Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

συμφωνω μαζι σου αλλα την rfs δεν την αλλαζω!και οσοι την εχουν και λενε οτι εχουν προβλημα στο browser ας βαλουν το dolphin browser hd!εγω δεν εχω κανενα προβλημα!απλα αργει ελαχιστα στο zoom!δεν αργει τρομαρα αιστητα!

+1 ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα!

Και για δειτε και αυτο για το τι μας περιμενει και τι ηδη φτιαχνουν πανω στην 2.2 για ram.....220mb ......? κατα την εκκινηση?:X

http://www.bytheway.gr/showthread.php?p=113155#post113155

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω γυρναω σε 2.1

μονο αν ειχα προβλημα σαν τον stormrain με την μπαρταρια.

για κανεναν αλλο λογο.in fact για αυτο πηγα στην goodbye.

ειχα 10 ωρες την μερα μπαταρια.τωρα παει σφαιρα και με τρελη αποδοση.ο,τι να ναι ο καθενας απο εμπειριες ειμαστε.

 

Ποια ρομ είχες πριν;

 

Sent from another Galaxy.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Φιλε giannisr η οθονη ηταν σαν ξεθωριασμενη σε σχεση με ενα κανονικο γαλαξια.Τα χρωματα ηταν πιο φωτεινα απο ενα κανονικο γαλαξια.Σαν να ηθελε ρυθμιση το κοντραστ κατι που δεν γινεται.Αν δε το αγοραζε το φιλαρακι μου δεν θα το καταλαβαινα ποτε. Edited by twins1706
Link to comment
Share on other sites

Το Desire δυστυχώς χάλασε γιαυτό θα πάω στο Galaxy S. Όμως θα ήθελα να μου πείτε συγκεκριμένα ελαττώματα καθώς δεν μπορει να με ικανοποιήσει μια απάντηση του στιλ "Διάβασε πιο πίσω έχουν υποθεί χιλιάδες φορές", καθώς το topic ειναι 170 σελίδες, οπότε από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω.

 

Φιλικά Στέλιος:)

 

Το μονο που μπορω εγω να χαρακτηρισω προβλημα ειναι η αχορταγη οθονη. Καταναλωνεται πολυ ενεργεια απο την οθονη αλλα απο την αλλη ειναι και 4". Το lag, την μαυρη οθονη που βλεπεις καμμια φορα μεχρι να ανοιξει καποια εφαρμογη (μιλαμε για ελαχιστα δευτερα) και κατι παρομοια θεματα τα θεωρω φυσιολογικα και εξαλλου οπως λενε τα παιδια λυνονται σχετικα ευκολα.

Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ είχες πριν;

 

Sent from another Galaxy.

 

 

φιλε voyager13 ουτε που θυμαμαι.

τοτε δεν ασχολιομουν με ρομ,το πηρα την πρωτη μερα της κυκλοφοριας του απο γερμανια μεσω ebay και οταν εμαθα οτι βγηκε ενα update για το gps κτλ,το συνεδεσα με kies και μου εβγαλε κανονικα το update και το εκανα.

ουσιαστικα ενα update εχω κανει μεσω kies.

αν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα....:wacko:

Link to comment
Share on other sites

φιλε voyager13 ουτε που θυμαμαι.

τοτε δεν ασχολιομουν με ρομ,το πηρα την πρωτη μερα της κυκλοφοριας του απο γερμανια μεσω ebay και οταν εμαθα οτι βγηκε ενα update για το gps κτλ,το συνεδεσα με kies και μου εβγαλε κανονικα το update και το εκανα.

ουσιαστικα ενα update εχω κανει μεσω kies.

αν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα....:wacko:

 

Δεν μπορώ :-). Ο λόγος που σε ρωτάω είναι γιατί και εγώ είχα πριν μαμα ρομ ,δοκίμασα όλες σχεδόν τις froyo που κυκλοφορούν και τελικά κατέληξα στην jm2 (μέχρι νεωτέρας) που θεωρώ την καλύτερη από όλες γιατί έτσι και αλλιώς το flash δεν με τρελαίνει κιόλας.Όσο για την μπαταρία εγώ δεν παρατήρησα μεγάλες διάφορες. Με καμμια δεν ξεπέρασα την 1 ημέρα. Μην σου πω ότι με την jm2 κρατάει πιο πολύ.

 

Sent from another Galaxy.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

καλα,ουτε εγω ξεπερναω την μια μερα.σε ενα widget μετα απο calibration με την τωρινη,το maximum ειναι 27 ωρες.

για αυτο ειμαι εφοδιασμενος με φορτιστη αυτοκινητου,δευτερο φορτιστη στην δουλεια,usb καλωδιακια κτλ:lol::lol::lol::lol::lol:

 

θα περιμενω να βγει η επισημη που θα την τιμησω αρκει να μπορει να εγκατασταθει μεσω odin.

προσωρινη ειναι η goodbye.ημιμετρο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Ετσι κι αλλιως ο,τι εχει η εκδοση που πηραν οι Σκανδιναβοι θα εχει και η εκδοση που θα ειναι για την χωρα μας. Με μονη εξαιρεση το Swype το οποιο ειναι ζητημα 3 λεπτων να το περασει κανεις :)

 

Εν τω μεταξυ δεν θελει και καμια τρελη χακερια το Kies. Κανω μια μεταφραση του οδηγου απο τους xda.

 

1) Τρεχουμε το Kies και ξεκιναμε την επιλογη αναβαθμισης υλικολογισμικου. Σιγουρευομαστε πως η συσκευη μας ανιχνευεται κανονικα.

 

2) Τωρα κλεινουμε την επιλογη της αναβαθμισης αλλα ΟΧΙ το Kies.

 

3) Aνοιγουμε την επιλογη Εκτελεση στα windows οπου παταμε regedit. Eντοπιζουμε το key HKEY_CURRENT_USER/Software/Samsung/Kies/DeviceDB/

Mεσα σε αυτο περιεχονται καποια αριθμιμενα keys. Ψαχνουμε να βρουμε αυτο που περιεχει τα HIDSWVER και ProductCode.

4) Στο "HIDSWVER" βαζουμε: I9000XXJF3/I9000DBTJF3/I9000XXJF3/I9000XXJF3

 

5) Στο "ProductCode" βαζουμε: GT-I9000HKDXEE

 

6) Τρεχουμε παλι την επιλογη αναβαθμισης oπου πρεπει να μας δωσει τωρα την επιλογη για Jp6.

 

7) Profit.

 

Σημειωση: Ο οδηγος περιειχε ενα ακομα βημα στο οποιο βαζει το Kies σε Test Mode. Αυτο υποτιθεται πως δεν το ζηταει παντα και ειναι region dependant. Εμενα δεν μου το ζητησε αρα θεωρω πως δεν θα το ζητησει ουτε σε εσας.

Σημειωση 2: Καποιες ανακριβειες στην μεταφραση εχουν να κανουν με το οτι μετεφρασα καθαρα και μονο τον οδηγο και οχι τις επιλογες που γραφει το Kies γιατι το εχω ετσι κι αλλιως στα Αγγλικα. Οποτε αν χρειαστει διορθωση tell me.

Σημειωση 3: Με αυτο το registry edit στην ουσια το Kies νομιζει πως εχουμε Σουηδικο firmware. Υπαρχουν επιλογες και για αλλες χωρες, εμενα αυτο μου δουλεψε σωστα.

Σημειωση 4: Εγω απλως μετεφρεσα. Αν κανει δεν παει καλα δεν φερω καμια ευθυνη. Αν δεν μπαινει η συσκευη σε Recovery mode, think twice πριν κανετε οτιδηποτε.

 

Αυτα. Τροποι για να μπει το swype και το HTC πληκτρολογιο εχουν δοθει παραπανω.

 

Εγω το δοκιμασα και μου εβγαλε pda:jm2/phone:jm1/csc:jm1

Τι κινητό έχω; Ένα που παίρνει και τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

JM5 λεω να βαλω. Ο δημιουργος της RFS λεει για να βαλουμε αλλη rom:

try with complete package with included dbdata.rfs, cache.rfs and all other, and ticked re-partition. Οι επισημες εμπιπτουν στην κατηγορια αυτη? Απλως με παραξενεψε αυτο που γραφει ο Αλεξ στον οδηγο του σε συνδυασμο με το παραπανω.

Παντως δεν επιχειρω τιποτε μεχρι να το ξεκαθαρισω :lol:

 

Tο μεγαλύτερο πρόβλημα που έχει παρατηρηθεί σε κακά φλασαρίσματα επιστροφής στην εκλαίρ είναι η απώλεια του IMEI... που λύνεται, αλλά πρέπει να έχεις κάνει ένα backup του /efs φακέλου σου (ως root). Aν κάνεις σωστά το φλασάρισμα όπως προφανώς έκανε ο voyager13 πιο πάνω δε θα έχεις πρόβλημα.. Eπίσης αυτό που ρώτησες ναι, οι επίσημες εμπιπτουν στην κατηγορία αυτή.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

αν χρησιμοποιήσω το google earth θα με χρεώσει??? α και κατι αλλο σχετικο , αν χρησιμοποιησω αλλο προγραμμα για GPS θα κλειδωσει πιο γρηγορα ????( γιατι στο w995 που ειχε google maps κλειδωνε σε περιπου 10 δευτερολεπτα !)

 

Ναι θα σε χρεώσει μέσω 3G, όχι μέσω wifi. Κατέβασε ένα πρόγραμμα gps navigation όπως το Sygic, και θα καταλάβεις τη διαφορά. Για κλείδωμα δεν ξέρω, αλλά navigation θα κάνεις καλά (πεζός όχι και τόσο), και τζάμπα.

 

Καλησπέρα,

 

κατά τη σύνδεση του κινητού πρώτη φορά με τον υπολογιστή, μου έβγαλε κάποια errors κατά την εγκατάσταση των Drivers. To αποτέλεσμα είναι ότι τώρα, όταν το συνδέω στο PC, στο Kies ανοίγει το παραθυράκι στα δεξιά που λέει "Connecting the device, please wait..." αλλά τελικά η σύνδεση δε γίνεται ποτέ όσο και να περιμένω. Έβγαλα το USB, το ξαναέβαλα αλλά πάλι τα ίδια.

Τι μπορώ να κάνω? Απεγκατάσταση του Kies φτάνει, ή θέλει και κάτι άλλο, από Hardware πλευρά?

 

Άνοιξε το Kies, και πήγαινε πάνω αρίστερα και κάνε driver recovery. Eναλλακτικά βάλε μόνος σου τους drivers, υπάρχουν στους οδηγούς.

 

φιλε voyager13 ουτε που θυμαμαι.

τοτε δεν ασχολιομουν με ρομ,το πηρα την πρωτη μερα της κυκλοφοριας του απο γερμανια μεσω ebay και οταν εμαθα οτι βγηκε ενα update για το gps κτλ,το συνεδεσα με kies και μου εβγαλε κανονικα το update και το εκανα.

ουσιαστικα ενα update εχω κανει μεσω kies.

αν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα....:wacko:

 

Είχε την I9000XXJM1 :)

 

Εγω το δοκιμασα και μου εβγαλε pda:jm2/phone:jm1/csc:jm1

 

Nαι, γιατί δεν πιάνει πια αυτό το κόλπο για το froyo, το απέσυρε η Samsung εδώ και μέρες.

 

Σκέφτομαι και εγώ να περάσω την JM2 μιας και έχω cosmote...θέλω όμως να την περάσω ξεγελώντας το kies με την γνωστή μέθοδο, ώστε να μην χάσω εφαρμογές κλπ...ξέρει κάποιος να μου πει ποιους κωδικούς πρέπει να βάλω στο registry ώστε να μου δώσει την jm2; swype λογικά ελληνικό έχει έτσι δεν είναι; Επίσης το voodoo που έχω μέσα θα πρέπει να το βγάλω σωστά;

 

Sent from Galaxy!

Δοκίμασε τα settings του Πέτρου παραπάνω, μπορεί να δουλέψουν.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

θεος εισαι tyxerakia.

αυτη ειχα!

τι ελεγε γενικοτερα σε σχεση με αλλες?χαλια?καλη?

 

Ίδια με τις επίσημες ελληνικές απ'ότι έχω διαβάσει, απλά δεν έχει Ελληνικά :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

23:33 παω να κανω ενημερωση μιας εφαρμογης και μου λεει ανεπιτυχης ληψη! ειναι φυσιολογικο? εδω και 20 λεπτα δεν με αφηνει..

Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.

Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Link to comment
Share on other sites

Το ποστ που αναφερόταν στο Nexus Two μεταφέρθηκε στο θέμα Φήμες και μελλοντικά μοντέλα Samsung. Παρακαλώ να χρησιμοποιείτε το εν λόγω θέμα για οποιαδήποτε συζήτηση αφορά συσκευές που δεν έχουν ανακοινωθεί επίσημα.
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να υπάρχει πρόβλημα με τo pda:jm2/phone:jm1/csc:jm1 και να μην αναβαθμήσει σε froyo μετα?
Τι κινητό έχω; Ένα που παίρνει και τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να υπάρχει πρόβλημα με τo pda:jm2/phone:jm1/csc:jm1 και να μην αναβαθμήσει σε froyo μετα?

 

Οχι, αυτο ειναι ενα επισημο firmware το οποιο αναβαθμιζεται επισημα μεσω Kies.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Τα δοκίμασα Αλεξ και αυτά του Πέτρου και κάποια άλλα που βρήκα στο xda...μου τα αναγνωρίζει και ειδικά σε αυτά του xda μου έδινε jm2 αλλά μόλις ξεκίναγε μου έβγαζε κάποιο error και με έβγαζε έξω..kies rulez for ever...grrr

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι πάνω στον τηλ. κατάλογο. όλους τους αριθμούς που είχα στο παλιό τηλ τους πέρασα στο gmail. έκανα λοιπόν την σύνδεση με το galaxy στο μαιλ και τους πέρασε στο τηλ μαζί και με τις επαφές του facebook. Ο κατάλογος είναι στα ελληνικά και το face στα Αγγλικα. Οπότε τώρα έχω πρώτες αλφαβητικές επιλογές οταν μπαινω στον κατάλογο τις επαφές του facebook και μετά αλφαβητικά τον κατάλογό μου χωρίς όμως να μπορώ να βρώ κάποιο όνομα εισάγοντας μόνο το αρχικό γράμμα. Εχει κανείς καμια πρόταση? Υπάρχει καλύτερος τηλ κατάλογος?

 

dialer one στο μαρκετ θα τον βρεις.

Μπορεις να κάνεις αναζήτηση ταυτοχρονα Ελληνικά η με αγγλικά η με αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ ανεπιτυχώς με επανειλλημένα install/uninstall του Kies να συνδέσω τη συσκευή στο PC, αλλά μάταια... Δε τη βλέπει με τίποτα.

Άλλος τρόπος να συνδεθεί με το pc δεν υπάρχει?? Έστω απλά να το βλέπει σαν εξωτερικό σκληρό, κάτι?

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ ανεπιτυχώς με επανειλλημένα install/uninstall του Kies να συνδέσω τη συσκευή στο PC, αλλά μάταια... Δε τη βλέπει με τίποτα.

Άλλος τρόπος να συνδεθεί με το pc δεν υπάρχει?? Έστω απλά να το βλέπει σαν εξωτερικό σκληρό, κάτι?

 

Πρεπει να πας ρυθμισεις-->πληροφοριες σχετικα με το τηλεφωνο-->ρυθμισεις usb-->να γινεται ερωτηση κατα τη συνδεση. Μολις συνδεσεις το κινητο με το pc θα σε ρωτησει τι θελεις να κανεις. Επιλεγεις συσκευη αποθηκευσης και μετα σερνεις κατω το notification bar πηγαινεις στη συνδεση usb και μετα ρυθμιση στοιχειων. Θα σου πεταξει στο pc το παραθυρο με τα περιεχομενα του κινητου σαν αποσπωμενο δισκο και εισαι ετοιμος

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να πας ρυθμισεις-->πληροφοριες σχετικα με το τηλεφωνο-->ρυθμισεις usb-->να γινεται ερωτηση κατα τη συνδεση. Μολις συνδεσεις το κινητο με το pc θα σε ρωτησει τι θελεις να κανεις. Επιλεγεις συσκευη αποθηκευσης και μετα σερνεις κατω το notification bar πηγαινεις στη συνδεση usb και μετα ρυθμιση στοιχειων. Θα σου πεταξει στο pc το παραθυρο με τα περιεχομενα του κινητου σαν αποσπωμενο δισκο και εισαι ετοιμος

 

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου, μια χαρά έπαιξε έτσι..

Αν κατάλαβα καλά, το Kies χρειάζεται μόνο για την αναβάθμιση του OS της συσκευής, και τίποτε άλλο ουσιαστικό, σωστά? Κι όπως το έχω ψάξει λίγο στο Net, γενικά παρουσιάζει πολλά προβλήματα συνδεσιμότητας.

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εγω επεστρεψα στην JM5 και περιμενω να τσεκαρω την μπαταρια αυριο.

Οποτε επιβεβαιωνω και εγω πως ο οδηγος του Alex λειτουργει και για downgrading.

Προς το παρον περιμενω επισημη froyo και απο κει και περα θα σκεφτω να βαλω καμια Super Lite που να μην εχει τιποτα της Samsung (κυριως το Touchwiz). Aλλα αυτα στο μελλον :)

Παντως ο kernel του οποιου το λινκ δοθηκε πριν ειμαι σιγουρος πως θα μπορει να λειτουργησει και στην επισημη μελλοντικη, εστω και αλλαγμενος. :)

Καληνυχτα.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου, μια χαρά έπαιξε έτσι..

Αν κατάλαβα καλά, το Kies χρειάζεται μόνο για την αναβάθμιση του OS της συσκευής, και τίποτε άλλο ουσιαστικό, σωστά? Κι όπως το έχω ψάξει λίγο στο Net, γενικά παρουσιάζει πολλά προβλήματα συνδεσιμότητας.

 

Ακριβως ετσι ειναι φιλε μου. Η μοναδικη πραγματικα ουσιαστικη χρησιμοτητα του ειναι η επισημη αναβαθμιση του λειτουργικου σε 2.2 που θα ξεκινησει στις αρχες του επομενου μηνα, σε λιγες ημερες δηλαδη, σταδιακα σε ολη την Ευρωπη. Κατι το οποιο μπορεις να κανεις βεβαια και με αλλο τροπο, οποτε ουσιαστικα το kies καθισταται πληρως αχρηστο.

 

Απο εκει και περα, μιλαμε για τη χειροτερη σουιτα υποστηριξης κινητου "ναυαρχιδας" που εχει βγαλει ποτε εταιρεια. Αν κατσεις και δεις εδω μεσα δεν νομιζω να υπαρχει ατομο που να μην εχει αντιμετωπισει εστω και μια φορα προβλημα με το kies, με ελαχιστες εξαιρεσεις.

 

Παντως, αν θελεις ντε και καλα να σου δουλεψει μπορεις να δοκιμασεις διαφορα τρικ που εχουν αναφερθει κατα καιρους εδω μεσα, οπως και στον οδηγο του τυχερακια στην υπογραφη του. Προσωπικα, δεν μου αναγνωριζε με τιποτα το κινητο κανοντας το γνωστο σπαστικο φαινομενο με το συνεχες κρασαρισμα στην οθονη που εδειχνε το usb κι εγραφε συνδεση και επαναφορα στο κεντρικο μενου. Το προβλημα λυθηκε οταν εγκατεστησα ξεχωριστα τους drivers του κινητου, αρα προφανως αυτοι που εγκαθιστουσε το kies ηταν για τα μπαζα η δεν τους εγκαθιστουσε σωστα (μαλλον το δευτερο).

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ ανεπιτυχώς με επανειλλημένα install/uninstall του Kies να συνδέσω τη συσκευή στο PC, αλλά μάταια... Δε τη βλέπει με τίποτα.

Άλλος τρόπος να συνδεθεί με το pc δεν υπάρχει?? Έστω απλά να το βλέπει σαν εξωτερικό σκληρό, κάτι?

 

Θα σου συνιστούσα, χωρίς παρεξήγηση πάντα, όπως και σε όλους τους καινούριους χρήστες του τηλεφώνου, να διαβάσεις το θέμα Οδηγοί για νέους χρήστες του Galaxy S, ίσως αν το είχες κάνει να γλύτωνες την ταλαιπωρία του να ψάχνεις πώς περνάνε αρχεία στο κινητό, και να μη γέμιζε και το forum με συνέχεια τις ίδιες ερωτήσεις και απαντήσεις...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...