Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

εγω εχω αναφερει παντως οτι στην δικη μου ρομ (παλια jg1 δυστυχως) πιο πολυ αυτονομια εχω οταν εχω μονιμα ανοιχτο το wifi, παρα το 3g.

οταν εχω ανοιχτο 3g, ακομα και οταν δεν σερφαρω, την ρουφαει την μπαταρια σαν να πινει μπυρα το κινητο :lol:.

 

Φίλε Tonyk σ' αυτό που λες σχετικά με την κατανάλωση της μπαταρίας με τα δεδομένα ενεργοποιημένα (3G), μήπως έχεις το 3G Watchdog εγκατεστημένο?

Σε ρωτάω γιατί και γω είχα το ίδιο πρόβλημα και παρατήρησα ότι η μπαταρία έπεφτε γρηγορότερα πράγμα αφύσικο αφού όπως και να χει attach σε 3G δίκτυο έκανε. Άλλαξα λοιπόν το "update frequency" στα settings του 3G watchdog από 1min που το είχα στα 30λεπτά και μετά στη 1 ώρα και πλέον έχω την εντύπωση ότι η κατάσταση ομαλοποιήθηκε :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το πρωτο προβλημα λυθηκε

η απλη επανεκκινηση πως γινεται?

 

Πρεπει να μπεις σε recovery mode παντωντας volume up+power button+home button αφου εχεις απενεργοποιησει πρωτα το κινητο και απο κει μπορεις να κανεις απλο reboot η factory reset που σημαινει οτι θα χαθουν οι ρυθμισεις σου και θα επαναφερεις το κινητο σε εργοστασιακες ρυθμισεις.

 

Για να πλοηγηθεις στο μενου του recovery mode χρησιμοποιεις τα κουμπια εντασης του ηχου για να πας πανω-κατω, ενω για να επιλεξεις καποια ρυθμιση θα πατησεις το home button (λειτουργει σαν "enter").

 

Το κινητο ενδεχεται να μην μπαινει σε recovery mode αν ειναι μιας συγκεκριμενης φουρνιας, αυτο θα το διαπιστωσεις μονη σου. Αν δεν μπαινει τοτε θα κοιταξεις στην υπογραφη του χρηστη tyxerakia και θα δεις τη διαδικασια η οποια παρολα αυτα ειναι επικινδυνη.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μπεις σε recovery mode παντωντας volume up+power button+home button αφου εχεις απενεργοποιησει πρωτα το κινητο και απο κει μπορεις να κανεις απλο reboot η factory reset που σημαινει οτι θα χαθουν οι ρυθμισεις σου και θα επαναφερεις το κινητο σε εργοστασιακες ρυθμισεις.

 

Για να πλοηγηθεις στο μενου του recovery mode χρησιμοποιεις τα κουμπια εντασης του ηχου για να πας πανω-κατω, ενω για να επιλεξεις καποια ρυθμιση θα πατησεις το home button (λειτουργει σαν "enter").

 

Το κινητο ενδεχεται να μην μπαινει σε recovery mode αν ειναι μιας συγκεκριμενης φουρνιας, αυτο θα το διαπιστωσεις μονη σου. Αν δεν μπαινει τοτε θα κοιταξεις στην υπογραφη του χρηστη tyxerakia και θα δεις τη διαδικασια η οποια παρολα αυτα ειναι επικινδυνη.

Για απλη επανεκινηση? Αρκει να εχει κανεις πατημενο το power button για αρκετα δευτερολεπτα.

 

Bladerunner οντως η μπαρα γινεται πρασινη. Δεν ειχα δωσει σημασια, καλο αυτο οντως.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Προφανως απλα θεωρησα οτι το ξερει αυτο κι εγραψα και τη διαδικασια του recovery σε περιπτωση που θελησει να φλασαρει.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Προφανως απλα θεωρησα οτι το ξερει αυτο κι εγραψα και τη διαδικασια του recovery σε περιπτωση που θελησει να φλασαρει.

 

Ακυρο μαλλον εγω δεν καταλαβα τι ζητουσε :O

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο μια σχεδον μερα χρησης της Goodbye Rfm rom, μπορω να επιβεβαιωσω πως ολα λειτουργουν ρολοι.

 

Καλή είναι αλλά όχι για αρχάριο χρήστη. Εγώ ακόμα δεν μπόρεσα να κάνω install το angry birds από το market, ακόμα και με το "hotfix" που δίνει. Φυσικά για όλα υπάρχει λύση , αλλά δεν είναι faultless rom.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, οι ρυθμίσεις αυτές είναι οι σωστές! Ευχαριστούμε!

 

Και το αναφέρω, διότι πριν λίγο πήρα στη Vodafone να ρωτήσω το ίδιο, και μου είπαν οτι στο smtp server άλλαξε σε mail.vodafone.gr (χωρίς το .net) και οτι η θύρα επίσης άλλαξε και είναι port: 587 και όχι 25...

Δοκίμασα αυτά που μου είπαν αλλά τζίφος. Δεν καταλαβαίνω... ΤΟΣΟ άσχετοι είναι;;; μέσα απο την ίδια την εταιρία;;

Μόλις έβαλα τα ανωτέρω του φίλου afilopou, δουλεύει κανονικά!

 

εμενα δε δουλεψαν με καμια απο τις παραπανω που αναφερατε και σε πιο προηγουμενες ρυθμισεις..αλλα εχω smtp server σε mail.otenet.gr-θύρα 25-και ΝΑΙ τικαρισμενο το "require sign in"---..!!!

Edited by cyberbop
LG G4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο μια σχεδον μερα χρησης της Goodbye Rfm rom, μπορω να επιβεβαιωσω πως ολα λειτουργουν ρολοι. Δεν ειναι κατι το σουπερ ντουπερ εντυπωσιακο βεβαια (ή μπορει εγω να περιμενα τρελα πραγματα με βαση αυτα που διαβαζα), απλως ειναι μια ρομ αρκετα γρηγορη, σταθερη (πολυ πιο σταθερη απο την jp6) και με πολυ καλη διαχειρηση της ενεργειας.

Αυτα ως πρωτες εντυπωσεις.

Βρηκα τι φταιει και εμφανιζονται διπλες οι φωτογραφιες, δημιουργουνται εξτρα thumbnails στον φακελο DCM/.thumbnails της microSd. Λογικα θα πεταξω ενα .nomedia αρχειο και θα δω αν βλεπει τις φωτο η gallery.

Παρεμπιπτοντως, εχει παρατηρησει κανεις πως μετα απο factory reset δεν χανονται οι ρυθμισεις? Το ειχα παρατηρησει και στην JF3. Αναρωτιεμαι γιατι.

 

Κατάφερες τίποτα; Εμένα μου βγάζει τις φωτο Χ3 φορές και μου την έχει δώσει...

Με αντιγραφή και ρίξιμο του .nomedia στον φάκελο δεν κατάφερα τίποτα, και το Studio Kuma δεν βλέπει τον φάκελο .thumbnails καν...

 

 

Καλή είναι αλλά όχι για αρχάριο χρήστη. Εγώ ακόμα δεν μπόρεσα να κάνω install το angry birds από το market, ακόμα και με το "hotfix" που δίνει. Φυσικά για όλα υπάρχει λύση , αλλά δεν είναι faultless rom.

Έκανες αποσύνδεση της κάρτας sd πριν το εγκαταστήσεις; Εμένα μου εγκαταστάθηκε έτσι και δουλεύει.

 

 

εμενα δε δουλεψαν με καμια απο τις παραπανω που αναφερατε και σε πιο προηγουμενες ρυθμισεις..αλλα εχω smtp server σε mail.otenet.gr-θύρα 25-και ΝΑΙ τικαρισμενο το "require sign in"---..!!!

Πως να σου δουλέψει έτσι... οι ρυθμίσεις του smtp δεν είναι αυτές.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερες τίποτα; Εμένα μου βγάζει τις φωτο Χ3 φορές και μου την έχει δώσει...

Με αντιγραφή και ρίξιμο του .nomedia στον φάκελο δεν κατάφερα τίποτα, και το Studio Kuma δεν βλέπει τον φάκελο .thumbnails καν...

.

Τελικα δεν εγινε με το nomedia. Βρηκα λυση ομως, αντεγραψα ολες τις φωτο στον υπολογιστη και μετα τις εσβησα απο την συσκευη μεσω της gallery ομως. Οταν τις ξαναπερασα το προβλημα ειχε διορθωθει. Δεν εχει να κανει με την ρομ ομως, την λυση την εδιναν στους xda και αναφεροταν σε επισημη ρομ νομιζω.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

http://www.engadget.com/2010/10/25/samsung-to-unveil-new-android-device-november-8th/

 

ωχ ωχ ωχ..... ελπιζω η νεα αυτη συσκευη που λογικα θα ειναι καλη για να διαφημιζεται τοσο να μην "θαψει" (=ακυρωσει) το froyo update για το galaxy μας...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

SOS SOS SOS !!!

 

Με δική μου μλκία brickara το galaxy μου...

 

Δεν ήταν ενεργά το download mode και έκανα φλασάρισμα και κόλλησε, έβγαλα το καλώδιο και παπαλα...

 

έχει μείνει στην οθόνη με το τηλέφωνο, το pc και το θαυμαστικό !!!

 

ΔΕΝ ΔΟΥΕΛΕΥΕΙ ΤΙΠΟΤΕ με κανένα συνδιασμό πλήκτρων...

 

σας παρακαλώ υπάρχει καμία λύση ή πρέπει να το πετάξω ...

 

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΙ ...

 

Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να το αναλάβει σας παρακαλώ με pm

 

ευχαριστώ

Δυστιχος παει για πλακετα εκει εχω και το δικο μου.

Το παραλαμβανω αυτη την εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

http://www.engadget.com/2010/10/25/samsung-to-unveil-new-android-device-november-8th/

 

ωχ ωχ ωχ..... ελπιζω η νεα αυτη συσκευη που λογικα θα ειναι καλη για να διαφημιζεται τοσο να μην "θαψει" (=ακυρωσει) το froyo update για το galaxy μας...

 

 

η υπογραφη σου τα λεει ολα

Link to comment
Share on other sites

η υπογραφη σου τα λεει ολα

 

μωρε ναι.......!!! εγω τα φοβαμαι καπως στο android πιο πολυ αυτα....!!! εγω αυτο το χω γραψει για τα windows mobile....! χαλαρα πρεπει να ειμαι ο μοναδικος που δεν εχει ουτε καν ξε-lag-αρει το galaxy του!!!!!!!!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε ποιος σύστησε το kies στο market; Τα ίδια μου κάνει και σήμερα...ΜΕ ΕΠΡΗΞΕ! Τα ίδια σκ...έγινε και το market;

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εγινε με το nomedia. Βρηκα λυση ομως, αντεγραψα ολες τις φωτο στον υπολογιστη και μετα τις εσβησα απο την συσκευη μεσω της gallery ομως. Οταν τις ξαναπερασα το προβλημα ειχε διορθωθει. Δεν εχει να κανει με την ρομ ομως, την λυση την εδιναν στους xda και αναφεροταν σε επισημη ρομ νομιζω.

 

Πράγματι λύθηκε έτσι... :):D

Ευχαριστώ!

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Προφανως απλα θεωρησα οτι το ξερει αυτο κι εγραψα και τη διαδικασια του recovery σε περιπτωση που θελησει να φλασαρει.

 

ευχαριστω παρα πολυ κ τους 2 σας.

δυστυχως μου φαινεται ακρως επικινδυνο για να το δοκιμασω κ να τραβαω τα μαλλια μου ...(οντας κ ολιγον ασχετη )

και ειναι κριμα ουτε 2 βδομαδες το εχω το κινητο...το εχω κανει root ,εβαλα εναν autokiller , το titanium back up κ ενα σωρο εφαρμογες κ τωρα το κινητο μου σερνεται..........

Link to comment
Share on other sites

μωρε ναι.......!!! εγω τα φοβαμαι καπως στο android πιο πολυ αυτα....!!! εγω αυτο το χω γραψει για τα windows mobile....! χαλαρα πρεπει να ειμαι ο μοναδικος που δεν εχει ουτε καν ξε-lag-αρει το galaxy του!!!!!!!!!!!!!!

Δε βαριεαι,δεν χανεις και τιποτα σπουδαιο,εσυ μπορει να μην του εβαλες καν το oclf και αλλοι (οπως κι εγω) το βαλαμε και το βγαλαμε ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα σοβαρο προβλημα το κινητο δεν το εχω φλασαρει μονο root και lag fix χθες και ολα δουλευαν ρολοι..σημερα ομως δεν μπορω να κατεβασω τπτ απο το market μου λεει ανεπιτυχης ληψη ή η ληψη διακοπηκε προσορινα και συνεχιζει και ξανα μου λεει ανεπιτυχής..τι να κανω???
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερες τίποτα; Εμένα μου βγάζει τις φωτο Χ3 φορές και μου την έχει δώσει...

Με αντιγραφή και ρίξιμο του .nomedia στον φάκελο δεν κατάφερα τίποτα, και το Studio Kuma δεν βλέπει τον φάκελο .thumbnails καν...

 

 

 

Έκανες αποσύνδεση της κάρτας sd πριν το εγκαταστήσεις; Εμένα μου εγκαταστάθηκε έτσι και δουλεύει.

 

 

 

Πως να σου δουλέψει έτσι... οι ρυθμίσεις του smtp δεν είναι αυτές.

 

ισως δεν καταλαβες δεν δουλεψε ΟΥΤΕ με αυτες----->outgoing server settings

 

smtp server : mail.vodafone.net.gr ημαρτοοοοννννν

port 25

security type none

και οχι τικαρισμενο το "require sign in"

ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΥΤΕΣ----->και μου είπαν οτι στο smtp server άλλαξε σε mail.vodafone.gr (χωρίς το .net) και οτι η θύρα επίσης άλλαξε και είναι port: 587 και όχι 25... ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ----->εχω smtp server σε mail.otenet.gr-θύρα 25-και ΝΑΙ τικαρισμενο το "require sign in"---..!!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα σοβαρο προβλημα το κινητο δεν το εχω φλασαρει μονο root και lag fix χθες και ολα δουλευαν ρολοι..σημερα ομως δεν μπορω να κατεβασω τπτ απο το market μου λεει ανεπιτυχης ληψη ή η ληψη διακοπηκε προσορινα και συνεχιζει και ξανα μου λεει ανεπιτυχής..τι να κανω???

 

Μην ανησυχείς.Εγώ χτες παρα λίγο να το πετάξω απο το μπαλκόνι.Κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το market.Δεν φταίς εσύ.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα σοβαρο προβλημα το κινητο δεν το εχω φλασαρει μονο root και lag fix χθες και ολα δουλευαν ρολοι..σημερα ομως δεν μπορω να κατεβασω τπτ απο το market μου λεει ανεπιτυχης ληψη ή η ληψη διακοπηκε προσορινα και συνεχιζει και ξανα μου λεει ανεπιτυχής..τι να κανω???

 

Έχει πρόβλημα το μάρκετ, μην ανησυχείς το έχω και εγώ το είχα και χτες και το ίδιο βλέπω έχουν και παιδιά στο xda...

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ κ τους 2 σας.

δυστυχως μου φαινεται ακρως επικινδυνο για να το δοκιμασω κ να τραβαω τα μαλλια μου ...(οντας κ ολιγον ασχετη )

και ειναι κριμα ουτε 2 βδομαδες το εχω το κινητο...το εχω κανει root ,εβαλα εναν autokiller , το titanium back up κ ενα σωρο εφαρμογες κ τωρα το κινητο μου σερνεται..........

 

Αν η συσκευή σου μπαίνει σε 2e recovery δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Αυτό σημαίνει με σβηστό κινητό πατάς το volume up μόνιμα , το home μόνιμα και το power μέχρι να εμφανίσει το λογότυπο ( 2-3 δευτερόλεπτα ). Αν μετά από αυτό στην νέα οθόνη εμφανίσει πάνω πάνω

"Android system recovery <2e>"

ησυχάζεις και μπορείς να πειραματιστείς χωρίς φόβο.

Μετά για να φύγεις από αυτή την οθόνη και απλά να ανοίξεις την συσκευή σου πατάς το πλήκτρο home και ακολουθεί normal boot.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε ας ελπισουμε να φτιαξει..

 

Ωραία τότε,κάνε undo το lag fix και το root για να σου φύγουν οι αμφιβολίες.Εγω πάντως που το δοκίμασα χθές, στην αρχή κατέβασα μια εφαρμογή και μετά πάλι τίποτα

 

ισως δεν καταλαβες δεν δουλεψε ΟΥΤΕ με αυτες----->outgoing server settings

 

smtp server : mail.vodafone.net.gr ημαρτοοοοννννν

port 25

security type none

και οχι τικαρισμενο το "require sign in"

ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΥΤΕΣ----->και μου είπαν οτι στο smtp server άλλαξε σε mail.vodafone.gr (χωρίς το .net) και οτι η θύρα επίσης άλλαξε και είναι port: 587 και όχι 25... ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ----->εχω smtp server σε mail.otenet.gr-θύρα 25-και ΝΑΙ τικαρισμενο το "require sign in"---..!!!

 

ερώτηση mail λαμβάνεις? ή απλά δεν μπορείς να στείλεις?αν μπορείς διευκρινισέ το μπας και το λύσουμε

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

την ιδια εμπειρια ειχα και εγω...

το πρωτο που δοκιμασα ηταν ο browser και σερνονταν...

υποτροπιασα...στο λεπτο ετοιμος να την ξηλωσω.

μετα λεω,δεν παιζω λιγο με τις ρυθμισεις.

ειδα κατι νεες ρυθμισεις φυσικα και καπου εκει ειδα την καταραμενη...java.

γνωστη και μη εξαιρετεα απο τα winmo.

με το που την απενεργοποιησα,το κινητο στο ιντερνετ παει 2χ γρηγοροτερα απο πριν και φορτωνει τις σελιδες με το adfree σαν να βαζεις καρφωτα ταχυτητες.

 

στορμ,αναφερομαι,αν πατησεις το κουμπι home και φυγει το κεντρικο μενου κλησεων η πας να αλλαξεις δευτερη γραμμη.

η μπαρα απανω γινεται πρασινη,δεν παραμενει γκρι κατι που με διευκολυνει απιστευτα αφου πολλες φορες εμενε το κινητο ανοιχτο απο την αλλη γραμμη ή γενικα ειχα θεματα.

 

 

εδιτ

επισης εχω ενεργοποησει την αυτοματη προσαρμογη σελιδων αναλογα μετην οθονη...μια επιλογη που με βγαζει απο την διαδικασια των συνεχομενων ζοομ και μου θυμιζει εμπειρια οπερα σε αυτο.

Πως απενεργοποιούμε το java μπας και δούμε καμιά ταχύτητα στον droswer ?Μήπως με την αρχαία JG1 που έχω ,ότι και να κάνω δεν θα έχω γρήγορο φόρτωμα?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...