Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια ερώτηση αν ξέρει κανείς (το έψαξα αλλά μάλλον δεν είναι η μέρα μου σήμερα :) )

υπάρχει πουθενά το crt animation αλλά μόνο του ;

έχω βρει διάφορα αλλά σε πακέτο όλα π.χ. με themes , δε μπόρεσα να το βρω μόνο του (για jvb)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μια ερώτηση αν ξέρει κανείς (το έψαξα αλλά μάλλον δεν είναι η μέρα μου σήμερα :) )

υπάρχει πουθενά το crt animation αλλά μόνο του ;

έχω βρει διάφορα αλλά σε πακέτο όλα π.χ. με themes , δε μπόρεσα να το βρω μόνο του (για jvb)

 

Ευχαριστώ

 

ουτε να το σκεφτεσαι! πριν λιγο εψαχνα και εγω και εβαλα 1-2 ζιπ για το animation και μπρικαρα το κινητο! αστο καλυτερα!!

Link to comment
Share on other sites

όχι ακριβώς, θα γίνει restore η rom μόνο μαζί με κάποια αππς(όχι όλα)

 

@μαντζαρος , λάθος νομίζεις :p Δεν είναι τυχαίο που όλα τα guides δίνουν οδηγίες να μπουν τα ζιπάκια στην εσωτερική !

 

Κι ομως αλεξ εχω κανει instal ζιπακι που ηταν στην εξωτερικη καρτα

Install zip ανοιγει το dir της sd και μεσα ειναι ενας φακελος external sd αν πατησεις power button σε βαζει στο dir της εξωτερικης και απο κει περνας οτι χρειαζεται...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως αλεξ εχω κανει instal ζιπακι που ηταν στην εξωτερικη καρτα

Install zip ανοιγει το dir της sd και μεσα ειναι ενας φακελος external sd αν πατησεις power button σε βαζει στο dir της εξωτερικης και απο κει περνας οτι χρειαζεται...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

εγω το δοκιμασα οταν περνουσα το swype και το εβαλα το ζιπακι και στις 2 sd. δεν γινοταν. ειχε φακελο external sd αλλα τον εδειχνε αδειο σε διαβεβαιωνω.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, την πέρασα την 2.3.3, όλα πήγαν καλά, έκανα και root, έβαλα κι ελληνικό πληκτρολόγιο. Είναι πραγματικά πιο γρήγορο το κινητό αλλά πρόσεξα ότι καταναλώνει πολλή ram. Ενώ δηλαδή με τις ίδιες εφαρμογές και την ίδια ακριβώς χρήση με την 2.2.1 είχα περίπου 180 με 200 ελεύθερη ram, τώρα έχω 100 με 120. Είναι φυσιολογικό; Μόνο αυτό με ξένισε. Γιατί παραπάνω διάβασα κάποια παιδιά να λένε ότι έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης. Δεν ξέρω αν θα παραμείνω στην 2.3.3, μπορεί να επιστρέψω στην 2.2.1. Θα το περιεργαστώ για μερικές μέρες το κινητό και βλέπουμε. Πάντως δεν έχει και τόσο τραγική διαφορά το κινητό. Στο WiFi και στο GPS μου φαίνεται ίδιο. Στον browser η διαφορά είναι απειροελάχιστη. Κι επίσης δε μου αρέσει κανένα από τα ελληνικά πληκτρολόγια που προτείνει ο Τυχεράκιας στον οδηγό του για τους αρχάριους, ούτε αυτό της HTC ούτε και το άλλο από το android market. Σ' αυτό της HTC δε μπορείς να κυλίσεις τη μπάρα και να αλλάξεις αλφάβητο αλλά ενώ γράφεις μήνυμα πρέπει να αλλάζεις πληκτρολόγιο για να γράφεις με το αγγλικό και το άλλο από το android market σου έχει προεπιλεγμένο το αγγλικό αλφάβητο, πρέπει να το αλλάξεις σε ελληνικό και να γράφεις μόνο στα κεφαλαία για να μπορεί ο αποδέκτης του μηνύματός σου να καταλάβει τι γράφεις. Επίσης στο δεύτερο πληκτρολόγιο έχεις μόνο την επιλογή να γράφεις σε qwerty και όχι με 3Χ4 πληκτρολόγιο. Θα ήθελα πολύ να βρισκόταν ένα πληκτρολόγιο σαν της Samsung, το μαμίσιο του και να μπορώ σύροντας το space να αλλάζω το αλφάβητο. Γενικά νομίζω τελικά σε ό,τι αφορά τον εαυτό μου ότι δεν άξιζε όλη αυτή η ταλαιπωρία για περισσότερη ταχύτητα και λίγο βελτιωμένο browser ενώ από την άλλη τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα. Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ πολύ όλους όσους με βοηθήσατε με τα σχόλιά σας και τις παραπομπές σας.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, την πέρασα την 2.3.3, όλα πήγαν καλά, έκανα και root, έβαλα κι ελληνικό πληκτρολόγιο. Είναι πραγματικά πιο γρήγορο το κινητό αλλά πρόσεξα ότι καταναλώνει πολλή ram. Ενώ δηλαδή με τις ίδιες εφαρμογές και την ίδια ακριβώς χρήση με την 2.2.1 είχα περίπου 180 με 200 ελεύθερη ram, τώρα έχω 100 με 120. Είναι φυσιολογικό; Μόνο αυτό με ξένισε. Γιατί παραπάνω διάβασα κάποια παιδιά να λένε ότι έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης. Δεν ξέρω αν θα παραμείνω στην 2.3.3, μπορεί να επιστρέψω στην 2.2.1. Θα το περιεργαστώ για μερικές μέρες το κινητό και βλέπουμε. Πάντως δεν έχει και τόσο τραγική διαφορά το κινητό. Στο WiFi και στο GPS μου φαίνεται ίδιο. Στον browser η διαφορά είναι απειροελάχιστη. Κι επίσης δε μου αρέσει κανένα από τα ελληνικά πληκτρολόγια που προτείνει ο Τυχεράκιας στον οδηγό του για τους αρχάριους, ούτε αυτό της HTC ούτε και το άλλο από το android market. Σ' αυτό της HTC δε μπορείς να κυλίσεις τη μπάρα και να αλλάξεις αλφάβητο αλλά ενώ γράφεις μήνυμα πρέπει να αλλάζεις πληκτρολόγιο για να γράφεις με το αγγλικό και το άλλο από το android market σου έχει προεπιλεγμένο το αγγλικό αλφάβητο, πρέπει να το αλλάξεις σε ελληνικό και να γράφεις μόνο στα κεφαλαία για να μπορεί ο αποδέκτης του μηνύματός σου να καταλάβει τι γράφεις. Επίσης στο δεύτερο πληκτρολόγιο έχεις μόνο την επιλογή να γράφεις σε qwerty και όχι με 3Χ4 πληκτρολόγιο. Θα ήθελα πολύ να βρισκόταν ένα πληκτρολόγιο σαν της Samsung, το μαμίσιο του και να μπορώ σύροντας το space να αλλάζω το αλφάβητο. Γενικά νομίζω τελικά σε ό,τι αφορά τον εαυτό μου ότι δεν άξιζε όλη αυτή η ταλαιπωρία για περισσότερη ταχύτητα και λίγο βελτιωμένο browser ενώ από την άλλη τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα. Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ πολύ όλους όσους με βοηθήσατε με τα σχόλιά σας και τις παραπομπές σας.

 

Αν διάβαζες λίγο καλύτερα τους οδηγούς θα έβρισκες και το μαμίσιο πληκτρολόγιο της Samsung και το Swype. Aυτά που αναφέρεις είναι γι'αυτούς που δεν έχουν κάνει root. Επίσης το πληκτρολόγιο της HTC αλλάζει γλώσσα μόνο με ένα κουμπί, (ΕΝ-GR), και όσο για τα μηνύματα που δε φτάνουν χωρίς κεφαλαία, υπάρχει λύση και γι'αυτά... και όλα σ'ενα υπέροχο βαλιτσάκι, στους Οδηγούς για νέους χρήστες.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τυχερακια μια που σε πετυχαινω μεσα τετοια ωρα, προσπαθω να βαλω την jvh με το csc της jva. Μολις τελειωνει η διαδικασια μπαινει στο recovery και μου βγαζει κατι errors οτι δε μπορει να κανει mount την sd. Μετα παταω να κανει reboot και μου βγαζει συνεχεια το animation Galaxy S και δεν ανοιγει. Αμα προσπαθησω να της περασω το μαμισιο csc της jvh θα στρωσει λες?
Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια και εγω που εχω την νεα 2.3.3 με την CriskeloRom απο το απογευμα ενω ειμαι ευχαριστημένος με το κινητο(πραγματικα ειναι ενα κλικ πανω στην ταχύτητα) με την ραμ δεν τα παμε καλα..

πεφτω συνεχως κατω απο 100..φτανοντας μεχρι και 60:blink:..ενω με την ιδια χρηση στην 2.2.1 και την darky 9.5 ημουν στα 120 με 140....:(

θα περιμενω να δω μηπως βγαλουν update της CriskeloRom που να βελτιωνει το θεμα της ραμ διαφορετικα με βλεπω να γυρναω και παλι στα παλια...

αυριο θα δοκιμασω και το aura..ειμαι πολυ περιεργος να δω αν θα δουλευει γιατι με την "προηγούμενη" 2.3.3 δεν δουλευε σωστα με καμια custom rom....

θα δειξει....

Link to comment
Share on other sites

Τυχερακια μια που σε πετυχαινω μεσα τετοια ωρα, προσπαθω να βαλω την jvh με το csc της jva. Μολις τελειωνει η διαδικασια μπαινει στο recovery και μου βγαζει κατι errors οτι δε μπορει να κανει mount την sd. Μετα παταω να κανει reboot και μου βγαζει συνεχεια το animation Galaxy S και δεν ανοιγει. Αμα προσπαθησω να της περασω το μαμισιο csc της jvh θα στρωσει λες?

 

Ναι θα στρώσει. Με τη JVB δουλεύει το csc της JVA, μάλλον με την JVH δε δουλεύει, γιατί είναι NEE έκδοση και περιλαμβάνει έναν csc φάκελο στο system, που ψάχνει για πράγματα που δεν έχει η JVA. Anyway δεν έχει τόση σημασία, γιατί το μόνο που προσφέρει η JVA είναι το samsung keypad, και βάζοντάς την δεν υπερκαλύπτεται το Swype με το Φινλανδικό, αλλά και τα 2 αυτά είναι στους Οδηγούς που γράφω παραπάνω, και μπορείς να τα περάσεις μόνος σου αφού βάλεις το CSC της JVH.

Kαι αν δε θέλεις με root explorer ένα-ένα τα αρχεία, ο CF-root για JVH θα βγει λίαν συντόμως... και μπορείς μετά να το περάσεις και αυτόματα με CWM.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οχι δε θελω να βαλω το cfroot θελω να ειμαι στοκ για ενα διαστημα. Το μονο που θελω ειναι ελληνικο swype. Οποτε προτιμω να τα περασω ενα ενα. Ποιος ειναι αυτος ο οδηγος ομως δεν καταλαβα ποιον εννοεις...
Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα με την jvh πως μολις βγαζω το κινητο απο τη πληρη φορτιση κατευθειαν γινεται 99% και μετα απο λιγο 98%.. το εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο?
Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα με την jvh πως μολις βγαζω το κινητο απο τη πληρη φορτιση κατευθειαν γινεται 99% και μετα απο λιγο 98%.. το εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο?

 

Aυτο φιλε Νικο ειναι θεμα ολων των ρομ μεχρι στιγμης στο γαλαξια και εχει χιλιοειπωθει. Μη σε παραξενευει:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα με την jvh πως μολις βγαζω το κινητο απο τη πληρη φορτιση κατευθειαν γινεται 99% και μετα απο λιγο 98%.. το εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο?

 

no problem. δεν παρακαλας που δεν σου δειχνει 97% οπως στις αλλες ρομ :lol:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Aυτο φιλε Νικο ειναι θεμα ολων των ρομ μεχρι στιγμης στο γαλαξια και εχει χιλιοειπωθει. Μη σε παραξενευει:)

 

σαν νεος στα hacks ομως επρεπε να την πω την σαχλαμαρα μου ε?:lol:! θα σε ξενερωσω λιγο ακομα. . οταν περνας αλλο κερνελ δεν αλλαζει τιποτα στα αρχεια ε? (δεν ξερω τι ειναι ο κερνελ! ξερω μονο οτι περασα βουντου για να εχω ροοτ :blink:!

Link to comment
Share on other sites

σαν νεος στα hacks ομως επρεπε να την πω την σαχλαμαρα μου ε?:lol:! θα σε ξενερωσω λιγο ακομα. . οταν περνας αλλο κερνελ δεν αλλαζει τιποτα στα αρχεια ε? (δεν ξερω τι ειναι ο κερνελ! ξερω μονο οτι περασα βουντου για να εχω ροοτ :blink:!

 

Oταν λες να αλλαξει κατι στα αρχεια τι εννοεις?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αν διάβαζες λίγο καλύτερα τους οδηγούς θα έβρισκες και το μαμίσιο πληκτρολόγιο της Samsung και το Swype. Aυτά που αναφέρεις είναι γι'αυτούς που δεν έχουν κάνει root. Επίσης το πληκτρολόγιο της HTC αλλάζει γλώσσα μόνο με ένα κουμπί, (ΕΝ-GR), και όσο για τα μηνύματα που δε φτάνουν χωρίς κεφαλαία, υπάρχει λύση και γι'αυτά... και όλα σ'ενα υπέροχο βαλιτσάκι, στους Οδηγούς για νέους χρήστες.

 

Έχεις δίκιο Τυχεράκια, εγώ βιάστηκα να βγάλω συμπεράσματα, ζητώ συγγνώμη. Και το πληκτρολόγιο του HTC είναι απείρως βολικότερο του "μαμίσιου" της Samsung. Όταν δοκίμασα να εγκαταστήσω το μαμίσιο της Samsung - γιατί δοκίμασα όλα τα πληκτρολόγια που αναφέρεις στον οδηγό για αρχαρίους, και αυτά που προορίζονται για unroot και τα άλλα που προορίζονται για root - δε μου τα εγκαθιστούσε. Δεν ξέρω γιατί. Τα κατέβασα από εκεί ακριβώς που μου υπέδειξες. Και φυσικά αλλάζει γλώσσα άμεσα όπως είπες (σε ό,τι αφορά το πληκτρολόγιο της HTC). Αλλά συνεχίζει να με προβληματίζει η ram. Λίγο να κάνω τα βασικά στο τηλέφωνο, όπως να τηλεφωνήσω ή να στείλω μήνυμα, μου μένει ελεύθερη μόνο 120-130. Δεν είναι λίγο; Μήπως χρειάζομαι autokiller; Έκανα το root όπως υποδεικνύεις. Όλα τα υπόλοιπα πάντως λειτουργούν ρολόι. Μόνο η ram δεν ξέρω και δε μπορώ να έχω άποψη και για την κατανάλωση μπαταρίας ακόμη.

Edited by rishi
Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα με την jvh πως μολις βγαζω το κινητο απο τη πληρη φορτιση κατευθειαν γινεται 99% και μετα απο λιγο 98%.. το εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο?

 

Αφού φορτίσει μην το βγάζεις κατευθείαν από την πρίζα, άφησέ το αν έχεις χρόνο 2-3 ώρες παραπάνω και θα δεις ότι θα γράφει 100%.

Link to comment
Share on other sites

Αφού φορτίσει μην το βγάζεις κατευθείαν από την πρίζα, άφησέ το αν έχεις χρόνο 2-3 ώρες παραπάνω και θα δεις ότι θα γράφει 100%.

 

ολο το βραδυ φορτιζε και τωρα το πρωι το ξαναεβαλα και κλειστο και ανοιχτο να φορτισει πληρως! κλαιν μαιν δεν με πειραζει! (ηρθα στην jvh απο 2.2 οφισιαλ. . στο 98-99 % θα κολλησω?? :)!

 

Oταν λες να αλλαξει κατι στα αρχεια τι εννοεις?

 

εννοω τα τα setings μου και τα βιντεο εικονες μουσικη!

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Αφού φορτίσει μην το βγάζεις κατευθείαν από την πρίζα, άφησέ το αν έχεις χρόνο 2-3 ώρες παραπάνω και θα δεις ότι θα γράφει 100%.

 

εγω το εχω αφησει κι ολο τα βραδυ αλλα το πρωι εδειχνε παλι 98...αντιθετα, αν το αφησω 3,5 ωρες δηλαδη μιση ωρα παραπανω απο οταν εχει φορτισει τελειως, μετα μου δειχνει κανονικα 100%...μπορει να παιζει και σημασια ομως οτι το φορτιζω κλειστο :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,το πρωι ανεβασε update ο supercurio ston kernel για την jvh και μπηκα στην περιεργεια να τον δοκιμασω.Στην μια ροδα παει η μαρκα και χωρις το παραμικρο προβλημα εως τωρα.(εβαλα και τα μοντακια μου για μπαταρια,crt κλπ και ειναι μεσ την τρελα το galaxy :p)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,το πρωι ανεβασε update ο supercurio ston kernel για την jvh και μπηκα στην περιεργεια να τον δοκιμασω.Στην μια ροδα παει η μαρκα και χωρις το παραμικρο προβλημα εως τωρα.(εβαλα και τα μοντακια μου για μπαταρια,crt κλπ και ειναι μεσ την τρελα το galaxy :p)

 

σου ειναι λιγο ευκολο να δωσεις λινκ...?

Link to comment
Share on other sites

σου ειναι λιγο ευκολο να δωσεις λινκ...?

 

εαν δωσεις λινκ απαντησε μου και στην newbi μου ερωτηση. . ! περναω τον kernel (που θα μας δωσεις :happy:) χωρις να χρειαζεται να κανω μπακαπ-χαρν ρεσετ-ξανα ροοτ-η οτιδηποτε τελος παντων?? (και το crt animation αν ειναι ευκολο! μην ξαναbrickαρω το κινητο τζαμπα!)

Link to comment
Share on other sites

σου ειναι λιγο ευκολο να δωσεις λινκ...?

Για τον κερνελ εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=975349

 

Για το μοντακια εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=13560401&postcount=2113

ΠΡΟΣΟΧΗ το link αυτο για τα μοντακια ειναι μονο για odexed JVH (stock),για deodexed η για αλλη 2.3.3 ειναι διαφορετικα,μην το φλασαρετε αλλου θα μπρικαρετε!!

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι εχω στοκ και voodoo kernel.. τωρα odexed-deodexed. . (νιωθω σα να ειμαι στο Japanese Member Area στον φορουμ. . !)

μεσω recovery τα μοντακια?? να εχω εντοπισμο σφαλματων οταν περασω τον κερνελ?

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...