Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την συγκεκριμένη σύγκριση, υπάρχει ήδη το θέμα [ΣΥΓΚΡΙΣΗ] Archos 70 και 101, Apple iPad ή Samsung Tab όπου έχουνσυζητηθεί τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα της κάθε συσκευής.

 

Γενικά, για οποιαδήποτε μορφή σύγκρισης, χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ την ενότητα Διαξιφισμοί. Συνέχεια εκεί λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω γιατι παλι δεν βρισκω ουτε εναν λογο να αγορασει καποιος το galaxy tab με 800 ευρω, οταν υπαρχει στην αγορα το archos 101, με 10αρα οθονη, android 2.2 και τελικη τιμη 370 ευρω????

μπορει να μου πει καποιος 2-3 λογους να μην παρει το archos και να παρει το tab ?

γιατι εγω οσο και να τα κοιταζω ειναι μεγαλη η διαφορα χρηματων.

ακουω τις αποψεις σας μιας και γλυκοκοιταζω πολυ το archos.

 

tablet χωρις 3g ειναι πρακτικα αχρηστο imo. Οκ, κι εγω στις περιοχες που κινουμαι κατα 80% υπαρχει wifi, αλλα για το υπολοιπο 20% θεωρω πως χανει τη χρησιμοτητα του το μηχανημα...

Link to comment
Share on other sites

tablet χωρις 3g ειναι πρακτικα αχρηστο imo. Οκ, κι εγω στις περιοχες που κινουμαι κατα 80% υπαρχει wifi, αλλα για το υπολοιπο 20% θεωρω πως χανει τη χρησιμοτητα του το μηχανημα...

450 ευρω παραπανω για να εχω 3g internet δεν σου φενεται πολυ ? εμενα παντως μου φαινονται πεταμενα χρηματα !!!!

εφοσον μπορω να χρησιμοποιησω το galaxy s Που εχω, ως wifi router και να δινω ιντερνετ σε οποιαδηποτε συσκευη, οπως και στο archos, νομιζω οτι ειναι περιττο να πεταξω 450 ευρω για να εχω native 3g internet.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

450 ευρω παραπανω για να εχω 3g internet δεν σου φενεται πολυ ? εμενα παντως μου φαινονται πεταμενα χρηματα !!!!

εφοσον μπορω να χρησιμοποιησω το galaxy s Που εχω, ως wifi router και να δινω ιντερνετ σε οποιαδηποτε συσκευη, οπως και στο archos, νομιζω οτι ειναι περιττο να πεταξω 450 ευρω για να εχω native 3g internet.

 

Στα 800 το galaxy tab ειναι πολυ ακριβο ναι, ευτυχως καταφερα να αποκτησω ενα (για τον αδερφο μου) σε χαμηλοτερη τιμη.

Βεβαια το tethering σε αυτες τις συσκευες καθισταται απαγορευτικο (η αυτονομια παει περιπατο), οποτε το να ειναι μονιμως connected μια τετοια συσκευη στο δικτυο ειναι εκ των ουκ ανευ για μενα (και στο λεω εχοντας αγορασει αρχικα ενα ipad wifi αρχικα, διαπιστωνοντας στη συνεχεια πως ειναι επιβεβλημενο να ειναι always connected).

Επισης μην αγνοεις την λειτουργια του τηλεφωνου. Για καποιους μπορει να ειναι πολυ σημαντικη, καθως ετσι μπορουν να καταργησουν ενα δευτερο τηλεφωνο για παραδειγμα. Προσθεσε στα παραπανω και την απολαυστικη λειτουργια του gps σε μια συσκευη με 7 ιντσες και δικαιολογεις ενα κομματι των παραπανω χρηματων που σου ζηταει μια τετοια συσκευη...

Μπορω να γραψω αρκετα για το tab, καθως τα εχω εδω διπλα διπλα με το ipad 3g μου κι εχω εντοπισει αρκετα υπερ και κατα για το καθενα απο αυτα.

Ενα μικρο-προχειρο unboxing που καναμε με τον τυχερο κατοχο ενος ολοκαινουριου galaxy tab (my brother)...

 

@TonyK

Πρωην κατοχος galaxy s κι ο αδερφος μου, ο οποιος στη θεα του tab ηδη... το ξεφορτωθηκε. Πλεον τα smartphones φανταζουν πολυ λιγα μπροστα σε μια καλη ταμπλετα...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Οι κοινοί θνητοί πότε προβλέπεται να το πάρουμε; Έχω βαρεθεί να τσεκάρω το site της Voda κάθε τρεις και λίγο!!!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

απο δευτερα 1/11 θα ειναι διαθεσιμο στα καταστηματα της voda με λινικη τιμη 690ευρω.....

 

μηπως ειναι πολλα.....

 

λεω εγω τωρα.....

Link to comment
Share on other sites

tablet χωρις 3g ειναι πρακτικα αχρηστο imo. Οκ, κι εγω στις περιοχες που κινουμαι κατα 80% υπαρχει wifi, αλλα για το υπολοιπο 20% θεωρω πως χανει τη χρησιμοτητα του το μηχανημα...

 

Βαγγέλη Μην είσαι απόλυτος, αυτο είναι καθαρά υποκειμενικό.

Για κάποιον που είναι όλη μέρα έξω φυσικά και είναι απαραιτητο να έχει 3G.

Εγω και πολλοί άλλοι που εργαζόμαστε σε χώρους με wifi κάνουμε άνετα την δουλειά μας δίνοντας του Ίντερνετ απο το κινητό μας όταν χρειαστεί.

Μην ξεχνάτε και τα μικροσκοπικά 3G ruter που δέχονται την κάρτα απο το USB Ρουτερ που μπορει να έχουμε.

Πλέον άρχισαν να τα πωλούν όλες οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας στο εξωτερικό αλλα και στην Ελλάδα η vodafone.

Στην Αίγυπτο πωλείται 80€ και αν θες χρησιμοποιείς προπληρομενη κάρτα η unlimited (3giga per month) με 12 τον μήνα και μάλιστα HSUPA με ταχύτητες καλύτερες απ' ότι στην Ελλάδα.

 

Για κάποιον που το χρειάζεται ελάχιστες ώρες η λύση της προπληρωμενης κάρτας είναι ιδανική.

Αρκεί για σοβαρή χρήση που περιλαμβάνει κατέβασμα κάποιων αρχείων απο το pc μας η απο κάποιον web server, συν browsing κλπ.

Μην ξεχνάμε ότι μ' ένα tablet δεν κανείς download ούτε shearing απο 3G γιατί δεν θα σε βγάλει ο μήνας με τίποτα ακόμα κι αν έχεις 3 γίγα.

 

Συμπέρασμα: το 3G είναι απαραιτητο για επαγγελματίες που δουλεύουν έξω. Πχ πωλητές κλπ

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

tablet χωρις 3g ειναι πρακτικα αχρηστο imo. Οκ, κι εγω στις περιοχες που κινουμαι κατα 80% υπαρχει wifi, αλλα για το υπολοιπο 20% θεωρω πως χανει τη χρησιμοτητα του το μηχανημα...

 

 

Το αυτό +100000%

 

Άχρηστες οι ταμπλέτες χωρίς 3G, χάνουν το νοημα τους. Εδω πλέον στους φορητούς μας το θεωρούμε αυτονόητο, ποσο δε μάλλον σε μια ταμπλέτα....

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη Μην είσαι απόλυτος, αυτο είναι καθαρά υποκειμενικό.

Για κάποιον που είναι όλη μέρα έξω φυσικά και είναι απαραιτητο να έχει 3G.

Εγω και πολλοί άλλοι που εργαζόμαστε σε χώρους με wifi κάνουμε άνετα την δουλειά μας δίνοντας του Ίντερνετ απο το κινητό μας όταν χρειαστεί.

Μην ξεχνάτε και τα μικροσκοπικά 3G ruter που δέχονται την κάρτα απο το USB Ρουτερ που μπορει να έχουμε.

Πλέον άρχισαν να τα πωλούν όλες οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας στο εξωτερικό αλλα και στην Ελλάδα η vodafone.

Στην Αίγυπτο πωλείται 80€ και αν θες χρησιμοποιείς προπληρομενη κάρτα η unlimited (3giga per month) με 12 τον μήνα και μάλιστα HSUPA με ταχύτητες καλύτερες απ' ότι στην Ελλάδα.

 

Για κάποιον που το χρειάζεται ελάχιστες ώρες η λύση της προπληρωμενης κάρτας είναι ιδανική.

Αρκεί για σοβαρή χρήση που περιλαμβάνει κατέβασμα κάποιων αρχείων απο το pc μας η απο κάποιον web server, συν browsing κλπ.

Μην ξεχνάμε ότι μ' ένα tablet δεν κανείς download ούτε shearing απο 3G γιατί δεν θα σε βγάλει ο μήνας με τίποτα ακόμα κι αν έχεις 3 γίγα.

 

Συμπέρασμα: το 3G είναι απαραιτητο για επαγγελματίες που δουλεύουν έξω. Πχ πωλητές κλπ

 

Κωστα, δεν ειμαι απολυτος. Αλλωστε με το να δοκιμαζω πολλα και διαφορα σχηματα, λειτουργικα, συσκευες, μονο απολυτο δε μπορω να θεωρησω τον εαυτο μου.

Μετα απο τοσο καιρο ενασχολησης ομως με το... αθλημα, θεωρω πως μπορω να καταλαβω σε ποια σημεια αξιζει να εστιασει καποιος.

Και στην περιπτωση των ταμπλετων, που ειναι ουτως η αλλως ιδιαζουσα περιπτωση... gadets, η υποθεση ειναι συγκεκριμενη.

Κι εγω και στο γραφειο και στο σπιτι εχω wifi. Ομως, τις στιγμες που κινουμαι εκτος και κανω μια νεα καταχωρηση (ημερολογιου, καποιο modification σε project η οτιδηποτε αλλο νεο στοιχειο καταχωρω στη συσκευη) θελω οπωσδηποτε να συγχρονιζεται και να αποθηκευεται καπου online.

 

Αν σε αυτα προσθεσεις και την αναγκη για πληρη προσβαση σε emails, internet κλπ οπουδηποτε, καταλαβαινεις πως το να στερεις απο μια συσκευη που εχει φτιαχτει για να... μεταφερεται παντου (και ειναι πλεον τοσο προσωπικη οσο και το κινητο μας απο τη φυση της) τοτε θελεις να εχει συνεχεια προσβαση στο διαδικτυο.

Υπαρχουν και πολλα αλλα σεναρια (οπως προσβαση απο περιοχες που δεν εχουν καθολου wifi) τα οποια καθιστουν το 3g παραπανω απο απαραιτητο στη συσκευη μας.

Τα 3g router ειναι μια καλη λυση, αλλα και παλι αποφευγω οσο μπορω να εχω να φορτισω μια... δεκαδα συσκευων σε καθημερινη βαση (κινητο, ταμπλετα, 3g router, συσκευες πολυμεσων κλπ), οποτε οι all around υλοποιησεις ειναι οι αγαπημενες μου.

 

Και για του λογου το αληθες, εγκατελειψα οριστικα το συνδυασμο iphone + ipad και το γυρισα κι εγω στο galaxy tab. Θελω μια συσκευη για ολες μου τις αναγκες κι επειδη κατανοω τη δυσκολια μεταφορας μιας τετοιας συσκευης σε χωρους π.χ. διασκεδασης, χρησιμοποιω την υπηρεσια twinsim για μια δευτερη καρτα σε μια μικρη συσκευη για τετοιες περιστασεις.

Σε ολα τα υπολοιπα, πλεον, galaxy tab για μενα :)

Αντε να βγει και απο βδομαδα στην αγορα (εγχωρια κι εξωτερικο) για να αρχισουμε να βλεπουμε και τα πρωτα μαγειρεματα σε ολους τους τομεις.

 

Να πω, επισης, κατι που εχω δει λανθασμενα να αναφερεται σε πολλα φορα.

Εχω ηδη εγκαταστησει παραπανω απο 20 εφαρμογες στο tab και δεν εχω δει ΚΑΜΙΑ που να μην παιζει σωστα (ειτε λογω αναλυσης, ειτε οτιδηποτε αλλο).

Ολες παιζουν αψογα και αποδεικνουν πως οι φανφαρες για εντονες ασυμβατοτητες με τις νεες αναλυσεις των tablets (1024X600) ειναι απλα για να εχουμε να λεμε.

Υ.Γ. Σιγουρα θα υπαρχουν περιπτωσεις εφαρμογων που δε θα εμφανιζονται σωστα η δε θα τρεχουν καθολου, αλλα τελικα αποδεικνυεται πως αυτες ειναι λιγες (και ισως οχι αξιες λογου)...

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορειτε να μας πειτε κατι φιλε μου για την αυτονομια της μπαταριας του,ευχαριστω πολυ

 

Για την αυτονομια ειναι ακομη νωρις να πουμε οτιδηποτε, αλλα μου δινει την αισθηση πως ειναι ενα 20% κατω απο αυτη του ipad. Με αλλα λογια πολυ καλη για τα δεδομενα της συσκευης και μην ξεχναμε πως κι εδω εχουμε και τηλεφωνικες λειτουργιες (σε αυτο το θεμα μπορω να πω πως εξεπλαγην. Εχει πολυ καλο δεκτη κι η χρηση του σαν κινητο ειναι αψογη ειτε με ασυρματο ακουστικο, ειτε με την κορυφαια ανοικτη ακροαση του).

Link to comment
Share on other sites

@@V@gelis

 

Δεν ξέρω είναι ανάλογα τις ανάγκες. Εγω τον ελάχιστο χρόνο που βρίσκομαι εκτός καλυπτομαι μέσω του iPhone που έχει ακριβώς τα ίδια και ότι να περάσω στο ένα πηγαίνει αυτόματα στο άλλο χωρίς συχρονισμο και τέτοια.

 

Το iPad δύσκολα θα το αλλαζα γιατί θα έχανα αυτο που είπα λίγο πριν, δηλαδή σε MacBook, iPhone και iPad να έχω ακριβώς τα ίδια.

Έπειτα φοβάμαι ότι η 7αρα οθόνη δεν θα με βολεύει παντού. Τώρα σχεδόν κάνω τα πάντα με το tablet. Πιστεύω λοιπόν ότι μετα απο τις 4,5" που έχουν απόλυτη φορητοτητα, οι 10" είναι ιδανικές για πιο ευρεία χρήση.

 

Κατα τα αλλα το galaxy tab είναι πολυ καλή συσκευη ειδικά αν δεν έχει πρόβλημα στην διαχείρηση μνήμης.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν ξερω, κι εγω ημουν πολυ επιφυλακτικος με το galaxy tab και δεν πιστευα οτι θα μπορουσε να αντικαταστησει τις βασικες συσκευες μου (iphone + ipad), αλλα τελικα στην πραξη αποδειχτηκε οτι το κανει με τον καλυτερο δυνατο τροπο. Ειδικα τον τελευταιο καιρο ειδα οτι το iphone το χρησιμοποιουσα μονο για κλησεις και για γρηγορη αναγνωση emails εν κινησει. Ετσι εκρινα πως 2 συσκευες (και σκλαβωμενα 600 ευρω) ηταν πολλες.

Αντιλαμβανομαι τη συλλογιστικη σου και για τη χρηση οπως την εχεις οριοθετησει, δεδομενου και του γεγονοτος πως παιζεις με mac os σε προσωπικο υπολογιστη. Εγω, λογω επαγγελματος κι ελλειψης συγκεκριμενου λογισμικου σε αλλη πλατφορμα πλην των windows, εχω μεινει να παλευω με τα παραθυρα...

Για να δουμε τι εχει να μας δειξει το tab στο μελλον, γιατι το μαρκετινγκ της sammy δουλευει πολυ καλα αυτη τη φορα (σε αντιθεση με το μετριο του galaxy s) κι ελπιζω να σοβαρευτει και σε θεματα υποστηριξης γιατι με το galaxy s εδειξε -για μια ακομη φορα- κακα δειγματα...

Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν ξερω, κι εγω ημουν πολυ επιφυλακτικος με το galaxy tab και δεν πιστευα οτι θα μπορουσε να αντικαταστησει τις βασικες συσκευες μου (iphone + ipad), αλλα τελικα στην πραξη αποδειχτηκε οτι το κανει με τον καλυτερο δυνατο τροπο. Ειδικα τον τελευταιο καιρο ειδα οτι το iphone το χρησιμοποιουσα μονο για κλησεις και για γρηγορη αναγνωση emails εν κινησει. Ετσι εκρινα πως 2 συσκευες (και σκλαβωμενα 600 ευρω) ηταν πολλες.

Αντιλαμβανομαι τη συλλογιστικη σου και για τη χρηση οπως την εχεις οριοθετησει, δεδομενου και του γεγονοτος πως παιζεις με mac os σε προσωπικο υπολογιστη. Εγω, λογω επαγγελματος κι ελλειψης συγκεκριμενου λογισμικου σε αλλη πλατφορμα πλην των windows, εχω μεινει να παλευω με τα παραθυρα...

Για να δουμε τι εχει να μας δειξει το tab στο μελλον, γιατι το μαρκετινγκ της sammy δουλευει πολυ καλα αυτη τη φορα (σε αντιθεση με το μετριο του galaxy s) κι ελπιζω να σοβαρευτει και σε θεματα υποστηριξης γιατι με το galaxy s εδειξε -για μια ακομη φορα- κακα δειγματα...

 

Αν χωρούσε σε μια θήκη ζώνης θα το σκεφτόμουν σοβαρά.

Το ένα πρόβλημα μου είμαι αυτο και το άλλο ότι δεν υπάρχουν ακόμα καλές λύσεις shearing στα android.

 

Επίσης δεν ξέρω πως θα τα παει με την ram. Στο galaxy s η ταχύτητα δεν ήταν καθόλου σταθερή.

Αντίθετα στο iPad που το δουλεύω εδώ και καιρο με την 4.2 που διαθέτει multi tasking, αν και με 256ΜΒ ραμ, η ταχύτητα ανοίγματος των εφαρμογών είναι ίδια είτε έχεις 5 είτε 35 εφαρμογές ανοικτές.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

εγω θα περιμενω λιγο γιατι εχω την γνωμη οτι το archos θα με κερδισει σαν πιο value for money συσκευη.

γιατι και λιγοτερα χρηματα για την αγορα θα χρειαστω, και λιγοτερα θα ειναι τα χρηματα της χασουρας οταν παλιωσει.

ασε που αν δωσω τοσα χρηματα για το tab θα μου κραταει και μουτρα η γυναικα. ενω με το archos, θα το παιρνει κι'αυτη να σερφαρει οταν δεν το χρησιμοποιω και ολα καλα :))))

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Αν χωρούσε σε μια θήκη ζώνης θα το σκεφτόμουν σοβαρά.

Το ένα πρόβλημα μου είμαι αυτο και το άλλο ότι δεν υπάρχουν ακόμα καλές λύσεις shearing στα android.

 

Επίσης δεν ξέρω πως θα τα παει με την ram. Στο galaxy s η ταχύτητα δεν ήταν καθόλου σταθερή.

Αντίθετα στο iPad που το δουλεύω εδώ και καιρο με την 4.2 που διαθέτει multi tasking, αν και με 256ΜΒ ραμ, η ταχύτητα ανοίγματος των εφαρμογών είναι ίδια είτε έχεις 5 είτε 35 εφαρμογές ανοικτές.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τοτε να βρουμε μια τετοια θηκη απο Ebay κι εισαι ετοιμος :lol: (Λεγοντας για θηκη ειναι το βασικοτερο μου μελημα και... προβλημα αυτη τη στιγμη με το tab. Θελω μια flip - με το κινητο μονιμα μεσα σε αυτη- και screen protector και δυστυχως δεν υπαρχουν ακομα πολλες επιλογες).

Για τα προγραμματα εχεις δικιο κι η αληθεια ειναι πως διαπιστωσα απο πρωτο χερι πως αν και εχουν προχωρησει πολυ αριθμητικα, ποιοτικα αυτα των android υστερουν απο λιγο -σε καποιες κατηγοριες- εως αρκετα, σε καποιες αλλες, συγκριτικα παντα με ios.

Εστω κι ετσι παντως, οι βασικες εφαρμογες που εχω στη συσκευη μου ειναι ικανοποιητικοτατες και πολυ λειτουργικες και στο tab.

Για τη ραμ θα χρειαστω καποιο χρονο για να καταλαβω τι... καπνο φουμαρει.

 

εγω θα περιμενω λιγο γιατι εχω την γνωμη οτι το archos θα με κερδισει σαν πιο value for money συσκευη.

γιατι και λιγοτερα χρηματα για την αγορα θα χρειαστω, και λιγοτερα θα ειναι τα χρηματα της χασουρας οταν παλιωσει.

ασε που αν δωσω τοσα χρηματα για το tab θα μου κραταει και μουτρα η γυναικα. ενω με το archos, θα το παιρνει κι'αυτη να σερφαρει οταν δεν το χρησιμοποιω και ολα καλα

 

Δεν εχεις αδικο. Αν δε σκοπευεις να χρησιμοποιησεις τις τηλεφωνικες/3g data λειτουργιες του tab δεν εχεις λογο να το παρεις. Απο την αλλη, μπορεις ευκολα να διωξεις τη συσκευη (που υποθετω πως απο το avatar εχεις), δηλαδη το galaxy s, γιατι με το tab θα εχεις τα παντα σε μεγαλυτερο - και σαφως πιο αξιοποιησιμο- μεγεθος.

Και πολλα, αρνητικα κυριως σχολια και βλεμματα για τη συσκευη που κυκλοφορεις, στο δρομο...:lol:

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι και εγώ για το Galaxy.

Γνωρίζει κάποιος εαν φορτώνει και windows mobile?

Ευχαριστώ

Apple Iphone 4s

Apple Ipad 2

HTC HD2

Fujitsu Siemens loox n560

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι και εγώ για το Galaxy.

Γνωρίζει κάποιος εαν φορτώνει και windows mobile?

Ευχαριστώ

Έχω την εντύπωση ότι μάλλον ζητάς πολλά :) :).

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να παίξει windows. Όχι ότι δεν το σηκώνει το hardware του. Απλά επειδή δεν πρέπει να υπάρχουν drivers.

 

Υπάρχει ένα tablet που ονομάζεται tegra v2 (δεν είμαι σίγουρος αν το γράφω σωστά), το οποίο όταν το αγοράζεις, έχει εγκατεστημένα μέσα τα windows 7 και το android και έχεις επιλογή dual boot κανονικά. Είδα βίντεο review στο youtube.

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα, δηλωνω ενθουσιασμενος με αυτο το μαραφετι.

Ειναι ευκολα η καλυτερη android συσκευη που επιασα στα χερια μου και μακραν αυτη που προσφερει τη μεγαλυτερη παραγωγικοτητα (και διασκεδαση).

Εχω εντυπωσιαστει απο τα εξης 3 στοιχεια:

 

- Μπαταρια: Πραγματικα πολυ καλη. Με 3g/ push ενεργο/ Wifi μονιμως ανοιχτο και καμια 15αρια προγραμματακια στο παρασκηνιο, με 5 ωρες χρηση (στησιμο συσκευης και internet browsing κυριως) εχω ακομα 40%. Καθολου ασχημα για πρωτη φορτιση.

- Ταχυτητα. Κανει το galaxy s να... μοιαζει αργο. Βεβαια, για να ειμαι δικαιος, δεν εχω παιξει πολυ με galaxy s με 2.2, αλλα η εμπειρια που εχω με το tab ειναι πολυ καλη. Το ολο feeling, δε, καθιστα οποιαδηποτε ενασχοληση με το ipad του αδερφου μου πλεον (το δικο μου "εφυγε") σχεδον... "αργη".

- Τηλεφωνικες λειτουργιες: Αψογη ανοικτη ακροαση, πολυ καλη αποδοση με ασυρματο ακουστικο. Οι οποιες επιφυλαξεις μου για χρηση της συσκευης για κυριο τηλεφωνο διαλυθηκαν (και για μενα αλλωστε αυτο ειναι το point, στοχευοντας στην αγορα μιας τετοιας συσκευης. Αν ηταν να κουβαλαω ενα 7αρι tablet και ενα 4αρι smartphone, πιθανοτατα δε θα ηταν βιωσιμη λυση για το μελλον)...

 

Υ.Γ. Προς μελλοντικους κατοχους. Μολις το αγορασετε εγκαταστηστε το holphin browser hd 4.0. Μεταμορφωνει την εμπειρια πλογησης προς το... πολυ καλυτερο, γιατι ειναι η αληθεια πως ο μαμισιος πλοηγος με το flash γονατιζει τη συσκευη. Flash on demand επιλογη λοιπον στο dolphin...

Y.Γ 2: Ηδη στο αγγλικο ebay αρχισε να πωλειται η πολυ καλη δερματινη θηκη της samsung για το tab. Και σε νορμαλ επιπεδα τιμης (32 ευρω με τα μεταφορικα). Η αγορα της καθισταται παραπανω απο επιβεβλημενη...

Υ.Γ 3: Ευτυχως οι κορεατες αφησαν κατα μερος τα αστεια πλαστικα του galaxy s και εξοπλισαν το tab με ο,τι καλυτερο εχω δει σε πλαστικο casing. Και παλι, βεβαια, η πολυτελεια του μεταλλου που προσδιδει το αλουμινιο στο ipad ειναι αισθητη, αλλα η συναρμογη ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα (φυσικα σε αυτο συμβαλλει τα μεγιστα η απουσια κινουμενων μερων στην πλατη της συσκευης)...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλό Μήνα !!!

Τελικά ήρθε στην Vodafone σήμερα (επίσης και το HTC Desire HD), μου έστειλαν ενημερωτικό κατάλογο.

Είμαι ένα κλίκ να παραγγείλω το Samsung ή το HTC Desire HD.

Εάν τελικά το πάρω θα γράψω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το περιμένω και εγώ από expansys μάλλον την Τετάρτη. Θα το είχα αύριο αλλά είναι αργία στην Γαλλία σήμερα :(. Μόλις το έχω θα γράψω και εγώ εντυπώσεις. Εκείνο που με προβληματίζει (αν και οι περισσότεροι λένε πως δεν το έχουν) είναι το πιθανό lag (όπως στο Galaxy S).
Link to comment
Share on other sites

Το περιμένω και εγώ από expansys μάλλον την Τετάρτη. Θα το είχα αύριο αλλά είναι αργία στην Γαλλία σήμερα :(. Μόλις το έχω θα γράψω και εγώ εντυπώσεις. Εκείνο που με προβληματίζει (αν και οι περισσότεροι λένε πως δεν το έχουν) είναι το πιθανό lag (όπως στο Galaxy S).

 

Ακομα δεν εχω θεμα με τα γνωστα lagαρισματα του galaxy s. Θα φανει στην πορεια.

@panosth: Δεν υπαρχει συγκριση. Επειδη επαιξα το σαββατο με Desire hd (οπως και καποια κινητα με wp7) μπορω να σου πω πως ειναι αλλη κατηγορια (και περα απο τα προφανη προτερηματα, λογω μεγεθους και φυσικα μεγαλυτερης αναλυσης-οθονης, θεωρω πως ειναι κι ανωτερο συνολικα). Αν δε σε ενοχλει το μεγεθος ειναι αλλη εμπειρια.

Με το καλο να παραλαβετε...

Υ.Γ. Οταν μας διαβασει καποιος συντονιστης, ενα avatar θα ηταν καλοδεχουμενο.

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη Ευχαριστώ για την πρόταση.

Ετσι θεωρώ και εγώ, μάλλον με βλεπω προς το Samsung. Το θέλω για 2η συσκευή, ειδικά για τα email/internet της δουλειάς.

Από ότι είδα και στο PDF που μου έστειλε η Vodafone, θα έχει και πολύ ωραίες θήκες χειρός μεταφοράς δερμάτινες με 32 και 36 Ευρώ

Ευχαριστώ

Πανος

ps - πολλούς χ/μους στον Αγγελο !!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...