Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια τρεχω την jpa μαζι με super optimized kernel + universal lagfix θελω να ρωτησω το εξης για να επιστρεψω στο stock kernel της jpa θα φλασαρω μονο το pda χωρις repartition η πρεπει να φλασαρω κανονικα απο την αρχη?

 

περνα το μονο του σαν pda χωρις repartition

φροντισε να εχεις απενεργοποιησει το lagfix

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παναγιώτη είσαι σούπερ φιλαράκι !!!! Όλοι εδώ μέσα λιθαράκι λιθαράκι έχουμε χτίσει μία μικρή κοινότητα με απίστευτη δύναμη και μία πολύ καλή παρέα.

Ευχαριστούμε πολύ για τον οδηγό. Είναι το λιγότερο που μπορώ να πω.

 

Με την δική σου άδεια και αν το θέλεις φυσικά, θα ήθελα να ανεβάσω τον οδηγό στο blog μου για να υπάρχει κι' αυτός εκεί και να τα έχουμε όλα μαζεμένα.

Εννοείται ότι θα γράφει ότι ο οδηγός είναι δικός σου.Ούτως η άλλως όταν ανεβάζω κάτι που δεν το έχω γράψει εγώ, πάντα αναφέρω τον δημιουργό :).

 

Ελα Αντωνη εννοειται να το ανεβασεις. Στο κατω κατω απλα μια συνθεση και μεταφραση οδηγων του Alex και του RazvanG ειναι και οχι δικα μου. Τα δικα τους ονοματα πρεπει να φανουν και οπως εγραψα ολο το credit παει σαυτους.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ελα Αντωνη εννοειται να το ανεβασεις. Στο κατω κατω απλα μια συνθεση και μεταφραση οδηγων του Alex και του RazvanG ειναι και οχι δικα μου. Τα δικα τους ονοματα πρεπει να φανουν και οπως εγραψα ολο το credit παει σαυτους.

Τέλεια !!!! Θα το ανεβάσω σε λίγο αν καταφέρω να το κάνω από το κινητό.

 

By the way, διαβάζοντας το σχετικό άρθρο που μιλάει για το porting του gingerbread στο galaxy s, λέει καθαρά ότι η 2.3 στο nexus s λειτουργεί σε ext2/ext 4, και δεν βλέπει με τίποτα το rfs. Αν τελικά καταφέρουν και την κάνουν ported, ετοιμαστείτε για τρελές ταχύτητες στα galaxy μας.

Έχω δει βίντεο του nexus με την μαμά 2.3 και πραγματικά σκοτώνει.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

παιδια οπως σωστα ειπε και καποιο αλλο παιδι, τη 2.3 θα την παρουμε σωστη μονο αμα δωσει η samsung την αναβαθμιση για 2.3

προσωπικα βασταω πολυ μικρο καλαθι για κατευθειαν port απο το nexus s... :(

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παντως εχοντας δει τα βιντεακια του sypercurio πιστευω οτι θα κανει κατι πολυ καλο.:)

Ηδη ειναι πολυ φτασμενα καποια παληκαρια και επειδη δεν ειχα ιδεα για τα Gingerbread editions του Darky επαθα σοκ λεμε οταν τις ειδα στο ytube!Εψαξα στο xda να κατεβασω καποια λινκ για την Darky's 5.6 αλλα ειχε τοσο πολλα που το παρατησα το θεμα δεν ηξερα τι να κατεβασω...και ειχα πορωθει εχθες να την περασω!:(

 

(αμαν ρε samsung θα γεννησουμε μεχρι να βγει η official 2.2 για εμας με τα "μαμα" λογισμικα.:mad: )

 

Froyo 2.2.1 (jpu) - Darky's v5.6 FINAL FINISH Gingerbread Edition !!!

 

μολις περασα την παραπανω rom

το πρωτο που ειδα καλυτερευση στην απεικονιση του gsm σηματος

και του wifi

γρηγορο κατεβασμα εφαρμογων και εγκατασταση απο το νεο market

δεν ξερω αν εχει πειραγμενη συχνοτητα αλλα δεν εχω ουτε υποψια lag (εφαρμογες, οχι τις μανισιες, θελει 1μιση δευτερολεπτο να τις ανοιξει)δεν εχω περασει ουτε lag fix ουτε autostar, τιποτα

και στο quabrant εβγαλα 1450 σκορ

προτεινετε να προσεξω κατι?

 

Μπορεις να μου δωσεις τα λινκ που κατεβασες την συγκεκριμενη rom?Eυχαριστω!

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

ekana update μεσω kies σε 2.2.1 (registry hack). Πως το κάνω root?

Εγκατατήστε το dropbox με εξτρά 500mb δώρο!

https://db.tt/OCU7WIRo

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδα το κουμπάκι, αλλά λέω κάτσε να ρωτήσω πρώτα.

 

@suspect μια χαρά είναι ο οδηγός σου ρε συ. Βοηθάει πάρα πολύ να βλέπεις τι ακριβώς πρέπει να κάνεις. Αν μπορείς να βάλεις στο description link από όλα τα προγραμματάκια που χρειάζονται "Root Explorer" Κτλ, πιστεύω θα είναι ένα αρκετά ολοκληρωμένο βίντεο. ;)

 

Έκανα όλα τα βήματα, μπήκε κανονικά το Swype, αλλά εγώ θέλω κανονικό πληκτρολόγιο ελληνικό :P

 

Για τις επαφές να φανταστώ πρέπει να βρω κανέναν άλλο τρόπο να τις περάσω έτσι; Μιας και το kies δεν "βλέπει" την συσκευή.

Καλημερα σας,

τα link για την jpu και το root υπαρχουν ηδη στην περιγραφη του βιντεο στο youtube, και επισης βρισκονται και στο αντιστοιχο αρθρο που εχω στο Blog μου.

εδω : http://antonis-news.blogspot.com/2010/12/jpu-samsung-galaxy-s-i-9000.html

 

και εδω :

στο youtube, ακριβως κατω απο το βιντεο που ειναι η περιγραφη, πατηστε στα δεξια το διπλο βελος που δειχνει προς τα κατω για να δειτε οτι υπαρχουν κανονικα τα link.

Επισης να πω οτι τα link για τον root explorer και για το swype, δεν μπορω να τα βαλω δημοσια, γιατι ειναι εφαρμογες επι πληρωμη και κατι τετοιο απαγορευεται αν δεν το γνωριζετε !!!!

 

καλο θα ηταν επισης οσοι απο εσας καταφερατε να περασετε την Jpu, αν και εφοσον μπειτε καμια φορα στο blog, αφηστε ενα μικρο σχολιακι οτι ολα πηγαν καλα, γιατι τους οδηγους αυτους τους διαβαζουν και παιδια που δεν μπαινουν στο Myphone.

ευχαριστω πολυ :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Χαζη ερωτηση, αλλα τα gingerbread editions κλπ που βλεπω να αναφερετε (γιατι εχω σταματησει να παρακολουθω τις εξελιξεις στο xda), εχουν απλως εξτρα eye candy βασισμενο στο ginger ή εχουν και λειτουργικες διαφορες? Σε ποιες επισημες βασιζονται? Θεωρω πως ειναι eye candy βασισμενο σε JPU/JPX, αλλα για διαφωτιστε με λιγο...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Χαζη ερωτηση, αλλα τα gingerbread editions κλπ που βλεπω να αναφερετε (γιατι εχω σταματησει να παρακολουθω τις εξελιξεις στο xda), εχουν απλως εξτρα eye candy βασισμενο στο ginger ή εχουν και λειτουργικες διαφορες? Σε ποιες επισημες βασιζονται? Θεωρω πως ειναι eye candy βασισμενο σε JPU/JPX, αλλα για διαφωτιστε με λιγο...

 

Όπως το είπες. JPU/JPX με eyecandy από Gingerbread. Θεωρώ πως η καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή για ρομ είναι Darky/Doc JPX. Τελικά αργά αλλά σταθερά βλέπω πως ωριμάζει και το Software για το κινητάκι μας και χαίρομαι ιδιαίτερα (Βλέπε 2.2.1). Βέβαια μας έχει χεσμένους η samsung σαν Ελλαδίτσα, αλλά ευτυχώς παίζει το registry hack για τους Kies lovers και το xda για τους υπόλοιπους. Όσο για για Gingerbread καθαρό, θα έρθει απο το xda ΠΟΛΥ σύντομα, και 2nd quarter official από τη μαμα Sammy. Για το 2ο μέρος δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά, αυτά γράφτηκαν στο twitter της samsung india..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες οποιος ενδιαφερεται ( και ειδα πολλους εδω μεσα ) "ανακαλυψα" εναν πολυ ευκολο τροπο να αλλαξει το icon της μπαταριας στο Galaxy. Κατεβάζεις απο το Applanet ( Για το Applanet κανεις απλα μια εγγραφη στο site τους, κατεβαζεις την εφαρμογη BlackMarket και εισαι οκ) την εφαρμογή "SGS Battery icon mod" και απλα διαλεγεις την εικονα που θες τρεχωντας το ( εχει και το circle battery icon που ειναι τελειο). Πρωπικα εχω την JPU , αλλα η εφαρμογη αυτη λειτουργει και με αλλες ROM. Kαι για την lockscreen κατεβαζεις την "LockBot Pro" που ειναι πολυ καλη.
Link to comment
Share on other sites

Hρθε η ωρα να κανω και εγω αναβαθμιση μεσω κies σε 2 2.2.1. Ενα back up ομως στο ηδη υπαρχον συστημα πως κανω? Αν δηλαδη κατι παει στραβα να γυρισω στην 2.1 μου που μεχρι τωρα ειναι ρολοι?

 

Βρηκα τον τροπο.Μεσω του τιτανιουμ κανω εφαρμογων χρηστη και δεδομενων συστηματος. Αλλα μετα κανω restore μονο τις εφαρμογες χρηστη.Σωστα? Ειμαι ενα βημα πριν ξεκινησω το ολο θεμα!!!

Edited by George109
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!εχω την jpb και εχω παρατηρησει οτι στο θεμα ιντερνετ τα πραγματα κολλανε αρκετα...πχ στο ρολαρισμα σελιδας στον pinch zoom,στο μαρκετ...το ιδιο ειχα παρατηρησει και στην jpa...στην jm2 τα πραγματα ηταν καπως καλυτερα...το εχετε παρατηρησει??
Link to comment
Share on other sites

Παντως εχοντας δει τα βιντεακια του sypercurio πιστευω οτι θα κανει κατι πολυ καλο.:)

Ηδη ειναι πολυ φτασμενα καποια παληκαρια και επειδη δεν ειχα ιδεα για τα Gingerbread editions του Darky επαθα σοκ λεμε οταν τις ειδα στο ytube!Εψαξα στο xda να κατεβασω καποια λινκ για την Darky's 5.6 αλλα ειχε τοσο πολλα που το παρατησα το θεμα δεν ηξερα τι να κατεβασω...και ειχα πορωθει εχθες να την περασω!:(

 

(αμαν ρε samsung θα γεννησουμε μεχρι να βγει η official 2.2 για εμας με τα "μαμα" λογισμικα.:mad: )

 

 

 

Μπορεις να μου δωσεις τα λινκ που κατεβασες την συγκεκριμενη rom?Eυχαριστω!

 

απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=814091 αλλα απο οτι βλεπω εβγαλε και 6 εκδοση

 

οδηγιες

κατω κατω εκει που λεει

Installation Guide

 

παρατηρησεις :αργει στο boot του τηλεφωνο

εχει ενα ζορι κατα το σερφαρισμα με τον μανισιο explorer

scrolari με παγωματα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Hρθε η ωρα να κανω και εγω αναβαθμιση μεσω κies σε 2 2.2.1. Ενα back up ομως στο ηδη υπαρχον συστημα πως κανω? Αν δηλαδη κατι παει στραβα να γυρισω στην 2.1 μου που μεχρι τωρα ειναι ρολοι?

 

Βρηκα τον τροπο.Μεσω του τιτανιουμ κανω εφαρμογων χρηστη και δεδομενων συστηματος. Αλλα μετα κανω restore μονο τις εφαρμογες χρηστη.Σωστα? Ειμαι ενα βημα πριν ξεκινησω το ολο θεμα!!!

σωστα, αλλα έχε υποψη σου οτι θα πρπει να κανεις ροοτ πριν κανεις ρεστορε με το titanium.

 

Τελικά μας βλεπω ολους να κανουμε Χριστουγεννα με 2.2.1 αντι για 2.2. Τη φεραμε στη samsung.

Σημειωτέον οτι η 2.2.1 υποστηρίζει αυτόματα updates!!!

Edited by gk1971
Link to comment
Share on other sites

απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=814091 αλλα απο οτι βλεπω εβγαλε και 6 εκδοση

 

οδηγιες

κατω κατω εκει που λεει

Installation Guide

 

παρατηρησεις :αργει στο boot του τηλεφωνο

εχει ενα ζορι κατα το σερφαρισμα με τον μανισιο explorer

scrolari με παγωματα

 

 

καλα μιλαμε δεν προλαβαινω να φλασαρω!! χαχαχαχα βγηκε κιολας 6 εκδοση??

Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.

Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Link to comment
Share on other sites

Απο χθές το βράδυ είμαι με Froyo 2.2.1 (I9000XXJPX) !!!!

 

Επίσης, πέρασα τα παρακάτω:

 

* Root μέ superoneclick v 1.5.5

* Root explorer (ψάχνωντας στο forum βρήκα το link)

* Ελληνικό Swype (αφού έκανα backup στο PC μέσο adb)

* Ελληνικό πληκτρολόγιο Samsung (αφού έκανα backup στο PC μέσο adb)

* Πληκτρολόγιο από το HTC

* Άλλαξα το product code από KOR σε XEU

* Ελληνικά APN για 3G και MMS

* Επανέφερα τις εφαρμογές που είχα εγκαταστήσει με το Titanium Backup

* GPS fix από SGS Tools

 

Όλα φαίνετε να πάνε καλά, η συσκευή δεν έχει κάποιο lag μέχρι στιγμής.

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι το SGS Tools μου ζητάει να βάλω το busybox, ώστε να μπορώ να τρέξω κάποια scripts. Έβαλα τον installer από το Market, αλλά δεν μπορώ να κάνω install, γιατί δεν έχω αρκετό χώρο στο /system.

 

Τι μου προτείνετε να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να κάνω μια απλή απλούστατη ερώτηση;

 

βλέπω ότι όλοι βάζεται 458 διαφορετικές ρομς, ούτε το mame δεν έχει τόσες......ποιό το όφελος;

δεν υπάρχει μια που να είναι κοινώς αποδεκτή;

υπάρχει κάπου κάτι σαν συγκριτικό ας πούμε για να καταλήξω ποιαν πρέπει να περάσω;

 

και δεύτερον

 

Είμαι από τους "τυχερούς" που ΔΕΝ έχουμε το κόμπο των τριών κουμπιών και κάνω τα κόλπα με jig...υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσω τα 3 κουμπιά για να μην ψάχνω συνέχεια το jig;

Edited by cjvirus
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να κάνω μια απλή απλούστατη ερώτηση;

 

βλέπω ότι όλοι βάζεται 458 διαφορετικές ρομς, ούτε το mame δεν έχει τόσες......ποιό το όφελος;

δεν υπάρχει μια που να είναι κοινώς αποδεκτή;

υπάρχει κάπου κάτι σαν συγκριτικό ας πούμε για να καταλήξω ποιαν πρέπει να περάσω;

 

και δεύτερον

 

Είμαι από τους "τυχερούς" που ΔΕΝ έχουμε το κόμπο των τριών κουμπιών και κάνω τα κόλπα με jig...υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσω τα 3 κουμπιά για να μην ψάχνω συνέχεια το jig;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να κάνω μια απλή απλούστατη ερώτηση;

βλέπω ότι όλοι βάζεται 458 διαφορετικές ρομς, ούτε το mame δεν έχει τόσες......ποιό το όφελος;

δεν υπάρχει μια που να είναι κοινώς αποδεκτή;

υπάρχει κάπου κάτι σαν συγκριτικό ας πούμε για να καταλήξω ποιαν πρέπει να περάσω

...xda darky's είναι σταθερή! βάλε και ελληνικό swype (ψάξε παλαιότερο post μου. Εντέλει μην νοιάζεσαι για csc, απλά ΑPN κοίτα να είναι σωστό.

 

Είμαι από τους "τυχερούς" που ΔΕΝ έχουμε το κόμπο των τριών κουμπιών και κάνω τα κόλπα με jig...υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσω τα 3 κουμπιά για να μην ψάχνω συνέχεια το jig;
δες στο πρώτο post του Hacks/Root/Βελτιώσεις για το Galaxy S
Link to comment
Share on other sites

...xda darky's είναι σταθερή! βάλε και ελληνικό swype (ψάξε παλαιότερο post μου. Εντέλει μην νοιάζεσαι για csc, απλά ΑPN κοίτα να είναι σωστό.

 

δες στο πρώτο post του Hacks/Root/Βελτιώσεις για το Galaxy S

 

και όταν βγαίνει καινούρια ρομ από τον darky θα πρέπει να ξαναφλασάρω; δηλαδή πάλυ backup τα πάντα, flash και ξανά restore?

 

αυτό που γράφει στο πρώτο post δεν βοηθάει γιατί το κινητό δεν με αφήνει να γίνω admin ώστε να κάνω copy το αρχείο που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

και όταν βγαίνει καινούρια ρομ από τον darky θα πρέπει να ξαναφλασάρω;
...πλέον λέει ότι δεν χρειάζεται να κάνεις wipe data / factory reset οπότε το μετά το φλασάρισμα που διαρκεί 2-3' δεν χρειάζεται ξανασετάρισμα! Εσύ αποφασίζεις, αλλά άνετα μπορείς να ξαναφλασάρεις.

 

δηλαδή πάλυ backup τα πάντα, flash και ξανά restore?
...έχω τα contacts στο gmail μόνο, calendar / gtasks για sync με google και Titanium Backup για να επαναφέρω αν κάτι πάει στραβά. Όπως λέω παραπάνω δεν χρειάζεται ξανασετάρισμα. Μόνο swype.

 

αυτό που γράφει στο πρώτο post δεν βοηθάει γιατί το κινητό δεν με αφήνει να γίνω admin ώστε να κάνω copy το αρχείο που πρέπει.
που λέει κάτι τέτοιο??? Σε κάθε περίπτωση ξαναλέω να διαβάσεις το πρώτο ποστ του myphone.gr Hacks/Root/Βελτιώσεις για το Galaxy S ...και ας συνεχίσουμε τη κουβέντα εκεί
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...