Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα, όλες ανέκαθεν είχαν αντιστοιχο τμήμα! Πριν 3 χρόνια π.χ. με Vodafone μου έκαναν φραγή στα 260 ευρω περίπου.

Αλλά στο φόρουμ της Wind θα δεις thread που αναφέρονται αρκετά προβληματάκια υπερ-χρεώσεων από αρκετούς

 

Αλλά σε γενικές γραμμές, προτιμώ να ξέρω ότι θα με κόψουν το πολύ στα 400 ευρώ, παρά ότι μπορεί να φτάσω ακόμη παραπάνω και να συνεχίσει να χρεώνει. Μακάρι να εφαρμοστεί και στις άλλες 2.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχει ανεβει ο αδερφος μου απο Ναξο για τις χριστουγεννιατικες διακοπες του εδω Αθηνα. Αυτος εχει vfn κ γω cote. Κινουμαστε κυριως απο Γαλατσι και βορειοτερα, το υποτιθεμενο καλυτερο 3g των κοκκινων ειναι ελειπεστατο, μονο στα ευκολα σημεια υπαρχει! Σε ισογεια και ανσασερ ουτε καν, σε αντιθεση με την cote που ειναι full παντου, ακομη και στην Ανω Κυψελη που πηγαμε χτες σε κατι συγγενεις χτες η cote ειναι πλεον φουλ! Βεβαια κ στο πλοιο που ανεβεναμε απο Ναξο οταν πηγα να τον φερω χαλια ηταν οι κοκκινοι. Ειχα χρονια να κανω τετοια συγκριση.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονία σε όλους!

 

Η vodafone έχει μπλοκάρει την μεταφορά πακέτων της εφαρμογής Viber phone μέσω του 3G, Edge? Σε αντίθεση με την cosmote που τα αφήνει να περάσουν κανονικά.

 

Έχει προαναφερθεί;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα μέσω viber κανονικά. Σε iPhone 4.

 

Κι εγώ σε iphone 4 δοκίμασα. Αδύνατη η επικοινωνία. Σε ποιό APN είσαι;

Υπάρχει και η περίπτωση το θέμα να εμφανίζεται σε συγκεκριμένες περιοχές;

Link to comment
Share on other sites

DJ_TEO ποιό οικονομ. πρόγραμμα έχεις;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε iphone 4 δοκίμασα. Αδύνατη η επικοινωνία. Σε ποιό APN είσαι;

Υπάρχει και η περίπτωση το θέμα να εμφανίζεται σε συγκεκριμένες περιοχές;

 

Στο κλασικό webonly.vodafone.gr φαντάζομαι αν και δεν μπορώ να το δω από κάπου πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πακέτο mobile internet δεν συνδυάζεται με τα νέα Unlimited προγράμματα.

Μόνο με Οικονομικό πρόγραμμα συνδυάζονται πλέον.

Αν είσαι υπάρχων πελάτης, ζήτα τους να σου κάνουν αλλαγή σε μη εμπορικά διαθέσιμο unlimited(κάποιο απ'τα παλιά), που συνδυάζονται με όποιο mobile internet πακέτο θες. Αν δεν σου κάνουν την αλλαγή, απείλησε με αίτηση φορητότητας και 100% θα γίνει.;)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να πεδευτεις με κατι τετοιο?

 

Πανε σε ενα καταστημα, ζητα την προσφορα 1GB/10€ χώρις εξοπλισμό, πάρε την καρτούλα SIM , και απλα αλλάζοντας το APN σου θα έχεις και 1GB ακομα .

 

Ουτε απειλες για φορητοτητες, ουτε αλλαγές στο πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει..

 

Οσον αφορα το VIBER, αν και δεν νομίζω να έχεις θεμα με το APN, δοκίμασε να κανεις ενα Update τα last carrier της Vodafone.

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να πεδευτεις με κατι τετοιο?

 

Πανε σε ενα καταστημα, ζητα την προσφορα 1GB/10€ χώρις εξοπλισμό, πάρε την καρτούλα SIM , και απλα αλλάζοντας το APN σου θα έχεις και 1GB ακομα .

 

Ουτε απειλες για φορητοτητες, ουτε αλλαγές στο πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει..

 

Οσον αφορα το VIBER, αν και δεν νομίζω να έχεις θεμα με το APN, δοκίμασε να κανεις ενα Update τα last carrier της Vodafone.

 

θα πρεπει να αλλαζω τη sim στο iphone ομως ε?:worry:

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να αλλαζω τη sim στο iphone ομως ε?:worry:

 

Ναι ξεχασα να το αναφερω αυτο ! :lol::lol:

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξεχασα να το αναφερω αυτο ! :lol::lol:

 

νομιζω η πιο καλη λυση ειναι mobile wifi συσκευη που δινει η voda για να το εχεις και στο iphone και στο laptop, ξερει κανεις κανα μαγαζι να το δινει σε καλητερη τιμη απο 80 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι.

Είμαι όπως θα βλέπατε και στο προφύλ χρήστης καρτοκινητής...

Προσπαθώ να δω videos από το Youtube με το προεπιλεγμένο πρόγραμμα (Real player) αλλά όποιο σημείο πρόσβασης του δυκτίου και αν επιλέξω (VF web prepay, Vf Live prepay, Vf live streaming prepay) κολάει στο "Φόρτωση 0%. Ενώ με οποιοδήποτε wi-fi προχωρά κανονικά!

Δοκίμασα και το καινούριο σημείο πρόσβασης που μου έστειλαν σήμερα "VF mobile internet" αλλά πάλι τα ίδια!

Υπάρχει κάποιο θέμα στο δύκτιο της Vodafone? Μήπως στο κινητό μου; Παλιότερα θυμάμαι η αναπαραγωγή videos μ'αυτόν τον τρόπο γινόταν κανονικά. Τί άλαξε τώρα εδώ και λίγο καιρό;

Μπορώ να κάνω κάτι για να το διορθώσω;

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι.

Είμαι όπως θα βλέπατε και στο προφύλ χρήστης καρτοκινητής...

Προσπαθώ να δω videos από το Youtube με το προεπιλεγμένο πρόγραμμα (Real player) αλλά όποιο σημείο πρόσβασης του δυκτίου και αν επιλέξω (VF web prepay, Vf Live prepay, Vf live streaming prepay) κολάει στο "Φόρτωση 0%. Ενώ με οποιοδήποτε wi-fi προχωρά κανονικά!

Δοκίμασα και το καινούριο σημείο πρόσβασης που μου έστειλαν σήμερα "VF mobile internet" αλλά πάλι τα ίδια!

Υπάρχει κάποιο θέμα στο δύκτιο της Vodafone? Μήπως στο κινητό μου; Παλιότερα θυμάμαι η αναπαραγωγή videos μ'αυτόν τον τρόπο γινόταν κανονικά. Τί άλαξε τώρα εδώ και λίγο καιρό;

Μπορώ να κάνω κάτι για να το διορθώσω;

 

ακριβώς το ίδιο αντιμετωπίζω και εγω. Πριν περίπου 1,5μήνα με το νοκια c3 μπορούσα κανονικά μετά με την ίδια συσκευή δεν μπορούσα να δω βίντεο. Μετά πήρα το ε52 και ούτε εδώ μπορώ κάτι γίνεται μάλλον με το δίκτυο της βοντα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το VIBER, αν και δεν νομίζω να έχεις θεμα με το APN, δοκίμασε να κανεις ενα Update τα last carrier της Vodafone.

 

Πως γίνεται αυτή η διαδικασία;

 

Την απορία μου για το Viber μου την έλυσε η Vodafone.

Οι συνδρομητές σε vf unlimited με πάγιο κάτω των 40 ευρώ δεν έχουν πρόσβαση σε υπηρεσίες Voip απο τη γραμμή τους! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Από 70 ευρώ και άνω επιτρέπεται η χρήση υπηρεσιών VoIP, αν δεν κάνω λάθος.

 

Εχει αλλαξει η πολιτικη. Στα 40€ εχει παει, αλλα εχεις δικιο ηταν στα 70€ για αρκετο καιρο

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, μπορώ στο modem της Vodafone για το mobile internet να βάλω κάρτα sim cu? Θα συνδέεται; Θέλω να κάνω χρήση του 1€ σε netbook (αργό αλλά την κάνω την δουλειά μου) και με το κινητό και tethering τελειώνει γρήγορα η μπαταρία. Ευχαριστώ :)
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, μπορώ στο modem της Vodafone για το mobile internet να βάλω κάρτα sim cu? Θα συνδέεται; Θέλω να κάνω χρήση του 1€ σε netbook (αργό αλλά την κάνω την δουλειά μου) και με το κινητό και tethering τελειώνει γρήγορα η μπαταρία. Ευχαριστώ :)

 

εγώ πιστεύω ότι γίνεται κανονικά. Απλά πρέπει να επιλέξεισ άλλες ρυθμίσεις. Κάτι άκυρο όταν συνδέεις το κινητό σου ως μόντεμ για ίντερνετ μέσω καλωδίου δεν φορτίζεται;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, μπορώ στο modem της Vodafone για το mobile internet να βάλω κάρτα sim cu? Θα συνδέεται; Θέλω να κάνω χρήση του 1€ σε netbook (αργό αλλά την κάνω την δουλειά μου) και με το κινητό και tethering τελειώνει γρήγορα η μπαταρία. Ευχαριστώ :)

 

Φυσικά και θα συνδέεται. Όποια κάρτα θες του βάζεις. Το apn της σύνδεσης όμως πρέπει να είναι το webkarta.vodafone.gr

εγώ πιστεύω ότι γίνεται κανονικά. Απλά πρέπει να επιλέξεισ άλλες ρυθμίσεις. Κάτι άκυρο όταν συνδέεις το κινητό σου ως μόντεμ για ίντερνετ μέσω καλωδίου δεν φορτίζεται;

 

Συνήθως ναι. Αν και κάποιες συσκευές έχουν επιλογή να απενεργοποιήσεις την φόρτιση μέσω USB

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άκυρο όταν συνδέεις το κινητό σου ως μόντεμ για ίντερνετ μέσω καλωδίου δεν φορτίζεται;

 

Χρησιμοποιώ το wifi sharing της Htc οπότε δεν φορτίζεται. Δεν με βολεύει καθόλου το καλώδιο δυστυχώς.

 

Φυσικά και θα συνδέεται. Όποια κάρτα θες του βάζεις. Το apn της σύνδεσης όμως πρέπει να είναι το webkarta.vodafone.gr

 

Σε κινητό χρησιμοποιώ το internet.vodafone.gr και λειτουργεί κανονικά. Στο modem θέλει μόνο το webkarta? Ή θα δουλέψει όπως το κινητό;

 

Ευχαριστώ και πάλι ;) :)

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το Modem της Vodafone, ρυθμίζοντας το για προπληρωμένη, θα σου βάλει αυτόματα το web.session.

Αν το ρυθμίσης για σύνδεση , θα σου βάλει αυτόματα το webonly.vodafone.gr

Πρέπει να κάνεις νέα συνδεση , για να βαλεις χειροκίνητα , webkarta.vodafone.gr ή internet.vodafone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...