Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες θα ηθελα μια βοηθεια

Μου χάλασε ο φορτιστής από το window n 70s (INPUT 100-240V AC, 50/60HZ, OUTPUT 5V DC 2000 mA)

Υπάρχει περίπτωση να βρω στην Ελλάδα ή να πάρω από κάπου αλλου αν γνωριζει κάποιος ας βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά σκέφτομαι να παραγγείλω το huyndai T10 από εδω .

Πείτε γνώμες .

Λέει το μηχάνημα ;

Πως τον βλέπεται τον πωλητή ;

Παίζει να χω θέμα με το τελωνείο ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα ηθελα μια βοηθεια

Μου χάλασε ο φορτιστής από το window n 70s (INPUT 100-240V AC, 50/60HZ, OUTPUT 5V DC 2000 mA)

Υπάρχει περίπτωση να βρω στην Ελλάδα ή να πάρω από κάπου αλλου αν γνωριζει κάποιος ας βοηθήσει...

Σε μαγαζιά ηλεκτρονικών ζήτα έναν φορτιστή 5V 2A. Θα σου στοιχήσει πολλά, αλλά θα το πάρεις αμέσως, αν έχεις ανάγκη. Το βύσμα αν δεν κάνει, κόψε το καλώδιο και σύνδεσε το βύσμα του φορτιστή που χεις τώρα για το τάμπλετ

Παιδιά σκέφτομαι να παραγγείλω το huyndai T10 από εδω .

Πείτε γνώμες .

Λέει το μηχάνημα ;

Πως τον βλέπεται τον πωλητή ;

Παίζει να χω θέμα με το τελωνείο ;

αξιόπιστος, στέλνει από αγγλία αλλά είναι καραπανάκριβος. Για το τάμπλετ ψάξε σχόλια σε φόρουμς, πχ στο Τ7 είναι καλό αλλά το GPS του δεν δουλεύει συνήθως

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να παραγγείλω το huyndai T10 από εδω .

Πείτε γνώμες .

Λέει το μηχάνημα ;

Πως τον βλέπεται τον πωλητή ;

Παίζει να χω θέμα με το τελωνείο ;

Κοίταξε κι εδώ.Έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή και,σε αποστολή με απλό ταχυδρομείο, δεν περνάς τελωνείο.(Στο άλλο, από Αγγλία δεν περνάς τελωνείο, έτσι κι αλλιώς, αλλά είναι πανάκριβο).
Link to comment
Share on other sites

αξιόπιστος, στέλνει από αγγλία αλλά είναι καραπανάκριβος. Για το τάμπλετ ψάξε σχόλια σε φόρουμς, πχ στο Τ7 είναι καλό αλλά το GPS του δεν δουλεύει συνήθως

 

 

Κοίταξε κι εδώ.Έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή και,σε αποστολή με απλό ταχυδρομείο, δεν περνάς τελωνείο.(Στο άλλο, από Αγγλία δεν περνάς τελωνείο, έτσι κι αλλιώς, αλλά είναι πανάκριβο).

 

Σάς ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

parisal το site πού παραθέτεις θεωρείται αξιόπιστο?

Η διαφορά τιμής πάντως δεν είναι τόσο μεγάλη γιατί αυτός πού παραθέτω δίνει κάποια "δώρα" που θα αγόραζα ούτος ή άλλως (θήκη,κάρτα,φορτιστή αυτοκινήτου).

Άν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση -tablet- ευπρόσδεκτη.Απλός κατέληξα σ'αυτό γιατί μου φάνηκε το ποιό πλήρες "φτηνό" 10ιντσο.

Link to comment
Share on other sites

Σάς ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

parisal το site πού παραθέτεις θεωρείται αξιόπιστο?

Η διαφορά τιμής πάντως δεν είναι τόσο μεγάλη γιατί αυτός πού παραθέτω δίνει κάποια "δώρα" που θα αγόραζα ούτος ή άλλως (θήκη,κάρτα,φορτιστή αυτοκινήτου).

Άν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση -tablet- ευπρόσδεκτη.Απλός κατέληξα σ'αυτό γιατί μου φάνηκε το ποιό πλήρες "φτηνό" 10ιντσο.

Απ'όσο ξέρω, είναι αξιόπιστο.

Εγώ μια αγορά έκανα από κει χωρίς προβλήματα.

Τελικά εσύ θα αποφασίσεις τι σε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να παραγγείλω το huyndai T10 από εδω .

 

Άν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση -tablet- ευπρόσδεκτη.Απλός κατέληξα σ'αυτό γιατί μου φάνηκε το ποιό πλήρες "φτηνό" 10ιντσο.

 

Μη ποντάρεις και πολύ στη πληρότητα. Απ' ότι φαίνεται το gps έχει πρόβλημα, οπότε αν πραγματικά το χρειάζεσαι ίσως αναγκαστείς να στραφείς σε ένα bluetooth gps. Δεν έχει σημαντικό κόστος (10-50 ευρω) και δουλεύει πολύ καλύτερα από το gps οποιασδήποτε ταμπλέτας ή κινητού.

Η ταμπλέτα που διάλεξες φαίνεται να είναι καλή. Διάβασε βέβαια και κριτικές σε ξένα φόρουμ (slatedroid κλπ). Ένα πιθανό πρόβλημα είναι η μικρή μπαταρία.

Ανταγωνιστής του είναι το Pipo M9 με cpu rk3138. Αλλά φαίνεται ότι o Exynos 4412 έχει καλύτερη συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω, είναι αξιόπιστο.

Εγώ μια αγορά έκανα από κει χωρίς προβλήματα.

Τελικά εσύ θα αποφασίσεις τι σε συμφέρει.

 

 

 

 

 

Μη ποντάρεις και πολύ στη πληρότητα. Απ' ότι φαίνεται το gps έχει πρόβλημα, οπότε αν πραγματικά το χρειάζεσαι ίσως αναγκαστείς να στραφείς σε ένα bluetooth gps. Δεν έχει σημαντικό κόστος (10-50 ευρω) και δουλεύει πολύ καλύτερα από το gps οποιασδήποτε ταμπλέτας ή κινητού.

Η ταμπλέτα που διάλεξες φαίνεται να είναι καλή. Διάβασε βέβαια και κριτικές σε ξένα φόρουμ (slatedroid κλπ). Ένα πιθανό πρόβλημα είναι η μικρή μπαταρία.

Ανταγωνιστής του είναι το Pipo M9 με cpu rk3138. Αλλά φαίνεται ότι o Exynos 4412 έχει καλύτερη συμπεριφορά.

 

Ευχαριστώ παιδιά.Να 'σται καλά.

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες που το έχω στα χέρια μου όλα δουλεύουν ρολόι.παιζει HD ταινίες το USB δουλεύει κανονικά. Το μονο πρόβλημα είναι το WiFi αλλά πιστεύω θα λυθεί με την λύση που έδωσε ο φίλος ποιο πανω. Έχω ενα ερώτημα όμως.επειδή στο σπίτι δεν έχω ίντερνετ..έχω όμως τα data απο το κινητό και έτσι μετατρεπω το κινητό σε WiFi και Στέλνω στο ταμπλετ. Ε λοιπον με αυτον τον τροπο δεν έχω καμια αποσύνδεση και μάλιστα ανοίγουν τα παντα πολύ γρήγορα. Αυτή την διάφορα μπορεί να μου λύση κάποιος;

 

Σχετικά με το πρόβλημα στο WiFi έχω την εντύπωση οτι λύθηκε με την εφαρμογή elixir. Αλλάζει τον διαχειριστή.παρακαλώ όσοι έχετε την δυνατότητα κατεβάστε το και ελενξτε αν δουλεύει απροβληματιστα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόβλημα στο WiFi έχω την εντύπωση οτι λύθηκε με την εφαρμογή elixir. Αλλάζει τον διαχειριστή.παρακαλώ όσοι έχετε την δυνατότητα κατεβάστε το και ελενξτε αν δουλεύει απροβληματιστα.

 

Ποιο είναι το elixir? Τι ακριβώς κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα να σας ζητήσω μερικές προτάσεις για ένα Tablet 7''.


  • Πρώτα απ'όλα με ενδιαφέρει σίγουρα να είναι ποιοτική κατασκευή. Ξέρω ότι μιλάμε για Κινέζους αλλά σίγουρα κάποια παρουσιάζουν πολλά προβλήματα μετά από κάποιο διάστημα ή ακόμα και κατευθείαν και κάποια πολύ λίγα προβλήματα.


  • Με ενδιαφέρει να έχει σχετικά καλή αυτονομία/μπαταρία. Δεν θα ήθελα να το έχω συνέχεια να φορτίζει


  • Καλό θα είναι να μην έχει ψόφιο ήχο. Δεν ζητάω σούπερ μπάσα, surrοund κλπ απλά να ακούγεται χωρίς να χρειάζεται να υπάρχει απόλυτη ησυχία


  • Τέλος καλό θα ήταν να έχει bluetooth μήπως χρειαστεί αφού είναι και ο μόνος τρόπος επικοινωνίας με εξωτερικές συσκευές

 

Η χρήση ακόμα είναι αδιευκρίνιστη μιας και θα είναι το πρώτο μου tablet, αλλά για αρχή σίγουρα internet (παίζει άραγε κάνα remote desktop app). Από εκεί και πέρα σίγουρα θα προκύψει κάνα παιχνιδάκι αν και δεν έχω τρελό ελεύθερο χρόνο. Αν έχει bluetooth θα δοκιμάσω να το στήσω και σαν gps με κάνα φθηνό dongle

 

Από όσα έχω προλάβει να διαβάσω στο φόρουμ σίγουρα θα αποφύγω τα cube λόγω προβλημάτων. Έχω δει ότι προτείνεται πολύ το Hundai T7 και επίσης ότι το Window N70 HD είναι αρκετά καλό αν και χωρίς bluetooth. Δυστυχώς το Ainol Fire δεν το βλέπω να ξαναβγαίνει...

 

Τι θα μου προτείνατε εσείς ακόμα και εάν δεν πληρεί κάποιες από τις απαιτήσεις μου???

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ ψαξιμο,εχω καταληξει στο aussiepad 2,πληροφοριες βρηκα απο ξενα forums και η εξυπηρετηση τους ειναι τρομερη,μιλησα μαζι τους μεσω mail,αμεση ανταποκριση,γνωριζει κανεις απο δω τπτ για το aussiepad 2?

https://aussiepads.com.au/online-store

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ ψαξιμο,εχω καταληξει στο aussiepad 2,πληροφοριες βρηκα απο ξενα forums και η εξυπηρετηση τους ειναι τρομερη,μιλησα μαζι τους μεσω mail,αμεση ανταποκριση,γνωριζει κανεις απο δω τπτ για το aussiepad 2?

https://aussiepads.com.au/online-store

Φαίνεται να ναι ένας αυστραλός που κάνει ειδική παραγγελία από εργοστάσιο στη κίνα και πουλάει κι εκτός. Καλό δείχνει και σε καλή τιμή, αν το πάρεις πες μας :p

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να ναι ένας αυστραλός που κάνει ειδική παραγγελία από εργοστάσιο στη κίνα και πουλάει κι εκτός. Καλό δείχνει και σε καλή τιμή, αν το πάρεις πες μας :p

Πως το στελνει απο αυστραλια; τελωνεία;

Link to comment
Share on other sites

Πως το στελνει απο αυστραλια; τελωνεία;

με ταχυδρομείο δεν περνάει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

μιλησα μαζι τους 5 φορες,μεσα σε 1-2 ωρες ειχα απαντηση.σχετικα με την αποστολη,μου ειπαν οτι τα στελνουν με airmai(28$)l και κανει πανω απο 7 μερες και me dhl(σιγουρα τελωνειο!!!) 3-4 μερες,τους ειπα να γραψουνε πανω στο κουτι αξια κατω απο 50$ και μου ειπαν οκ,οποτε πιστευω δεν θα υπαρξει προβλημα με τελωνειο.το μηχανηματακι φαινεται καλο για τα λεφτα του,εχει καλες κριτικες σε 2-3 forums,η εταιρεια ανεβαζει firmwares στη σελιδα της,ετοιμαζει μεχρι τελος του μηνα update για 4.2 και αναμενεται το keyboard dock,που φαινεται γαματο,δειτε το εδω https://aussiepads.com.au/19-aussiepad2-features/50-multi-function-keyboard-dock

σημερα ή αυριο θα κανω την παραγγελια,ειχα αποφασισει να παρω το hyundai t10 λογω ενσωματομενου 3g,αλλα τελικα κατεληξα σ αυτο,θα χρησιμοποιησω usb ή mifi,τουλαχιστον υπαρχει μια επικοινωνια με την εταιρεια,η hyundai δεν εχει καν site αυτη την περιοδο,ειδα σ ενα forum,οτι μονο οσοι διαμενουν στην κινα εχουν προσβαση αυτη τη περιοδο στο site της hyundai

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα να σας ζητήσω μερικές προτάσεις για ένα Tablet 7''.


  • Πρώτα απ'όλα με ενδιαφέρει σίγουρα να είναι ποιοτική κατασκευή. Ξέρω ότι μιλάμε για Κινέζους αλλά σίγουρα κάποια παρουσιάζουν πολλά προβλήματα μετά από κάποιο διάστημα ή ακόμα και κατευθείαν και κάποια πολύ λίγα προβλήματα.


  • Με ενδιαφέρει να έχει σχετικά καλή αυτονομία/μπαταρία. Δεν θα ήθελα να το έχω συνέχεια να φορτίζει


  • Καλό θα είναι να μην έχει ψόφιο ήχο. Δεν ζητάω σούπερ μπάσα, surrοund κλπ απλά να ακούγεται χωρίς να χρειάζεται να υπάρχει απόλυτη ησυχία


  • Τέλος καλό θα ήταν να έχει bluetooth μήπως χρειαστεί αφού είναι και ο μόνος τρόπος επικοινωνίας με εξωτερικές συσκευές

 

Η χρήση ακόμα είναι αδιευκρίνιστη μιας και θα είναι το πρώτο μου tablet, αλλά για αρχή σίγουρα internet (παίζει άραγε κάνα remote desktop app). Από εκεί και πέρα σίγουρα θα προκύψει κάνα παιχνιδάκι αν και δεν έχω τρελό ελεύθερο χρόνο. Αν έχει bluetooth θα δοκιμάσω να το στήσω και σαν gps με κάνα φθηνό dongle

 

Από όσα έχω προλάβει να διαβάσω στο φόρουμ σίγουρα θα αποφύγω τα cube λόγω προβλημάτων. Έχω δει ότι προτείνεται πολύ το Hundai T7 και επίσης ότι το Window N70 HD είναι αρκετά καλό αν και χωρίς bluetooth. Δυστυχώς το Ainol Fire δεν το βλέπω να ξαναβγαίνει...

 

Τι θα μου προτείνατε εσείς ακόμα και εάν δεν πληρεί κάποιες από τις απαιτήσεις μου???

 

εγω αν ηθελα 7αρι θα επαιρνα το google nexus απο εξωτερικο,δες εδω

http://www.fnac.com/Asus-Nexus-7-8-Go-Wifi/a5270641/w-4#bl=MICTablette-Asus%2c-NexusBLO2

Link to comment
Share on other sites

εκανες το μεγαλυτερο λαθος που αγορασες απο αυτους.οι τυποι ειναι παραεισαγωγεις απο διαφορες χωρες που δεν υποστηριζοντε απο επισημο σερβις αντιπροσωπειας(δουλευε ενας φιλος μου εκει και να τα ξερω απο πρωτο χερι)
Link to comment
Share on other sites

εκανες το μεγαλυτερο λαθος που αγορασες απο αυτους.οι τυποι ειναι παραεισαγωγεις απο διαφορες χωρες που δεν υποστηριζοντε απο επισημο σερβις αντιπροσωπειας(δουλευε ενας φιλος μου εκει και να τα ξερω απο πρωτο χερι)

 

Σε ποιον το λες αυτο παιζει να μας πεις ή να κοιταξουμε ολο το thread?

Link to comment
Share on other sites

εκανες το μεγαλυτερο λαθος που αγορασες απο αυτους.οι τυποι ειναι παραεισαγωγεις απο διαφορες χωρες που δεν υποστηριζοντε απο επισημο σερβις αντιπροσωπειας(δουλευε ενας φιλος μου εκει και να τα ξερω απο πρωτο χερι)

ότι εισάγεται από ευρώπη έχει πανευρωπαϊκή εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου από το Lenovo 2109.

Το πήρα 299 από τα Mediamarkt για τη γυναίκα μου. Γρήγορος επεξεργαστής, SD, HDMI, πολύ καλά κατασκευασμένο. Ο launcher του μάπα και με πολλά κομπιάσματα στην κίνηση, με αυτόν έμοιαζε με κινέζικο tablet του κατοστάρικου. Του τον άλλαξα με τον Nova και πήγαινε σφαίρα.

Αλλά... Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΟΘΟΝΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ. Ελεεινή και τρισάθλια. Δεν το πίστευα. Ούτε σε κινέζικο με 60 ευρώ τέτοιο χάλι. Συνηθισμένος σε iPad/Microsoft Surface Pro δεν την άντεχα. Μέχρι και η γυναίκα μου δεν του έριξε δεύτερη ματιά.

Ευτυχώς ήταν από το Mediamarkt και το πήραν πίσω χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Για 7άρι tablet νομίζω πως εξαιρετική επιλογή σήμερα είναι το nexus 16gb -Media Markt 199 Euros.Παρακολουθώ την κινέζικη αγορά tablet μερικά χρόνια τώρα και βλέπω πως αρχίζει και πλησιάζει αρκετά συχνά τελευταία σε τιμές τα επώνυμα προιόντα.Νομίζω πως αρχίζουν και ακριβαίνουν όχι γιατί βγάζουν πιο ποιοτικά προιόντα μόνο αλλα κυρίως γιατί προσδοκούν σε μεγαλύτερο κέρδος.Με την ευκαιρία να ευχαριστήσω και τον φίλο με το ψευδώνυμο gerstavros2 που μοιράζεται απλόχερα τις γνώσεις του μαζί μας βοηθώντας μας σε πιο εύστοχες αγορές.
Link to comment
Share on other sites

Για 7άρι tablet νομίζω πως εξαιρετική επιλογή σήμερα είναι το nexus 16gb -Media Markt 199 Euros.Παρακολουθώ την κινέζικη αγορά tablet μερικά χρόνια τώρα και βλέπω πως αρχίζει και πλησιάζει αρκετά συχνά τελευταία σε τιμές τα επώνυμα προιόντα.Νομίζω πως αρχίζουν και ακριβαίνουν όχι γιατί βγάζουν πιο ποιοτικά προιόντα μόνο αλλα κυρίως γιατί προσδοκούν σε μεγαλύτερο κέρδος.Με την ευκαιρία να ευχαριστήσω και τον φίλο με το ψευδώνυμο gerstavros2 που μοιράζεται απλόχερα τις γνώσεις του μαζί μας βοηθώντας μας σε πιο εύστοχες αγορές.

 

Εισαι υπερβολικος φιλε μου.

Το νεξους ειδικα στα 199€ ειναι εξαιρετικη επιλογη αλλα με τα μισα λεφτα παιρνεις πολυ καλο ταμπλετ απο κινα ,αυτο που λες για τις τιμες που πλησιαζουν τα "επωνυμα" ειναι γεγονος αλλα και η ποιοτητα τους πλησιαζουν τα επωνυμα ακομα περισσοτερο.

Φυσικα οταν λεμε επωνυμα εννοουμε την apple ,sumsung ,sony κλπ και οχι για ταμπλετ οπως τα ιντενσο που ειναι σαφως χειροτερα απο αποψης ποιοτητας,κατασκευης,υποστηριξης,αντοχης στο χρονο απο τις καλες κινεζικες μαρκες.

Link to comment
Share on other sites

Άσε που πολλά κινέζικα έχουν καλύτερη συναρμολόγηση απ' το Nexus 7, και με κάτω από 199€ παίρνεις τάμπλετ πολύ καλύτερα σε κάθε τομέα απ το nexus 7, πέρα..απ την έκδοση android :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...