Jump to content

Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 467
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

πηρα 2 micro usb chargers απο ebay με retractable cable.

ενα για το λαπιτοπι και ενα για το pioneer στο αμαξι.

 

2.50€

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα το stylus SU-36 (12€ από Nokia Care). Θέλει πολλή εξάσκηση για να γράψεις τόσο γρήγορα όσο με τα δάκτυλα, και πιστεύω ότι εν τέλει είναι πρακτικά αδύνατο να περιμένεις κάτι τέτοιο, αλλά για καταστάσεις που δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δάκτυλα (π.χ. όταν φοράς γάντια), είναι μονόδρομος. Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα το stylus SU-36 (12€ από Nokia Care). Θέλει πολλή εξάσκηση για να γράψεις τόσο γρήγορα όσο με τα δάκτυλα, και πιστεύω ότι εν τέλει είναι πρακτικά αδύνατο να περιμένεις κάτι τέτοιο, αλλά για καταστάσεις που δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δάκτυλα (π.χ. όταν φοράς γάντια), είναι μονόδρομος.

 

αξιζει η αγορα του? και εγω το σκεφτομαι πολυ εντονα να αγορασω κατι αντιστοιχο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αξιζει η αγορα του? και εγω το σκεφτομαι πολυ εντονα να αγορασω κατι αντιστοιχο

Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι από το πρωί δεν το χρησιμοποίησα πολύ, πάρα μόνο να το δοκιμάσω πώς δουλεύει. Δεν συγκρίνεται με την πληκτρολόγηση με τα δάκτυλα. Όταν πληκτρολογώ με τα δάκτυλα, νιώθω το Ν8 ως προέκταση του χεριού μου. Με το SU-36 νιώθω σαν μαθητευόμενη γραμματέας που μαθαίνει γραφομηχανή. :lol: :p

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα το stylus SU-36 (12€ από Nokia Care). Θέλει πολλή εξάσκηση για να γράψεις τόσο γρήγορα όσο με τα δάκτυλα, και πιστεύω ότι εν τέλει είναι πρακτικά αδύνατο να περιμένεις κάτι τέτοιο, αλλά για καταστάσεις που δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δάκτυλα (π.χ. όταν φοράς γάντια), είναι μονόδρομος.

Ναι αλλά αν φοράς γάντια και θέλεις να κάνεις κάτι γρήγορο όπως να απαντήσεις μία κλήση ή να δεις μια αναπάντητη, πως θα βγάλεις να χρησιμοποιήσεις το stylus (ενώ φοράς γάντια; ). Εκτός αν την έχεις μόνιμα δεμένη πάνω στο κινητό όπως με την πένα στο 5800.

 

Είναι πτυσσόμενη, έτσι; Από βάρος τι λέει; Λογικά πρέπει να είναι πολύ πιο βαριά και χοντρή από τις κλασικές για resistive οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια γρήγορη διευκρίνιση: Μέχρι πόσα gb κάρτα μνήμης σηκώνει το κινητό; 16 ή 32; Και επιβεβαιώστε μου κάποιος που το έχει (εγώ ακόμη το περιμένω) αν είναι microsd ή κάποιο άλλο φορμάτ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια γρήγορη διευκρίνιση: Μέχρι πόσα gb κάρτα μνήμης σηκώνει το κινητό; 16 ή 32; Και επιβεβαιώστε μου κάποιος που το έχει (εγώ ακόμη το περιμένω) αν είναι microsd ή κάποιο άλλο φορμάτ.

 

MicroSD εώς 32 GB.

Link to comment
Share on other sites

Οι microSD από χωρητικότητες 4GB και πάνω ονομάζονται microSDHC (high capacity). Το διευκρινίζω καθώς πολλοί ρωτάνε αν ανήκουν στην ίδια κατηγορία.

 

Σε όποιον πάρει κάρτα μνήμης για το Ν8, θα του πρότεινα να πάρει class 6 καθώς το Ν8 εκμεταλλεύεται την διαφορά ταχύτητας μέσω του καλωδίου usb (ίσως και μέσω usb otg). Έχω δει μεγάλες διαφορές στην μεταφορά αρχείων μεταξύ καρτών με διαφορετικά class.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ τα δικά μου ακουστικά (sunnheiser cx300i) χωρίς κάποιον αντάπτορα, κατευθείαν στην συσκευή και η απόδοση είναι φανταστική. Ποτέ δεν χρησιμοποιώ τα ακουστικά που βάζουν μέσα οι κατασκευαστές στις συσκευές τους.
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση εχω, τι καρτα μνημης περνει το N8? microsd ή microsd hc(high capacitive)? ενδιαφερομαι να παρω μια στα 16GB. εχετε καποια να προτείνετε? καποιο link σε καποιο eshop? ευχαριστω πολυ, να'στε καλα!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανενας micro sd class10? Αγορασα μια προσφατα και ελπιζω να μην εχω προβλημα με το ν8...
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανενας micro sd class10? Αγορασα μια προσφατα και ελπιζω να μην εχω προβλημα με το ν8...

Μόλις σου έρθει πες μας αν δουλεύει μια χαρά.

 

Επίσης, αφού την έχεις βάλει στην συσκευή, σύνδεσε το Ν8 με το καλώδιο usb, κάνε μεταφορά αρχείων από τον υπολογιστή σου και πες μας τι ταχύτητες πιάνει. Η μαζική μνήμη μου δείχνει 10ΜΒ/δευτ που είναι μια καλή επίδοση.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανενας micro sd class10? Αγορασα μια προσφατα και ελπιζω να μην εχω προβλημα με το ν8...

 

Απο που την πηρες?

Τοσο καιρο περιμενω να αγορασει καποιος 10αρα να τη δοκιμασει και μετα να παρω και εγω...:)

Πρεπει να φτανει τα 16-18 mb/sec το 10 ειναι το ελαχιστο εγγυημενο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σου έρθει πες μας αν δουλεύει μια χαρά.

 

Επίσης, αφού την έχεις βάλει στην συσκευή, σύνδεσε το Ν8 με το καλώδιο usb, κάνε μεταφορά αρχείων από τον υπολογιστή σου και πες μας τι ταχύτητες πιάνει. Η μαζική μνήμη μου δείχνει 10ΜΒ/δευτ που είναι μια καλή επίδοση.

 

Μμμμ θα το κανω σιγουρα αλλα οταν παραλαβω και το δικο μου ν8(περιμενω ποτε θα ερθει το μπλε)

 

Απο που την πηρες?

Τοσο καιρο περιμενω να αγορασει καποιος 10αρα να τη δοκιμασει και μετα να παρω και εγω...:)

Πρεπει να φτανει τα 16-18 mb/sec το 10 ειναι το ελαχιστο εγγυημενο.

 

Την πηρα απο εδω

και η δικια μου ειναι αυτη

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ασχοληθηκα λιγο αυτες τις μερες με τις καρτες μνημης και προσπαθησα να καταλαβω τι παιζει με τα class.

 

ιδου benchmark απο το transcent 8gb class 6 που εχω.

 

http://d.imagehost.org/0844/my_8GB_transcent_benchmark.jpg

 

 

αν καποιος πηρε class 10 και δε βαριεται ας τρεξει το atto benchmark 2.46 . ειναι δωρεαν στο google. το benchmark το ετρεξα με usb card reader ιδιο με αυτο στη φωτο παρακατω

 

http://cgi.ebay.com/USB-2-0-Mini-Micro-SD-T-Flash-TF-M2-Memory-Card-Reader-/130468448192?pt=PCC_Drives_Storage_Internal&hash=item1e608687c0

 

 

τελος ο φιλος που πηρε Kingmax ας κανει ενα benchmark στο Pc

 

Μόλις σου έρθει πες μας αν δουλεύει μια χαρά.

 

Επίσης, αφού την έχεις βάλει στην συσκευή, σύνδεσε το Ν8 με το καλώδιο usb, κάνε μεταφορά αρχείων από τον υπολογιστή σου και πες μας τι ταχύτητες πιάνει. Η μαζική μνήμη μου δείχνει 10ΜΒ/δευτ που είναι μια καλή επίδοση.

 

εμενα πιανει συνηθως απο 10 εως 15mb/sec (σε εξαρσεις ακομα και παραπανω ενω σε πολυ μικρα αρχεια πεφτει και κοντα στο 6) μεταφεροντας απο τη καρτα μνημης στον υπολογιστη μεσω καλωδιου (επιλογη μεταφορας δεδομενων) .

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια screen protector εβαλε κανεις στο Ν8;

 

 

 

http://img809.imageshack.us/img809/7725/graphic1x.th.jpg

 

Δεν καταλαβα και πολλα. Αλλα εκανα τρις μετρήσεις..

Ας εξηγήσει καποιος τα διαγραμματα...

Τα ριντερ μετραμε η τις καρτες; Στην 16αρα ειναι sandisk, στις αλλες 2 kingston

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Παιδια screen protector εβαλε κανεις στο Ν8;

 

Εγώ έχω πάρει ένα της Nortonline που βρήκα στο Πλαίσιο, όμως δεν κατάφερα να το τοποθετήσω χωρίς να κάνει φουσκάλες, πήρα ανάποδες, οπότε πήρε δρόμο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια screen protector εβαλε κανεις στο Ν8;

 

εγω εβαλα καποες απο ebay που ηταν δωρο με κατι δαφανεις θηκες σιλικονης που πηρα. Δεν εχει καμμια φουσκαλα. Ειναι σαν το default χωρις το μπλε τριγωνακι κατω δεξια. Απλα ξοδεψα δυο μεχρι να δω πως μπαινουν (ειναι καλυμμενες και απο τις δυο μεριες με ζελατινα που αφαιρουνται κατα το περασμα. Το μυστικο για να μην εχει φουσκαλες ειναι 1) καθαρη οθονη χωρις δαχτυλιες και σκονη, 2) γρηγορα (πριν πιασει σκονη) να το ξεκολλας λιγο λιγο (απο τη μερια που αρχιζει να κολλαει να προσεξεις να ταιριαζει ακριβως και να μην μπαινει στραβα, και οπως το ξεκολλας να το αφησεις να κατσει πανω στην οθονη απο μονο του.

 

http://img809.imageshack.us/img809/7725/graphic1x.th.jpg

 

Δεν καταλαβα και πολλα. Αλλα εκανα τρις μετρήσεις..

Ας εξηγήσει καποιος τα διαγραμματα...

Τα ριντερ μετραμε η τις καρτες; Στην 16αρα ειναι sandisk, στις αλλες 2 kingston

 

απο τις μετρησεις σου βλεπω οτι η 16gb class 4 σου ειναι πιο αργη στην αναγνωση απο την 4gb sadisk class 2 και ελαχιστα του ελαχιστου πιο γρηγορη στην εγγραφη. Συμπερασμα δικο μου δε βλεπω διαφορα. Σε σχεση με τη δικια μου (8αρα class 6) βλεπω πιο αργα write σε ολες και read ελαχιστα περισσοτερο στην class 2. Οτι να ναι με λιγα λογια. Πολυ θα ηθελα μετρηση απο class 10....

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...