Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ζήτα ενεργοποίηση 3G Plus ή 3G live Plus για να ενεργοποιηθεί η video κλήση και να μην αλλάξει η ταρίφα των δεδομένων.

 

Αν ζητήσεις video κλήση, μπορεί να δώσουν ενεργοποίηση για ταρίφα 3G χωρίς πάγιο. Δεν το πολυεμπιστέυομαι.

Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις για mms, vodafone live που υπαρχουν παιδια για το Nokia 6681?Γιατι στο site δεν εχει τπτ για αυτο το κινητο

pare thl sto 13830 ama exeis sumbolaio h sto 1251 ama eisai me kartokinhto.tha sto kanoune amesws tha sou steiloune sms me tis ruthiseis kai ola ok!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενεργοποιησει το 3G+ στο νουμερο μου (ειχα ηδη το GPRS+ πριν κανω μια αλλαγη σε αλλο πακετο) και εχω ενα Νοκια 6280.

Αυτοι απο τη βοδιαφον μου λενε οτι ειναι ενεργοποιημενο το 3G στη γραμμη μου, πως ομως μπορω να δω τι πραγματικα ταχυτητες π.χ. στο browsing (η γενικα) εχω πλεον ??

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα σε i-mod συσκευή να μπουν ρυθμίσεις για λήψη και αποστολή mms της voda?

Πιο συγκεκριμένα υπάρχει ένα nec 412i. με κάρτα συμβολαιου της voda.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα σε i-mod συσκευή να μπουν ρυθμίσεις για λήψη και αποστολή mms της voda?

Πιο συγκεκριμένα υπάρχει ένα nec 412i. με κάρτα συμβολαιου της voda.

 

Δυστυχώς λόγω του οτι οι i-mode συσκευές είναι κλειδωμένες από την cosmote κ δεν δέχονται άλλες ρυθμίσεις..

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι κλειδωμένα από cosmote... αλλά τα mms στο i-mode λειτουργούν τελείως διαφορετικά απ' ότι τα mms στα άλλα δίκτυα για αυτό δεν είναι συμβατά.
Link to comment
Share on other sites

paidia phra to n80 to opoio den einai vodafone live!phra thn vodafone kai mou esteile ths ruthiseis mpainw kai den exeis ola ta menou p.x. live tv!music!kai mou lene ama den einai vodafone live to kinhto den ginetai na exw tis uphresies aytes.eleos!!!einai standar auto?:mad:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

paidia phra to n80 to opoio den einai vodafone live!phra thn vodafone kai mou esteile ths ruthiseis mpainw kai den exeis ola ta menou p.x. live tv!music!kai mou lene ama den einai vodafone live to kinhto den ginetai na exw tis uphresies aytes.eleos!!!einai standar auto?:mad:

Ότι θέλουν λένε... Τα περισσότερα Nokia ξεκίνησαν ως Nokia, χωρίς να είναι live! και αργότερα που βγήκε η έκδοση Nokia xxx Vodafone Live! υποστηρίχθηκαν όλες οι συσκευές του ίδιου μοντέλου...

 

Το N80 δεν το υποστηρίζουν ακόμα... Πάντως δεν είναι πρόβλημα αυτό, σύμφωνα με πληροφορίες μέσα από την εταιρία θα υποστηριχθεί σύντομα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι μήπως κάποιος φωτισμένος με βοηθήσει;

Εχω εταιρική σύνδεση vodafone με κινητό 6230i (οχι της Vodafone) και έχω ενεργοποιήσει MMS & GPRS με τα μηνύματα που μου έστειλαν.

Μπήκα στον ιστο και κατέβασα το Google maps για κινητό

http://www.google.com/gmm/index.html

Η εφαρμογή Java κατέβηκε κανονικά αλλά όταν την ανοίγω

μου εμφανίζει μήνυμα "εγγραφείτε στο GPRS πρώτα" Στην αρχή το έβγαζε την ώρα που προσπαθούσε να μου εμφανίσει τους όρους χρήσης τώρα το βγάζει αμέσως μετά.

Πήρα την Vodafone (και πλήρωσα και τη εξυπηρέτηση τρομάρα τους)

και η κοπελίτσα δεν ήξερε να με βοηθήσει.

το Vodafone menu λειτουργεί κανονικά.

έχετε καμια ιδέα; Το 6230i τα έχει λίγο μπερδεμένα με αυτές τις ρυθμίσεις και χάνεσαι μέσα στο μενου. Στον ιστό έχει ρυθμίσεις διαμορφωσης αλλά δεν μπορεις να την αλλάξεις και στις ρυθμίσεις έχει ρυθμίσεις για τα MMS και το GPRS χωριστά

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες εντελως ξαφνικα δεν μπορω να λαβω MMS ενω απο τοτε που πηρα το κινητο (εδω και 4 μηνες) εστελνα και λαμβανα μια χαρα, και σημερα παλι τα ιδια.. δεν μπορω να στειλω ουτε κι εγω MMS. Σημειωση: Δεν αλλαξα τιποτα στις ρυθμισεις (ετσι πιστευω) και στις ρυθμισεις ιντερνετ και στις υπολοιπες ρυθμισεις ειναι στο vf ακομα και στις ρυθμισεις MMS το ιδιο στο vf mms.. Ουτε καν συνδεεται στο vodafone live τελικα.

 

Τι μπορει να συμβαινει? Προβλημα στο δικτυο? Πρεπει ν'αλλαξω κατι?

 

Παντως πληρωμενο εχω τον λογαριασμο δεν φταει αυτο διοτι SMS στελνω μια χαρα.

Μη μου άπτου!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες αρχικά να κλείσεις και να ξανανοίξεις το κινητό;
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικα εκανα απειρες επανακινησεις και παλι τζιφος... Μεχρι κ την παλια μου sim εβαλα του ΤΙΜ αλλαζοντας φυσικα τις ρυθμισεις που ειχα εγκαταστησει και παλι τιποτα.. Παιζει μαζι μου το vf???!?!?
Μη μου άπτου!
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις την κάρτα σου σε άλλη συσκευή λειτουργούν τα mms/live;
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αλλη συσκευη φιλε.. δηλ. μονο το κινητο εχει προβλημα κι οχι το δικτυο? Μαλλον το αντιθετο γινεται.
Μη μου άπτου!
Link to comment
Share on other sites

Το πρότεινα για να επιβεβαιώσεις αν φταίει η συσκευή ή το δίκτυο!
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αλλη συσκευη φιλε.. δηλ. μονο το κινητο εχει προβλημα κι οχι το δικτυο? Μαλλον το αντιθετο γινεται.

mallon ftaei to diktuo esteila 2mms kai akoma perimwnw anafora.:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα είχα και εγώ πρόβλημα με MMS και με κλήσεις επίσης. Έστειλα MMS δεν πήγε ποτέ (και το πλήρωσα προφανώς!). Το έστειλα ξανά και πήγε και μετά από 2 μέρες έλαβα αναφορά μη παράδοσης για το 1ο.

Επίσης μου έχει τύχει εμένα και σέ άλλον να με καλούν ενώ έχω σήμα και να ακουνε οτι δεν είναι εφικτή η σύνδεση και μετά να λαμβάνω μήνυμα οτι είχα κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα διορθωθηκε.. κι αυτο εντελως ξαφνικα μετα απο 2 μερες..! Πληρωνουμε ενα σωρο λεφτα κ δεν εχουμε καλο σημα παρ'ολα αυτα. Γεια σου Ελλαδα δηλ! :rolleyes:
Μη μου άπτου!
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα διορθωθηκε.. κι αυτο εντελως ξαφνικα μετα απο 2 μερες..! Πληρωνουμε ενα σωρο λεφτα κ δεν εχουμε καλο σημα παρ'ολα αυτα. Γεια σου Ελλαδα δηλ! :rolleyes:

Δεν φταίει η Vodafone για το σήμα... Τι να κάνει όταν μερικοί κάτοικοι κάνουν σαν δαιμονησμένοι με τις κεραίες;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν εχω καταλαβει κατα ποσο δουλευει αυτη η ιστορια που λεγεται 3G (και δεν εννοω φυσικα τις βιντεοκλησεις αλλα το GPRS και τις ταχυτητες που πιανει.) Ωραια ειναι να κουβεντιαζουμε που εχει και που δεν εχει καλυψη αλλα τελικα δουλευει αυτο το πραγμα ?? Εγω π.χ. εχω ενα Νοκια 6280, με καινουρια καρτα 3G αλλα δε νομιΖω οτι βλεπω διαφορα στην ταχυτητα (με τον opera αλλα και συνδεδεμενο με το pocket pc) ειτε το τηλεφωνο δουλευει σε GSM ειτε σε 3G...

 

Εχει καποιος δεδομενα με διαφορες στις ταχυτητες ??

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν εχω καταλαβει κατα ποσο δουλευει αυτη η ιστορια που λεγεται 3G (και δεν εννοω φυσικα τις βιντεοκλησεις αλλα το GPRS και τις ταχυτητες που πιανει.) Ωραια ειναι να κουβεντιαζουμε που εχει και που δεν εχει καλυψη αλλα τελικα δουλευει αυτο το πραγμα ?? Εγω π.χ. εχω ενα Νοκια 6280, με καινουρια καρτα 3G αλλα δε νομιΖω οτι βλεπω διαφορα στην ταχυτητα (με τον opera αλλα και συνδεδεμενο με το pocket pc) ειτε το τηλεφωνο δουλευει σε GSM ειτε σε 3G...

 

Εχει καποιος δεδομενα με διαφορες στις ταχυτητες ??

Εγώ με SE V800 έχω δει ταχύτητα 32kbps σε κατέβασμα λογισμικού, δηλαδή όσο και σε μία γραμμή ADSL 384 αν δεν απατώμαι. Βέβαια, η ταχύτητα αυτή δεν επιτυγχάνεται πάντα, αλλά τουλάχιστον είναι πραγματική και όχι μόνο θεωρητική. Ο Opera γενικά είναι ποοολύ αργός (από κινητό). Πιο γρήγορος είναι ο Internet Explorer (σε Qtek 9000 που έχω). Ακόμη πιο αργός είναι ο Opera Mini (δικαιολογημένα αφού στέλνει και λαμβάνει δεδομένα σε ξεχωριστό server για τη μετατροπή/σύμπτυξη των σελίδων).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με SE V800 έχω δει ταχύτητα 32kbps σε κατέβασμα λογισμικού, δηλαδή όσο και σε μία γραμμή ADSL 384 αν δεν απατώμαι. Βέβαια, η ταχύτητα αυτή δεν επιτυγχάνεται πάντα, αλλά τουλάχιστον είναι πραγματική και όχι μόνο θεωρητική. Ο Opera γενικά είναι ποοολύ αργός (από κινητό). Πιο γρήγορος είναι ο Internet Explorer (σε Qtek 9000 που έχω). Ακόμη πιο αργός είναι ο Opera Mini (δικαιολογημένα αφού στέλνει και λαμβάνει δεδομένα σε ξεχωριστό server για τη μετατροπή/σύμπτυξη των σελίδων).

 

Αν εννοεις kbits per second, τοτε το 32 που λες ουσιαστικα ειναι 32/8 = 4 kilo bytes /sec, πραγμα

οχι και ιδιαιτερα εντυπωσιακο...Μηπως εννοεις "kilo bytes"/second ??

Οκ, αυτο με τον Opera...Εκτος του downloading εχεις δει διαφορες στις σελιδες (browsing εννοω) π.χ.

με τον browser του κινητου ?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Εννοούσα KB/sec, άρα το 32 είναι σωστό και αρκετά καλό.

Όχι, στο browsing δεν έχω δει εντυπωσιακές διαφορές, χώρια που το GPRS φαίνεται πιο σταθερό εν κινήσει (σε αυτοκίνητο, τραίνο κλπ).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με SE V800 έχω δει ταχύτητα 32kbps σε κατέβασμα λογισμικού

 

Και κατι αλλο, αυτο που λες πως το ειδες ? Το download το εκανες απο τον browser του κινητου ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...