Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα!είμαι με στοκ 2.2 εδώ και 1 μήνα περίπου που έχω τον γαλαξία κ θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια για την JVO:

1)είναι σταθερή γενικά και γρηγορότερη απο την στόκ που είμαι τώρα?για την αυτονομία δεν ρωτάω μιας κ η έκδοση αυτη είναι φρέσκια,ελπίζω όμως οτι δεν θα έχει θέμα η μπαταρία..

2)το skype λειτουργεί στην 2.3.3?επίσης τα προγράμματα gps?χρησιμοποιώ πολύ το navigon,λειτουργεί κανονικά?

3)αξίζει να περιμένω λίγο ακόμη μήπως βγεί καλύτερη έκδοση 2.3 ή όχι μιας και αυτη είναι επίσημη?για τα ελληνικά δεν με νοιάζει μιας κ λέω να ακολουθήσω τους οδηγούς των παιδιών εδώ στο φόρουμ...:)

4)root γίνεται στην jvo με superoneclick ή κάπως αλλιώς?γιατι κ αυτό με ενδιαφέρει..

 

τέλος,άσχετο με το θέμα αλλά έχω ενα bluetooth ακουστικό samsung wep850 το οποιό δεν μου το αναγνωρίζει ο γαλαξίας όταν κάνω σάρωση!φταίει κάτι???

 

1) Οποιαδήποτε 2.2.1 και οι JVH - JVO είναι κλάσεις ανώτερες από την ελληνική 2.2 που φοράς τώρα.

2) Ναι και ναι.

3) Αυτό δεν μπορεί να σου το απαντήσει κανείς αφού δεν γνωρίζουμε τι θα συμβεί στο μέλλον. Πάντως οι παραπάνω 2.3.3 είναι αξιολογότατες rom και θα τις ευχαριστηθείς.

4) Για root περνάς τον kernel του chainfire.

5) Εμένα πάντως ένα WEP200 το αναγνωρίζει χωρίς πρόβλημα.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορώ να βάλω τον cf root 3.2 στην simply 3.2?? Έχω cf root 3.1 και simply 3.2.

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω τον cf root 3.2 στην simply 3.2?? Έχω cf root 3.1 και simply 3.2.

 

υπαρχει καποιος λογος για να το κανεις αυτο?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω τον cf root 3.2 στην simply 3.2?? Έχω cf root 3.1 και simply 3.2.

 

Η simply 3.2 ειναι βασισμενη στην JVB 2.3.3 και ο cf root 3.2 ειναι για την JVK 2.3.3 αρα οχι δεν μπορεις να το κανεις αυτο.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος λογος για να το κανεις αυτο?

 

Αν κάνω λάθος και συμβαίνει μόνο σε μένα πες το μου αλλά δεν είναι τόσο smooth όσο θα έπρεπε με τον 3.1.

Θα μου πρότεινες να βάλω την simply 3.5 ή να κάτσω στα αυγά μου και να περιμένω κάτι πιο stable?

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω λάθος και συμβαίνει μόνο σε μένα πες το μου αλλά δεν είναι τόσο smooth όσο θα έπρεπε με τον 3.1.

Θα μου πρότεινες να βάλω την simply 3.5 ή να κάτσω στα αυγά μου και να περιμένω κάτι πιο stable?

 

Κοιτα αμα βαλεις στην 3.2 εναν kernel που βασιζεται στην JVH θα εχεις σιγουρα προβληματα. Μπορεις να αλλαξεις κερνελ και να περασεις damianGTO η voodoo αν θεωρεις οτι δεν παει καλα. Εγω ειχα damianGTO και ηταν πολυ καλος (ισως και καλυτερος απο τον dark core που εχω τωρα). Με τον cfroot δεν ξερω πως παει γιατι δεν εκατσα καθολου με αυτον. Η simply 3.5 ειναι πολυ καλη, αλλα αναφερθηκαν πολλα προβληματα με την εγκατασταση του modem. Σε μενα τρεχει νερακι παντως. Τι να σου πω, αν θελεις κατι σταθερο και σιγουρο προτεινω την καινουργια JVO να μας πεις και εντυπωσεις.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αμα βαλεις στην 3.2 εναν kernel που βασιζεται στην JVH θα εχεις σιγουρα προβληματα. Μπορεις να αλλαξεις κερνελ και να περασεις damianGTO η voodoo αν θεωρεις οτι δεν παει καλα. Εγω ειχα damianGTO και ηταν πολυ καλος (ισως και καλυτερος απο τον dark core που εχω τωρα). Με τον cfroot δεν ξερω πως παει γιατι δεν εκατσα καθολου με αυτον. Η simply 3.5 ειναι πολυ καλη, αλλα αναφερθηκαν πολλα προβληματα με την εγκατασταση του modem. Σε μενα τρεχει νερακι παντως. Τι να σου πω, αν θελεις κατι σταθερο και σιγουρο προτεινω την καινουργια JVO να μας πεις και εντυπωσεις.

 

Τα είδα και εγώ τα προβλήματα γιαυτό είμαι και διστακτικός! Βλέπω να δοκιμάζω να βάλω την 3.5 αφού μου λες πως πάει νεράκι! Θα είμαι προετοιμασμένος για τυχόν προβλήματα βέβαια;)

 

Edit: Ποιος μπορεί να μου πει για ποιο λόγο αλλάζω το CSC? Τι είναι ακριβώς?

Edited by spysot

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

Την JVO από samfirmware την φλασάρουμε κανονικά ή έχουμε θέμα;

 

Κανονικά, κανένα θέμα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γενικά,

περιμένουμε κάποια στιγμή να βγει 2.3.4 και ως τελευταία έκδοση με την οποία θα κλείσει ο κύκλος του Galaxy S θα είναι μια ενοποιημένη έκδοση της IceCream;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά,

περιμένουμε κάποια στιγμή να βγει 2.3.4 και ως τελευταία έκδοση με την οποία θα κλείσει ο κύκλος του Galaxy S θα είναι μια ενοποιημένη έκδοση της IceCream;

 

Πιθανότατα η 2.3.4 θα είναι η τελευταία(ελπίζω όχι)

Η IceCram καμία σχέση με την 2.3.4 όμως :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα η 2.3.4 θα είναι η τελευταία(ελπίζω όχι)

Η IceCram καμία σχέση με την 2.3.4 όμως :)

 

Αυτό λέω 2.3.4 προτελευταία,

απλά επειδή η Google ανακοίνωσε την IceC ως μια έκδοση που θα πάρουν όλες οι Android συσκευές,

μήπως κλείσει ο κύκλος με μια Ice. Αυτό διερωτώμαι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω 2.3.4 προτελευταία,

απλά επειδή η Google ανακοίνωσε την IceC ως μια έκδοση που θα πάρουν όλες οι Android συσκευές,

μήπως κλείσει ο κύκλος με μια Ice. Αυτό διερωτώμαι;

 

ολες αποκλειεται και το galaxy s δεν θα την παρει επισημα την ice

αμφιβαλω παντως για το αν θα δουμε και 2.3.4 αν και δεν εχει διαφορες απο την 2.3.3 περα απο το gtalk νομιζω, ισως και το skype?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω 2.3.4 προτελευταία,

απλά επειδή η Google ανακοίνωσε την IceC ως μια έκδοση που θα πάρουν όλες οι Android συσκευές,

μήπως κλείσει ο κύκλος με μια Ice. Αυτό διερωτώμαι;

 

Εννοει ολες οι android συσκευες που θα ειναι hi-end και θα κυκλοφορυν τοτε+τις δυνατες συσκες που ηδη θα υπαρχουν πχ ο δευτερος γαλαξιας. Η ice cream δεν νομιζω να υπαρχει σοβαρη περιπτωση να δωθει σε μας. Επισης ολοι οι devs λογικα θα ασχολουνται με το SGS 2 τοτε οποτε χλωμο να εχουμε και καποιο port.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερίζω την παρέα! Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει λίγο..

μόλις περασα την JVO και το custom kernel του Chain, σύμφωνα με τον οδηγό του Alex.

Κατέβασα και τα αρχεία του swype και του Samsung keyboard για πέρασμα μέσω του CWM..

Πώς τα κάνω install??

Please any help will be appreciated!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Είμαι on line και στο facebook αν μπορεί κάποιος να μπει...:)

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερίζω την παρέα! Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει λίγο..

μόλις περασα την JVO και το custom kernel του Chain, σύμφωνα με τον οδηγό του Alex.

Κατέβασα και τα αρχεία του swype και του Samsung keyboard για πέρασμα μέσω του CWM..

Πώς τα κάνω install??

Please any help will be appreciated!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Είμαι on line και στο facebook αν μπορεί κάποιος να μπει...:)

 

θα βαλεις το αρχειακι του swype μεσα στην μνημη του κινητου, μην το αποσυμπιεσεις

θα κλεισεις το κινητο, θα μπεις σε recovery και θα επιλεξεις install zip from sd ;)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερίζω την παρέα! Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει λίγο..

μόλις περασα την JVO και το custom kernel του Chain, σύμφωνα με τον οδηγό του Alex.

Κατέβασα και τα αρχεία του swype και του Samsung keyboard για πέρασμα μέσω του CWM..

Πώς τα κάνω install??

Please any help will be appreciated!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Είμαι on line και στο facebook αν μπορεί κάποιος να μπει...:)

 

Πετα τα στην SD card, bootαρε σε recovery, απο κει επιλεξε Install zip from SD, βρες το αρχειο που θελεις και επιλεξε το :)

Εdiτ: με προλαβε ο Flash :lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

θα βαλεις το αρχειακι του swype μεσα στην μνημη του κινητου, μην το αποσυμπιεσεις

θα κλεισεις το κινητο, θα μπεις σε recovery και θα επιλεξεις install zip from sd ;)

 

Thanks Ύποπτε και Πέτρο!!

Μπορώ να περάσω και τα δύο αρχεία μαζί (swype και Samsung keyboard) ή πρέπει να τα κάνω ένα ένα? Μετά την εγκατάσταση τα αρχεία αυτά μπορώ να τα σβήσω από το κινητό μου?

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Thanks Ύποπτε και Πέτρο!!

Μπορώ να περάσω και τα δύο αρχεία μαζί (swype και Samsung keyboard) ή πρέπει να τα κάνω ένα ένα? Μετά την εγκατάσταση τα αρχεία αυτά μπορώ να τα σβήσω από το κινητό μου?

 

Eνα ενα, δεν μπορεις να το κανεις αλλιως οπως και να εχει ;)

Ναι μετα τα πετας.

Προλαβα? Προλαβα :lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Eνα ενα, δεν μπορεις να το κανεις αλλιως οπως και να εχει ;)

Ναι μετα τα πετας.

Προλαβα? Προλαβα :lol:

 

Ευχαριστώ πολύ!! Πάω....σφαίρα να τα περάσω!!:lol::p

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Εdiτ: με προλαβε ο Flash :lol:

:p:lol::lol:

 

Thanks Ύποπτε και Πέτρο!!

Μπορώ να περάσω και τα δύο αρχεία μαζί (swype και Samsung keyboard) ή πρέπει να τα κάνω ένα ένα? Μετά την εγκατάσταση τα αρχεία αυτά μπορώ να τα σβήσω από το κινητό μου?

θα κανεις το πρωτο και μετα μολις τελειωσει την εγκατασταση δεν θα πατησεις reboot, θα ξανακανεις την διαδικασια και για το samsung (δεν ηξερα οτι υπαρχει και για αυτο)

μετα ναι μπορεις να τα σβησεις

 

edit

καποιος ειναι πιο γρηγορος και απο τον flash...

:lol::lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες είμαι με JVH(512.pit) και λέω να περάσω την JV9(803.pit) , αμφότερες από samfirmware.

Το samfirmware την JV9 την έχει σε ένα αρχείο .tar .

Τσεκάρω ή όχι το repartition στο Odin (αφού περάσω και το αντίστοιχο .pit αρχείο);!

 

(Από ό,τι είδα η JV9 έχει bootloaders, οπότε ως προς αυτό το κομμάτι δεν έχουμε θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες είμαι με JVH(512.pit) και λέω να περάσω την JV9(803.pit) , αμφότερες από samfirmware.

Το samfirmware την JV9 την έχει σε ένα αρχείο .tar .

Τσεκάρω ή όχι το repartition στο Odin (αφού περάσω και το αντίστοιχο .pit αρχείο);!

 

(Από ό,τι είδα η JV9 έχει bootloaders, οπότε ως προς αυτό το κομμάτι δεν έχουμε θέμα)

 

ακομα ρε παιδια τραβιεστε με το repartition?

αμα προερχεσαι απο 2.2 καντο με repartition καλυτερα

και παντα να κανετε repartition δεν παιζει κατι και δεν θα καταλαβετε εσεις κατι

απλα καποιες φορες ειναι αναγκαιο να γινει

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ακομα ρε παιδια τραβιεστε με το repartition?

αμα προερχεσαι απο 2.2 καντο με repartition καλυτερα

και παντα να κανετε repartition δεν παιζει κατι και δεν θα καταλαβετε εσεις κατι

απλα καποιες φορες ειναι αναγκαιο να γινει

 

Προφανώς κάποιες rom να έχουν γραφτεί για συγκεκριμένα partition tables.

Επίσης το ρωτάω για τυχόν brickings.

Επομένως κάθε ROM μπορεί να παίξει σε όλα τα pit;

 

ΥΓ: Από 2.3.3 JVH θέλω να πάω σε 2.3.3 JV9.

Link to comment
Share on other sites

:p:lol::lol:

 

 

θα κανεις το πρωτο και μετα μολις τελειωσει την εγκατασταση δεν θα πατησεις reboot, θα ξανακανεις την διαδικασια και για το samsung (δεν ηξερα οτι υπαρχει και για αυτο)

μετα ναι μπορεις να τα σβησεις

 

edit

καποιος ειναι πιο γρηγορος και απο τον flash...

:lol::lol:

 

Τα πέρασα παιδιά!! Όλα οκ!! Είστε πρώτοι!!!:D

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...