Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορω να πω ισως η καλυτερη μεχρι τωρα......

Την ειχα για 4 μερες την αφησα για να δοκιμασω την simply αλλα μετα απο μιση μερα ξαναγυρισα.......

 

Από μπαταρία τι λέει ; κρατάει ;

 

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από μπαταρία τι λέει ; κρατάει ;

 

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Σαφως καλυτερη αποδοση απο οποιαδηποτε αλλη εχω δοκιμασει......

Ενδεικτικα μετα απο φορτιση που τελειωσε χτες απογευμα περιπου στις 5 και με Wifi ανοικτο Bluetooth για κανα 2 ωρες συνδεδεμενο και απο τις 12 περιπου το βραδυ ως τις 7:30 σε flight mode τωρα ειναι στο 80%.......

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Σαφως καλυτερη αποδοση απο οποιαδηποτε αλλη εχω δοκιμασει......

Ενδεικτικα μετα απο φορτιση που τελειωσε χτες απογευμα περιπου στις 5 και με Wifi ανοικτο Bluetooth για κανα 2 ωρες συνδεδεμενο και απο τις 12 περιπου το βραδυ ως τις 7:30 σε flight mode τωρα ειναι στο 80%.......

 

Μάλιστα πολύ ενδιαφέρον..φίλε τίποτα άλλο συγκλονιστικό παρατήρησες ; γιατί λέω να πειραματιστώ πάλι σήμερα :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα πολύ ενδιαφέρον..φίλε τίποτα άλλο συγκλονιστικό παρατήρησες ; γιατί λέω να πειραματιστώ πάλι σήμερα :)

 

Ολα βαινουν καλως....

Σαφως και μακραν η πιο σταθερη Rom που εχω δοκιμασει ως τωρα.

Να σου δωσω να καταλαβεις οτι εχω χασει 3 πρωινα ξυπνηματα απο ξυπνητηρια που δεν βαρεσαν 2 με την JUVE ενα και ενα με την Turbo ginger.....

Εχω δοκιμασει σχεδον ολες εκτος της Cayonen και με ολες ειχα θεματα....

Η σταθεροτερη απο ολες μακραν ειναι η Criskelo.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!θέλω να κάνω μια ερώτηση....ένας φίλος μου έχει το galaxy S και θέλει να το κάνει 2.2 και το κινητό του δεν μπορεί να μπει σε download mode...τι μπορεί να κάνει???
Google
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!θέλω να κάνω μια ερώτηση....ένας φίλος μου έχει το galaxy S και θέλει να το κάνει 2.2 και το κινητό του δεν μπορεί να μπει σε download mode...τι μπορεί να κάνει???

 

Tί έκδοση έχει; Γιατί δεν το συνδέει απλά στο Kies να κάνει update, αφού θέλει να βάλει 2.2;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Tί έκδοση έχει; Γιατί δεν το συνδέει απλά στο Kies να κάνει update, αφού θέλει να βάλει 2.2;

 

 

Αυτη που υποψιαζεσαι και εσυ...

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

@saliez Αλεκο τι λεει το final release της cyanogen? Ειμαι ακομα με darkys 9.3 και μαλλον ηρθε η ωρα για μια ανανεωση. Εχω και την juwe στα υποψιν αλλα λεω να παω σε cyanogen αφου την περιμενω τοσο καιρο.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

@saliez Αλεκο τι λεει το final release της cyanogen? Ειμαι ακομα με darkys 9.3 και μαλλον ηρθε η ωρα για μια ανανεωση. Εχω και την juwe στα υποψιν αλλα λεω να παω σε cyanogen αφου την περιμενω τοσο καιρο.

 

φοραω την τελευταια nightly.. δεν εχω ψαξει τα tweaks πολυ αλλα η cyanogen ειναι απο μονη της hack.

τι μεγαλο αρνητικο ειναι οτι η μπαταρια πεφτει πολυ γρηγορα..

και μερικα αλλα bugs.

θα τα γραψω μολις κατσω σε pc..

 

υγ; σε ονειρο με ειδες; μολις ξυπνησα..

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

φοραω την τελευταια nightly.. δεν εχω ψαξει τα tweaks πολυ αλλα η cyanogen ειναι απο μονη της hack.

τι μεγαλο αρνητικο ειναι οτι η μπαταρια πεφτει πολυ γρηγορα..

και μερικα αλλα bugs.

θα τα γραψω μολις κατσω σε pc..

 

υγ; σε ονειρο με ειδες; μολις ξυπνησα..

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Χμμμμ δεν με πολυψηνεις αν μου λες τετοια για τη μπαταρια...Αλλες δυνατες προτασεις για ρομ δεκτες αφου ειμαι ετοιμος για φλασαρισμα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ολα βαινουν καλως....

Σαφως και μακραν η πιο σταθερη Rom που εχω δοκιμασει ως τωρα.

Να σου δωσω να καταλαβεις οτι εχω χασει 3 πρωινα ξυπνηματα απο ξυπνητηρια που δεν βαρεσαν 2 με την JUVE ενα και ενα με την Turbo ginger.....

Εχω δοκιμασει σχεδον ολες εκτος της Cayonen και με ολες ειχα θεματα....

Η σταθεροτερη απο ολες μακραν ειναι η Criskelo.

 

εγω εβαλα προχθες την Juwe's Smart Edition *v3.2...

 

το κινητο πεταει ειμαι πολυ ευχαριστημένος...και τα ξυπνητήρια βαρανε κανονικα και με τον νομο....

δεν κραταει ομως η μπαταρια οσο θα ηθελα....ειναι στιγμες που την ρουφαει θα ελεγα σαν σφουγγάρι....(βασικα δεν με νοιαζει και τοσο γιατι εχω δευτερη μπαταρια απλα οπως καταλαβαινεις εχω μια βδομαδα που πηρα το κινητο και ψάχνομαι..:p)

 

οδηγιες για να βαλεις την Criskelo εχει στο αναλογο τοπικ φανταζομαι ετσι δεν ειναι....?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ δεν με πολυψηνεις αν μου λες τετοια για τη μπαταρια...Αλλες δυνατες προτασεις για ρομ δεκτες αφου ειμαι ετοιμος για φλασαρισμα.

 

αρνητικά ;

no fm radio

no tv out

όταν δουλεύεις το κινητό η μπαταρία απλά πέφτει.. :lol:

πολύ stock android..

δεν δουλεύει η αλλαγή 3g/hdspa

το google goggles δεν δουλεύει

δεν έχει 720p recording

 

θετικά ;

η ποιο γρήγορη ρομ ever!

η ποιο smooth ρομ ever!

μερικά wicked sick tweaks

 

imho δοκίμασε την.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί αλλά πρέπει να είμαι ο μόνος που πιστεύει πως με τις custom roms το κινητό μου πηγαίνει πιο αργά από πριν.Ειδικά στα παιχνίδια (βλέπε angry birds)υπάρχει τρομερή διαφορά.Συγκεκριμένα έχω την simply 2.7 με τον ultimate 1.2 gold.Χωρίς να κάνω εγώ κάποια ρύθμιση στο recovery.Μήπως από τότε που περνάς την rom έχει ενεργοποιημένο τον επεξεργαστή να τρέχει στα 800 mhz ή uv?
Link to comment
Share on other sites

μετά την αναβαθμιση σε 2.2.1 με την rom της πρωτης σελίδας, δεν μπορώ να σβήσω τις ολλανδικές εφαρμογές, μπαίνω με root explorer να τις διαγράψω και μου βγάζει "cannot be delete because the file is read only".

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

μετά την αναβαθμιση σε 2.2.1 με την rom της πρωτης σελίδας, δεν μπορώ να σβήσω τις ολλανδικές εφαρμογές, μπαίνω με root explorer να τις διαγράψω και μου βγάζει "cannot be delete because the file is read only".

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

 

Δεν ειναι προβλημα. Πανω δεξια εχει ενα κουμπακι (o root explorer) που λεει r/o. Πατα το και προσπαθησε εκ νεου :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, καταφερα επιτελους να τα διαγραψω

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

 

ποια ακριβως ειναι τα ευχαριστα νεα?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

O codeworkx είναι ο βασικός developer της cm7 για το galaxy. Μέχρι πρόσφατα έλεγε ότι δεν υπάρχει κάποια λύση για το battery drain, αυτή είναι η πρώτη φορά που τον βλέπω να λέει ότι το "δουλεύει" άρα μπορεί να σύντομα να το λύσει.

 

Το battery drain είναι το βασικότερο πρόβλημα της CM7 στο galaxy σήμερα, τα άλλα παλεύονται.

Link to comment
Share on other sites

O codeworkx είναι ο βασικός developer της cm7 για το galaxy. Μέχρι πρόσφατα έλεγε ότι δεν υπάρχει κάποια λύση για το battery drain, αυτή είναι η πρώτη φορά που τον βλέπω να λέει ότι το "δουλεύει" άρα μπορεί να σύντομα να το λύσει.

 

Το battery drain είναι το βασικότερο πρόβλημα της CM7 στο galaxy σήμερα, τα άλλα παλεύονται.

 

βασικα για μενα υπαρχουν και αλλα θεματα, οχι τοσο ασημαντα, οπως η καμερα και λιγοτερο αλλα χρησιμο η αναπαραγωγη 720p

τελος παντων ακουω τωρα συνεντευξη του mr cyanogen και δεν μας τα ειπε καλα τα πραγματα για το galaxy...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

βασικα για μενα υπαρχουν και αλλα θεματα, οχι τοσο ασημαντα, οπως η καμερα και λιγοτερο αλλα χρησιμο η αναπαραγωγη 720p

τελος παντων ακουω τωρα συνεντευξη του mr cyanogen και δεν μας τα ειπε καλα τα πραγματα για το galaxy...

 

δλδ,τι λεει?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Μπάβο παιδιά που προτείνατε την kriskelo!!!

όμορφη,απλή,ταχύτατη(jvk με τα όλα της),προσεγμένη χωρίς φανφάρες

Σ αυτήν θα μείνω μέχρι να βγεί σωστός κέρνελ.Απόλαυση είναι...

Χρήστος.
Link to comment
Share on other sites

δλδ,τι λεει?

 

ε γενικευσεις...

ελεγε οτι η ομαδα του galaxy s εργαζεται πολυ σκληρα, και εχει κανει πολυ καλη δουλεια, ειναι σχεδον ολκληρωμενη η ρομ κτλ αλλα περα απο καποια προβληματα που υπαρχουν απο πλευρας samsung η ομαδα που δουλευει στο gs δουλευει με εναν ανορθοδοξο τροπο να το πω, εχουν ακολουθησει την δυσκολη οδο τελος παντων και ετσι δεν μπορουν να ασχοληθουν πολλοι developers με την εξελιξη του

απο τον τροπο που τα ελεγε δεν νοιζω οτι θα δουμε ποτε stable και πληρης εκδοση

μακαρι να βγω ψευτης :worry:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Θέμα: JVK + Cf-root 3.0.

 

Σαν καλό παιδί και εγώ είπα να περάσω από froyo σε ginger για να δοκιμάσω τι εστί το νέο λειτουργικό.

Πέρασα λοιπόν την JVK και από πανω ένα cf-root 3.0 για γρήγορο root και cwm 3. Όλα καλά. Είχα όμως πρόβλημα με το aura. Σε προβολή χάρτη 3D Αθήνας κόλαγε απελπιστικά. Διάβασα κάπου ότι είναι πρόβληκα της JVK η απεικόνιση 3D και ότι το πρόβλημα λύνεται με μετατροπή από rfs σε ext4. Βλέπω την εφαρμογή του chainfire ext4 και αποφασίζω να δοκιμάσω. Μετατρέπω λοιπόν το filesystem σε ext4, μπαίνω στο aura και ο χάρτης κυλάει πλέον ομαλά χωρίς κανένα σπάσιμο. Επίσης διαπιστώνω ότι οι εφαρμογές από το market εγκαθίστανται πιο γρήγορα. Καλό κι αυτό. Άλλη σοβαρή βελτίωση δεν είδα στο κινητό. Και το άφησα να ξεκουραστεί για καμιά βδομάδα μέχρι να αρχίσω εκ νέου τα φλασαρίσματα.

 

Σήμερα το πρωί σβήνω ένα ασχετο αρχείο από την sdcard. Το σβήνει, αρχίζει το scanning της sd και εκεί αρχίζει το πανηγύρι. Κολλάει στο σκανάρισμα και βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να κάνει mount την sd. Χαλαρός εγώ πάω να μπω στην recovery του cwm3 για να κάνω mount την sd. Αμ δε... Κολλάει στην αρχική οθόνη και μουλαρώνει στο λογότυπο. Αρνείται και να μπει σε recovery και να κάνει boot. Τρέχω την εντολή από adb και πάλι αρνείται να μπει σε recovery. Κάνω reboot μέσω adb και το κινητό είναι να το κλαις. Ανίκανο να τελειώσει το scan της sd και να laggάρει απίστευτα. Πρόσπαθώ να κάνω factory reset μέσω των settings και με βγάζει στην recovery 3e χωρίς να μπορεί να το κάνει. Τρέχω την εφαρμογή ext4 του chainfire για να γυρίσω από ext4 σε rfs μπας και το σώσω και τι μήνυμα μου βγάζει... Ότι δεν υπάρχει εγκατεστημένος Kernel του chainfire και άρα δεν μπορεί να γίνει η μετατροπή. Αναγκαστικά τώρα θα δοκιμάσω όταν πάω στο σπίτι να περάσω εκ νέου τον cf-root, όχι βέβαια τον 3.0, μπας και καταφέρω να μετατρέψω το σύστημα σε rfs για να γυρίσω σε 2.2.1.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής, και συγνώμη που σας έπρηξα με όλα τα παραπάνω αλλά τα κατέθεσα για να μην την πατήσουν και άλλοι:

Ποιά 2.2.1 έχει τους bootloaders του froyo; Νομίζω ότι η jpu που έχουν στο βιντεάκι τους οι TonyK και suspect τους έχει αλλά θέλω να σιγουρευτώ.

 

Edit: Ουπς, τώρα πρόσεξα ότι πόσταρα εδώ και όχι στo hacks. Sorry. Κάποιος mod παρακαλώ να το μεταφέρει :).

Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Θέμα: JVK + Cf-root 3.0.

 

Σαν καλό παιδί και εγώ είπα να περάσω από froyo σε ginger για να δοκιμάσω τι εστί το νέο λειτουργικό.

Πέρασα λοιπόν την JVK και από πανω ένα cf-root 3.0 για γρήγορο root και cwm 3. Όλα καλά. Είχα όμως πρόβλημα με το aura. Σε προβολή χάρτη 3D Αθήνας κόλαγε απελπιστικά. Διάβασα κάπου ότι είναι πρόβληκα της JVK η απεικόνιση 3D και ότι το πρόβλημα λύνεται με μετατροπή από rfs σε ext4. Βλέπω την εφαρμογή του chainfire ext4 και αποφασίζω να δοκιμάσω. Μετατρέπω λοιπόν το filesystem σε ext4, μπαίνω στο aura και ο χάρτης κυλάει πλέον ομαλά χωρίς κανένα σπάσιμο. Επίσης διαπιστώνω ότι οι εφαρμογές από το market εγκαθίστανται πιο γρήγορα. Καλό κι αυτό. Άλλη σοβαρή βελτίωση δεν είδα στο κινητό. Και το άφησα να ξεκουραστεί για καμιά βδομάδα μέχρι να αρχίσω εκ νέου τα φλασαρίσματα.

 

Σήμερα το πρωί σβήνω ένα ασχετο αρχείο από την sdcard. Το σβήνει, αρχίζει το scanning της sd και εκεί αρχίζει το πανηγύρι. Κολλάει στο σκανάρισμα και βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να κάνει mount την sd. Χαλαρός εγώ πάω να μπω στην recovery του cwm3 για να κάνω mount την sd. Αμ δε... Κολλάει στην αρχική οθόνη και μουλαρώνει στο λογότυπο. Αρνείται και να μπει σε recovery και να κάνει boot. Τρέχω την εντολή από adb και πάλι αρνείται να μπει σε recovery. Κάνω reboot μέσω adb και το κινητό είναι να το κλαις. Ανίκανο να τελειώσει το scan της sd και να laggάρει απίστευτα. Πρόσπαθώ να κάνω factory reset μέσω των settings και με βγάζει στην recovery 3e χωρίς να μπορεί να το κάνει. Τρέχω την εφαρμογή ext4 του chainfire για να γυρίσω από ext4 σε rfs μπας και το σώσω και τι μήνυμα μου βγάζει... Ότι δεν υπάρχει εγκατεστημένος Kernel του chainfire και άρα δεν μπορεί να γίνει η μετατροπή. Αναγκαστικά τώρα θα δοκιμάσω όταν πάω στο σπίτι να περάσω εκ νέου τον cf-root, όχι βέβαια τον 3.0, μπας και καταφέρω να μετατρέψω το σύστημα σε rfs για να γυρίσω σε 2.2.1.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής, και συγνώμη που σας έπρηξα με όλα τα παραπάνω αλλά τα κατέθεσα για να μην την πατήσουν και άλλοι:

Ποιά 2.2.1 έχει τους bootloaders του froyo; Νομίζω ότι η jpu που έχουν στο βιντεάκι τους οι TonyK και suspect τους έχει αλλά θέλω να σιγουρευτώ.

 

Η jpu εχει bootloaders

Δεν χρειαζεται ομως αναγκαστικα να βαλεις αυτην

εγω απο jvk φλασαρα js3 με odin και ολα πηγαν καλα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...