Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ απλώς να προσθέσω οτι μπήκαμε για τα καλά στο χωρό των αναβαθμίσεων σε gingerbread!!!

ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΚΑΙ ΝΕΑ rom (απο Vodafone όμως) JV9:

here we go a-#%*^(%)-gain

 

jv9 - ro.build.date=Fri May 6 16:38:05 KST 2011

jvo - ro.build.date=Wed May 4 10:40:35 KST 2011

jvh - ro.build.date=Wed May 4 18:03:59 KST 2011

 

jv9 - ro.build.changelist=188519

jvo - ro.build.changelist=182937

jvh - ro.build.changelist=184813

 

all i can tell about jv9 atm is that there are some big fixations in gps and wifi_suplicant again some build.prop changes and who know what else as it is changelist=182937 -> ro.build.changelist=188519

 

thats some vodafone version btw

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάρη ποιόν kernel χρησιμοποίησες; Τον chain ή τον supercurio;
Τον chain εχω βαλει Μακη,με ολα τα

tweaks απενεργοποιημενα

Link to comment
Share on other sites

Τον chain εχω βαλει Μακη,με ολα τα

tweaks απενεργοποιημενα

 

Και προφανώς, αφού έχεις καεί, δεν έκανες μετατροπή σε ext4 :p.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

αμα μπορεις ξαναποσταρε αυριο καποια στιγμη να μας πεις τα επιπεδα της ram σε idle, αν γινεται χωρις να εχεις κλεισει την συσκευη ενδιαμεσα :)

 

Γενικα ηταν πανω απο 100 ΜΒ μεχρι που ανοιξε ο browser. Τωρα ειμαι στα 57 αλλα δεν εχει προβλημα, πεταει ...

 

Συμβουλη δικη μου, βαλτε την αφοβα χωρις modding, ειναι καλη

Link to comment
Share on other sites

Και προφανώς, αφού έχεις καεί, δεν έκανες μετατροπή σε ext4 :p.
ext4 με chain??ευχαριστω αλλα δεν θα παρω

 

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν φλασάρω την JVO με το CSC της JVA θα έχω Ελληνικά πληκτρολόγια?
Δουλευει κανονικοτα και δε μπορω να καταλαβω τον λογο για περεταιρω διαδικασιες. Το εχω κανει προσωπικως και κανενα προβλημα. Παρε το csc της JVH απο εδω συγκεκριμενα http://droidangel.blogspot.com/2011/05/samsung-galaxy-s-i9000-android-233.html
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω περάσει με τον οδηγό του tyxerakia 2.2.1 και είμαι και root. Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να περάσω κατευθείαν 2.3.3 ή χρειάζεται να κάνω κάτι πρίν.

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω περάσει με τον οδηγό του tyxerakia 2.2.1 και είμαι και root. Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να περάσω κατευθείαν 2.3.3 ή χρειάζεται να κάνω κάτι πρίν.

Ευχαριστώ.

EDIT: Πρώτα απόλα πρέπει να σου πω να μην κάνεις το βήμα αν δεν είσαι σίγουρος οτι μπορείς να το κάνεις και ότι το θέλεις! Τα κέρδη άλλωστε περνώντας σε 2.3.3 μπορεί να μην είναι όσο μεγάλα νομίζεις!

 

 

Μέσω ODIN δεν χρειάζεται κάτι... Απλά να κατεβάσεις έκδοση 2.3.3 ΜΕ BOOLOADERS και μετά να φλασάρεις με ODIN βάζοντας και pit 512 αρχείο (ο οδηγός μου τα αναφέρει όλα και που να το βρεις) με επιλογή ΚΑΙ στο re-partition ,(θα τα σβήσει όλα!)... Φυσικά πρώτα BACKUP όλα όσα χρειάζεσαι (αν κάνεις μέσω titanium backup τότε μετά μετέφερε το φάκελο titanium backup ΚΑΙ στον υπολογιστή)!

συνιστάται να δοκιμάσεις την νεότερη 2.3.3 XXJVO που βγήκε η οποία όμως δεν έχει Ελληνικά πληκτρολόγια (μπορείς όμως να τα προσθέσεις, οδηγίες εδώ: οδηγοί για νέους χρήστες του Galaxy s).

links για την XXJVO 2.3.3 εδώ, direct multiupload link εδώ...

 

Για Οδηγίες πως κλπ ακολούθα τα βήματα 1 εως 5 του οδηγού της υπογραφής μου εδώ (Juwe v.4.3.1),

απλά στη θέση των αρχείων στο ODIN (που είναι για την XWJVH) βάλε αυτά που κατέβασες (της XXJVO)...

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Παιδία εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποιος ποιά custom rom είναι σχεδόν ίδια με την 2.3.3 του Nexus S, δηλαδή να έχει το μενού, το crt tv off ,το unlock screen που έχει το Nexus S και όποια τυχόν άλλα χαρακτηριστικά ή εν πάσει περιπτώσει να την πλησιάζει?? Ευχαριστώ προκαταβολικά:)
-- Άγγελος
Link to comment
Share on other sites

Παιδία εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποιος ποιά custom rom είναι σχεδόν ίδια με την 2.3.3 του Nexus S, δηλαδή να έχει το μενού, το crt tv off ,το unlock screen που έχει το Nexus S και όποια τυχόν άλλα χαρακτηριστικά ή εν πάσει περιπτώσει να την πλησιάζει?? Ευχαριστώ προκαταβολικά:)

 

Η πιο κοντινή custom rom είναι η cyanogenmod 7. Υπάρχει thread γι' αυτήν σε αυτό το subforum. Εκεί δες για περισσότερες λεπτομέρειες.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παιδία εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποιος ποιά custom rom είναι σχεδόν ίδια με την 2.3.3 του Nexus S, δηλαδή να έχει το μενού, το crt tv off ,το unlock screen που έχει το Nexus S και όποια τυχόν άλλα χαρακτηριστικά ή εν πάσει περιπτώσει να την πλησιάζει?? Ευχαριστώ προκαταβολικά:)

 

H CM7 που πάει και για official. Δες στο αντίστοιχο topic.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποια η διαφορα της JVO με τη JVH γιατι εγω δε βλεπω κατι συνταρακτικο...και η μνημη στα ιδια επιπεδα κυμενεται..:confused:
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

μπραβο παιδια πολυ ενθαρυντικα τα μηνυματα για την jvo :D

μαλλον θα φλασαρω συντομα :)

 

και κατι τελευταιο

εχει δοκιμασει κανεις το tv out?

γιατι θυμαμαι με jvb που ειχα δοκιμασει υπηρχε ενα θεμα με τους υποτιτλους και δεν τους εχδειχνε καθολου με κανενα προγραμμα

ελπιζω να διορθωθηκε

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το χαζό της ερώτησης, αλλά η jvo από samfirmware έχει bootloaders???

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Με το προβλημα του swype με τις λεξεις που τελειωνουν σε "ς" τι θα γινει? Μονο εμενα ενοχλει???

 

εγω δεν το δουλευω πια το swype που τοσο αγαπησα και με βολεψε λογο του προβληματος με το "ς". το εβγαλα γιατι θα εσπαγα το κινητο απ'τα νευρα με το μαμημενο το "ς". . :dash:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το χαζό της ερώτησης, αλλά η jvo από samfirmware έχει bootloaders???

 

Nαι έχει :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ρωτήσω κάτι το οποίο μπορεί να φανεί κουφό ή και αρκετά παράξενο σε πολλούς, αλλά πάνω από όλα φαίνεται κουφό σε μένα τον ίδιο.

 

Έχω τον Γαλαξία από πέρσυ τον Σεπτέμβριο (και δεν τον αλλάζω με τίποτα) και από την αρχή είχα θέμα με την μπαταρία του. Όταν λέω θέμα, εννοώ οτι με το ζόρι πήγαινε δύο μέρες με νορμάλ χρήση... πολλές φορές ούτε και μία όταν έπαιζα angry birds. Η συγκεκριμένη αυτονομία θεωρώ οτι είναι νορμαλ, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ μεσα... νομίζω τουλάχιστον.

 

Το θέμα είναι το εξής. Έχω παρατηρήσει οτι όταν βάζω κάποιον launcher όπως LauncherPro ή το Go Launcher, η αυτονομία της μπαταρίας αυξάνεται κατά πολύ. Δεν είναι η ιδέα μου. Ξέρω πολύ καλά τη χρήση που κάνω και πότε ζορίζω το κινητό και πότε όχι. Φανταστείτε οτι σήμερα έχει εκτος φορτιστή από το πρωί γύρω στις 10 και τώρα που είναι 5 η ώρα το απόγευμα είναι στο 90%, που υπο τις σύνηθες καταστάσεις θα έπρεπε να ήταν κοντά στο 75%.

 

Γενικά όταν έχω launcher φορτωμένο, η αυτονομία πάει πάνω από τρεις μέρες. (τώρα έχω περασμένο το Go Launcher)

 

Κουφό? Αλήθεια, δεν ξέρω τι να σκεφτώ κι εγώ. Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος?

 

Υπόψην οτι δεν έχω Task Killer, είναι μόνιμα σε 3G, φωτεινότητα οθόνης στο αυτόματο και Bluetooth WIFI κλειστά και τα δύο.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Βασιλη αυτη ειναι για σενα!!Την εχω 16 ωρες επανω κι αυτο που εχω να πω ειναι τα παιδια εχουν κανει πολυ καλη δουλεια.Το κινητο δουλευει +/-100 mb ελευθερη.Μολις κλεισει το screen οτι δεν χρειαζεται κλεινει μονο του.Μετα απο boot εκκινει με 167mb.Το εχω σκισει απο εχθες,χωρις reboot και χωρις να κλεισω εγω τιποτα,πριν ανοιξω τον browser ημουν στα 227 ελευθερα.Θα προτεινω σε οσους εχουν ρουταρει με cfroot να απενεροποιησετε ολα τα tweaks και να την αφησετε να δουλευει μονη της.

Βασιλη βουρ στον πατσα!

 

Γενικα ηταν πανω απο 100 ΜΒ μεχρι που ανοιξε ο browser. Τωρα ειμαι στα 57 αλλα δεν εχει προβλημα, πεταει ...

 

Συμβουλη δικη μου, βαλτε την αφοβα χωρις modding, ειναι καλη

 

Τελικα ποια η διαφορα της JVO με τη JVH γιατι εγω δε βλεπω κατι συνταρακτικο...και η μνημη στα ιδια επιπεδα κυμενεται..:confused:

 

Λοιπόν, μπορώ να πω πως οι πληροφορίες είναι λίγο αντιφατικές. Βρίσκομαι στην JVH και σκέφτομαι να περάσω στην JVO εάν και εφόσον υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους και ειδικότερα στη διαχείριση μνήμης. Εάν όχι κάθομαι στα αβγά μου και περιμένω μια νεότερη έκδοση. Δεν αξίζει νεό σετάρισμα στο κινητό μόνο για ένα γράμμα στο PDA.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ρωτήσω κάτι το οποίο μπορεί να φανεί κουφό ή και αρκετά παράξενο σε πολλούς, αλλά πάνω από όλα φαίνεται κουφό σε μένα τον ίδιο.

 

Έχω τον Γαλαξία από πέρσυ τον Σεπτέμβριο (και δεν τον αλλάζω με τίποτα) και από την αρχή είχα θέμα με την μπαταρία του. Όταν λέω θέμα, εννοώ οτι με το ζόρι πήγαινε δύο μέρες με νορμάλ χρήση... πολλές φορές ούτε και μία όταν έπαιζα angry birds. Η συγκεκριμένη αυτονομία θεωρώ οτι είναι νορμαλ, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ μεσα... νομίζω τουλάχιστον.

 

Το θέμα είναι το εξής. Έχω παρατηρήσει οτι όταν βάζω κάποιον launcher όπως LauncherPro ή το Go Launcher, η αυτονομία της μπαταρίας αυξάνεται κατά πολύ. Δεν είναι η ιδέα μου. Ξέρω πολύ καλά τη χρήση που κάνω και πότε ζορίζω το κινητό και πότε όχι. Φανταστείτε οτι σήμερα έχει εκτος φορτιστή από το πρωί γύρω στις 10 και τώρα που είναι 5 η ώρα το απόγευμα είναι στο 90%, που υπο τις σύνηθες καταστάσεις θα έπρεπε να ήταν κοντά στο 75%.

 

Γενικά όταν έχω launcher φορτωμένο, η αυτονομία πάει πάνω από τρεις μέρες. (τώρα έχω περασμένο το Go Launcher)

 

Κουφό? Αλήθεια, δεν ξέρω τι να σκεφτώ κι εγώ. Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος?

 

Υπόψην οτι δεν έχω Task Killer, είναι μόνιμα σε 3G, φωτεινότητα οθόνης στο αυτόματο και Bluetooth WIFI κλειστά και τα δύο.

 

εγω ειχα παρατηρησει το αντιθετο απο αυτο που λες

δηλαδη αυξημενη καταναλωση οταν φορτωνα καποιον launcher, τι να πεις :lol:

παρ'ολα αυτα εχω της gingerbread

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα παρατηρησει το αντιθετο απο αυτο που λες

δηλαδη αυξημενη καταναλωση οταν φορτωνα καποιον launcher, τι να πεις :lol:

παρ'ολα αυτα εχω της gingerbread

 

Νομιζω οτι η χρηση του live wallpaper κανει μεγαλη διαφορα (και στην 2.2 και στην 2.3)

Οι launchers που αναφερεις εχουν και live wallpaper ?

 

Ακομα και ο αυτοματος συγχρονισμος επιρρεαζει παρα πολυ. Μαλλον πρεπει να ψαξεις λιγο τι εφαρμογες τρεχουν στο idle

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η χρηση του live wallpaper κανει μεγαλη διαφορα (και στην 2.2 και στην 2.3)

Οι launchers που αναφερεις εχουν και live wallpaper ?

 

Ακομα και ο αυτοματος συγχρονισμος επιρρεαζει παρα πολυ. Μαλλον πρεπει να ψαξεις λιγο τι εφαρμογες τρεχουν στο idle

 

Έχω την JS8 froyo. Έχω απενεργοποιημένο τον αυτόματο συγχρονισμό, και δεν έχω live wallpaper, αλλά και να βάλω δεν δείχνει να κάνει κάποια διαφορά. Τώρα σε οτι αφορά αυτά που τρέχουν στο παρασκήνιο, είναι ίδια σε κάθε περίπτωση, γιατί κατά καιρούς έχω βάλει task killer για να μου δείχνει λεπτομερώς τι υπάρχει φορτωμένο.

 

τι να πω???? :what::what::what:

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η χρηση του live wallpaper κανει μεγαλη διαφορα (και στην 2.2 και στην 2.3)

Οι launchers που αναφερεις εχουν και live wallpaper ?

 

Ακομα και ο αυτοματος συγχρονισμος επιρρεαζει παρα πολυ. Μαλλον πρεπει να ψαξεις λιγο τι εφαρμογες τρεχουν στο idle

 

οχι ποτε δεν χρησιμοποιω live wallpaper και παντα κανω συγκρισεις τρεχοντας τα ιδια πραγμτα

εγω παντως ειμαι ικανοποιημενος απο την αυτονομια της συσκευης μου

το εχω ολη μερα με wifi on, αυτοματους συγχρονισμους, και δικτυο 3g και με μετρια χρηση ιντερνετ κλησεις κτλ μου βγαζει 2 μερες just

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!είμαι με στοκ 2.2 εδώ και 1 μήνα περίπου που έχω τον γαλαξία κ θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια για την JVO:

1)είναι σταθερή γενικά και γρηγορότερη απο την στόκ που είμαι τώρα?για την αυτονομία δεν ρωτάω μιας κ η έκδοση αυτη είναι φρέσκια,ελπίζω όμως οτι δεν θα έχει θέμα η μπαταρία..

2)το skype λειτουργεί στην 2.3.3?επίσης τα προγράμματα gps?χρησιμοποιώ πολύ το navigon,λειτουργεί κανονικά?

3)αξίζει να περιμένω λίγο ακόμη μήπως βγεί καλύτερη έκδοση 2.3 ή όχι μιας και αυτη είναι επίσημη?για τα ελληνικά δεν με νοιάζει μιας κ λέω να ακολουθήσω τους οδηγούς των παιδιών εδώ στο φόρουμ...:)

4)root γίνεται στην jvo με superoneclick ή κάπως αλλιώς?γιατι κ αυτό με ενδιαφέρει..

 

τέλος,άσχετο με το θέμα αλλά έχω ενα bluetooth ακουστικό samsung wep850 το οποιό δεν μου το αναγνωρίζει ο γαλαξίας όταν κάνω σάρωση!φταίει κάτι???

Link to comment
Share on other sites

Έχω την JS8 froyo. Έχω απενεργοποιημένο τον αυτόματο συγχρονισμό, και δεν έχω live wallpaper, αλλά και να βάλω δεν δείχνει να κάνει κάποια διαφορά. Τώρα σε οτι αφορά αυτά που τρέχουν στο παρασκήνιο, είναι ίδια σε κάθε περίπτωση, γιατί κατά καιρούς έχω βάλει task killer για να μου δείχνει λεπτομερώς τι υπάρχει φορτωμένο.

 

τι να πω???? :what::what::what:

 

Για να ξέρεις ο πρωταθλητής σε κατανάλωση μπαταρίας είναι ο Zeam Launcher, λιτός και απλός

αν και για να είμαι ειλικρινής και ο go launcher έχει καλή κατανάλωση :)

 

Παρόλαυτα πρέπει να φταίει κάτι άλλο γιατί ο touchwiz αν και δεν μου αρέσει δεν έχει τέτοια θέματα, μήπως είναι κάποιο widget που κάνει τη δουλειά;

btw ο LPP plus μάλλον είναι ο χειρότερος σε κατανάλωση

καλησπέρα!είμαι με στοκ 2.2 εδώ και 1 μήνα περίπου που έχω τον γαλαξία κ θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια για την JVO:

1)είναι σταθερή γενικά και γρηγορότερη απο την στόκ που είμαι τώρα?για την αυτονομία δεν ρωτάω μιας κ η έκδοση αυτη είναι φρέσκια,ελπίζω όμως οτι δεν θα έχει θέμα η μπαταρία..

2)το skype λειτουργεί στην 2.3.3?επίσης τα προγράμματα gps?χρησιμοποιώ πολύ το navigon,λειτουργεί κανονικά?

3)αξίζει να περιμένω λίγο ακόμη μήπως βγεί καλύτερη έκδοση 2.3 ή όχι μιας και αυτη είναι επίσημη?για τα ελληνικά δεν με νοιάζει μιας κ λέω να ακολουθήσω τους οδηγούς των παιδιών εδώ στο φόρουμ...:)

4)root γίνεται στην jvo με superoneclick ή κάπως αλλιώς?γιατι κ αυτό με ενδιαφέρει..

 

τέλος,άσχετο με το θέμα αλλά έχω ενα bluetooth ακουστικό samsung wep850 το οποιό δεν μου το αναγνωρίζει ο γαλαξίας όταν κάνω σάρωση!φταίει κάτι???

2) Ναι, ναι και ναι.

3) Και η JVO είναι επίσημη, απλά είναι αγγλική. :) και όχι δεν αξίζει να περιμένεις

4) όχι δεν γίνεται, αλλά είναι εύκολη διαδικασία, όπως ακριβώς φλασάρεις με odin. Τι γιάννης τι γιαννάκης

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...