Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα,θελω τα φωτα σας.Πριν λιγες μερες εβαλα το oclf και ολα καλα και ωραια

Στο quadrant μου εδειξε 2187 (πιστευω να ειναι ενταξει)

Σημερα καποια στγμη που του ανοιγα απανωτα εφαρμογες μπηκα στον task manager της συσκευης για να δω την μνημη και βλεπω κατειλημενα 276 ΜΒ!!Ειναι λογικο αυτο απο την στιγμη που εχω επιλεξει το aggressive??Στο minfree εχω τικαρει την επιλογη για ενεργοποιηση του lagfix μετα απο boot.Επισης στο minfree τικαρω την επιλογη πλυ θελω,πρασινιζει και πατωντας το fire μου βγαζει μυνημα οτι ολα πηγαν καλα.Οταν μπω παλι η επιλογη ειναι ατικαριστη.Ειναι σωστο αυτο?Κι ενα τελευταιο,το shedule disk που εχει εκει τι ειναι?δεν το εχω πειραξει καθολου!!

 

1)Αυτό που κάνει το minfree είναι να μην αφήνει το κινητό να πέσει κάτω απο 98mb (aggressive) περίπου οπότε κάνε την αφαίρεση του 276 mb από το σύνολο που βλέπεις στον task manager και αμέσως βλέπεις την διαθέσιμη..νομίζω ότι είσαι οκ..

2)Ετσι δουλεύει δηλαδή με το που το τικάρεις κάνει το σετ που του ζητάς και απλά όταν ξαναμπείς είναι κενό για να ξαναβάλεις όποια επιλογή θέλεις...

3) Για το schedule δες 2-3 σελίδες πίσω αναλυτικότατο και πολύ διαφωτιστικό post του TonyK για το τι ακριβώς κάνει...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σημερα για πρωτη φορα παρατηρησα το απιστευτο lag της συσκευης. Εχωντας ανοιχτο το 3G, internet, 3g watchdog και κανοντας παραληλα update σε 2 εφαρμογες (3gwatchdog k handcent) και στο καιρο στο snowstorm το galaxy κυριολεκτικα κολλησε για καπου 15-20 sec. Τωρα αυτο ειναι normal?
Get BIG and RIPPED or DIE trying!
Link to comment
Share on other sites

Update:

 

Τελικά ο συνδυασμός Voodoo + OCLF 1+ (Loopback EXT2 on top of EXT4) δεν μου πολυέκατσε καλά από την άποψη οτι ναι μεν κέρδισα μερικά ms στην overall χρήση του κινητού, αλλά παρατήρησα ότι "σκάλωνε" όταν του ζητούσα οτιδήποτε χρειαζόταν sort (πχ λίστα κλήσεων, ή το sort των εφαρμογών όταν πάμε να φτιάξουμε μια συντόμευση). Τελικά γύρισα σε voodoo (native EXT4) με την διαφορά ότι αυτήν τη φορά έβαλα την έκδοση με τον στοκ JM8 kernel. Μέχρι στιγμής φένεται να είναι η καλύτερη επιλογή για μένα όπως επίσης και για την μπαταρία μου! (λογικά έχει να κάνει με τον στοκ κερνελ γιατί ως γνωστών οι customs είναι ποιο ενεργοβόροι).

 

Επίσης ένα πολύ διαφωτιστικό Post από τον RyanZA (creator of OCLF) που εξηγεί μερικά πράγματα για τα διάφορα lagfix και τον τρόπο που λειτουργούν.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=799931

 

**Ερώτηση σε όσους χρησιμοποιούν rom manager: Για κάποιο λόγο μετά την εγκατάστασή του και προσπαθώντας να πάρω ένα backup κολλάει προσπαθώντας να flashαρει το Clockworkmod recovery (Replacing stock recovery with clockworkmod recovery) έχει μια μπάρα από κάτω που δείχνει να μην γεμίζει όμως :S Αντιμετώπισε κανείς παρόμοιο πρόβλημα μήπως? Εννοείται πως κατέβασα την έκδοση για GalaxyS i9000

 

*** Βιάστηκα να ρωτήσω και απαντάω μόνος μου :P

 

Voodoo and clockworkmod don't work together. There's limited support from voodoo if you disable the lagfix with beta 4. But until clickwork gets fixed to work with ext4 you are out of luck.
Edited by vipercubic
Link to comment
Share on other sites

Update:

 

Τελικά ο συνδυασμός Voodoo + OCLF 1+ (Loopback EXT2 on top of EXT4) δεν μου πολυέκατσε καλά από την άποψη οτι ναι μεν κέρδισα μερικά ms στην overall χρήση του κινητού, αλλά παρατήρησα ότι "σκάλωνε" όταν του ζητούσα οτιδήποτε χρειαζόταν sort (πχ λίστα κλήσεων, ή το sort των εφαρμογών όταν πάμε να φτιάξουμε μια συντόμευση). Τελικά γύρισα σε voodoo (native EXT4) με την διαφορά ότι αυτήν τη φορά έβαλα την έκδοση με τον στοκ JM8 kernel. Μέχρι στιγμής φένεται να είναι η καλύτερη επιλογή για μένα όπως επίσης και για την μπαταρία μου! (λογικά έχει να κάνει με τον στοκ κερνελ γιατί ως γνωστών οι customs είναι ποιο ενεργοβόροι).

 

Επίσης ένα πολύ διαφωτιστικό Post από τον RyanZA (creator of OCLF) που εξηγεί μερικά πράγματα για τα διάφορα lagfix και τον τρόπο που λειτουργούν.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=799931

 

Και ότι το γυρόφερνα για να το βάλω...:lol:

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Η default επιλογη στο scheduler ποια ειναι?Η επιλογη που επιλεγουμε αποθηκευεται και χρησιμοποιειται μετα απο καθε boot ή οχι?

 

Η default επιλογή όπως λέει και ο κατασκευαστής είναι η CFQ, τώρα για το boot που ρωτάς λέει μέσα στο scheduler της εφαρμογής ότι μετά το boot πρέπει να ξαναδιαλέξεις ποια από όλες θέλεις, από την άλλη όμως έχει κάτω κάτω επιλογή για να τικάρεις και να αποθηκευτεί ώστε να ξαναρχίσει στο επόμενο boot του κινητού...δεν ξέρω...λογικά όμως αν επιλέξεις την CFQ που είναι και η default του κινητού τότε έτσι και αλλιώς νομίζω ότι θα μπει στο restart...

Καλημερα σας,

οπως πολυ σωστα αναφερε ο Αντωνακης στο post του, η εξ' ορισμου επιλογη ειναι η CFQ.

καθε φορα που κανουμε επανεκινηση, ακομα και αν εχουμε τσεκαρει την επιλογη να το επαναφερει μετα το boot, πρεπει να ανοιγουμε το scheduler και να επιλεγουμε την ρυθμιση που θελουμε.

Αν επιλεξει την CFQ τοτε ΔΕΝ χρειαζεται να το κανουμε γιατι ειναι η επιλογη που μπαινει αυτοματα μετα απο καθε reboot !!!!

 

Το ιδιο ισχυει και για τον minfree. ΔΕΝ κραταει την επιλογη μας ακομα και αν το εχουμε τσεκαρει για το Boot. τουλαχιστον σε μενα ΔΕΝ το κανει.

καθε φορα που μπαινω μετα απο reboot, το πρωτο πραγμα που κανω ειναι να ανοιγω το minfree και να επιλεγω το strict.

 

 

Οντως εχω και εγω αυτή την απορία και λογικά το android θα εχει κάποιον πιο sophisticated τρόπο απο FIFO ,μάλλον κάποιο συνδυασμό απο διάφορες τεχνικές :confused:

 

Αυτό δεν το κατάλαβα. Εφόσον το λειτουργικό δεν κάνει kill τις διεργασίες με βάση το εαν καταλαμβάνουν συνεχόμενα κελια μνήμης τότε και παλι δεν προκύπτει κατακερματισμός? Πχ εαν εχεις (λεμε τωρα , πολυ μπακάλικα) εχουμε facebook, navigon , camera σε συνεχόμενα κελιά και το σύστημα λογω χαμηλής μνήμης αποφασίσει να τερματίσει το navigon (δεν ξέρω με ποιον αλγόριθμο αντικατάστασης δουλεύει) για να βάλει πχ τον browser , αμα ο browser δεν χωράει εκεί που χώραγε το navigon τότε ενα κομμάτι του θα μπει σε συνεχόμενα κελια και κάποιο οχι ?.

Καλημερα και σε σενα φιλε,

λοιπον, το linux χρησιμοποιει μια πολυ δικαιη φιλοσοφια διαχειρισης μνημης και εδω χρειαζεται μεγαλη συζητηση για να εξηγησω πως ακριβως λειτουργει.

για οποιον γνωριζει αγγλικα και θελει, μπορει να διαβασει στο παρακατω αρθρο για το swap του Linux.

http://www.linux.com/news/software/applications/8208-all-about-linux-swap-space

 

εξηγω με πολυ απλα λογια για να το καταλαβετε :

Το Linux βασιζεται πανω στην γνωστη λειτουργια του swap. τι ειναι αυτο.

Η μνημη ram χωριζεται σε κομματια τα οποια ονομαζονται κελια (cells). το λειτουργικο εχει εναν χωρο στο δισκο, τον οποιο τον χρησιμοποιει σαν virtual memory (εικονικη μνημη).

 

Οταν φορτωσουμε για πρωτη φορα μια εφαρμογη, τοτε ολες οι διεργασιες της εφαρμογης φορτωνονται στην μνημη ram. φυσικα εφοσον η μνημη εχει χωρο, οι διεργασιες αποθηκευονται σε συνεχομενες θεσεις, το οποιο σημαινει πολυ γρηγορη αναζητηση, αρα λιγοτερος χρονος, αρα γρηγοροτερη εκτελεση και λειτουργια της εκαστοτε εφαρμογης.

 

Το ζουμι της υποθεσης ξεκιναει εδω :

ακομα και αν η εφαρμογη ειναι ενεργη και εκτελειτε απο τον χρηστη, το λειτουργικο εχει την δυνατοτητα, τις διεργασιες τις οποιες δεν χρησιμοποιει εκεινη την στιγμη η εφαρμογη, να τις μεταφερει στον χωρο στον δισκο που ανεφερα πριν, δηλαδη στην εικονικη μνημη, αδειαζοντας και ελευθερωνοντας χωρο απο την μνημη ram !!!! Αν καποια στιγμη ο χρηστης παει να χρησιμοποιησει μια λειτουργια της εφαρμογης που χρειαζεται καποια διεργασια απο αυτες που εχουν μεταφερθει στον δισκο, το κανει εκεινη την στιγμη, και επειδη αυτηη αυτες οι διεργασιες ειναι λιγες, συνηθως υπαρχουν στην μνημη διαθεσιμα συνεχομενα κελια, οποτε φορτωνονται εκει και παλι η ταχυτητα της εφαργμογης ειναι γρηγορη !!!!

 

αρα με πολυ απλα λογια, το λειτουργικο, ακομα και οταν εκτελειτε μια εφαρμογη, τις διεργασιες που δεν χρησιμοποιει η εφαρμογη τις μεταφερει στον δισκο και ελευθερωνει μνημη !!!!

 

παμε τωρα στην περιπτωση που βγαινουμε απο μια εφαρμογη χωρις να την κλεισουμε και χωρις να την κανουμε kill.

θα παρω το παραδειγμα που ανεφερες φιλε μου για να εξηγησω παραλληλα και αυτο που με ρωτησες :

 

εχουμε λοιπον ανοιχτα στην μνημη facebook, navigon , camera, τα οποια ειναι σε συνεχομενα κελια φορτωμενα στην μνημη.

ας πουμε οτι ειμαστε στην εφαρμογη της καμερας γιατι τραβαμε φωτογραφιες και το facebook και navigon ειναι στο background φορτωμενα στην μνημη.

εφοσον η εφαρμογη facebook και navigon δεν ειναι ενεργες, το λειτουργικο αδειαζει μνημη ξεφορτωνοντας διεργασιες που χρησιμοποιουν cpu και διεργασιες οι οποιες ειναι αχρειαστες εκεινη την στιγμη απο τις εφαρμογες που ειναι στο background.

αυτο σημαινει οτι αν για παραδειγμα το facebook σας εφαρμογη εχει 100 διεργασιες, αρα χρησιμοποιει 100 κελια στην μνημη τα οποιοα ειναι συνεχομενα, το λειτουργικο εφοσον ειναι το facebook στο background, μπορει να ξεφορτωθει τις 40 διεργασιες π.χ και να αφησει 60 στην μνημη μονο.

το ιδιο κανει και για την εφαρμογη navigon.

 

οταν λοιπον εμεις φυγουμε απο την καμερα και επιστρεψουμε στην κεντρικη οθονη του galaxy, κανει το λειτουργικο το ιδιο και για την καμερα.

αυτο σημαινει οτι με αυτη την κινηση, υπαρχει συνηθως χωρος για αν φορτωθουν 2-3 ακομα εφαρμογες, χωρις να χρειαστει να κλεισει τις ηδη υπαρχουσες.

 

αν τωρα παμε να φορτωσουμε μια εφαρμογη, και η μνημη ειναι γεματη.

ας υποθεσουμε οτι η μνημη εχει ελευθερα 45mb και παμε να φορτωσουμε μια εφαρμογη η οποια χρειαζεται 50mb για να χωρεσει ολοκληρη στην μνημη.

το πρωτο πραγμα που κανει το λειτουργικο ειναι να φορτωσει στην μνημη τις διεργασιες που χρειαζεται η εφαρμογη που θελουμε για να ξεκινησει.

προσοχη, δεν φορτωνει και τα 50mb αλλα μονο τις διεργασιες που χρειαζεται για να κανει εκκινηση η εφαρμογη που ζητησαμε να ανοιξουμε. σε αυτο το σημειο εμεις παρατηρουμε οτι η εφαρμογη αργει καπως, και αυτο ειναι λογικο γιατι ΚΑΙ δεν εχουν φορτωθει ολες οι διεργασιες αλλα ΚΑΙ δεν εχουν μπει σε συνεχομενα κελια συνηθως.

 

αν φτασουμε σε πραγματικα μικρο ελευθερο χωρο μνημης, τοτε και μονο τοτε το λειτουργικο αποφασιζει να κανει kill ολες τις διεργασιες εκεινες οι οποιες ειναι πολυ χρονο αχρησιμοποιητες.

δειτε ενα βιντεο εδω οπου καποιος ανοιγει και κλεινει καμια δεκαρια παιχνιδια μεγαλα κιολας, και στο τελος ανοιγει και το gallery αλλα και τα βιντεο και η συσκευη λειτουργει μια χαρα ΧΩΡΙΣ NA KANEI χρηση task kill !!!!

http://www.youtube.com/watch?v=Ewxuy12KuUA

 

παμε στο λειτουργικο μας τωρα, δηλαδη το android :

-------------------------------------------------------------------

 

παρακαλω ολα τα παιδια εδω να κοιταξουν το βιντεο που υπαρχει στο παρακατω link, για να καταλαβουν ποσο καλο και πως λειτουργει το android.

δειτε εδω πως το android μας κανει παντα χωρο στην μνημη για να τρεξουμε μια εφαρμογη :

http://www.droidxforums.com/forum/droid-x-apps/2426-androidology-android-os-memory-management-task-killers.html

 

εξηγω με πολυ απλα λογια το βιντεο :

 

το android χωριζει τις διεργασιες σε 3 κατηγοριες οπως φενεται και παρακατω

========================================================

Process Types

The SystemPanel process listing groups applications into three categories: "Active", "Inactive", and "Internal":

 

* Active applications are actually running at the present time on the device. An active application may be running in the background and not have any information currently displayed on the screen.

* Inactive applications have been preloaded into memory, but are not actually using up any system resources. Such applications will not consume any battery power whatsoever. The memory used by these applications can be immediately reclaimed should other applications require it. As such, there is no need to manually remove these applications, as you will see no tangible benefit from doing so.

* Internal applications are those which are part of the Android operating system itself. Some of these applications may be terminated manually, but they will be immediately restarted afterward by the OS."

=======================================================

 

χωριζεται λοιπον στις ΕΝΕΡΓΕΣ, ΜΗ ΕΝΕΡΓΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.

 

Ενεργη ειναι μια διεργασια η οποια τρεχει αυτη την στιγμη και χρησιμοποιειται απο τον χρηστη, αλλα επισης ενεργη ειναι και μια διεργασια η οποια ειναι στο background αλλα λειτουργει γιατι κανει καποια αλλη δουλεια, π.χ ελεγχει mail, στελνει ειδοποιησεις κ.τ.λ.

 

μη ενεργη ονομαζεται μια διεργασια η οποια ειναι μεν φορτωμενη στην μνημη αλλα δεν χρησιμοποιει ΚΑΘΟΛΟΥ πορους του συστηματος !!!!

αυτο σημαινει οτι δεν τρωει μπαταρια, δεν χρησιμοποιει input/output και δεν χρησιμοποιει την cpu !!!! αυτες οι διεργασιες ειναι οι νουμερο ενα για να γινουν kill Οταν χρειαστει ΑΜΕΣΑ χωρος στην μνημη !!!!

 

οι διεργασιες συστηματος ειναι οι διεργασιες του λειτουργικου.αυτες οι διεργασιες μπορουν μεν να γινουν kill απο τον χρηστη, ομως το λειτουργικο θα τις ανοιξει ξανα αμεσως μολις τις χρειστει !!!!

 

Το android λοιπον κανει το εξης :

οταν ανοιξουμε μια εφαρμογη την φορτωνει στην μνημη. οταν παμε αν ανοιξουμε μια αλλη εφαρμογη, τοτε αν χρειαστει χωρο στην μνημη, μπορει να κλεισει την εφαρμογη που εκτελουσαμε πριν.

ΟΜΩΣ δεν την κανει kill αμεσως. πρωτα αποθηκευει ακριβως την κατασταση που βρισκεται και μετα την κανει kill. αυτο σημαινει οτι οταν την ζητησουμε ξανα, θα μας την ανοιξει οπως ηταν πριν και εκει που βρισκομασταν.

αυτο θα το κανει φορτωνοντας απο την αρχη τις διεργασιες στην μνημη και επαναφερωντας την τελευταια κατασταση της εφαρμογης απο τα δεδομενα που κρατησε (τα γνωστα meta data).

αυτο ακριβως ειναι το ιδιο με την αναμονη που κανουμε στον υπολογιστη, οπου οταν ανοιξουμε τον υπολογιστη ξανα, μας επαναφερει στην κατασταση που βρισκομασταν !!!!

 

 

 

Λοιπον, σταματαω εδω γιατι ηδη το post μου ειναι πολυ μεγαλο και θα με βριζετε !!!! αν θελετε κατι για να παραπανω ρωτηστε με.

συγνωμη για το μεγαλο post και τα πιθανα λαθη στην διατυπωση αλλα μετα απο καποιο σημειο εχασα λιγακι τον συνειρμο μου :lol::lol::lol::lol:

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Swype ε? Καρφώθηκες!

 

.

 

Όχι φίλε μου δεν είναι swype.:)

To μήνυμα το έγραψα από το iPad του οποίου η αυτόματη διόρθωση δεν φτάνει με τίποτα το swype. Είναι πολύ χειρότερη.

Σ αυτόν τον τομέα η google είναι πιο μπροστά και προσπαθεί να βελτιωθεί κι άλλο.

 

@@@ΝΕΌΤΕΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ JPK FROYO

 

Σήμερα είχα πολύ γεμάτη μέρα στο γραφείο και το galaxy πέρασε ενα πολύ σκληρό τεστ.

Όλο το πρωινό έβγαζαν φωτογραφίες τις άνοιγα με το PicSay Pro για επεξεργασία και τις έστελνα με mail.

Παράλληλα είχα πολλές ακόμα εφαρμογές ανοικτές μονιμα όπως την κάμερα, την συλλογή και όσες άλλες χρησιμοποιώ πχ Twitter, facebook, Pulse συν όσες ανοίγουν μόνες τους to extra ξυπνητιρι, το 3G dog klp.

 

H μνήμη ήταν συνεχώς στο 240/304 δηλαδή 64 MB free.

Έχω πει ότι δεν έχω περάσει ακόμα lag fix. To μόνο που έχω είναι το MinFreeManager στην optimum ρύθμιση που δεν αφήνει την μνήμη να πέσει κάτω από τα 60ΜΒ.

 

Κάποια στιγμή για να δυσκολεψω ακόμα τα πράγματα άνοιξα το market και τον browser.

H ram έπεσε στα 48 ελεύθερα, αλλά η συσκευή συνέχιζε να τρέχει με μια μικρή καθυστεριση που δεν μπορώ να την πω lag.

Για να καταλάβετε όταν επελεγα μια φωτό από την συλλογή να ανοίξει με το PicSay Pro, άνοιγε με μια καθυστεριση που αν είμαστε σε pc και κάναμε το ίδιο ανοίγοντας μια φωτό στο phoshop θα αργουσε πολύ μα παρά πολύ περισσότερο.

 

Το ίδιο και όταν έκανα συνημενο την φώτο από το picsay pro στο mail. Μια μικρή καθυστεριση μέχρι να ανοίξει.

 

Κάποια στιγμή έτσι όπως ήμουν με τα 48 ΜΒ ελευθερα, άνοιξα το system panel για να δω ποιες εφαρμογές τρέχουν.

Πήγα να το κλείσω από τον official task manager αφού δεν το χρειαζομουν άλλο, και με το που πατησα clear, έκανε κάτι σαν να αναβοσβυσε η οθόνη ακαριαία (κάτι που συμβαίνει οταν πατήσουμε σε task killer το kill all) και η ελεύθερη μνήμη πήγε στο 100ΜΒ :blink:

Ξανά άνοιξα το system panel να δω ποιες είχαν κλείσει αυτόματα από το σύστημα.

Όλες όσες χρησιμοποιούσα ήταν εκεί. Είχε κλησει ο browser, το μάρκετ και δεν ξέρω μήπως κάποιες άλλες του συστήματος που δεν τις χρησιμοποιώ.

Σημασία έχει ότι το τηλέφωνο ξεπέρασε μόνο του την υπερφορτωση.

 

Γενικά το συμπέρασμα μου είναι ότι με το froyo η συσκευή μπορεί να τα βγάλει πέρα στα δύσκολα μονη της.

Πολλοί λίγοι κάνουν χρήση σαν αυτή που έκανα εγώ σήμερα. Με επεξεργασιες φωτό, μεταφορές κειμένων για επικολλιση. Αφού τα κατάφερε είμαι πολύ αισιόδοξος και πιστεύω ότι η final θα είναι ακομα καλύτερη.

Αν δεν πίστευαν ότι μπορούν να βελτιώσουν κι άλλο την JPK γιατί δεν την δίνουν τώρα σαν final? Άρα προσπαθούν ακόμα για κάποιες βελτιώσεις.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κωστα πολυ καλα ολα τα feedback που γραφεις και σ'ευχαριστουμε πολυ.

νομιζω οπως τα περιγραφεις οτι αποδυκνυονται ολα αυτα που εχω γραψει για το πως κανει σωστη διαχειριση το android.

εγω εχω την εντυπωση οτι η samsung κατι εχει κανει στο galaxy και δημιουργειτε αυτο το μικρο lag και οτι δεν φταιει το android !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση σχετικά με την οθόνη του galaxy. Εδώ και 3 μέρες παρατήρησα σε 3 σημεία πάνω στην οθόνη κάτι σαν μικρούς λεκέδες. Στην αρχή το έτριψα νομίζοντας πως είναι πάνω στην οθόνη αλλά δεν έφευγε από κανένα απ τα 3 σημεία. Μετά έπλυνα τα σημεία με ένα υγρό πανάκι και καθάρισε μια χαρά....Μετά από κανά 10λεπτο όμως επανεμφανίστηκαν..Το έχει ξαναδεί κανείς αυτό; Καμία σχέση με καμένο pixel ή γρατζουνιά... Σαν να είναι κάτω απ την οθόνη ο "λεκές"...Αλλά πως γίνεται όταν το καθαρίζω με ένα υγρό πανάκι να καθαρίζει έστω και για 10 λεπτά και γιατί επανεμφανίζεται ακριβώς το ίδιο στίγμα; Έχω ξενερώσει απίστευτα... Καμιά ιδέα?

Please help...

Το έχω κι εγώ, σε σημείο -ευτυχώς- εκτός της οθόνης, κάτω άκρη δεξιά. Καθαρίζει προσωρινά και ξαναεμφανίζεται :blink: έχεις δίκιο! Είναι σίγουρα στην εξωτερική επιφάνεια γιατί όταν το χνωτίζεις δημιουργείται ο λεκές, ακόμα και αν δεν φαινόταν πριν. Ίσως έχει να κάνει με αστοχία κατά την τελική επεξεργασία (gorilla glass) ή κάποια ουσία (διαλύτης, κόλλα) να έχει "διαβρώσει" τα σημεία αυτά. Έβαλα προστασία και δε ξανασχολήθηκα. Αν ήταν στο ορατό πεδίο της οθόνης μου θα επιχειρούσα επισκευή-αντικατάσταση.

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την εντυπωση οτι η samsung κατι εχει κανει στο galaxy και δημιουργειτε αυτο το μικρο lag και οτι δεν φταιει το android !!!!

 

Κι εμένα αυτή είναι η εντύπωση που γίνεται σχεδόν βεβαιότητα απ' το γεγονός ότι το Xperia που είχα πριν το SGS, πήγαινε σφαίρα, χωρίς ούτε το παραμικρό κόμπιασμα!

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά η δισκετούλα της mls είπατε ότι είναι fix διλαδή δεν αντιγράφεται. όταν κάνω ανανέωση χαρτών που γίνεται η αποθήκευση?
Link to comment
Share on other sites

Κωστα πολυ καλα ολα τα feedback που γραφεις και σ'ευχαριστουμε πολυ.

νομιζω οπως τα περιγραφεις οτι αποδυκνυονται ολα αυτα που εχω γραψει για το πως κανει σωστη διαχειριση το android.

εγω εχω την εντυπωση οτι η samsung κατι εχει κανει στο galaxy και δημιουργειτε αυτο το μικρο lag και οτι δεν φταιει το android !!!!

 

Τι έγινε αποχωρείς;

Βλέπω αλλαξες το avatar:lol:

 

Είναι γνωστό ότι η samsung χρησιμοποιεί ram για τα γραφικά και δεν ξέρω που αλλού.

Γι αυτό δεν έχουμε διαθέσιμη περισσότερη στον kernel.

 

Αν ειμαμε 512mb δεν θα βλέπαμε ποτέ το lag γιατί πολύ δύσκολα με νορμαλ χρήση να φτάσει κάποιος να γεμίσει την μνήμη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το συμπέρασμα μου είναι ότι με το froyo η συσκευή μπορεί να τα βγάλει πέρα στα δύσκολα μονη της.

Πολλοί λίγοι κάνουν χρήση σαν αυτή που έκανα εγώ σήμερα. Με επεξεργασιες φωτό, μεταφορές κειμένων για επικολλιση. Αφού τα κατάφερε είμαι πολύ αισιόδοξος και πιστεύω ότι η final θα είναι ακομα καλύτερη.

Αν δεν πίστευαν ότι μπορούν να βελτιώσουν κι άλλο την JPK γιατί δεν την δίνουν τώρα σαν final? Άρα προσπαθούν ακόμα για κάποιες βελτιώσεις

- .... !!! .... :cool: .... :confused: .... :rolleyes: .... αφου σου ειπα ... εισαι σε καλο δρομο !!! :D

 

- Το hardware ειναι κορυφαιο .... δεν του αξιζει η 2.1 .... αυτη ειναι για πιο soft devices.

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

@ TonyK: Αντώνη, ευχαριστούμε για την ανάλυσή σου, πολύ κατατοπιστική!

 

@Te_Salat: Κώστα, ευχαριστούμε για την ενημέρωση σχετικά με το Froyo!

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελειος ξαφνικα το Destinator σταματησε να μου κανει αναζητηση πολης (crashαρει με το που παταω το κουμπι πολη ) πηρα την MLS και μου ειπαν να στειλω την καρτουλα για επισκευη .

Επειδη μενω κρητη και επειδη υποψιαζομαι οτι το προβλημα ειναι σε καποιο corrapted αρχειο του χαρτη , θα μπορουσε καποιος να ανεβασει τον ελληνικο χαρτη σε καποιον server και να μου στειλει το link , ετσι ωστε να γλιτωσω την ταλαιπωρια της αποστολης.

 

Υ.Γ. Γνωριζω οτι το θεμα μου εδω ειναι Off topic , αλλα το ειχα γραψει στο σωστο section και δεν εχω παρει καμμια απαντηση , πιστευω λογο χαμηλης επισκεψημοτητας του συγκεκρημενου τομεα. Ετσι εναποθετω τις τελευταιες ελπιδες εδω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα και... καλώς σας βρήκα.

 

Έχω αγοράσει το πολύ καλό (crApple iPhone Killer :p λίγο flaming δεν βλάπτει ποτέ) Galaxy S εδώ και μία εβδομάδα. Με προηγούμενη εμπειρία από Symbian Smartphones (Nokia E70, E52, E72 -το κακομοίρικο το τελευταίο ήταν πολύ καλό, αλλά όχι waterproof :lol: ) πέρασα στο Android, ως μεγάλος Apple hater, αλλά και χρήστης linux πάνω από 12 χρόνια. Από το G1 παρακολουθούσα τις εξελίξεις και πιστεύω ότι μπήκα στην Android Family την κατάλληλη εποχή.

 

Το τηλέφωνο λειτουργεί σχεδόν άψογα. Ομολογουμένως, περιμένω το Froyo. Δεν χρειάζεται να ξαναπώ τους λόγους. Τους έχουν γράψει παλαιότεροι χρήστες και συμφωνώ σε όλα όσα έχουν γραφτεί. Δεν θέλω επίσης να rootάρω την συσκευή. Γιατί; Θέμα νοοτροπίας, θα έλεγα. Όπως δεν κάνω ποτέ overclock cpu's και gpu's, όπως δεν "φτιάχνω" τα αυτοκίνητα και τις μοτοσυκλέτες μου κτλ κτλ

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τις 3 τελευταίες μέρες, είναι το εξής:

 

Δεν μπορώ να συγχρονίσω με τίποτα Google Account. Έχω 3-4 accounts (+1 YouTube/Google το οποίο συγχρονίστηκε στο YouTube widget) αλλά από τα υπόλοιπα ΚΑΝΕΝΑ δεν συγχρονίζεται. Το Internet δουλεύει κανονικά σε browser, YouTube κτλ κτλ, αλλά στο Market/Gmail/GTalk τίποτα. Μηδέν. Κουλούρα.

 

Τα βήματα που ακολουθώ είναι: Market Widget -> Add Google Account -> Sign In -> "id" και "password" και μετά περιμέεεεεεενω.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα περί τίνος πρόκειται;

 

Να αναφέρω και το εξής: Την πρώτη μέρα που πήρα την συσκευή στα χέρια μου, έκανα import τις επαφές μου με το Sprite Migrate από το παλιό Symbian τηλέφωνό μου, αλλά ο συγχρονισμός με το Google Account μου (που τότε δούλευε) τα έμπλεξε χοντρά κι έτσι το app που ελέγχει τις επαφές, έτρωγε crash ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Έπειτα, έκλεισα τον αυτόματο συγχρονισμό με το Account, οπότε μπορούσα να μπω στις επαφές, οι οποίος όμως ήταν σε κακό χάλι. Σχεδόν όλες με διπλές καταχωρήσεις κτλ κτλ. Έτσι αποοφάσισα να κάνω ένα Factory Reset και πέρασα τις επαφές μέσω pc, από Ovia (ex-Nokia) PC-Suite στο Kies. Όλα οκ με τις επαφές. Με τα Google Accounts τι γίνεται;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές μου ποστ.

Link to comment
Share on other sites

 

Αν ειμαμε 512mb δεν θα βλέπαμε ποτέ το lag γιατί πολύ δύσκολα με νορμαλ χρήση να φτάσει κάποιος να γεμίσει την μνήμη.

 

Αυτό ακριβώς ήμουν έτοιμος να γράψω Κώστα μετά το feedback που μας δίνεις από το froyo και μετά τις πληροφορίες του Αντώνη σχετικά με linux-android. Ποσό πιο εύκολη θα ήταν η ζωή μας αν η samsung υλοποιούσε αυτό που στο κάτω κάτω διαφήμισε τόσο πολύ εξαρχής. Τα 512 ram. Οκ στην 2.1 δεν είχαμε πλήρη υποστήριξη όλης της ram, τώρα τι? Πάλι το λειτουργικό θα κατηγορήσουν?

 

Και άλλο που παρατήρησα χθες. Χωρίς να ξέρω το γιατί μειώθηκε πάρα πολύ η ένταση του ήχου όταν πληκτρολογώ λέξεις. Ενώ η ένταση του ήχου όταν μπαίνουμε στο μενού των εφαρμογών πχ είναι κανονικός. Ο άλλος ίσα που ακούγεται. Παρατήρησε κάνεις κάτι παρόμοιο στην JM8?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαστε τώρα το skype από το μάρκετ.

 

Skype for Android breaks free of Verizon exclusivity, now available for all

 

 

http://www.androidcentral.com/skype-android-breaks-free-verizon-exclusivity-now-available-all

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

TonyK πως καταλαβες οτι το Alter minfree δεν επαναφερει την δικη σου επιλογη μετα το boot?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.θελω το φωτασας Εχω το γαλαξεια μαμα οπως τον πηρα και ενω εχω περασει της ρηθμησεις για vodafone internet kai αρκετεσ φορες που το χριαστηκα δουλεψε κανονικα ,απο εχθες δε μπορω να συνδεθω και μου βγαζει το μηνυμα ελενξτε την προσβαση στο δικτυο.Τη πηραξα και δε μπορω να το βρω?(δεν εχω καποια συνδεση για internet μπενω οταν το χρειαζωμαι με κανονικη χρεωση) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη αν εχει ξαναερωτηθει αλλα εχω ενα προβλημα.

οταν παω να ορισω μια εικονα σαν φοντο,μου βγαζει ενα πλαισιο το οποιο την κανει κατι σαν περικοπη και στο φοντο βγαινει σαν ..ζουμαρισμενη..

δεν ξερω αν καταλαβατε τι εννοω αλλα δεν μπορω να βαλω καμια φωτογραφια που εχω τραβηξει με το κινητο σαν φοντο ..αρχικης σελιδας...:!:

μπορει καποιος να βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

πιο προγραμμα πληγησης να παρω?στο γερμανο,πλαισιο η Multirama θα το βρω?ευχαρηστω.Α! επισης πως μπορω να βαλω να αποθηκευονται οι φωτο. στην εξωτερικη μνημη καρτα (sd)σε ενα νοκια, που ειχα δοκιμασει το garmin κ ειχα παθει πλακα! ηταν τελειο!υπαρχει για γαλαξια? Edited by filippos_04
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη αν εχει ξαναερωτηθει αλλα εχω ενα προβλημα.

οταν παω να ορισω μια εικονα σαν φοντο,μου βγαζει ενα πλαισιο το οποιο την κανει κατι σαν περικοπη και στο φοντο βγαινει σαν ..ζουμαρισμενη..

δεν ξερω αν καταλαβατε τι εννοω αλλα δεν μπορω να βαλω καμια φωτογραφια που εχω τραβηξει με το κινητο σαν φοντο ..αρχικης σελιδας...:!:

μπορει καποιος να βοηθησει;

 

Ετσι κανει με ολες τις φωτος φιλε το κινητο. Δεν εχω βρει τροπο να την βαζει ολοκληρη σαν φοντο. Μαλλον αυτο συμβαινει για να μπορει να δημιουργει το εφε του φοντου και να σου δειχνει τμηματα της φωτογραφιας σε καθε μια απο τις 7 αρχικες οθονες που βλεπεις μολις ανοιγεις το κινητο.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη αν εχει ξαναερωτηθει αλλα εχω ενα προβλημα.

οταν παω να ορισω μια εικονα σαν φοντο,μου βγαζει ενα πλαισιο το οποιο την κανει κατι σαν περικοπη και στο φοντο βγαινει σαν ..ζουμαρισμενη..

δεν ξερω αν καταλαβατε τι εννοω αλλα δεν μπορω να βαλω καμια φωτογραφια που εχω τραβηξει με το κινητο σαν φοντο ..αρχικης σελιδας...:!:

μπορει καποιος να βοηθησει;

Υπάρχει λύση και είναι πολύ απλή, η φώτο που θες να βάλεις φαίνεται ολόκληρη (στο σύνολο των 7 panel), και πρέπει να έχει ανάλυση 980x800.

Κάνε την εσύ crop στο pc σου με λόγο 980/800=1,225

και μετά απλά κάνε την resize σε 980x800.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...