Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιο ταμπλετ προτεινεται για μεχρι 140 ευρω ? Θελω να ειναι το ελαχιστο 8 ιντσες και μεχρι 10, κατα προτιμηση 10αρι. Ψαχνω για ανδροιντ αλλα δεν θα με χαλαγε να εχει και windows. Η κυρια χρηση του θα ειναι για δυαδικτυο, βιντεο και κανα παιχνιδακι. Παρακαλω προτεινεται μονο αξιοπιστες μαρκες. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

έχει κανείς άποψη για αυτό;

 

http://www.e-shop.gr/tablet-lenovo-a8-50f-8-quad-core-16gb-wifi-bt-gps-android-50-white-p-PER.910591

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα. Ενδιαφερομαι για αγορα ταμπλετ για τα παιδια μου. Ειναι 9 και 6 χρονων. Θα ειναι το πρωτο ταμπλετ τους.

Η χρηση που θα ειναι κυρίως παιχνιδια οχι απαιτητικα( angry birds, subway κτλ παρομοιων χαρακτηριστικών και απαιτησεων), youtube. οθονη δεν ξερω σε τι διαστασεις βολευει γιατι δεν εχουμε αλλη εμπειρια απο χρηση ταμπλετ( βεβαια τα παιδια ειναι εξοικειωμένα αφου μεχρι τωρα και λογω έλλειψης ταμπλετ χρησιμοποιουσαν το pc καιτα κινητα μας.)

Αγορα απο Κινα και απο αξιοπιστο καταστημα. Θα ηθελα να ειναι 2gb ram και το buget 100-120 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας μπορειτε να μου προτινετε ενα ταμπλετ με αυτα περιπου τα χαρακτηριστικα??

- τιμη 300 το περισσοτερο

- ΠΟΛΥ καλη μπαταρια

- να μν κολαει

- να μν ζεσταινεται πολυ ευκολα

- καμερα δν με ενδιαφερει

- και για χρηση το θελω πιο πολυ για παιχνιδια αλλα και να νλεπω καμια ταινια online και να μν μου κολαει ...

- και να εχει καλο χωρο

- λειτουργικο android

Edited by dbalaba
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μπορειτε να μου προτινετε ενα ταμπλετ με αυτα περιπου τα χαρακτηριστικα??

- τιμη 300 το περισσοτερο

- ΠΟΛΥ καλη μπαταρια

- να μν κολαει

- να μν ζεσταινεται πολυ ευκολα

- καμερα δν με ενδιαφερει

- και για χρηση το θελω πιο πολυ για παιχνιδια αλλα και να νλεπω καμια ταινια online και να μν μου κολαει ...

- και να εχει καλο χωρο

 

το δικο μου,

cube iwork 10, εχει οσα γραφεις και καμποσα ακομα :cool:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

έχει κανείς άποψη για αυτό;

 

TABLET LENOVO A8-50F 8'' QUAD CORE 16GB WIFI BT GPS ANDROID 5.0

http://www.e-shop.gr/tablet-lenovo-a8-50f-8-quad-core-16gb-wifi-bt-gps-android-50-white-p-PER.910591

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το έχω εγώ αγορασμένο πριν 6 μήνες από το eshop. Του αγόρασα και θήκη (τη δική του) από το ebay.

Ήταν το πρώτο μικρό tablet που αγόρασα και το πρώτο που αγόρασα από Ελλάδα. Πριν από αυτό αγόραζα από Κίνα.

Αυτό που αμέσως με εντυπωσίασε στο επώνυμο Lenovo σε σύγκριση με τα σχετικά ανώνυμα Κινέζικα που είχα, είναι η πολύ μεγάλη διάρκεια της μπαταρίας του. Κρατάει άνετα μια μέρα.

Το wifi του δεν είναι το καλύτερο. Ή μάλλον είναι το χειρότερο από όσα είχα. Νομίζω ότι έχει γραφτεί και αλλού. Πάντως δεν είναι απαγορευτικό.

Το gps είναι πολύ καλό. Δοκιμάστηκε επίτηδες χωρίς τη χρήση δεδομένων (κλειστό wifi). Μετά την πρώτη φορά που φυσιολογικά έκανε πάαααρα πολλή ώρα να βρει την αλλαγή τοποθεσίας, ήταν ταχύτατο και αξιόπιστο. Αφού είδα ότι δουλεύει μια χαρά, όταν βρέθηκα στο εξωτερικό δεν κάθησα να περιμένω να βρει το gps μόνο του την (πολύ μεγάλη) αλλαγή της τοποθεσίας. Το άφησα να βρει αμέσως την τοποθεσία με τη χρήση δεδομένων (wifi) και μετά έκλεισα το wifi για να μη τρώει μπαταρία και το gps δούλευε μια χαρά μέσα στο αυτοκίνητο χωρίς να χρειάζεται να το κολλάω σε παράθυρα.

Το βασικότερο αρνητικό είναι ότι πάνω στους 4 μήνες πέθανε! Δεν άναβε, δεν φόρτιζε. Νεκρό. Το πήγα στο eshop που το πήγε στη Lenovo (αν δεν κάνω λάθος Public-Γερμανός) και μετά από ένα μήνα μου το επέστρεψαν επισκευασμένο. Εγώ θεώρησα αρχικά ότι ήταν πρόβλημα software λόγω κακής και εντατικής χρήσης από την κόρη μου. Αλλά όπως μου είπαν ήταν πρόβλημα πλακέτας και αντικαταστάθηκε τουλάχιστον η μπαταρία του. Ίσως και άλλα πράγματα. Δεν ξέρω τι έφταιξε. Ίσως το ότι το έβαζα σε διάφορους φορτιστές, ίσως το ότι δουλευόταν ενώ φόρτιζε, ίσως ο φορτιστής του αυτοκινήτου. Για το αυτοκίνητο ξέρω σίγουρα ότι θέλει προσοχή γιατί οι φορτιστές ειναι αναξιόπιστοι. Είχα πρόβλημα και με άλλη συσκευή και μια φορά μου κάηκε και η ασφάλεια της πρίζας του αυτοκινήτου. Φαίνεται ότι οι πρίζες του αυτοκινήτου δεν είναι φτιαγμένες με τη σκέψη σε ευαίσθητα ηλεκτρονικά.

Η αξιόπιστη ελληνική εγγύηση ήταν βέβαια κάτι καινούργιο και πολύ ευχάριστο για μένα. Έχω στο σπίτι δύο πεθαμένες κινέζικες ταμπλέτες εκ των οποίων η μία μάλιστα πέθανε μέσα στην υποτιθέμενη κινέζικη εγγύηση.

Πάντως είμαι αμετανόητος με τις αγορές από Κίνα. Όταν πριν 2 μήνες (όταν πέθανε το Lenovo) απόφάσισα να αγοράσω άλλη ταμπλέτα, αγόρασα το Cube T8 από το Banggood. Το έχω ένα μήνα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει λίγο χειρότερη μπαταρία, λίγο καλύτερο wifi, εξίσου καλό gps, αλλά επιπλέον είναι και τηλέφωνο που λειτουργεί άψογα (phablet) και είναι και 25% φτηνότερο. Βέβαια αν χαλάσει θα το πετάξω.

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Δν θςλω ομως με windows με android θελω

 

ειναι dual boot με android 5.1

Αν δεν θες windows τοτε πασο.

Και εγω δεν ηθελα windows αλλα τα φορτωθηκα με το στανιο :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το στυλό το παίρνεις ξεχωριστα ε; Έχεις χρησιμοποιήσει; Η οθόνη έχει καλύτερη απόκριση και γενικότερα μιας και έχει παραπάνω χαρακτηριστικά;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα πηρα και το στυλο αλλα δεν βλεπω να αξιζει το κοπο, αν και εχει μονο 5 ευρω.

Πρακτικα ομως εμενα δεν με βολευει γιατι ηθελα στυλο να γραφω οχι να παταω κουμπακια.

Βεβαιως δουλευει καλα, απλα εμενα δεν μου κανει.

 

Η οθονη εχει αρκετα καλη αποκριση, η χρηση που τις κανω ειναι να σημειωνω πανω σε PDF οποτε για αυτο εμενα μου κανει την δουλεια και με το παραπανω.

Τωρα βεβαια επειδη θελω να σημειωνω (να γραφω οπως με κανονικο στυλο) σε PDF πρεπει να βρω ενα stylus pen μαλλον πρεπει να σκασω κανα 20αρι ευρω.

 

Και παλι ομως οτι σου γαρφω ειναι σχετικο, πες τι χρηση θες να κανεις για να μην απογοητευτεις!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν κάνει για γραφή, μόνο για επιλογή αντί για touch?

Εγώ δεν το θέλω άμεσα, δηλαδή δεν έχω καμιά συγκεκριμένη δουλειά που μου χρειάζεται, απλά έλεγα ότι θα είναι καλό σαν feature για επιλογή συσκευης chuwi vs cube και ίσως η ίδια η οθονη ήταν καλύτερη λόγω αυτού..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν με καταλαβες :)

 

πρωτον μην με ρωτας αν ειναι καλυτερο το chuwi μπορει και να πω βλακεια, δεν μπορω να κανω συγκριση σε κατι που δεν εχω καν δει / διαβασει.

 

Δευτερον κανει για γραφη αλλα οταν το κανεις στο σχετικο software που το εχω δοκιμασει.

Πχ ενα σχεδιαστικο αμα εισαι ζωγραφος φτιαχνεις και την μονα λιζα :)

Τωρα εγω θελω να ανοιγω αρχεια PDF και να κραταω πανω σημειωσεις πχ ημερομηνιες, υπογραμμισεις κλπ τα οποια και φυσικα τα κανει αψογα.

(πιθανον και ενα πιο δευτερο ταμπλετ να τα εκανε εξισου καλα)

 

Παντως αν θες μετρο συγκρισης εχει 256 σημεια πιεσης σε σχεση με αλλα ειναι νομιζω ενα καλο επιπεδο στα λεφτα του.

Καποια κορυφαια wacom εχουν 1024 σημεια πιεσης και τα παιρνουν σκιτσογραφοι με διπλα λεφτα....

 

Τωρα γενικα νομιζω στα λεφτα του, αν εξαιρεσεις την φωτ. μηχανη που ειναι μια τυπικα καλη πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορεις να βρεις,

γιατι μετα ανεβαινεις κοντα στα 200 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα, είναι πολύ αξιόλογο και πώς να κάνεις σύγκριση αν δεν τα έχεις άλλωστε; Απλά το Chuwi το βρήκα στα 145$ και δεν ξερω αν αξίζει να πάω παραπάνω για κάτι που εμένα μπορεί να μη μου χρειαστεί ποτέ.. Ευχαριστώ για το review

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

 

Απλά το Chuwi το βρήκα στα 145$ και δεν ξερω αν αξίζει να πάω παραπάνω για κάτι που εμένα μπορεί να μη μου χρειαστεί ποτέ.. Ευχαριστώ για το review

 

μαλλον πρεπει να ερθει καποιος με Chuwi και να σου πει την δικη του αποψη και να συγκρινεις.

Αυτα απο εμενα παντως ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα, είναι πολύ αξιόλογο και πώς να κάνεις σύγκριση αν δεν τα έχεις άλλωστε; Απλά το Chuwi το βρήκα στα 145$ και δεν ξερω αν αξίζει να πάω παραπάνω για κάτι που εμένα μπορεί να μη μου χρειαστεί ποτέ.. Ευχαριστώ για το review

δες συγκριτικά μεταξύ τους

 

 

 

αν θελεις που βρηκες chiwi h10 DUAL OS 145$? γιατι μονο με win ειναι φθηνοτερο αλλα δε ειδα πουθενα 145

Edited by bandi650
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας αποψη γι αυτο το ταμπλετ???

 

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/156828-bitmore-colortab-10-black?cmicc=skroutz

 

Ψαχνω 10αρι και ειναι το πιο φθηνο που βρηκα,η χρηση πολυ απλη,μονο ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας αποψη γι αυτο το ταμπλετ???

 

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/156828-bitmore-colortab-10-black?cmicc=skroutz

 

Ψαχνω 10αρι και ειναι το πιο φθηνο που βρηκα,η χρηση πολυ απλη,μονο ιντερνετ

 

Σε αυτα τα λεφτα εγω θα σου προτεινα να ψαχτεις στην Κινα.Αυτο φιλε μου δεν κανει ουτε για δισκος σερβιρισματος...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας αποψη γι αυτο το ταμπλετ???

 

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/156828-bitmore-colortab-10-black?cmicc=skroutz

 

Ψαχνω 10αρι και ειναι το πιο φθηνο που βρηκα,η χρηση πολυ απλη,μονο ιντερνετ

Θα σε καλύψει , αλλά κατά τη γνώμη μου δώσε κάτι παραπάνω και πάρε αυτό http://www.e-shop.gr/tablet-innovator-dpm1081-101-quad-core-13ghz-8gb-gps-android-442-black-p-PER.903304 . Εξαιρετικό για τα λεφτά του και σε επιδόσεις και αυτονομία και συνδεσιμότητα. Μοναδικό μείων του η οθόνη που δεν είναι IPS, αλλά αν θελήσεις να δεις ταινία, έχει θύρα HDMI και το συνδέεις με εξωτερική οθόνη. Κι έχει και OTG και Bluetooth

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε στα χέρια μας το νέο τάμπλετ της Google για τη σεζόν του 2016.

Πρόκειται για μία premium συσκευή στις 10,2 ίντσες με ανάλυση 2560χ1800 pixels που φτάνει το εντυπωσιακό νούμερο των 308 ppi.

 

Στο εσωτερικό του βρίσκουμε έναν επεξεργαστή NVIDIA Tegra X1Processor Octa-core, ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bitGraphics processor:NVIDIA MaxwellSystem memory με 3 gb ram.

 

Περισσότερα θα βρείτε στη μικρή παρουσίαση στα παρακάτω link.

 

(Να ευχαριστήσω τον @chris1984 για την ευγενική παραχώρηση της συσκευής. Εύχομαι να την χαρεί).

 

 

Edited by left_ace
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα λεφτα εγω θα σου προτεινα να ψαχτεις στην Κινα.Αυτο φιλε μου δεν κανει ουτε για δισκος σερβιρισματος...

 

Θα σε καλύψει , αλλά κατά τη γνώμη μου δώσε κάτι παραπάνω και πάρε αυτό http://www.e-shop.gr/tablet-innovator-dpm1081-101-quad-core-13ghz-8gb-gps-android-442-black-p-PER.903304 . Εξαιρετικό για τα λεφτά του και σε επιδόσεις και αυτονομία και συνδεσιμότητα. Μοναδικό μείων του η οθόνη που δεν είναι IPS, αλλά αν θελήσεις να δεις ταινία, έχει θύρα HDMI και το συνδέεις με εξωτερική οθόνη. Κι έχει και OTG και Bluetooth

 

Πηγα στον Κωτσοβολο και το ειδα ,το ταμπλετ εχει αθλια οθονη,απο Κινα δεν θελω να παρω γιατι το βιαζομαι..

gerstavros2 ευχαριστω για την προταση θα το εχω στα υποψιν αλλα βρε παιδια ειδα 10αρι ταμπλετ και εμεινα εκπληκτος με το ποσο μεγαλα ειναι...Καποια αλλη προταση στις 8-9 ιντσες εως 70 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας,τελικα αγορασα το πρωι το bitmore απο τον κωτσοβολο,επρεπε να ειναι 10αρι με μπατζετ εως 70 ευρω και δεν εβρισκα κατι αλλο...

Η οθονη του πολυ μετρια 4/10 και αν δεν κοιτας απο την σωστη γωνια τα χρωματα ξεθωριαζουν,μεχρι στιγμης σε χρηση ιντερνετ δεν εχει καποιο lag.

Η κατασκευη του τιποτα το ιδιαιτερο και οι καμερες μετριες...

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους!!

Μετά την ανεπανόρθωτη βλάβη δύο laptop από τα παιδιά…., αποφάσισα να αγοράσω ένα Dual OS Windows & Android tablet, καθώς το χρειάζομαι για αναψυχή (internet) & χρήση office.

Οι προτάσεις στα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι αρκετές, μου προκάλεσαν το ενδιαφέρον τα παρακάτω tablet:

Cube iWork12 Intel Atom X5-Z8300, 1.44-1.84GHz Quad Core,GPU: Intel HD Gen8, 12 EU cores, 4GB/64GB

Voyo VBook V3 (λόγω οθόνης 13.3 inch) Intel Atom Cherry Trail X5-8300 1.44-1.84GHz Quad Core (14nm), 4GB/64GB , GPU: Intel HD Gen 8 12 EU @ 600MHz

Teclast Tbook 16 Ultrabook Tablet PC 11.6 inch Windows10 + Android 5.1 4GB/64GB Intel Cherry Trail Z8300 Quad Core 1.84GHz IPS 1920*1080

Παρακαλώ, επειδή δεν έχω εμπειρία στην αξιοπιστία και την ποιότητα κατασκευής των συγκεκριμένων κινέζικων μοντέλων, θέλω προτάσεις και κριτικές ακόμη και για tablet σ’ αυτά τα χαρακτηριστικά (κόστος έως 270€).

Επίσης, επειδή πρώτη φορά θα αγοράσω από εξωτερικό και δεν γνωρίζω και πολλά ποια Ευρωπαϊκή αποθήκη (χωρίς τελωνεία )να προτιμήσω με κριτήρια την αξιοπιστία, το after sale service & το κόστος μεταφορικών.

Ελπίζω να μη σας κουράζω, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται, ειμαι αναμεσα σε αυτα τα ταμπλετ:

  • Cube Iwork10 Ultimate 64GB
  • CHUWI Hi10
  • Teclast Tbook 10
  • Teclast Tbook 11

 

Οι τιμες ειναι στο ιδιο range, με μια μικρη διαφορα το cube, που ειναι λιγο φθηνοτερο. Ποιο πιστευεται υπερτερει απο το αλλο? Σε ποιοτητα κατασκευης για αρχη και μετα σε υποστηριξη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...