Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ερωτω τωρα εγω οσοι εχετε βαλει την επισημη js3 κλπ κλπ ολοι λετε οτι πεταει , εγω τωρα ειμαι με custom rom απο δαρκυ που ειναι βασισμενη στην js3 εχει πια τοση μεγαλη διαφορα η επισημη απο την custom ?

καμία διαφορά; :)

προτιμώ την darky προσωπικά άσχετα που έχω official τώρα

απλά την official την φέρνεις στα μέτρα σου χωρίς να αναγκάζεσαι να εξαρτάσαι από κανέναν :p

Αν περάσω την js5 ακυρώνεται η εγγύηση. Αν όμως βγεί official από το kies η 2.3 και την περάσω δεν επανέρχεται η εγγύηση; θα έχει σημασία που θα βλέπει την ολλανδική έκδοση το kies?

Εάν μιλάς για την ελληνική 2.3 δεν νομίζω να την δώσουν πριν το 2012

Και επειδή όλοι ξέρουμε οτι το 2012 πεθαίνει το symbian και ο κόσμος μαζί δεν θα την πάρουμε ποτέ!

Εάν όμως μιλάς για την ολλανδική έκδοση 2.3 άσχετα άμα την φλασάρεις από odin/kies το αποτέλεσμα είναι το ίδιο :)\

Όλα εξαρτόνται άμα στο service θα καταλάβουν τι έκδοση έχεις, για κάποιο λόγο αμφιβάλλω οτι έχουνε την κριτική ικανότητα να διαπιστώσουν κάτι τέτοιο.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους! Μια που μπήκαμε στο χορό....

- Υπάρχει κάπου κάποια έτοιμη ελληνική modded ROM εκτός από την official 2.2.1? Ή μονο απο xda ή kitchen?

 

- Επίσης flash της ROM που ειναι σε zip μέσω ROM manager γίνεται και εννοείται εφόσον βγάλεις το ηδη υπάρχον lagfix?

 

- Το quadrant τελικά το δίνουμε σημασία; Ας πούμε με την 2.2.1 την επίσημη και lagfix μέσω Super Optimized kernel η και μεσω Voodoo βγάζει περίπου 1800 - 1940....θα παίξει ρόλο καποια άλλη rom?

 

- Γενικώς το overclock πάντως προκαλεί κάποια κολλήματα γενικώς, είτε με το setcpu ειτε με το CPUBoost, είτε με το CPU Tuner ακόμα και στο 1.2 μόνο...με stock 1 ghz ειναι πιο smooth....έχει κανεις κάποια άποψη;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση για άλλη μία φορά... JPY, 2.2.1, κλείνω το κινητό, το ξανανοίγω, έχει χάσει όλα τα αpps από τις οθόνες, το log των κλήσεων, όλες τις επαφές, και τις σημειώσεις στο ημερολόγιο... Έχασα κάποια ραντεβού, γιατί δεν είχα συγχρονίσει για 1 εβδομάδα... Δεν ξέρω απαράδεκτο είναι... Μπορεί να επιστρέψω στο iphone...:(
Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση για άλλη μία φορά... JPY, 2.2.1, κλείνω το κινητό, το ξανανοίγω, έχει χάσει όλα τα αpps από τις οθόνες, το log των κλήσεων, όλες τις επαφές, και τις σημειώσεις στο ημερολόγιο... Έχασα κάποια ραντεβού, γιατί δεν είχα συγχρονίσει για 1 εβδομάδα... Δεν ξέρω απαράδεκτο είναι... Μπορεί να επιστρέψω στο iphone...:(

 

Οταν μια μερα καψουμε το φαι,δεν σημαινει οτι θα σταματησουμε και να τρωμε....

 

Δοκιμασε js5...Ειναι πιο stable νομιζω...

 

Αν και τις περισσοτερες φορες,ειναι προβλημα ειναι θεμα PEBCAP (ProblEm is Between Chair And Phone)

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρα ένα θέμα και αντί για Cosmote λέει Cosmot :p Δεν είναι τίποτα τραγικό αλλα επειδή είμαι ψείρας θα μου άρεσε να το λέει σωστά :D Ξέρει κανείς πώς μπορώ να το διορθώσω? :)
Link to comment
Share on other sites

Οταν μια μερα καψουμε το φαι,δεν σημαινει οτι θα σταματησουμε και να τρωμε....

 

Δοκιμασε js5...Ειναι πιο stable νομιζω...

 

Αν και τις περισσοτερες φορες,ειναι προβλημα ειναι θεμα PEBCAP (ProblEm is Between Chair And Phone)

 

:lol::lol::lol::lol:

 

στο τελευταιο συμφωνω :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Έχεις υπόψην κανέναν free?

Φοβάμαι μη κάνω καμιά μ!@#α με το adb μόνος μ... είναι πολλές οι εντολές να μου τις πεις?

 

edit: Υπάρχει μήπως κάποιο swype από την kitchen rom του Doc που να έχει ήδη μέσα ελληνικά οπότε να μαγειρέψω μια καινούρια??

Edited by femiros

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις για ποιο λογο αργει τοσο πολυ η καινουργια ρομ του δαρκυ ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διάβασα είναι άρρωστος,τρέχει και δεν έχει χρόνο... :p Κι εγώ αυτή περιμένω..Έχω έτοιμη απο kitchen αλλα βαριέμαι αφάνταστα να το ξαναστήνω... :eek:
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς lag με τη JS5 απο doc?Είχα τη Darky 9.2 (JS3) χωρίς lagfix και ήταν σφαίρα..Τώρα έβαλα απο docs kitchen τη JS5 και μου φαίνεται οτι lagάρει υπερβολικά..Βάζω ext4 τώρα μπας και... :(
Link to comment
Share on other sites

lagfix πλεον εγω βαζω παντού!

Με στοκ js5 και js3 ναι μεν δεν ειχα το lag της 2,1 (μαυρες οθονες, παγώματα λεπτών) αλλα εχει διαφορά!

πχ οταν χρησιμοποιώ το search για να ανοίξω εφαρμογές ή επαφές χωρις το fix αργει πολυ τις περισσότερες φορές!

Link to comment
Share on other sites

βασικα απο οτι εχω καταλαβει ο darky πλεον βγαζει καμποσες beta εκδοσεις.τωρα ειναι σε beta 3.

αυτο ειναι καλο,αν σκεφτει κανεις οτι το προβλημα του darky ηταν τα bugs λογο μηδαμινου testing.

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλός ο darky αλλα γενικά κάποια άτομα αρχίζουν και καβαλάνε το καλάμι και με χαλάει (darky,damiangto) και ενω έχουν κάποιες αξιόλογες προτάσεις, δεν ψήνομαι ιδιαίτερα να τις φλασάρω..Τέλοσπάντων...Με το lagfix έστρωσε τελικώς αλλα έχω ένα θεματάκι με τη μπαταρία..Χάνει 3-4% την ώρα σε idle..Έχετε δοκιμάσει με JS5 διαφορετικούς kernel?Κάποια πρόταση? (τώρα είμαι με Speedmod K13C)
Link to comment
Share on other sites

Καλός ο darky αλλα γενικά κάποια άτομα αρχίζουν και καβαλάνε το καλάμι και με χαλάει (darky,damiangto) και ενω έχουν κάποιες αξιόλογες προτάσεις, δεν ψήνομαι ιδιαίτερα να τις φλασάρω..Τέλοσπάντων...Με το lagfix έστρωσε τελικώς αλλα έχω ένα θεματάκι με τη μπαταρία..Χάνει 3-4% την ώρα σε idle..Έχετε δοκιμάσει με JS5 διαφορετικούς kernel?Κάποια πρόταση? (τώρα είμαι με Speedmod K13C)

 

Ακριβώς τα ίδια έχουμε!

Δεν έχω τετοια κατανάλωση όμως!

Έχω κλειστό wifi οταν δεν το χρησιμοποιώ, κλειστό 3g, αισθητήρα προσανατολισμού και φωτισμού και φυσικά εγκατεστημένο το setcpu με 100mhz στο sleep! Τσέκαρε αν τα έχεις και συ. Σε idle να χάνει τόσο είναι τραγικό.

Βάλε και το os monitor και στην καρτέλα process (options->short by load) δες πια εφαρμογή σου "τραβάει" cpu. Εμενα το osmonitor kana 15-20% και που και που πετάγονται διαφορα οπως swype, temp, beautiful widgets συστημα android και μερικα άλλα με 2-3%.

Link to comment
Share on other sites

Τα χω κι εγώ όπως εσύ αλλα χωρίς το setcpu γιατι στην προηγούμενη rom συνουσιάζονταν το σύμπαν... :) Μόλις το άφηνα λίγο έπρεπε να βγάλω τη μπαταρία για να ανάψει..Θα το δοκιμάσω και στη JS5 μπας και είναι διαφορετικό...Στο screen off profile τι governor χρησιμοποιείς φίλε?Conservative ή powersave?

 

edit: πωπω αυτό είναι ρεκόρ..Με το που έβαλα το profile στο setcpu και έσβησε η οθόνη , κόλλησε :grin: Μιλάμε για δευτερόλεπτα..Όλε!

Edited by gregorisvas
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια έχουμε!

Δεν έχω τετοια κατανάλωση όμως!

Έχω κλειστό wifi οταν δεν το χρησιμοποιώ, κλειστό 3g, αισθητήρα προσανατολισμού και φωτισμού και φυσικά εγκατεστημένο το setcpu με 100mhz στο sleep! Τσέκαρε αν τα έχεις και συ. Σε idle να χάνει τόσο είναι τραγικό.

Βάλε και το os monitor και στην καρτέλα process (options->short by load) δες πια εφαρμογή σου "τραβάει" cpu. Εμενα το osmonitor kana 15-20% και που και που πετάγονται διαφορα οπως swype, temp, beautiful widgets συστημα android και μερικα άλλα με 2-3%.

ποσο εχεις ?πες μας να εχουμε μια εικονα , παντως με κλειστο 3g δε καιει τιποτα σχεδον , εγω με 3g ανοιχτο ειμαι στο 3% overnight

Τα χω κι εγώ όπως εσύ αλλα χωρίς το setcpu γιατι στην προηγούμενη rom συνουσιάζονταν το σύμπαν... :) Μόλις το άφηνα λίγο έπρεπε να βγάλω τη μπαταρία για να ανάψει..Θα το δοκιμάσω και στη JS5 μπας και είναι διαφορετικό...Στο screen off profile τι governor χρησιμοποιείς φίλε?Conservative ή powersave?

 

edit: πωπω αυτό είναι ρεκόρ..Με το που έβαλα το profile στο setcpu και έσβησε η οθόνη , κόλλησε :grin: Μιλάμε για δευτερόλεπτα..Όλε!

screen off ειναι powersave , να σου πω εβαλες για min 200 αντι για 100?θα φτιαξει σιγουρα , κ θα γλυτωσεις κ μπαταρια σιγα τις διαφορες 100 με 200 mhz

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να επισυνάψουμε το Αγγλικο αρχειο CSC_JS3.tar.md5 ....αντι του Ολλανδικου στο post#1 στον οδηγο για Ευρωπαϊκό Froyo firmware v.2.2.1 για το Galaxy S (ΧWJS5)...???
LG G4
Link to comment
Share on other sites

Καλός ο darky αλλα γενικά κάποια άτομα αρχίζουν και καβαλάνε το καλάμι και με χαλάει (darky,damiangto) και ενω έχουν κάποιες αξιόλογες προτάσεις, δεν ψήνομαι ιδιαίτερα να τις φλασάρω..Τέλοσπάντων...Με το lagfix έστρωσε τελικώς αλλα έχω ένα θεματάκι με τη μπαταρία..Χάνει 3-4% την ώρα σε idle..Έχετε δοκιμάσει με JS5 διαφορετικούς kernel?Κάποια πρόταση? (τώρα είμαι με Speedmod K13C)

 

Μου μυρίζει battery calibration :lol:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Έστρωσε λίγο και είναι κάτι λιγότερο απο 2%/ώρα..Το αφήνω να κάνει άλλους 2 κύκλους φόρτισης/αποφόρτισης μήπως βελτιωθεί αλλιώς calibration ή δοκιμή άλλου kernel :/
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να επισυνάψουμε το Αγγλικο αρχειο CSC_JS3.tar.md5 ....αντι του Ολλανδικου στο post#1 στον οδηγο για Ευρωπαϊκό Froyo firmware v.2.2.1 για το Galaxy S (ΧWJS5)...???

 

Ο τίτλος "Ολλανδικό", δε βοηθάει; Αν υπήρχε Αγγλικό αρχείο θα το βάζαμε :p

 

Έχεις υπόψην κανέναν free?

Φοβάμαι μη κάνω καμιά μ!@#α με το adb μόνος μ... είναι πολλές οι εντολές να μου τις πεις?

 

edit: Υπάρχει μήπως κάποιο swype από την kitchen rom του Doc που να έχει ήδη μέσα ελληνικά οπότε να μαγειρέψω μια καινούρια??

 

Nαι, τα τελευταία JS3/JS5 έχουν ελληνικό swype. Παρ'όλα αυτά πρέπει να έχεις το 2e recovery για να το κάνεις αυτό.

Οι εντολές είναι στην πρώτη σελίδα των Οδηγών για νέους χρήστες...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τα χω κι εγώ όπως εσύ αλλα χωρίς το setcpu γιατι στην προηγούμενη rom συνουσιάζονταν το σύμπαν... :) Μόλις το άφηνα λίγο έπρεπε να βγάλω τη μπαταρία για να ανάψει..Θα το δοκιμάσω και στη JS5 μπας και είναι διαφορετικό...Στο screen off profile τι governor χρησιμοποιείς φίλε?Conservative ή powersave?

 

edit: πωπω αυτό είναι ρεκόρ..Με το που έβαλα το profile στο setcpu και έσβησε η οθόνη , κόλλησε :grin: Μιλάμε για δευτερόλεπτα..Όλε!

 

To setcpu με βάση τον οδηγό! Δεν μπορώ να καταλάβω τι σου προκαλεί το κόλλημα!

Δεν μου εχει τύχει ουτε 1 φορα! Ακολούθησες τον οδηγό το stiger?

Link to comment
Share on other sites

Είχα και στο Desire αλλα και στο Desire HD Setcpu profiles με κανένα πρόβλημα..Είδα τον οδηγό αλλα ήξερα και τί έπρεπε να κάνω :( Το θέμα είναι οτι είτε με stock rom (απ' τις αρχές που το χα πάρει) , είτε με Darky (9.1,9.2), είτε με Doc's JS5, κολλάει :(

Τη γιατρειά μου πάντως την βρήκα..Έβαλα πάλι τον K12U-T4..Τουλάχιστον σε εμένα είναι διαμάντι αυτός ο kernel..Δεν έχω δοκιμάσει άλλον που να μου προσφέρει τόσο απίστευτη αναμονή..2 ώρες και κάτι λεπτά δεν έχει πέσει καθόλου απο 34%..

Δοκίμασα και το ZSJPE modem χθές (με τον Κ13C kernel) που επίσης ήταν πιο νορμάλ το drain σε σχέση με το JPY..Οπότε θα κάνω άλλη μία δοκιμή τώρα με K12U-T4 και ZSJPE μήπως βρώ τη χρυσή τομή :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει περίπτωση αν βάλω την ολλανδική 2.2.1 να σταματήσει να δολεύει το usb μου?

Και να μην μπορώ να επαναφέρω την κανονική έκδοση?Επίσης ποιά έκδοση να διαλέξω?

Έχω ακούσει κάτι κάπου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει περίπτωση αν βάλω την ολλανδική 2.2.1 να σταματήσει να δολεύει το usb μου?

Και να μην μπορώ να επαναφέρω την κανονική έκδοση?Επίσης ποιά έκδοση να διαλέξω?

Έχω ακούσει κάτι κάπου...

 

να σταματησει να δουλευει το usb???

δεν μπορω να φαναταστω ουτε ενα λογο

ποια ειναι η κανονικη εκδοση που αναφερεις?

νομιζω η καλυτερη μεχρι στιγμης ειναι η js5

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...