείς ακόμα να κάνεις κάτι γιατί δεν έχει βγεί το update για Ελλάδα ;)

Οπότε λίγο υπομονή ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

ετσι και αλλιως οπως το βλεπω να γινεται μεχρι την αλλη βδομαδα θα το χουμε,και βαριεμαι να ξαναπερναω την jf3 την αρχικη που χα
Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο τωρα,εκτος απο την προσωρινη υστερια με τα updates..

1.ειδα προηγουμενος στα screenshots του @te salat οτι η συνολικη διαθεσιμη μνημη του τηλεφωνου ειναι 304ΜΒ,

η δικη μου γιατι ειναι 326??

2.την τελευταια εβδομαδα παρατηρησα το εξης:ετυχε δυο φορες να χτυπηση το τηλεφωνο αλλα λογω του οτι εκανα κατι αλλο εκεινη τη στιγμη δεν μπορεσα να απαντησω,μετα απο 3-4 λεπτα που το ανοιξα στην πρωτη περιπτωση ειδα οτι δεν υπηρχε καμια αναπαντητη και μαλιστα απο το ιστορικο κλησεων ειδα οτι δεν υπηρξε ποτε καμια κληση!!!!:what: (μην πει καποιος οτι ισως δεν χτυπησε το δικο μου γιατι ημουν διπλα του μεσα στο αυτοκινητο)

εχθες το βραδυ ξαναχτυπησε,ειδα ποιος επαιρνε αλλα δεν μπορουσα να το σηκωσω εκεινη τη στιγμη,μετα απο λιγο που το ανοιξα ειδα με εκπληξη οτι παλι δεν υπηρχε αναπαντητη αλλα κοιτωντας στο ιστορικο η κληση ειχε καταχωρηθη σαν απαντημενη!!!

εχει τυχει αυτο σε κανεναν??τι γινεται γμτ???μηπως γινεται κατι με τον autokiller????

 

Eγω εχω χάσει μηνύματα!

Link to comment
Share on other sites

Και μερικα screenshots (ευχαριστω για την υποδειξη)

 

Αντωνη εισαι κομπλε, με τα ελληνικα σου πληκτρολογια, προγραμμα πλοηγησης, και πολλες αγορασμενες εφαρμογες, θηκη δερματινη :lol:

Μακαρι να φροντιζανε ετσι τους αγοραστες οσοι πουλανε κινητα:O

 

http://img.skitch.com/20101016-g3xi291d88trr9jdrtfm7tce6w.preview.jpgClick for full size - Uploaded with Skitch , http://img.skitch.com/20101016-cq99ni3db985962t9saixe4fr7.preview.jpgClick for full size - Uploaded with Skitch

 

http://img.skitch.com/20101016-efpw1ig5ite29381525uf3qw2p.preview.jpgClick for full size - Uploaded with Skitch

 

Εγώ το κινητό δεν το έχω αλλάξει σε τίποτα (έχω βεβαία προσθέσει αρκετεεεεεες εφαρμογές) και το μόνο που κάνω αραιά και που ...πατώ επιπ. 2 στη διαχείριση μνήμης RAM που δείχνει πιο πάνω στην εικόνα και δεν Lagαρει ποτέ..!!!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω χάσει μηνύματα!

εχεις φορτωμενο τον autokiller ??παντως κατι παιζει και πρεπει να βρεθει.

Link to comment
Share on other sites

ετσι και αλλιως οπως το βλεπω να γινεται μεχρι την αλλη βδομαδα θα το χουμε,και βαριεμαι να ξαναπερναω την jf3 την αρχικη που χα

 

Σωστός! Έσω έτοιμος λοιπόν :D

 

Οι δικές μου παράμετροι για Ι9000XWJG1 (από COSMOTE) είναι οι εξής:

 

ProductCode -> GT-I9000HKDCOS

HIDSWVER -> I9000XWJG1/I9000OXXI9000OXXJF9/I9000XXJF5/I9000XWJG1

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον είχα.

 

φιλε υποθετω οτι μας κανει μ@*#κιες αυτος,το προβλημα πιστευω οτι το εχουν αν οχι ολοι οι περισσοτεροι,απλα αν δεν μιλας πολυ η αν δεν το παρατηρησεις δεν το παιρνεις χαμπαρι.εγω παντως τον ξηλωσα και ειμαι στο τσεκαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Bρήκα στο xda τα αρχεία που περιέχουν ελληνικά για το swype http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=808796&page=3 post#25 . Αφού αποζυμπιέσουμε το αρχείο και τα κάνουμε copy στο τηλέφωνο , με το root explorer κάνουμε copy τα Swype.odex και Swype.απκ στο /system/app και το libSwypeCore.so στο /system/lib κάνουμε reboot και έχουμε ελληνικό swype στην JP6 :dance:

 

Μπορείς να ελένξεις ποιά έκδοση είναι?

 

Πως μπορούμε (αν μπορούμε) να δούμε το Product Code της συσκευής μας σε μη rooted τηλέφωνο ;

 

Κατέβασε από το market το SGS tools

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις αν υπάρχει τρόπος να διαβάσω αρχεία .chm στο κινητο;

 

http://www.androlib.com/android.application.org-hystudio-android-chm-jmij.aspx

 

Μπορείς να ελένξεις ποιά έκδοση είναι?

v. 2.6.47.11856

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

ελεος!!!κολησε το συμπαν χαχαχαχα

μονη της η συσκευη μου εκανε unroot

 

και 2-3 φορες την ξανακανα root και παλι γυρναγε στην αρχικη της κατασταση

 

αντε να βρεις τωρα τι παιχτηκε

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι λυσσα ειναι αυτη ? Τις τελευταιες 5 σελιδες διαβαζω για ερωτησεις που κανατε για την ξενη εκδοση, που προσπαθητε να εγκαταστησετε. ΛΙΓΗ υπομονη ρε, θα βγει και για την Ελλαδα.Με ολο αυτο το χαμο μονο προβλημα δημειουργουμε. ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Απο JPK που ειχα δεν βρηκα διαφορα με το JP6 και θα ηταν εμφανες αν ειχα λιγοτερο σημα γτ ειμαι μακρια απο τον ασυρματο

 

- Για να δεις διαφορα πρεπει να εισαι μεταξυ φθορας και αφθαρσιας.

- Κι εγω ημουν με JPK ,JPH ,JPC .... και ολες στο συγκεκριμενο σημειο (προσκεφαλο ... :D ) ειχαν μια τελεία σημα ,καποια στιγμη το εχαναν ,αλλα επανερχοταν με μια αλλαγη θεσεως της συσκευης στο χερι μου ,...

- ... τωρα αργει να εμφανιστει η κουκιδα και χανεται με το παραμικρο ,αν μετακινηθω 1,5 μετρο προς τον ρουτερ ( ο οποιος ειναι στον κατω οροφο :rolleyes: ) ολα καλα ,... δηλαδη εχω μια διαφορα απο πρωτα στην λειτουργικη εμβελια του wifi ,περιπου 1,5-2 μετρα μειον.

 

- @ Κωστα

- το μοντεμ ειναι σωστο (rom: XXJP6-XXJPM-XEEJP4)... αλλωστε δεν θα μου εμφανιζε το kies ".... εχει την τελευταια ενημερωμενη εκδοση", οσο και ηλιθιο να λεμε οτι ειναι! ...

- Στο σημειο αυτο θα ηθελα να ρωτησω αν ξερεις εσυ ή καποιος αλλος (Τυχερακια;; ) αν ειναι εφικτο μεσω odin να φορτωσω μονο το CSC file "XENJP2" απο την ρομ που εδωσαν στα service centers οι γερμανοι ,η οποια εχει πιο παλιο swype αλλα περιλαμβανει και τα ελληνικα και στην ουσια ειναι η ιδια εκδοση με την επισημη νορβηγικη:

 

-- απο xda's --

Internal.

PDA: I9000XWJP6

Phone: I9000XXJPM

CSC: I9000XENJP2

Build Time: 2010.10.07 12:55:58 KST

Changelist: 618121

 

It's the same like JP6 but with an older CSC (JP2 instead of JP4).

If this file is really from a Samsung SC it's very likely that they are going to bring JPM as official froyo release tomorrow

Originally Posted by mobilx

Its Jp6 with the different CSC. It can't be better than jp6 because they are the same, right?

 

- Guess so. I've had the "original" JP6 on my phone before I flashed this one and it seems they are the same. It's just a conventient release for dutch users because of the automatic apn detection, that's all I guess. (On the other side it is also very inconventient because you get weird dutch apps and links that have to be deleted... Oh well). Τι θελει να πει ο ποιητης; ... οι εφαρμογες και οι συνδεσμοι περιλαμβανονται στο CSC αρχειο;

 

.... και ενδεχομενως κατι σαν αυτη θα παρουμε κι εμεις :ninja:

 

@Αλλο

-- Η μπαταρια παιδια ειναι απαιχτη μετα την αναβαθμηση ;) .... και παρατηρω καποια μικροσφαλματα οτι εχουν διορθωθει π.χ.

-- Το φορτιζω πληρως σε standby ,το σβηνω και τωρα αμεσως εμφανιζεται η μπαταρια με 100% ,ενω πρωτα στην ιδια διαδικασια περιμενα κανα δυο λεπτα μεχρι να εμφανιστει η μπαταρια με το 100% (JPK,JPH, .... εδειχνε οτι φορτιζε),

- Εκτος αυτου μολις το εσβησα ενω ηταν συνδεδεμενο με τον φορητο αμεσως εμφανιστηκε η μπαταρια με το 100% και εκανε και μια ή δυο δονησεις η συσκευη :!: ;;; ....

-- Τωρα οταν το αποσυνδεω απο τον φορητο και κοιταω στα settings/about phone/status , ο χρονος απο την τελευταια φορα που φορτιστηκε δεν αλλαζει ,ενω πρωτα καθε φορα που το αποσυνδεα ,χωρις να εχει φορτιστει πληρως ,το χρονομετρο μηδενιζε :X ....

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καπου ειχε αναφερθει το APN για WIND.....

Eκτός από το blog του Αντώνη, υπάρχουν όλα αυτά και στο FAQ του Galaxy S, στην ενότητα Samsung Android OS, καθώς και στην υπογραφή μου. Please διάβασέ τα.

 

Πως μπορούμε (αν μπορούμε) να δούμε το Product Code της συσκευής μας σε μη rooted τηλέφωνο ;

*2767*4387264636# από τον dialer, και κοίτα στη 2η γραμμή το PCode.

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, θα μου ήταν χρήσιμη και μια επιπλέον

διευκρίνηση, υπάρχει μια ολόκληρη λίστα επιλέξιμων product code !

Ερωτήσεις

- Γιατί δίνεται η δυνατότητα επιλογής ;

- Σε περίπτωση που ο χρήστης επιλέξει κάτι διαφορετικό

από το προεπιλεγμένο τι συμβαίνει και ποιες οι επιπτώσεις ;

- Στο δικό μου η προεπιλογή είναι στο COS, τι σημαίνει αυτό ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις διευκρινήσεις !

 

Τα διαφορετικά csc codes δίνουν τοπικές ρυθμίσεις και κάποια προγράμματα που μπορεί να υπάρχουν τοπικά. Επίσης περιέχουν APN για τη συγκεκριμένη χώρα. To COS είναι Ελληνικό, και περιέχει το APN της Cosmote. Το γενικότερο Ελληνικό είναι το EUR, που περιέχει APNs και για τους 3 μεγάλους παρόχους. Αν διαλέξεις κάτι άλλο απ'αυτό που έχεις, το τηλέφωνο θα κάνει factory reset και θα χάσεις τα δεδομένα σου.

 

ελεος!!!κολησε το συμπαν χαχαχαχα

μονη της η συσκευη μου εκανε unroot

 

και 2-3 φορες την ξανακανα root και παλι γυρναγε στην αρχικη της κατασταση

 

αντε να βρεις τωρα τι παιχτηκε

Ποιο firmware? Δε γίνεται να γίνει unroot χωρίς να το κάνεις εσύ, τί θα πει έγινε unroot? Πώς το κατάλαβες;

 

- Για να δεις διαφορα πρεπει να εισαι μεταξυ φθορας και αφθαρσιας.

- Κι εγω ημουν με JPK ,JPH ,JPC .... και ολες στο συγκεκριμενο σημειο (προσκεφαλο ... :D ) ειχαν μια τελεία σημα ,καποια στιγμη το εχαναν ,αλλα επανερχοταν με μια αλλαγη θεσεως της συσκευης στο χερι μου ,...

- ... τωρα αργει να εμφανιστει η κουκιδα και χανεται με το παραμικρο ,αν μετακινηθω 1,5 μετρο προς τον ρουτερ ( ο οποιος ειναι στον κατω οροφο :rolleyes: ) ολα καλα ,... δηλαδη εχω μια διαφορα απο πρωτα στην λειτουργικη εμβελια του wifi ,περιπου 1,5-2 μετρα μειον.

 

- @ Κωστα

- το μοντεμ ειναι σωστο (rom: XXJP6-XXJPM-XEEJP4)... αλλωστε δεν θα μου εμφανιζε το kies ".... εχει την τελευταια ενημερωμενη εκδοση", οσο και ηλιθιο να λεμε οτι ειναι! ...

- Στο σημειο αυτο θα ηθελα να ρωτησω αν ξερεις εσυ ή καποιος αλλος (Τυχερακια;; ) αν ειναι εφικτο μεσω odin να φορτωσω μονο το CSC file "XENJP2" απο την ρομ που εδωσαν στα service centers οι γερμανοι ,η οποια εχει πιο παλιο swype αλλα περιλαμβανει και τα ελληνικα και στην ουσια ειναι η ιδια εκδοση με την επισημη νορβηγικη:

 

-- απο xda's --

 

 

 

.... και ενδεχομενως κατι σαν αυτη θα παρουμε κι εμεις :ninja:

 

@Αλλο

-- Η μπαταρια παιδια ειναι απαιχτη μετα την αναβαθμηση ;) .... και παρατηρω καποια μικροσφαλματα οτι εχουν διορθωθει π.χ.

-- Το φορτιζω πληρως σε standby ,το σβηνω και τωρα αμεσως εμφανιζεται η μπαταρια με 100% ,ενω πρωτα στην ιδια διαδικασια περιμενα κανα δυο λεπτα μεχρι να εμφανιστει η μπαταρια με το 100% (JPK,JPH, .... εδειχνε οτι φορτιζε),

- Εκτος αυτου μολις το εσβησα ενω ηταν συνδεδεμενο με τον φορητο αμεσως εμφανιστηκε η μπαταρια με το 100% και εκανε και μια ή δυο δονησεις η συσκευη :!: ;;; ....

-- Τωρα οταν το αποσυνδεω απο τον φορητο και κοιταω στα settings/about phone/status , ο χρονος απο την τελευταια φορα που φορτιστηκε δεν αλλαζει ,ενω πρωτα καθε φορα που το αποσυνδεα ,χωρις να εχει φορτιστει πληρως ,το χρονομετρο μηδενιζε :X ....

 

Απ'όσο ξέρω το CSC δεν περιέχει το Swype, οπότε και να το αλλάξεις δε θα καταφέρεις κάτι. Υπάρχει thread στους xda για το πώς να βάλεις άλλο CSC, αλλά επειδή δε θα δουλέψει αυτό που θες δεν έχει νόημα να το γράψω εδώ.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω!!!

Ειχα κανει search στο google και το βρηκα αλλα ελεγε κατι για crash και το αφησα. Ομως τωρα που το δοκιμασα ,λειτουργει μια χαρα!!! Το δοκίμασα βέβαια, γιατί είχε τη "σφραγίδα" τη δική σου :)

Edited by sinagrida
Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω!!!

Ειχα κανει search στο google και το βρηκα αλλα ελεγε κατι για crash και το αφησα. Ομως τωρα που το δοκιμασα ,λειτουργει μια χαρα!!! Το δοκίμασα βέβαια, γιατί είχε τη "σφραγίδα" τη δική σου :)

 

Χαίρομαι που σου δουλεύει, αλλά δεν έχει καμία σφραγίδα μου, τώρα όμως έχει τη δικιά σου. Εγώ δεν έχω chm πράγματα και δεν το έχω δοκιμάσει, απλά ήταν το μόνο που βρήκα :)

 

Πάντως το ότι κάποιο app έχει reviews για crashes ή κάτι, δε σημαίνει απαραίτητα ότι δε θα δουλεύει, εκτός αν αυτοί που το αναφέρανε λένε ότι έχουν το Galaxy S. Πολλά apps που δουλεύουν στο ένα android τηλέφωνο, κλείνουν και κάνουν force closes σε ένα άλλο. Ο μόνος τρόπος είναι να το δοκιμάσεις. Αν δε δουλεύει, το βγάζεις, από τη διαχείριση εφαρμογών :)

 

Το να βάλεις να δοκιμάσεις ένα app δεν είναι επικίνδυνο, ένα firmware απ'την άλλη είναι :) ...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

κατέβασα την τελευταία έκδοση του kies (..82) από samsung hellas και από τότε δεν μου αναγνωρίζει την συσκευή με τίποτα. καμμία ιδέα ;
Link to comment
Share on other sites

- Για να δεις διαφορα πρεπει να εισαι μεταξυ φθορας και αφθαρσιας.

- Κι εγω ημουν με JPK ,JPH ,JPC .... και ολες στο συγκεκριμενο σημειο (προσκεφαλο ... :D ) ειχαν μια τελεία σημα ,καποια στιγμη το εχαναν ,αλλα επανερχοταν με μια αλλαγη θεσεως της συσκευης στο χερι μου ,...

- ... τωρα αργει να εμφανιστει η κουκιδα και χανεται με το παραμικρο ,αν μετακινηθω 1,5 μετρο προς τον ρουτερ ( ο οποιος ειναι στον κατω οροφο :rolleyes: ) ολα καλα ,... δηλαδη εχω μια διαφορα απο πρωτα στην λειτουργικη εμβελια του wifi ,περιπου 1,5-2 μετρα μειον.

 

Νομιζω ειδα εδω μεσα οτι το προβλημα μπορει να ειναι αν εβαλες το JP6 firmware απο το samsungfirmwares. 1,5-2 μετρα ειναι πολυ μεγαλη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω το CSC δεν περιέχει το Swype, οπότε και να το αλλάξεις δε θα καταφέρεις κάτι. Υπάρχει thread στους xda για το πώς να βάλεις άλλο CSC, αλλά επειδή δε θα δουλέψει αυτό που θες δεν έχει νόημα να το γράψω εδώ.

- OK ,ευχαριστω, ειχα την εντυπωση οτι οι γλωσσες περιλαμβανονταν σ' αυτο το αρχειο λογω του οτι αυτο καθοριζει κατα μια εννοια τον προορισμο της συσκευης ( χωρα λειτουργιας) ... οποτε το αρχειο swype περιλαμβανεται στο pda κομματι του firmware . Εχω ειδη κατεβασει την γερμανικη εκδοχη της I9000XWJP6 ,που ειναι ολοκληρωμενη (τρια ξεχωριστα αρχεια) ... το μονο που κανω στην περιπτωση αυτη ειναι να βαλω στο odin μονο το pda file ετσι; ... ομως κολλαω στο παρακατω μηνυμα:

Originally Posted by Richthofen This is a low release, which means it contains bootloaders.

Flashing is a bit more risky than usual.

 

:worry:

 

- Τι πιο απλο απο το να ειχαν τις γλωσσες σε αρχεια στο σαιτ τους και να κατεβαζες οποια ηθελες .... ουτε ροοτ ουτε ξε-ρουτ ... :mad:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...