Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις έβαλα για πρώτη φορά σε μια κάρτα voda 500mb internet

και προσπαθώ να μιλήσω με 5γραμμές HSPA(only)

ψηλά σε ένα χωρίο στα Xανια μέσω voip(omni)

Ενώ κάνω κανονικά register και απαντάω την εισερχόμενη ..δεν ακούω σχεδόν τίποτα από της διακοπές, η για να το πω αλλιώς άκουσα σπαστά 2 λέξης στα 20sec.

Μήπως η voda κόβει το voip???

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα για πρώτη φορά σε μια κάρτα voda 500mb internet

και προσπαθώ να μιλήσω με 5γραμμές HSPA(only)

ψηλά σε ένα χωρίο στα Xανια μέσω voip(omni)

Ενώ κάνω κανονικά register και απαντάω την εισερχόμενη ..δεν ακούω σχεδόν τίποτα από της διακοπές, η για να το πω αλλιώς άκουσα σπαστά 2 λέξης στα 20sec.

Μήπως η voda κόβει το voip???

 

Ναι, το κόβει η vodafone. Cosmote και wind το περνάνε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

ΩΧ..

δηλαδή κόβει τα πάντα..ακόμα και το skype

η κόβει απλά την 5060 ?

γιατί μπορώ να κάνω register και σε πόρτες πέρα της 5060.

Η στην τελική να πληρώσω 5ε για το mizu που εχει επιλογή "Tunneling and encryption"

σε περίπτωση που κόβουν το voip ....αν κάνει δουλειά και αυτό βέβαια?

Link to comment
Share on other sites

ΩΧ..

δηλαδή κόβει τα πάντα..ακόμα και το skype

η κόβει απλά την 5060 ?

γιατί μπορώ να κάνω register και σε πόρτες πέρα της 5060.

Η στην τελική να πληρώσω 5ε για το mizu που εχει επιλογή "Tunneling and encryption"

σε περίπτωση που κόβουν το voip ....αν κάνει δουλειά και αυτό βέβαια?

 

Φαίνεται ότι γίνεται filtering με DPI γιατί δε δουλεύει ούτε το skype ούτε το rtp σε κανένα port. Το SIP (το κομμάτι της σηματοδοσίας της κλήσης) δεν έχει πρόβλημα, τα δεδομένα της φωνής φιλτράρονται.

Αν σηκώσεις κάποιου είδους tunnel ή encryption δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

οποτε με alternative port δεν θα δουλευει

σκέφτομαι για mizoudroid pro που στοιχίζει 14$ και λεει οτι τα περναει μεσω http.

Αλλα αναρωτιεναι αν προσθετει ms?

Αν καποιος γνωριζει αλλα softphone για android με tunelling ας τα αναφερει

οσο για τα alternative ports θα τα δοκιμασω καποια στιγμη και θα πω

 

Δεν εχω την καρτα στα χερια μου και δεν μπορω να δοκιμασω

την εχει η κοπελα μου μακρια

αλλα σημερα τωρα που το σκεφτομαι εκανα κληση σε skype με συνδεση voda και δουλευε κανονικα και καμπανα χωρις καθολου καθυστερηση κλπ

οποτε μαλλον κατι αλλο παιζει η αφησανε την συγκεκριμενη εφαρμογη

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πολιτική να αφήνουν το voip σε συμβόλαια με 45 Ευρώ και άνω. Μήπως ήταν τέτοιο το νούμερο;
Link to comment
Share on other sites

ναι είναι στο μεγάλο μεγάλο

οπότε ξεκινάω δοκιμές με διάφορα softphone και πατέντες

Αν έχει κάποιος υπ' όψιν κάτι που μπορεί να βοηθήσει εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι στο μεγάλο μεγάλο

οπότε ξεκινάω δοκιμές με διάφορα softphone και πατέντες

Αν έχει κάποιος υπ' όψιν κάτι που μπορεί να βοηθήσει εδώ είμαστε.

Αυτό που έκανα παλιά εγώ ήταν να σηκώνω VPN με την δουλειά και να περνάω τα πάντα από εκεί.

Μετά βαρέθηκα να κάνω τον καραγκιόζη και έκανα αίτηση φορητότητας με αιτιολογητικό ότι με εμποδίζουν στη δουλειά μου φιλτράροντας το voip.

Σε τρεις ημέρες η γραμμή δεν γινόταν filter :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Θελω να χρησιμοποιησω τα 500 ΜΒ της Voda που δινει δωρο για το Πάσχα.Μπορώ να συνδεσω το κινητό μου στον υπολογιστή και να το χρησιμοποιησω ως μόντεμ?αν ναι,πώς?έχω ενα Nokia N95 8GB, το Note έρχεται με την επιδότηση τις επόμενες βδομάδες:p.

 

Ευχαριστώ :).

 

(πρώτο post μετά από τόσα χρόνια:ninja:)

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Θα το συνδέσεις μέσω Nokia Ovi Suite και θα πατήσεις σύνδεση από το πρόγραμμα.

Για λεπτομέρειες καλύτερα να απευθυνθείς στο θέμα της συσκευής σου.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,ευχαριστώ.Αυτό ακριβώς θα κάνω :) .

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,ευχαριστώ.Αυτό ακριβώς θα κάνω :) .

 

το ιδιο εκανα και εγω . αλλα απο ταχυτητα μου βγαζει γυρω στα 345kbs και upload 1000kbs δεν παει αργα η συνδεση, αλλα που ανεβασα ενα αρχειο μου το ανεβασε σχετικα γρηγορα σε συγκριση με το hol ( adsl) που εχω ταχυτητα εχω 2mbs .Αρα επειδη μπερδευομαι μετα kbs και τα mbs. 1mbs ειναι ισον με 1024kbs; αληθευει;. αρα για να εχω ταχυτητα 1mbs πρεπει να μου βγαζει ταχυτητα 1024kbs;. οποτε τα 345 που μου εβγαλε πριν ειναι dial up ; . Μολις τελειωσαν τα 500μβ ιντερνετ μου ηρθε μυνημα και δεν κοπηκε κατευεθειαν το ιντερνετ , αλλα ευτυχως δεν ειχα καρτα μεσα και δεν με χρεωσε ενα ευρω. Βαζω μια δευτερη καρτα μεσα και ξανα ανεβαζω κατι που ηθελα και αργουσε παρα πολυ να ανεβει ενω το κινητο το ειχα στην ιδια μερια που ειχα και την πρωτη καρτα σημ μεσα. Η καλυψη που ειχα ητανε απο μετριο μεχρι σχεδον φουλ 3,5+ και μου φανηκε παραξενο ποσο ευκολα πεφτει η ταχυτητα. Ισως να ητανε υπερφορτωμενη η κεραια εκεινη την στιγμη για αυτο να μου μειωσε την ταχυτητα, αλλα και που εβαλα και το κινητο και το adsl μαζι συνδεδεμενα στον υπολογιστη μου παλι κολουσε, οταν τα συνδεουμαι και τα 2 μαζι η ταχυτητα δεν μοιραζεται; . το adsl στο ethernet το ειχα βαλει και το pc suite δλσ το κινητο μου μεσω καλωδιου usb.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανα παλιά εγώ ήταν να σηκώνω VPN με την δουλειά και να περνάω τα πάντα από εκεί.

Μετά βαρέθηκα να κάνω τον καραγκιόζη και έκανα αίτηση φορητότητας με αιτιολογητικό ότι με εμποδίζουν στη δουλειά μου φιλτράροντας το voip.

Σε τρεις ημέρες η γραμμή δεν γινόταν filter :)

χτες δοκίμασα μεσω vpn του Πανεπιστημίου και οχι μονο δεν ακουγόταν αλλα δεν έκανε ούτε register, ουτε σελίδες δεν με άφηνε να ανοίξω.

Ενω με Wind τα παντα δούλευαν κανονικά.

 

(Έπειτα δοκίμασα μέσα απο το ξεχασμένο windows vpn που εχω σπίτι αλλα εκει κατι εχει χαλάσει και ενω παιρνει τοπικη ip δεν ανοίγει τιποτα ουτε στο lan ουτε προς τα εξω,πρέπει να εχει γίνει κανα μπάχαλο με local area,VMware player)

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σχετική με την προσφορά των 500ΜΒ για τη Μεγάλη Εβδομάδα: Με ποιο APN λειτουργεί η πρόσβαση; Η συσκευή μου (τρέχει android) πήρε αυτόματα το internet.vodafone.gr αλλά δε βλέπω να συνδέεται. Να σημειώσω ότι η κάρτα είναι VF καρτοκινητή.

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σχετική με την προσφορά των 500ΜΒ για τη Μεγάλη Εβδομάδα: Με ποιο APN λειτουργεί η πρόσβαση; Η συσκευή μου (τρέχει android) πήρε αυτόματα το internet.vodafone.gr αλλά δε βλέπω να συνδέεται. Να σημειώσω ότι η κάρτα είναι VF καρτοκινητή.

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

δεν μπορεις να κανεις tethering και να μπεις μεσω wifi απο τον υπολογιστη σου;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μα δε θέλω να το χρησιμοποιήσω έτσι. Θέλω είτε να το δουλέψω κανονικά από το κινητό μου είτε να το βάλω σε ένα USB 3G stick και να το έχω εκεί.

 

Υπάρχει περίπτωση τα δεδομένα στην κάρτα μου να είναι γενικώς απενεργοποιημένα; Μπορούν σε κατάστημα να το κοιτάξουν αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Τα APN είναι

internet.vodafone.gr

webkarta.vodafone.gr

το username και το Password πρέπει να είναι κενά.

Αν βλέπεις σήμα 3G στο κινητό σου δεν είναι απενεργοποιημένο

επίσης καλώντας 1392 δωρεάν σου στέλνουν τις σωστές ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

photo

 

Παιδιά επέλεξα το 3g στο κινητό, αλλά πάει πάλι μόνο του στο 2g, λογικά λόγω κάλυψης δικτύου, ε?

Όταν είναι στο 3g έχω κάποια έξτρα χρέωση ή είναι το ίδιο με το 2g απλώς έχω καλύτερης ποιότητας σήμα?

Τους έχει φοβηθεί το μάτι μου γι' αυτό ρωτάω, στον τελευταίο μου λογαριασμό με χρεώσανε 4ευρώ ίντερνετ

αν και έχω απενεργοποιημένη την κίνηση δεδομένων μέσω δικτύου και μπαίνω μόνο από WiFi..! :worry:

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

photo

 

Παιδιά επέλεξα το 3g στο κινητό, αλλά πάει πάλι μόνο του στο 2g, λογικά λόγω κάλυψης δικτύου, ε?

Όταν είναι στο 3g έχω κάποια έξτρα χρέωση ή είναι το ίδιο με το 2g απλώς έχω καλύτερης ποιότητας σήμα?

Τους έχει φοβηθεί το μάτι μου γι' αυτό ρωτάω, στον τελευταίο μου λογαριασμό με χρεώσανε 4ευρώ ίντερνετ

αν και έχω απενεργοποιημένη την κίνηση δεδομένων μέσω δικτύου και μπαίνω μόνο από WiFi..! :worry:

 

οχι δεν χρεωνεσαι κατι επιπλεον απλα ειναι πιο γρηγορο στην καλυψη 3g ή 3,5g απλα θα ειναι περισσοτερο αργο στην καλυψη 2g που ποιανεις. κανονικα οταν το κινητο το εχουμε στην διπλη λειτουργια ποιανει απο μονο του το πιο καλο σημα, δοκιμασε να το βαλεις μονο στην τριτη γενια να δεις εαν ποιανει ή εαν εχει πολυ μηδαμινο σημα και πεφτει για εισαι καλυμενος/η.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

το 3g+ δικτυο της vf φυσαει. το θεμα ειναι τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ MB που δινουν στα συμβολαια VMB. νομιζω πως σε καθε συμβολαιο πρεπει να διπλασιαστουν αμεσα τα προσφερομενα MB με την ιδια τιμη εννοειται.
Link to comment
Share on other sites

Στη περιοχή μου τουλάχιστον στο iphone κάνει εναλλαγή από ΕDGE ΣΕ 3g και πολλές φορές δεν αποδίδει σωστά, επειδή το κινητό φοράει την 4.3.3 jb τώρα που έχω cu δεν κάνει thethering με το φορητό αφού δεν υπάρχει σχετική επιλογή. Στο F2G όμως γινόταν άνετα. Τώρα μήπως θέλει update ο carrier?
Link to comment
Share on other sites

Καλείς δωρεάν στο 1399 λές την περιοχή που θες και σου λέν αν έχει κάλυψη .
Link to comment
Share on other sites

Στη περιοχή μου τουλάχιστον στο iphone κάνει εναλλαγή από ΕDGE ΣΕ 3g και πολλές φορές δεν αποδίδει σωστά, επειδή το κινητό φοράει την 4.3.3 jb τώρα που έχω cu δεν κάνει thethering με το φορητό αφού δεν υπάρχει σχετική επιλογή. Στο F2G όμως γινόταν άνετα. Τώρα μήπως θέλει update ο carrier?

 

Για να μπορεις να κανεις tethering πρεπει να κανεις ενα update στα τελευταια carrier settings.

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...