Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

Παίδες σας ταλαιπωρώ δίχως λόγο...Θα τον ρωτήσω περισσότερες λεπτομέρειες για το τι θέλει και θα επανέλθω γιατί μάλλον με μπέρδεψε ή μπερδεύτηκα...

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στα θετικά :

1) Καλύτερη διαχείριση μνήμης : Mε την 2.1 , με μία μέρα λειτουργίας η RAM έφτανε στα 30 MB , τώρα σχεδόν πάντα η ελεύθερη RAM είναι γύρω στα 150 MB .

2) Kαλύτερη διαχείριση μπαταρίας : Πριν με 15 min ομιλίας 15 min ΙΝΤΕΡΝΕΤ (και WiFi και 3G) και με 5-6 SMS την ημέρα το τηλέφωνο κρατούσε γύρω στην 1 μέρα και 18 ώρες , τώρα με την ίδια περίπου χρήση η αυτονομία είναι στις 2 μέρες και 15 ώρες περίπου , (περίπου 1 μέρα παραπάνω !!!!)

3) Ποιο smooth scrolling στα menus .

4) Flash (επιτέλους) κατά το browsing .

Στα αρνητικά :

1) Η κατάργηση της λειτουργίας όπου αναποδογύριζες την συσκευή και σταματούσε ο ήχος κατά τις εισερχόμενες κλήσεις , το οποίο βέβαια μπορείς να το κάνεις τώρα με το κάτω κουμπί της έντασης .

2) Νόμίζω ότι η φωτεινότητα της οθόνης έχει μειωθεί λίγο . Αυτό το συμπέρανα γιατί το χρησιμοποιώ συνήθως με την φωτεινότητα στο minimum .

 

Αυτές είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις , τώρα δεν μου "έρχεται" τίποτα άλλο !

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση μια εφαρμογη που ειχα (cardiotrainer) εχει περαστει στο συστημα του κινητου οπως πχ η εφαρμογη του myspace και δεν μπορω να την απεγκαταστησω.

Εχει κανεις καμια ιδεα γιατι εγινε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι root βάλε το SystemApp Remover και πέταξε την με αυτό.

 

Ειμαι ροοτ.

Απλα απορω πως εγινε και περασε στο συστημα αυτη η εφαρμογη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,ρε παιδια εγω ανοιγω το software update αλλα τζιφος δεν βρισκει το κινητο,μου ανοιγει μονο το phone portal,αν συνδεσω το κινητο και ανοιξω μετα το software update τοτε γραφει Η Ενημέρωση Λογισμικού Motorola διαβάζει τα δεδομένα διαμόρφωσης από τη συσκευή σας Motorola, παρακαλώ περιμένετε. αλλα οσο και να περιμενω παλι τιποτα(το phone portal παλι ανοιγει και το κινητο γυρναει σε πυλη και εργαλεια στην συνδεση usb) ξερει κανενας τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

Απεκτησε μετα απο 6 μηνες τις πρωτες γρατσουνιες η οθονη...

Δεν εχω βεβαια κανενα παραπονο γιατι το κινητο το εχω σκισει κανονικα αφου το δοκιμαζω καθημερινα σε πολυ σκληρες συνθηκες.

Το λεω απλα γιατι ειχα διαβασει παλιοτερα απο αλλους οτι το γκοριλα γkλας ειναι αφθαρτο και οτι ακομα και με μαχαιρι δεν μπορεις να το γρατσουνισεις.

Επισης εκανα μια αποπειρα να παρω μια δευτερη μπαταρια γιατι εγω με την χρηση που του κανω δεν μου βγαζει ουτε 10 ωρες....

Πηρα λοιπον αυτη http://cgi.ebay.co.uk/MOTOROLA-DEFY-MB525-BF5X-GOLD-1930mAH-BUSINESS-BATTERY-/330575291262?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item4cf7d2a37e

Ειναι απατη παιδια να μην την παρει κανεις!Ειναι χειροτερη απο την μαμα μπαταρια!!!

Edited by moure
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος ισως με SCREENSHOT ή καποιο video να διξει την διαδικασια αναθαμισης? Μου φενετε πολυ περιεργο το ολο θεμα γιατι δεν μπορω να την κανω... ευχαριστω προκαταβολικα... (υγ.. αναφορα στα μηνυματα πως γινεται?)

 

Τελος πως κανω backup οτι χρειαζομαι?

Edited by jvp4ant
Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

uptade to 2.2.2

Μετα το uptade εδω και μερικες μερες 2-3 φορες μου κανει το εξης περιεργο το κινητο.

Σε τυχαιες στιγμες ζεστενεται αρκετα (δηλαδη το νιωθω ζεστο στο χερι) και επειτα τις επομενες 2 ωρες εχει τελιωσει ολη η μπαταρια (σβηνει η συσκευη), μπορει και σε λιγοτερο χρονικο διαστημα.

Ξερει κανεις γιατι συμβαινει το συγκεκριμενο προβλημα;

Παλιοτερα καμια φορα ηταν ζεστοοταν ανοιγα το gps και τελιωνε πιο ευκολα η μπαταρια.

Υπαρχει περιπτωση να φταιει η ζεστη; :(

υγ: Παρατηρησα ο επεξεργαστης οταν εχω ανοιχτο youtube δουλευει στο 100% και ειναι ζεστο αν εχω και τιποτα αλλο ανοιχτο (το τσεκαρα με προγραμμα mini info απο android market)

Σε εσας ποσο δουλευει;

Edited by Asdf_7
P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος με την 179 πολλά κοληματα έιδικα όταν ανοίγω ίντερνετ είτε WiFi, είτε κινητής. Η ρομ του demolition ( MIH) ΚΛΆΣΕΙΣ ανώτερη!! Δεν κόλλαγε πουθενά

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα τελικα το UPDATE.

 

Εχω μερικα ερωτιματα..

1)πρεπει να κανο HARD RESET και αν ναι πως αποθικευω αυτα που εχω μεσα?

2)Τα μηνυματα.. πως θα τα κανω να εχουν αναφορά παράδοσης..

3)Εχω καποια apk αρχεια πως τα περναω?

4)Το gps σε google maps απο πριν ποτε δεν μου δουλεψε.. πρεπει να κανω κατι αλλο? (οπως πχ και στις φωτογραφιεσ.. δεν μου εκανε tag)

 

Ειδα αρκετες σελιδες πισω και δεν βρικα κατι σχετικο με αυτα τα ερωτιματα.

Ζηταω συγνομη αν εχει αναφερθει κατι.

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα τελικα το UPDATE.

 

Εχω μερικα ερωτιματα..

1)πρεπει να κανο HARD RESET και αν ναι πως αποθικευω αυτα που εχω μεσα?

2)Τα μηνυματα.. πως θα τα κανω να εχουν αναφορά παράδοσης..

3)Εχω καποια apk αρχεια πως τα περναω?

4)Το gps σε google maps απο πριν ποτε δεν μου δουλεψε.. πρεπει να κανω κατι αλλο? (οπως πχ και στις φωτογραφιεσ.. δεν μου εκανε tag)

 

Ειδα αρκετες σελιδες πισω και δεν βρικα κατι σχετικο με αυτα τα ερωτιματα.

Ζηταω συγνομη αν εχει αναφερθει κατι.

 

1)Καλο θα ειναι να κανεις χαρντ ρεσετ για να μην εχεις προβληματα.μπακ απ θα κανεις με την εφαρμογη titanium backup ειναι free στο μαρκετ

2)Εγω χρησιμοποιώ την εφαρμογη go sms και εχω ξενοιασει

3)Κατεβασε τον astro file manager κανε copy paste το apk στην sd card και καντο εγκατασταση

4)Φανταζομαι εχεις ενεργοποιησει το gps....

Link to comment
Share on other sites

[...]

2)Τα μηνυματα.. πως θα τα κανω να εχουν αναφορά παράδοσης..

[...]

 

Πηγαίνεις Μηνύματα -> Options (το αριστερό πλήκτρο αφής με τα τετραγωνάκια) -> Ρυθμίσεις ανταλλαγής μηνυμάτων -> Ρυθμίσεις SMS/Αναφορές παράδοσης

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται hard reset; :!:

Αναφορές παράδοσης αν και το έχω τικάρει δεν έχω λάβει ακόμη...

θα περιμένω όμως...φαντάζομαι ότι κάποτε θα έρθουν!!!

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

1)Καλο θα ειναι να κανεις χαρντ ρεσετ για να μην εχεις προβληματα.μπακ απ θα κανεις με την εφαρμογη titanium backup ειναι free στο μαρκετ

2)Εγω χρησιμοποιώ την εφαρμογη go sms και εχω ξενοιασει

3)Κατεβασε τον astro file manager κανε copy paste το apk στην sd card και καντο εγκατασταση

4)Φανταζομαι εχεις ενεργοποιησει το gps....

 

1)Ειναι μονο για ROOT ... Κανενα αλλο? Γενικα μια σουιτα να μπορω πχ να διαγραφω εφαρμογες επαφες κτλ.. υπαρχει?

2)Εχω 2-3 .. ποτε δεν ελαβα!

3)Ναι βρικα αλλο manager και δουλευει thanx.

4)Ναι αλλα τιποτες!

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται hard reset; :!:

Αναφορές παράδοσης αν και το έχω τικάρει δεν έχω λάβει ακόμη...

θα περιμένω όμως...φαντάζομαι ότι κάποτε θα έρθουν!!!

:lol::lol::lol:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306498:)

 

και ετσι πρεπει νομιζω

Edited by pok
Link to comment
Share on other sites

Ενώ στην αρχή ήμουνα πολύ ευχαριστημένος με την 2.2 σε ταχύτητα και σε απόκριση στο μενού τώρα τελευταία έχω πολλά κολλήματα και κυρίως όταν κάνω αναζήτηση στις επαφές , με αποτέλεσμα να σκέφτομαι να γυρίσω στην 2.51 που ήμουνα πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος .

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γυρίσω στην 2.51?

Link to comment
Share on other sites

Ενώ στην αρχή ήμουνα πολύ ευχαριστημένος με την 2.2 σε ταχύτητα και σε απόκριση στο μενού τώρα τελευταία έχω πολλά κολλήματα και κυρίως όταν κάνω αναζήτηση στις επαφές , με αποτέλεσμα να σκέφτομαι να γυρίσω στην 2.51 που ήμουνα πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος .

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γυρίσω στην 2.51?

 

Οταν λες φιλε 2.51 εννοεις πιο παλια εκδοση;

Ποια ειναι η 2.51;

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν υπαρχει τροπος να πας στη 2.51

καλα αν μου λετε οτι η 2.51 ειναι καλυτερη απο φρογιο τι να πω.οταν εκανες αναβαθμιση εκανες επαναφορα σε εργοστασιακες ρυθμισεις?

 

@pificos γιατι εκανες το λαθος να βγαλεις τη ρομ του demolition?εγω δεν τη βγαζω με τιποτα:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

όχι επαναφορα σε εργοστασιακες ρυθμισεις δεν έκανα λες να φταίει αυτό μακάρι για να δουμε το κάνω και βλέπουμε
Link to comment
Share on other sites

Mετά από μια βδομάδα χρήσης της froyo μπορώ να πω ότι μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις! Βλέπω ότι δεν κολλάνε πολλές εφαρμογές (πχ το full screen caller κόλλαγε διαρκώς πλέον βγαζει σταθερά τη φώτο), ταχύτητα βλέπω λίγο καλύτερη (δεν έχω κανει επαναφορά ακόμα) αλλά το σημαντικότερο για μένα είναι η αύξηση διάρκειας ζωής της μπαταρίας που πλέον αντέχει άνετα τα 2 24ωρα εκεί που με τη χρήση που έκανα με το ζόρι έφτανε τις 30-40 ώρες οπότε ένα 10+ είναι σημαντικό. Βέβαια ίσως να παίζει σημαντικό ρόλο η μείωση φωτεινότητας που όπως σχολίασε κάποιος με την επιλογή στο αυτόματο η φωτεινότητα είναι στο ελάχιστο σχεδόν μόνιμα ενώ με την eclair έπαιζε η φωτεινότητα και ήταν σαφώς πιο φωτεινή μόνιμα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Κανενα καλο FREE backup Software? Επαφες κατα κυριο λογο θελω.. εφαρμογες δεν με νιαζει κ τοσο.
Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του motodefy,

 

έκανα κ εγώ το λάθος να αναβαθμίσω σε froyo... Περίμενα πως και πως να βγάλει η άτιμη η motorola το νέο(?) λειτουργικό και η αλήθεια είναι πως πραγματικά απογοητεύτηκα... Το πρώτο χτύπημα συνέβη με το που πέρασα τη froyo.

1. Σβήστηκαν πολλές από τις επαφές, με επακόλουθο όλη την επόμενη μέρα να διορθώνω επαφές από τη SIM(αποσυνδέσεις, emails κλπ). Παρόλα αυτά δεν πτοήθηκα και συνέχισα σκεπτόμενος πως όλα τα καλά, απαιτούν θυσίες... Αμ δε..!

2. Επειδή χρησιμοποιώ συχνά τη λειτουργία πτήσης(για την αποφυγή ακτινοβολίας), πλέον το widget της Motorola δείχνει άλλ'αντι άλλων (η λειτουργία πτήσης είναι απενεργοποιημένη και το widget είναι on!).

3. To gps ενεργ(οποι)είται μόνο του.. (σε σπάνιες περιπτώσεις, βέβαια, που δεν έχω εντοπίσει τα αίτια).

4. Η διαχείριση εργασιών της Moto, είναι απαράδεκτη καθώς αναλύει αρκετή ώρα τις εφαρμογές - συν τοις άλλοις "τρέχει" και συνέχεια...

5. Το task manager δεν κλείνει τη διαχείριση εργασιών και το music player.

6. Καθώς μιλούσα, με ανοιχτό gps και εφαρμογή πλοήγησης, νέκρωσε το κινητό, όμως η συνομιλία συνεχιζόταν κανονικά, μετά από 5 λεπτά απενεργοποιήθηκε..!

7. Δεν είδα καμία απολύτως διαφορά σε ταχύτητα και χρόνο μπαταρίας. Ίσα -ίσα, που, στο "mobo player" τα .avi σα να ψιλοχάνουν ώρες-ώρες.

 

Αν η motorola έκανε 6 μήνες να βγάλει τη froyo και είναι αυτό το χάλι, τότε ζητώ την 2.1, πίσω!

 

Ένα ακόμη πρόβλημα που έχω εντοπίσει, ανεξάρτητα από έκδοση android, είναι ότι αργεί αρκετά να κλειδώσει δορυφόρους το gps. Και έχω την εντύπωση ότι για να γίνει πιο γρήγορα αυτή η διαδικασία πρέπει να είναι γυρισμένο με την κάμερα στον ουρανό.

 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις; (Χωρίς να χαθούν οι επαφές!)

Τέλος, θα ήθελα να μου υποδείξετε πως μπορώ να κάνω root τη συσκευή!

 

Σας ευχαριστώ και αν κάποτε λύσω τα μικροπροβληματάκια μου θα επανέλθω!

 

*όπου 2.1 = λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...