Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά κάπου κάποτε δεν είχε αναφερθεί τρόπος να γίνει backup το προσαρμοσμένο λεξικό του swype για να μην το χάσουμε μετά από αναβάθμιση ή hard reset; δεν μπορώ να το βρω με τπτ. Αν πράγματι θυμάμαι καλά και υπάρχει, ίσως είναι καλό να το βάλουμε και στους οδηγούς.

 

Με root explorer

 

/data/data/com.swype.android.inputmethod/swypedata/udb/UserData.udb

 

Νομίζω πως παλιότερα το έπαιρνε και το Titanium αλλά πλέον κάτι άλλαξαν και δεν το παίρνει, δεν είμαι σίγουρος όμως θα το ελέγξω στο επόμενο restore.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι αυτή η ηρεμία στο thread είναι λίγο ανησυχητική!!!

 

Μα είναι δυνατόν την μια μέρα να γίνεται Ο πανικός και την άλλη νέκρα???

Περονόσπορος έπεσε?:lol::lol::lol:

 

Εκτός και αν όλοι πήραμε το γιαουρτάκι μας και όλα πλέον βαίνουν καλώς...

 

Σαν τα παιδάκια που είναι μέσα στην ανησυχία και μόλις πάρουν το χριστουγεννιάτικο δώρο, πλέον δεν ασχολούνται με τίποτα άλλο!!!

 

 

Όπως και να έχει Καλή Χρονιά, με ΥΓΕΙΑ και με όσα λιγότερα flashαρίσματα το 2011!!!

Matt
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτή η ηρεμία στο thread είναι λίγο ανησυχητική!!!

 

Μα είναι δυνατόν την μια μέρα να γίνεται Ο πανικός και την άλλη νέκρα???

Περονόσπορος έπεσε?:lol::lol::lol:

 

Εκτός και αν όλοι πήραμε το γιαουρτάκι μας και όλα πλέον βαίνουν καλώς...

 

Σαν τα παιδάκια που είναι μέσα στην ανησυχία και μόλις πάρουν το χριστουγεννιάτικο δώρο, πλέον δεν ασχολούνται με τίποτα άλλο!!!

 

 

Όπως και να έχει Καλή Χρονιά, με ΥΓΕΙΑ και με όσα λιγότερα flashαρίσματα το 2011!!!

 

Οχι όλοι αδερφέ, εμείς με την JG1 και τα άπειρα προβλήματα που τη συνοδεύουν ακόμα περιμένουμε. Και μια που το συζητάμε, χτες τηλεφώνησα στη Samsung για παράπονα και μου είπαν ότι όσοι έχουν VODA θα πάρουν αναβάθμιση σίγουρα στις επόμενες μέρες, οι άτυχοι του COSMOTE είναι άγνωστο. Αυτά και καλή Χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.προσφατα εβαλα μεσω kies την2.2.τελικα καταλαβα οτι λαθος εκανα.Η συγκεκριμενη ρομ κολλαει απιστευτα.Το λαγκαρισμα ειναι μεγαλο.τι μπορω να κανω για να μην εχω αυτην την κατασταση?

1)αν κανω hardreset πως θα περασω ξανα επαφες και φωτος μεσα απο sd card και titanium buck up?

2)θα ειναι καλυτερα αν μεσω kies patcher περασω την 2.2.1?αν ναι τι κωδικο πρεπει να περασω στο kies(αντιστοιχο του COS)?αν το κανω χανω την εγγυηση και μετα θα πρεπει να φλασαρω την m2 αν εχω καποιο προβλημα?

 

Kάποιος που ξέρει??:wacko::wacko:

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχει αναφερθει αλλα μιας και ειμαι νεος κατοχος εψαχνα για το sar και εβλεπα κατι τιμες sar head μεταξυ 0.23 και 0.38.....αν ισχυουν προκειται για εξαιρετικα χαμηλες τιμες sar που ουτε συμβατικα κινητα δεν εχουν. Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχει αναφερθει αλλα μιας και ειμαι νεος κατοχος εψαχνα για το sar και εβλεπα κατι τιμες sar head μεταξυ 0.23 και 0.38.....αν ισχυουν προκειται για εξαιρετικα χαμηλες τιμες sar που ουτε συμβατικα κινητα δεν εχουν.
Γενικα η Samsung εχει χαμηλο sar.
Link to comment
Share on other sites

πηρα σημερα συσκευη απο το σερβις κ εχει εκδοση φασματος xxjm4

kai eclair.xwjm8 ειναι η ιδεα μου η δεν υπαρχει τετοια εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους.

εχω2.2.1 και οταν στελνω μην. με το htc ime ο τα βγαζει ερωτηματικα.

υπαρχει λυση?

Link to comment
Share on other sites

Kάποιος που ξέρει??:wacko::wacko:

 

διαλέγουμε Product Code το XEU και πατάμε write Registry...βαλε jpy 2.2.1..νομιζω χανεις την εγγυηση αλλα πολυ γριγορη χωρις lag

Link to comment
Share on other sites

πηρα σημερα συσκευη απο το σερβις κ εχει εκδοση φασματος xxjm4

kai eclair.xwjm8 ειναι η ιδεα μου η δεν υπαρχει τετοια εκδοση?

 

αυτη η εκδοση ειναι 2.1..παραξενο παντως γιατι δεν ειχε δοθει ελλαδα αυτη η εκδοση..

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια help με το ADB 1)Δεν μπορω να καταλαβω ακομα τι προταση απο τον οδηγο του tyxerakia (Αν κάνετε 'dir' σ'αυτό το σημείο, θα δείξει 3 αρχεία, ένα εκ των οποίων είναι το adb.exe) εκει που λεει κανετε dir δηλαδη πρεπει να το γραψουμε καπου στις εντολες η κατι αλλο?

2)Φτανω στο σημειο: Γράφουμε στη γραμμή εντολών adb devices.Αλλα οταν παταω adb devices στη γραμη εντολων των windows μου πεταει ενα παραθυρακι και λεει οτι τα windows δεν ειναι δυνατον να βρουν το αρχειο 'adb' τι πρεπει να κανω δεν μπορω να καταλαβω

 

1) Όχι, δε χρειάζεται να το γράψεις καν.

2) Θα ξαναφτιάξω τον οδηγό όπως τον είχα για να μπαίνουν αυτόματα σε ένα directory όταν τα κάνεις extract... δεν περίμενα ότι θα κολλούσε κάποιος τόσο πολύ. Γενικά τείνω να αποθαρρύνω αυτούς που δεν καταλαβαίνουν ότι τα " " δεν είναι μέρος της εντολής, γιατί χωρίς κατάλληλη καθοδήγηση κινδυνεύουν να χαλάσουν το κινητό, αλλά μ'αρέσει που επιμένεις και θες να μάθεις. Περίμενε 5 λεπτά και ξαναδιάβασε τον οδηγό.

 

EDIT: Ok, σβήσε αυτά που έκανες μέχρι τώρα, κοίτα εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3326872#post3326872 ξανακατέβασε το αρχείο και κάντα από την αρχή. Και φυσικά γράψε αν έχεις απορίες... :)

 

Οχι όλοι αδερφέ, εμείς με την JG1 και τα άπειρα προβλήματα που τη συνοδεύουν ακόμα περιμένουμε. Και μια που το συζητάμε, χτες τηλεφώνησα στη Samsung για παράπονα και μου είπαν ότι όσοι έχουν VODA θα πάρουν αναβάθμιση σίγουρα στις επόμενες μέρες, οι άτυχοι του COSMOTE είναι άγνωστο. Αυτά και καλή Χρονιά.

 

Να ξαναπω ότι όσοι έχετε JG1 έχει βγει η αναβάθμιση σας, και μπορείτε να την κάνετε ακολουθώντας τον οδηγό στο πρώτο μήνυμα εδώ, χωρίς φόβο για εγγύηση ή κάτι τέτοιο. Το να παίρνετε τηλέφωνο τη Samsung δεν έχει νόημα μόνο τέτοιου είδους απαντήσεις δίνουν... η αναβάθμιση για τη voda δόθηκε επίσημα εδώ και βδομάδες... καληνύχτα.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Η 2.2.1 υποστηρίζει πλήρως το ελληνικό μενού?Έχει και πληκτρολόγιο ελληνικο ?

Βασικά τι θα πρέπει να περάσουμε για να είναι αν την 2.2?Αν περαστεί μέσω kies είναι πρόβλημα?

Τώρα αν ρώτησα και χαζομάρες μη βαράτε,είπαμε είμαι ολίγον άσχετος!:p

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους.

εχω2.2.1 και οταν στελνω μην. με το htc ime ο τα βγαζει ερωτηματικα.

υπαρχει λυση?

 

Στο λέει και το πρόγραμμα όταν πας να στείλεις sms ότι πρέπει να επιλέξεις "αυτόματο" στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων. Θα τις δεις πατώντας το μενού ( κάτω αριστερά κουμπί ) όταν είσαι μέσα στο "messaging".

 

 

Η 2.2.1 υποστηρίζει πλήρως το ελληνικό μενού?Έχει και πληκτρολόγιο ελληνικο ?

Βασικά τι θα πρέπει να περάσουμε για να είναι αν την 2.2?Αν περαστεί μέσω kies είναι πρόβλημα?

Τώρα αν ρώτησα και χαζομάρες μη βαράτε,είπαμε είμαι ολίγον άσχετος!:p

 

Πληκτρολόγιο ελληνικό μπορείς να βάλεις κατεβάζοντας το htc_ime ή άλλο παρόμοιο, κοιτάξτε τις πρώτες σελίδες των galaxy s θεμάτων. Μέσω του kies είναι ο πιο εύκολος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Στο λέει και το πρόγραμμα όταν πας να στείλεις sms ότι πρέπει να επιλέξεις "αυτόματο" στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων. Θα τις δεις πατώντας το μενού ( κάτω αριστερά κουμπί ) όταν είσαι μέσα στο "messaging".

 

 

 

 

Πληκτρολόγιο ελληνικό μπορείς να βάλεις κατεβάζοντας το htc_ime ή άλλο παρόμοιο, κοιτάξτε τις πρώτες σελίδες των galaxy s θεμάτων. Μέσω του kies είναι ο πιο εύκολος τρόπος.

 

Βασικά με ενδιαφέρει να γλιτώσω το lag κατα τη διαρκεια της πλοήγησης.Αυτό θα το καταφέρω με 2.2.1?Γιατί με eclair και lagfix το κινητό πηγαινε σφαίρα.Τώρα με 2.2 (πως μου ήρθε και την έβαλα) σε όλα τα ''φορτωμένα site'' με flash video,ακομα και χωρίς να ανοίξω βιντεακια το κινητό σέρνεται (και μετά απο hardreset).

Me 2.2.1 βελτιωνεται η κατάσταση σε αυτόν τον τομέα?

Η 2.2.1 έχει σημαντικές διαφορές από την 2.2?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έκλεισα 10 ώρες μαζί με το 2.2 και θέλω να μοιραστώ κάποιες εντυπώσεις:

 

1) ΔΕΝ έβαλα κανενός είδους LagFix κλπ... Και το κινητό μου φαίνεται εξίσου γρήγορο με πριν (όπου πριν = 2.1, rooted, lagfix). Τρέχει unrooted και είναι μια χαρα.

 

2) Δεν είχα με 2.1 ούτε έχω με τη 2.2 κανενα πρόβλημα με το GPS. Όλα φαίνεται να δουλεύουν ρολόι.

 

3) Μου αρέσει που έχει την επιλογή στην κάμερα να χρησιμοποιώ και τη μπροστά κάμερα για φωτογραφίες (πριν δεν την είχα βρει/δει αυτή την επιλογή).

 

4) Έχω ένα θέμα με το Latitude. Δεν ανανεώνεται αυτόματα παρόλο που το έχω επιλεξει το στίγμα μου στο χάρτη της Google. Για όσους ξέρουν την υπηρεσία και την χρησιμοποιούν... Έχουν τέτοιο θέμα;

 

Να σημειώσω ότι η αναβάθμιση έγινε από το σερβις και όχι από εμένα, ύστερα από το κόλημα που έφαγε πριν από 15 μέρες.

Για τη μπαταρία ΔΕΝ μπορώ να πω τίποτα.... 10 ώρες μόνο

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τον tyxerakia για την κατανοηση του αλλα δεν σας κρυβω οτι κατεφυγα και στην βοηθεια του youtube για να βγαλω ακρη και να τα καταφερω τελικα αλλιως δεν θα τα καταφερνα και δεν ηθελα να σας κουραζω με τις ερωτησεις μου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλές γιορτές!

Υπάρχει πιθανότητα μια θήκη σιλικόνης να επηρεάζει το σήμα δικτύου του κινητού? Του έχω βάλει μία της Nortonline και από τότε που την έβαλα, έχω την εντύπωση πως χάνει το σήμα. Κάποιες φορές αυτό γίνεται και όταν το κρατάω και μιλάω, όπως εκείνο το bug του Iphone 4. Μήπως έχω παραισθήσεις?! :-P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλές γιορτές!

Υπάρχει πιθανότητα μια θήκη σιλικόνης να επηρεάζει το σήμα δικτύου του κινητού? Του έχω βάλει μία της Nortonline και από τότε που την έβαλα, έχω την εντύπωση πως χάνει το σήμα. Κάποιες φορές αυτό γίνεται και όταν το κρατάω και μιλάω, όπως εκείνο το bug του Iphone 4. Μήπως έχω παραισθήσεις?! :-P

ποια ρομ εχεις?αν εισαι με 2.1 υπηρχε ενα θεμα με αρκετους απο εμας και λυνοταν με το να επιλεξεις μεσα απο τις ρυθμισεις να δουλευει η συσκευη μονο σε gsm.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πριν λίγο κατάφερα να βρω τρόπο να περάσω τα bookmarks από το pc μου στο galaxy. Ήταν κάτι που μέχρι σήμερα ήξερα ότι γινόταν μόνο μέσω του dolphin browser με κάποιο extension.

 

Τα βήματα είναι τα εξής:

 

Κατεβάζουμε το Google Toolbar στο pc μας.

Αφού εγκατασταθεί, κάνουμε ένα restart τον firefox (αυτόν χρησιμοποιώ εγώ).

Αφού ξεκινήσει ξανά, στο tab bookmarks, επιλέγουμε "Import firefox bookmarks".

Αμέσως όλα αντιγράφονται στον λογαριασμό μας στην Google (gmail).

Έπειτα κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε στην συσκευή μας την εφαρμογή από το market Google Bookmark Import Tool.

Μετά την εγκατάσταση, και αφού ανοίξουμε την εφαρμογή, επιλέγουμε Import From Google και εκεί μας ζητάει το πρόγραμμα να δώσουμε τα στοιχεία του gmail λογαριασμού μας.

Με το που περάσουμε και αυτά τα στοιχεία, αυτόματα όλα τα bookmarks περνάνε στον default browser - συσκευή.

 

Ελπίζω να ήταν απλό και κατανοητό.

 

 

δεν καταλαβα αυτο το βημα: Αφού ξεκινήσει ξανά, στο tab bookmarks, επιλέγουμε "Import firefox bookmarks".Μηπως γινεται να το εξιγησεις στα ελληνικα?Εχω το firefox 4 beta 8

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα αυτο το βημα: Αφού ξεκινήσει ξανά, στο tab bookmarks, επιλέγουμε "Import firefox bookmarks".Μηπως γινεται να το εξιγησεις στα ελληνικα?Εχω το firefox 4 beta 8
Εγω το εκανα με την παρακατω εφαρμογη...ακολουθησε τις οδηγιες στην photo....

http://www.androlib.com/android.screenshot.app.zim-xtmqD.u.aspx

 

http://www.androlib.com/appscreenmax/xtmxA.u.cs.png

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα αυτο το βημα: Αφού ξεκινήσει ξανά, στο tab bookmarks, επιλέγουμε "Import firefox bookmarks".Μηπως γινεται να το εξιγησεις στα ελληνικα?Εχω το firefox 4 beta 8

 

Αφού επανεκκινήσει ο firefox, στο google toolbar που έχει εγκατασταθεί θα βρεις το tab Bookmarks (που βρίσκεται δίπλα στο αστεράκι...)και από εκεί επιλέγεις αυτό που σου γράφω. Δεν υπάρχει στα Ελληνικά. Είναι Αγγλικό. Η μετάφραση είναι "εισαγωγή σελιδοδεικτών firefox".

 

Στείλε μου μνμ με περισσότερες λεπτομέρειες, για να καταλάβω που σου κολλάει η διαδικασία.

;);););)

Matt
Link to comment
Share on other sites

παιδια ota update θα ξεκινησουμε να εχουμε απο την 2.2.1?? σκεφτομαι πολυ σοβαρα οτι το 2.2.1 θα ειναι το τελευταιο μας update και αυτο το στηριζω γιατι το νεο galaxy θα βγει με 2.3 και θα το πρωτοδουμε τον μαρτιο... :p
Link to comment
Share on other sites

παιδια ota update θα ξεκινησουμε να εχουμε απο την 2.2.1?? σκεφτομαι πολυ σοβαρα οτι το 2.2.1 θα ειναι το τελευταιο μας update και αυτο το στηριζω γιατι το νεο galaxy θα βγει με 2.3 και θα το πρωτοδουμε τον μαρτιο... :p

 

Υπαρχει η επιλογη στην 2.2.1 και επειδη απο περιεργεια κλασσικα πηγα και πατησα επανω ζηταει συνδεση στο λογαριασμο samsung με email password και τα ρεστα. Επομενως και να δωθει καποιο update ετσι, λογικα θα πρεπει να εχουμε εναν επισημο λογαριασμο και να το κατεβαζουμε επισημα πλεον. Τωρα οι περισσοτεροι εδω μεσα μονο επισημοι δεν ειμαστε( :p )αλλα ισως κατι γινει παλι απο xda μερια και χρησιμοποιησουμε και το OTA update.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η επιλογη στην 2.2.1 και επειδη απο περιεργεια κλασσικα πηγα και πατησα επανω ζηταει συνδεση στο λογαριασμο samsung με email password και τα ρεστα. Επομενως και να δωθει καποιο update ετσι, λογικα θα πρεπει να εχουμε εναν επισημο λογαριασμο και να το κατεβαζουμε επισημα πλεον. Τωρα οι περισσοτεροι εδω μεσα μονο επισημοι δεν ειμαστε( :p )αλλα ισως κατι γινει παλι απο xda μερια και χρησιμοποιησουμε και το OTA update.

 

Εγώ που είμαι επίσημος, να πω ότι δουλεύει μια χαρά το OTA επιτέλους, αν και φυσικά λέει ότι δεν υπάρχουν αναβαθμίσεις όταν κάνεις έλεγχο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι επίσημος, να πω ότι δουλεύει μια χαρά το OTA επιτέλους, αν και φυσικά λέει ότι δεν υπάρχουν αναβαθμίσεις όταν κάνεις έλεγχο.

 

Παντως για να προσθεσαν το ΟΤΑ update σημαινει οτι σκοπευουν να δωσουν και κατι παραπερα απο την 2.2.1 πιστευω.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...