Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο ειναι το pda και έχει bootloaders. Eπειδει έχεις και τα 3 αρχεία μπορείς να βάλεις και το pit (me repartition) ταυτοχρονα με τα αλλα 3 (code=pda,mode=phone,csc=csc :)).

 

Ωραίος, δηλαδή αν καταλαβαίνω ορθά έτσι όπως φοράω 2.2.1 JPY απλά περνάω απευθείας την JVR 2.3.4 με 1 φλασάρισμα ?? Όχι με 2? Όπως όλοι λενε, δηλαδή πρωτα το repartition με το pit Και μετά το πέρασμα του fmw ?? Απλά θα βάλω το Pit , code , modem και το csc και το φλασάρω σε download mode ??

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωραίος, δηλαδή αν καταλαβαίνω ορθά έτσι όπως φοράω 2.2.1 JPY απλά περνάω απευθείας την JVR 2.3.4 με 1 φλασάρισμα ?? Όχι με 2? Όπως όλοι λενε, δηλαδή πρωτα το repartition με το pit Και μετά το πέρασμα του fmw ?? Απλά θα βάλω το Pit , code , modem και το csc και το φλασάρω σε download mode ??

 

Σωστά (check to repartion). (odin 1.82) το εχει μεσα στο πακετο και αυτο.

 

Μπορεί να μεγαλώσει το partition /system?

 

273M total με 4K ελέυθερα μετά από μετατροπή σε ext4.

 

stock JVN 2.3.3 me semaphore 1.5.0

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από 'μένα.. Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματάκια..

 

1) Για launcher πέραν του default touchwiz ποιον από τους LauncherPro και Go Launcher EX ?? Ή μήπως κάποιον άλλο ?

2) Μεταξύ του φημισμένου Titanium Backup και του MyBackup Pro ?? Διάβασα πολύ καλές κριτικές και για το δεύτερο αλλά ήθελα να ρωτήσω και τη γνώμη σας..

 

Ευχαριστώ :)

- Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και για τις δύο ερωτήσεις σου και τα δύο που προτείνεις είναι εξίσου αξιόλογα και η τελική επιλογή τους έχει να κάνει περισσότερο με τα γούστα του καθενός. Συνιστώ να τα δοκιμάσεις και να διαλέξεις. Προσωπικά θα διάλεγα το πρώτο από τα δύο (και στις δύο ερωτήσεις).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το pda και έχει bootloaders. Eπειδει έχεις και τα 3 αρχεία μπορείς να βάλεις και το pit (me repartition) ταυτοχρονα με τα αλλα 3 (code=pda,mode=phone,csc=csc :)).

 

Οι οποίοι bootloaders δεν θα περαστούν αν δεν κάνει check στο Phone Bootloader Update.

Link to comment
Share on other sites

Και για τις δύο ερωτήσεις σου και τα δύο που προτείνεις είναι εξίσου αξιόλογα και η τελική επιλογή τους έχει να κάνει περισσότερο με τα γούστα του καθενός. Συνιστώ να τα δοκιμάσεις και να διαλέξεις. Προσωπικά θα διάλεγα το πρώτο από τα δύο (και στις δύο ερωτήσεις).

 

Οκ, ευχαριστώ πολύ !! Και κάτι ακόμα που ξέχασα να το συμπεριλάβω .. Αν θέλει κάποιος να ξαναγυρίσει στον touchwiz ? Ο touchwiz παραμένει μέσα απλά περνιέται ο άλλος από πάνω και όταν γίνει uninstall ξαναέχουμε TW ?

- Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ πολύ !! Και κάτι ακόμα που ξέχασα να το συμπεριλάβω .. Αν θέλει κάποιος να ξαναγυρίσει στον touchwiz ? Ο touchwiz παραμένει μέσα απλά περνιέται ο άλλος από πάνω και όταν γίνει uninstall ξαναέχουμε TW ?

Ο TW θα παραμεινει στο κινητο, αφου η εγκατασταση του launcher ειναι σαν να εγκαθιστας μια απλη εφαρμογη. Απλα περνας και το home switcher απο το μαρκετ, ωστε να μπορεις να επιλεγεις αναμεσα στον launcher που θελεις εσυ.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Οι οποίοι bootloaders δεν θα περαστούν αν δεν κάνει check στο Phone Bootloader Update.

 

Sorry αλλα εισαι λαθος σε αυτο...Πουθενα δεν εχω διαβασει κατι τετοιο,αλλα και στην πραξη χωρις να επιλεξω το Phone Bootloader Update δεν ειχα το παραμικρο προβλημα και μπηκαν κανονικοτατα οι 2.3 bootloaders

 

How to flash

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα εισαι λαθος σε αυτο...Πουθενα δεν εχω διαβασει κατι τετοιο,αλλα και στην πραξη χωρις να επιλεξω το Phone Bootloader Update δεν ειχα το παραμικρο προβλημα και μπηκαν κανονικοτατα οι 2.3 bootloaders

 

How to flash

 

Ακριβώς. Οι bootloaders εμπεριέχονται στο pda (όταν περνάς ρομ που έχει φυσικά).

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

what και nikos523

με ποιον τρόπο ελέγχετε ποιούς bootloaders έχει το Galaxy S σας;

 

 

Παιδια εχει δοκιμασει κανεις την tornado jvr του gto αξιζει ;

Βγήκε η τελική έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

what και nikos523

με ποιον τρόπο ελέγχετε ποιούς bootloaders έχει το Galaxy S σας;

 

 

 

Βγήκε η τελική έκδοση;

 

δεν ξερω πως το ελεγχεις αυτο.

 

οσο για την tornado, δεν βγηκε ακομα final.

 

Παιδια εχει δοκιμασει κανεις την tornado jvr του gto αξιζει ;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

θα την βαλω μολις βγει η final φιλε μου. πιστευω τα σπαει, οπως και η GingerMod που ειχε βγαλει πριν ο Brotuck, μονο που αυτη την φορα εβαλε χερι και ο damian (yeeea!).

αυτο τον καιρο ο brotuck διορθωνει το ui (θεματα,overscrol glow κλπ στην odex) γιαυτο περιμενω. επισης εβγαλε και deodex νομιζω, γιατι εγινε Update σε smali/baksmali.

μονο τον tornado kernel του damian περασα σε jvr και ΤΑ ΣΠΑΕΙ (οπως ολοι οι κερνελ του, αλλα αυτος ξεχωριζει!!)! αν θελησεις να τον περασεις κανε τα εξης.

περνας gto rc1 πρωτα, κανεις ext4,βαζεις μετα τον tornado και κανε ext2 τα παντα εκτος του /system (αστο ext4 για σιγουρια).

Link to comment
Share on other sites

... κανεις ext4,βαζεις μετα τον tornado και κανε ext2 τα παντα εκτος του /system (αστο ext4 για σιγουρια).

 

Αν κι εγώ θα έκανα το αντίθετο. Νομίζω πως καλό είναι να έχεις journaling (ext4) στο /data και στο /dbdata για μεγαλύτερη ασφάλεια στα δεδομένα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν κι εγώ θα έκανα το αντίθετο. Νομίζω πως καλό είναι να έχεις journaling (ext4) στο /data και στο /dbdata για μεγαλύτερη ασφάλεια στα δεδομένα σου.

 

Κρατάω συχνά backup nandroid και titanium, οπότε δεν με πολυνοιάζει. Απλα αφήνω εχτ4 το /system για να είναι σταθερό. (οχι πως είχα πρόβλημα με εχτ2 ποτέ, απλά καλου κακου)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Μπορεί να μεγαλώσει το partition /system?

 

273M total με 4K ελέυθερα μετά από μετατροπή σε ext4.

 

stock JVN 2.3.3 me semaphore 1.5.0

 

Γνωρίζει κανένας???

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας???

 

Σβήσε με πολύ προσοχή τις εφαρμογές συστήματος που δεν χρειάζεσαι με το titanium backup.

 

Γιώργος

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Συγνώμη παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

 

Yπάρχει rom του Galaxy S II που να μπαίνει στο GT-i9000 ?

 

Όχι, όλες οι rom (ανεξαρτήτως συσκευής) βγαίνουν για συγκεκριμένη συσκευή αποκλειστικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω περάσει την stock xxjvr και έβαλα και τον GalaxianEE (μέσω ODIN) αλλά δεν βλέπω κάποια διαφορά. Δεν βλέπω όλα αυτά τα features που λέει οτι έχει και επίσης δεν φαίνεται να είναι καν rooted! Τι κάνω λάθος??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω περάσει την stock xxjvr και έβαλα και τον GalaxianEE (μέσω ODIN) αλλά δεν βλέπω κάποια διαφορά. Δεν βλέπω όλα αυτά τα features που λέει οτι έχει και επίσης δεν φαίνεται να είναι καν rooted! Τι κάνω λάθος??

 

 

Δεν βλέπεις ένα εικονίδιο με το όνομα superuser στις εφαρμογές; αν όχι κάτι δεν πήγε καλά.

 

Βάλε καλύτερα τον semaphore 1.5.0 πάει τέλεια με αυτόν το κινητό.

 

είχα βάλει προχθές την hybrid που αναφέρεται σε άλλο θέμα με τον galaxian για να την δοκιμάσω και το κινητό είχε πολύ lag και γύρισα στην παλιά(;:p) καλή simply

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Απλά κάνε αυτό που σου είπα. Αν υπάρχει η αναβάθμιση θα σου τη βγάλει το πρόγραμμα. Σε αντίθετη περίπτωση περιμένεις ή φλασάρεις χειροκίνητα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα χτες την criscelo για jvr.Απιστευτη ρομ,αψογη.Μπορεις στο extended power menu να βαλεις οτι επιλογη θελεις,επισης μπορεις να διαμορφωσεις το status bar,και πολλα ακομα.Στο ποστ για την criscelo δινεται και ενα θεμα τελειο,για να το περασει καποιος,και επισης δινοντε και ξεχωριστα εικονιδια μπαταριας για οποιον δεν του αρεσουν τα υπαρχοντα.Απο lags αν και ειναι λιγο νωρις δεν εχει.Η Norbi Που ειχα,πολυ μουφα τελικα.Την ειχα δυο εβδομαδες,και συνεχεια force cloced,και καμια φορα εκανε και επανεκινησεις το κινητο.Επισης εχει και το fix για την αυξανομενη ενυαση που ειναι κατι που εκενυριζει πολλους.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1213225

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

what και nikos523

με ποιον τρόπο ελέγχετε ποιούς bootloaders έχει το Galaxy S σας;

 

Σιγουρος τροπος δεν υπαρχει,αλλα πιστεψε με...αν εχεις froyo bootloaders με gb rom θα το καταλαβεις... :p

Ολα θα πηγαινουν κατα διαολου

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπεις ένα εικονίδιο με το όνομα superuser στις εφαρμογές; αν όχι κάτι δεν πήγε καλά.

 

Βάλε καλύτερα τον semaphore 1.5.0 πάει τέλεια με αυτόν το κινητό.

 

είχα βάλει προχθές την hybrid που αναφέρεται σε άλλο θέμα με τον galaxian για να την δοκιμάσω και το κινητό είχε πολύ lag και γύρισα στην παλιά(;:p) καλή simply

 

Όχι δεν εμφάνιζε το εικονίδιο.. μόνο στα settings έδειχνε ότι η kernel version είναι η Galaxian.. πουθενά αλλού δε το βλεπες. Anyway, από ROM κι εγώ δοκίμασα την Hybrid αλλά την έβγαλα αμέσως γιατί ήταν πολύ αργή σε πολλά πράγματα και τώρα είμαι με την F1 Galaxy S2 V6 και DarkCore 2.8. Το κινητό είναι πολύ γρήγορο και δείχνει σταθερό μέχρι στιγμής!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εμφάνιζε το εικονίδιο.. μόνο στα settings έδειχνε ότι η kernel version είναι η Galaxian.. πουθενά αλλού δε το βλεπες. Anyway, από ROM κι εγώ δοκίμασα την Hybrid αλλά την έβγαλα αμέσως γιατί ήταν πολύ αργή σε πολλά πράγματα και τώρα είμαι με την F1 Galaxy S2 V6 και DarkCore 2.8. Το κινητό είναι πολύ γρήγορο και δείχνει σταθερό μέχρι στιγμής!!

 

σουταρε τον dark core και περνα tornado beta 3 kernel και κάνε ext2 /data κλπ εκτός /system.

Ρώτα πρώτα βέβαια τον developer της ρομ που φοράς, αλλα δεν νομίζω να υπάρχει θεμα.

Ο dark core είναι για τα μπαζα.

 

Παιδια εβαλα χτες την criscelo για jvr.Απιστευτη ρομ,αψογη.Μπορεις στο extended power menu να βαλεις οτι επιλογη θελεις,επισης μπορεις να διαμορφωσεις το status bar,και πολλα ακομα.Στο ποστ για την criscelo δινεται και ενα θεμα τελειο,για να το περασει καποιος,και επισης δινοντε και ξεχωριστα εικονιδια μπαταριας για οποιον δεν του αρεσουν τα υπαρχοντα.Απο lags αν και ειναι λιγο νωρις δεν εχει.Η Norbi Που ειχα,πολυ μουφα τελικα.Την ειχα δυο εβδομαδες,και συνεχεια force cloced,και καμια φορα εκανε και επανεκινησεις το κινητο.Επισης εχει και το fix για την αυξανομενη ενυαση που ειναι κατι που εκενυριζει πολλους.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1213225

 

Χωρίς παρεξήγηση φίλε μου, αλλα σχεδόν όλες τις μοντες που προανέφερες μπορούν να γίνουν ακομα και σε stock odex roms..

Φιλικά πάντα :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...