Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω για την απαντηση!! αν τελικα δεν υποστηριζει περιφερειακα usb μπορω να κανω κατι για να το διορθωσω? να αλλαξω την εκδοση του λογισμικου (upgrade η downgrade αν γινεται) γιατι το πληκτρολογιο ειναι κατι που μου χρειαζεται παααρα πολυ!!! το πληκτρολογιο αυτο http://www.e-tablet.gr/product_info.php?cPath=8_17_62_34_42&products_id=112&osCsid=agaf9o7fkilpthsi0sa0d31kl3 υπαρχει περιπτωση να αποτελει εξαιρεση επειδη δε θα χρησιμοποιειται καποιο επιπλεον καλωδιο αφου εχει mini usb καλωδιο?? Edited by lioutsiv
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ευχαριστω για την απαντηση!! αν τελικα δεν υποστηριζει περιφερειακα usb μπορω να κανω κατι για να το διορθωσω? να αλλαξω την εκδοση του λογισμικου (upgrade η downgrade αν γινεται) γιατι το πληκτρολογιο ειναι κατι που μου χρειαζεται παααρα πολυ!!! το πληκτρολογιο αυτο http://www.e-tablet.gr/product_info.php?cPath=8_17_62_34_42&products_id=112&osCsid=agaf9o7fkilpthsi0sa0d31kl3 υπαρχει περιπτωση να αποτελει εξαιρεση επειδη δε θα χρησιμοποιειται καποιο επιπλεον καλωδιο αφου εχει mini usb καλωδιο??

 

Αν όντως είναι θέμα λογισμικού τότε θα μπορέσει να λυθεί με την προυπόθεση ότι η Crypto θα κάνει κάτι για αυτό. Η θήκη που αναφέρεσαι υπόκειται στις ίδιες λειτουργικές προυποθέσεις και περιορισμούς με τα υπόλοιπα USB περιφερειακά του ίδιου τύπου, και η μη ανάγκη χρήσης του καλωδίου αντάπτορα δεν θα επηρρεάσει τα πραγματα προς το καλύτερο εκτός και αν το συγκεκριμένο καλώδιο είναι προβληματικό. Σε κάθε περίπτωση όταν την λάβεις, αν την έχεις παραγγείλει ήδη, θα διαπιστώσεις άμεσα αν δουλεύει.

 

Αν τελικά η Crypto δεν μπορέσει να σου προτείνει καμία λύση, υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής του tablet σου και αντικατάστασης με άλλο ή επιστροφής χρημάτων από εκεί που το πήρες? Κάτι παρόμοιο μου είχε συμβεί με μία φωτογραφική μηχανή που αγόρασα από multirama για να κάνω τα video reviews, η οποία έγραφε μόνο για 2 λεπτά και μετά σταματούσε. Αυτό φυσικά δεν αναφερόταν ούτε στα τεχνικά χαρακτηριστικά ούτε σε καμία άλλη περιγραφή και απαίτησα την άμεση αλλαγή της, αφού για μένα θεωρούταν ελλατωματική και η περιγραφή του προιόντος παραπλανητική.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια..θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι..εχω το tablet crypto passepartout 70 c124 με 1.2 gh και 512 mb ram.με υποδοχες μινι usb,mini hdmi kai sd card! λειτουργουν ολα μια χαρα αλλα η συσκευασια δεν ειχε mini usb σε usb female ετσι αγορασα ενα απο ενα συνοικιακο μαγαζι. οταν συνδεω ποντικι η φλασακι μεσω του καλωδιου usb δεν αναγνωριζει τπτ απ αυτα. μπορω να κανω κατι για να μπορω να συνδεω usb συσκευες? επισης παρηγγειλα μια θηκη με ενσωματωμενο μινι usb πληκτρολογιο . αυτο θα λειτουργει επειδη θα εχει απο μονο του το μινι usb καλωδιο η θα μου εμφανισει το ιδιο προβλημα?ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Καλημερα,

Χρειαζεσε αυτο:

http://www.ebay.com/itm/120761500371?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Link to comment
Share on other sites

 

Aυτό το ανταπτοράκι υπάρχει σε όλα τα μαγαζιά ηλεκτρονικού-ηλεκτρολογικού εξοπλισμού και κάνει γύρω στα 2-3 ευρώ. Είναι πιο πρακτικό θεωρητικά από το καλώδιο mini USB -> θυληκό USB αλλά σε ότι αφορά την λειτουργία του είναι ακριβώς το ίδιο με το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα καλωδιο που το πηρα απο ενα συνοικιακο μαγαζι και στη μια ακρη ειναι μινι usb και στην αλλη usb female και εχει μηκοσ κοντα στα 10 cm..υπαρχει περιπτωση να μην ειναι otg ? υπαρχει κανενασ τροπος να το ξεχωρισω? ευχαριστω για τη βοηθεια! εχει εγγυηση 1 ετους απο τα multirama το πηρα και το εχω μονο δυο εβδομαδες ,δλδ ειμαι μεσα στην εγγυηση.αλλα το εν λογω προιον εχει αφαιρεθει απο τουσ καταλογους των προιοντων.
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα καλωδιο που το πηρα απο ενα συνοικιακο μαγαζι και στη μια ακρη ειναι μινι usb και στην αλλη usb female και εχει μηκοσ κοντα στα 10 cm..υπαρχει περιπτωση να μην ειναι otg ? υπαρχει κανενασ τροπος να το ξεχωρισω? ευχαριστω για τη βοηθεια! εχει εγγυηση 1 ετους απο τα multirama το πηρα και το εχω μονο δυο εβδομαδες ,δλδ ειμαι μεσα στην εγγυηση.αλλα το εν λογω προιον εχει αφαιρεθει απο τουσ καταλογους των προιοντων.

 

Από όσο γνωρίζω τα καλώδια είναι απλά μέσα μεταφοράς δεδομένων ή σημάτων. Το θέμα είναι αν η έξοδος που τα συνδέουμε είναι ικανή να στείλει τα συγκεριμένα σήματα ή να μεταφέρει τα δεδομένα που είναι ικανό να χειριστεί το καλώδιο.

 

Ένα απλό παράδειγμα είναι τα καλώδια mini USB -> αρσενικό USB. Αυτά χρησιμοποιούνται κατά κόρον για την σύνδεση tablets με PC για μεταφορά αρχείων. Σε μερικά όμως λειτουργεί μόνο για την φόρτιση του tablet, σε άλλα μόνο για μεταφορά αρχείων και σε άλλα και για τα δύο. Είναι κατασκευαστικό αλλά λειτουργικού συστήματος θέμα ποεις λειτουργίες υποστηρίζονται από την εκάστοτε USB είσοδο/έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξα στο tablet αν θυμαμαι καλα στο path /sys/keychar και μου ειχε αρχειο qwertyusb_keyboard και κοιτουσα απο περιεργεια και σε αλλουσ φακελους απο περιεργεια και ειχε διαφορα αρχεια που αναφεροταν στο usb η usbstorage κτλ αλλα η μορφες αρχειου ηταν περιεργες. δεν υπαρχει περιπτωση να βρουμε καποιο αρχειο που να δινει εντολη να τροφοδοτει με ρευμα το usb port τις περιφερειακες συσκευες? γιατι αποτι εχω καταλαβει το προβλημα ειναι οτι δεν τροφοδοτει με ρευμα τα περιφερειακα αφου αππο αποψη λογισμικου υπαρχουν αρχεια που αναφερονται σε usb devices. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Aυτό το ανταπτοράκι υπάρχει σε όλα τα μαγαζιά ηλεκτρονικού-ηλεκτρολογικού εξοπλισμού και κάνει γύρω στα 2-3 ευρώ. Είναι πιο πρακτικό θεωρητικά από το καλώδιο mini USB -> θυληκό USB αλλά σε ότι αφορά την λειτουργία του είναι ακριβώς το ίδιο με το καλώδιο.

 

Κοίταξε το παρακάτω λινκ.

Τα OTG καλώδια η' ανταπτορες είναι διαφορετικά από τα απλά.

http://www.slatedroid.com/topic/26956-usb-adapters-hard-to-find/page__pid__289187#entry289187

Link to comment
Share on other sites

νομιζω εχεις δικιο γιατι το εψαξα αρκετα στο google και παντου εβρισκα σελιδες που ανεφεραν τα usb on the go και δε μπορουσα να τα ξεχωρισω.. θα περιμενω να μου ερθει το πληκτρολογιο που δε χρειαζεται usb ανταπτορα και αν δε λειτουργει τοτε θα προσπαθησω να βρω ή να φτιαξω μονος μου αυτο το καλωδιο! υπαρχει ομως περιπτωση και με αυτο να μη λειτουργουν τα περιφεριακα??
Link to comment
Share on other sites

εστειλα μηνυμα στην crypto και μου ειπε οτι μπορουν λειτουργησουν τα περιφερειακα μονο με το usb otg... μηπως ξερει κανεις μου μπορω να βρω απο ελαδα?
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει κάποιο tablet ΜΕ honeycomb να μπορεί να κάνει κλήσεις και να λαμβάνει SMS :worry:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είχα την εντύπωση πως δεν το κάνουν :worry:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Demis1980 στο iPad ως γινετε!?????

 

jb? :rolleyes:

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Εγω οσο ειχα το iPad 2 στην 4.3.3 JB δεν το ειχαν βγαλει ακομα.

 

Ρωταω γιατι με ενδιαφερει να κανω κλησεις και sms με το iPad2

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς άκυρη η απάντηση μου...

 

Honeycomp σε iPad!!!!!

 

Πάντως για κλήσεις και μηνύματα δεν ξέρω. Για αυτό το λόγο έβαλα ερωτηματικό.

 

Sent from my HTC Flyer P512 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα root το Ramos W6HD ... σε 3-4 λεπτά μόνο !!!!!!!!!!!!!

Δείτε εδώ καθώς λογικά με την ίδια λογική μπορεί να γίνουν και τα υπόλοιπα tablets...

http://transformerprimeroot.com/

και στο youtube...

 

Κινέζικο μπορεί να είναι... αλλά support και κτλ full !!!!!!!!!!!!!!

Ήδη έχουν βγάλει την 4.0.3 .....

:lol:

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μιας και διαβαζω το τοπικ ειδα αυτο για οποιον ενδιαφερεται http://www.citisnav.com/index.asp?action=cmsshow&sr=1&cid=20&id=16&mid=20&kw=Frequently%20Asked%20Questions%20%28FAQ%29 τερμα κατω στη σελιδα λεει Θέλω να αγοράσω ένα Tablet PC, δεν ξερω της δυνατοτητες του tablet οποιος ξερει κατι παραπανω ας μας γραψει για αυτο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνωμη σας για το lenovo ideapad a1; η τιμη για το συγκεκριμενο ειναι στα 159€.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνωμη σας για το lenovo ideapad a1; η τιμη για το συγκεκριμενο ειναι στα 159€.

 

και εμενα με ενδιαφερει αυτο το tablet καποιος που το εχει να μας πει γνωμη αξιζει????

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Να δω το δικο μου ποτε θα ερθει.εχω βαρεθει να περιμενω.update πως εκανες;;OTA?

 

Καλησπέρα παιδιά !

 

Παρακολουθώ καιρό το συγκεκριμένο post και σας ευχαριστώ όλους για της προτάσεις που κάνετε ,

 

Φίλε dimgeo έχω καταλήξει να χτυπήσω και εγώ ένα Ramos W13HD ICS 4.0 8inch High Resolution Dual Camera 8GB HDMI

Από εδώ : http://www.merimobiles.com/Ramos_W13HD_ICS_4_0_8inch_High_Resolution_Dual_Cam_p/meri0737.htm

Τελικά το δικό σου το παρέλαβες ?? να μας πεις καμία εντύπωση ? όσο και αν έψαξα δεν βρήκα ούτε ένα review δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ έχει κυκλοφορήσει αρκετό καιρό τώρα .

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά !

 

Παρακολουθώ καιρό το συγκεκριμένο post και σας ευχαριστώ όλους για της προτάσεις που κάνετε ,

 

Φίλε dimgeo έχω καταλήξει να χτυπήσω και εγώ ένα Ramos W13HD ICS 4.0 8inch High Resolution Dual Camera 8GB HDMI

Από εδώ : http://www.merimobiles.com/Ramos_W13HD_ICS_4_0_8inch_High_Resolution_Dual_Cam_p/meri0737.htm

Τελικά το δικό σου το παρέλαβες ?? να μας πεις καμία εντύπωση ? όσο και αν έψαξα δεν βρήκα ούτε ένα review δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ έχει κυκλοφορήσει αρκετό καιρό τώρα .

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων .

 

αυτό δεν πρέπει να έχει κυκλοφορήσει , στο μερι αν δεις στο βγάζει out of stock (εδώ κι ένα μήνα) , στη σελίδα της ramos απλά δεν υπάρχει σαν προιόν , κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ναι παρελαβα και ειχα γράψει και ενα μικρο κείμενο σαν review, ευχαριστημένος είμαι.

 

Kαλησπερα, αγόρασα το παραπάνω tablet και είπα να πω δυο λογία για την συσκευή

 

Το Ramos w6hd είναι μια ακόμα κινεζική συσκευή... Παρουσιάστηκε πριν λίγο καιρό σε δυο εκδόσεις λειτουργικού Android,μια με 2,3.6 και αμέσως μετά με την ics οπου και έγινε το πρώτο tablet με την νέα εκδοσή του Android.. To tablet είναι αρκετά ποιοτικό παρότι κινεζικό και έρχεται σε λευκό χρώμα...Στην 2,3.6 είχε επίσημο market ενώ στην 4 φοράει το Go Market και η ramos εξήγησε ότι θα μπει σε αναβάθμιση το επίσημο.Το tablet υποστηρίζεται των 1,5μηνα που κυκλοφορεί με αναβαθμίσεις απο την Ramos...Στα ενδότερα έχουμε έναν μονοπύρηνο επεξεργαστή Α9 όπως μαρτυράει και η πρώτη εικόνα κατά την εκκίνηση του Χρονισμενο στο 1Ghz και μια ram 512mb με GPU την πολύ καλή mail400... Έχουμε εσωτερική μνήμη 8Gb και επέκταση μεσώ microSD,Η ανάλυση είναι 1024 επι 600 με ppi170(μεγαλύτερο απο του Ipad)... Στην χρήση το tablet πηγαίνει αρκετά καλά με κάποια μικροκοληματα στο tapatalk οσον αφορα το scroll κατα τα αλλά λειτουργεί πολύ καλά και με πλήρη multitasking και οχι πάγωμα εφαρμογών.Τα ηχεία του είναι μέτρια σε δυναμη και το tablet παιζει μεχρι και 1080p άψογα... Εξωτερικά έχουμε δυο κάμερες,την εμπρόσθια με ανάλυση 0,3mp και την πισω με 2mp...Το skype λειτουργεί τελεία σε βιντεοκληση. Επίσης έχει έξοδο miniHDMI που συνδέεται στην tv και σου δίνει έξοδο καθαρή μέχρι 1080p,Απο εκεί και πέρα μπορεί να γίνει ένα μινι media player μιας και παίζει τα πάντα απο θέμα codecs... Η μπαταριά αντέχει σε σκληρή χρήση κοντά στις 5-ώρες Δυστυχώς λόγω αναλύσεις για την ώρα έχει μεγάλη ασυμβατότητα με τα HD παιχνίδια της Gameloft. Περισσότερα στο βίντεο που ακολουθεί.

 

Η συσκευή έχει υποστεί root και εχει μπει το επίσημο android market

Edited by dimgeo

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...