Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

alex εγινε και δουλευει και πολυ καλα μαλιστα!το βλεπει και το kies κανονικα!

tyxerakia ευχαριστουμε πολυ για την rom!

Τίποτα, enjoy :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

αυτο που βάζαμε στο τέλος με odin το dbdata μετά απο το flash της Ιταλικής , δεν το βάλαμε τώρα , παίζει κάνα ρόλο ? να το βάλουμε ?
Link to comment
Share on other sites

αυτο που βάζαμε στο τέλος με odin το dbdata μετά απο το flash της Ιταλικής , δεν το βάλαμε τώρα , παίζει κάνα ρόλο ? να το βάλουμε ?

 

Aν μπαίνεις στο recovery χωρίς να σου παραπονιέται για /dev/block/μπλαμπλα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Έκανες repartition ή όχι όταν την έβαλες;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έκανα repartition , δεν έγραφε αυτα τα τρελλα , τελικά δεν αντεξα στον πειρασμό και το έβαλα προ λιγο και το dbrata.tar , ολα καλα , κανένα πρόβλημα και πριν και τώρα. Το επόμενο βήμα είναι να βρούμε ένα KERNEL της προκοπής αυτο με το cf root καλό είναι αλλα αν υπήρχε κάτι ποιό extreme θα το δοκιμάζαμε με χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι δυνατόν να επαναφέρεις την επίσημη rom. Και δε χρειάζεται να πληρώσεις δραχμη :p

Ορίστε, η τελευταία ελληνική Vodafone rom (BUJP7): http://www.multiupload.com/NDPYBVX9AX και το dbdata.rfs: http://www.multiupload.com/U0Y0UPVANM

Όποιος τη χρειάζεται, ένα flashάκι με Odin (P1.pit) και είναι έτοιμος. (Με την προϋπόθεση ότι έχει διαβάσει και ξέρει πώς γίνεται αυτό, καθώς και τους κινδύνους).

 

1) Kατεβάζουμε το Odin από δω: http://www.multiupload.com/FJ6CRIC7IT

2) Bάζουμε το tab σε download mode.

3) Βάζουμε αυτό το pit στο pit, και τη rom στο PDA, τικάρουμε το repartition, και πατάμε start.

4) Mόλις τελειώσει το flash, ξαναβάζουμε αμέσως το tab σε download mode. Πατάμε το reset στο Odin.

5) Bάζουμε το dbdata.tar στο PDA, ΔΕΝ τικάρουμε το repartition, και πατάμε start.

6) Mόλις τελειώσει το flash, βάζουμε το tab σε recovery mode.

7) Kάνουμε wipe cache, και wipe data/factory reset.

8) Reboot, και είμαστε έτοιμοι.

9) Στον dialer, γράφουμε *#272*IMEI# (όπου ΙΜΕΙ ο αριθμός IMEI του tab, (*#06#), και διαλέγουμε το VGR.

 

 

 

Nαι, είναι λογικό. Έχεις την τελευτία Ουγγρική έκδοση. Για να κάνεις αναβάθμιση επίσημα, πρέπει να περιμένεις να δώσει η Samsung αναβάθμιση στην Ουγγαρία, που είναι η χώρα προέλευσης του tab σου.

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου, θα δοκιμασω να βαλω το γνησιο λογισμικο, οχι οτι εχω καποιο προβλημα με το ηδη υπαρχον αλλα να δω πως γινεται σε περιπτωση που χρειαστει καποτε η εγγυηση.

 

Αν ειναι δυνατον και υπαρχει ευκαιρο ενα link να δω πως flashαρεις με odin γιατι στο xda με μια γρηγορη ματια δεν το χω βρει.

Link to comment
Share on other sites

Στον dialer, γράφουμε *#272*IMEI# (όπου ΙΜΕΙ ο αριθμός IMEI του tab, (*#06#), και διαλέγουμε το VGR.

 

Οταν το κανω αυτο ,βγαζει μηνυμα οτι απαιτουνται 3 χαρακτηρες μολις παταω install στο VGR!!!!-Must be THREE chrs

Κανω κατι λαθος?

Μηπως φταιει οτι μετα το φλασαρισμα με το odin εκανα συγχρονισμο με το kies?

Link to comment
Share on other sites

Άμα σε βγάζε VGR είσαι οκ , αυτό περιέχει μόνο η Rom που έχεις φλασάρει.

 

ευχαριστω.τελικα δουλεψε

Link to comment
Share on other sites

Στον dialer, γράφουμε *#272*IMEI# (όπου ΙΜΕΙ ο αριθμός IMEI του tab, (*#06#), και διαλέγουμε το VGR.

 

Οταν το κανω αυτο ,βγαζει μηνυμα οτι απαιτουνται 3 χαρακτηρες μολις παταω install στο VGR!!!!-Must be THREE chrs

Κανω κατι λαθος?

Μηπως φταιει οτι μετα το φλασαρισμα με το odin εκανα συγχρονισμο με το kies?

 

Κ σε μένα το ίδιο έβγαλε. Ήταν ήδη προεπιλογή το vgr κ δεν άλλαζε

 

 

Sent from another (one) Galaxy ;-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω με αυτό το pit τι παίζει εγω μολις μας έδωσε τη rom o τυχερακιας έβαλα το pit και το dbdata της Ιταλικης με τη Rom vodafone και ολα καλα. Απο οτι ειδα το pit έχει άλλο όνομα σαν αρχειο....αλλα δουλεύει ρολοι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. μολις εγινα κατοχος ενος ταb και πηγα να το αναβαθμισω μεσω κιες αλλα τιποτα. ειμαι τελειος ασχετος απο ολα αυτα που συζηταται πιο πανω και αναρωτιεμαι αν ειμαι καταδικασμενος να μεινω με την εκδοση 2.2 η υπαρχει κατι και για εμενα που δεν ξερω και πολλα ωστε να εχω και εγω την 2.3 . ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.

καποιες αλλες πληροφοριες που βρηκα σημερα παιδια. Κατ αρχην μεσω κιες μου λεει οτι δεν ειναι δυνατη η ενημερωση λογισμικου αυτης της συσκευης. Το ταβ το εχω αγορασει μεσω wind. εχει τα εξης δεδομενα.

kernel 2.6.32.9

pda JJ7

ΒΑΣΙΚΟ ΦΑΣΜΑ. XXJJ5

Παρ οτι εχω ψαξει πολυ δεν βγαζω ακρη . παρακαλω βοηθηστε

Edited by adonistsav
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στην επισημη συμφωνα με τις οδηγιες του τυχερακια πως κανουμε ροοτ;

Με cf root για jq1 κανει;

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

 

ναι εγω το εκανα.δουλευει κανονικα

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΗΡΑ!!! Από vodafone! Πήρα ένα ένα τα μαγαζιά, δεν υπήρχς στην αποθήκη, στο τέταρτο το βρήκα. Τώρα ήθελα να δω τον παναθηναικό live streaming από το laptop και να κατεβάσω κανά app αλλά δεν μπορώ... Βλέπω τον αγώνα στο tab!!!!! Στο laptop κολλάει!!! Αυτό πάλι δεν το περίμενα... Είπαμε να αντικαταστήσει το laptop σε κάποια πράγματα αλλά όχι κι έτσι. Και το skype μια χαρά, εκτός από το βίντεο. Ενώ ενεργοποίησα την βίντεο κλήση δεν τα κατάφερα να με δουν. Εγώ τους έβλεπα μόνο. Any help? Κάποια συμβουλή γενική?
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΗΡΑ!!! Από vodafone! Πήρα ένα ένα τα μαγαζιά, δεν υπήρχς στην αποθήκη, στο τέταρτο το βρήκα. Τώρα ήθελα να δω τον παναθηναικό live streaming από το laptop και να κατεβάσω κανά app αλλά δεν μπορώ... Βλέπω τον αγώνα στο tab!!!!! Στο laptop κολλάει!!! Αυτό πάλι δεν το περίμενα... Είπαμε να αντικαταστήσει το laptop σε κάποια πράγματα αλλά όχι κι έτσι. Και το skype μια χαρά, εκτός από το βίντεο. Ενώ ενεργοποίησα την βίντεο κλήση δεν τα κατάφερα να με δουν. Εγώ τους έβλεπα μόνο. Any help? Κάποια συμβουλή γενική?

 

καλοριζικο φιλε.

πιο skype εβαλες?

κατεβασε αυτο: http://db.tt/PRDp5aA

και κανε απεγκατασταση το αλλο πριν βαλεις αυτο.

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!

Καλο-ζόρικο είναι βέβαια ;) Ούτε στον υπολογιστή δεν μπορω να το βάλω για να περάσω το αρχείο που μου έστειλες. Το kies για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίζει το tab. Εχω win 7 64. θα προσπαθήσω Αύριο που θα έχω πιο καθαρό μυαλό γιατί τώρα είμαι κομμάτια. Κατέβασα το skype από το market. Καμία σχέση με το ipad. Πολύ πιο βολικό. Και ναι, χωράει στην εσωτερική τσέπη του παλτού μου. Αν και είναι λίγο βαρύ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!

Καλο-ζόρικο είναι βέβαια ;) Ούτε στον υπολογιστή δεν μπορω να το βάλω για να περάσω το αρχείο που μου έστειλες. Το kies για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίζει το tab. Εχω win 7 64. θα προσπαθήσω Αύριο που θα έχω πιο καθαρό μυαλό γιατί τώρα είμαι κομμάτια. Κατέβασα το skype από το market. Καμία σχέση με το ipad. Πολύ πιο βολικό. Και ναι, χωράει στην εσωτερική τσέπη του παλτού μου. Αν και είναι λίγο βαρύ.

 

καλώς ήρθες στο μαγικό γαλαξία του tab :p

Το kies παίζει μια χαρά με W7 64μπιτα.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ρε παιδες. βοηθηστε με κατι σας παρακαλω γιατι στην Σαμσουνγ θα με τρελλανουν. εχω μιλησει με 3 και εχω παρει 3 διαφορετικες απαντησεις. Η 2.3 κυκλοφορει η δεν κυκλοφορει στην Ελλαδα? Εχω το την 2.2 και οταν το βαζω στο κιες μου βγαζει οτι δεν ειναι δυνατον να αναβαθμιστει αυτο το λογισμικο. Το ταβ ειναι αγορασμενο απο wind. Δεν θελω να το φλασαρω για ουσιαστικα δεν πολυκαταλαβαινω τι πρεπει να κανω. Ειπα να τους το στειλω να περασουν αυτοι την αναβαθμιση εαν κυκλοφορει και μου ελεγαν ******ες . τι πρεπει να κανω τελικα? ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ρε παιδες. βοηθηστε με κατι σας παρακαλω γιατι στην Σαμσουνγ θα με τρελλανουν. εχω μιλησει με 3 και εχω παρει 3 διαφορετικες απαντησεις. Η 2.3 κυκλοφορει η δεν κυκλοφορει στην Ελλαδα? Εχω το την 2.2 και οταν το βαζω στο κιες μου βγαζει οτι δεν ειναι δυνατον να αναβαθμιστει αυτο το λογισμικο. Το ταβ ειναι αγορασμενο απο wind. Δεν θελω να το φλασαρω για ουσιαστικα δεν πολυκαταλαβαινω τι πρεπει να κανω. Ειπα να τους το στειλω να περασουν αυτοι την αναβαθμιση εαν κυκλοφορει και μου ελεγαν ******ες . τι πρεπει να κανω τελικα? ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.

 

 

ρε παιδες κανενας δεν ξερει να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ρε παιδες. βοηθηστε με κατι σας παρακαλω γιατι στην Σαμσουνγ θα με τρελλανουν. εχω μιλησει με 3 και εχω παρει 3 διαφορετικες απαντησεις. Η 2.3 κυκλοφορει η δεν κυκλοφορει στην Ελλαδα? Εχω το την 2.2 και οταν το βαζω στο κιες μου βγαζει οτι δεν ειναι δυνατον να αναβαθμιστει αυτο το λογισμικο. Το ταβ ειναι αγορασμενο απο wind. Δεν θελω να το φλασαρω για ουσιαστικα δεν πολυκαταλαβαινω τι πρεπει να κανω. Ειπα να τους το στειλω να περασουν αυτοι την αναβαθμιση εαν κυκλοφορει και μου ελεγαν ******ες . τι πρεπει να κανω τελικα? ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.

 

οταν το συνδεεις στο kies πια εκδοση σου λεει οτι εχεις?

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα. Εχω το SGT 7 απο Vodafone πολύ καιρό και μου έχει παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα. Το είχα αναβαθμίσει στη 2.3.3 την Ιταλική και δούλευε μια χαρά.

Μετά πήγα στην Overcome 3 Kratos. Δούλευαν όλα εκτός του τηλεφώνου. Δεν αναγνώριζε Sim και δεν μπορούσες να έχεις τηλέφωνο ή data.

Μήπως είναι θέμα modem driver? To έχει ξαναδεί κανείς αυτό, να δουλεύουν ολα και το sim να μην αναγνωρίζεται?

 

Ξαναγύρισα στην Ιταλική και το τηλέφωνο δεν λειτουργεί (εμφανίζει no Sim). Να κάνω μια δοκιμή με vodofone Rom ή να το στείλω για Service? Υπάρχει περίπτωση να χάλασα το Sim Tray τη φορά που προσπάθησα να βάλω το Sim ανάποδα.

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

 

Παιδιά να σας ενημερώσω ότι τελικά δουλεύει πολύ καλά στην Overcome ROM v3.1.0-KRATOS ◄► Kernel v3.3.. Το πρόβλημα μου ήταν ότι το sim tray είχε χαλάσει όταν έβαλα ανάποδα το micro sim & adaptor με αποτελεσμα να το σπασω. Το ταμπλετ πηγε service (35€) και γύρισε σε 2,5 εβδομάδες και δουλεύει τέλεια. Μαλον θα κατσω στα αυγα μου (για λιγο) και θα μεινω σ αυτο το λειτουργικο. Θεμη σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια κι επιφυλάσσομαι.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες κανενας δεν ξερει να με βοηθησει?

 

Έχει κανένα μήνα που έκανα αναβάθμιση και το τάμπλετ και το s2 μέσω κιες στην 2.3.3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένα μήνα που έκανα αναβάθμιση και το τάμπλετ και το s2 μέσω κιες στην 2.3.3 :ninja:

καλημερα. πως την εκανες μεσω κιες ?

Link to comment
Share on other sites

οταν το συνδεεις στο kies πια εκδοση σου λεει οτι εχεις?

 

Sent from my GT-P1000

κατ αρχην ευχαριστω για την ανταποκριση σου. η εκδοση που εχει πανω το tablet ειναι jj7/jk5

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...