Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Και με το 1.3 δουλεύουν όλα άψογα... Οι τελευταίες εκδόσεις του odin έχουν και κάποια εξτρά κουτάκια που μπορεί να σε μπερδέψουν αλλά κατα τα υπόλοιπα δεν αλλάζει κάτι!

 

Ευχαριστώ. Κατέβασα το επίσημο firmware gingerbread του βελγίου και έχει μόνο ένα tar μέσα. Δεν εχει 3 αρχεία. Τι κανω σε αυτή την περίπτωση; Επίσης από τον οδηγό θα πάω κατευθείαν στο 2ο βήμα ή πρέπει να κάνω και το πρώτο; (Ειμαι σε ελληνικη official) :rolleyes:

 

edit: Κατέβασα την Γερμανική επίσημη και εχει 3 αρχεια, λεω να βάλω αυτή

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το αρχείο Modem τί είναι; Είναι για τη σύνδεση του κινητού με τον πάροχο ή για το wifi;

Εγώ το έκανα από 2.3.1 σε 2.3.4 και έχασα (από τότε) το να παίρνει dynamic IP από το dhcp.

Αλήθεια "μαμά" rom, παλιά που μπορώ να βρω; Ακόμα να flashαρω και μέσω kies.

 

Είναι σύνηθες πρόβλημα τελευταία στις rom του JUWE... αλλά δεν είναι κανένα σοβαρό πρόβλημα, Λοιπόν:

καταρχάς μάλλον δεν θα σου εμφανίζει και το imei η συσκευή έτσι (δοκίμασε με τον κωδικό *#06#); Οπότε απλά ξαναφλασάρεις το modem (το phone πεδίο του odin) ή απλά κατέβασε το modem σε zip (να περάσεις απο CWM) εδώ !!! Σαν έσχατη λύση μπορείς να ξαναφλασάρεις τη No_wipe έκδοση του Juwe... Με αυτά μάλλον θα στρώσει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κατέβασα το επίσημο firmware gingerbread του βελγίου και έχει μόνο ένα tar μέσα. Δεν εχει 3 αρχεία. Τι κανω σε αυτή την περίπτωση; Επίσης από τον οδηγό θα πάω κατευθείαν στο 2ο βήμα ή πρέπει να κάνω και το πρώτο; (Ειμαι σε ελληνικη official) :rolleyes:

 

edit: Κατέβασα την Γερμανική επίσημη και εχει 3 αρχεια, λεω να βάλω αυτή

 

Στην περίπτωση που έχει ενα μόνο .tar τότε κάνεις factory reset & το φλασάρεις σαν PDA (χωρίς τα υπόλοιπα και ΧΩΡΙΣ repartition), αρκεί να έχεις ήδη 2.3.3 ή 2.3.4 ρομ (έχουν διαφορετικούς bootloaders). Παρόμοια περίπτωση με την Ελληνική JPH 2,2 που έχει ενα μόνο αρχείο... Ποια είναι η Βελγική 2.3.3 που έχει ενα μόνο αρχείο;

 

Αν δεν έχεις πρόβλημα και θέλεις απλά να περάσεις μια rom (firmware σωστότερα) και καλή να ξεμπερδεύεις συνιστώ την JVQ 2.3.4 που είναι (μακράν) καλύτερη των 2.3.3... Ούτως ή άλλως δεν το κάνεις για λόγους εγγύησης (απο ότι διαβάζω) οπότε καλύτερα τώρα :p παρά μετά... Ελληνικά πληκτρολόγια προσθέτονται εύκολα απο τον οδηγό του tyxerakia ούτως ή άλλως (η JVQ δεν έχει απο μόνη της- μόνο Ελληνικό μενού).

 

EDIT:

Το αρχείο Modem τί είναι; Είναι για τη σύνδεση του κινητού με τον πάροχο ή για το wifi;

Εγώ το έκανα από 2.3.1 σε 2.3.4 και έχασα (από τότε) το να παίρνει dynamic IP από το dhcp.

Αλήθεια "μαμά" rom, παλιά που μπορώ να βρω; Ακόμα να flashαρω και μέσω kies.

To modem είναι αυτό που φροντίζει για την εξωτερική επικοινωνία του κινητού (wifi, σήμα, 3g, gps), αρχείο modem που λες είναι απλά το PHONE στα firmware που κατεβάζεις (και βάζουμε στο πεδίο PHONE του ODIN)... Απλά μερικές φορές κατα το φλασάρισμα ρομ δεν περνιέται σωστά (γιατί άγνωστο) και οπότε χάνετε το imei και η συσκευή είναι χωρίς δίκτυο. Σε αυτή την περίπτωση απλά το ξαναπερνάς (πχ μέσω CWM με το αρχέιο που έχω παραπάνω μέσω CWM) και (συνήθως) όλα ξαναφτιάχνουν!

Στην περίπτωση σου τώρα δεν νομίζω να φταίει το modem, κάποια ρύθμιση ίσως;

 

Μαμά ρομ (δηλαδή επίσημο stock firmware) μπορείς να προμηθευτείς απο εδώ και απο το XDA συνήθως (τα έχουν και εκεί).

 

ΥΓ: 2.3.1 δεν υπάρχει (2.3.3 και 2.3.4 έχουμε μόνο:p).

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που έχει ενα μόνο .tar τότε κάνεις factory reset & το φλασάρεις σαν PDA (χωρίς τα υπόλοιπα και ΧΩΡΙΣ repartition), αρκεί να έχεις ήδη 2.3.3 ή 2.3.4 ρομ (έχουν διαφορετικούς bootloaders). Παρόμοια περίπτωση με την Ελληνική JPH 2,2 που έχει ενα μόνο αρχείο... Ποια είναι η Βελγική 2.3.3 που έχει ενα μόνο αρχείο;

 

Αν δεν έχεις πρόβλημα και θέλεις απλά να περάσεις μια rom (firmware σωστότερα) και καλή να ξεμπερδεύεις συνιστώ την JVQ 2.3.4 που είναι (μακράν) καλύτερη των 2.3.3... Ούτως ή άλλως δεν το κάνεις για λόγους εγγύησης (απο ότι διαβάζω) οπότε καλύτερα τώρα :p παρά μετά... Ελληνικά πληκτρολόγια προσθέτονται εύκολα απο τον οδηγό του tyxerakia ούτως ή άλλως (η JVQ δεν έχει απο μόνη της- μόνο Ελληνικό μενού).

 

EDIT:

 

To αρχείο modem είναι αυτό που φροντίζει για την εξωτερική επικοινωνία του κινητού (wifi, σήμα, 3g, gps)... Απλά μερικές φορές κατα το φλασάρισμα ρομ δεν περνιέται σωστά (γιατί άγνωστο) και οπότε χάνετε το imei και η συσκευή είναι χωρίς δίκτυο. Σε αυτή την περίπτωση απλά το ξαναπερνάς (πχ το αρχέιο που έχω παραπάνω μέσω CWM) και (συνήθως) όλα ξαναφτιάχνουν!

Στην περίπτωση σου τώρα δεν νομίζω να φταίει το modem, κάποια ρύθμιση ίσως;

 

ΥΓ: 2.3.1 δεν υπάρχει (2.3.3 και 2.3.4 έχουμε μόνο:p).

 

I9000XWJVH (PRO) (έκδοση 4 Μαΐου - Βέλγιο)

 

Αυτή έχει μόνο ένα αρχείο, ενώ η Γερμανική αντίστοιχη έχει 3 (και θα περάσω την Γερμανική τελικά). Δεν θέλω να μπλέκω με «πλάγιες» μεθόδους για να περάσω ελληνικά πληκτρολόγια και swype.

 

Εαν περάσω την Γερμανική, θα είναι το τηλέφωνό μου σαν να ειναι αγορασμένο από Γερμανία και θα μπορώ όποτε παίρνει η Γερμανία αναβάθμιση (ισως στο μέλλον σε 2.3.4) να πάρω και εγώ;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

I9000XWJVH (PRO) (έκδοση 4 Μαΐου - Βέλγιο)

 

Αυτή έχει μόνο ένα αρχείο, ενώ η Γερμανική αντίστοιχη έχει 3 (και θα περάσω την Γερμανική τελικά). Δεν θέλω να μπλέκω με «πλάγιες» μεθόδους για να περάσω ελληνικά πληκτρολόγια και swype.

 

Εαν περάσω την Γερμανική, θα είναι το τηλέφωνό μου σαν να ειναι αγορασμένο από Γερμανία και θα μπορώ όποτε παίρνει η Γερμανία αναβάθμιση (ισως στο μέλλον σε 2.3.4) να πάρω και εγώ;

Ναι, αν έχει σωστό το product code και το firmware αντιστοιχεί με αυτό τότε το kies θα το ανγνωρίζει σαν Γερμανικό και θα σου δώσει αναβάθμιση (αν και όταν κυκλοφορήσει)... Απλά οι περισσότεροι σταματήσαμε να ασχολούμαστε με το kies καιρό πριν (odin και ξερό ψωμί:p)! Ούτως ή άλλως με το ρυθμό που κινείται η samsung (κυρίως η samsung Bellas/Gellas/Hellas) προτιμούμε τους πιο πλάγιους και άμεσους τρόπους:rolleyes:.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

εγκαθιστωντας την 2.3.4 JVQ , simply honey 3.9 , kernel : speed mod, προσπαθησα να γραψω με swype και που εβγαλε οτι η trial period τελειωσε :wacko: πως μπορω να εγκαταστησω απο την αρχη το swype ?

 

ευχαριστω πολυ :rolleyes:

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

εγκαθιστωντας την 2.3.4 JVQ , simply honey 3.9 , kernel : speed mod, προσπαθησα να γραψω με swype και που εβγαλε οτι η trial period τελειωσε :wacko: πως μπορω να εγκαταστησω απο την αρχη το swype ?

 

ευχαριστω πολυ :rolleyes:

 

 

Βάλε καλύτερα για kernel τον semaphore 1.3.1 του stratosK απο ΕΔΩ

 

όσο για swype δες ΕΔΩ το 3ο πστ του Αλεξ (tyxerakias) Και κατέβασε την έκδοση για πέρασμα με CMW

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

OFF TOPIC: θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστο στον Alex(tyxerakias) ο οποιος μου ελεγε τι να κανω ωστε να φτιαξω το κινητο μου το οποιο ασχοληθηκαμε σχεδον ολη την μερα...γιατι παθαμε και ενα jig κιολας το οποιο κουφαθηκαμε για το πως το επαναφεραμε σε dl mode(με αντισταση 1,1ΜΩ!!!! σε σειρα)
Link to comment
Share on other sites

OFF TOPIC: θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστο στον Alex(tyxerakias) ο οποιος μου ελεγε τι να κανω ωστε να φτιαξω το κινητο μου το οποιο ασχοληθηκαμε σχεδον ολη την μερα...γιατι παθαμε και ενα jig κιολας το οποιο κουφαθηκαμε για το πως το επαναφεραμε σε dl mode(με αντισταση 1,1ΜΩ!!!! σε σειρα)

 

Πολύ ευχάριστο αυτό φίλε μου! Και χίλια μπράβο στον Alex και απο εμένα...

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

I9000XWJVH (PRO) (έκδοση 4 Μαΐου - Βέλγιο)

 

Αυτή έχει μόνο ένα αρχείο, ενώ η Γερμανική αντίστοιχη έχει 3 (και θα περάσω την Γερμανική τελικά). Δεν θέλω να μπλέκω με «πλάγιες» μεθόδους για να περάσω ελληνικά πληκτρολόγια και swype.

 

Εαν περάσω την Γερμανική, θα είναι το τηλέφωνό μου σαν να ειναι αγορασμένο από Γερμανία και θα μπορώ όποτε παίρνει η Γερμανία αναβάθμιση (ισως στο μέλλον σε 2.3.4) να πάρω και εγώ;

 

H Βελγικη εχει ελληνικο πληκτρολογιο που δουλευει κανονικα. Δεν εχει σημασια το οτι ειναι ενα αρχειο, διαβασε τις οδηγιες. Το kies μαλιστα δινει ακριβως αυτο το ενα αρχειο.

 

-----

You're welcome cupraman21 :-)

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

1) Που ειναι η επιλογh που οριζεις τι θελει να κανει το κινητο οταν του συνδεεις το καλωδιο USB?το βρηκα μια φορα και δεν μπορω να το ξαναβρω

 

2) η 2.2 COS η ελληνικη θελει lagfix τι προτεινετε?

Edited by mixalis2
Link to comment
Share on other sites

1) Που ειναι η επιλογh που οριζεις τι θελει να κανει το κινητο οταν του συνδεεις το καλωδιο USB?το βρηκα μια φορα και δεν μπορω να το ξαναβρω

ρυθμίσεις - ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα - ρυθμίσεις Usb

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε πως παγκοσμίως η Samsung θα υποστηρίξει το γαλαξία και με την επόμενη έκδοση Android? Δηλαδη την 2.4? Στην Ελλάδα φαντάζομαι μέχρι την gingerbread και πολύ μας είναι!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

2) η 2.2 COS η ελληνικη θελει lagfix τι προτεινετε?

Η ελληνικη ειναι απο τις χειροτερες ρομ που εχουν κυκλοφορησει και για να δουλεψει αξιοπρεπως ναι θελει lagfix.

 

@panettone Το θεωρω σχεδον απιθανο να δουμε 2.4 στον galaxy s επισημα απο τη samsung. Καλα την Ελλαδα βγαλτην απο την κουβεντα, κατανταει ανεκδοτο μετα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντεξα και έβαλα τελικά την Γερμανική έκδοση. Στο kies λεει οτι αυτη η εκδοση δεν μπορει να αναβαθμιστει. Προσπάθησα να αλλάξω το product code αλλα μου βγαζει μόνο EUR.. καμια ιδεα;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα είμαι καινούργιους στο forum. Να ρωτήσω, αν κάνω unroot το Galaxy και φλασάρω την επίσημη ελληνική έκδοση, ισχύει κανονικά η εγγύηση. Και αν είναι εύκολο, υπάρχει κάποιο link με οδηγίες και τις ελληνικές εκδόσεις. Sorry, για τις ερωτήσεις, αλλά σήμερα μπήκα στο forum.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Life' s Good 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μάγκες...χθες πέρασα την 2.3.4 JVQ με kernel semaphore 1.3.1 και τη juwe smart edition 5.1...όλα πήγαν καλά το κινητό πετάει,καμία σχέση με πριν αλλά έχω ένα πρόβλημα...όταν ανοίγω την οθόνη για να ξεκλειδώσω το κινητό πάνω μου έχει το ρολόι με μεγάλα γράμματα και λέει σωστά την ώρα,ωστόσο πάνω δεξιά στη μπάρα δίπλα απο τη μπαταρία μου δείχνει την ώρα 3 ώρες πίσω...πήγα στις ρυθμίσεις να δω αν γίνεται κάτι αλλά τίποτα...καμιά λύση??:confused::confused:

 

edit:άκυρο το βρήκα..(πήγα στο EDT Tweaks,πήγα να αλλάξω χρώμα στο ρολόι και έφτιαξε από μόνο του).. :P

Edited by christos_7_
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα είμαι καινούργιους στο forum. Να ρωτήσω, αν κάνω unroot το Galaxy και φλασάρω την επίσημη ελληνική έκδοση, ισχύει κανονικά η εγγύηση. Και αν είναι εύκολο, υπάρχει κάποιο link με οδηγίες και τις ελληνικές εκδόσεις. Sorry, για τις ερωτήσεις, αλλά σήμερα μπήκα στο forum.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Kαλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum. Ναι, όλες οι απορίες αυτές είναι μαζεμένες στα 3 επισημασμένα θέματα στην ενότητα Samsung I9000 Galaxy S.

Για να απαντήσω την ερώτησή σου, ναι, αν το τηλέφωνό σου ήταν ελληνικό εξ'αρχής, θα ισχύει η εγγύηση.

 

Δεν αντεξα και έβαλα τελικά την Γερμανική έκδοση. Στο kies λεει οτι αυτη η εκδοση δεν μπορει να αναβαθμιστει. Προσπάθησα να αλλάξω το product code αλλα μου βγαζει μόνο EUR.. καμια ιδεα;

 

Πώς προσπάθησες να αλλάξεις το code?

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πώς προσπάθησες να αλλάξεις το code?

\

Από τον οδηγο γραφω *κατι αριθμους*ΙΜΕΙ#

 

Τελευταίο βήμα, αν θέλεις να αλλάξεις το product code για κάποια συγκεκριμένη χώρα, και το CSC που έβαλες το υποστηρίζει, πάτα *#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής σου (σε eclair ο κωδικός είναι *#272*ΩΩΛΛ#, όπου ΩΩΛΛ η ώρα), και επίλεξε τoν κωδικό που είχε το τηλέφωνο πριν (π.χ. COS για Cosmote, EUR για Wind...). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, και φυσικά οι Ελληνικοί (COS,EUR,VGR κτλ) περιέχονται μόνο σε Ελληνικά CSC.

Το ΙΜΕΙ μπορείς να το βρείς πληκτρολογώντας *#06# . Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

\

Από τον οδηγο γραφω *κατι αριθμους*ΙΜΕΙ#

 

Kαι εκεί σου βγάζει EUR? είσαι σίγουρος ότι φλάσαρες σωστά; Αν γράψεις *#1234# τί γράφει;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Kαι εκεί σου βγάζει EUR? είσαι σίγουρος ότι φλάσαρες σωστά; Αν γράψεις *#1234# τί γράφει;

 

 

pda: xwjvi

phone:xxjvo

csc: dbtjv2

 

Επισης κρασαει το "My tracks" και στο Quandrant βγαζει στην μέση error. Μεσω odin το εκανα και επελεξα re-partition

 

edit: μου κάνει εντυπωση πως δεν πειραχτηκε τιποτα απο μεσα, εφαρμογες και επαφες ολα εκει....

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Οσοι ειστε με official vodafone και εχετε το kies (γιατι οι περισσοτεροι το πεταξαμε :p)για καντε ενα τσεκαρισμα μηπως σας δινει καποιο update Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις χθες φλάσαρα την 2.3.4 JVQ στο γαλαξία. Τα συμπεράσματα μέχρι τώρα είναι πολύ θετικά, διόρθωσα και το προβληματάκι με το σένσορα και πετάει. Δεν βλέπω ούτε battery drain ούτε τίποτα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει τρόπος να συνδέω τον γαλαξία σε ad-hoc δίκτυα. Ξέρω ότι υπάρχει τρόπος αλλά αντικαθιστάς αρχείο συστήματος. Μπορεί να μου πει κάποιος που ξέρει τι επιπτώσεις θα έχει (αν έχει) και που μπορώ να το βρω για την JVQ.
Link to comment
Share on other sites

pda: xwjvi

phone:xxjvo

csc: dbtjv2

 

Επισης κρασαει το "My tracks" και στο Quandrant βγαζει στην μέση error. Μεσω odin το εκανα και επελεξα re-partition

 

edit: μου κάνει εντυπωση πως δεν πειραχτηκε τιποτα απο μεσα, εφαρμογες και επαφες ολα εκει....

 

Καλο θα ηταν να κανεις factory reset μετα απο καθε φλασαρισμα (θελει και πριν βεβαια) και wipe cache στο recovery mode.Θα χασεις τα δεδομενα σου αρα κανε ενα backup αλλα μαλλον θα λυθουν ολα τα προβληματα.

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να κανεις factory reset μετα απο καθε φλασαρισμα (θελει και πριν βεβαια) και wipe cache στο recovery mode.Θα χασεις τα δεδομενα σου αρα κανε ενα backup αλλα μαλλον θα λυθουν ολα τα προβληματα.

 

Το εκανα. Το μόνο που μένει είναι να μάθω πως αλλάζει το product code σε γερμανικο για να συνεργαζεται με το KIES

 

 

Edit: Τελικά άλλαξε σε DBT αλλά στο KIES αναφέρει οτι δεν υπάρχει καμια αναβάθμιση για αυτή την έκδοση και γραφει οτι εχει EUR ενώ στο κινητο γραφει DBT. Τι γινεται;

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...