Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκεφτομαο να flasharw το συγκεκριμενο kernel

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=811660

Επειδη ειναι overclocked θα εχω προβλημα με την μπαταρια? επισης διαβασα οτι πολλοι εχουν προβλημα και τους κολλαει το κινητο με καποιες απαιτητικες εφαρμογες και παιχνιδια

Υπαρχει καποιος οδηγος , για το πως να το κανω σωστα (η διαδικασια γινεται μεσω ODIN σωστα?)?

Πρεπει να βγαλω το lafix που εχω τωρα ? , να απενεργοποιησω καποια αλλα modded πχ BLN.

 

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=30834

 

Δες μήπως σε βοηθήσει αυτό. Αν και το βάζει μαζί με darky

 

απο την μέση και κάτω του πρώτου post κοίτα

Edited by GnF
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σου είπε το παλικάρι απο πάνω ! Αν θές βοήθεια να εγκαταστήσεις το theme πες μου !

Ειναι όλα τα λεφτά!

 

ναι όντως είναι όλα τα λεφτά!!τώρα ψάχνω να δω τι ρόμ να του flash-αρω και γενικά πως να το στήσω όπως θέλω..Μόλις καταλήξω κάπου και βρω χρόνο να το κανω, θα χεις μήνυμα για να βοηθήσεις να περάσω το theme...αν πάει κάτι στραβά δλδ!!!Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.. :D

 

 

 

Tyxerakia συγνώμη για τα greeklish, ξεχάστηκα! :X

Apple iPhone 3G,Apple iPhone 3Gs, Samsung Galaxy S1, Sony Xperia Mini Pro, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy S3, Nokia Lumia 920
Link to comment
Share on other sites

αιαιαιαιαιαιαι

 

είπα να βάλω την darky....... όλα καλά μέχρι το σημείο που αρχίζουν τα όργανα με τα πληκτρολόγια.

 

Ακολουθώ τον οδηγό και αρχίζει το δράμα. Που είναι ο root explorer? με το ζόρι σπασμένο πρέπει να τον βάλουμε.

 

Άντε και τον βάζω. Βάζω το EUR εκεί που λέει τρέχω το afterburner πατάω install και μετά το restart το τηλ δεν είναι πλέων root και έχει χάσει όλες τις εφαρμογές sgs.........

 

κανας οδηγός για αυτό ρε παίδες?\

 

Και μιλάμε χάνονται όλα ως δια μαγείας. Ούτε lancher pro ούτε τίποτα εχτρα προγράμματα εκτός του adw.

Edited by GnF
Link to comment
Share on other sites

Περασα σημερα το επισημο froyo απο kies με τη γνωστη χακερια. Το εχω λιωσει απο το πρωι και τα πραγματα ειναι πανω κατω οπως τα περιμενα. Lag lag και παλι lag. Κρασαρισματα (παρα πολλα) του browser, κρασαρισματα των εφαρμογων μαζι με κατι τρελες δονησεις απο δω κι απο κει κλπ κλπ. Απλα απαραδεκτοι...Το κραταω για καμια βδομαδα (αν αντεξω) και μετα μαλλον darkyy...

 

edit - προσοχη ΔΕΝ περασα το επισημο ελληνικο, τον οδηγο για το οποιο ποσταρε ο Alex, αλλα το επισημο γερμανικο. Δεν νομιζω να εχουν και καμια διαφορα βεβαια...

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ωχ σε μπελάδες μας έβαλες lol! Εμένα γράφει στο product code XEU...οπότε πάμε για eur σωστά;

 

Sent from GALAXY!

 

XEU λογικά έχεις την JPO που έχω κι εγώ, που βγήκε για Αγγλία/Γερμανία. Στην Ελλάδα θα δωθεί η JPA, με EUR ή COS. Τα product codes ούτως ή άλλως δεν κάνουν κάτι φοβερό, απλά έχουν τα APN και κάποιες τοπικές ρυθμίσεις/προγράμματα. Φυσικά (λογικά, όπως έγραψα δεν την έχω δοκιμάσει), η JPA θα έχει και ελληνικά στο πληκτρολόγιο/swype, ενώ στην JPO έπρεπε να το βάλουμε μόνοι μας.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αντωνη μολις το περασεις και το δουλεψεις λιγο πες μας εντυπωσεις για να συγκρινουμε με αυτο που περασα εγω.

 

Μπα δεν την βάζω, επιμένω να περιμένω την επίσημη μέσω χακιάς στο kies αλλά προβλέπω απογοήτευση...εσύ Αλεξ μετά από μέρες χρήσης τι λες τελικά; παραμένεις έτσι χωρίς lagfix και ούτε καν σκέφτεσαι darkyy; Σε κόβω ευχαριστημένο και μάλλον θα πρέπει να είσαι από τους λίγους γιατί στο xda βλέπω δεν...

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αν στον optimized (και μέσω set cpu ) κατέβαζες από 1200 σε 1000 ξέρω γω θα έβλεπες διαφορά προς το καλύτερο σχετικά με την θερμοκρασία ή όχι;

Για την κατανάλωση της μπαταρίας θα επαιζε κάποιο ρόλο ή λόγω γενικότερης speed που έχει πια το κινητό λόγω lagfix δεν παίζει; Επίσης ποιο lagfix πέρασες; Αν για παράδειγμα έχεις jfs και άλλαζες επιλογή σε ext4 θα έσωζε τίποτα από μπαταρία;

 

Θεωρητικα ναι, η θερμοκρασια θα ηταν χαμηλοτερη πρακτικα δεν ξερω αν θα εχει ομως γιατι δεν νομιζω οτι ανεβαζει και πολυ μεγαλυτερες θερμοκρασιες απο πριν.

βασικα δεν ειχα προσεξει πριν τι θερμοκρασιες ανεβαζε για να σου πω ακριβως τι παιζει.

ενας αλλος λογος που μπορει να μην αλλαξουν οι θερμοκρασιες αν χαμηλωσεις τα mhz απο set cpu ειναι η ταση που παιρνει ο επεξεργαστης.

αν στον πειραγμενο κernel η ταση που παιρνει ο επεξεργαστης ειναι παντα μεγαλυτερη απο οτι σε ενα stock galaxy s.

τοτε μαλλον δεν θα καταλαβεις διαφορα στην θερμοκρασια ειτε εχεις το set cpu στα 1000 ειτε στα 1200.

 

Τωρα σχετικα με τα lagfix, ειναι πολλοι που υποστηριζουν οτι καιει παραπανω ρευμα το κινητο με lagfix, επισης καποιοι λενε οτι με συγκεκριμενα lagfix καιει ακομα παραπανω.

Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι ενα θεμα που δυσκολα βγαζεις ασφαλες συμπερασμα, και σιγουρα δεν το καταλαβαινεις σε μια η δυο μερες.

οποτε ισως να μην ειναι καλο να ακους οποιον ναναι, δοκιμασε το και βγαλε τα δικα σου συμπερασματα...

Εμενα παντως πλεον με βλεπω να καταληγω χωρις lagix.

αν και αυτο που δοκιμασα ειναι το ποιο extreme (overkill jfs με κλειστο το bind data), πιο πολυ κακο βλεπω να κανει παρα καλο.

δεν επρεπε να το λενε lagfix λαγgenerator επρεπε να το λενε.

 

καλημερα παιδια

ειχα πολλα θεματα με την doc και τελικα την εβγαλα χτες

δε ξερω μπορει απλα εμενα να μην εκατσε καλα.

Τι θεματα ειχες ακριβως με την doc's ?

μπορεις να μας τα γραψεις να τα τσεκαρουμε και εμεις να δουμε αν ισχυουν σε ολλους?

 

Επειδή μου την έχει δώσει αυτό το θέμα κάποια στιγμή που θα βάλω γιαούρτι θα σας έρθω με απορίες...

Το optimised kernel βλέπω και από το xda πως είναι ο συνδιασμός που απογειώνει το κινητό...αν τυχόν βάλω τελικά την darkyy στο καπάκι θα περάσω από πάνω αυτό

 

Τον launcher με αυτα τα εικονιδια και το transparent background και το analog clock μπορεις να τα βαλεις και τωρα παντως αν θες. ειναι ξεχωριστα .apk δεν περιλαμβανονται στο theme.

 

Εγω ειμαι με optimized kernel 4.1 stable και docs rom, απο ταχυτητα δεν ειμαι καθολου καθολου ευχαριστημενος αλλα εχω βρει που ειναι το προβλημα (lagfix ;) )

θα το βγαλω και θα δειξει, σε quadrant βγαζω γυρο στα 2200-2300 με overclock στο 1,2ghz και overkill jfs με κλειστο το bind data.

η αισθηση ομως ειναι το ακριβως αντιθετο απο αυτο που δειχνει το quadrant.

 

Παντως αυτος ο κερνελ απο οτι ειδα ειχε τα θεματακια του και ειναι πολυ πιθανο να τα εχει ακομα...

καλα τα score στο quadrant αλλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο. (προσωπικα δεν εχω βρει καποιο προβλημα ακομα αλλα τον φοραω μονο μια μερα)

 

αιαιαιαιαιαιαι

 

είπα να βάλω την darky....... όλα καλά μέχρι το σημείο που αρχίζουν τα όργανα με τα πληκτρολόγια.

Ακολουθώ τον οδηγό και αρχίζει το δράμα. Που είναι ο root explorer? με το ζόρι σπασμένο πρέπει να τον βάλουμε.

Άντε και τον βάζω. Βάζω το EUR εκεί που λέει τρέχω το afterburner πατάω install και μετά το restart το τηλ δεν είναι πλέων root και έχει χάσει όλες τις εφαρμογές sgs.........

κανας οδηγός για αυτό ρε παίδες?\

Και μιλάμε χάνονται όλα ως δια μαγείας. Ούτε lancher pro ούτε τίποτα εχτρα προγράμματα εκτός του adw.

 

Ο root explorer ειναι προγραμμα που προσφερετε επι πληρωμη, δεν μπορεις να κατηγορησεις κανεναν για αυτο.

αν δεν σου αρεσει μπορεις να κανεις την δουλεια σου με το adb αν το προτιμας ;)

 

τα προγραμματα ολα χαθηκαν γιατι μετα την εγκατασταση του csc το κινητο κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αρα χανοντε ολα οσα εχεις εγκαταστησει και πρεπει να τα ξανα βαλεις.

 

δεν νομιζω ομως οτι μετα το restart δεν ητανε rooted, για ψαξτο λιγο.

δεν υπαρχει το εικονιδιο με τα δικαιοματα στο μενου?

 

Για ελληνικα πληκτρολογια μπορεις να ακολουθησεις τον οδηγο του _DIMON_

απο εδω

 

μολις το βαλεις ακολουθησε αυτην την διαδικασια εδω για το πληκτρολογιο της samsung.

το πληκτρολογιο στα αγγλικα λεγετε samsung keypad και στα ελληνικα πληκτρολογιο samsung.

 

Σκεφτομαο να flasharw το συγκεκριμενο kernel

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=811660

Επειδη ειναι overclocked θα εχω προβλημα με την μπαταρια? επισης διαβασα οτι πολλοι εχουν προβλημα και τους κολλαει το κινητο με καποιες απαιτητικες εφαρμογες και παιχνιδια

Υπαρχει καποιος οδηγος , για το πως να το κανω σωστα (η διαδικασια γινεται μεσω ODIN σωστα?)?

Πρεπει να βγαλω το lafix που εχω τωρα ? , να απενεργοποιησω καποια αλλα modded πχ BLN.

 

Καλυτερα βγαλε το lagfix και οσα tweaks εχεις ενεργοποιημενα και μετα βγαλε το .tar αρχειο μεσα απο το ζιπακι και flashare το απο το odin χωρις να επιλεξεις repartition, χωρις καποιο pit βαζοντας τον κερνελ στο PDA του odin.

Με το BLN δεν θα εχεις προβλημα.

Γενικα λενε οτι εχει καποια προβληματακια, εγω μεχρι στιγμης δεν εχω βρει, ομως αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα βρω κιολας.

επιλογη σου ειναι... εγω θα ελεγα αστο. ισος να μην αξιζει να ρισκαρεις (και αμα δεν σου κατσει μετα θα ξανα φλασαρεις απο την αρχη?)

 

Μπα δεν την βάζω, επιμένω να περιμένω την επίσημη μέσω χακιάς στο kies αλλά προβλέπω απογοήτευση...εσύ Αλεξ μετά από μέρες χρήσης τι λες τελικά; παραμένεις έτσι χωρίς lagfix και ούτε καν σκέφτεσαι darkyy; Σε κόβω ευχαριστημένο και μάλλον θα πρέπει να είσαι από τους λίγους γιατί στο xda βλέπω δεν...

 

Sent from GALAXY!

 

κιεγω υποστηριζω χωρις lagfix.

Δεν βλεπω τον λογο να μενεις στην eclair, η froyo εχει τοσο πολλες βελτιωσεις που δεν θα θες να γυρισεις πισω με τιποτα!

βαλε μια custom να τελειωνεις, ετσι κιαλλιος αργα η γρηγορα εκει θα καταληξεις.

 

 

ΜΙα τελευταια ερωτηση αφου περασα το EUR product code δεν επρεπε λογικα να μου εχει και το ελληνικο samsung πληκρολογιο, γιατι δεν το εχει σε εμενα .

 

Την διαδικασια που σου εγραψα δεν καταφερες να την κανεις?

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά που έχω την Ι9000BOJG3 που είναι από T-Mobile τι πρέπει να βάλω από 2.2; και με τον τρόπο που περιγράφεται στο tutorial ή άλλον τρόπο;
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ποστ ανανεώθηκε με οδηγίες για root στο Froyo 2.2, καθώς και οδηγίες αναβάθμισης για τους ανυπόμονους.

 

Το Product code που έχω, τελειώνει σε TPH. Μπορώ να ακολουθήσω τον οδηγό σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα και πέρασα και το optimized kernel 4.1 overclocked η πρώτη εντύπωση είναι ότι κινητο πραγματικά πετάει , αλλά έχει τρομερό lag στην πλοήγηση στο ίντερνετ, πραγματικά το scrolling είναι απαράδεκτο
Link to comment
Share on other sites

Το Product code που έχω, τελειώνει σε TPH. Μπορώ να ακολουθήσω τον οδηγό σου?

 

Mπορείς, απλά δε θα είναι το επίσημο firmware για το τηλέφωνό σου. Το TPH είναι πορτογαλλικό product code, και μάλλον το επίσημο firmware για σένα είναι το JPO (που δεν περιέχει Ελληνικό πληκτρολόγιο).

Αν έχεις Ελληνικά τώρα, σημαίνει ότι σου'χουν περάσει (ή το'χεις κάνει ο ίδιος) κάποιο firmware από πάνω ήδη, οπότε δε χάνεις τίποτα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

τωρα μπηκα σπιτι και ειδα τις ερωτησεις

λοιπον βασικο κολημα που ετρωγε ειναι οτι κολαγε στα καλα καθουμενα και οταν λεω κολαγε,κολαγε τελειως ωστε να αναγκαζομαι να κανω επανακινηση με το κουμπι

αυτο μου εγινε 4-5 φορες μεσα στη δευτερα και ηταν αυτο που με ωθησε να περασω παλι αλλη ρομ

ο επεξεργαστης δεν επεφτε κατω απο τα 500 με τπτ ηταν παντα ταβανι 500-1200 με αποτελεσμα να τρωει πολυ μπαταρια δε ξερω τι εφταιγε για αυτο

η λογικη λεει οτι ισως να μη μου εκατσε η ρομ καλα να μη κουμπωσε σωστα παντως την εγκατασταση της την ειχα κανει ακολουθωντας πιστα τις οδηγιες της και με φουλ φορματ εσωτερικη καρτας μνημης ηταν πεντακαθαρη εγκατασταση

1η μερα σημερα με την νταρκυ και ειμαι μπαταρια στο 54 αλλα με πολυ χρηση τηλεφωνου-ιντερνετ-mail-think office και λιγο επεξεργασια

εννοειται πως εχω μονιμα το 3γ ανοικτο

δε συναντησα κανενα απολυτως προβλημα στην συσκευη και μαλιστα με πιο δυσκολη χρηση απο χτες που με κουρασε αφορητα στην συνεχη επανακινηση οταν ηθελα να δω ενα εγγραφο η να κατεβασω ενα αρχειακι excel και η συσκευη κολλαγε

θερμοκρασια σημερα σε σχεση με χτες που βαραγε 30-40 σημερα ηταν απο 24-35 με τον ιδιο κερνελ

οποτε απλα δεν εκατσε καλα η ρομ και δε ξερω γιατι αλλα δε θα ψαξω να βρω το λογο εφοσον με την νταρκυ ειμαι στο 2390 quandrant και η συσκευη πεταει χωρις κοληματα οπως πριν

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

τωρα μπηκα σπιτι και ειδα τις ερωτησεις

λοιπον βασικο κολημα που ετρωγε ειναι οτι κολαγε στα καλα καθουμενα και οταν λεω κολαγε,κολαγε τελειως ωστε να αναγκαζομαι να κανω επανακινηση με το κουμπι

αυτο μου εγινε 4-5 φορες μεσα στη δευτερα και ηταν αυτο που με ωθησε να περασω παλι αλλη ρομ

ο επεξεργαστης δεν επεφτε κατω απο τα 500 με τπτ ηταν παντα ταβανι 500-1200 με αποτελεσμα να τρωει πολυ μπαταρια δε ξερω τι εφταιγε για αυτο

η λογικη λεει οτι ισως να μη μου εκατσε η ρομ καλα να μη κουμπωσε σωστα παντως την εγκατασταση της την ειχα κανει ακολουθωντας πιστα τις οδηγιες της και με φουλ φορματ εσωτερικη καρτας μνημης ηταν πεντακαθαρη εγκατασταση

1η μερα σημερα με την νταρκυ και ειμαι μπαταρια στο 54 αλλα με πολυ χρηση τηλεφωνου-ιντερνετ-mail-think office και λιγο επεξεργασια

εννοειται πως εχω μονιμα το 3γ ανοικτο

δε συναντησα κανενα απολυτως προβλημα στην συσκευη και μαλιστα με πιο δυσκολη χρηση απο χτες που με κουρασε αφορητα στην συνεχη επανακινηση οταν ηθελα να δω ενα εγγραφο η να κατεβασω ενα αρχειακι excel και η συσκευη κολλαγε

θερμοκρασια σημερα σε σχεση με χτες που βαραγε 30-40 σημερα ηταν απο 24-35 με τον ιδιο κερνελ

οποτε απλα δεν εκατσε καλα η ρομ και δε ξερω γιατι αλλα δε θα ψαξω να βρω το λογο εφοσον με την νταρκυ ειμαι στο 2390 quandrant και η συσκευη πεταει χωρις κοληματα οπως πριν

 

χμμμ, προσωπικα δεν αντιμετοπιζω τιποτα απο αυτα, και αυτην την στιγμη που μιλαμε η θερμοκρασια ειναι στους 25 βαθμους με τον speedmod kernel στα 1,2ghz. (βεβαια η συσκευη ηταν σε santaby.)

ηθελα να μεινω λιγο στην τελευταια σου προταση.

"2390quadrant και συσκευη που πεταει χωρις κοληματα."

Με τι lagfix???

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως πλεον με βλεπω να καταληγω χωρις lagix.

αν και αυτο που δοκιμασα ειναι το ποιο extreme (overkill jfs με κλειστο το bind data), πιο πολυ κακο βλεπω να κανει παρα καλο.

δεν επρεπε να το λενε lagfix λαγgenerator επρεπε να το λενε.

 

Eπειδη βλεπω πως φοραμε την ιδια ROM αλλα δεν εχω καποιο lag πορβλημα, εχω την εντυπωση πως το overkill σου κανει την δουλεια. Εχεις δοκιμασει με NO-RFS advanced EXT4? Εγω με αυτον τον συνδυασμο και τα Tweaks απενεργοποιημενα (γιατι δεν ειδα διαφορα με ή χωρις), μπορω να πω πως ειμαι ευχριστημενος απο την ROM.

Για να ειμαι ειλικρινης δεν τσεκαρα το quadrant γιατι καπου μου κολλαει, αλλα all in all ειναι μια καλη rom κατα την γνωμη μου. Θα σκεφτομουν να δοκιμαζα και την Darkyy αλλα δεν μου αρεσει η ανοιχτοχρωμη βαση της...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη βλεπω πως φοραμε την ιδια ROM αλλα δεν εχω καποιο lag πορβλημα, εχω την εντυπωση πως το overkill σου κανει την δουλεια. Εχεις δοκιμασει με NO-RFS advanced EXT4? Εγω με αυτον τον συνδυασμο και τα Tweaks απενεργοποιημενα (γιατι δεν ειδα διαφορα με ή χωρις), μπορω να πω πως ειμαι ευχριστημενος απο την ROM.

Για να ειμαι ειλικρινης δεν τσεκαρα το quadrant γιατι καπου μου κολλαει, αλλα all in all ειναι μια καλη rom κατα την γνωμη μου. Θα σκεφτομουν να δοκιμαζα και την Darkyy αλλα δεν μου αρεσει η ανοιχτοχρωμη βαση της...

 

οχι δεν το δοκιμασα ακομα ειχα σκοπο να το δοκιμασω αυριο-μεθαυριο για να παρω μια σωστη γευση του καθε lagfix. αυτο ειναι η δευτερη ελπιζα μου, αν δεν μου δουλεψει και αυτο, τοτε θα μεινω μαλλον χωρις lagfix.

πραγμα που δεν με πειραζει κιολας να σου πω την αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ, προσωπικα δεν αντιμετοπιζω τιποτα απο αυτα, και αυτην την στιγμη που μιλαμε η θερμοκρασια ειναι στους 25 βαθμους με τον speedmod kernel στα 1,2ghz. (βεβαια η συσκευη ηταν σε santaby.)

ηθελα να μεινω λιγο στην τελευταια σου προταση.

"2390quadrant και συσκευη που πεταει χωρις κοληματα."

Με τι lagfix???

με το no rfs overkill jfs

 

δε ξερω γιατι μου εβγαλε ολα αυτα τα προβληματα απλα ισως δεν εκατσε καλα δε μπορω να πω οτι εκανα καμια αλλη μαιμουδια η τανζανια για να το πειραξει και να αρχισει τα κοληματα

απο χτες το πρωι που εφυγα με την ντοκ απο το σπιτι το απογευμα αναγκαστηκα να την βγαλω γιατι δε μπορουσα ουτε τηλ να παρω ουτε τη δουλεια μου σωστα να κανω εφοσον η συσκευη κολαγε ξαφνικα και ηθελε επανακινηση για να δουλεψει παλι

Link to comment
Share on other sites

με το no rfs overkill jfs

 

δε ξερω γιατι μου εβγαλε ολα αυτα τα προβληματα απλα ισως δεν εκατσε καλα δε μπορω να πω οτι εκανα καμια αλλη μαιμουδια η τανζανια για να το πειραξει και να αρχισει τα κοληματα

απο χτες το πρωι που εφυγα με την ντοκ απο το σπιτι το απογευμα αναγκαστηκα να την βγαλω γιατι δε μπορουσα ουτε τηλ να παρω ουτε τη δουλεια μου σωστα να κανω εφοσον η συσκευη κολαγε ξαφνικα και ηθελε επανακινηση για να δουλεψει παλι

 

οπως εμενα δεν λεει να μου κατσει το no rfs overkill jfs...

τι να πω...

αφου βρηκες συνδυασμο που σου δουλευει μια χαρα εισαι :)

Link to comment
Share on other sites

jimacid σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες, από ότι καταλαβαίνω ο optimized kernelναι μεν είναι καλος αλλά έχει και τα μείον του..όταν λες για lag εννοείς ότι ακόμα και με το lagfix έχεις θέμα παρά το score στο quandrant, ναι; Αυτό μου θυμίζει το oclf που είχα πριν και παρότι είχε μεγαλύτερο score πέρασα στο voodoo λόγω κάποιων μικρό lag, και έμεινα εκεί απόλυτα ευχαριστημένος παρά το μικρότερο score...έχεις δοκιμάσει να βάλεις το lagfix του ext4; Είδα ότι ο Darkyy το έχει recommended τουλάχιστον για την δική του rom..γενικότερα βλέπω ότι πρέπει να υπάρχει θέμα με τα lagfix σε froyo..από την μία βλέπω κάποιους που βάζουν speedmod να μην είναι ευχαριστημένοι και να περνάνε στο oc, άλλοι όπως να λένε ότι δεν είναι ότι καλύτερο, το oclf από την αρχή δήλωσαν στο xda ότι είναι έτσι και έτσι και το voodoo τα ίδια...άντε να βγάλεις άκρη..Για αυτό ρώτησα πριν τον Αλεξ γιατί υποψιάζομαι ότι δεν έχει βάλει τίποτα και παρόλα αυτά μου μοιάζει ευχαριστημένος..

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

jimacid σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες, από ότι καταλαβαίνω ο optimized kernelναι μεν είναι καλος αλλά έχει και τα μείον του..όταν λες για lag εννοείς ότι ακόμα και με το lagfix έχεις θέμα παρά το score στο quandrant, ναι; Αυτό μου θυμίζει το oclf που είχα πριν και παρότι είχε μεγαλύτερο score πέρασα στο voodoo λόγω κάποιων μικρό lag, και έμεινα εκεί απόλυτα ευχαριστημένος παρά το μικρότερο score...έχεις δοκιμάσει να βάλεις το lagfix του ext4; Είδα ότι ο Darkyy το έχει recommended τουλάχιστον για την δική του rom

 

Sent from GALAXY!

 

οπως τα λες ειναι, το quadrant βγαζει το σκορ... (που για εμενα δεν ειναι καλο αν σκεφτεις οτι με eclair και oclf βγαζαμε 2250 ενω τωρα με froyo +speed kernel + overclock στα 1,2ghz +lagfix βγαζει 2300 αντε και 2400 σε μερικους)

 

αλλα το θεμα ειναι οτι εγω εχω τοσο πολυ lag μα τοσο πολυ!

την πρωτη φορα που το εκανα μετα απο μια μερα οταν ξεκλειδωνα το κινητο η μπαρα εκανε την κινηση σπαστα σε 3-4 κινησεις...

στην συνεχεια τα widjet στην κεντρικη οθονη φορτωναν ενα ενα!

περνουσαν καμια 3 δευτερολεπτα για να φορωσουν ολα ( και αυτο σε καθε ξελειδωμα της συσκευης, οχι μετα απο reboot)

σε λιστες που εκανες scroll το lag ηταν απειρο. συνεχεια κολουσε η λιστα κλπ...

 

νομιζα οτι εφταιγε η ρομ και πηγα να την ξηλωσω.

απενεργοποιησα το lagfix και το κινητο αρχησε να πεταει! ;)

 

το αφησα μια μερα χωρις lagfix και ξανα εβαλα το ιδιο μπας και μου κατσει γιατι ειναι το ποιο πολλα υποσχομενο.

τωρα εχω τα ιδια προβληματα αλλα σε πολυ χαμηλοτερο βαθμο.

δηλαδη δεν κολαει η μπαρα στο ξεκλειδωμα, τα widjet εμφανιζονται ενα ενα τις περισσοτερες φορες ομως δεν θελει 3 δευτερολεπτα να εμφανιστουν κλπ.

 

το lagfix που μου προτινες ειναι αυτο που λεμε πιο πανω, θα το δοκιμασω αυριο μεθαυριο να δω πως παει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλαξε το, και στο xda έχουν αναφέρει πολλοί ότι είναι το πιο extreme και αν δεν σου κάθεται μην ασχολησε βάλε άλλο...

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς, απλά δε θα είναι το επίσημο firmware για το τηλέφωνό σου. Το TPH είναι πορτογαλλικό product code, και μάλλον το επίσημο firmware για σένα είναι το JPO (που δεν περιέχει Ελληνικό πληκτρολόγιο).

Αν έχεις Ελληνικά τώρα, σημαίνει ότι σου'χουν περάσει (ή το'χεις κάνει ο ίδιος) κάποιο firmware από πάνω ήδη, οπότε δε χάνεις τίποτα.

 

Σωστός! Το τηλέφωνο ήταν εισαγωγή από Ισπανία, και του πέρασα εγώ την JM2.

 

Δεν με ενδιαφέρει και τόσο το πληκτρολόγιο μιας και χρησιμοποιώ το "Greek Input". Να βάλω JPO ή JPA? :confused:

Link to comment
Share on other sites

jimacid το σεταρισμα σου ειναι με darky+optimized kernel? Σορρυ αλλα δεν προσεξα αν το ειπες πιο πριν.

 

Περασα και το oclf σε froyo JPO και μαλλον δεν λειτουργει καθολου. Η τουλαχιστον δεν λειτουργει σε καμια περιπτωση οπως στην eclair. Τα πραγματα ειναι ακρβως οπως πριν. Το score στο quadrant παρολα αυτα 2200...

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Το τηλέφωνο ήταν εισαγωγή από Ισπανία, και του πέρασα εγώ την JM2.

 

Δεν με ενδιαφέρει και τόσο το πληκτρολόγιο μιας και χρησιμοποιώ το "Greek Input". Να βάλω JPO ή JPA? :confused:

 

Ξέρω'γω, αφού είσαι Ελλάδα και ήδη έχεις την JM2, βάλε την JPA, να μας πεις και εντυπώσεις :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω χασει λιγο τη μπαλα...πες οτι παιρνω ενα galaxy ελληνικο και το περασω στο kies για να κανει αναβαθμηση δεν θα βρει αυτο την πιο προσφατη για να την περασει στο κινητο αυτοματα?
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...