Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κανονική εννοώ την έκδοση που είναι official στην ελλάδα για να έχω πάλι εγγύηση.

 

Επίσης έχω:

PDA:I9000XWJM5

PHONE:I9000XXJM1

GSC: I9000OXXJM1

eclair official και δεν έχω κάνει κανένα update .Για να βάλω την ολλανδική έκδοση θα χρειαστεί repartition ή

πάω στο δεύτερο βήμα κατ ευθείαν?

Edited by ntragas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έστρωσε λίγο και είναι κάτι λιγότερο απο 2%/ώρα..Το αφήνω να κάνει άλλους 2 κύκλους φόρτισης/αποφόρτισης μήπως βελτιωθεί αλλιώς calibration ή δοκιμή άλλου kernel :/

και εμενα με τους τελευταιους speedmod ...χανει...σαν τρελο...!!!Πως γινεται calibration..???????

Edited by cyberbop
LG G4
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παιδιά.Ακολούθησα αυτόν τον οδηγό στο

,και πέρασα την 2.2.1 που υπάρχει

στο πρώτο post εδώ.Τώρα για να γίνω root με το cf-root κατεβάζω αυτό?

CF-Root-XX_XEU_JPY-v1.3-BusyBox-1.17.1.zip

Link to comment
Share on other sites

και εμενα με τους τελευταιους speedmod ...χανει...σαν τρελο...!!!Πως γινεται calibration..???????

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=9075485&postcount=5653

Να ρωτήσω κάτι παιδιά.Ακολούθησα αυτόν τον οδηγό στο
,και πέρασα την 2.2.1 που υπάρχει

στο πρώτο post εδώ.Τώρα για να γίνω root με το cf-root κατεβάζω αυτό?

CF-Root-XX_XEU_JPY-v1.3-BusyBox-1.17.1.zip

 

ναι

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα Link me to cwm(clockworkmod) recovery?δεν το βρίσκω πουθενά.. Edited by ntragas
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι root,λειτουργούν τα 3 κουμπιά κλπ μπές Market, κατέβασε το ROM Manager και εγκατέστησε απο 'κει το CWM :)

 

και εμενα με τους τελευταιους speedmod ...χανει...σαν τρελο...!!!Πως γινεται calibration..???????

 

Δοκίμασες τον K12U-T4?Απ' όλους τους kernel (πραγματικά τα έχω δοκιμάσει όλα :p ) έχει την καλύτερη κατανάλωση μέχρι τώρα..14:50 που έκανα το post εδώ είχα 34% και τώρα με λίγες κλήσεις,μνμ και λίγο wifi έχω 31%.. :grin:

Edited by gregorisvas
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα Link me to cwm(clockworkmod) recovery?δεν το βρίσκω πουθενά..

 

http://hotfile.com/dl/107442324/c607339/update.zip.html

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω περάσει την js3 και λέω να περάσω την js5. Αξίζει πιστεύετε η διαδικασία ή όχι. Κάπου το είχα διαβάσει μέσα στο forum αλλά δεν θυμάμαι..έχει η js5 ελληνικό πληκτρολόγιο και swype όπως η js3?

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω περάσει την js3 και λέω να περάσω την js5. Αξίζει πιστεύετε η διαδικασία ή όχι. Κάπου το είχα διαβάσει μέσα στο forum αλλά δεν θυμάμαι..έχει η js5 ελληνικό πληκτρολόγιο και swype όπως η js3?

 

ναι εχει κανονικα

νομιζω οτι δεν αξιζει τον κοπο, δεν εχει καποια ουσιαστικη διαφορα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

δεν αξίζει να κάτσεις να ασχοληθείς

έχει ελληνικά τα πάντα όλα

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Θελω να περασω την 2.2.1 θα πρεπει πρωτα να κανω ρεσετ? στις ρυθμισεις ? εχω την froyo τωρα , τι ακριβως να κανω , μπορει να βοηθησει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τυχαίνει κανείς να έχει το μπλέ circle battery mod σε flashable zip? :confused:

Εννοώ αυτό: http://www.chathamkarateacademy.com/MIUI%20Images/MOD_B.jpg

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και πάλι. Έχω πλέον το γαλαξία μία εβδομάδα και του έχω αλλάξει τα φώτα. Το κινητό είναι αγορασμένο από Ολλανδία και έχει αναβαθμιστεί στην τελευταία έκδοση XWJS5 (2.2.1). Ακολούθησα τον οδηγό του Alex και έκανα root μέσω adb, και εγκατέστησα μία σειρά από προτεινόμενες εφαρμογές στα αρχικά post αυτού του thread για διαχείριση μνήμης, αφαίρεση διαφημίσεων από τις δωρεάν εφαρμογές κτλ.

Παρά το γεγονός ότι οι περισσότεροι αναφέρετε ότι η 2.2.1 δε χρειάζεται lagfix, είναι η αλήθεια ότι παρατήρησα μερικές φορές "κωλύματα" που διορθώνονταν με reboot. Δοκίμασα έτσι να περάσω μέσω Odin το Voodoo lagfix. Η αλήθεια είναι ότι παρά την αύξηση του σκορ του Quadrant δε βλέπω σημαντικές διαφορές στην απόκριση, πάντως δε σκοπεύω να την αφαιρέσω κατ' αρχάς. Σε περίπτωση όμως που το θελήσω πως γίνεται αυτό; Υπάρχει μία εφαρμογή στο market (toggle voodoo ή κάτι τέτοιο), αλλά στο documentation του επίσημου site αναφέρει για δημιουργία ενός αρχείου "disable lagfix" μέσα σε ένα φάκελο "Voodoo" στην sdcard. Αυτό όμως πως ακριβώς γίνεται; Πως το φτιάχνουμε αυτό το αρχειάκι και πως το μεταφέρουμε στη συγκεκριμένη θέση;

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα έτσι να περάσω μέσω Odin το Voodoo lagfix. Η αλήθεια είναι ότι παρά την αύξηση του σκορ του Quadrant δε βλέπω σημαντικές διαφορές στην απόκριση, πάντως δε σκοπεύω να την αφαιρέσω κατ' αρχάς. Σε περίπτωση όμως που το θελήσω πως γίνεται αυτό;

 

Επειδή ο διάολος είναι στις λεπτόμερειες, αυτό που έκανες ήταν όχι να περάσεις το voodoo lagfix αλλά το voodoo kernel.

Οπότε η ερώτηση μου είναι, lagfix έκανες μέσω της recovery;

2ον εάν έκανες και κάποια στιγμή θες να το βγάλεις, αρκεί να βάλεις ένα οποιδήποτε αρχειάκι αρκεί να έχει όνομα disable lagfix στον συγκεκριμένο φάκελο.

ελπίζω να βοήθησα..

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Θελω να περασω την 2.2.1 θα πρεπει πρωτα να κανω ρεσετ? στις ρυθμισεις ? εχω την froyo τωρα , τι ακριβως να κανω , μπορει να βοηθησει καποιος?

 

περνα την 2.2.1 και μετα αμα μπορεις καντου ενα hard reset

απο recovery mode-> wipe data

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

και root στην 2.2.1 πως κανω? μπορει καποιος να μου πει την διαδικασια ?

 

ολα ειναι στην πρωτη σελιδα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

εχθες περασαμε την 2.2.1 με τον αλεξ (αυτος δλδχαχα) και το κινητο απλα π-ε-τ-α-ε-ι!!!!!!

βεβαια ειχαμε το προβλημα με το jig αλλα επειδη ειμαι πολυ γατα:lol:(ας μην ηταν αγιος αλεξ και ο αντωνης με τα βιντεο και τπτ δεν θα εκανα) εφτιαξα ενα μονος μου και μπηκε σε downlaod mode και καναμε μετα την αναβαθμιση!βεβαια απο το μεσημερι τελειωσαμε το βραδυ αλλα καναμε δουλεια!!

 

το θεμα τωρα ειναι ειναι εβαλα το APN on/off,δουλευει κανονικα αλλα μολις περασω μια αλλη εφαρμογη δεν μου ανοιγοκλεινει το ιντερνετ και πρεπει να κανω reboot για να δουλευει σωστα!κατι εχω κανει λαθος η ειναι η ιδεα μου?:worry:

 

Υ.Γ ενα τεραστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Αλεξ!πραγματικα δεν υπαρχει αυτο το παιδι!!!respect !!!!!

Edited by Tyxerakias
Link to comment
Share on other sites

το θεμα τωρα ειναι ειναι εβαλα το APN on/off,δουλευει κανονικα αλλα μολις περασω μια αλλη εφαρμογη δεν μου ανοιγοκλεινει το ιντερνετ και πρεπει να κανω reboot για να δουλευει σωστα!κατι εχω κανει λαθος η ειναι η ιδεα μου?:worry:

Δεν το χρειαζεσαι το APN on/off στην 2.2.1,πεταξε το.Πατας το κουμπι του power on/off της συσκευης και εκει εχει επιλογη να ανοιγεις/κλεινεις τα data.
Link to comment
Share on other sites

ωραια την απεγκατεστησα και εκανα το λειτουργια δικτυου αλλα και παλι δεν μπαινει,γιατι:(

 

edit:ok επιασε,αργησε πολυ να μπει και νομιζα οτι δεν δουλευει.σε ευχαριστω!!

Edited by a_tsa
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έβαλα την 2.2.1 ενώ στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου

έχω βάλει το ρολόι +2:00 (Αθήνα) στο handcent sms μου

βγάζει λάθος ώρα εισερχομένων μηνυμάτων(2 ώρες πριν).

 

edit: το έκανα reinstall και παίζει κανονικά.Μπερδεύτηκε γιατί το είχα βάλει πριν

αλλάξω τις ρυθμίσεις ώρας...

Edited by ntragas
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο διάολος είναι στις λεπτόμερειες, αυτό που έκανες ήταν όχι να περάσεις το voodoo lagfix αλλά το voodoo kernel.

Οπότε η ερώτηση μου είναι, lagfix έκανες μέσω της recovery;

2ον εάν έκανες και κάποια στιγμή θες να το βγάλεις, αρκεί να βάλεις ένα οποιδήποτε αρχειάκι αρκεί να έχει όνομα disable lagfix στον συγκεκριμένο φάκελο.

ελπίζω να βοήθησα..

 

Αυτό που έκανα ήταν να χρησιμοποιήσω το stock+Voodoo-latest XYJS5 που βρήκα εδώ και στη συνέχεια ακολούθησα τις βήμα-βήμα οδηγίες που βρήκα εδώ.

Επειδή το σχόλιό σου με έβαλε σε σκέψεις δοκίμασα και μπήκα σε recovery mode, πήγα στην επιλογή "Voodoo lagfix" που υπήρχε κάτω κάτω και όταν την επέλεξα είδα ότι έλεγε "Voodoo lagfix enabled [default]". Από την άλλη είδα ότι είχε και επιλογή "Voodoo lagfix disabled" χωρίς άλλη επισήμανση δίπλα. Τα ερωτήματα είναι δύο:

- το αρχειάκι "disable lagfix" το κάνω copy paste από τον υπολογιστή μου στο sdcard/Voodoo folder του κινητού; Αν ναι, πως θα φτιάξω ένα "no extension" file στον υπολογιστή μου; Αν μπορεί κάποιος ας φτιάξει ένα και ας το ποστάρει εδώ. Επιπλέον, η ονομασία του θα πρέπει να είναι "disable lagfix", "disable_lagfix" ή "disable-lagfix"; Ξέρω ότι στο linux δεν επιτρέπονται spaces στην ονομασία των αρχείων και το android βασίζεται σε linux kernel

- αφού με κάποιο τρόπο μπει αυτό το αρχείο στο συγκεκριμένο φάκελο, η εφαρμογή του disable γίνεται μέσα από Recovery Mode -> Επιλογή Voodoo lagfix -> Επιλογή lagfix disable ή απλά βάζω το αρχείο στο φάκελο και κάνω ένα απλό reboot?

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανα ήταν να χρησιμοποιήσω το stock+Voodoo-latest XYJS5 που βρήκα εδώ και στη συνέχεια ακολούθησα τις βήμα-βήμα οδηγίες που βρήκα εδώ.

Επειδή το σχόλιό σου με έβαλε σε σκέψεις δοκίμασα και μπήκα σε recovery mode, πήγα στην επιλογή "Voodoo lagfix" που υπήρχε κάτω κάτω και όταν την επέλεξα είδα ότι έλεγε "Voodoo lagfix enabled [default]". Από την άλλη είδα ότι είχε και επιλογή "Voodoo lagfix disabled" χωρίς άλλη επισήμανση δίπλα. Τα ερωτήματα είναι δύο:

- το αρχειάκι "disable lagfix" το κάνω copy paste από τον υπολογιστή μου στο sdcard/Voodoo folder του κινητού; Αν ναι, πως θα φτιάξω ένα "no extension" file στον υπολογιστή μου; Αν μπορεί κάποιος ας φτιάξει ένα και ας το ποστάρει εδώ. Επιπλέον, η ονομασία του θα πρέπει να είναι "disable lagfix", "disable_lagfix" ή "disable-lagfix"; Ξέρω ότι στο linux δεν επιτρέπονται spaces στην ονομασία των αρχείων και το android βασίζεται σε linux kernel

- αφού με κάποιο τρόπο μπει αυτό το αρχείο στο συγκεκριμένο φάκελο, η εφαρμογή του disable γίνεται μέσα από Recovery Mode -> Επιλογή Voodoo lagfix -> Επιλογή lagfix disable ή απλά βάζω το αρχείο στο φάκελο και κάνω ένα απλό reboot?

 

http://project-voodoo.org/faq

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

4 απορίες πριν προχωρήσω σε αναβάθμιση σε 2.2.1 JS5 σύμφωνα με το οδηγό (αυτή τη στιγμή έχω JPH από JG1 μέσω Κies patcher):

1. Είναι απαραίτητο το πρώτο βήμα του οδηγού για re-partition;

2. To κινητό είναι αγορασμένο από cosmote με sim cosmote. Παίζει να υπάρχει πρόβλημα με κάποιο κλείδωμα;

3. Για όσο το δυνατόν καθαρότερη εγκατάσταση προτείνετε hard reset τόσο πριν όσο και μετά την αναβάθμιση;

4. Πριν προχωρήσω προτείνετε να το κάνω un-root;

 

Ευχαριστώ!

 

α και ένα τελευταίο...ξέρει κανείς πως μπορώ να διατηρήσω και να επαναφέρω τις συνδέσεις των επαφών μου μετά από reset;

Link to comment
Share on other sites

4 απορίες πριν προχωρήσω σε αναβάθμιση σε 2.2.1 JS5 σύμφωνα με το οδηγό (αυτή τη στιγμή έχω JPH από JG1 μέσω Κies patcher):

1. Είναι απαραίτητο το πρώτο βήμα του οδηγού για re-partition;

2. To κινητό είναι αγορασμένο από cosmote με sim cosmote. Παίζει να υπάρχει πρόβλημα με κάποιο κλείδωμα;

3. Για όσο το δυνατόν καθαρότερη εγκατάσταση προτείνετε hard reset τόσο πριν όσο και μετά την αναβάθμιση;

4. Πριν προχωρήσω προτείνετε να το κάνω un-root;

 

Ευχαριστώ!

 

α και ένα τελευταίο...ξέρει κανείς πως μπορώ να διατηρήσω και να επαναφέρω τις συνδέσεις των επαφών μου μετά από reset;

προσωπικα εγω τα κανω τα 2 βηματα σε ενα

δηλαδη τικαρω repartition, βαζω το pit και κανω οτι λεει και στο 2ο βημα σχετικα με τα pda, modem, csc κτλ

κανε ενα hard reset μολις τελειωσεις το φλασαρισμα

δεν υπαρχει θεμα με την cosmote

unroot δεν χρειαζεται να κανεις

για τις επαφες δεν γνωριζω

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...