Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όποιος μπορεί ας βοηθήσει! Είπα να κάνω αναβάθμιση από froyo 2.2 σε 2.2.1 (επίσημες εκδόσεις και οι δυο, την πρώτη την είχα περάσει με τον οδηγό του τυχεράκια με το Kies patcher και η δεύτερη είναι η Κυπριακή). Διάβασα προσεκτικά τον οδηγό για την την εγκατάσταση των επίσημων firmwares, έγινα root, έκανα επαναφορά εργοστ. ρυθμ., format την εσωτ. sdcard, μπήκα σε download mode στο κινητό, άνοιξα το odin, τσέκαρα το PDA και διάλεξα το αντίστοιχο αρχείο .tar, πάω να συνδέσω το κινητό και πάπαλα. Μου βγάζει μετά από λίγο ότι τα windows δεν αναγνωρίζουν τη συσκευή usb που συνδέθηκε. Τί κάνω τώρα που έμεινε το κινητό σε download mode; Να το κλείσω από το κουμπί on/off στα δεξιά ή δεν επιτρέπεται; Επίσης, μπορείτε να μου πείτε αν πρέπει να κάνω re-partition γιατί μπερδεύτηκα.

 

edit: τώρα είδα ότι η δεύτερη μου ερώτηση έχει απαντηθεί λίγο παραπάνω, οπότε αγνοείστε την.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

όποιος μπορεί ας βοηθήσει! Είπα να κάνω αναβάθμιση από froyo 2.2 σε 2.2.1 (επίσημες εκδόσεις και οι δυο, την πρώτη την είχα περάσει με τον οδηγό του τυχεράκια με το Kies patcher και η δεύτερη είναι η Κυπριακή). Διάβασα προσεκτικά τον οδηγό για την την εγκατάσταση των επίσημων firmwares, έγινα root, έκανα επαναφορά εργοστ. ρυθμ., format την εσωτ. sdcard, μπήκα σε download mode στο κινητό, άνοιξα το odin, τσέκαρα το PDA και διάλεξα το αντίστοιχο αρχείο .tar, πάω να συνδέσω το κινητό και πάπαλα. Μου βγάζει μετά από λίγο ότι τα windows δεν αναγνωρίζουν τη συσκευή usb που συνδέθηκε. Τί κάνω τώρα που έμεινε το κινητό σε download mode; Να το κλείσω από το κουμπί on/off στα δεξιά ή δεν επιτρέπεται; Επίσης, μπορείτε να μου πείτε αν πρέπει να κάνω re-partition γιατί μπερδεύτηκα.

 

edit: τώρα είδα ότι η δεύτερη μου ερώτηση έχει απαντηθεί λίγο παραπάνω, οπότε αγνοείστε την.

 

Drivers για το κινητό έχεις; Μάλλον όχι και αυτό είναι το πρόβλημα! Στον οδηγό έχει και τους drivers (σκέτους) ή και το kies (το επισημο πρόγραμμα της samsung για το κινητό που έχει και drivers)! Χωρίς drivers το odin δεν αναγνωρίζει το κινητό!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

το ξέρω, και το Kies έχω και τους ξαναπέρασα πριν από λίγο σκέτους και πάλι τίποτα.
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

βοήθεια, δεν λειτουργούν τα 3 πλήκτρα για να μπω σε download mode. πως αλοιως μπορώ να μπω;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3441843#post3441843

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

από που μπορώ να το πάρω αυτό και τι είναι;

 

Μην παρεις τιποτα. Διαβασε προσεκτικα τον οδηγο στο link του φιλτατου Παναγιωτη, που σου παρεθεσε ο Βασιλης και θα εισαι κομπλε. :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα και πέρασα το νέο firmware. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να ξαναπεράσω τις επαφές μου. Τις είχα κάνει backup μέσω Kies. Έχω τα αρχεία spb και sbu από το backup του Kies αλλά δεν ξέρω πως τα επαναφέρω στο τηλέφωνο. Εσείς πώς παίρνετε backup των επαφών σας όταν κάνετε αναβάθμιση; Υποψιάζομαι πως μάλλον δεν ακολούθησα τη σωστή μέθοδο. Υπάρχει λύση τώρα έτσι που τα έκανα; Βοηθήστε σας παρακαλώ γιατί είχα πάνω από 500 επαφές και τώρα είμαι με δεμένα τα χέρια.
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιούν ginger με speedmod και δεν έχουν μετατρέψει το filesystem τους σε ext4 αλλά παραμένουν σε rfs έχω να προτείνω ένα "κολπάκι":

Μπείτε σε recovery και επιλέξτε advanced speedmod features. Από εκεί επιλέξτε convert filesystems to rfs. Θα βγει ένα μήνυμα που θα λέει ότι αν το σύστημα αρχείων σας είναι ήδη rfs τότε θα γίνει ανασυγκρότηση. Επιλέξτε yes. Είμαι περίεργος αν θα δείτε και εσείς διαφορά στην ταχύτητα και την απόδοση του λειτουργικού. Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι κέρδισα σε ταχύτητα και απόκριση αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου.

 

Ισχύει...ότι ίδιος ότι dev είχε αναφέρει παλαιότερα ότι μπορείς να κάνεις αυτό που λες και μάλιστα το είχε αναφέρει για ext4 και ότι το τηλέφωνο πράγματι βελτιώνεται όταν αισθάνεσαι ότι πέφτει η απόδοση του..το είχα κάνει και εγώ μερικές φορές σε ext4 και όντως το τηλέφωνο βελτιώνονταν αισθητά

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Πριν λιγες μερες ο trucman ειχε ανεβασει ενα μοντακι με εικονιδια για την stock jvp 2.3.4.Αυτα τα μοντακια κανουν και μια custom jvp οπως αυτη ας πουμε;http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1129404 που παρεπιτοντως την περασα :)

 

 

Tελικα τα περασα και δεν δουλευουν.Ευτυχως που χα πατησει backup.κριμα και τα χα συνηθησει!

Edited by therion1985
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Πριν λιγες μερες ο trucman ειχε ανεβασει ενα μοντακι με εικονιδια για την stock jvp 2.3.4.Αυτα τα μοντακια κανουν και μια custom jvp οπως αυτη ας πουμε;http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1129404 που παρεπιτοντως την περασα :)

 

 

Tελικα τα περασα και δεν δουλευουν.Ευτυχως που χα πατησει backup.κριμα και τα χα συνηθησει!

Αυτα φιλε μου ηταν για stock jvp,odexed δηλαδη,και καλα που ειχες παρει backup γιατι σε αλλη ρομ η σε εκδοση deodexed της αντιστοιχης συνηθως μπρικαρει το κινητο (ατιμο πραγμα αυτο το framework) και δεν ισχυει μονο για τα δικα μου αλλα γενικα για ολα τα μοντακια που κατα καιρους αναρτωνται στο νετ.Αν σου αρεσαν κανε μου pm να μου στειλεις το framework-res.apk και το systemUi.apk απ την τωρινη σου ρομ να σου φιαξω αλλα (και πιο εξελιγμενα :lol:) Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα και πέρασα το νέο firmware. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να ξαναπεράσω τις επαφές μου. Τις είχα κάνει backup μέσω Kies. Έχω τα αρχεία spb και sbu από το backup του Kies αλλά δεν ξέρω πως τα επαναφέρω στο τηλέφωνο. Εσείς πώς παίρνετε backup των επαφών σας όταν κάνετε αναβάθμιση; Υποψιάζομαι πως μάλλον δεν ακολούθησα τη σωστή μέθοδο. Υπάρχει λύση τώρα έτσι που τα έκανα; Βοηθήστε σας παρακαλώ γιατί είχα πάνω από 500 επαφές και τώρα είμαι με δεμένα τα χέρια.

 

Το καλύτερο backup είναι στο goοgle account σου φυσικά, και δε χρειάζεται να πάρεις backup ποτέ. Αλλά λογικά αν μπορείς να ξανανοίξεις τα sbu αρχεία από το kies, θα μπορείς και να τα αντιγράψεις... τι έχεις προσπαθήσει;

Δοκίμασε να συνδέσεις το τηλέφωνο στο Kies, μετά πήγαινε στο contacts, import from pc, βρες το αρχείο στο σκληρό σου και κάνε transfer to device... δεν πιάνει αυτό;

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Όποιος ξέρει θα με βοηθούσε πολύ αν μου απαντούσε σε κάποιες απορίες που έχω.

 

1) Τι είναι το nAndroid backup? Είναι κάτι διαφορετικό backup? Πως το κάνω?

 

2) Πως γίνεται να κάνω backup τις οθόνες μου για να μην τις ξαναφτιάχνω?

 

3) Υπάρχει στο titanium επιλογή ώστε να κάνει μόνο του restore χωρίς να με ρωτάει σε κάθε πρόγραμμα αν θέλω να το εγκαταστήσω?

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Όποιος ξέρει θα με βοηθούσε πολύ αν μου απαντούσε σε κάποιες απορίες που έχω.

 

1) Τι είναι το nAndroid backup? Είναι κάτι διαφορετικό backup? Πως το κάνω?

 

2) Πως γίνεται να κάνω backup τις οθόνες μου για να μην τις ξαναφτιάχνω?

 

3) Υπάρχει στο titanium επιλογή ώστε να κάνει μόνο του restore χωρίς να με ρωτάει σε κάθε πρόγραμμα αν θέλω να το εγκαταστήσω?

 

Kαλημέρα

1) Εϊναι ένα ολικό backup της rom, εκτός από τον kernel. Κάνει backup τα πάντα, σα να παίρνει μια φωτογραφία της rom. Μπορείς να το κάνεις αν έχεις clockworkmod recovery στο κινητό. Φυσικά πρέπει να είσαι root.

2) Δεν έχω βρει τρόπο. Φυσικά με ένα nandroid restore θα βγουν όπως ήτανε, αλλά συνήθως το χρειάζεσαι αφού αλλάξεις rom, όχι με την ίδια...

3) Φυσικά. Με ένα batch restore, τικάρεις ποια θέλεις και τα κάνει όλα restore (ή backup).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο backup είναι στο goοgle account σου φυσικά, και δε χρειάζεται να πάρεις backup ποτέ. Αλλά λογικά αν μπορείς να ξανανοίξεις τα sbu αρχεία από το kies, θα μπορείς και να τα αντιγράψεις... τι έχεις προσπαθήσει;

Δοκίμασε να συνδέσεις το τηλέφωνο στο Kies, μετά πήγαινε στο contacts, import from pc, βρες το αρχείο στο σκληρό σου και κάνε transfer to device... δεν πιάνει αυτό;

Σε ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε. Τελικά το Kies αναγνώρισε το κινητό και μπόρεσα να επαναφέρω τις επαφές μου. Από τον πανικό μου είχα ξεχάσει ενεργοποιημένο τον εντοπισμό σφαλμάτων USB. Άλλαξα την επιλογή αυτή, έκανα και unroot (δεν ξέρω αν ήταν απαραίτητο) και τελικά συνδέθηκα με το Kies. Όλα καλά! Ευχαριστώ και πάλι!

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Γιατί όταν βάζω τον TWLauncher gtg based (και όχι μόνο με αυτόν) μου βγάζει μήνυμα για "μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής com.sec.android.app.twlauncher (διαδικασία com.sec.android.app.twlauncher). προσπαθήστε ξανά. " Τι πρέπει να κάνω?

 

edit: Κανένας δεν ξέρει??

Edited by spysot

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Γιατί όταν βάζω τον TWLauncher gtg based (και όχι μόνο με αυτόν) μου βγάζει μήνυμα για "μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής com.sec.android.app.twlauncher (διαδικασία com.sec.android.app.twlauncher). προσπαθήστε ξανά. " Τι πρέπει να κάνω?

 

edit: Κανένας δεν ξέρει??

 

γιατι απλα σου κολαει... ;)

κανε μια διαγραφη δεδομενων απο την διαχειριση εφαρμογων μπας και στρωσει

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω, βγαίνω λίγο εκτός κλίματος συζήτησης, αλλά αν δε το δημοσιεύσω, θα σκάσω!!!! :p

 

Με CriskeloROM v72 (JVP 2.3.4), GTO Ultimate Kernel v2.2 alpha2, OC@1500MHz με performance governor (ασταθές, αλλά όχι αρκετά ώστε να μη μπορέσω να τρέξω το benchmark), ext4 partitions χωρίς journal και χωρίς ενεργοποιημένο stagefright (έχω όμως την αίσθηση ότι είναι μόνιμα ενεργοποιημένο στην 2.3.4 χωρίς να επηρεάζει το playback) έσπασα το φράγμα των 4000 στο Quandrant!!!!! :D :D :D

 

Είναι ο kernel του DamianGTO που έκανε τη διαφορά, αφού έχει το πιο σταθερό overclocking που έχω δει μέχρι στιγμής. Σε άλλους πυρήνες δε μπορούσα να ολοκληρώσω καν το Quadrant στα 1300MHz χωρίς reboot!

 

Ναι, ξέρω, δεν είναι και το πιο αξιόπιστο benchmark, αλλά όπως και να το κάνουμε, έπιασα πάνω από 4000 βαθμούς!!!! :X

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω, βγαίνω λίγο εκτός κλίματος συζήτησης, αλλά αν δε το δημοσιεύσω, θα σκάσω!!!! :p

 

Με CriskeloROM v72 (JVP 2.3.4), GTO Ultimate Kernel v2.2 alpha2, OC@1500MHz με performance governor (ασταθές, αλλά όχι αρκετά ώστε να μη μπορέσω να τρέξω το benchmark), ext4 partitions χωρίς journal και χωρίς ενεργοποιημένο stagefright (έχω όμως την αίσθηση ότι είναι μόνιμα ενεργοποιημένο στην 2.3.4 χωρίς να επηρεάζει το playback) έσπασα το φράγμα των 4000 στο Quandrant!!!!! :D :D :D

 

Είναι ο kernel του DamianGTO που έκανε τη διαφορά, αφού έχει το πιο σταθερό overclocking που έχω δει μέχρι στιγμής. Σε άλλους πυρήνες δε μπορούσα να ολοκληρώσω καν το Quadrant στα 1300MHz χωρίς reboot!

 

Ναι, ξέρω, δεν είναι και το πιο αξιόπιστο benchmark, αλλά όπως και να το κάνουμε, έπιασα πάνω από 4000 βαθμούς!!!! :X

Φιλε μου, εισαι τελειως off-topic...αυτο πρεπει να το ποσταρεις στο thread του galaxy s2 :lol::lol::lol:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω, βγαίνω λίγο εκτός κλίματος συζήτησης, αλλά αν δε το δημοσιεύσω, θα σκάσω!!!! :p

 

Με CriskeloROM v72 (JVP 2.3.4), GTO Ultimate Kernel v2.2 alpha2, OC@1500MHz με performance governor (ασταθές, αλλά όχι αρκετά ώστε να μη μπορέσω να τρέξω το benchmark), ext4 partitions χωρίς journal και χωρίς ενεργοποιημένο stagefright (έχω όμως την αίσθηση ότι είναι μόνιμα ενεργοποιημένο στην 2.3.4 χωρίς να επηρεάζει το playback) έσπασα το φράγμα των 4000 στο Quandrant!!!!! :D :D :D...

Ναι, ξέρω, δεν είναι και το πιο αξιόπιστο benchmark, αλλά όπως και να το κάνουμε, έπιασα πάνω από 4000 βαθμούς!!!! :X

Aν ακουσεις ενα <πππσσσσστττφφφφφ>,σου νεκρωσει το κινητο και κατι σου μυριζει σαν καμμενο,μην πανικοβληθεις,θα ειναι ο επεξεργαστης που θα συγχωρεθηκε!!! :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

S.O.S!!! Εν'ω φλάσαρα μέσω Odin την SH 3.8 τελείωσε η μπαταρία του laptop (είχα ξεχχάσει πως ο φορτιστής δεν ήταν συνδεδεμένος)

και τώρα δεν ανοίγει ουτε σε downolad mode για να φλασαρω πάλι! Έχω βγάλει την μπαταρία τώρα... τι να κάνω ??:(

 

Edit: έβγαλα την μπαταρία όπως είπα και τώρα ξαναφλασαρω... ελπίζω χωρις κανένα πρόβλημα!!

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

S.O.S!!! Εν'ω φλάσαρα μέσω Odin την SH 3.8 τελείωσε η μπαταρία του laptop (είχα ξεχχάσει πως ο φορτιστής δεν ήταν συνδεδεμένος)

και τώρα δεν ανοίγει ουτε σε downolad mode για να φλασαρω πάλι! Έχω βγάλει την μπαταρία τώρα... τι να κάνω ??:(

 

Edit: έβγαλα την μπαταρία όπως είπα και τώρα ξαναφλασαρω... ελπίζω χωρις κανένα πρόβλημα!!

Ρε φιλε...καποια πραγματα ειναι αυτονοητα,πριν το φλασαρισμα φροντιζουμε να εχουμε την μπαταρια του κινητου γεματη και αν φλασαρουμε με λαπτοπ παντα κοιταμε το ρευμα πριν !!!Αμαρτια δεν ειναι να μπαινουμε σε περιπετειες απο κατι τετοια?
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε...καποια πραγματα ειναι αυτονοητα,πριν το φλασαρισμα φροντιζουμε να εχουμε την μπαταρια του κινητου γεματη και αν φλασαρουμε με λαπτοπ παντα κοιταμε το ρευμα πριν !!!Αμαρτια δεν ειναι να μπαινουμε σε περιπετειες απο κατι τετοια?

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε.... μια στιγμή είναι αρκετή για την καταστροφή!! Δεν ήμουν τόσο συγκεντρωμένος όσο έπρεπε και παραλίγο....!!!!

Το νου μας παιδιά!!

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...